WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 19JAN13 10:36


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 7257g (Senior implement) Men       Discus 2000g (Senior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Heptathlon (200 LJ JTy HJ 110Hy DTy 1500) Junior Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Apr 11) 1 Dwight Thomas 23.9.1980 JAM 10.46 2 Dimitri Demonière 28.3.1979 MQE 10.52 3 Jermain Esprit 10.11.1979 AHO 10.66 4 Dree Ryan 1979 TRI 10.72 5 Jairo Duzant 1.8.1979 AHO 10.75 6 Marlon Barnaby 26.10.1979 JAM 10.78 7 Kevin Bartlett 20.1.1981 BAR 11.01 8 Jason Gill 1980 BAR 11.10 First Round (Apr .) Heat 2 Tariq Hewey 15.6.1980 BER 11.13 ? Marlon Barnaby 26.10.1979 JAM ?? ? Jason Gill 1980 BAR ?? ? Jairo Duzant 1.8.1979 AHO ?? ? Dree Ryan 1979 TRI ?? ? Dwight Thomas 23.9.1980 JAM ?? ? Dimitri Demonière 28.3.1979 MQE ?? ? Jermain Esprit 10.11.1979 AHO ?? ? Kevin Bartlett 20.1.1981 BAR ?? Semi-Finals (Apr .) Heat ? Marlon Barnaby 26.10.1979 JAM ?? ? Jermain Esprit 10.11.1979 AHO ?? ? Dwight Thomas 23.9.1980 JAM ?? ? Kevin Bartlett 20.1.1981 BAR ?? ? Dimitri Demonière 28.3.1979 MQE ?? ? Jason Gill 1980 BAR ?? ? Jairo Duzant 1.8.1979 AHO ?? ? Dree Ryan 1979 TRI ?? Tariq Hewey 15.6.1980 BER DNS

200m Men

Final (Apr 12) ( 0.0) 1 Steve Slowly 18.4.1979 JAM 21.04 2 Cédric Gold Dalg 5.9.1979 MQE 21.24 3 Dimitri Demonière 28.3.1979 MQE 21.36 4 Marvin Regis 11.10.1979 TRI 21.53 5 Jairo Duzant 1.8.1979 AHO 21.60 6 Marlon Barnaby 26.10.1979 JAM 21.87 7 Jermain Esprit 10.11.1979 AHO 22.03 Simon Pierre 3.12.1979 TRI DQ( )

400m Men

Final (Apr 11) 1 Simon Pierre 3.12.1979 TRI 46.52 2 Leroy Colquhoun 1.3.1980 JAM 46.58 3 Omar Henry 16.3.1979 JAM 47.38 4 Marvin Regis 11.10.1979 TRI 47.69 5 Troy Wickham 9.9.1979 BAR 47.75 6 Lorris Adams 1980 BAR 49.31 7 Jodi Martin 1979 BAH 49.35 8 Richard Petty 5.5.1981 BAH 49.55

800m Men

Final (Apr 13) 1 Marlon Greensword 1.8.1979 JAM 1:50.58 2 Sherridan Kirk 11.2.1981 TRI 1:51.81 3 Aldwyn Sappleton 21.12.1981 JAM 1:51.83 4 Presley Cherubin 1980 BAR 1:53.60 5 Beryl Harris 1979 LCA 1:54.37 6 Sherard Hector 1980 TRI 1:54.43 7 Xavier Larifla 1981 GDP 1:55.06 8 Lorris Adams 1980 BAR 2:02.80

1500m Men

Final (Apr 11) 1 Aldwyn Sappleton 21.12.1981 JAM 3:58.88 2 Marlon Greensword 1.8.1979 JAM 4:00.81 3 Kevin Louison 1980 TRI 4:01.25 4 Jason Williams 1979 BAH 4:02.73 5 Dorlan Jacobs 1980 ANT 4:02.91 6 Presley Cherubin 1980 BAR 4:05.59 7 Freddy Gibbs 1980 IVB 4:07.09 8 Calvert Lee 1979 BER 4:07.19

5000m Men

Final (Apr 12) 1 Vishwananth Sukmongal 4.7.1981 GUY 15:41.49 2 Matthew Debrilla 1979 TRI 15:48.65 3 Anton Bruce 1982 TRI 15:55.51 4 Kelvin Johnson 23.5.1980 GUY 16:08.96 5 Carlton Scott 1979 JAM 16:18.06 6 Jason Williams 1979 BAH 16:35.89 7 Freddy Gibbs 1980 IVB 16:58.89 8 Stéphane Bolivard 1981 MQE 17:27.83

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (Apr 13) (-3.0) 1 Dwight Thomas 23.9.1980 JAM 14.53 2 Qwayne Baccas 1980 JAM 14.85 3 Hugh Henry 5.2.1979 BAR 15.07 4 Didier Beaunol-Richard 22.1.1981 MQE 15.27 5 Jehu Poitier 1980 BAH 15.57 6 Quincy Howe 11.1.1979 TRI 15.90 7 Natakki Dasent 1979 TRI 17.90 8 Ryan Albert Smith 31.3.1981 BAR 21.66

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Apr 12) 1 Ryan Clarke 3.11.1980 JAM 51.58 2 David Lloyd 25.10.1979 JAM 51.77 3 Hugh Henry 5.2.1979 BAR 54.04 4 Ryan Albert Smith 31.3.1981 BAR 54.35 5 Fabrice Mauricia 1979 GDP 54.47 6 Natakki Dasent 1979 TRI 59.62 7 Jameel Hermon 1981 IVB 61.28

High Jump Men

Final (Apr 11) 1 Kevin Cumberbatch 1980 BAR 2.09 2 Fabrice Erepmoc 1981 MQE 2.06 3 Anwar Ferguson 1979 BAH 2.03 4 Craig Norman 12.6.1979 JAM 2.03 =5 Henderson Dottin 4.1.1980 BAR 1.95 Onestas Laurent 1980 MQE 1.95 =7 Leevan Sands 16.8.1981 BAH 1.90 Yohan Vilipain 1981 MQE 1.90 Mickey Ruben 1979 TRI 1.90 =10 Gavin Lee 30.7.1980 MNT 1.85 Kern Bernard 1981 TRI 1.85

Pole Vault Men

Final (Apr 12) 1 Jabari Ennis 6.11.1980 JAM 4.32 2 Dion King 1979 TRI 3.45 3 Mickey Ruben 1979 TRI 2.75

Long Jump Men

Final (Apr 12) 1 Paul Thompson 9.9.1981 JAM 7.52 Series unknown 2 Stephane Moreau 1981 MQE 7.50 Series unknown 3 Leevan Sands 16.8.1981 BAH 7.42 Series unknown 4 Maurice Clarke 1980 BAR 7.34 Series unknown 5 Antonio Saunders 6.10.1980 BAH 7.28 Series unknown 6 Kevin Bailey 1979 VIN 7.08 Series unknown 7 Jean Cummings 29.12.1980 VIN 7.00 Series unknown 8 Fabrice Erepmoc 1981 MQE 6.99 Series unknown 9 Kevin Bartlett 20.1.1981 BAR 6.96 Series unknown 10 Steve Slowly 18.4.1979 JAM 6.94 Series unknown 11 Dave Vainqueur 15.2.1981 GDP 6.94 Series unknown 12 Cleavon Hector 1980 TRI 6.59 Series unknown 13 Leon Wheatley 1981 IVB 6.30 Series unknown 14 Mickey Ruben 1979 TRI 6.19 Series unknown 15 Gavin Lee 30.7.1980 MNT 5.53 Series unknown Sébastien Pincemail 21.2.1979 GDP NM Series unknown

Triple Jump Men

Final (Apr 13) 1 Sébastien Pincemail 21.2.1979 GDP 15.94 Series unknown 2 Stéphane Saxemard 1979 MQE 15.28 Series unknown 3 Leevan Sands 16.8.1981 BAH 15.01 Series unknown 4 Quincy Howe 11.1.1979 TRI 14.87 Series unknown 5 Paul Thompson 9.9.1981 JAM 14.71 Series unknown 6 Géraud Honoré 13.4.1981 MQE 14.68 Series unknown 7 Benaud Shirley 26.10.1979 JAM 14.40 Series unknown 8 Antonio Saunders 6.10.1980 BAH 14.32 Series unknown 9 Leon Wheatley 1981 IVB 14.02 Series unknown 10 Fabien Honore 1980 DMA 13.74 Series unknown Kevin Bailey 1979 VIN NM Series unknown

Shot Put 7257g (Senior implement) Men

Final (Apr 12) 1 Patrick Harding 12.4.1980 GUY 14.55 Series unknown 2 Claston Bernard 22.3.1979 JAM 14.19 Series unknown 3 Rohan Ferguson 1979 JAM 13.39 Series unknown 4 Dave Vainqueur 15.2.1981 GDP 12.98 Series unknown 5 Quincy Collymore 1980 TRI 12.86 Series unknown 6 Darmain Bull 1979 CAY 12.31 Series unknown 7 Elvis Williams 29.3.1980 SKN 11.82 Series unknown 8 Jevon Bryce 1980 TRI 11.67 Series unknown 9 Raymond Barnes 3.10.1980 CAY 11.32 Series unknown 10 Mike Modeste 1979 GRN 10.06 Series unknown Craig Smith 1979 BAR NM Series unknown

Discus 2000g (Senior implement) Men

Final (Apr 11) 1 David Bissoly 31.8.1979 MQE 46.74 Series unknown 2 Rohan Ferguson 1979 JAM 43.45 Series unknown 3 Orville Byfield 1980 JAM 42.35 Series unknown 4 Luciano Saint-Val 1979 MQE 41.41 Series unknown 5 Patrick Harding 12.4.1980 GUY 41.00 Series unknown 6 Raymond Barnes 3.10.1980 CAY 37.76 Series unknown 7 Craig Smith 1979 BAR 36.70 Series unknown 8 Darmain Bull 1979 CAY 36.27 Series unknown 9 Quincy Collymore 1980 TRI 31.66 Series unknown 10 Jevon Bryce 1980 TRI 30.95 Series unknown

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Apr 11) 1 Richard Rock 1980 BAR 59.41 Series unknown 2 Terry Nurse 1980 BAR 58.29 Series unknown 3 Mike Modeste 1979 GRN 57.62 Series unknown 4 Cleavon Hector 1980 TRI 56.88 Series unknown 5 Elarius Frank 1980 GRN 55.87 Series unknown 6 Kevin Bennett 1979 JAM 55.12 Series unknown 7 Francis Pierre 1979 DMA 43.99 Series unknown 8 Edward Cartwright 1980 BAH 41.62 Series unknown 9 Elvis Williams 29.3.1980 SKN 39.92 Series unknown 10 Jodi Martin 1979 BAH 34.74 Series unknown 11 Darmain Bull 1979 CAY 30.84 Series unknown 12 Orville Byfield 1980 JAM 24.11 Series unknown

Heptathlon (200 LJ JTy HJ 110Hy DTy 1500) Junior Men

Final standings (Apr 11/12) 1 Mickey Ruben 1979 TRI 4678 (22.31 6.94/n.a 40.43 1.89 13.86/2.5 27.35 5:17.45) 2 Levard Missick 8.1.1979 TKS 4670 (22.85 5.82/n.a 40.97 1.95 15.79/2.5 34.47 5:15.25) 3 Andrew Swanston 1979 TRI 4381 (22.99 5.71/n.a 38.70 1.80 14.42/2.5 34.25 5:01.55) 4 Samuel Prescod 1981 BAR 4106 (25.21 5.71/n.a 49.67 1.98 17.15/2.5 41.03 5:38.72) 5 Joshua Rolle 1979 BAH 3783 (23.67 5.85/n.a 41.12 1.71 16.41/2.5 37.43 6:11.93) Devere Richards 1980 BAR DNF (2353) (24.02 5.90/n.a 48.65 1.68 DNS/2.5 DNS DNS) Claston Bernard 22.3.1979 JAM DNF (616) (24.88 DNS DNS DNS DNS/2.5 DNS DNS)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Apr 13) 1 Jamaica 40.03 ( ., ., ., .) 2 Martinique 40.43 ( ., ., ., .) 3 Trinidad & Tobago 41.35 ( ., ., ., .) 4 Bahamas 41.78 ( . 5 Guadeloupe 41.86 ( . 6 Saint Lucia 42.47 ( . 7 Barbados 42.48 ( .

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Apr 13) 1 Jamaica 3:11.49 ( ., ., ., .) 2 Barbados 3:13.40 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 3:20.85 ( ., ., ., .) Trinidad & Tobago DNF ( .

100m Women

Final (Apr 11) 1 Aleen Bailey 25.11.1980 JAM 11.37 2 Elva Goulbourne 20.1.1980 JAM 11.62 3 Fana Ashby 15.6.1981 TRI 11.63 4 Céline Thélamon 1.3.1979 MQE 11.67 5 Sonia Williams 28.5.1979 ANT 11.68 6 Tamicka Clarke 9.11.1980 BAH 11.92 7 Nessa Andreopa 19.7.1980 GDP 12.01 8 Juanita Ferguson 8.11.1980 BAH 12.02 First Round (Apr 11) Heat . Aleen Bailey 25.11.1980 JAM 11.03 Tamicka Clarke 9.11.1980 BAH 11.03

200m Women

Final (Apr 12) ( 2.4) 1 Aleen Bailey 25.11.1980 JAM 23.16 w 2 Elva Goulbourne 20.1.1980 JAM 23.32 w 3 Fana Ashby 15.6.1981 TRI 23.74 w 4 Céline Thélamon 1.3.1979 MQE 23.86 w 5 Sonia Williams 28.5.1979 ANT 24.08 w 6 Tamicka Clarke 9.11.1980 BAH 24.21 w 7 Lucy-Ann Richards 22.3.1981 BAR 24.31 w 8 Veronique Dondas 12.11.1980 GDP 24.54 w

400m Women

Final (Apr 11) 1 Keasha Downer 21.1.1980 JAM 52.57 2 HazelAnn Regis 1.2.1981 GRN 52.83 3 Allison Beckford 8.5.1979 JAM 53.93 4 Melissa de Leon 9.4.1981 TRI 54.54 5 Lucy-Ann Richards 22.3.1981 BAR 55.60 6 Sylvanie Morandais 14.7.1979 GDP 55.72 7 Gabriella Edwards 4.7.1980 TRI 55.88 8 Lisa Pascall 1979 GDP 58.48

800m Women

Final (Apr 13) 1 Melissa de Leon 9.4.1981 TRI 2:06.83 2 Janelle Innis 1980 BAR 2:11.33 3 Aileen Smith 1979 JAM 2:11.53 4 Sheena Gooding 1.8.1981 BAR 2:11.59 5 Anisha Humes 12.3.1979 TRI 2:12.44 6 Shona Townsend 1981 JAM 2:19.11 7 Nerissa Pelle 21.6.1984 ANT 2:19.64 8 Myrian Rosambert 1979 MQE 2:19.78

1500m Women

Final (Apr 11) 1 Aileen Smith 1979 JAM 4:39.48 2 Anisha Humes 12.3.1979 TRI 4:41.06 3 Abidemi Charles 1980 GUY 4:45.71 4 Rhonda Desvignes 1980 TRI 4:50.64 5 Sheena Gooding 1.8.1981 BAR 4:51.24 6 Shona Townsend 1981 JAM 4:53.84 7 Mayleen Seaton 1980 VIN 4:58.66 8 Nerissa Pelle 21.6.1984 ANT 4:59.06

3000m Women

Final (Apr 12) 1 Janill Williams 21.9.1985 ANT 10:09.05 2 Danielle Abraham 1983 GRN 10:20.13 3 Stacy Quashie 1984 ANT 10:24.54 4 Judith Thomas 1982 JAM 10:30.64 5 Aileen Smith 1979 JAM 10:48.21 6 Abidemi Charles 1980 GUY 10:49.48 7 Rhonda Desvignes 1980 TRI 11:03.33 8 Anarika February 28.10.1982 GUY 11:09.33 9 Jessica Ferguson 1981 BAH 11:12.85 10 Mayleen Seaton 1980 VIN 11:13.22 11 Jacinta Mireault 1984 BAH 11:40.97 12 Lesley Ann Daley 1980 CAY 11:49.85 13 Mina Phillip 1983 LCA 12:16.80

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Apr 13) (-3.5) 1 Natalie Dawkins 1980 JAM 14.47 2 Makeba Prime 1979 TRI 14.52 3 Brigitte Ladocoeur 1980 GUF 14.53 4 Keitha Moseley 21.7.1981 BAR 14.63 5 Kerry Ann Luckoo 1981 JAM 14.72 6 Shanica Smith 1981 BAH 15.49 7 Monique Peters 1981 TRI 15.66

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Apr 12) 1 Allison Beckford 8.5.1979 JAM 59.38 2 Andrea Bliss 5.10.1980 JAM 59.90 3 Séverine Costier 1981 MQE 63.06 4 Renee Layne 1981 BAR 65.23 5 Makeba Prime 1979 TRI 66.05 6 Jacqueline Cabey 1980 TRI 69.47 7 Yacka Farrell 1981 VIN 70.10

High Jump Women

Final (Apr 11) 1 Kelsie Johnson 1981 BAH 1.76 2 Shelley-Ann Gallimore 10.3.1981 JAM 1.76 3 Onika James 12.3.1981 TRI 1.70 4 Keitha Moseley 21.7.1981 BAR 1.65 5 Christine Brown 17.9.1979 JAM 1.55 6 Anna-Lee Walcott 9.2.1980 TRI 1.55

Long Jump Women

Final (Apr 11) 1 Marie-Hélène Carabin 1979 GDP 6.27 Series unknown 2 Kelsie Johnson 1981 BAH 6.11 Series unknown 3 Elva Goulbourne 20.1.1980 JAM 6.08 Series unknown 4 Judyth Kitson 2.11.1979 JAM 5.95 Series unknown 5 Chrissy Zabeau 1980 GDP 5.90 Series unknown 6 Onika James 12.3.1981 TRI 5.85 Series unknown 7 Nyota Peters 4.4.1979 GUY 5.84 Series unknown 8 Christelle Kailer Grangenois 16.10.1979 FRA 5.72 Series unknown 9 Ritza Douglas 1980 SKN 5.45 Series unknown 10 Tacara Moxey 1979 BAH 5.42 Series unknown 11 Anna-Lee Walcott 9.2.1980 TRI 5.35 Series unknown

Triple Jump Women

Final (Apr 13) 1 Aurélie Talbot 22.8.1981 GDP 13.04 Series unknown 2 Shelley-Ann Gallimore 10.3.1981 JAM 12.86 Series unknown 3 Christine Brown 17.9.1979 JAM 12.79 Series unknown 4 Christelle Kailer Grangenois 16.10.1979 FRA 12.51 Series unknown 5 Chrissy Zabeau 1980 GDP 12.47 Series unknown 6 Stéphanie Luzieux 7.7.1982 MQE 12.26 Series unknown 7 Nyota Peters 4.4.1979 GUY 11.98 Series unknown 8 Ritza Douglas 1980 SKN 11.35 Series unknown 9 Tacara Moxey 1979 BAH 10.90 Series unknown 10 Candice George 1979 TRI 10.89 Series unknown 11 Shanica Smith 1981 BAH 9.74 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Apr 13) 1 Candice Scott 17.9.1980 TRI 13.17 Series unknown 2 Sandrine André 1980 GDP 12.73 Series unknown 3 Shennell Andrews 9.11.1981 BAH 12.20 Series unknown 4 Sophia Anderson 1981 JAM 12.15 Series unknown 5 Tanya Thomas 16.7.1979 JAM 12.00 Series unknown 6 Marie-Chantal Kancel 14.8.1980 GDP 11.78 Series unknown 7 Eva Morrison 1980 BAH 11.20 Series unknown 8 Shauna Robertson 1979 GUY 10.95 Series unknown 9 Tamara Popo 19.2.1980 LCA 9.68 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Apr 12) 1 Beatrice Louisy-Louis 10.8.1979 MQE 45.41 Series unknown 2 Tanya Thomas 16.7.1979 JAM 44.56 Series unknown 3 Eva Morrison 1980 BAH 39.51 Series unknown 4 Shennell Andrews 9.11.1981 BAH 36.99 Series unknown 5 Shauna Robertson 1979 GUY 36.19 Series unknown 6 Tamara Popo 19.2.1980 LCA 32.39 Series unknown 7 Candice Scott 17.9.1980 TRI 31.48 Series unknown 8 Séphora Bissoly 6.11.1981 MQE 30.03 Series unknown 9 Marie-Chantal Kancel 14.8.1980 GDP 24.27 Series unknown 10 Sophia Anderson 1981 JAM 22.74 Series unknown Murielle Lambert 1981 GDP NM Series unknown

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (Apr 13) 1 Marie-Christine Lincertin 1979 GDP 45.27 Series unknown 2 Murielle Lambert 1981 GDP 44.96 Series unknown 3 Francette Pognon 1981 MQE 44.62 Series unknown 4 Séphora Bissoly 6.11.1981 MQE 38.65 Series unknown 5 Tanya Thomas 16.7.1979 JAM 37.47 Series unknown 6 Anna-Lee Walcott 9.2.1980 TRI 37.39 Series unknown 7 Shennell Andrews 9.11.1981 BAH 37.12 Series unknown 8 Shelley-Ann Gallimore 10.3.1981 JAM 35.46 Series unknown Eva Morrison 1980 BAH NM Series unknown

Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women

Final standings (Apr 11/12) 1 Keisha Harvey 17.2.1979 JAM 3381 (14.73 9.02 1.70 5.67/n.a 2:52.96) 2 Chanelle Maxwell 1979 BAR 2990 (15.17 7.73 1.49 5.19/n.a 2:40.52) 3 Anna-Lee Walcott 9.2.1980 TRI 2959 (17.12 9.27 1.55 5.32/n.a 2:40.40) 4 Janell Smith 1979 BAH 2862 (17.07 8.17 1.49 5.19/n.a 2:34.23) 5 Giselle Thomas 1982 TRI 2571 (16.19 6.80 1.40 4.59/n.a 2:38.09) 6 Priscilla Edwards 1979 BAR 2229 (15.90 9.26 DNF 5.02/n.a 2:50.73)

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Apr 13) 1 Jamaica 44.97 ( ., ., ., .) 2 Trinidad & Tobago 46.16 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 46.52 ( ., ., ., .) 4 Grenada 46.53 ( . 5 Guadeloupe 46.55 ( . 6 Martinique 46.85 ( . 7 Barbados 47.31 ( . 8 St. Vincent & the Grenadines 48.21 ( .

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Apr 13) 1 Jamaica 3:33.19 ( ., ., ., .) 2 Trinidad & Tobago 3:38.01 ( ., ., ., .) 3 Guadeloupe 3:40.23 ( ., ., ., .) 4 Barbados 3:44.60 ( . 5 St. Vincent & the Grenadines 3:53.90 ( . Cayman Islands DQ( ) ( . Dominica DNF ( .

U17


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Relay 400m (4x100m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       300mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Relay 400m (4x100m) Women


100m Men

Final (Apr 11) (-0.7) 1 Marc Burns 7.1.1983 TRI 10.76 2 Nicholas Denniser 1982 JAM 10.79 3 Michael Frater 6.10.1982 JAM 10.85 4 Sean Lambert 16.8.1982 GRN 10.89 5 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.92 6 David Hamil 26.6.1983 CAY 11.11 7 Ron Frazier 1982 BAH 11.20 8 Damon Seymour 1982 TKS 11.43

200m Men

Final (Apr 12) ( 0.0) 1 Marc Burns 7.1.1983 TRI 21.69 2 Omar Brown 29.6.1987 JAM 21.71 3 David Hamil 26.6.1983 CAY 21.74 4 Michael Frater 6.10.1982 JAM 21.87 5 Sean Lambert 16.8.1982 GRN 22.15 6 Carron Williams 1982 TRI 22.19 7 Barton Duncanson 1982 BAH 22.42 8 Khalid Gomes 1982 ANT 22.81

400m Men

Final (Apr 11) 1 Wilan Louis 1.3.1983 BAR 48.35 2 Damion Barry 3.3.1982 TRI 48.44 3 Jason Hunte 9.4.1982 BAR 49.02 4 Aggrey Morris 1982 JAM 50.01 5 Jamel Wilson 17.6.1982 TRI 50.13 6 Barton Duncanson 1982 BAH 50.66 7 Oral Neufville 1982 JAM 51.06 8 Sambrino Williams 1982 BAH 52.55

800m Men

Final (Apr 13) 1 Kendrick Ferril 1982 JAM 1:58.14 2 Jamel Wilson 17.6.1982 TRI 1:58.28 3 Dwight McCaulsky 1982 JAM 1:58.32 4 Jean-Louis Ignatius 1982 AHO 2:00.54 5 Andesh Sharma 1982 BAH 2:00.72 6 Kevin Hinkson 1982 BAR 2:03.28 7 Herbi Bernard 1982 LCA 2:03.34 8 Jamal Nedd 1982 BAR 2:04.07

1500m Men

Final (Apr 11) 1 Kendrick Ferril 1982 JAM 4:09.56 2 Dwight McCaulsky 1982 JAM 4:11.43 3 Dwayne Lindsay 1982 ANT 4:12.15 4 Andesh Sharma 1982 BAH 4:13.93 5 Anton Bruce 1982 TRI 4:18.05 6 Richard Walcott 1983 BER 4:21.51 7 Kevin Hinkson 1982 BAR 4:23.46 8 D'Vano Forbes 1982 TKS 4:28.18

100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Apr 13) ( 4.5) 1 Ricardo Melbourne 26.2.1982 JAM 13.39 w 2 Rossif McCollin 1983 BAR 13.77 w 3 Jefferson Quintyne 1982 BAR 14.08 w 4 Robert Ibeh 7.7.1984 CAY 14.93 w Brent Harry 5.3.1982 TRI DNF w Dwayne Robinson 31.1.1983 JAM DNF w

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Apr 12) 1 Ricardo Melbourne 26.2.1982 JAM 52.97 2 Jason Hunte 9.4.1982 BAR 55.29 3 Brent Harry 5.3.1982 TRI 55.68 4 Gregg Knight 1982 BAR 56.96 5 Dwayne Robinson 31.1.1983 JAM 58.35 6 Kwesi Samuel 1982 TRI 58.40

High Jump Men

Final (Apr 13) 1 Naron Stewart 5.1.1982 JAM 2.00 2 Christopher Morrison 1982 JAM 2.00 3 Damon Thompson 5.3.1983 BAR 1.95 4 Riquel Bruno 19.8.1982 GUF 1.90 5 Nicolas Bellemare 13.8.1982 MQE 1.85 6 Theron Smith 1982 BAH 1.75 Jarell Forbes 17.9.1983 BAH NH

Long Jump Men

Final (Apr 11) 1 Dwayne Greenidge 30.5.1982 BAR 7.31 Series unknown 2 Stéphane Scholent 1982 MQE 7.03 Series unknown 3 Dwayne Robinson 31.1.1983 JAM 7.03 Series unknown 4 Brent Harry 5.3.1982 TRI 7.00 Series unknown 5 Cleavon Dillon 5.10.1982 TRI 6.90 Series unknown 6 Jamion Brookes 1982 SKN 6.76 Series unknown 7 Robert Ibeh 7.7.1984 CAY 6.64 Series unknown 8 Jarell Forbes 17.9.1983 BAH 6.49 Series unknown 9 Jaruson Joseph 28.6.1982 AHO 6.21 Series unknown 10 Paul Rumble 1982 JAM 5.91 Series unknown

Triple Jump Men

Final (Apr 12) 1 Dwayne Greenidge 30.5.1982 BAR 14.53 Series unknown 2 Kevin Holmes 1982 JAM 13.77 Series unknown 3 Samuel Payne 1982 BAR 13.73 Series unknown 4 Paul Rumble 1982 JAM 13.67 Series unknown 5 Theron Smith 1982 BAH 13.26 Series unknown 6 Jamion Brookes 1982 SKN 13.06 Series unknown 7 Cleavon Dillon 5.10.1982 TRI 13.02 Series unknown

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Apr 11) 1 Shamir Thomas 3.11.1983 GRN 14.66 Series unknown 2 Godfrey Ellis 1982 BAH 14.08 Series unknown 3 Nikeo Watson 1982 BAH 14.03 Series unknown 4 Care Spencer-Layne 1983 BAR 13.63 Series unknown 5 Dwayne Burke 1982 BAR 13.44 Series unknown 6 Lionel Cadetmiarthe 1982 MQE 13.24 Series unknown 7 Dwayne Dacosta 1982 JAM 13.10 Series unknown 8 Gabriel Wilkinson 1982 BER 12.92 Series unknown 9 Percell Matthew 1983 DMA 11.35 Series unknown 10 Dwayne Robinson 31.1.1983 JAM 11.30 Series unknown 11 John Dasilva 1982 CAY 11.13 Series unknown 12 Keron Modeste 1982 TRI 10.92 Series unknown 13 Alvin Gardiner 1982 TKS 10.83 Series unknown 14 Kieron Francis 1982 GRN 10.64 Series unknown 15 Nickerson Gibson 1982 TRI 10.55 Series unknown

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Apr 13) 1 Godfrey Ellis 1982 BAH 43.43 Series unknown 2 Shamir Thomas 3.11.1983 GRN 42.36 Series unknown 3 Dwayne Dacosta 1982 JAM 41.18 Series unknown 4 Michael Gibson 1982 BAR 39.53 Series unknown 5 Care Spencer-Layne 1983 BAR 37.85 Series unknown 6 Lionel Cadetmiarthe 1982 MQE 36.40 Series unknown 7 Kieron Francis 1982 GRN 35.72 Series unknown 8 Keron Modeste 1982 TRI 35.19 Series unknown 9 Gabriel Wilkinson 1982 BER 34.63 Series unknown 10 Nickerson Gibson 1982 TRI 33.89 Series unknown 11 John Dasilva 1982 CAY 32.36 Series unknown 12 Naron Stewart 5.1.1982 JAM 32.36 Series unknown 13 Nikeo Watson 1982 BAH 29.06 Series unknown

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Apr 12) 1 Shane Brandford 1982 BAR 51.75 Series unknown 2 Charly Catalan 11.2.1982 GDP 51.12 Series unknown 3 Kieron Francis 1982 GRN 49.98 Series unknown 4 Godfrey Ellis 1982 BAH 49.82 Series unknown 5 Rudolph Mathlin 1982 GRN 48.84 Series unknown 6 Brent Harry 5.3.1982 TRI 48.81 Series unknown 7 Keron Modeste 1982 TRI 41.63 Series unknown 8 Nikeo Watson 1982 BAH 30.65 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Apr 13) 1 Trinidad & Tobago 41.58 ( ., ., ., .) 2 Jamaica 41.79 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 42.51 ( ., ., ., .) 4 Barbados 43.12 ( . 5 Cayman Islands 43.36 ( .

100m Women

Final (Apr 11) 1 Raneika Bean 22.1.1983 BER 11.96 2 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 12.03 3 Lisa Sharpe 18.1.1984 JAM 12.04 4 Adriana Lamalle 27.9.1982 MQE 12.10 5 Shakira Pinto 1982 BAH 12.34 6 Jineill O'Neil 2.6.1982 LCA 12.43 7 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 12.45 8 Janice Claxton 1982 TRI 12.47 First Round (Apr 11) Heat 1 Raneika Bean 22.1.1983 BER 11.28 ? Adriana Lamalle 27.9.1982 MQE ?? ? Janice Claxton 1982 TRI ?? ? Lisa Sharpe 18.1.1984 JAM ?? ? Jineill O'Neil 2.6.1982 LCA ?? ? Melaine Walker 1.3.1983 JAM ?? ? Shandria Brown 7.7.1983 BAH ?? ? Shakira Pinto 1982 BAH ?? Semi-Finals (Apr 11) Heat ? Jineill O'Neil 2.6.1982 LCA ?? ? Lisa Sharpe 18.1.1984 JAM ?? ? Melaine Walker 1.3.1983 JAM ?? ? Shandria Brown 7.7.1983 BAH ?? ? Adriana Lamalle 27.9.1982 MQE ?? ? Janice Claxton 1982 TRI ?? ? Shakira Pinto 1982 BAH ?? ? Raneika Bean 22.1.1983 BER 11.81

200m Women

Final (Apr 12) 1 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 23.91 2 Lisa Sharpe 18.1.1984 JAM 24.11 3 Alicia Cave 3.4.1982 TRI 24.21 4 Kishara George 22.9.1983 GRN 24.98 5 Linda Cayol 1982 GDP 25.07 6 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 25.12 7 Jineill O'Neil 2.6.1982 LCA 25.43 8 Shantell Newbold 1983 BAH 25.66

400m Women

Final (Apr 11) 1 Patricia Hall 16.10.1982 JAM 53.79 2 Yanique Chambers 1983 JAM 53.81 3 Kishara George 22.9.1983 GRN 54.80 4 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 55.18 5 Sancho Lyttle 1983 VIN 55.76 6 Renee Clarke 12.9.1984 TRI 55.88 7 Tresca Baptiste 6.1.1982 TRI 58.81 8 Shantell Newbold 1983 BAH 59.46 First Round (Apr 11) Heat 6 Janine Scott 1982 BER 61.0 ? Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN ?? ? Yanique Chambers 1983 JAM ?? ? Tresca Baptiste 6.1.1982 TRI ?? ? Patricia Hall 16.10.1982 JAM ?? ? Sancho Lyttle 1983 VIN ?? ? Renee Clarke 12.9.1984 TRI ?? ? Shantell Newbold 1983 BAH ?? ? Kishara George 22.9.1983 GRN ??

800m Women

Final (Apr 13) 1 Althea Chambers 14.3.1983 JAM 2:15.31 2 Letitia Gilkes 1982 BAR 2:15.97 3 Ria McPherson 1983 TRI 2:16.29 4 Yvonne Maginley 1983 ANT 2:18.71 5 Millicent Maximilien 1983 BAR 2:18.95 6 Judith Thomas 1982 JAM 2:19.59 7 Stacy Quashie 1984 ANT 2:19.64 8 Nikeisha Prudhomme 1982 TRI 2:19.70

1500m Women

Final (Apr 11) 1 Janill Williams 21.9.1985 ANT 4:34.80 2 Stacy Quashie 1984 ANT 4:36.22 3 Judith Thomas 1982 JAM 4:43.58 4 Althea Chambers 14.3.1983 JAM 4:45.23 5 Letitia Gilkes 1982 BAR 4:49.56 6 Ria McPherson 1983 TRI 5:02.44 7 Millicent Maximilien 1983 BAR 5:03.10

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Apr 13) ( 0.9) 1 Adriana Lamalle 27.9.1982 MQE 13.63 2 Alicia Cave 3.4.1982 TRI 13.89 3 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 14.15 4 Gloneva Knowles 1982 BAH 14.70 5 Nikkisha Maynard 1982 BAR 14.87 6 Ramona Modeste 21.11.1983 TRI 14.95 7 Schwannah McCarthy 27.2.1984 CAY 15.21

300mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Apr 12) 1 Patricia Hall 16.10.1982 JAM 41.33 2 Alicia Cave 3.4.1982 TRI 41.86 3 Veronia Patterson 13.9.1983 JAM 43.20 4 Nikkisha Maynard 1982 BAR 43.25 5 Simone Nanton 6.1.1982 VIN 44.48 6 Ramona Modeste 21.11.1983 TRI 44.86

High Jump Women

Final (Apr 12) 1 Sheree Francis 20.10.1983 JAM 1.75 2 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 1.75 3 Chanua Johnson 1982 TRI 1.63 =4 Janice Ezegbunam 13.8.1983 BAH 1.63 Lauren Maul 13.10.1982 BAR 1.63 Mirium Roberts 28.3.1983 DMA 1.63 7 Raneika Bean 22.1.1983 BER 1.60 =8 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 1.50 Sancho Lyttle 1983 VIN 1.50 10 Laurell Peters 1.4.1982 GRN 1.45

Long Jump Women

Final (Apr 11) 1 Rose Hamilton 1982 JAM 5.81 Series unknown 2 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 5.61 Series unknown 3 Sheree Francis 20.10.1983 JAM 5.59 Series unknown 4 Luan Weekes 20.3.1983 BAR 5.56 Series unknown 5 Vanessa Desmoniere 1982 GUF 5.52 Series unknown 6 Stéphanie Luzieux 7.7.1982 MQE 5.46 Series unknown 7 Diza Du Feal 1983 TRI 5.24 Series unknown 8 Shakira Pinto 1982 BAH 5.19 Series unknown 9 Priscillia Pyree 1982 GDP 5.09 Series unknown 10 Giselle Thomas 1982 TRI 4.84 Series unknown 11 Jurnette Aitatus 1984 AHO 4.58 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Apr 11) 1 Claudia Eloise 22.8.1983 MQE 11.84 Series unknown 2 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 11.79 Series unknown 3 Marie-Patrice Calabre 19.1.1983 GDP 11.70 Series unknown 4 Latanya Dickinson 1983 BER 11.33 Series unknown 5 Kemesha Marshall 1982 JAM 10.75 Series unknown 6 Antoinette Vernon 1982 CAY 9.80 Series unknown 7 Tessa Lewis 1982 BAH 9.57 Series unknown 8 Francine McCartney 1983 BAH 9.29 Series unknown 9 Bernadette Welds 23.2.1983 CAY 9.13 Series unknown 10 Simone Assing 1982 TRI 8.68 Series unknown 11 Mandisa Nicholson 1982 TRI 8.61 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Apr 12) 1 Claudia Eloise 22.8.1983 MQE 37.95 Series unknown 2 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 35.81 Series unknown 3 Bernadette Welds 23.2.1983 CAY 32.31 Series unknown 4 Antoinette Vernon 1982 CAY 30.63 Series unknown 5 Kemesha Marshall 1982 JAM 29.73 Series unknown 6 Latanya Dickinson 1983 BER 27.78 Series unknown 7 Yolanda Francis 1982 DMA 27.31 Series unknown 8 Francine McCartney 1983 BAH 24.08 Series unknown 9 Mandisa Nicholson 1982 TRI 23.17 Series unknown 10 Tessa Lewis 1982 BAH 19.53 Series unknown 11 Simone Assing 1982 TRI 19.17 Series unknown

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (Apr 13) 1 Nikkisha Maynard 1982 BAR 36.92 Series unknown 2 Jade Bailey 10.6.1983 BAR 36.60 Series unknown 3 Marie-Patrice Calabre 19.1.1983 GDP 35.09 Series unknown 4 Bernadette Welds 23.2.1983 CAY 32.79 Series unknown 5 Rollanda Williams 1982 GRN 32.48 Series unknown 6 Simone Assing 1982 TRI 31.60 Series unknown 7 Yolanda Francis 1982 DMA 30.83 Series unknown 8 Tessa Knowles 1982 BAH 22.29 Series unknown 9 Kemesha Marshall 1982 JAM 19.22 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Apr 13) 1 Jamaica 46.55 ( ., ., ., .) 2 Trinidad & Tobago 47.27 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 47.88 ( ., ., ., .) 4 Cayman Islands 48.98 ( . 5 Barbados 49.10 ( .

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS