WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 6000g (Junior implement) Men       Discus 1750g (Junior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Heptathlon (110H LJ JT 200 HJ DT 1500) Junior Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Mar 30) ( 0.9) 1 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.22 2 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 10.60 3 Yhann Plummer 3.2.1983 JAM 10.62 4 Derrick Atkins 5.1.1984 BAH 10.79 5 Winston Hutton 17.1.1984 JAM 10.82 6 Andrew Hinds 25.4.1984 BAR 10.88 7 Cyril Bapte 10.1.1983 MQE 10.94 8 Bertho Derissaint 20.4.1985 GUF 11.01 First Round (Mar 30) Heat 1 ( 4.1) 1 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.52 w Q 2 Bertho Derissaint 20.4.1985 GUF 10.88 w Q 3 Pierre de Windt 13.7.1983 ARU 11.01 w 4 Abdul Watley 1983 AHO 11.39 w Heat 2 ( 2.1) 1 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 10.54 w Q 2 Yhann Plummer 3.2.1983 JAM 10.63 w Q 3 Cyril Bapte 10.1.1983 MQE 10.71 w q 4 Robert Ibeh 7.7.1984 CAY 10.87 w 5 Chevon Simpson 5.1.1984 TRI 10.87 w 6 Didier Bordin 22.8.1984 GDP 11.14 w Heat 3 ( 1.8) 1 Derrick Atkins 5.1.1984 BAH 10.66 Q 2 Winston Hutton 17.1.1984 JAM 10.73 Q 3 Andrew Hinds 25.4.1984 BAR 10.80 q 4 Aldin Alexander 1984 GRN 10.87 5 Keswick Wright 1.11.1983 CAY 11.03 6 Bobby Gibson ISV 11.47

200m Men

Final (Apr 1) (-1.3) 1 Marc Burns 7.1.1983 TRI 20.8 2 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 21.1 3 Yhann Plummer 3.2.1983 JAM 21.3 4 David Alerte 18.9.1984 MQE 21.5 5 Aldin Alexander 1984 GRN 21.9 6 Stephan Johnson 15.5.1983 CAY 22.2 7 Chevon Simpson 5.1.1984 TRI 22.4 8 Melville Rogers 22.1.1984 SKN 22.7 First Round (Mar 31) Heat 1 ( 1.5) 1 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 21.27 Q 2 David Alerte 18.9.1984 MQE 21.29 Q 3 Melville Rogers 22.1.1984 SKN 21.82 q 4 Chevon Simpson 5.1.1984 TRI 21.94 q 5 Mathieu Edmond 13.6.1983 GDP 21.95 6 Edric Robinson ISV 23.02 Heat 2 ( 0.9) 1 Yhann Plummer 3.2.1983 JAM 21.33 Q 2 Marc Burns 7.1.1983 TRI 21.35 Q 3 Bertho Derissaint 20.4.1985 GUF 21.96 4 Bobby Gibson ISV 23.33 5 David Hamil 26.6.1983 CAY ?? Eddy de Lépine 30.3.1984 MQE DNF Heat 3 ( 0.9) 1 Aldin Alexander 1984 GRN 21.96 Q 2 Stephan Johnson 15.5.1983 CAY 22.01 Q 3 Ryan Wright 1985 JAM 22.08 4 Don Wood 13.5.1985 BAH 22.35 5 Abdul Watley 1983 AHO 23.85

400m Men

Final (Mar 30) 1 Jermaine Gonzales 26.11.1984 JAM 46.88 2 Melville Rogers 22.1.1984 SKN 47.24 3 Yohann Negre 17.4.1983 GDP 47.78 4 Joel Pile 6.1.1984 TRI 47.83 5 Aaron Cleare 31.1.1983 BAH 48.26 6 Tai Payne 19.3.1983 GUY 48.32 7 David Hamil 26.6.1983 CAY 48.73 Kimani Williams 27.3.1984 JAM DNS First Round (Mar 30) Heat 1 1 Aaron Cleare 31.1.1983 BAH 48.74 Q 2 Yohann Negre 17.4.1983 GDP 49.05 Q 3 David Hamil 26.6.1983 CAY 49.29 q 4 Shane Charles 30.8.1983 GRN 49.56 5 Asim James TRI 49.74 6 Edric Robinson ISV 52.94 Heat 2 1 Melville Rogers 22.1.1984 SKN 47.99 Q 2 Tai Payne 19.3.1983 GUY 48.83 Q 3 Kimani Williams 27.3.1984 JAM 48.92 q 4 Darian Forbes 3.5.1984 TKS 49.78 5 Andre Burton 31.12.1984 CAY 52.35 Heat 3 1 Jermaine Gonzales 26.11.1984 JAM 48.03 Q 2 Joel Pile 6.1.1984 TRI 49.36 Q 3 André Williams 11.7.1983 BAH 49.47 4 Dimar Labega AHO 50.74 5 Leon Hall 1984 GRN 51.11 6 Kevin Fahie 27.9.1984 IVB 52.57

800m Men

Final (Apr 1) 1 Simeon Bovell 1985 TRI 1:51.04 2 Tai Payne 19.3.1983 GUY 1:51.33 3 Jermaine Myers 3.12.1983 JAM 1:51.47 4 Mathias Castingo 9.9.1983 GDP 1:53.36 5 Devon Armbrister 7.7.1984 BAH 1:56.77 6 Kern Harripersad 27.2.1985 TRI 1:59.55 7 Richard Walcott 1983 BER 2:04.09 8 Jamia Sutton ISV 2:10.53 9 Kenson Hamilton 1984 TKS 2:12.62 Mario Rigby 1985 TKS DNF

1500m Men

Final (Mar 30) 1 Shaun Smith 19.4.1983 JAM 3:55.41 2 Jermaine Myers 3.12.1983 JAM 3:55.71 3 Kendall Simon 1983 GRN 3:56.64 4 Mathias Castingo 9.9.1983 GDP 3:56.79 5 Alex Sawyer 10.12.1984 BAH 4:03.93 6 Simeon Bovell 1985 TRI 4:08.49 7 O'Neil Williams 2.2.1983 BAH 4:09.04 8 Cleveland Forde 3.4.1985 GUY 4:18.11 9 Richard Walcott 1983 BER 4:28.69

5000m Men

Final (Apr 1) 1 Cleveland Forde 3.4.1985 GUY 15:48.03 2 Alex Sawyer 10.12.1984 BAH 15:48.81 3 Kendall Simon 1983 GRN 15:49.26 4 Lamar Edwards JAM 16:05.89 5 O'Neil Williams 2.2.1983 BAH 16:30.09 6 Keston Nero 1985 TRI 16:38.83

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (Apr 1) ( 0.5) 1 Shamar Sands 30.4.1985 BAH 14.15 2 Dwayne Robinson 31.1.1983 JAM 14.22 3 Richard Alleyne 1983 BAR 14.87 4 Patrick Lee 31.3.1985 JAM 14.93 5 Alleyne Lett 7.1.1983 GRN 15.15 6 Cedric Clerembault 9.1.1984 GDP 16.04

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Mar 31) 1 Greg Little 20.2.1983 JAM 50.85 2 Shane Charles 30.8.1983 GRN 52.08 3 Patrick Lee 31.3.1985 JAM 52.10 4 Andretti Bain 1.12.1985 BAH 54.07 5 Ronald Forbes 5.4.1985 CAY 54.61 6 Carl Rolle 3.2.1983 BAH 55.06 7 Fabian Gauchet 1984 GUF 56.48 8 Adrian Griffith 11.11.1984 BAH 57.67 First Round (Mar 31) Heat 1 1 Greg Little 20.2.1983 JAM 52.86 Q 2 Shane Charles 30.8.1983 GRN 52.88 Q 3 Andretti Bain 1.12.1985 BAH 52.93 Q 4 Fabian Gauchet 1984 GUF 55.70 q 5 Adrian Griffith 11.11.1984 BAH 57.20 q Heat 2 1 Patrick Lee 31.3.1985 JAM 54.41 Q 2 Carl Rolle 3.2.1983 BAH 55.87 Q 3 Ronald Forbes 5.4.1985 CAY 58.09 Q Kenneth Goodridge 1983 TRI DNF

High Jump Men

Final (Mar 30) 1 Damon Thompson 5.3.1983 BAR 2.18 2 Germaine Mason 20.1.1983 JAM 2.16 3 Garvin Peters 1984 GRN 2.08 4 Trevor Barry 14.6.1983 BAH 2.08 5 Cedric Clerembault 9.1.1984 GDP 2.05 6 Miller Michel 1983 BAH 2.05 7 Pierre de Windt 13.7.1983 ARU 2.05 8 Roger Piggott 1983 BAR 2.00 9 Frank McCook 1983 JAM 2.00 10 Kevin Huggins TRI 1.90

Pole Vault Men

Final (Apr 1) 1 Anthony Pratt 1984 BAH 3.40 2 Adrian Griffith 11.11.1984 BAH 3.00

Long Jump Men

Final (Mar 31) 1 Sedain McDonald 1.1.1983 JAM 7.49 Series unknown 2 David Alerte 18.9.1984 MQE 7.48 Series unknown 3 Damion Young 6.2.1984 JAM 7.38 Series unknown 4 Kenneth Braithwait 1985 BAH 7.14 Series unknown 5 Jadien Miller 21.5.1986 BAH 7.00 Series unknown 6 Ayata Joseph 10.8.1985 ANT 6.79 Series unknown 7 Aldin Alexander 1984 GRN 6.67 Series unknown 8 Pierre de Windt 13.7.1983 ARU 6.52 Series unknown Mathieu Edmond 13.6.1983 GDP NM Series unknown Kevin Huggins TRI NM Series unknown

Triple Jump Men

Final (Apr 1) 1 Ayata Joseph 10.8.1985 ANT 15.49 Series unknown 2 Cedric Bergoz 17.1.1985 MQE 15.09 Series unknown 3 Daniel Mayaud 23.5.1983 MQE 15.04 Series unknown 4 Kenneth Sylvester 31.10.1983 JAM 14.92 Series unknown 5 Jamal Cumberbatch 21.2.1984 BAR 14.72 Series unknown Kenneth Braithwait 1985 BAH NM Series unknown

Shot Put 6000g (Junior implement) Men

Final (Apr 1) 1 Kimani Kirton 16.5.1984 JAM 15.38 Series unknown 2 Shamir Thomas 3.11.1983 GRN 14.85 Series unknown 3 Reginald Sands 20.10.1985 BAH 13.24 Series unknown 4 James Bergl BER 13.22 Series unknown 5 Recardo Page 1984 JAM 13.14 Series unknown 6 Eljin Morrison 1985 BAH 12.97 Series unknown 7 Bradley Inniss 11.5.1985 BAR 12.17 Series unknown 8 Derrick Golding 1985 BER 11.97 Series unknown 9 Alleyne Lett 7.1.1983 GRN 11.09 Series unknown 10 Govanni Higgs TKS 10.69 Series unknown

Discus 1750g (Junior implement) Men

Final (Mar 30) 1 Shamir Thomas 3.11.1983 GRN 48.80 Series unknown 2 Alleyne Lett 7.1.1983 GRN 47.00 Series unknown 3 Michael Letterlough 26.9.1984 CAY 44.41 Series unknown 4 Eric Matthias 13.2.1984 IVB 44.08 Series unknown 5 Kimani Kirton 16.5.1984 JAM 43.40 Series unknown 6 Bradley Inniss 11.5.1985 BAR 36.26 Series unknown 7 Richarlton Regales 8.5.1983 AHO 35.49 Series unknown 8 Reginald Sands 20.10.1985 BAH 35.46 Series unknown 9 Chester Hurlston 1983 CAY 35.07 Series unknown 10 Derrick Golding 1985 BER 32.72 Series unknown 11 Eljin Morrison 1985 BAH 31.09 Series unknown 12 James Bergl BER 26.35 Series unknown Recardo Page 1984 JAM NM Series unknown

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Mar 30) 1 Jamal Forde 1984 BAR 60.68 Series unknown 2 Christophe Marie-Nely 6.4.1984 MQE 60.29 Series unknown 3 John Solomon 1983 TRI 60.28 Series unknown 4 Densley Joseph 24.9.1984 GRN 59.31 Series unknown 5 Kayode Pantophlet 1983 BAR 56.01 Series unknown 6 Ryan Frederick 1985 GRN 54.41 Series unknown 7 Eljin Morrison 1985 BAH 54.21 Series unknown 8 Denver Florent LCA 49.48 Series unknown 9 Richarlton Regales 8.5.1983 AHO 47.66 Series unknown 10 Abdul Watley 1983 AHO 43.81 Series unknown 11 Recardo Page 1984 JAM 38.73 Series unknown

Heptathlon (110H LJ JT 200 HJ DT 1500) Junior Men

Final standings (Mar 30/31) 1 Alleyne Lett 7.1.1983 GRN 4920 Details not known 2 Alan Mitchell 6.3.1983 TRI 4785 Details not known 3 Adrian Griffith 11.11.1984 BAH 4594 Details not known 4 Rodney George 1985 GRN 4193 Details not known 5 Nicordo Walters 7.10.1983 JAM 4053 Details not known 6 Kenson Casimir 25.2.1984 LCA 3633 Details not known 7 Romeo Brown 1985 AHO 3526 Details not known 8 Carlos Morgan 25.8.1986 CAY 2963 Details not known

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Mar 31) 1 Trinidad & Tobago 40.48 ( ., ., ., .) 2 Jamaica 40.58 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 40.91 ( ., ., ., .) 4 Guadeloupe 41.62 ( ., ., ., .) 5 Cayman Islands 46.25 ( ., ., ., .) Turks and Caicos DQ( ) ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Apr 1) 1 Jamaica 3:09.21 (Jermaine Gonzales 26.11.1984, Kimani Williams 27.3.1984, Jermaine Myers 3.12.1983, Greg Little 20.2.1983) 2 Bahamas 3:12.97 (Drameko Bridgewater 30.6.1985, Andretti Bain 1.12.1985, Aaron Cleare 31.1.1983, Carl Rolle 3.2.1983) 3 Trinidad & Tobago 3:13.37 (Kevin Straker 9.2.1984, Asim James ., Simeon Bovell 1985, Joel Pile 6.1.1984) 4 Grenada 3:18.14 (Kendall Simon 1983, Shane Charles 30.8.1983, Aldin Alexander 1984, Leon Hall 1984) 5 Cayman Islands 3:26.78 (Stephan Johnson 15.5.1983, Andre Burton 31.12.1984, Ronald Forbes 5.4.1985, David Hamil 26.6.1983) 6 Turks and Caicos 3:28.29 (Kenson Hamilton 1984, Anthony Missick ., Mario Rigby 1985, Darian Forbes 3.5.1984)

100m Women

Final (Mar 30) ( 0.6) 1 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 11.49 2 Kerron Stewart 16.4.1984 JAM 11.61 3 Wanda Hutson 8.1.1985 TRI 11.81 4 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 11.84 5 Virgil Hodge 17.11.1983 SKN 11.99 6 Floranie Racon 1983 GDP 12.11 7 Kelly Lonete 2.11.1983 MQE 12.27 Nadine Palmer 9.2.1983 JAM DNS First Round (Mar 30) Heat 1 ( 4.3) 1 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 11.70 w Q 2 Nadine Palmer 9.2.1983 JAM 11.76 w Q 3 Wanda Hutson 8.1.1985 TRI 11.78 w Q 4 Virgil Hodge 17.11.1983 SKN 11.80 w q 5 Karime Lainez 1985 GDP 11.98 w 6 Genna Williams 3.11.1984 BAR 12.01 w 7 Thélia Sigère 3.6.1985 MQE 12.15 w 8 Evelise Gomez 1985 ISV 12.70 w Heat 2 ( 3.7) 1 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 11.52 w Q 2 Kerron Stewart 16.4.1984 JAM 11.60 w Q 3 Kelly Lonete 2.11.1983 MQE 11.91 w Q 4 Floranie Racon 1983 GDP 11.93 w q 5 Katrina Carter BAR 12.03 w 6 Luz Geerman 27.2.1984 ARU 12.16 w 7 La Toya Samuel 1984 ISV 12.49 w

200m Women

Final (Apr 1) (-1.5) 1 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 23.56 2 Tracy-Ann Rowe 17.9.1985 JAM 23.98 3 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 24.50 4 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 24.57 5 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 24.58 6 Virgil Hodge 17.11.1983 SKN 24.80 7 Kishara George 22.9.1983 GRN 24.96 Wanda Hutson 8.1.1985 TRI DNS First Round (Mar 31) Heat 1 ( 2.7) 1 Shandria Brown 7.7.1983 BAH 23.12 w Q 2 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 23.44 w Q 3 Kishara George 22.9.1983 GRN 24.12 w Q 4 Virgil Hodge 17.11.1983 SKN 24.18 w q 5 Genna Williams 3.11.1984 BAR 24.40 w 6 Florence Michely 10.7.1985 GDP 24.59 w 7 Thélia Sigère 3.6.1985 MQE 24.65 w 8 La Toya Samuel 1984 ISV 25.96 w Heat 2 ( 1.7) 1 Tracy-Ann Rowe 17.9.1985 JAM 23.66 Q 2 Wanda Hutson 8.1.1985 TRI 24.07 Q 3 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 24.25 Q 4 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 24.34 q 5 Lyn-Marie Cox 14.9.1983 BAR 24.72 6 Kelly Lonete 2.11.1983 MQE 24.99 7 Luz Geerman 27.2.1984 ARU 26.02 8 Evelise Gomez 1985 ISV 26.36

400m Women

Final (Mar 30) 1 Sheryl Morgan 6.11.1983 JAM 52.42 2 Kishara George 22.9.1983 GRN 54.87 3 Shauna-Kay Campbell 23.6.1984 JAM 55.01 4 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 55.16 5 Kyesha Hills 1984 TRI 55.76 6 Shantell Newbold 1983 BAH 56.24 7 Jackie-Ann Morain 2.3.1983 GRN 56.34 8 Lyn-Marie Cox 14.9.1983 BAR 56.62 First Round (Mar 30) Heat 1 1 Tiandra Ponteen 9.11.1984 SKN 54.98 Q 2 Kishara George 22.9.1983 GRN 55.39 Q 3 Shauna-Kay Campbell 23.6.1984 JAM 55.41 Q 4 Lyn-Marie Cox 14.9.1983 BAR 57.21 q 5 Shantell Newbold 1983 BAH 57.76 q 6 Mariette Mandret 1983 GDP 58.10 Josanne Lucas 14.4.1984 TRI DNF Heat 2 1 Sheryl Morgan 6.11.1983 JAM 54.12 Q 2 Kyesha Hills 1984 TRI 56.47 Q 3 Jackie-Ann Morain 2.3.1983 GRN 56.52 Q 4 Sharon Larrier 1985 BAR 58.88 5 Crystal Strachan 27.6.1986 BAH 60.17

800m Women

Final (Apr 1) 1 Carlene Robinson 30.3.1984 JAM 2:09.03 2 Kay-Ann Thompson 30.1.1985 JAM 2:09.81 3 Tiffany Eatherley 1985 BER 2:16.58

1500m Women

Final (Mar 30) 1 Janill Williams 21.9.1985 ANT 4:48.15 2 Kay-Ann Thompson 30.1.1985 JAM 4:51.41 3 Lorain McKenzie 10.5.1985 JAM 4:54.33 4 Tiffany Eatherley 1985 BER 5:00.55 5 Shar-Dae Whitter 1985 BER 5:12.63

3000m Women

Final (Mar 31) 1 Janill Williams 21.9.1985 ANT 10:04.55 2 Lorain McKenzie 10.5.1985 JAM 10:14.70 3 Pilar McShine 6.1.1987 TRI 10:28.57 4 Tamica Thomas 16.4.1986 JAM 10:38.29 5 Alana Dillett 1986 BAH 11:13.84

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Apr 1) ( 0.1) 1 Florence Vermal 23.1.1983 MQE 14.02 2 Nadina Marsh 26.1.1985 JAM 14.21 3 Veronique Marie-Joseph 2.4.1983 MQE 14.42 4 Yanique Boothe 3.5.1984 JAM 14.75 5 Petra McDonald 17.7.1984 BAH 14.84 6 Astra Curry 5.7.1984 BAH 14.94 7 Schwannah McCarthy 27.2.1984 CAY 16.14

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Mar 31) 1 Melaine Walker 1.3.1983 JAM 58.35 2 Camille Robinson 30.3.1984 JAM 60.67 3 Jackie-Ann Morain 2.3.1983 GRN 62.34 4 Rodiea McDonald BAH 66.65

High Jump Women

Final (Apr 1) 1 Shaunette Davidson 3.6.1984 JAM 1.84 2 Levern Spencer 23.6.1984 LCA 1.82 3 Peaches Roach 21.12.1984 JAM 1.82 4 Zindzi Swan 2.4.1985 BER 1.74 5 Patricia Sylvester 3.2.1983 GRN 1.74 6 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 1.71 7 Ayana Riviere 15.7.1984 TRI 1.71 8 Danille Prime 4.9.1984 TRI 1.71 9 Janice Ezegbunam 13.8.1983 BAH 1.71 10 Crystal Eneas BAH 1.60

Long Jump Women

Final (Mar 30) 1 Zindzi Swan 2.4.1985 BER 6.01 w Series unknown 2 Caleigh Bacchus 4.6.1988 TRI 5.84 Series unknown 3 Nadina Marsh 26.1.1985 JAM 5.77 Series unknown 4 Zelica Montout 7.12.1984 GDP 5.66 Series unknown 5 Euzhan Varlin 21.6.1985 MQE 5.59 Series unknown 6 Ganaelle Gombault 17.5.1984 GDP 5.46 w Series unknown 7 Andrea Smythe 7.2.1984 JAM 5.43 Series unknown 8 Astra Curry 5.7.1984 BAH 5.31 Series unknown 9 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 5.14 Series unknown 10 Patricia Sylvester 3.2.1983 GRN 4.95 Series unknown 11 Darrine Rolle BAH 4.93 Series unknown 12 Calicia Burke 27.5.1983 CAY 4.87 Series unknown

Triple Jump Women

Final (Mar 31) 1 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 12.81 Series unknown 2 Zelica Montout 7.12.1984 GDP 12.69 Series unknown 3 Jessica Maussion 25.11.1983 GDP 12.44 Series unknown 4 Donavette Martin 8.9.1983 BAH 12.12 Series unknown 5 Andrea Smythe 7.2.1984 JAM 11.61 Series unknown 6 Peaches Roach 21.12.1984 JAM 11.52 Series unknown 7 Melinda Bastian 30.1.1984 BAH 11.50 Series unknown 8 Sheron Mark 19.10.1984 TRI 11.40 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Mar 30) 1 Claudia Villeneuve 22.8.1983 MQE 15.75 Series unknown 2 Marie-Patrice Calabre 19.1.1983 GDP 14.19 Series unknown 3 Kesheila Reid 26.2.1983 JAM 13.20 Series unknown 4 Dionne Wright 1.9.1983 JAM 12.67 Series unknown 5 Amarya Albury 25.5.1985 BAH 12.60 Series unknown 6 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 12.47 Series unknown 7 Astrid Hemat 9.3.1985 GUF 11.52 Series unknown 8 Shannon Armbrister BAH 11.46 Series unknown 9 Cherie Pounder 1983 BAR 11.17 Series unknown 10 Crystal Hayward 1985 BER 9.97 Series unknown 11 Varlene Francis TKS 9.85 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Mar 31) 1 Claudia Villeneuve 22.8.1983 MQE 53.47 Series unknown 2 Amarya Albury 25.5.1985 BAH 42.10 Series unknown 3 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 41.60 Series unknown 4 Kesheila Reid 26.2.1983 JAM 40.24 Series unknown 5 Monique Edwards 1984 JAM 37.56 Series unknown 6 Shakira Kemp 1985 BAH 35.96 Series unknown 7 Cherie Pounder 1983 BAR 35.19 Series unknown 8 Crystal Hayward 1985 BER 32.56 Series unknown 9 Varlene Francis TKS 19.21 Series unknown

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Apr 1) 1 Natalie Dixon 29.4.1983 TRI 45.77 Series unknown 2 Erma-Gene Evans 25.1.1984 LCA 44.26 Series unknown 3 Melinda Bastian 30.1.1984 BAH 39.99 Series unknown 4 Donnalyn Fraser 1986 GRN 37.92 Series unknown 5 Katisha Hopkin 1982 GRN 35.80 Series unknown 6 Kim Carter 10.2.1984 BAR 34.16 Series unknown 7 Shakira Kemp 1985 BAH 32.42 Series unknown 8 Michelle King 1983 BAR 32.09 Series unknown 9 Dionne Wright 1.9.1983 JAM 27.76 Series unknown 10 Kesheila Reid 26.2.1983 JAM 26.77 Series unknown 11 Varlene Francis TKS 24.77 Series unknown

Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women

Final standings (Mar 30/31) 1 Charisse Bacchus 26.4.1984 TRI 3455 Details not known 2 Pete-Gaye Beckford 17.4.1985 JAM 3395 Details not known 3 Astra Curry 5.7.1984 BAH 3290 Details not known 4 Ayana Riviere 15.7.1984 TRI 3141 Details not known 5 Petra McDonald 17.7.1984 BAH 2467 Details not known 6 Katisha Hopkin 1982 GRN 2458 Details not known

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Mar 31) 1 Jamaica 44.91 ( ., ., ., .) 2 Bahamas 45.36 ( ., ., ., .) 3 Barbados 45.76 ( ., ., ., .) 4 Guadeloupe 46.41 ( ., ., ., .) 5 Martinique 48.57 ( ., ., ., .) Trinidad & Tobago DNF ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Apr 1) 1 Jamaica 3:37.52 (Carlene Robinson 30.3.1984, Camille Robinson 30.3.1984, Shauna-Kay Campbell 23.6.1984, Sheryl Morgan 6.11.1983) 2 Barbados 3:49.63 (Sharon Larrier 1985, Genna Williams 3.11.1984, Lian Lucas 19.8.1984, Lyn-Marie Cox 14.9.1983) 3 Bahamas 3:56.31 (Crystal Strachan 27.6.1986, Sidell Ingraham 1984, Petra McDonald 17.7.1984, Shantell Newbold 1983)

U17


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       300mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Mar 30) ( 0.9) 1 Matthew Palmer 29.11.1986 JAM 10.99 2 Jaheed Smith 23.6.1986 BIZ 11.08 3 Benjamin Resid 22.8.1986 GDP 11.09 4 Tyrone Sawyer 22.2.1986 BAH 11.11 5 Andon Mitchell 20.12.1986 GRN 11.22 6 Dwain Bryden JAM 11.25 7 Mandela Clifford 1986 LCA 11.28 Marcus Duncan 4.12.1986 TRI DNF First Round (Mar 30) Heat 1 ( 4.0) 1 Matthew Palmer 29.11.1986 JAM 10.84 w Q 2 Marcus Duncan 4.12.1986 TRI 10.95 w Q 3 Jaheed Smith 23.6.1986 BIZ 10.96 w Q 4 Benjamin Resid 22.8.1986 GDP 11.00 w q 5 Tyrone Sawyer 22.2.1986 BAH 11.14 w q 6 Rhymeich Rockette 13.4.1987 CAY 11.44 w Heat 2 ( 1.6) 1 Dwain Bryden JAM 10.93 Q 2 Andon Mitchell 20.12.1986 GRN 11.02 Q 3 Mandela Clifford 1986 LCA 11.11 Q 4 Delano Coakley 1986 BAH 11.36

200m Men

Final (Apr 1) (-0.5) 1 Usain Bolt 21.8.1986 JAM 21.12 2 Andre Wellington 12.10.1986 JAM 21.94 3 Jamil James 16.9.1986 TRI 22.02 4 Jaheed Smith 23.6.1986 BIZ 22.04 5 Jacobi Mitchell 4.1.1986 BAH 22.32 6 Tyrone Sawyer 22.2.1986 BAH 22.76 7 Andon Mitchell 20.12.1986 GRN 23.08 8 Ackim Lewis 2.1.1986 IVB 23.34 First Round (Mar 31) Heat 1 ( 0.1) 1 Usain Bolt 21.8.1986 JAM 21.25 Q 2 Jaheed Smith 23.6.1986 BIZ 22.22 Q 3 Tyrone Sawyer 22.2.1986 BAH 22.62 Q 4 Andon Mitchell 20.12.1986 GRN 22.72 q 5 Rhymeich Rockette 13.4.1987 CAY 23.68 6 Norkeno Munroe TKS 24.00 Heat 2 (-0.9) 1 Jamil James 16.9.1986 TRI 22.10 Q 2 Andre Wellington 12.10.1986 JAM 22.14 Q 3 Jacobi Mitchell 4.1.1986 BAH 22.35 Q 4 Ackim Lewis 2.1.1986 IVB 22.82 q 5 Mandela Clifford 1986 LCA 22.87 6 Michael Prescott TKS 25.18

400m Men

Final (Mar 30) 1 Usain Bolt 21.8.1986 JAM 47.33 2 Jacobi Mitchell 4.1.1986 BAH 48.87 3 Jamil James 16.9.1986 TRI 48.90 4 Nasser Johnson 1986 JAM 49.80 5 Kamado Rolle BAH 50.96 6 Ackim Lewis 2.1.1986 IVB 51.47 7 Jeremy Smart GRN 53.23 8 Reneldo Palmer TKS 66.23

800m Men

Final (Apr 1) 1 Kamado Rolle BAH 1:58.81 2 Dorain Parker JAM 1:58.86 3 Ethwinson Luis 12.12.1986 AHO 1:59.20 4 Akini Pierre TRI 2:00.16 5 Ryan Ross 1986 BAR 2:01.52 6 Terrance Bowen BAH 2:01.94 7 Jeremy Smart GRN 2:04.75 8 Husayn Brown BER 2:06.30 9 Jean-Yves Joseph GUF 2:08.86 10 Chadrick Nelson 1986 JAM 2:14.94

1500m Men

Final (Mar 30) 1 James Baird 1986 ANT 4:05.27 2 Ryan Ross 1986 BAR 4:12.44 3 Ethwinson Luis 12.12.1986 AHO 4:14.19 4 Shawn Adams LCA 4:15.37 5 Neilon Joseph 20.10.1987 GRN 4:18.41 6 Terrance Bowen BAH 4:28.71 7 Husayn Brown BER 4:28.73 Akini Pierre TRI DNF

3000m Men

Final (Mar 31) 1 James Baird 1986 ANT 9:10.97 2 Shawn Adams LCA 9:31.17 3 Neilon Joseph 20.10.1987 GRN 9:43.34

100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Apr 1) (-0.7) 1 Matthew Palmer 29.11.1986 JAM 13.14 2 Damian Farmer 1986 BAR 13.57 3 Delano Coakley 1986 BAH 14.22 4 Enrico Knowles BAH 14.83

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Mar 31) 1 Josef Robertson 14.5.1987 JAM 54.61 2 Markino Buckley 16.4.1986 JAM 55.33 3 Damian Farmer 1986 BAR 55.67 4 Gregory Clarke BAH 62.06

High Jump Men

Final (Mar 30) 1 Cory Gibbs 19.4.1986 TRI 2.00 2 Alain Bailey 14.8.1987 JAM 1.95 3 Markino Buckley 16.4.1986 JAM 1.95 4 Michael Meeks BAH 1.90 5 Tamico McKenzie BAH 1.85 6 Joel Phillip 12.9.1987 GRN 1.85 7 Johan Jeanville 2.2.1986 MQE 1.85 8 Barry Batson 13.1.1987 BAR 1.85 9 Judikael Desmazon MQE 1.85 10 Akido Noel 7.1.1986 GRN 1.80

Long Jump Men

Final (Apr 1) 1 Akido Noel 7.1.1986 GRN 6.43 Series unknown 2 Leon King BAH 6.26 Series unknown 3 Jermaine Jackson 29.5.1986 JAM 6.15 Series unknown 4 Stephano Roberts BAH 5.96 Series unknown 5 Joel Batson TRI 5.83 Series unknown 6 Aliston Potter 17.4.1986 IVB 5.77 Series unknown

Triple Jump Men

Final (Mar 31) 1 Jermaine Jackson 29.5.1986 JAM 14.43 w Series unknown 2 Durelle Williams 1987 BAH 13.70 w Series unknown 3 Stephano Roberts BAH 13.41 w Series unknown 4 Joel Batson TRI 13.35 w Series unknown 5 Aliston Potter 17.4.1986 IVB 12.95 w Series unknown

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Mar 30) 1 David Villeneuve 5.11.1986 MQE 15.43 Series unknown 2 Gregory Gamyr 7.5.1986 MQE 14.77 Series unknown 3 Steve Hammond 1986 JAM 13.62 Series unknown 4 Charles Sérieux 1986 LCA 12.98 Series unknown 5 Kurth Francis 1986 JAM 12.44 Series unknown 6 Neil Pinder BAH 11.97 Series unknown 7 Ramon Farrington 1986 BAH 11.20 Series unknown

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Apr 1) 1 David Villeneuve 5.11.1986 MQE 44.35 Series unknown 2 Neil Pinder BAH 42.28 Series unknown 3 Gregory Gamyr 7.5.1986 MQE 41.92 Series unknown 4 Steve Hammond 1986 JAM 40.92 Series unknown 5 Romeo Brown 1985 AHO 37.35 Series unknown 6 Kurth Francis 1986 JAM 36.36 Series unknown 7 Kenson Bryce TRI 36.03 Series unknown

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Mar 31) 1 Murvine Charles 1986 GRN 54.33 Series unknown 2 Kevon Charles 1986 GRN 53.79 Series unknown 3 Ramon Farrington 1986 BAH 52.72 Series unknown 4 Cory Gibbs 19.4.1986 TRI 47.78 Series unknown 5 Charles Sérieux 1986 LCA 43.68 Series unknown 6 Neil Pinder BAH 42.30 Series unknown 7 Carlos Morgan 25.8.1986 CAY 35.82 Series unknown 8 Kurth Francis 1986 JAM 35.50 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Mar 31) 1 Jamaica 41.35 ( ., ., ., .) 2 Bahamas 42.07 ( ., ., ., .) 3 Grenada 44.52 ( ., ., ., .) 4 Turks and Caicos 47.20 ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Apr 1) 1 Jamaica 3:18.88 (Nasser Johnson 1986, Andre Wellington 12.10.1986, Josef Robertson 14.5.1987, Usain Bolt 21.8.1986) 2 Bahamas 3:21.22 (Tyrone Sawyer 22.2.1986, Jacobi Mitchell 4.1.1986, Arthur Spencer ., Carl Rolle 3.2.1983) 3 Grenada 3:27.32 (Jeremy Smart ., Akido Noel 7.1.1986, Andon Mitchell 20.12.1986, Joel Phillip 12.9.1987) 4 Turks and Caicos 4:01.26 (Norkeno Munroe ., Courtney Forbes ., Kelly Lourima ., Reneldo Palmer .)

100m Women

Final (Mar 30) ( 0.6) 1 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 11.48 2 Sherline Duncan 5.5.1986 JAM 11.94 3 Kelly-Ann Baptiste 14.10.1986 TRI 12.05 4 Cotrell Martin 4.2.1986 BAH 12.15 5 Sherry Fletcher 17.1.1986 GRN 12.16 6 Tamara Rigby 17.1.1987 BAH 12.18 7 Olivia-Martine Gatibelza 30.1.1986 GDP 12.30 8 Anna Lovell 25.1.1986 BAR 12.31 First Round (Mar 30) Heat 1 ( 3.9) 1 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 11.52 w Q 2 Tamara Rigby 17.1.1987 BAH 12.09 w Q 3 Anna Lovell 25.1.1986 BAR 12.16 w Q 4 Trish Bartholomew 23.10.1986 GRN 12.29 w 5 Analisa Austin 21.6.1989 GUY 12.33 w 6 Silvienne Krosendijk 3.2.1986 ARU 12.46 w Heat 2 ( 2.7) 1 Kelly-Ann Baptiste 14.10.1986 TRI 11.79 w Q 2 Sherline Duncan 5.5.1986 JAM 11.83 w Q 3 Sherry Fletcher 17.1.1986 GRN 11.93 w Q 4 Cotrell Martin 4.2.1986 BAH 12.03 w q 5 Olivia-Martine Gatibelza 30.1.1986 GDP 12.08 w q 6 Cindy Gonier 30.4.1987 MQE 12.24 w 7 Keisha Walkes 11.4.1986 BAR 12.25 w

200m Women

Final (Apr 1) (-1.3) 1 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 23.04 2 Tavara Rigby 17.1.1987 BAH 24.33 3 Sherline Duncan 5.5.1986 JAM 24.37 4 Cotrell Martin 4.2.1986 BAH 24.82 5 Kineke Alexander 21.2.1986 VIN 24.97 6 Anna Lovell 25.1.1986 BAR 25.26 7 Audrey Sibou 7.11.1986 GDP 25.46 Kelly-Ann Baptiste 14.10.1986 TRI DNS First Round (Mar 31) Heat 1 ( 2.7) 1 Sherline Duncan 5.5.1986 JAM 24.12 w Q 2 Tavara Rigby 17.1.1987 BAH 24.36 w Q 3 Dana Rock BAR 25.20 w 4 Carine Cox 1986 GRN 25.49 w 5 DeAnn Wattley 6.2.1987 IVB 26.44 w Heat 2 (-1.8) 1 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 23.03 Q 2 Cotrell Martin 4.2.1986 BAH 24.64 Q 3 Kineke Alexander 21.2.1986 VIN 24.86 q 4 Jenna Gaio 5.6.1986 CAY 26.08 5 Analisa Austin 21.6.1989 GUY 26.28 Heat 3 ( 4.2) 1 Kelly-Ann Baptiste 14.10.1986 TRI 24.79 w Q 2 Anna Lovell 25.1.1986 BAR 25.09 w Q 3 Audrey Sibou 7.11.1986 GDP 25.15 w q 4 Danielle Watson 3.6.1986 BER 25.53 w

400m Women

Final (Mar 30) 1 Tavara Rigby 17.1.1987 BAH 54.75 2 Sonita Sutherland 9.7.1987 JAM 56.01 3 Kineke Alexander 21.2.1986 VIN 56.23 4 Crystal Strachan 27.6.1986 BAH 56.27 5 Sade St.Louis 28.11.1989 TRI 57.71 6 Carine Cox 1986 GRN 57.89 7 Danielle Watson 3.6.1986 BER 58.04 8 Leander Ernest 1987 LCA 62.68

800m Women

Final (Apr 1) 1 Cadien Beckford 1986 JAM 2:15.65 2 Jodian Richards 19.6.1987 JAM 2:16.71 3 Sade St.Louis 28.11.1989 TRI 2:17.37 4 Celisa Maloney 1986 ANT 2:17.46 5 Karelle Lemy 18.5.1987 MQE 2:21.13 6 Nerissa Wells GRN 2:21.14 7 Saly Gonzales TKS 2:22.01 8 Sarana Patterson 1987 GRN 2:24.31 9 Jenny Palmer BER 2:27.03 10 Aritha Williams 1987 TKS 2:31.21

1500m Women

Final (Mar 30) 1 Jodian Richards 19.6.1987 JAM 4:44.12 2 Cadien Beckford 1986 JAM 4:45.40 3 Pilar McShine 6.1.1987 TRI 4:46.45 4 Celisa Maloney 1986 ANT 4:50.71 5 Jenny Palmer BER 5:03.98 6 Alana Dillett 1986 BAH 5:04.96 7 Sarana Patterson 1987 GRN 5:07.53 8 Ramona Nichols 1988 BAH 5:11.94 9 Aritha Williams 1987 TKS 5:51.41

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Apr 1) (-2.0) 1 Latoya Greaves 31.5.1986 JAM 14.14 2 Phillip Marty 1986 GRN 14.69 3 Axelle Francoise-Haugrin 26.9.1986 MQE 14.94 4 Dangtle Wright JAM 15.07 5 Leonie Ezegbunam 1984 BAH 16.72 6 Felicia Sturrup 12.11.1987 BAH 17.74

300mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Mar 31) 1 Latoya Greaves 31.5.1986 JAM 42.69 2 Phillip Marty 1986 GRN 43.16 3 Sheena Hurdle 1986 BAR 44.35 4 Nerissa Wells GRN 44.91 5 Opal Bodden 25.10.1988 CAY 46.54 6 Felicia Sturrup 12.11.1987 BAH 46.62

High Jump Women

Final (Mar 31) 1 Sakina Beammont JAM 1.65 2 La Troya Darrell 5.3.1988 BER 1.65 3 Dangtle Wright JAM 1.60 4 Andrea Moss BAH 1.60 5 Rhonda Watkins 9.12.1987 TRI 1.60 6 Kimberley Cadogan BAR 1.60 7 Joanna Phillips CAY 1.55 =8 Leonie Ezegbunam 1984 BAH 1.50 Caleigh Bacchus 4.6.1988 TRI 1.50 10 Axelle Francoise-Haugrin 26.9.1986 MQE 1.45

Long Jump Women

Final (Mar 30) 1 Tamara Francis 7.9.1986 JAM 5.48 Series unknown 2 Bianca Stuart 17.5.1988 BAH 5.30 Series unknown 3 Silvienne Krosendijk 3.2.1986 ARU 5.19 Series unknown 4 Rhonda Watkins 9.12.1987 TRI 5.12 Series unknown 5 Jenna Gaio 5.6.1986 CAY 5.04 Series unknown 6 DeAnn Wattley 6.2.1987 IVB 4.99 Series unknown 7 Trish Bartholomew 23.10.1986 GRN 4.86 Series unknown 8 Keva Carey BAH 4.73 Series unknown 9 Enirahs Martina 18.5.1987 AHO 4.45 Series unknown 10 Charisse Bacchus 26.4.1984 TRI 4.31 Series unknown Kineke Alexander 21.2.1986 VIN NM Series unknown

Triple Jump Women

Final (Apr 1) 1 La Toya Heath 9.8.1987 JAM 11.58 Series unknown 2 La Troya Darrell 5.3.1988 BER 11.18 Series unknown 3 Kimberley Cadogan BAR 11.05 Series unknown 4 Opal Bodden 25.10.1988 CAY 10.50 Series unknown 5 Keva Carey BAH 10.38 Series unknown 6 Joanna Phillips CAY 10.20 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Mar 30) 1 Brittney Marshall 1987 BER 12.45 Series unknown 2 Keisha Walkes 11.4.1986 BAR 11.32 Series unknown 3 Tressa-Ann Charles 26.1.1986 LCA 10.70 Series unknown 4 Heneka Rolle 1986 BAH 10.32 Series unknown 5 Sandy Tros 1986 GDP 10.10 Series unknown 6 Gabby Nixon 8.9.1989 BAH 9.78 Series unknown 7 Phelecia Reynolds 11.8.1986 JAM 9.17 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Mar 31) 1 Keisha Walkes 11.4.1986 BAR 37.80 Series unknown 2 Brittney Marshall 1987 BER 35.87 Series unknown 3 Tracey Morrison 1987 BAH 32.76 Series unknown 4 Phelecia Reynolds 11.8.1986 JAM 31.62 Series unknown 5 Heneka Rolle 1986 BAH 30.03 Series unknown

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Apr 1) 1 Kathyann Gilchrist 1986 GRN 36.34 Series unknown 2 Rena Mitchell 1987 GRN 36.07 Series unknown 3 Anna Lovell 25.1.1986 BAR 34.29 Series unknown 4 Tracey Morrison 1987 BAH 33.95 Series unknown 5 Kinnia Johnson 1985 TRI 33.51 Series unknown 6 Laurence Germany 3.8.1987 MQE 33.11 Series unknown 7 Leonie Ezegbunam 1984 BAH 16.38 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Mar 31) 1 Jamaica 46.27 ( ., ., ., .) 2 Grenada 46.85 ( ., ., ., .) 3 Bahamas 46.87 ( ., ., ., .) 4 Barbados 47.96 ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Apr 1) 1 Jamaica 3:44.18 (Cadien Beckford 1986, Sonita Sutherland 9.7.1987, Rosemarie Whyte 8.9.1986, Anneisha McLaughlin 6.1.1986) 2 Grenada 3:46.23 (Carine Cox 1986, Nerissa Wells ., Trish Bartholomew 23.10.1986, Sherry Fletcher 17.1.1986) 3 Bahamas 3:48.70 (Crystal Strachan 27.6.1986, Cotrell Martin 4.2.1986, Tamara Rigby 17.1.1987, Tavara Rigby 17.1.1987) 4 Barbados 4:06.18 (Sheena Hurdle 1986, Keisha Walkes 11.4.1986, Dana Rock ., Anna Lovell 25.1.1986)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS