WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 6000g (Junior implement) Men       Discus 1750g (Junior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Heptathlon (110H LJ JT 200 HJ DT 1500) Junior Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Mar 22) ( 0.1) 1 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.32 2 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.48 3 Joel Dillon 26.4.1990 TRI 10.57 4 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 10.60 5 David Walters 5.4.1989 ISV 10.64 6 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 10.70 7 Tre Houston 23.3.1990 BER 10.70 8 Ludovic Vincenti 7.6.1990 MQE 10.83 First Round (Mar 22) Heat 1 ( 0.6) 1 Ludovic Vincenti 7.6.1990 MQE 10.75 Q 2 Courtney Williams 31.1.1991 VIN 11.01 Q 3 Zacchaeus Rawlins 28.11.1991 BER 11.20 Q 4 Romoamasagana Pemberton 13.8.1990 IVB 11.25 5 Karel Collier 1989 GRN 11.30 Heat 2 (-0.2) 1 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.77 Q 2 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 10.80 Q 3 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 11.02 Q 4 Marcus Thompson 12.7.1991 BAH 11.09 5 Ludovic Osenat 2.9.1991 MQE 11.18 6 Roshano Cox 23.1.1990 TKS 11.20 7 Trevon Douglas 1989 GRN 11.42 Heat 3 ( 3.2) 1 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 10.63 w Q 2 David Walters 5.4.1989 ISV 10.71 w Q 3 Vulgaire Harold 1989 GDP 10.77 w Q 4 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 10.80 w q 5 Lenyn Leonce 13.3.1991 LCA 11.06 w q 6 Renaldo Bailey 1990 BAR 11.06 w q Heat 4 (-0.4) 1 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.73 Q 2 Tre Houston 23.3.1990 BER 10.79 Q 3 Joel Dillon 26.4.1990 TRI 10.84 Q 4 Loic Nannette 18.8.1989 GDP 11.08 q 5 Pedro Oliver 28.4.1990 BAH 11.18 6 Virgil Campbell ISV 11.65 Semi-Finals (Mar 22) Heat 1 ( 4.7) 1 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.20 w Q 2 David Walters 5.4.1989 ISV 10.54 w Q 3 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 10.55 w Q 4 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 10.58 w 5 Vulgaire Harold 1989 GDP 10.79 w 6 Courtney Williams 31.1.1991 VIN 10.97 w 7 Renaldo Bailey 1990 BAR 10.99 w 8 Zacchaeus Rawlins 28.11.1991 BER 11.03 w Heat 2 ( 2.2) 1 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.32 w Q 2 Joel Dillon 26.4.1990 TRI 10.39 w Q 3 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 10.48 w Q 4 Ludovic Vincenti 7.6.1990 MQE 10.48 w q 5 Tre Houston 23.3.1990 BER 10.58 w q 6 Loic Nannette 18.8.1989 GDP 10.69 w 7 Lenyn Leonce 13.3.1991 LCA 11.01 w Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR DQ(162.7) w

200m Men

Final (Mar 24) ( 5.2) 1 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 20.16 w 2 Ramone McKenzie 15.11.1990 JAM 20.33 w 3 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 20.78 w 4 Karlton Rolle 14.8.1990 BAH 20.92 w 5 Jerry-Lee Davis 1989 BAR 21.64 w 6 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 21.80 w 7 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 21.81 w Ludovic Osenat 2.9.1991 MQE DNS w First Round (Mar 23) Heat 1 (-3.1) 1 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 22.13 Q 2 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 22.22 Q 3 Akim Bowen 1990 GRN 22.45 Q 4 Aldrin Woodside TKS 22.97 q 5 Gregory Hilaire 26.2.1990 GDP 23.10 6 Romoamasagana Pemberton 13.8.1990 IVB 24.10 Heat 2 (-2.3) 1 Karlton Rolle 14.8.1990 BAH 21.75 Q 2 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 22.21 Q 3 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 22.35 Q 4 Abiola Glasgow 8.12.1990 TRI 22.45 q 5 Loic Nannette 18.8.1989 GDP 22.95 q 6 Virgil Campbell ISV 23.94 Tre Houston 23.3.1990 BER DQ( ) Heat 3 (-1.2) 1 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 21.56 Q 2 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 22.18 Q 3 Tradecio Davis 25.7.1990 BAH 22.20 Q 4 Shanedell Ballantyne VIN 23.23 Heat 4 (-1.8) 1 Jerry-Lee Davis 1989 BAR 22.01 Q 2 Ramone McKenzie 15.11.1990 JAM 22.02 Q 3 Ludovic Osenat 2.9.1991 MQE 22.35 Q 4 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 22.43 q 5 Zacchaeus Rawlins 28.11.1991 BER 23.30 6 Courtney Williams 31.1.1991 VIN 23.46 Semi-Finals (Mar 23) Heat 1 ( 2.6) 1 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 20.65 w Q 2 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 21.17 w Q 3 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 21.42 w Q 4 Allistar Clarke 3.3.1990 SKN 21.49 w q 5 Tradecio Davis 25.7.1990 BAH 21.70 w 6 Akim Bowen 1990 GRN 21.71 w 7 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 21.79 w 8 Aldrin Woodside TKS 22.54 w Heat 2 (-1.1) 1 Ramone McKenzie 15.11.1990 JAM 20.99 Q 2 Karlton Rolle 14.8.1990 BAH 21.13 Q 3 Ludovic Osenat 2.9.1991 MQE 21.56 Q 4 Jerry-Lee Davis 1989 BAR 21.60 q 5 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 21.61 6 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 21.95 7 Abiola Glasgow 8.12.1990 TRI 21.99 8 Loic Nannette 18.8.1989 GDP 22.02

400m Men

Final (Mar 22) 1 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 46.86 2 Jovon Toppin 2.1.1989 TRI 47.26 3 Fabian Norgrove 6.2.1990 BAR 47.55 4 Demetrius Pinder 13.2.1989 BAH 47.59 5 Kadeem Smith 30.4.1991 SKN 47.73 6 Jeffery Gibson 15.8.1990 BAH 47.95 7 Kervin Morgan 21.4.1989 TRI 48.12 8 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 48.21 First Round (Mar 22) Heat 1 1 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 47.68 Q 2 Kadeem Smith 30.4.1991 SKN 48.00 Q 3 Kervin Morgan 21.4.1989 TRI 48.22 q 4 Terrence Agard 16.4.1990 AHO 48.57 5 Kemar Norgrove 1990 BAR 49.21 6 Joel Jules LCA 50.61 Heat 2 1 Jeffery Gibson 15.8.1990 BAH 48.26 Q 2 Jovon Toppin 2.1.1989 TRI 48.44 Q 3 Dwayne Extol 24.4.1991 JAM 48.55 4 Jevon Claxton 18.2.1990 SKN 48.63 5 Shanedell Ballantyne VIN 56.20 Heat 3 1 Fabian Norgrove 6.2.1990 BAR 48.25 Q 2 Demetrius Pinder 13.2.1989 BAH 48.39 Q 3 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 48.43 q 4 Akim Bowen 1990 GRN 50.48 5 Darico Clarke 2.9.1991 BER 52.04 6 Jerome Bute ISV 52.95

800m Men

Final (Mar 24) 1 Garvyn Nero 17.7.1990 TRI 1:51.94 2 Theon O'Connor 17.4.1989 JAM 1:52.49 3 Aaron Evans 31.1.1990 BER 1:52.61 4 Jameel Alleyne-Walcott 1990 TRI 1:54.46 5 Christopher Nesbitt BAH 1:55.91 6 Terrence Agard 16.4.1990 AHO 1:56.07 7 Jeremy Eliezer 3.2.1990 GDP 1:57.11 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Christopher Nesbitt BAH 1:54.80 Q 2 Terrence Agard 16.4.1990 AHO 1:55.11 Q 3 Aaron Evans 31.1.1990 BER 1:55.99 q 4 Jeremy Eliezer 3.2.1990 GDP 1:56.58 q 5 William Louis-Joseph 26.10.1991 MQE 1:57.80 6 Deylon Henry LCA 2:03.05 7 Kemar Norgrove 1990 BAR 2:03.09 Heat 2 1 Garvyn Nero 17.7.1990 TRI 1:56.51 Q 2 Kadeem Smith 30.4.1991 SKN 1:56.72 Q 3 Kenneth Wallace-Whitfield 1.5.1991 BAH 1:56.77 4 Ryon Reid 1989 JAM 1:58.66 5 Matthew Spring 10.2.1991 BER 1:59.89 6 Seymore Walters 28.12.1990 ISV 2:05.34 7 Alliston Blyden IVB 2:17.64 Heat 3 1 Theon O'Connor 17.4.1989 JAM 1:55.63 Q 2 Jameel Alleyne-Walcott 1990 TRI 1:56.87 Q 3 Maverick Weatherhead 23.8.1990 ANT 1:57.40 4 Fabian Norgrove 6.2.1990 BAR 1:57.56 5 Timoy Henry SKN 2:02.56 6 Michael Rasmijn 12.12.1991 ARU 2:03.00

1500m Men

Final (Mar 22) 1 Garvyn Nero 17.7.1990 TRI 3:56.14 2 Kemoy Campbell 14.1.1991 JAM 3:56.80 3 Conroy Crossman 5.3.1990 JAM 3:59.36 4 Matthew Spring 10.2.1991 BER 4:02.86 5 Masai Jeffers 24.6.1989 SKN 4:08.48 6 Christopher Nesbitt BAH 4:09.65 7 Juan Robles 6.4.1989 ISV 4:09.81 8 Seymore Walters 28.12.1990 ISV 4:13.86 9 Christian Rock 14.6.1990 BAR 4:14.34 10 Reon Radix 1989 GRN 4:19.69 11 William Louis-Joseph 26.10.1991 MQE 4:20.00 12 Delohni Nichol-Samuel 23.8.1991 VIN 4:20.16 13 Laquardo Newbold 22.8.1990 BAH 4:21.77 14 Kendale Liburd 7.9.1991 SKN 4:35.29 15 Alliston Blyden IVB 5:07.26

5000m Men

Final (Mar 24) 1 Kemoy Campbell 14.1.1991 JAM 14:46.51 2 Christian Rock 14.6.1990 BAR 15:57.99 3 Kendis Bullard 1990 TRI 15:58.01 4 Juan Robles 6.4.1989 ISV 16:08.06 5 Masai Jeffers 24.6.1989 SKN 16:17.04 6 Delohni Nichol-Samuel 23.8.1991 VIN 16:18.10 7 George Smith 1990 TRI 16:21.88 8 Sean Trott 5.2.1990 BER 16:24.32 9 Kenran Daniel VIN 16:32.75 10 Reon Radix 1989 GRN 16:40.31 11 Jason Wilson 1990 BAR 16:41.30 12 Loic Belrain 1989 GDP 17:04.90 13 Yann Duhamel 14.4.1989 MQE 17:32.70 14 Triscan Hendrickson SKN 17:39.49

110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men

Final (Mar 24) (-0.5) 1 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 13.50 2 Warren Weir 31.10.1989 JAM 14.13 3 Greggmar Swift 16.2.1991 BAR 14.22 4 Frédéric Zizi 12.12.1989 MQE 14.25 5 Jaquan Williams 1990 BAH 14.35 6 Dennis Bain 14.12.1990 BAH 14.58 7 Denzil Delpesche 1989 TRI 14.89

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Mar 23) 1 Andre Peart 14.9.1989 JAM 51.81 2 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 53.05 3 Jehue Gordon 15.12.1991 TRI 53.18 4 Ancil Nicholson 12.10.1989 TRI 53.91 5 Gregory Fronton 16.10.1989 GDP 54.73 6 Samuel Ramier 14.7.1990 GDP 55.36 7 Dennis Bain 14.12.1990 BAH 55.80 8 Junior Hines 25.1.1989 CAY 56.01 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 54.16 Q 2 Jehue Gordon 15.12.1991 TRI 54.22 Q 3 Gregory Fronton 16.10.1989 GDP 54.26 Q 4 Trenton Forbes TKS 59.97 5 Quincy Frazer 1.1.1990 SKN 61.57 Heat 2 1 Andre Peart 14.9.1989 JAM 53.90 Q 2 Samuel Ramier 14.7.1990 GDP 54.07 Q 3 Ancil Nicholson 12.10.1989 TRI 54.16 Q 4 Junior Hines 25.1.1989 CAY 54.20 q 5 Dennis Bain 14.12.1990 BAH 59.65 q

High Jump Men

Final (Mar 22) 1 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 2.10 2 Machell Baker 18.3.1991 JAM 2.05 3 Kirk Austin 1989 BAR 2.00 4 Steev Catol 19.4.1989 MQE 2.00 5 Kashlee Daniel 16.3.1990 TRI 2.00 6 Decosta Walbrook 2.10.1989 ANT 1.95 7 Mikhail Matthews 1989 TRI 1.90 8 Kevin Luron 8.11.1991 MQE 1.90 9 Kareem Edwards 1990 ANT 1.90 10 Graeme Browne SKN 1.80

Pole Vault Men

Final (Mar 23) 1 K'don Samuels 1990 JAM 4.60 2 Edvardo Humes BAH 3.20 Shane Brathwaite 8.2.1990 BAR NH

Long Jump Men

Final (Mar 23) 1 Kyron Blaise 3.10.1989 TRI 7.65 w ( 7.44/ 1.9 7.65/ 4.0 6.95/ 1.5 7.26/-0.3 - -) 2 Tarik Batchelor 22.3.1990 JAM 7.34 ( 7.21/ 2.9 7.14/ 5.7 7.25/ 2.5 7.19/ 0.8 6.84/ 0.7 7.34/ 0.6) 3 Dylan Rigot 10.10.1989 GDP 7.29 ( 7.11/ 3.7 x 7.29/ 1.8 6.53/-1.9 6.90/-1.5 x) 4 Lenyn Leonce 13.3.1991 LCA 7.28 w ( 7.11/ 2.3 6.94/ 1.4 7.28/ 2.7 x 7.26/ 1.4 x) 5 Joseph Pemberton 24.3.1989 SKN 7.27 ( 7.27/ 2.0 x x 6.71/ 0.0 6.77/ 0.0 6.87/ 0.0) 6 Seon Stafford 9.5.1991 TRI 7.15 w ( x 7.15/ 4.1 7.01/-6.5 6.81/ 0.2 6.79/ 0.5 6.89/-2.8) 7 Kirk Austin 1989 BAR 7.03 w ( x 7.03/ 3.4 6.87/ 2.2 6.44/-2.4 - -) 8 Miguel Browne SKN 6.91 w ( 6.39/ 2.2 6.91/ 3.9 6.49/ 4.4 5.97/-1.9 x x) 9 Roshano Cox 23.1.1990 TKS 6.87 w ( x x 6.87/ 3.8) 10 Denvil Ruan 7.3.1989 AIA 6.81 w ( 6.53/ 1.1 6.52/ 0.4 6.81/ 2.9) 11 Jeremie Varsovie 16.6.1989 MQE 6.70 ( 6.53/-0.1 x 6.70/ 1.3) 12 Decosta Walbrook 2.10.1989 ANT 6.69 ( 6.69/ 1.3 x 6.41/ 2.2) 13 Terrence Astwood 1.1.1991 TKS 6.56 ( 6.42/ 2.2 x 6.56/ 1.9) 14 Kicio Welsh 6.8.1991 AIA 6.54 w ( 6.21/ 1.4 6.28/ 3.9 6.54/ 4.4) 15 Kevin Luron 8.11.1991 MQE 6.50 ( 6.10/-0.1 6.22/ 0.8 6.50/ 0.7) 16 Kijaun Wilkinson 24.4.1989 BER 6.16 ( 6.16/ 1.9 6.07/ 3.5 5.84/ 3.5)

Triple Jump Men

Final (Mar 24) 1 Kyron Blaise 3.10.1989 TRI 15.76 (15.56/ 1.3 15.76/-0.5 - 15.01/-3.0 - -) 2 Tarik Batchelor 22.3.1990 JAM 15.49 w (15.26/ 2.6 15.49/ 5.0 - x 14.66/ 0.0 14.55/ 0.1) 3 Jeremie Varsovie 16.6.1989 MQE 15.22 w (15.22/ 3.0 14.95/ 5.0 14.67/-0.1 14.33/-1.4 x 14.75/-1.4) 4 Ernest Rollins 1989 BAR 15.18 (15.18/ 1.3 x 14.26/ 2.6 x 14.50/ 0.9 14.02/-0.7) 5 Ulrick Bolosier 12.5.1991 MQE 15.11 (14.79/-0.1 x 14.59/-0.6 x 15.11/-0.6 14.90/-1.7) 6 Seon Stafford 9.5.1991 TRI 14.66 w (14.29/ 3.9 14.66/ 5.2 14.24/ 2.1 - 14.01/-0.1 14.44/ 0.2) 7 Cameron Parker BAH 14.58 (14.48/ 1.8 x 14.58/ 0.0 14.18/-0.1 14.08/-1.7 14.22/ 0.1) 8 J'vente Deveaux 11.7.1990 BAH 14.29 w (13.62/ 3.9 14.13/-1.5 14.29/ 3.9 13.21/-0.7 13.93/-6.3 13.89/ 0.2) 9 Kijaun Wilkinson 24.4.1989 BER 13.48 ( x x 13.48/ 1.0) 10 Vincent Walter 3.7.1990 ANT 13.35 w ( x x 13.35/ 4.6) 11 Miguel Browne SKN 12.92 (11.61/ 0.6 12.82/ 1.7 12.92/ 1.1) Troy Rogers SKN NM ( x x x)

Shot Put 6000g (Junior implement) Men

Final (Mar 24) 1 Robert Collingwood 18.1.1991 TRI 16.23 (15.46 16.23 16.23 14.90 15.10 x) 2 Shakir Simons 11.11.1990 GRN 15.93 (15.84 15.72 15.74 x 15.93 15.47) 3 Mike Montlouis-Dupa 1990 MQE 15.67 (14.78 15.30 x 15.67 15.53 x) 4 Odaine Chisholm 1990 JAM 15.56 (15.32 x 15.13 x 15.56 14.33) 5 Noel Facey 1989 JAM 15.32 (14.24 x 14.63 x x 15.32) 6 Shane Nedd 1993 ARU 14.74 (13.16 14.22 x 14.46 14.25 14.74) 7 Laury Battet 30.9.1989 GDP 14.73 (14.30 14.73 13.65 x 13.70 x) 8 Jonathan Manette 19.3.1990 GDP 14.54 (13.38 14.53 13.71 13.76 14.54 x) 9 Thibau Charles-Donatien MQE 14.08 (14.03 14.08 x) 10 Emmanuel Stewart 12.3.1989 TRI 13.83 (13.79 13.83 x) 11 Dion Samuel SKN 13.51 (13.51 13.39 13.03) 12 Shane Evans 9.1.1989 CAY 13.49 ( x 13.17 13.49) 13 T'je Dolphin SKN 13.47 (13.47 12.20 13.05) 14 Elvardo Carey 24.12.1991 BAH 12.58 (12.58 12.27 12.38)

Discus 1750g (Junior implement) Men

Final (Mar 22) 1 Emmanuel Stewart 12.3.1989 TRI 51.46 (45.60 51.46 47.31 51.29 x x) 2 Noel Facey 1989 JAM 48.84 (46.04 47.09 44.18 48.84 x x) 3 Jhovanie Legendart 10.8.1989 MQE 46.42 (44.74 46.42 45.68 44.70 x 41.27) 4 Shane Dodd 1990 JAM 46.39 (43.92 42.52 43.30 x 46.39 43.95) 5 Quincy Wilson 3.4.1991 TRI 43.61 ( x x 43.61 x x x) 6 Shane Evans 9.1.1989 CAY 40.93 (38.94 40.93 x 38.67 39.66 x) 7 Jonathan Manette 19.3.1990 GDP 38.47 ( x 36.53 37.60 34.48 38.47 31.29) 8 Mike Montlouis-Dupa 1990 MQE 36.27 ( x 30.28 34.75 36.27 x x) 9 Shakir Simons 11.11.1990 GRN 34.08 (34.08 33.36 x) 10 Dion Samuel SKN 29.67 ( x x 29.67) T'je Dolphin SKN NM ( x x x)

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Mar 23) 1 Trevor Ifill 1990 BAR 65.48 (64.38 56.66 55.97 58.48 65.48 61.05) 2 Laury Battet 30.9.1989 GDP 54.23 ( x 49.32 52.82 46.83 48.78 54.23) 3 Jamel Paul 1991 TRI 54.00 (54.00 52.24 50.55 50.38 49.45 49.95) 4 Shane Evans 9.1.1989 CAY 53.59 (53.43 53.59 51.11 50.09 48.21 x) 5 Joseph Pemberton 24.3.1989 SKN 53.19 (46.44 50.46 51.88 52.23 52.25 53.19) 6 Davis Hypolite 10.6.1990 DMA 53.03 (53.03 50.44 48.58 52.26 49.77 x) 7 Jerron Franklyn 1991 TRI 52.25 (52.25 x 49.48 51.41 x 48.70) 8 Chetal Evans SKN 45.06 (45.06 x - - - -) 9 Jeffery Skerritt 26.1.1992 ANT 44.01 (44.01 36.84 -) 10 Elvardo Carey 24.12.1991 BAH 41.15 (39.75 41.15 37.95)

Heptathlon (110H LJ JT 200 HJ DT 1500) Junior Men

Final standings (Mar 22/23) 1 Shane Brathwaite 8.2.1990 BAR 5006 (14.57/1.3 7.13/n.a 47.70 21.79 1.89 31.19 4:51.97) 2 Lavaughn Ferguson BAH 4515 (15.70/1.3 6.49/n.a 46.98 23.56 1.83 34.70 4:59.17) 3 Thomas Davis BAH 4474 (16.67/1.3 6.57/n.a 45.02 22.90 1.92 32.45 5:02.03) 4 Ryan Brathwaite 6.6.1988 BAR 4384 (15.02/1.3 6.32/n.a 47.68 23.01 1.68 36.47 5:25.73) 5 Wendell Modeste 1990 GRN 4086 (19.16/1.3 6.65/n.a 41.04 23.94 1.92 27.96 4:48.97) 6 Bramarlo Melhado TKS 3537 (18.36/1.3 6.24/n.a 42.20 23.11 1.62 25.98 5:53.19) Shane Dodd 1990 JAM DNF (.) (15.63/1.3 6.42/n.a 44.45 25.15 1.62 DNS DNS)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Mar 23) 1 Jamaica 39.80 (Warren Weir 31.10.1989, Ramone McKenzie 15.11.1990, Nickel Ashmeade 4.7.1990, Dexter Lee 18.1.1991) 2 Trinidad & Tobago 40.68 (Abiola Glasgow 8.12.1990, Kendall Bacchus 20.5.1990, Kyle Jacelon ., Joel Dillon 26.4.1990) 3 Barbados 41.59 (Shekeim Greaves 11.11.1991, Renaldo Bailey 1990, Jerry-Lee Davis 1989, Shane Brathwaite 8.2.1990) 4 Bahamas 41.64 (Pedro Oliver 28.4.1990, Marcus Thompson 12.7.1991, Shawn Lockhart 9.11.1990, Derek Wong .) 5 Grenada 41.75 (Trevon Douglas 1989, Rondell Bartholomew 7.4.1990, Karel Collier 1989, Akim Bowen 1990) 6 Martinique 42.77 (Ulrick Bolosier 12.5.1991, Ludovic Osenat 2.9.1991, Jhovanie Legendart 10.8.1989, Frédéric Zizi 12.12.1989) 7 Saint Kitts and Nevis 77.94 (Jason Rogers 31.8.1991, Allistar Clarke 3.3.1990, Kadeem Smith 30.4.1991, Akeem Eddy 5.4.1991) Turks and Caicos DQ ( ) (Roshano Cox 23.1.1990, Terrence Astwood 1.1.1991, Kareen Caley 1991, Aldrin Woodside .) First Round (Mar 23) Heat 1 1 Trinidad & Tobago 41.08 Q (Abiola Glasgow 8.12.1990, Kendall Bacchus 20.5.1990, Kyle Jacelon ., Joel Dillon 26.4.1990) 2 Bahamas 41.57 Q (Pedro Oliver 28.4.1990, Marcus Thompson 12.7.1991, Shawn Lockhart 9.11.1990, Derek Wong .) 3 Saint Kitts and Nevis 41.75 Q (Jason Rogers 31.8.1991, Allistar Clarke 3.3.1990, Kadeem Smith 30.4.1991, Akeem Eddy 5.4.1991) 4 Grenada 41.93 q (Trevon Douglas 1989, Rondell Bartholomew 7.4.1990, Karel Collier 1989, Akim Bowen 1990) 5 Martinique 42.66 q (Jhovanie Legendart 10.8.1989, Ludovic Osenat 2.9.1991, Ulrick Bolosier 12.5.1991, Frédéric Zizi 12.12.1989) Heat 2 1 Jamaica 40.43 Q (Warren Weir 31.10.1989, Ramone McKenzie 15.11.1990, Nickel Ashmeade 4.7.1990, Dexter Lee 18.1.1991) 2 Barbados 41.81 Q (Shekeim Greaves 11.11.1991, Renaldo Bailey 1990, Jerry-Lee Davis 1989, Shane Brathwaite 8.2.1990) 3 Turks and Caicos 42.42 Q (Roshano Cox 23.1.1990, Terrence Astwood 1.1.1991, Kareen Caley 1991, Aldrin Woodside .) Guadeloupe DNF (Dylan Rigot 10.10.1989, Vulgaire Harold 1989, Gregory Hilaire 26.2.1990, Loic Nannette 18.8.1989)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Mar 24) 1 Jamaica 3:09.71 (Keiron Stewart 21.11.1989, Ramone McKenzie 15.11.1990, Nickel Ashmeade 4.7.1990, Andre Peart 14.9.1989) 2 Trinidad & Tobago 3:11.34 (Jameel Alleyne-Walcott 1990, Kervin Morgan 21.4.1989, Ancil Nicholson 12.10.1989, Jovon Toppin 2.1.1989) 3 Bahamas 3:12.09 (Jeffery Gibson 15.8.1990, Demetrius Pinder 13.2.1989, Brandon Miller 29.6.1990, Karlton Rolle 14.8.1990) 4 Barbados 3:15.09 (Jerry-Lee Davis 1989, Kemar Norgrove 1990, Rico Tull 1990, Fabian Norgrove 6.2.1990) 5 Grenada 3:18.92 (Rondell Bartholomew 7.4.1990, Akim Bowen 1990, Karel Collier 1989, Trevon Douglas 1989) 6 Saint Kitts and Nevis 3:19.13 (Jevon Claxton 18.2.1990, Chetal Evans ., Jason Rogers 31.8.1991, Quincy Frazer 1.1.1990) 7 Bermuda 3:20.93 (Tre Houston 23.3.1990, Matthew Spring 10.2.1991, Aaron Evans 31.1.1990, Darico Clarke 2.9.1991)

100m Women

Final (Mar 22) ( 2.5) 1 Carrie Russell 18.10.1990 JAM 11.39 w 2 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 11.41 w 3 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 11.50 w 4 Jura Levy 4.11.1990 JAM 11.52 w 5 Sade Greene 5.5.1990 BAR 11.88 w 6 Cadajah Spencer 20.5.1990 TRI 11.97 w 7 Karelle Jean Baptiste-Simone 19.10.1989 MQE 12.03 w Tameka Williams 31.8.1989 SKN DNF w First Round (Mar 22) Heat 1 (-0.2) 1 Carrie Russell 18.10.1990 JAM 11.44 Q 2 Cadajah Spencer 20.5.1990 TRI 11.86 Q 3 Tameka Rawlins 19.10.1990 BAR 11.86 4 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 12.00 5 Tinnica Beharry 10.2.1990 GRN 12.24 Heat 2 ( 1.2) 1 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 11.61 Q 2 Jura Levy 4.11.1990 JAM 11.65 Q 3 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 11.66 q 4 Nyoka Giles 30.4.1990 TRI 12.03 5 Eulannae Douglas 13.3.1990 BER 12.37 6 Zadie Poleon LCA 13.36 Heat 3 ( 3.4) 1 Tameka Williams 31.8.1989 SKN 11.62 w Q 2 Sade Greene 5.5.1990 BAR 11.76 w Q 3 Karelle Jean Baptiste-Simone 19.10.1989 MQE 11.84 w q 4 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 11.94 w 5 Anika Jno-Baptiste 30.3.1990 ANT 11.95 w 6 Shanne Thomas 31.3.1989 LCA 12.13 w 7 Anniesha Anderson 21.9.1991 VIN 43.35 w

200m Women

Final (Mar 24) ( 1.4) 1 Nivea Smith 18.2.1990 BAH 23.01 2 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 23.11 3 Jura Levy 4.11.1990 JAM 23.28 4 Cache Armbrister 26.9.1989 BAH 23.30 5 Tameka Rawlins 19.10.1990 BAR 24.02 6 Sade Greene 5.5.1990 BAR 24.04 7 Nyoka Giles 30.4.1990 TRI 24.37 First Round (Mar 23) Heat 1 ( 1.7) 1 Jura Levy 4.11.1990 JAM 23.75 Q 2 Tameka Rawlins 19.10.1990 BAR 24.18 Q 3 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 24.50 4 Lee Anna Stoute TRI 24.98 Heat 2 ( 3.1) 1 Nivea Smith 18.2.1990 BAH 23.61 w Q 2 Carrie Russell 18.10.1990 JAM 24.00 w Q 3 Nyoka Giles 30.4.1990 TRI 24.15 w q 4 Sade Greene 5.5.1990 BAR 24.34 w q 5 Merica Moncherry 13.10.1990 LCA 24.52 w 6 Stephanie Jerson 1.1.1991 ISV 25.53 w 7 Eulannae Douglas 13.3.1990 BER 25.90 w Heat 3 ( 0.7) 1 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 23.13 Q 2 Cache Armbrister 26.9.1989 BAH 23.89 Q 3 Anika Jno-Baptiste 30.3.1990 ANT 24.45 4 Lenora Guion-Firmin 7.8.1991 MQE 24.64 5 Ashley Kelly 21.3.1991 IVB 24.64 6 Tinnica Beharry 10.2.1990 GRN 24.72

400m Women

Final (Mar 22) 1 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 53.57 2 Kayan Robinson 27.3.1989 JAM 53.77 3 Alicia Cutenar 3.11.1989 JAM 54.05 4 Sade Sealy 18.11.1991 BAR 55.19 5 Shellyka Rolle 1990 BAH 55.98 6 Jessica James 21.10.1991 TRI 56.35 7 Mandy Francois-Elie 27.9.1989 MQE 57.10 Samantha John 5.11.1990 IVB DNS First Round (Mar 22) Heat 1 1 Kayan Robinson 27.3.1989 JAM 53.46 Q 2 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 55.05 Q 3 Shellyka Rolle 1990 BAH 55.60 Q 4 Ashley Kelly 21.3.1991 IVB 56.24 5 Mara Weekes 29.9.1991 BAR 56.79 6 Lenora Guion-Firmin 7.8.1991 MQE 57.04 7 Davanna Claxton 31.1.1991 SKN 62.89 Heat 2 1 Alicia Cutenar 3.11.1989 JAM 54.27 Q 2 Sade Sealy 18.11.1991 BAR 55.25 Q 3 Mandy Francois-Elie 27.9.1989 MQE 55.29 Q 4 Samantha John 5.11.1990 IVB 55.96 q 5 Jessica James 21.10.1991 TRI 56.02 q 6 Deshana Burnside 22.10.1991 BAH 56.99 7 Deanne Lightbourn 19.3.1990 BER 58.00 8 Stephanie Jerson 1.1.1991 ISV 59.53

800m Women

Final (Mar 24) 1 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 2:05.90 2 Afyia Walker 27.8.1989 TRI 2:10.20 3 Jessica James 21.10.1991 TRI 2:11.07 4 Deanne Lightbourn 19.3.1990 BER 2:13.85 5 Marvia Lewin 1989 JAM 2:15.45 6 Shellyka Rolle 1990 BAH 2:15.77 7 Deshana Burnside 22.10.1991 BAH 2:18.22 8 Ninfa Barnard 18.12.1990 ISV 2:18.52 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Jessica James 21.10.1991 TRI 2:16.47 Q 2 Shellyka Rolle 1990 BAH 2:18.00 Q 3 Marvia Lewin 1989 JAM 2:18.20 Q 4 Ninfa Barnard 18.12.1990 ISV 2:18.23 q Heat 2 1 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 2:14.64 Q 2 Afyia Walker 27.8.1989 TRI 2:15.02 Q 3 Deanne Lightbourn 19.3.1990 BER 2:18.15 Q 4 Deshana Burnside 22.10.1991 BAH 2:19.61 q 5 Kedeen Foster CAY 2:28.69

1500m Women

Final (Mar 22) 1 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 4:33.69 2 Mackola Joseph 1991 JAM 4:45.22 3 Alika Morgan 29.9.1990 GUY 4:47.48 4 Alexis Bean 7.5.1991 BER 4:47.63 5 Shermin La Saldo 7.4.1989 TRI 4:59.20 6 Samantha Shukla 1991 TRI 4:59.26 7 Ninfa Barnard 18.12.1990 ISV 5:13.95

3000m Women

Final (Mar 23) 1 Neisha Morgan 1990 JAM 10:15.22 2 Alika Morgan 29.9.1990 GUY 10:15.28 3 Kimberly Brown 1990 JAM 10:16.15 4 Kenryca Francis 22.5.1993 ANT 10:16.23 5 Ashley Berry 15.3.1992 BER 10:46.10 6 Samantha Shukla 1991 TRI 10:46.86 7 Antonia Wilson 17.9.1993 GRN 10:58.38 8 Alexis Bean 7.5.1991 BER 11:01.19 9 Shermin La Saldo 7.4.1989 TRI 11:03.59 10 Najuma Comissiong 21.6.1991 BAR 11:51.79 11 Rosalie Pringle SKN 11:56.31 12 Aurelia Pancrate 1993 MQE 11:59.96 13 Travelka Bloyce SKN 13:01.10 Nadia Delpesche 1989 VIN DNF

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Mar 24) ( 0.4) 1 Kierre Beckles 21.5.1990 BAR 13.43 2 Rosemarie Carty 26.2.1990 JAM 13.63 3 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 13.72 4 Christelle Joseph 12.10.1990 MQE 14.35 5 Melia Cuirassier 26.9.1990 GDP 14.44 6 Georgia Bordy 8.8.1990 GDP 14.67 7 Janelle Gordon 17.11.1989 JAM 14.99 8 Jessica Alcan 22.4.1991 MQE 24.64 First Round (Mar 24) Heat 1 ( 0.0) 1 Janelle Gordon 17.11.1989 JAM 14.17 Q 2 Kierre Beckles 21.5.1990 BAR 14.34 Q 3 Christelle Joseph 12.10.1990 MQE 14.69 Q 4 Melia Cuirassier 26.9.1990 GDP 14.88 q 5 Tess Mullings 1991 BAH 15.90 Heat 2 ( 0.0) 1 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 14.15 Q 2 Jessica Alcan 22.4.1991 MQE 14.18 Q 3 Rosemarie Carty 26.2.1990 JAM 14.21 Q 4 Georgia Bordy 8.8.1990 GDP 14.90 q

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Mar 23) 1 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 58.08 2 Shana-Gaye Tracey 3.10.1990 JAM 58.17 3 Nikita Tracey 18.9.1990 JAM 59.69 4 Latoya Griffith 7.2.1990 BAR 61.42 5 Sparkle McKnight 21.12.1991 TRI 64.47 6 Tai Dorsett 9.9.1991 BAH 65.40 7 Tess Mullings 1991 BAH 66.26 8 Vanessa Coudair 1990 GDP 71.04 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Shana-Gaye Tracey 3.10.1990 JAM 60.71 Q 2 Sparkle McKnight 21.12.1991 TRI 61.74 Q 3 Latoya Griffith 7.2.1990 BAR 61.95 Q 4 Tess Mullings 1991 BAH 67.05 q 5 Eulalie Joly 23.1.1991 GDP 68.94 Heat 2 1 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 59.99 Q 2 Nikita Tracey 18.9.1990 JAM 60.08 Q 3 Tai Dorsett 9.9.1991 BAH 66.91 Q 4 Vanessa Coudair 1990 GDP 67.63 q Bianca Dougan 9.3.1990 IVB DQ( )

High Jump Women

Final (Mar 24) 1 Terri Ann Grant 9.6.1990 JAM 1.65 2 Maeva Caracasse 1991 GDP 1.65 3 Shinelle Proctor 27.6.1991 AIA 1.65 4 Jackie Quamina TRI 1.60 5 Shandor Wilkenson SKN 1.60 6 Leronique Ponteen SKN 1.55

Long Jump Women

Final (Mar 22) 1 Daniella Sacama-Isidore 8.3.1990 MQE 6.03 ( 5.96/ n.a 5.59/ n.a 6.03/ n.a x 5.46/ n.a 5.82/ n.a) 2 Gaelle Gendrey 1.8.1989 GDP 6.02 ( x x 6.02/ n.a 5.23/ n.a x 5.75/ n.a) 3 Keshia Willix 1.2.1989 MQE 5.90 ( 5.14/ n.a x 5.84/ n.a 4.37/ n.a 5.90/ n.a 5.79/ n.a) 4 Sheriffa Whyte 2.11.1989 SKN 5.87 ( x 5.77/ n.a 5.87/ n.a x 5.82/ n.a 5.87/ n.a) 5 Tameka Williams 31.8.1989 SKN 5.75 ( x 5.75/ n.a 4.65/ n.a - - -) 6 Yushani Durrant 25.1.1990 JAM 5.72 ( 5.55/ n.a 5.72/ n.a 5.61/ n.a 5.47/ n.a x 5.46/ n.a) 7 Sandisha Antoine 5.11.1991 LCA 5.64 ( 5.33/ n.a 5.64/ n.a 5.53/ n.a x 5.15/ n.a x) 8 Jasmine Brunson 12.10.1991 BER 5.57 ( 5.43/ n.a 5.39/ n.a 5.32/ n.a 5.57/ n.a 5.17/ n.a 5.41/ n.a) 9 Jah Thomas 20.12.1991 CAY 5.16 ( 4.86/ n.a 5.16/ n.a 5.03/ n.a)

Triple Jump Women

Final (Mar 23) 1 Keshia Willix 1.2.1989 MQE 12.91 w (12.85/ 3.6 12.48/ 0.3 12.91/ 3.6 x 12.43/-1.8 x) 2 Salcia Slack 10.12.1989 JAM 12.81 (12.78/ 0.5 12.72/ 0.7 x 12.81/ 1.2 12.62/-0.6 x) 3 Gaelle Gendrey 1.8.1989 GDP 12.51 (11.38/-0.2 12.39/ 3.0 x 12.26/-0.7 12.40/ 2.4 12.51/ 0.0) 4 Sandisha Antoine 5.11.1991 LCA 12.35 w (12.12/ 0.0 12.35/ 2.3 x 11.61/ 0.7 11.91/-0.7 12.14/ 1.2) 5 Yushani Durrant 25.1.1990 JAM 12.33 w ( x 11.83/ 0.6 12.33/ 4.0 12.26/ 2.2 12.30/-0.3 12.28/ 4.1) 6 Cynthia Battah-Aoufoh 27.6.1991 GDP 12.32 w ( x x 12.32/ 2.6 12.14/-0.1 12.15/ 0.5 12.05/-1.9) 7 Sheriffa Whyte 2.11.1989 SKN 12.16 (12.16/-0.6 11.93/ 1.6 x 11.32/-2.0 x 11.59/ 1.9) 8 Coralie Florent 2.2.1991 MQE 11.85 ( x x 11.38/-1.2 11.68/-0.2 11.72/-0.7 11.85/ 0.1)

Shot Put 4000g Women

Final (Mar 23) 1 Myriam Lixfe 29.4.1989 MQE 14.61 (13.33 13.85 x 14.01 14.61 14.45) 2 Gianni Robard 15.7.1989 MQE 13.93 (13.56 13.93 x 12.75 12.29 13.52) 3 Hilenn James 16.3.1990 TRI 13.29 (12.73 12.88 12.05 x x 13.29) 4 Deandra Dottin 21.6.1991 BAR 12.65 (11.24 12.65 x 11.17 11.77 11.80) 5 Candicea Bernard 8.11.1991 JAM 12.55 (12.33 x 12.55 12.20 12.49 11.73) 6 Geneva Greaves 1989 JAM 12.28 (11.72 11.82 11.19 12.28 11.35 10.81) 7 Akeela Bravo 1990 TRI 12.10 (12.10 11.58 11.36 11.81 11.81 11.52) 8 Sidgi Vin 2.7.1989 GDP 12.00 ( x 11.64 x 12.00 x 11.65) 9 Deandra McPhee 1989 BAH 11.55 (11.47 11.55 x) 10 Anaissa Owen 18.7.1991 CAY 10.65 ( 9.04 10.00 10.65) 11 Gabby Nixon 8.9.1989 BAH 10.58 ( x 10.55 10.58) 12 Sherima Stanley SKN 10.10 (10.06 10.10 10.04) 13 Jorella Croes ARU 8.96 ( 8.10 8.96 8.95)

Discus Throw 1000g Women

Final (Mar 23) 1 Geneva Greaves 1989 JAM 44.68 (44.68 x 41.13 x x 40.11) 2 Candicea Bernard 8.11.1991 JAM 40.29 (40.29 38.74 37.97 38.89 39.45 36.97) 3 Laurenza Granville 1989 MQE 37.03 (36.87 37.03 x 36.29 x x) 4 Akeela Bravo 1990 TRI 35.07 (31.63 x 35.07 x 34.95 x) 5 Deandra McPhee 1989 BAH 33.36 ( x 33.36 30.72 31.70 32.88 31.62) 6 Deandra Dottin 21.6.1991 BAR 32.19 ( x 30.98 x 32.19 x x) 7 Candace Radgman 1991 TRI 31.75 (27.62 28.70 31.75 28.99 28.44 30.65) 8 Sherima Stanley SKN 31.21 (30.81 27.85 31.21 28.99 22.57 27.63) 9 Myriam Lixfe 29.4.1989 MQE 30.27 (30.27 x 26.65) 10 Gabby Nixon 8.9.1989 BAH 25.63 ( x x 25.63) Alexandra Terry 3.8.1991 CAY NM ( x x x) Sidgi Vin 2.7.1989 GDP NM ( x x x)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Mar 24) 1 Deandra Dottin 21.6.1991 BAR 47.00 (40.58 37.82 33.73 42.17 45.81 47.00) 2 Kevine Egarnes 22.1.1990 MQE 42.12 (39.56 39.79 40.04 42.12 40.63 38.63) 3 Colleen Felix 1989 GRN 41.33 (36.22 38.43 41.32 37.90 41.33 39.91) 4 Gianni Robard 15.7.1989 MQE 37.76 ( x x 13.81 x 36.24 37.76) 5 Leslie Belair 4.4.1990 GDP 37.21 (37.12 37.21 x 35.29 x 28.76) 6 Jorella Croes ARU 30.76 (26.06 30.76 x 26.56 30.05 x)

Pentathlon (100H SP HJ LJ 800) Women

Final standings (Mar 22/23) 1 Salcia Slack 10.12.1989 JAM 3935 (14.35/1.0 11.13 1.61 5.69/n.a 2:14.53) 2 Audilia Da Veiga 13.2.1992 MQE 3591 (14.50/1.0 10.00 1.61 5.66/n.a 2:32.70) 3 Colleen Felix 1989 GRN 3497 (14.48/1.0 11.23 1.64 5.48/n.a 2:46.75) 4 Makeba Alcide 24.2.1990 LCA 3141 (15.51/1.0 9.87 1.58 4.90/n.a 2:37.60) 5 Maily Nicar 1991 GDP 2814 (15.65/1.0 10.22 1.46 4.37/n.a 2:42.95) 6 Carlene Johnson 1991 BAH 2725 (15.84/1.0 8.96 1.46 4.73/n.a 2:49.84) 7 Jackie Quamina TRI 2654 (15.52/1.0 9.58 1.61 5.26/n.a DNS)

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Mar 23) 1 Bahamas 44.36 (Sheniqua Ferguson 24.11.1989, Krystal Bodie 3.1.1990, Cache Armbrister 26.9.1989, Nivea Smith 18.2.1990) 2 Jamaica 44.90 (Rosemarie Carty 26.2.1990, Jura Levy 4.11.1990, Alicia Cutenar 3.11.1989, Carrie Russell 18.10.1990) 3 Barbados 45.75 (Tameka Rawlins 19.10.1990, Mara Weekes 29.9.1991, Sade Sealy 18.11.1991, Kierre Beckles 21.5.1990) 4 Saint Kitts and Nevis 45.99 (Marecia Pemberton 7.1.1990, Meritzer Williams 1.1.1989, Tameka Williams 31.8.1989, Sheriffa Whyte 2.11.1989) 5 Trinidad & Tobago 46.35 (Kirlene Roberts 1990, Nyoka Giles 30.4.1990, Lee Anna Stoute ., Cadajah Spencer 20.5.1990) 6 Martinique 46.69 (Jessica Alcan 22.4.1991, Lenora Guion-Firmin 7.8.1991, Daniella Sacama-Isidore 8.3.1990, Mandy Francois-Elie 27.9.1989) 7 Saint Lucia 47.58 (Johnnel Leo ., Merica Moncherry 13.10.1990, Shanne Thomas 31.3.1989, Sandisha Antoine 5.11.1991)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Mar 24) 1 Jamaica 3:39.12 (Kayan Robinson 27.3.1989, Shana-Gaye Tracey 3.10.1990, Nikita Tracey 18.9.1990, Alicia Cutenar 3.11.1989) 2 Trinidad & Tobago 3:43.65 (Jessica James 21.10.1991, Sparkle McKnight 21.12.1991, Afyia Walker 27.8.1989, Janeil Bellille 18.6.1989) 3 Barbados 3:44.41 (Sade Sealy 18.11.1991, Latoya Griffith 7.2.1990, Sade Greene 5.5.1990, Mara Weekes 29.9.1991) 4 Bahamas 3:47.47 (Derika Kelly ., Cache Armbrister 26.9.1989, Shellyka Rolle 1990, Nivea Smith 18.2.1990) 5 Saint Lucia 4:08.46 (Merica Moncherry 13.10.1990, Makeba Alcide 24.2.1990, Shanne Thomas 31.3.1989, Zadie Poleon .)

U17


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men       High Jump Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       300mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Mar 22) (-1.6) 1 Geno Jones 24.7.1992 BAH 10.76 2 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 10.84 3 Christopher Garia 16.12.1992 AHO 11.00 4 Earl Lee 21.6.1992 JAM 11.14 5 Rolando Reid 1993 JAM 11.20 6 Nicholas Deshong 24.4.1992 BAR 11.23 7 Demetri Knowles 9.10.1992 BAH 11.26 8 Jonathan Holder 6.8.1993 TRI 11.27 First Round (Mar 22) Heat 1 (-0.9) 1 Geno Jones 24.7.1992 BAH 10.93 Q 2 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 10.97 Q 3 Meddy Damas 26.1.1992 GDP 11.34 4 Darrion Simons BER 11.55 5 Ehjayson Henry SKN 11.78 Heat 2 (-0.7) 1 Earl Lee 21.6.1992 JAM 11.06 Q 2 Christopher Garia 16.12.1992 AHO 11.10 Q 3 Demetri Knowles 9.10.1992 BAH 11.21 q 4 Nicholas Deshong 24.4.1992 BAR 11.21 q 5 Luiguy Manyri 1992 GDP 11.37 6 Chavez Fahie-Nital SKN 11.37 7 Timothy Dorris GUY 11.63 Heat 3 (-1.9) 1 Rolando Reid 1993 JAM 11.32 Q 2 Jonathan Holder 6.8.1993 TRI 11.37 Q 3 Kyle Virgil 29.12.1992 BER 11.60 4 Ludovic Venus 1993 MQE 11.76 5 Wharlon Frederick 1992 GRN 11.83

200m Men

Final (Mar 24) ( 2.0) 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 21.38 2 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 21.74 3 Earl Lee 21.6.1992 JAM 21.89 4 Demetri Knowles 9.10.1992 BAH 21.91 5 Nicholas Deshong 24.4.1992 BAR 21.93 6 Christopher Garia 16.12.1992 AHO 21.98 7 A-Shawni Mitchell 13.3.1992 JAM 22.21 First Round (Mar 23) Heat 1 (-1.1) 1 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 22.14 Q 2 Nicholas Deshong 24.4.1992 BAR 22.49 Q 3 Meddy Damas 26.1.1992 GDP 22.92 4 Kyle Virgil 29.12.1992 BER 23.25 5 Emmette Thompson 6.2.1992 AIA 24.15 Heat 2 (-0.9) 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 21.68 Q 2 Christopher Garia 16.12.1992 AHO 22.22 Q 3 A-Shawni Mitchell 13.3.1992 JAM 22.42 q 4 Geno Jones 24.7.1992 BAH 22.49 q 5 Lestrod Roland 5.9.1992 SKN 22.88 6 Tabari Davis ISV 23.36 7 Timothy Dorris GUY 23.70 Heat 3 ( 0.5) 1 Earl Lee 21.6.1992 JAM 22.17 Q 2 Demetri Knowles 9.10.1992 BAH 22.52 Q 3 Jonathan Holder 6.8.1993 TRI 22.71 4 Ludovic Venus 1993 MQE 22.87 5 Royston Queeley SKN 23.25 6 Darrion Simons BER 23.64 7 Rennick Richardson AIA 24.28

400m Men

Final (Mar 22) 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 47.87 2 Javere Bell 20.9.1992 JAM 49.08 3 Nolan Williams 19.2.1992 JAM 49.34 4 Deon Lendore 28.10.1992 TRI 50.06 5 Hendrix Foncette 1992 TRI 50.07 6 Alonzo Russell 8.2.1992 BAH 51.22 7 Lestrod Roland 5.9.1992 SKN 51.29 8 Tabari Davis ISV 52.49 First Round (Mar 22) Heat 1 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 49.11 Q 2 Nolan Williams 19.2.1992 JAM 50.45 Q 3 Deon Lendore 28.10.1992 TRI 51.06 Q 4 Tabari Davis ISV 51.22 q 5 Zhivago Thompson BAH 51.30 6 Trevorne Nisbett SKN 51.90 Heat 2 1 Javere Bell 20.9.1992 JAM 50.27 Q 2 Alonzo Russell 8.2.1992 BAH 50.72 Q 3 Hendrix Foncette 1992 TRI 50.81 Q 4 Lestrod Roland 5.9.1992 SKN 51.14 q 5 Carlton Gumbs AIA 60.07

800m Men

Final (Mar 24) 1 Javere Bell 20.9.1992 JAM 1:56.12 2 Anthonio Mascoll 17.1.1993 BAR 1:56.68 3 Waquar Dacosta 14.5.1993 JAM 1:58.99 4 Robert Jennings TKS 2:01.18 5 Javid Stapleton 10.3.1992 SKN 2:02.59 6 Ryan Furbert 16.2.1993 BER 2:02.92 7 Zhivago Thompson BAH 2:10.39 Allan Mauriol 1992 MQE DNF First Round (Mar 23) Heat 1 1 Anthonio Mascoll 17.1.1993 BAR 1:59.49 Q 2 Javere Bell 20.9.1992 JAM 2:00.39 Q 3 Ryan Furbert 16.2.1993 BER 2:00.46 Q 4 Javid Stapleton 10.3.1992 SKN 2:00.54 q 5 Kim Smart 1992 GRN 2:04.37 6 Raheem Taylor 1992 IVB 2:23.26 Ricardo Martin 6.3.1993 GUY DQ( ) Heat 2 1 Zhivago Thompson BAH 2:00.31 Q 2 Waquar Dacosta 14.5.1993 JAM 2:00.41 Q 3 Robert Jennings TKS 2:01.33 Q 4 Allan Mauriol 1992 MQE 2:02.52 q 5 Claudius Francis LCA 2:03.92 6 Kevin Skinner 1993 TRI 2:04.27 7 Kashka Forbes 1.9.1992 SKN 2:07.88

1500m Men

Final (Mar 22) 1 Waquar Dacosta 14.5.1993 JAM 4:09.78 2 Matthew Wright 1992 BAR 4:10.44 3 Ibrahim Hinds 1992 BAR 4:16.30 4 Gary Siwsanker 1992 GDP 4:20.27 5 Kim Smart 1992 GRN 4:20.35 6 Allan Mauriol 1992 MQE 4:24.68 7 Dwayne Hibbert 1992 JAM 4:32.72 8 Ricardo Martin 6.3.1993 GUY 4:33.40 9 Javid Stapleton 10.3.1992 SKN 4:34.71 10 Silverius Vidal LCA 4:38.50 11 Claudius Francis LCA 4:44.05 12 Marvin Pardon 1993 MQE 4:44.48 13 Yannich Henderson 16.7.1993 SKN 4:52.48 14 Raheem Taylor 1992 IVB 4:56.81

3000m Men

Final (Mar 23) 1 Matthew Wright 1992 BAR 9:05.11 2 Dwayne Hibbert 1992 JAM 9:24.89 3 Gary Siwsanker 1992 GDP 9:25.04 4 Kim Smart 1992 GRN 9:34.33 5 Ibrahim Hinds 1992 BAR 9:48.56 6 Silverius Vidal LCA 9:51.34 7 Rogeek Rochester 1992 JAM 9:54.11 8 Yannich Henderson 16.7.1993 SKN 10:16.82 9 Marvin Pardon 1993 MQE 10:25.20 10 Emmanuel Smith BER 10:27.95 Robert Jennings TKS DNF Yasim James SKN DNF

100mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Mar 24) ( 0.6) 1 Aaron Wilmore 1.3.1992 BAH 12.88 2 Tyrel Forde 1992 BAR 13.13 3 D'Omar Boyden 27.6.1992 JAM 13.49 4 Lemmar Wilson 21.2.1993 JAM 13.65 5 Nejmi Burnside 6.5.1992 BAH 13.77 6 Raphael Jordan 28.6.1993 BAR 13.84 7 Nicolas Borome 1993 MQE 14.08 8 Wilfried Flereau 1992 GDP 14.39 First Round (Mar 24) Heat 1 ( 0.0) 1 Aaron Wilmore 1.3.1992 BAH 14.30 Q 2 Lemmar Wilson 21.2.1993 JAM 14.38 Q 3 Nicolas Borome 1993 MQE 15.65 Q 4 Christian Benjamin 1992 TRI 16.16 5 Raphael Jordan 28.6.1993 BAR 16.57 Heat 2 ( 0.0) 1 Tyrel Forde 1992 BAR 13.47 Q 2 D'Omar Boyden 27.6.1992 JAM 13.55 Q 3 Nejmi Burnside 6.5.1992 BAH 13.96 Q 4 Wilfried Flereau 1992 GDP 14.62 q 5 Ariel Browne TRI 15.67 q 6 Jills Berton 1993 MQE 17.15

400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men

Final (Mar 23) 1 Nejmi Burnside 6.5.1992 BAH 52.81 2 Tyrel Forde 1992 BAR 55.08 3 Omar Charles TRI 55.29 4 D'Omar Boyden 27.6.1992 JAM 56.28 5 Kevaughn Allen 1992 JAM 58.19

High Jump Men

Final (Mar 22) 1 Jonathan Reid 9.5.1992 JAM 2.05 2 Wendrico Seymour 26.8.1992 TKS 1.95 3 Travis Webb 20.9.1992 CAY 1.95 =4 Domanique Missick 9.1.1992 TKS 1.90 Dominique Richards 1992 TRI 1.90 6 Kemar Jones 5.2.1993 BAR 1.90 7 Carey Gordon 1992 JAM 1.90 8 Andrew Hall 1992 TRI 1.90 9 Jabari Wilmott BAH 1.85 10 Ryan Furbert 16.2.1993 BER 1.80 11 Jerome McDonald BAH 1.65 12 Navada Blanchard SKN 1.65

Long Jump Men

Final (Mar 24) 1 Wendrico Seymour 26.8.1992 TKS 6.86 Series unknown 2 Winsley Tweeboom 16.4.1992 AHO 6.67 Series unknown 3 Charles Turnquest BAH 6.65 Series unknown 4 Luiguy Manyri 1992 GDP 6.53 Series unknown 5 Givon Bass SKN 6.49 Series unknown 6 Nicolas Borome 1993 MQE 6.42 Series unknown 7 Travis Webb 20.9.1992 CAY 6.40 Series unknown 8 Julian Forte 1.7.1993 JAM 6.34 Series unknown =9 Kemar Jones 5.2.1993 BAR 6.21 Series unknown Carey Gordon 1992 JAM 6.21 Series unknown 11 Elton Walcott 23.2.1992 TRI 6.12 w Series unknown 12 Rennick Richardson AIA 6.10 Series unknown 13 Tehniel Babbs BAH 6.00 w Series unknown 14 Albertine Stevel SKN 5.76 Series unknown 15 Emmette Thompson 6.2.1992 AIA 5.67 Series unknown 16 Wharlon Frederick 1992 GRN 5.44 Series unknown

Triple Jump Men

Final (Mar 23) 1 Elton Walcott 23.2.1992 TRI 14.66 (14.60/ 0.9 14.38/-0.4 14.43/ 0.4 14.66/ 1.3 14.08/ 2.7 -) 2 Jonathan Reid 9.5.1992 JAM 14.17 w (11.32/-3.4 14.02/ 0.2 14.03/-1.7 x 14.17/ 3.2 13.95/ 3.0) 3 Julian Forte 1.7.1993 JAM 13.59 w (13.42/ 1.2 12.74/ 1.9 12.90/ 1.1 13.59/ 2.6 12.76/ 0.2 -) 4 Tehniel Babbs BAH 13.30 w (13.00/-2.6 12.62/ 1.0 12.91/ 1.9 12.98/ 2.0 13.30/ 3.7 11.59/-2.9) 5 Sean Williams SKN 12.79 (11.97/-3.2 x 11.86/ 0.5 12.79/-1.7 12.57/ 2.8 12.51/ 0.0) 6 Aaron Bennire 1993 SKN 12.35 w ( x x 12.35/ 4.3 12.13/ 0.9 12.23/ 5.0 11.74/ 1.2) 7 Wharlon Frederick 1992 GRN 11.94 ( x x x x 11.76/ 2.3 11.94/-1.6) Kemar Jones 5.2.1993 BAR NM ( x x x x x x)

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Mar 22) 1 Dillon Simon 5.3.1992 DMA 16.63 (15.78 16.63 16.02 16.36 16.15 14.59) 2 John Jones 12.8.1992 BAR 15.93 (14.61 15.93 x 12.30 14.44 x) 3 Rajae Gayle 1992 JAM 14.75 (12.96 13.81 14.05 14.40 14.75 14.50) 4 Rojay Dacres 1992 JAM 14.20 (14.02 14.20 x 13.05 12.66 x) 5 Akeem Stewart 1992 TRI 14.10 (13.12 13.76 14.10 x 13.72 14.02) 6 Jayon Creedland 1992 GRN 13.90 (13.45 13.90 13.53 12.15 12.58 13.29) 7 Kellon Alexis 19.11.1992 GRN 13.51 (12.82 13.51 13.42 13.10 13.20 x) 8 Lee Glasgow 8.3.1992 TKS 12.64 (12.42 10.56 12.64 11.12 x 11.69) 9 Givon Bass SKN 12.64 (12.64 12.18 11.79) 10 Johnathan Harper 1992 BAR 12.56 (12.17 x 12.56) 11 Reneal Rogers AIA 11.76 (11.76 10.65 10.98) 12 Reinaldo George SKN 10.68 (10.44 10.34 10.68)

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Mar 24) 1 Rajae Gayle 1992 JAM 48.54 Series unknown 2 Dillon Simon 5.3.1992 DMA 47.00 Series unknown 3 Rojay Dacres 1992 JAM 46.70 Series unknown 4 Lee Glasgow 8.3.1992 TKS 43.12 Series unknown 5 Kellon Alexis 19.11.1992 GRN 42.13 Series unknown 6 John Jones 12.8.1992 BAR 42.02 Series unknown 7 Jayon Creedland 1992 GRN 41.41 Series unknown 8 Johnathan Harper 1992 BAR 34.43 Series unknown 9 Ryan Stephan 1992 AIA 24.66 Series unknown 10 Lonzo Wilkinson 29.4.1994 SKN 21.89 Series unknown Akeem Stewart 1992 TRI NM Series unknown

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Mar 23) 1 John Jones 12.8.1992 BAR 55.98 (49.79 51.32 50.43 49.97 55.98 54.69) 2 Emron Gibbs 16.5.1992 GRN 54.72 (54.72 50.57 48.22 47.92 45.33 44.00) 3 Merfilius Leslie 21.7.1992 DMA 51.90 (50.88 51.90 50.35 43.72 50.11 46.40) 4 Byron Ferguson BAH 51.90 (47.12 36.85 37.50 51.90 41.16 41.66) 5 Purnel Esprit 3.1.1992 DMA 51.71 (51.20 x 45.70 x 46.08 51.71) 6 Danien Murray 1992 TRI 51.69 (47.62 49.53 x 51.69 51.07 51.03) 7 Caron Isaac GRN 47.94 ( x 42.72 47.94 35.37 x 39.71) 8 Victor Michalet 1992 MQE 47.15 (47.15 41.34 39.45 x 44.65 41.52) 9 Jills Berton 1993 MQE 37.54 (37.54 x x) 10 Lonzo Wilkinson 29.4.1994 SKN 27.67 (24.99 27.63 27.67)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Mar 23) 1 Bahamas 41.85 (Aaron Wilmore 1.3.1992, Demetri Knowles 9.10.1992, Johnathan Farquharson 3.2.1993, Geno Jones 24.7.1992) 2 Trinidad & Tobago 42.29 (Christian Benjamin 1992, Jonathan Holder 6.8.1993, Koffi Hunte ., Moriba Morain 8.10.1992) 3 Jamaica 42.62 (Lemmar Wilson 21.2.1993, Earl Lee 21.6.1992, A-Shawni Mitchell 13.3.1992, Rolando Reid 1993) 4 Saint Kitts and Nevis 43.34 (Ehjayson Henry ., Chavez Fahie-Nital ., Lestrod Roland 5.9.1992, Royston Queeley .) 5 Martinique 43.63 (Victor Michalet 1992, Ludovic Venus 1993, Allan Mauriol 1992, Nicolas Borome 1993) 6 Barbados 44.17 (Raphael Jordan 28.6.1993, Tyrel Forde 1992, Kemar Jones 5.2.1993, Nicholas Deshong 24.4.1992)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Mar 24) 1 Jamaica 3:19.26 (Nolan Williams 19.2.1992, Rolando Reid 1993, A-Shawni Mitchell 13.3.1992, Javere Bell 20.9.1992) 2 Trinidad & Tobago 3:21.20 (Hendrix Foncette 1992, Omar Charles ., Kory Woods 1993, Deon Lendore 28.10.1992) 3 Bahamas 3:22.77 (Alonzo Russell 8.2.1992, Zhivago Thompson ., Glenwood Baillou 5.3.1992, Nejmi Burnside 6.5.1992) 4 Saint Kitts and Nevis 3:37.40 (Lestrod Roland 5.9.1992, Trevorne Nisbett ., Navada Blanchard ., Jeron Herbert .)

100m Women

Final (Mar 22) ( 0.4) 1 Michelle-Lee Ahye 10.4.1992 TRI 11.66 2 Allison Peter 14.7.1992 ISV 11.91 3 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 11.91 4 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 11.96 5 Natasha Morrison 17.11.1992 JAM 12.03 6 Petra Fanty 29.1.1992 JAM 12.07 7 Chantelle Morrison 17.1.1994 CAY 12.26 8 Darnetia Robinson 14.2.1993 IVB 12.41 First Round (Mar 22) Heat 1 (-1.5) 1 Allison Peter 14.7.1992 ISV 12.23 Q 2 Chantelle Morrison 17.1.1994 CAY 12.31 Q 3 Darnetia Robinson 14.2.1993 IVB 12.47 q 4 Leslie Vadius 1992 MQE 12.70 5 Sparkyl Cash 17.5.1993 BAH 12.73 6 Shawnee Brangman 21.7.1993 BER 12.88 Heat 2 (-0.7) 1 Michelle-Lee Ahye 10.4.1992 TRI 12.03 Q 2 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 12.13 Q 3 Natasha Morrison 17.11.1992 JAM 12.21 q 4 Arian Maynard SKN 13.29 Heat 3 (-1.2) 1 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 12.21 Q 2 Petra Fanty 29.1.1992 JAM 12.28 Q 3 Melika Lewis 25.5.1993 GRN 12.55 4 Siana Leader SKN 12.68 5 Salama Davis AIA 13.38

200m Women

Final (Mar 24) ( 1.6) 1 Allison Peter 14.7.1992 ISV 23.99 2 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 24.14 3 Vanessa Bennet 10.11.1992 SKN 24.40 4 Petra Fanty 29.1.1992 JAM 24.48 5 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 24.59 6 Yanique Ellington 3.9.1992 JAM 24.96 7 Afia Charles 22.7.1992 ANT 25.03 Michelle-Lee Ahye 10.4.1992 TRI DNS First Round (Mar 23) Heat 1 ( 2.5) 1 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 24.48 w Q 2 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 24.54 w Q 3 Yanique Ellington 3.9.1992 JAM 24.73 w q 4 Afia Charles 22.7.1992 ANT 25.08 w q 5 Melika Lewis 25.5.1993 GRN 25.41 w Heat 2 (-0.2) 1 Allison Peter 14.7.1992 ISV 24.14 Q 2 Vanessa Bennet 10.11.1992 SKN 24.66 Q 3 Britney Wattley 20.9.1992 IVB 25.12 4 Rashawn Scotland 16.1.1993 ANT 25.41 5 Shavonne Husbands 24.10.1994 BAR 25.53 6 Leslie Vadius 1992 MQE 26.35 Heat 3 ( 0.5) 1 Michelle-Lee Ahye 10.4.1992 TRI 24.62 Q 2 Petra Fanty 29.1.1992 JAM 25.00 Q 3 Henrietta Carey BAH 25.36 4 Siana Leader SKN 25.56 5 Darnetia Robinson 14.2.1993 IVB 26.31 6 Juheely Wilsoe AHO 26.46

400m Women

Final (Mar 22) 1 Shericka Jackson 15.7.1994 JAM 54.52 2 Sandrae Farquharson 11.7.1993 JAM 54.56 3 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 55.52 4 Chelsi Campbell 16.2.1993 TRI 55.97 5 Vanessa Bennet 10.11.1992 SKN 56.51 6 Trefasana White 17.7.1992 SKN 56.95 7 Afia Charles 22.7.1992 ANT 57.35 8 Desiree Harper 1995 TRI 57.81 First Round (Mar 22) Heat 1 1 Sandrae Farquharson 11.7.1993 JAM 53.76 Q 2 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 55.67 Q 3 Vanessa Bennet 10.11.1992 SKN 56.07 Q 4 Chelsi Campbell 16.2.1993 TRI 56.90 q 5 Britney Wattley 20.9.1992 IVB 58.06 6 Shuntae Hendrickson 27.3.1995 BER 61.33 7 Rashawn Scotland 16.1.1993 ANT 63.50 Heat 2 1 Shericka Jackson 15.7.1994 JAM 55.58 Q 2 Trefasana White 17.7.1992 SKN 55.91 Q 3 Afia Charles 22.7.1992 ANT 56.29 Q 4 Desiree Harper 1995 TRI 56.92 q 5 Taylor-Ashley Bean 2.9.1993 BER 59.96 6 Dee-Ann Rogers 13.1.1993 AIA 62.38

800m Women

Final (Mar 24) 1 Chantal Duncan 11.2.1992 JAM 2:13.46 2 Ristananna Tracey 5.9.1992 JAM 2:13.77 3 Hughnique Rolle 26.1.1992 BAH 2:17.58 4 Taylor-Ashley Bean 2.9.1993 BER 2:21.41 5 Kenryca Francis 22.5.1993 ANT 2:24.31 6 Alivia Barzey SKN 2:24.61 7 Marrissa Gale 1993 TRI 2:24.85 8 Kyla Bolden 18.2.1996 BER 2:26.93 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Ristananna Tracey 5.9.1992 JAM 2:19.89 Q 2 Kenryca Francis 22.5.1993 ANT 2:23.40 Q 3 Taylor-Ashley Bean 2.9.1993 BER 2:25.59 Q 4 Alivia Barzey SKN 2:32.80 q 5 Marrissa Gale 1993 TRI 2:34.86 q Heat 2 1 Chantal Duncan 11.2.1992 JAM 2:20.23 Q 2 Hughnique Rolle 26.1.1992 BAH 2:24.44 Q 3 Kyla Bolden 18.2.1996 BER 2:33.24 Q Shani Adams 1993 BAR DQ( )

1500m Women

Final (Mar 22) 1 Kenryca Francis 22.5.1993 ANT 4:48.82 2 Carla Thompson 11.1.1994 JAM 4:52.34 3 Antonia Wilson 17.9.1993 GRN 4:56.18 4 Dawnell Collymore 30.12.1993 TRI 4:59.33 5 Ashley Berry 15.3.1992 BER 5:09.27 6 Hughnique Rolle 26.1.1992 BAH 5:10.61 7 Aurelia Pancrate 1993 MQE 5:17.88 8 Travelka Bloyce SKN 5:23.47 9 Megan Berry BER 5:24.32 10 Rosalie Pringle SKN 5:31.84

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Mar 24) (-0.9) 1 Kenrisha Brathwaite 28.4.1992 BAR 14.04 2 Samantha Elliot 3.2.1992 JAM 14.17 3 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 14.18 4 Audilia Da Veiga 13.2.1992 MQE 14.23 5 Sade Greenidge 14.10.1993 BAR 15.30 6 Paskinelle Marthely 1993 MQE 15.34 7 Jeanelle Ovid 11.10.1992 TRI 15.51 8 Kanishque Todman 3.3.1992 IVB 15.87 First Round (Mar 24) Heat 1 ( 0.0) 1 Kenrisha Brathwaite 28.4.1992 BAR 14.31 Q 2 Audilia Da Veiga 13.2.1992 MQE 14.38 Q 3 Jeanelle Ovid 11.10.1992 TRI 15.65 Q 4 Dorine Viardot 1993 GDP 16.16 5 Devinn Cartwright 28.11.1993 BAH 16.57 Heat 2 ( 0.0) 1 Samantha Elliot 3.2.1992 JAM 14.47 Q 2 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 14.66 Q 3 Sade Greenidge 14.10.1993 BAR 15.52 Q 4 Paskinelle Marthely 1993 MQE 15.88 q 5 Kanishque Todman 3.3.1992 IVB 16.16 q

300mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Mar 23) 1 Danielle Dowie 5.5.1992 JAM 42.63 2 Kenrisha Brathwaite 28.4.1992 BAR 43.61 3 Sade Greenidge 14.10.1993 BAR 44.61 4 Kaydeen Liburd SKN 45.53 5 Devanique Dean 26.1.1992 BAH 47.55 6 Tarikah Warner 12.4.1993 IVB 47.80 7 Aimee Adamis 1994 MQE 50.11 First Round (Mar 23) Heat 1 1 Danielle Dowie 5.5.1992 JAM 42.71 Q 2 Kenrisha Brathwaite 28.4.1992 BAR 45.13 Q 3 Kaydeen Liburd SKN 45.46 Q 4 Devanique Dean 26.1.1992 BAH 47.44 q 5 Tarikah Warner 12.4.1993 IVB 47.47 q Heat 2 1 Samantha Elliot 3.2.1992 JAM 43.22 Q 2 Sade Greenidge 14.10.1993 BAR 45.80 Q 3 Aimee Adamis 1994 MQE 46.32 Q 4 Devinn Cartwright 28.11.1993 BAH 48.10 5 Kanishque Todman 3.3.1992 IVB 50.97

High Jump Women

Final (Mar 23) 1 Petagaye Reid 14.3.1993 JAM 1.74 2 Akela Jones 22.4.1995 BAR 1.71 3 Deandra Daniel 1992 TRI 1.65 4 Cheyenne Stewart 1992 BAR 1.65 5 Ash Nalty 30.3.1994 CAY 1.60 6 Jeanelle Ovid 11.10.1992 TRI 1.60 =7 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 1.60 Dorine Viardot 1993 GDP 1.60 =9 Charlene Leslie ARU 1.55 Audilia Da Veiga 13.2.1992 MQE 1.55 11 T'ana Simmonds SKN 1.55 12 Shakeela Romney AIA 1.45 13 Quenelea Bradshaw SKN 1.40

Long Jump Women

Final (Mar 22) 1 Karene Rebus 1992 GDP 5.54 ( 5.28/ n.a 5.08/ n.a 5.54/ n.a 5.10/ n.a 4.42/ n.a 4.89/ n.a) 2 Shavonne Husbands 24.10.1994 BAR 5.42 ( 5.35/ n.a 5.36/ n.a 5.21/ n.a 5.42/ n.a x 5.13/ n.a) 3 Vanessa Bennet 10.11.1992 SKN 5.36 ( 5.16/ n.a x 5.31/ n.a 5.36/ n.a - -) 4 Anaelle Caban 1993 GDP 5.19 ( 4.86/ n.a 5.15/ n.a 5.19/ n.a) 5 Allison Outerbridge 18.2.1992 BER 5.08 ( 4.86/ n.a 5.08/ n.a 5.04/ n.a) 6 Juheely Wilsoe AHO 5.00 ( 4.75/ n.a 4.98/ n.a 5.00/ n.a) 7 Shawnee Brangman 21.7.1993 BER 4.86 ( x 4.86/ n.a 4.43/ n.a) 8 Dee-Ann Rogers 13.1.1993 AIA 4.76 ( 4.76/ n.a 4.68/ n.a 4.75/ n.a) 9 Shakeela Romney AIA 4.15 ( x x 4.15/ n.a) 1 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 5.82 ( 5.49/ n.a 5.50/ n.a 5.59/ n.a 5.33/ n.a 5.82/ n.a 5.64/ n.a) 2 Janieve Russell 14.11.1993 JAM 5.72 ( 4.99/ n.a 5.72/ n.a 5.48/ n.a 5.54/ n.a 5.67/ n.a 5.15/ n.a) 3 Rochelle Farquharson 16.1.1993 JAM 5.67 ( 5.46/ n.a 5.58/ n.a 5.51/ n.a 5.37/ n.a 5.67/ n.a 5.55/ n.a) 4 Shamila Daal AHO 5.38 ( 5.12/ n.a 5.35/ n.a 5.38/ n.a x 5.26/ n.a x) 5 Akela Jones 22.4.1995 BAR 5.31 ( 4.46/ n.a 5.17/ n.a 5.31/ n.a 4.52/ n.a 4.79/ n.a 5.06/ n.a) 6 Quenelea Bradshaw SKN 5.26 ( 4.83/ n.a 5.26/ n.a 5.20/ n.a) 7 Seantal Brereton 19.6.1993 TRI 5.19 ( 5.01/ n.a 5.19/ n.a 5.09/ n.a) 8 Deandra Daniel 1992 TRI 5.00 ( 4.98/ n.a - 5.00/ n.a) 9 Sparkyl Cash 17.5.1993 BAH 4.94 ( x 4.94/ n.a x)

Triple Jump Women

Final (Mar 24) 1 Shanieka Thomas 2.2.1992 JAM 11.83 (11.64/-2.8 11.83/-2.2 11.66/-1.3 11.49/ 0.2 11.30/ 0.3 11.10/-7.0) 2 Tamara Myers 27.7.1993 BAH 11.55 (10.06/-3.1 10.99/-2.8 10.98/-2.4 10.68/-4.3 10.92/-2.0 11.55/-3.5) 3 Rochelle Farquharson 16.1.1993 JAM 11.53 (11.05/ 0.2 11.53/-1.6 x 11.37/-1.7 11.10/-2.6 11.43/-5.0) 4 Allison Outerbridge 18.2.1992 BER 11.40 (11.40/-1.9 x x 11.36/-0.1 11.32/-2.5 x) 5 Quenelea Bradshaw SKN 10.98 (10.29/-2.5 10.98/-0.2 10.80/-1.5 10.86/-1.9 10.87/-3.5 10.53/-3.6) 6 T'ana Simmonds SKN 10.80 (10.32/-2.9 10.53/ 0.5 x 10.53/-0.2 10.55/ 1.1 10.80/-1.4) 7 Myriam Sacama-Isidore 1992 MQE 9.90 ( 9.51/-4.4 9.86/-3.1 x 9.90/ 0.2 9.22/-1.2 9.81/-1.3)

Shot Put 4000g Women

Final (Mar 22) 1 Yasmine Merkiled 12.5.1992 MQE 11.74 (11.74 10.25 x 10.48 11.08 11.42) 2 Laurianne Laurendot 11.5.1992 GDP 11.36 (11.36 11.17 11.19 10.16 x 11.09) 3 Michelle Rogers BAR 11.18 ( 9.84 10.17 9.53 10.77 10.07 11.18) 4 Rochelia Challenger SKN 11.04 (11.04 11.04 10.34 10.16 9.75 10.68) 5 Racquel Williams 1993 BAH 10.51 (10.51 9.76 9.87 10.29 9.71 9.55) 6 Nandi Woods BER 10.00 (10.00 9.90 9.80 x 9.87 x) 7 Annestesia Daire 1993 TRI 9.80 ( 9.80 8.96 x 9.15 8.76 9.20) 8 Andrea Wynter 19.9.1992 ISV 9.10 ( 9.10 9.01 8.87 8.36 8.49 8.45) 9 Paskinelle Marthely 1993 MQE 9.08 ( x 9.08 9.05) 10 Avril Myers CAY 8.89 ( x x 8.89) 11 Sheena Powell 26.5.1994 JAM 7.73 ( 7.73 7.31 7.22)

Discus Throw 1000g Women

Final (Mar 23) 1 Monique Henry 1992 JAM 34.02 (33.63 33.78 33.48 x 34.02 33.70) 2 Kyshona Knight 19.2.1992 BAR 32.86 (29.65 31.60 31.02 30.57 x 32.86) 3 Racquel Williams 1993 BAH 31.34 (23.05 29.53 x 29.42 30.70 31.34) 4 Rochelia Challenger SKN 30.87 (30.13 x 30.87 x x x) 5 Sheena Powell 26.5.1994 JAM 30.69 (29.51 28.66 30.69 28.51 28.47 x) 6 Yasmine Merkiled 12.5.1992 MQE 28.64 (28.08 27.73 28.64 25.70 22.96 x) 7 Annestesia Daire 1993 TRI 27.89 (24.25 20.92 24.09 23.40 27.89 20.58) 8 Laurianne Laurendot 11.5.1992 GDP 25.03 (25.03 x x x 24.63 20.75) 9 Laure Mongin 11.2.1992 MQE 22.82 (20.33 21.84 22.82)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Mar 24) 1 Laure Mongin 11.2.1992 MQE 37.65 Series unknown 2 Kyshona Knight 19.2.1992 BAR 36.63 Series unknown 3 Myriam Sacama-Isidore 1992 MQE 34.54 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Mar 23) 1 Jamaica 46.51 (Natasha Morrison 17.11.1992, Yanique Ellington 3.9.1992, Sandrae Farquharson 11.7.1993, Petra Fanty 29.1.1992) 2 Saint Kitts and Nevis 46.95 (Arian Maynard ., Vanessa Bennet 10.11.1992, Trefasana White 17.7.1992, Siana Leader .) 3 Bahamas 47.84 (Sparkyl Cash 17.5.1993, V'Alonnee Robinson 6.5.1992, Rashan Brown 27.11.1993, Henrietta Carey .) 4 Trinidad & Tobago 47.88 (Sade Andrews ., Crystal Williams ., Seantal Brereton 19.6.1993, Kai Selvon 13.4.1992) 5 Martinique 49.28 (Paskinelle Marthely 1993, Myriam Sacama-Isidore 1992, Audilia Da Veiga 13.2.1992, Leslie Vadius 1992) 6 Cayman Islands 50.16 (Kristin Dixon 1994, Melinda McLean 24.5.1995, Ash Nalty 30.3.1994, Chantelle Morrison 17.1.1994)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Mar 24) 1 Jamaica 3:39.62 (Petra Fanty 29.1.1992, Shericka Jackson 15.7.1994, Danielle Dowie 5.5.1992, Sandrae Farquharson 11.7.1993) 2 Saint Kitts and Nevis 3:49.13 (Trefasana White 17.7.1992, Vanessa Bennet 10.11.1992, Siana Leader ., Kaydeen Liburd .) 3 Trinidad & Tobago 3:50.13 (Desiree Harper 1995, Chelsi Campbell 16.2.1993, Marrissa Gale 1993, Sade Andrews .) 4 Bermuda 4:10.12 (Taylor-Ashley Bean 2.9.1993, Shuntae Hendrickson 27.3.1995, Kyla Bolden 18.2.1996, Ashley Berry 15.3.1992)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS