WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 19JAN13 10:36


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       5000m Men       2000mh Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 7257g (Senior implement) Men       Discus 2000g (Senior implement) Men       Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men       Javelin 800g old spec. (-1985) Men       Decathlon -1986 (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JTo 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women       5000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Aug 22) ( 0.7) 1 Elliot Bunney 11.12.1966 GBR 10.38 2 Endre Havas 5.4.1966 HUN 10.40 3 John Regis 13.10.1966 GBR 10.51 4 Vitaliy Savin 23.1.1966 URS 10.54 5 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 10.55 6 Matthias Schlicht 3.5.1967 FRG 10.58 7 Remo Di Clemente 4.5.1966 ITA 10.63 8 Thierry Laromaničre 15.4.1967 FRA 10.73 First Round (Aug 22) Heat 1 ( 1.9) 1 Ivan Sgaria 8.11.1967 ITA 10.71 Q 2 Aris Georgiadis 22.7.1967 CYP 10.73 Q 3 Jean-Claude Gengler 9.2.1966 LUX 10.78 Q 4 Viktor Ivanov 16.3.1966 URS 10.79 q 5 Aleksandar Vujovic 6.6.1967 SWE 10.91 Heat 2 ( 2.5) 1 John Regis 13.10.1966 GBR 10.47 w Q 2 Vitaliy Savin 23.1.1966 URS 10.48 w Q 3 Matthias Schlicht 3.5.1967 FRG 10.55 w Q 4 Thierry Laromaničre 15.4.1967 FRA 10.63 w q 5 Lars Pedersen 12.5.1966 DEN 10.72 w q Heat 3 (-0.5) 1 Endre Havas 5.4.1966 HUN 10.48 Q 2 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 10.67 Q 3 Jacek Konopka 20.4.1967 POL 10.75 Q 4 Remo Di Clemente 4.5.1966 ITA 10.80 q 5 Dirk Assenheimer 11.6.1966 GDR 10.82 6 Marios Hristoforidis 1968 GRE 11.02 Heat 4 ( 0.8) 1 Elliot Bunney 11.12.1966 GBR 10.49 Q 2 Andrzej Popa 30.3.1968 POL 10.66 Q 3 Luís Barroso 27.1.1966 POR 10.73 Q 4 Karsten Lähme 9.8.1966 GDR 10.82 5 Alexander Bub 24.1.1967 FRG 10.88 6 Lars Hedner 27.5.1967 SWE 10.99 Semi-Finals (Aug 22) Heat 1 ( 2.6) 1 Vitaliy Savin 23.1.1966 URS 10.47 w Q 2 John Regis 13.10.1966 GBR 10.48 w Q 3 Remo Di Clemente 4.5.1966 ITA 10.62 w Q 4 Thierry Laromaničre 15.4.1967 FRA 10.63 w Q 5 Andrzej Popa 30.3.1968 POL 10.72 w 6 Aris Georgiadis 22.7.1967 CYP 10.78 w 7 Jean-Claude Gengler 9.2.1966 LUX 10.82 w 8 Lars Pedersen 12.5.1966 DEN 10.88 w Heat 2 ( 1.6) 1 Endre Havas 5.4.1966 HUN 10.35 Q 2 Elliot Bunney 11.12.1966 GBR 10.42 Q 3 Matthias Schlicht 3.5.1967 FRG 10.52 Q 4 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 10.54 Q 5 Jacek Konopka 20.4.1967 POL 10.64 6 Luís Barroso 27.1.1966 POR 10.83 7 Viktor Ivanov 16.3.1966 URS 10.86 8 Ivan Sgaria 8.11.1967 ITA 10.89

200m Men

Final (Aug 25) ( 0.8) 1 Ade Mafe 12.11.1966 GBR 20.54 2 Richard Ashby 5.10.1966 GBR 20.85 3 Endre Havas 5.4.1966 HUN 21.00 4 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 21.11 5 Dirk Assenheimer 11.6.1966 GDR 21.38 6 Lars Pedersen 12.5.1966 DEN 21.43 7 Sergey Klyonov 11.6.1967 URS 21.55 8 Frank Kobor 14.4.1967 FRG 21.73 First Round (Aug 24) Heat 1 (-1.7) 1 Richard Ashby 5.10.1966 GBR 21.78 Q 2 Michele Lazazzera 24.1.1968 ITA 21.84 Q 3 Aleksey Omelchenko 10.4.1966 URS 21.90 Q 4 Marko Granat 7.1.1966 SWE 22.21 Q 5 Jean-Claude Gengler 9.2.1966 LUX 22.67 q Rudolf Zipfelmayer 19.6.1966 AUT DNF Heat 2 (-0.9) 1 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 21.46 Q 2 Endre Havas 5.4.1966 HUN 21.69 Q 3 Dirk Assenheimer 11.6.1966 GDR 21.72 Q 4 Alberto Martilli 23.2.1967 ITA 22.24 Q 5 Aris Georgiadis 22.7.1967 CYP 22.31 q Heat 3 (-1.1) 1 Ade Mafe 12.11.1966 GBR 21.38 Q 2 Ivo Rýznar 23.2.1967 TCH 21.66 Q 3 Sergey Klyonov 11.6.1967 URS 21.69 Q 4 Frank Kobor 14.4.1967 FRG 21.73 Q 5 Lars Pedersen 12.5.1966 DEN 21.77 q Semi-Finals (Aug 24) Heat 1 ( 1.7) 1 Ade Mafe 12.11.1966 GBR 21.23 Q 2 Endre Havas 5.4.1966 HUN 21.49 Q 3 Lars Pedersen 12.5.1966 DEN 21.52 Q 4 Sergey Klyonov 11.6.1967 URS 21.54 Q 5 Marko Granat 7.1.1966 SWE 21.74 6 Jean-Claude Gengler 9.2.1966 LUX 21.75 7 Alberto Martilli 23.2.1967 ITA 21.87 Aris Georgiadis 22.7.1967 CYP DNS Heat 2 ( 3.9) 1 Gilles Quénéhervé 17.5.1966 FRA 21.11 w Q 2 Richard Ashby 5.10.1966 GBR 21.32 w Q 3 Frank Kobor 14.4.1967 FRG 21.57 w Q 4 Dirk Assenheimer 11.6.1966 GDR 21.59 w Q 5 Ivo Rýznar 23.2.1967 TCH 21.68 w 6 Aleksey Omelchenko 10.4.1966 URS 21.75 w 7 Michele Lazazzera 24.1.1968 ITA 21.79 w

400m Men

Final (Aug 24) 1 Roger Black 31.3.1966 GBR 45.36 2 Yan Krasnikov 23.3.1967 URS 46.31 3 Jacques Farraudičre 27.1.1966 FRA 46.37 4 Tibor Martina 20.1.1968 HUN 46.75 5 Danilo Bertaggia 8.2.1966 ITA 46.98 6 Thomas Fobbe 30.1.1967 FRG 47.08 7 Paul O'Regan 21.8.1966 IRL 47.26 8 Alain Zamboni 20.6.1967 FRA 47.58 First Round (Aug 22) Heat 1 1 Yan Krasnikov 23.3.1967 URS 48.58 Q 2 Alain Zamboni 20.6.1967 FRA 48.61 Q 3 Alessandro Pinna 26.9.1966 ITA 48.77 Q 4 Paul O'Regan 21.8.1966 IRL 48.94 Q 5 José Paulo Silva 2.5.1966 POR 49.00 q 6 Marek Szymkowicz 31.7.1967 POL 49.01 7 Richard Hansen 24.2.1966 NOR 49.64 Heat 2 1 Jacques Farraudičre 27.1.1966 FRA 47.30 Q 2 Tibor Martina 20.1.1968 HUN 47.79 Q 3 Marko Granat 7.1.1966 SWE 47.90 Q 4 Aleksandr Ovchinnikov 24.11.1967 URS 47.92 Q 5 Danilo Bertaggia 8.2.1966 ITA 48.01 q 6 Jacek Pagowski 2.9.1966 POL 48.84 q 7 Thomas Weimann 12.10.1967 AUT 49.49 Heat 3 1 Roger Black 31.3.1966 GBR 48.11 Q 2 Thomas Fobbe 30.1.1967 FRG 48.52 Q 3 Anton Dimov 1966 BUL 48.64 Q 4 Jörg Dirrwald 13.12.1967 GDR 48.67 Q 5 Slobodan Brankovic 1.10.1967 YUG 48.91 q 6 Eamonn Small 1966 IRL 50.16 Semi-Finals (Aug 23) Heat 1 1 Roger Black 31.3.1966 GBR 46.98 Q 2 Tibor Martina 20.1.1968 HUN 47.32 Q 3 Thomas Fobbe 30.1.1967 FRG 47.77 Q 4 Paul O'Regan 21.8.1966 IRL 47.93 Q 5 Marko Granat 7.1.1966 SWE 47.96 6 Anton Dimov 1966 BUL 48.25 7 Jörg Dirrwald 13.12.1967 GDR 48.34 8 Slobodan Brankovic 1.10.1967 YUG 49.24 Heat 2 1 Jacques Farraudičre 27.1.1966 FRA 47.09 Q 2 Yan Krasnikov 23.3.1967 URS 47.43 Q 3 Danilo Bertaggia 8.2.1966 ITA 47.72 Q 4 Alain Zamboni 20.6.1967 FRA 47.88 Q 5 Aleksandr Ovchinnikov 24.11.1967 URS 48.67 6 Jacek Pagowski 2.9.1966 POL 49.00 Alessandro Pinna 26.9.1966 ITA DQ( ) José Paulo Silva 2.5.1966 POR DNS

800m Men

Final (Aug 25) 1 Ralph Schumann 26.5.1966 GDR 1:51.28 2 Jussi Udelhoven 25.2.1966 FRG 1:51.96 3 Geir Sřgnebotnen 25.3.1966 NOR 1:51.98 4 Paul Williams 3.5.1967 GBR 1:52.18 5 Andriy Sudnik 11.3.1967 URS 1:52.41 6 Thierry Caquelard 17.5.1966 FRA 1:52.74 7 Milan Drahonovský 18.6.1966 TCH 1:52.92 8 David Sharpe 8.7.1967 GBR 1:53.38 First Round (Aug 23) Heat 1 1 Paul Williams 3.5.1967 GBR 1:51.47 Q 2 Milan Drahonovský 18.6.1966 TCH 1:51.56 Q 3 Geir Sřgnebotnen 25.3.1966 NOR 1:51.58 Q 4 Andriy Sudnik 11.3.1967 URS 1:51.81 Q 5 Patrik Emanuelsson 27.5.1966 SWE 1:52.76 q 6 Jari Venäläinen 21.8.1967 FIN 1:54.15 7 Bernard O'Sullivan 1966 IRL 1:57.30 Heat 2 1 David Sharpe 8.7.1967 GBR 1:52.77 Q 2 Angelo Zanon 1967 ITA 1:52.91 Q 3 Ralph Schumann 26.5.1966 GDR 1:52.97 Q 4 Philippos Tandis 1968 GRE 1:53.62 Q 5 Nikolay Dobrowolski 1966 URS 1:55.46 Heat 3 1 Jussi Udelhoven 25.2.1966 FRG 1:51.90 Q 2 Thierry Caquelard 17.5.1966 FRA 1:51.95 Q 3 Saša Stojilovic 30.5.1966 YUG 1:52.03 Q 4 Thomas Lauterbach 24.11.1966 GDR 1:52.07 Q 5 Riccardo Cardone 24.2.1967 ITA 1:52.16 q 6 Jostein Skeie 6.7.1966 NOR 1:53.09 q 7 Christoph Joho 1966 SUI 1:53.39 q Semi-Finals (Aug 24) Heat 1 1 Paul Williams 3.5.1967 GBR 1:51.23 Q 2 Andriy Sudnik 11.3.1967 URS 1:51.29 Q 3 Thierry Caquelard 17.5.1966 FRA 1:51.35 Q 4 Thomas Lauterbach 24.11.1966 GDR 1:51.46 5 Angelo Zanon 1967 ITA 1:52.44 6 Jostein Skeie 6.7.1966 NOR 1:52.63 7 Saša Stojilovic 30.5.1966 YUG 1:53.42 8 Patrik Emanuelsson 27.5.1966 SWE 1:54.39 Heat 2 1 Geir Sřgnebotnen 25.3.1966 NOR 1:50.03 Q 2 Milan Drahonovský 18.6.1966 TCH 1:50.06 Q 3 Ralph Schumann 26.5.1966 GDR 1:50.08 Q 4 Jussi Udelhoven 25.2.1966 FRG 1:50.09 q 5 David Sharpe 8.7.1967 GBR 1:50.34 q 6 Riccardo Cardone 24.2.1967 ITA 1:51.41 7 Christoph Joho 1966 SUI 1:52.38 Philippos Tandis 1968 GRE DNS

1500m Men

Final (Aug 23) 1 Mika Maaskola 15.9.1966 FIN 3:44.99 2 Neil Horsfield 7.12.1966 GBR 3:45.39 3 Hauke Fuhlbrügge 21.3.1966 GDR 3:45.60 4 Nicholas Hopkins 28.8.1966 GBR 3:46.30 5 Gerdy Roose 14.2.1966 BEL 3:47.05 6 Rüdiger Horn 28.7.1967 GDR 3:47.08 7 Teófilo Benito 22.7.1966 ESP 3:47.16 8 Christian Grunder 13.11.1966 FRA 3:48.05 9 Dumitru Dobre 1966 ROU 3:49.49 10 Dmitriy Postnov 1966 URS 3:52.45 11 Simen Bakken 11.9.1967 NOR 3:53.77 12 Radoslav Đukic 22.12.1966 YUG 3:59.48 First Round (Aug 22) Heat 1 1 Hauke Fuhlbrügge 21.3.1966 GDR 3:48.40 Q 2 Nicholas Hopkins 28.8.1966 GBR 3:48.74 Q 3 Teófilo Benito 22.7.1966 ESP 3:49.06 Q 4 Christian Grunder 13.11.1966 FRA 3:49.08 Q 5 Radoslav Đukic 22.12.1966 YUG 3:49.70 Q 6 Dmitriy Postnov 1966 URS 3:49.94 q 7 Gerdy Roose 14.2.1966 BEL 3:50.08 q 8 Davide Tirelli 12.8.1966 ITA 4:09.75 Geir Hamarsland 26.3.1966 NOR DNF Heat 2 1 Neil Horsfield 7.12.1966 GBR 3:49.39 Q 2 Rüdiger Horn 28.7.1967 GDR 3:49.52 Q 3 Mika Maaskola 15.9.1966 FIN 3:49.57 Q 4 Simen Bakken 11.9.1967 NOR 3:49.76 Q 5 Dumitru Dobre 1966 ROU 3:49.86 Q 6 Radim Kuncický 18.5.1967 TCH 3:51.17 7 Gino Van Geyte 16.3.1967 BEL 3:51.74 8 Gabriel Gaal 22.4.1966 SWE 3:52.32 9 Igor Soglayev 1967 URS 3:56.26 10 Christophe Miellet 17.9.1966 FRA 3:57.64

3000m Men

Final (Aug 25) 1 Nick O'Brien 13.11.1966 IRL 8:10.75 2 Andrey Usachov 27.1.1967 URS 8:10.90 3 John Nuttall 11.1.1967 GBR 8:11.72 4 Roland Pauwels 16.2.1966 BEL 8:12.75 5 Paolo Lama 17.7.1966 ITA 8:12.87 6 Ensho Kolev 24.5.1966 BUL 8:13.38 7 Jean-Pierre Lautredoux 5.5.1966 FRA 8:13.67 8 Azat Rakipov 29.11.1968 URS 8:14.13 9 Peter Govaerts 10.1.1966 BEL 8:15.48 10 Steinar Opheim 18.6.1966 NOR 8:16.66 11 Victor Barbu 1967 ROU 8:17.03 12 Paolo Tagliapietra 16.1.1966 ITA 8:17.83 13 Alejandro Gómez 11.4.1967 ESP 8:18.42 14 Hrístos Kefalas 1966 GRE 8:21.16 15 Lars Bang Nielsen 6.11.1966 DEN 8:42.02 First Round (Aug 23) Heat 1 1 Azat Rakipov 29.11.1968 URS 8:19.71 Q 2 Lars Bang Nielsen 6.11.1966 DEN 8:19.87 Q 3 Jean-Pierre Lautredoux 5.5.1966 FRA 8:19.90 Q 4 John Nuttall 11.1.1967 GBR 8:20.08 Q 5 Paolo Tagliapietra 16.1.1966 ITA 8:20.10 Q 6 Peter Govaerts 10.1.1966 BEL 8:20.28 Q 7 Hrístos Kefalas 1966 GRE 8:20.60 q 8 Alejandro Gómez 11.4.1967 ESP 8:20.65 q 9 Klaus Jütten 3.1.1966 FRG 8:22.09 10 Hauke Fuhlbrügge 21.3.1966 GDR 8:39.65 Heat 2 1 Nick O'Brien 13.11.1966 IRL 8:15.00 Q 2 Victor Barbu 1967 ROU 8:15.34 Q 3 Andrey Usachov 27.1.1967 URS 8:15.42 Q 4 Ensho Kolev 24.5.1966 BUL 8:15.64 Q 5 Roland Pauwels 16.2.1966 BEL 8:16.13 Q 6 Steinar Opheim 18.6.1966 NOR 8:17.28 Q 7 Paolo Lama 17.7.1966 ITA 8:18.51 q 8 Manuel Carrera 3.2.1967 ESP 8:24.12 9 Joaquim Figueirędo 17.2.1967 POR 8:27.29 10 Thomas Margott 5.6.1967 GDR 8:28.65

5000m Men

Final (Aug 24) 1 Paul Taylor 9.1.1966 GBR 14:12.45 2 Volker Iwanowsky 24.3.1966 GDR 14:14.83 3 José Manuel García 24.1.1966 ESP 14:17.87 4 Mariano Salvatore 3.6.1967 ITA 14:18.42 5 Guy-Marie Manceau 23.6.1966 FRA 14:20.12 6 Gyula Sárközi 27.1.1966 HUN 14:21.00 7 Aleksandr Nyatyunov 7.1.1966 URS 14:22.47 8 Carlos Reis 19.3.1966 POR 14:23.34 9 Sergey Klimakov 1966 URS 14:27.34 10 Axel Hardy 3.4.1966 FRG 14:37.29 11 Ilie Elena 1966 ROU 14:40.22 12 Carl Udall 13.7.1966 GBR 14:44.70 13 Jo Slagmolen 6.5.1966 BEL 14:45.72 14 Eric De Tier 11.2.1967 BEL 14:57.12 John Halvorsen 17.8.1966 NOR DNF First Round (Aug 22) Heat 1 1 Paul Taylor 9.1.1966 GBR 14:14.58 Q 2 Volker Iwanowsky 24.3.1966 GDR 14:14.83 Q 3 José Manuel García 24.1.1966 ESP 14:18.26 Q 4 Eric De Tier 11.2.1967 BEL 14:18.95 Q 5 Axel Hardy 3.4.1966 FRG 14:20.26 Q 6 Guy-Marie Manceau 23.6.1966 FRA 14:21.94 Q 7 Aleksandr Nyatyunov 7.1.1966 URS 14:26.35 q 8 Carlos Reis 19.3.1966 POR 14:28.57 q 9 Zoltán Káldy 7.1.1969 HUN 14:37.51 10 Radovan Mišovic 7.9.1966 YUG 14:48.73 11 Jirí Slabihoudek 21.11.1966 TCH 14:52.28 12 Mehmet Bayram 11.2.1968 TUR 15:06.99 Trygve Brautaset 9.4.1966 NOR DNF Heat 2 1 Jo Slagmolen 6.5.1966 BEL 14:23.35 Q 2 Carl Udall 13.7.1966 GBR 14:23.63 Q 3 John Halvorsen 17.8.1966 NOR 14:23.68 Q 4 Mariano Salvatore 3.6.1967 ITA 14:23.78 Q 5 Ilie Elena 1966 ROU 14:25.61 Q 6 Sergey Klimakov 1966 URS 14:26.01 Q 7 Gyula Sárközi 27.1.1966 HUN 14:30.12 q 8 Zekerija Akdogan 1966 TUR 14:38.04 9 Adriano Salvador 1966 POR 14:44.16 10 Nikólaos Vouzis 16.1.1966 GRE 14:52.89 11 Antonio Pérez 23.3.1966 ESP 14:54.28 12 Detlef Blumhagen 28.1.1967 GDR 15:15.99

2000mh Men

Final (Aug 24) 1 Nikolay Matyushenko 4.1.1966 URS 5:28.31 2 Sándor Serfözö 29.4.1966 HUN 5:34.98 3 Marián Huncík 30.1.1966 TCH 5:35.83 4 Tom Hanlon 20.5.1967 GBR 5:39.43 5 Volker Werner 9.3.1966 FRG 5:39.64 6 Igor Zimin 17.3.1966 URS 5:40.40 7 Oliver Hamsch 6.4.1967 GDR 5:45.90 8 Patrik Wallin 20.5.1966 SWE 5:46.72 9 Wolfgang Fritz 3.4.1968 AUT 5:46.85 10 Antonio Peula 21.6.1966 ESP 5:47.00 11 Róbert Banai 28.2.1967 HUN 5:50.38 12 Inocencio López 30.10.1966 ESP 5:51.90 13 Dimo Arnaudov 1966 BUL 5:51.96 14 Thomas Peucker 23.6.1966 GDR 5:52.19 15 Gary Horne 17.1.1966 GBR 6:08.91 First Round (Aug 22) Heat 1 1 Nikolay Matyushenko 4.1.1966 URS 5:37.86 Q 2 Tom Hanlon 20.5.1967 GBR 5:44.56 Q 3 Thomas Peucker 23.6.1966 GDR 5:45.52 Q 4 Patrik Wallin 20.5.1966 SWE 5:46.21 Q 5 Róbert Banai 28.2.1967 HUN 5:46.29 Q 6 Wolfgang Fritz 3.4.1968 AUT 5:46.46 Q 7 Dimo Arnaudov 1966 BUL 5:49.49 q 8 Jaroslav Hornak 10.12.1966 TCH 5:53.92 9 Jens Volkmann 31.5.1967 FRG 5:55.65 10 Anastasios Vouzis 1966 GRE 5:58.41 11 Arnaud Vandermessen 1967 BEL 6:15.16 Heat 2 1 Sándor Serfözö 29.4.1966 HUN 5:43.05 Q 2 Igor Zimin 17.3.1966 URS 5:43.07 Q 3 Antonio Peula 21.6.1966 ESP 5:45.44 Q 4 Volker Werner 9.3.1966 FRG 5:45.96 Q 5 Marián Huncík 30.1.1966 TCH 5:46.05 Q 6 Gary Horne 17.1.1966 GBR 5:46.10 Q 7 Inocencio López 30.10.1966 ESP 5:49.60 q 8 Oliver Hamsch 6.4.1967 GDR 5:49.62 q 9 Yves Brenier 25.5.1966 FRA 5:52.24 10 Magnus Bengtsson 9.4.1966 SWE 5:56.45 11 Hidayet Kaplan 1966 TUR 5:58.15

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (Aug 23) ( 1.8) 1 Jon Ridgeon 14.2.1967 GBR 13.46 2 Colin Jackson 18.2.1967 GBR 13.69 3 Fausto Frigerio 13.2.1966 ITA 14.10 4 Oliver Grawe 15.9.1966 GDR 14.11 5 Silvio Kitz 25.6.1966 GDR 14.20 6 Olivier Vallaeys 22.4.1966 FRA 14.21 7 Péter Szekeres 30.12.1966 HUN 14.44 Vyacheslav Ivashchenko 19.3.1967 URS DQ( ) First Round (Aug 23) Heat 1 ( 1.3) 1 Péter Szekeres 30.12.1966 HUN 14.17 Q 2 Vyacheslav Ivashchenko 19.3.1967 URS 14.21 Q 3 Fausto Frigerio 13.2.1966 ITA 14.31 Q 4 Oliver Grawe 15.9.1966 GDR 14.33 Q 5 Pawel Grzegorzewski 2.7.1966 POL 14.58 q 6 Jeroen Fischer 12.2.1966 BEL 14.65 q 7 Harald Mandlburger 1966 AUT 14.78 q Heat 2 ( 1.7) 1 Colin Jackson 18.2.1967 GBR 13.97 Q 2 Olivier Vallaeys 22.4.1966 FRA 14.18 Q 3 Thomas Plietker 12.5.1966 FRG 14.41 Q 4 Mikhail Ryabukhin 25.3.1967 URS 14.43 Q 5 Alain Cuypers 29.11.1967 BEL 14.80 Antonio Lanau 14.2.1966 ESP DQ( ) Heat 3 ( 1.9) 1 Jon Ridgeon 14.2.1967 GBR 14.08 Q 2 Silvio Kitz 25.6.1966 GDR 14.42 Q 3 Tomasz Nagórka 2.10.1967 POL 14.43 Q 4 Éric Puget 4.3.1966 FRA 14.73 Q 5 Petr Obdržálek 11.6.1966 TCH 14.75 q 6 Boris Rauls 14.1.1966 FRG 14.79 Semi-Finals (Aug 23) Heat 1 ( 1.1) 1 Jon Ridgeon 14.2.1967 GBR 13.75 Q 2 Fausto Frigerio 13.2.1966 ITA 14.25 Q 3 Oliver Grawe 15.9.1966 GDR 14.25 Q 4 Péter Szekeres 30.12.1966 HUN 14.35 Q 5 Tomasz Nagórka 2.10.1967 POL 14.46 6 Éric Puget 4.3.1966 FRA 14.65 7 Harald Mandlburger 1966 AUT 14.80 8 Mikhail Ryabukhin 25.3.1967 URS 14.81 Heat 2 (-0.8) 1 Colin Jackson 18.2.1967 GBR 14.05 Q 2 Olivier Vallaeys 22.4.1966 FRA 14.24 Q 3 Silvio Kitz 25.6.1966 GDR 14.24 Q 4 Vyacheslav Ivashchenko 19.3.1967 URS 14.32 Q 5 Thomas Plietker 12.5.1966 FRG 14.36 6 Pawel Grzegorzewski 2.7.1966 POL 14.67 7 Jeroen Fischer 12.2.1966 BEL 14.77 8 Petr Obdržálek 11.6.1966 TCH 14.78

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Aug 25) 1 Oleg Singatullin 25.4.1966 URS 50.64 2 Klaus Ehrle 11.3.1966 AUT 50.99 3 Carsten Köhrbrück 26.6.1967 FRG 51.23 4 Sergey Dobrovolskiy 7.3.1966 URS 51.31 5 Marc Dollendorf 7.2.1966 BEL 51.72 6 Gilles Vimbert 27.7.1966 FRA 51.84 7 Pascal Maran 21.3.1967 FRA 52.23 8 Alain Cuypers 29.11.1967 BEL 52.76 First Round (Aug 23) Heat 1 1 Oleg Singatullin 25.4.1966 URS 51.56 Q 2 Gilles Vimbert 27.7.1966 FRA 52.18 Q 3 Marc Dollendorf 7.2.1966 BEL 52.21 Q 4 Ignacio Huedo 14.5.1966 ESP 52.35 5 Markus Kuhn 28.6.1966 FRG 52.71 6 Nikolaus Kranzl 1966 AUT 52.86 7 Andrzej Nowak 26.1.1967 POL 52.99 8 Markku Karvonen 19.2.1966 FIN 54.62 Heat 2 1 Sergey Dobrovolskiy 7.3.1966 URS 51.29 Q 2 Carsten Köhrbrück 26.6.1967 FRG 51.41 Q 3 Klaus Ehrle 11.3.1966 AUT 51.42 Q 4 Pascal Maran 21.3.1967 FRA 51.53 q 5 Alain Cuypers 29.11.1967 BEL 52.08 q 6 Ingo Krüger 6.7.1966 GDR 52.23 7 Róbert Bágyi 15.1.1967 HUN 52.47

High Jump Men

Final (Aug 23) 1 John Hill 15.7.1966 GBR 2.24 2 Róbert Ruffini 26.1.1967 TCH 2.24 =3 Georgi Dakov 21.10.1967 BUL 2.18 Vladimir Korniyenko 28.1.1966 URS 2.18 5 Daniele Pagani 11.6.1966 ITA 2.18 6 Dalton Grant 8.4.1966 GBR 2.18 =7 Thomas Müller 5.11.1967 GDR 2.14 Raymond Conzemius 6.6.1966 LUX 2.14 9 Marcin Chudak 30.8.1966 POL 2.14 10 Torsten Marschner 17.11.1968 GDR 2.14 11 Kosmas Mikhailopoulos 6.3.1966 GRE 2.14 12 Ralf Neunzling 24.7.1967 FRG 2.10 13 Matti Viitala 26.3.1966 FIN 2.10 14 Jean-Charles Gicquel 24.2.1967 FRA 2.10 Qualification (Aug 23) Group A =1 Georgi Dakov 21.10.1967 BUL 2.13 Q Matti Viitala 26.3.1966 FIN 2.13 Q Jean-Charles Gicquel 24.2.1967 FRA 2.13 Q Ralf Neunzling 24.7.1967 FRG 2.13 Q Dalton Grant 8.4.1966 GBR 2.13 Q Torsten Marschner 17.11.1968 GDR 2.13 Q =7 Gustavo Becker 17.6.1966 ESP 2.05 Normunds Sietins 17.7.1967 URS 2.05 Radek Mach 1.2.1967 TCH NH Group B =1 John Hill 15.7.1966 GBR 2.13 Q Thomas Müller 5.11.1967 GDR 2.13 Q Kosmas Mikhailopoulos 6.3.1966 GRE 2.13 Q Daniele Pagani 11.6.1966 ITA 2.13 Q Raymond Conzemius 6.6.1966 LUX 2.13 Q Marcin Chudak 30.8.1966 POL 2.13 Q Róbert Ruffini 26.1.1967 TCH 2.13 Q Vladimir Korniyenko 28.1.1966 URS 2.13 Q 9 Plamen Florov 29.9.1967 BUL 2.09 10 Luís Marto 27.7.1966 POR 2.05

Pole Vault Men

Final (Aug 24) 1 Igor Trandenkov 17.8.1966 URS 5.45 2 Grigoriy Yegorov 12.1.1967 URS 5.40 3 Michael Thiede 20.5.1967 GDR 5.30 4 Harri Palola 29.10.1966 FIN 5.30 5 Arto Peltoniemi 26.2.1966 FIN 5.20 6 Javier García 22.7.1966 ESP 5.20 7 Symeon Anastassiadis 6.8.1968 GRE 5.10 =8 Dimitar Valchev 6.9.1966 BUL 5.00 Gusztav Bende 21.12.1966 HUN 5.00 =10 Jérôme Fréhaut 22.5.1966 FRA 5.00 Wojciech Dakiniewicz 16.9.1967 POL 5.00 12 Philippe D'Encausse 24.3.1967 FRA 4.90 13 Piotr Cesarek 26.1.1967 POL 4.70 14 Ioánnis Kokkalis 1966 GRE 4.50

Long Jump Men

Final (Aug 23) 1 Volker Mai 3.5.1966 GDR 7.99 ( 7.91/ n.a x 7.79/ n.a 7.98/ n.a 7.99/ n.a 7.94/ n.a) 2 Marco Delonge 16.6.1966 GDR 7.96 ( 7.96/ w x 7.50/ n.a 5.77/ n.a 7.70/ n.a 7.85/ n.a) 3 Emiel Mellaard 21.3.1966 NED 7.79 ( x 7.75/ n.a x x 7.79/ n.a x) 4 Leonid Voloshin 30.3.1966 URS 7.79 ( 7.71/ n.a x 7.79/ n.a x 7.72/ n.a x) 5 Dietmar Haaf 6.3.1967 FRG 7.66 ( 7.46/ n.a 7.66/ n.a 7.61/ w 7.64/ n.a 7.46/ n.a 7.65/ n.a) 6 Anton Zhivitskiy 2.11.1966 URS 7.52 ( 7.52/ n.a 7.05/ n.a x 7.48/ w 6.16/ n.a 7.43/ n.a) 7 Dimítrios Hatzopoulos 17.4.1967 GRE 7.50 ( 7.22/ n.a x 7.43/ n.a x x 7.50/ n.a) 8 Laurent Broothaerts 1966 BEL 7.34 ( x 7.25/ n.a 7.34/ n.a 7.28/ n.a 7.27/ n.a 7.26/ n.a) 9 Barry Nevison 15.3.1967 GBR 7.15 ( x 7.15/ n.a x) 10 Javier San Adrian 17.11.1967 ESP 7.13 ( 6.78/ n.a 6.80/ n.a 7.13/ n.a) 11 Bernhard Kelm 23.12.1967 FRG 7.07 ( 6.64/ w 6.98/ n.a 7.07/ n.a) Mats Lindeberg 13.6.1966 SWE DNS Qualification (Aug 23) Group A 1 Leonid Voloshin 30.3.1966 URS 7.64 Q ( 7.64/ n.a - -) 2 Volker Mai 3.5.1966 GDR 7.58 Q ( 7.49/ n.a x 7.58/ w) 3 Dietmar Haaf 6.3.1967 FRG 7.57 Q ( 7.31/ w 7.57/ n.a -) 4 Barry Nevison 15.3.1967 GBR 7.51 Q ( 7.41/ n.a 7.30/ n.a 7.51/ n.a) 5 Mats Lindeberg 13.6.1966 SWE 7.48 q ( 7.48/ n.a 5.10/ n.a -) 6 Javier San Adrian 17.11.1967 ESP 7.36 q ( 7.36/ n.a 6.81/ n.a x) 7 Todor Shopov 27.7.1967 BUL 7.34 ( 7.34/ n.a 7.24/ n.a 7.23/ n.a) 8 Ahmet Melek 1966 TUR 7.14 ( 7.08/ n.a x 7.14/ n.a) 9 Attila Szekeres 19.11.1967 HUN 7.02 ( 7.02/ n.a x x) 10 Jeroen Fischer 12.2.1966 BEL 5.11 ( 5.11/ n.a x x) Group B 1 Emiel Mellaard 21.3.1966 NED 7.74 Q ( x 7.74/ n.a -) 2 Marco Delonge 16.6.1966 GDR 7.68 Q ( 7.35/ n.a 7.68/ n.a -) 3 Dimítrios Hatzopoulos 17.4.1967 GRE 7.58 Q ( 7.58/ n.a - -) 4 Laurent Broothaerts 1966 BEL 7.36 q ( x x 7.36/ w) 5 Bernhard Kelm 23.12.1967 FRG 7.35 q ( 6.91/ n.a 7.24/ n.a 7.35/ n.a) 6 Anton Zhivitskiy 2.11.1966 URS 7.35 q ( x 7.11/ n.a 7.35/ w) 7 Ivo Krsek 21.3.1967 TCH 7.31 ( 5.66/ n.a 7.31/ n.a 7.31/ n.a) 8 Jesús Oliván 5.7.1968 ESP 7.20 ( x 7.20/ n.a 7.19/ n.a) 9 Pär-Ola Gustafsson 26.1.1967 SWE 7.18 ( x 7.18/ n.a x) 10 Ilias Paraschos 1966 GRE 7.07 ( 7.07/ n.a 6.83/ n.a 7.00/ n.a)

Triple Jump Men

Final (Aug 25) 1 Volker Mai 3.5.1966 GDR 16.93 (16.72/ n.a 16.71/ n.a x 16.83/ n.a 16.79/ n.a 16.93/ n.a) 2 Yuriy Gorbachenko 19.7.1966 URS 16.61 (16.54/ n.a 16.35/ n.a x 16.61/ n.a 16.57/ n.a x) 3 Piotr Weremczuk 31.8.1966 POL 16.21 (16.20/ n.a 16.13/ n.a 16.21/ n.a x 15.78/ n.a x) 4 Todor Shopov 27.7.1967 BUL 15.88 (15.88/ w x 15.32/ n.a x 15.50/ n.a -) 5 Lawrence Lynch 1.11.1967 GBR 15.63 (15.63/ n.a x - - - -) 6 Frantz Porier 11.2.1966 FRA 15.47 (15.41/ n.a 15.47/ n.a 14.92/ n.a 15.01/ n.a 14.99/ n.a x) 7 Nikola Avramov 25.2.1967 BUL 15.45 (15.04/ n.a 14.65/ n.a 15.45/ n.a 15.05/ n.a 14.89/ n.a 14.72/ n.a) 8 Hĺkan Malmberg 4.4.1966 SWE 15.38 ( x 15.38/ n.a 14.96/ n.a 14.87/ n.a x 14.76/ n.a) 9 Garfield Anselm 7.6.1966 FRA 15.37 ( x 15.25/ n.a 15.37/ n.a) 10 Arkadiy Bronnikov 1966 URS 15.30 (15.30/ n.a 14.96/ n.a x) 11 Wojciech Bielewicz 3.5.1966 POL 15.25 ( x 15.25/ n.a x) 12 Ignacio González 16.2.1966 ESP 15.16 ( x 15.16/ w 14.25/ n.a) 13 Mauro Angelillo 21.3.1967 ITA 15.11 (15.11/ n.a x x) 14 Luís Marto 27.7.1966 POR 14.57 (14.57/ n.a 13.95/ n.a x)

Shot Put 7257g (Senior implement) Men

Final (Aug 25) 1 Oliver-Sven Buder 23.6.1966 GDR 19.34 (19.03 19.34 x 18.50 18.10 x) 2 Aleksandr Bagach 21.11.1966 URS 18.48 (18.05 18.26 x x 18.48 18.32) 3 Maik Prollius 12.3.1966 GDR 18.09 ( x 15.75 17.35 x 18.09 x) 4 Tariel Bitsadze 12.1.1966 URS 17.92 (17.92 x x x 17.44 17.64) 5 Radoslav Despotov 8.8.1968 BUL 17.15 (16.31 17.15 x x x x) 6 Miroslav Valach 27.5.1966 TCH 16.85 (16.31 16.15 16.46 16.85 16.50 x) 7 László Kovács 8.4.1966 HUN 16.43 (15.55 16.15 16.13 16.21 16.14 16.43) 8 Chris Ellis 24.1.1966 GBR 16.42 ( x 16.42 x x 16.13 x) 9 Jean-Philippe Revallier 10.12.1967 FRA 15.89 ( x x 15.89) 10 Georges Robin 29.10.1966 FRA 15.49 (15.49 x x) 11 Jörgen Forslund 10.6.1967 SWE 15.24 (15.24 x x) 12 Glenn Gundersen 30.4.1966 NOR 14.67 ( x 14.58 14.67)

Discus 2000g (Senior implement) Men

Final (Aug 22) 1 Attila Horváth 28.7.1967 HUN 60.02 (57.26 x 60.02 56.70 59.18 58.00) 2 Rudiger Pudenz 22.12.1966 GDR 58.74 (57.10 58.74 x 56.42 57.38 57.82) 3 Vasiliy Kaptyukh 27.6.1967 URS 57.18 (56.86 57.18 x 54.26 56.42 53.66) 4 Yevgeniy Karpov 6.11.1966 URS 56.52 (54.70 56.52 54.14 x 54.50 54.16) 5 Rosen Velinov 7.8.1967 BUL 55.62 (54.94 55.38 54.96 54.02 55.62 55.58) 6 Carsten Kufahl 14.11.1967 FRG 54.60 ( x 54.60 53.30 53.84 x x) 7 Dimítrios Emmanouilidis 3.7.1966 GRE 54.12 ( x 52.28 54.12 51.52 51.52 x) 8 Gunnar Kiessling 20.6.1966 GDR 52.50 (52.34 x x 50.56 52.50 x) 9 Mika Muukka 13.11.1966 FIN 51.64 (51.64 x 49.40) 10 Ventzislav Stoyanov 1966 BUL 50.92 ( x 48.64 50.92) 11 Jean-Marc Barral 1.11.1966 FRA 49.68 ( x 48.32 49.68) 12 Igor Primc 8.1.1966 YUG 47.00 (45.04 x 47.00) Qualification (Aug 22) Group A 1 Attila Horváth 28.7.1967 HUN 56.70 Q (56.70 - -) 2 Rudiger Pudenz 22.12.1966 GDR 56.46 Q (56.46 - -) 3 Vasiliy Kaptyukh 27.6.1967 URS 55.28 Q (48.84 55.28 -) 4 Mika Muukka 13.11.1966 FIN 51.48 Q (51.48 - -) 5 Dimítrios Emmanouilidis 3.7.1966 GRE 51.18 Q (51.18 - -) 6 Jean-Marc Barral 1.11.1966 FRA 49.46 q (49.44 48.74 -) 7 Ventzislav Stoyanov 1966 BUL 49.44 q Series unknown 8 Simon Williams 17.10.1967 GBR 47.24 Series unknown 9 David Martínez 31.1.1967 ESP 47.22 (47.22 x x) 10 Jörgen Forslund 10.6.1967 SWE 45.12 ( x x 45.12) Group B 1 Carsten Kufahl 14.11.1967 FRG 53.92 Q (53.92 - -) 2 Rosen Velinov 7.8.1967 BUL 53.84 Q Series unknown 3 Gunnar Kiessling 20.6.1966 GDR 52.84 Q (47.12 52.84 -) 4 Yevgeniy Karpov 6.11.1966 URS 51.54 Q ( x x 51.54) 5 Igor Primc 8.1.1966 YUG 51.12 Q (51.12 - -) 6 Zdenek Kohout 14.5.1967 TCH 48.88 (47.54 48.86 48.88) 7 Heikki Hollmén 4.7.1966 FIN 47.42 (46.16 46.12 47.42) 8 Colin Bastien 24.6.1966 GBR 46.84 (46.70 45.06 46.84) 9 Henrik Wennberg 11.3.1966 SWE 45.76 ( x 45.76 45.20) 10 Nicos Eortokritou 1966 CYP 42.00 (40.94 x 42.00)

Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men

Final (Aug 23) 1 Andrey Abduvaliyev 30.6.1966 URS 72.44 (56.72 68.74 x 70.20 72.44 x) 2 Steffen Raschick 17.9.1966 GDR 68.82 (64.92 65.82 68.22 68.40 68.82 x) 3 Valentin Kirov 10.4.1966 BUL 66.16 (63.16 66.00 64.52 64.49 x 66.16) 4 André Nestler 11.6.1966 GDR 65.92 (63.78 64.62 63.62 x 64.66 65.92) 5 Klaus-Bernd Leitges 27.6.1966 FRG 65.00 (59.34 63.86 59.56 x 65.00 x) 6 René Fox 9.11.1967 FRG 64.32 (62.28 63.70 64.24 64.32 61.66 62.76) 7 Andrew Tolputt 12.10.1967 GBR 61.42 (57.78 61.42 56.68 59.72 x 59.80) 8 Garrett Halpin 14.2.1966 IRL 61.32 (53.76 61.16 59.28 61.32 58.40 60.60) 9 Raphaël Piolanti 14.11.1967 FRA 60.90 (59.78 57.82 60.90) 10 Marc Baloin 1.11.1966 FRA 59.96 (59.22 59.96 x) 11 Gian Carlo Spiesanzotti 24.2.1967 ITA 57.52 ( x 57.52 x) 12 Pedro Viudes 29.8.1966 ESP 55.52 (55.52 54.96 x)

Javelin 800g old spec. (-1985) Men

Final (Aug 25) 1 Andrey Maznichenko 29.9.1966 URS 79.92 ( x 71.86 x x 77.12 79.92) 2 Gary Jenson 14.2.1967 GBR 75.68 (72.06 x x 70.12 72.66 75.68) 3 Bogdan Patelka 6.12.1966 POL 75.68 (69.64 71.86 69.66 75.68 70.34 x) 4 Jan Železný 16.6.1966 TCH 75.10 (68.60 x 75.10 x x x) 5 Marko Hyytiäinen 27.11.1966 FIN 74.32 (69.84 74.32 x x x 68.76) 6 Miroslaw Witek 24.4.1967 POL 74.00 (72.56 74.00 x x 72.98 x) 7 Libor Kverek 14.3.1967 TCH 73.40 (63.98 x 73.40 69.62 72.72 x) 8 Stefan Petersson 28.1.1967 SWE 72.02 ( x 72.02 x x x 65.70) 9 Kimmo Kinnunen 31.3.1968 FIN 70.66 (70.66 x 68.80) 10 Ivan Mustapic 9.7.1966 YUG 70.46 ( x x 70.46) 11 Frédéric Moutarde 1966 FRA 68.48 (61.20 60.76 68.48) 12 Marcis Štrobinders 12.6.1966 URS 67.52 (64.46 67.52 x) 13 Ingo Kärst 11.1.1967 GDR 66.06 (66.06 x x) 14 Stéphane Laporte 17.7.1966 FRA 58.72 ( x 58.72 57.14) 15 Milan Stjepovic 8.3.1968 YUG 58.50 ( x 56.30 58.50)

Decathlon -1986 (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JTo 1500) Men

Final standings (Aug 22/23) 1 Thomas Fahner 18.7.1966 GDR 7815 (11.13 7.17/n.a 13.33 2.00 49.31 15.18 42.02 4.90 62.02 4:51.46) 2 Igor Drobyshevskiy 17.10.1966 URS 7633 (11.22 6.71/n.a 12.11 2.15 49.09 14.96 38.88 4.50 55.94 4:32.61) 3 André Preysing 6.11.1966 GDR 7476 (11.43 6.98/n.a 12.58 2.06 50.23 14.96 40.82 4.80 47.46 4:43.17) 4 Stefan Haigis 12.3.1967 FRG 7385 (11.56 7.24/n.a 13.49 1.94 51.55 15.97 41.48 4.10 65.38 4:38.76) 5 Vladimir Levushkin 13.3.1966 URS 7324 (11.46 6.78/n.a 14.57 1.97 51.28 15.22 40.38 4.40 49.44 4:36.97) 6 Jari Näkki 23.1.1967 FIN 7170 (11.37 6.75/n.a 12.96 1.97 52.41 15.38 39.80 4.20 64.90 5:03.74) 7 René Schmidheiny 4.1.1967 SUI 7134 (11.47 6.73/n.a 13.40 1.91 51.09 15.30 42.00 4.00 55.90 4:47.56) 8 Bengt Järlsjö 5.1.1966 SWE 7070 (11.57 6.29/n.a 13.51 1.91 51.45 14.99 41.90 4.30 54.70 4:53.46) 9 Alben Kardamov 8.1.1966 BUL 7024 (11.15 7.24/n.a 12.15 1.94 52.19 15.60 39.12 4.20 45.92 4:49.94) 10 Glenn Hĺkansson 25.5.1966 SWE 6898 (11.69 6.60/n.a 11.92 1.82 50.85 15.99 35.66 4.40 56.58 4:34.73) 11 Cor Troost 9.7.1967 NED 6817 (11.16 6.50/n.a 12.33 1.88 50.66 15.87 38.30 3.80 49.66 4:42.35) 12 Steve Casey 26.2.1966 GBR 6763 (11.55 6.91/n.a 12.69 1.82 51.76 15.50 41.36 3.70 48.08 4:48.89) 13 Gernot Kellermayr 5.4.1966 AUT 6711 (11.28 6.90/n.a 10.58 1.82 50.62 15.69 33.86 4.00 52.56 4:50.08) 14 Michael Arnold 22.3.1967 AUT 6544 (11.78 6.91/n.a 10.82 1.91 53.03 15.47 32.86 3.90 56.82 5:06.36) 15 Jan Trefny 10.1.1966 SUI 6467 (11.28 6.67/n.a 11.31 1.91 48.71 15.03 37.18 DNS 45.74 4:23.15) Petri Keskitalo 10.3.1967 FIN DNF (881) (10.91 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS)

10000m Walk Men

Final (Aug 22) 1 Mikhail Shchennikov 24.12.1967 URS 42:00.63 2 Daniel Plaza 3.7.1966 ESP 42:16.39 3 Giovanni De Benedictis 8.1.1968 ITA 42:56.80 4 Stefan Johansson 11.4.1967 SWE 43:18.05 5 Štefán Malík 11.2.1966 TCH 43:27.49 6 Mikhail Orlov 25.6.1967 URS 43:55.62 7 Wolfram Kienast 2.10.1967 GDR 44:08.27 8 Csaba Alföldi 22.9.1966 HUN 44:31.86 9 Ricardo Pueyo 1.3.1967 ESP 44:33.37 10 Ivan Lihotský 10.9.1966 TCH 44:45.72 11 José Urbano 1.3.1966 POR 44:57.93 12 Jorge Esteves 2.5.1966 POR 45:27.42 13 Volker Umlauft 15.4.1966 GDR 45:27.80 14 Thierry Giroud 23.11.1966 SUI 45:41.10 15 Christian Couturier 11.7.1966 FRA 46:08.87 16 Andreas Hühmer 26.10.1966 FRG 46:28.13 17 Johnny Sannes 27.9.1968 NOR 46:33.85 18 Pascal Servanty 26.5.1966 FRA 46:53.69 19 Olof Aronsson 8.3.1967 SWE 47:45.63 20 Carlo Müller 18.10.1967 FRG 48:13.33 Terje Melaa 2.6.1966 NOR DQ( ) Giovanni Perricelli 25.8.1967 ITA DQ( )

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Aug 25) 1 Great Britain & NI 39.80 (Trevor McKenzie 18.4.1966, Elliot Bunney 11.12.1966, Richard Ashby 5.10.1966, John Regis 13.10.1966) 2 Poland 40.18 (Jacek Marlicki 16.10.1968, Andrzej Popa 30.3.1968, Jacek Konopka 20.4.1967, Marek Parjaszewski 2.3.1967) 3 UssR 40.32 (Vitaliy Savin 23.1.1966, Viktor Ivanov 16.3.1966, Sergey Klyonov 11.6.1967, Dmitriy Dontsov 20.4.1966) 4 France 40.37 (Gilles Quénéhervé 17.5.1966, Thierry Laromaničre 15.4.1967, Marcel Laude 23.1.1967, Alain Mazella 13.11.1966) 5 Italy 40.60 (Ivan Sgaria 8.11.1967, Michele Lazazzera 24.1.1968, Ezio Madonia 7.8.1966, Remo Di Clemente 4.5.1966) 6 Federal Republic of Germany 40.88 (Matthias Schlicht 3.5.1967, Frank Kobor 14.4.1967, Ingo Todt 24.12.1968, Alexander Bub 24.1.1967) Hungary DQ( ) (Endre Havas 5.4.1966, Péter Molnár 1966, László Darago 13.3.1966, Zsolt Hobinka 1967) German Democratic Republic DNF (Frank Lorenz 29.6.1967, Karsten Lähme 9.8.1966, Holger Conrad 22.8.1966, Dirk Assenheimer 11.6.1966) First Round (Aug 24) Heat 1 1 Great Britain & NI 39.88 Q (Trevor McKenzie 18.4.1966, Elliot Bunney 11.12.1966, Richard Ashby 5.10.1966, John Regis 13.10.1966) 2 UssR 40.21 Q (Vitaliy Savin 23.1.1966, Viktor Ivanov 16.3.1966, Sergey Klyonov 11.6.1967, Dmitriy Dontsov 20.4.1966) 3 Poland 40.41 Q (Jacek Marlicki 16.10.1968, Andrzej Popa 30.3.1968, Jacek Konopka 20.4.1967, Marek Parjaszewski 2.3.1967) 4 France 40.54 Q (Gilles Quénéhervé 17.5.1966, Thierry Laromaničre 15.4.1967, Marcel Laude 23.1.1967, Alain Mazella 13.11.1966) 5 Sweden 40.92 (Aleksandar Vujovic 6.6.1967, Anders Myhrén 22.2.1967, Lars Hedner 27.5.1967, Marko Granat 7.1.1966) Heat 2 1 German Democratic Republic 40.04 Q (Frank Lorenz 29.6.1967, Karsten Lähme 9.8.1966, Holger Conrad 22.8.1966, Dirk Assenheimer 11.6.1966) 2 Italy 40.23 Q (Ivan Sgaria 8.11.1967, Michele Lazazzera 24.1.1968, Ezio Madonia 7.8.1966, Remo Di Clemente 4.5.1966) 3 Hungary 40.52 Q (Endre Havas 5.4.1966, Péter Molnár 1966, László Darago 13.3.1966, Zsolt Hobinka 1967) 4 Federal Republic of Germany 40.79 Q (Matthias Schlicht 3.5.1967, Frank Kobor 14.4.1967, Ingo Todt 24.12.1968, Alexander Bub 24.1.1967)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Aug 25) 1 Great Britain & NI 3:07.18 (Mark Tyler 29.9.1967, John Rigg 3.6.1967, Ade Mafe 12.11.1966, Roger Black 31.3.1966) 2 Federal Republic of Germany 3:08.02 (Bernd Müller 6.6.1967, Volker Höschele 1.7.1967, Edgar Itt 8.6.1967, Thomas Beblo 4.10.1966) 3 UssR 3:08.32 (Andrey Cherevchenko 12.5.1968, Sergey Dobrovolskiy 7.3.1966, Oleg Singatullin 25.4.1966, Yan Krasnikov 23.3.1967) 4 Hungary 3:11.08 (Tamás Molnár 23.7.1968, Péter Czakó 1966, István Zsizso 1967, Tibor Martina 20.1.1968) 5 Poland 3:11.45 (Tomasz Jedrusik 3.2.1969, Janusz Czarnowski 1966, Marek Szymkowicz 31.7.1967, Jacek Pagowski 2.9.1966) 6 German Democratic Republic 3:12.63 (Andreas Hübner 16.10.1966, Lutz Schnelle 31.7.1966, Egbert Schiener 29.7.1966, Jörg Dirrwald 13.12.1967) 7 France 3:13.05 (Alain Zamboni 20.6.1967, Michel Oms 1968, Thierry Diagana 30.1.1966, Jacques Farraudičre 27.1.1966) 8 Italy 3:16.35 (Alessandro Pinna 26.9.1966, Riccardo Cardone 24.2.1967, Marco Michieli 14.8.1967, Danilo Bertaggia 8.2.1966)

100m Women

Final (Aug 22) ( 0.3) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 11.21 2 Annarita Balzani 15.4.1967 ITA 11.60 3 Helen Miles 2.3.1967 GBR 11.63 4 Georgina Oladapo 15.5.1967 GBR 11.64 5 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 11.75 6 Valentina Chobanova 14.2.1967 BUL 11.80 7 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 11.81 8 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 11.82 First Round (Aug 22) Heat 1 ( 2.3) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 11.50 w Q 2 Helen Miles 2.3.1967 GBR 11.74 w Q 3 Evelyne Versol 29.3.1967 FRA 11.76 w Q 4 Svanhildur Kristjonsdóttír 18.11.1967 ISL 11.91 w q 5 Marijke van Zon 12.5.1968 NED 12.12 w 6 Duška Suzic 5.10.1967 YUG 12.23 w Heat 2 (-0.3) 1 Annarita Balzani 15.4.1967 ITA 11.63 Q 2 Valentina Chobanova 14.2.1967 BUL 11.77 Q 3 Sřlvi Olsen 27.3.1967 NOR 11.85 Q 4 Susanne Knaupp 11.4.1967 FRG 11.92 q 5 Annette Kersten 10.8.1967 GDR 11.95 q Heat 3 ( 1.9) 1 Georgina Oladapo 15.5.1967 GBR 11.66 Q 2 Muriel Leroy 7.7.1968 FRA 11.72 Q 3 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 11.79 Q 4 Andreja Bacnik 5.10.1967 YUG 12.25 Heat 4 ( 0.5) 1 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 11.81 Q 2 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 11.83 Q 3 Nadežda Bonová 7.1.1967 TCH 12.00 Q 4 Astrid Fritscher 6.9.1967 FRG 12.06 q 5 Irina Privalova 22.11.1968 URS 12.14 Semi-Finals (Aug 22) Heat 1 ( 2.3) 1 Annarita Balzani 15.4.1967 ITA 11.58 w Q 2 Georgina Oladapo 15.5.1967 GBR 11.61 w Q 3 Valentina Chobanova 14.2.1967 BUL 11.71 w Q 4 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 11.71 w Q 5 Evelyne Versol 29.3.1967 FRA 11.72 w 6 Annette Kersten 10.8.1967 GDR 11.83 w 7 Sřlvi Olsen 27.3.1967 NOR 11.88 w 8 Astrid Fritscher 6.9.1967 FRG 12.00 w Heat 2 ( 0.8) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 11.49 Q 2 Helen Miles 2.3.1967 GBR 11.62 Q 3 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 11.79 Q 4 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 11.82 Q 5 Nadežda Bonová 7.1.1967 TCH 11.92 6 Muriel Leroy 7.7.1968 FRA 11.93 7 Susanne Knaupp 11.4.1967 FRG 11.94 8 Svanhildur Kristjonsdóttír 18.11.1967 ISL 11.98

200m Women

Final (Aug 25) ( 0.3) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 23.21 2 Louise Stuart 18.5.1967 GBR 23.83 3 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 23.94 4 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 23.97 5 Dawn Flockhart 16.5.1967 GBR 24.10 6 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 24.14 7 Tatyana Papilina 14.1.1967 URS 24.15 8 Rita Angotzi 12.2.1967 ITA 24.22 First Round (Aug 24) Heat 1 (-0.7) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 24.22 Q 2 Florence Giraud 4.6.1967 FRA 24.32 Q 3 Mónika Mádai 1968 HUN 24.47 Q 4 Nadežda Bonová 7.1.1967 TCH 24.59 q 5 Susanne Krumpholz 1968 AUT 24.84 6 Duška Suzic 5.10.1967 YUG 24.95 Heat 2 ( 0.5) 1 Dawn Flockhart 16.5.1967 GBR 24.08 Q 2 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 24.09 Q 3 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 24.19 Q 4 Eleonora Pollini 12.2.1968 ITA 24.68 q 5 Andreja Bacnik 5.10.1967 YUG 24.71 q Heat 3 (-0.9) 1 Tatyana Papilina 14.1.1967 URS 24.16 Q 2 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 24.23 Q 3 Sřlvi Olsen 27.3.1967 NOR 24.26 Q 4 Svanhildur Kristjonsdóttír 18.11.1967 ISL 24.30 q 5 Veronique Clachet 9.10.1968 FRA 24.83 Heat 4 (-1.7) 1 Rita Angotzi 12.2.1967 ITA 24.30 Q 2 Louise Stuart 18.5.1967 GBR 24.50 Q 3 Claudia Schuster 23.7.1967 GDR 24.55 Q 4 Sari Raumala 12.2.1968 FIN 24.76 Semi-Finals (Aug 24) Heat 1 ( 1.8) 1 Kerstin Behrendt 2.9.1967 GDR 23.67 Q 2 Dawn Flockhart 16.5.1967 GBR 23.76 Q 3 Corina Rosioru 1.1.1968 ROU 23.92 Q 4 Tatyana Papilina 14.1.1967 URS 23.92 Q 5 Florence Giraud 4.6.1967 FRA 24.02 6 Svanhildur Kristjonsdóttír 18.11.1967 ISL 24.32 7 Eleonora Pollini 12.2.1968 ITA 24.38 8 Andreja Bacnik 5.10.1967 YUG 24.83 Heat 2 ( 2.4) 1 Marina Krivosheyna 7.1.1967 URS 23.93 w Q 2 Maria Fernström 8.9.1967 SWE 23.97 w Q 3 Louise Stuart 18.5.1967 GBR 23.98 w Q 4 Rita Angotzi 12.2.1967 ITA 24.02 w Q 5 Sřlvi Olsen 27.3.1967 NOR 24.04 w 6 Claudia Schuster 23.7.1967 GDR 24.24 w 7 Nadežda Bonová 7.1.1967 TCH 24.33 w 8 Mónika Mádai 1968 HUN 24.39 w

400m Women

Final (Aug 24) 1 Olga Pesnopevtseva 17.1.1968 URS 53.37 2 Nicole Leistenschneider 10.5.1967 FRG 53.47 3 Oksana Petrenko 7.5.1968 URS 53.93 4 Dagmar Stuhr 21.8.1967 GDR 53.95 5 Nataša Krenker 29.6.1968 YUG 54.33 6 Susan Machmüller 16.2.1968 GDR 54.36 7 Yuliana Marinova 24.7.1967 BUL 55.01 8 Andrea Erdélyi 5.3.1967 HUN 55.45 First Round (Aug 23) Heat 1 1 Olga Pesnopevtseva 17.1.1968 URS 53.93 Q 2 Dagmar Stuhr 21.8.1967 GDR 54.29 Q 3 Nataša Krenker 29.6.1968 YUG 54.33 Q 4 Yuliana Marinova 24.7.1967 BUL 54.40 Q 5 Toril Lauritsen 7.3.1967 NOR 54.95 6 Anelia Borisova 1968 BUL 55.47 7 Ulrike Alge 19.7.1969 AUT 55.83 8 Noemi Batori 24.2.1970 HUN 56.73 Heat 2 1 Oksana Petrenko 7.5.1968 URS 54.18 Q 2 Nicole Leistenschneider 10.5.1967 FRG 54.43 Q 3 Susan Machmüller 16.2.1968 GDR 54.53 Q 4 Andrea Erdélyi 5.3.1967 HUN 54.59 Q 5 Sonja Finell 17.8.1968 FIN 55.30 6 Eva Herlitz 29.11.1967 SWE 55.41 7 Georgina Honley 12.1.1967 GBR 55.41

800m Women

Final (Aug 24) 1 Maria Pintea 10.8.1967 ROU 2:03.22 Gabriela Sedláková 2.3.1968 TCH 2:03.22 3 Ellen Kiessling 17.2.1968 GDR 2:04.18 4 Yvonne Erdmann 18.1.1967 GDR 2:04.65 5 Krista Aukema 20.9.1967 NED 2:04.90 6 Svetlana Masterkova 17.1.1968 URS 2:06.91 7 Rita Csordos 21.2.1967 HUN 2:08.33 8 Uta Eckhardt 17.8.1967 FRG 2:09.23 First Round (Aug 22) Heat 1 1 Maria Pintea 10.8.1967 ROU 2:06.84 Q 2 Krista Aukema 20.9.1967 NED 2:06.88 Q 3 Galina Sitnikova 1968 URS 2:07.25 Q Toril Hatling 8.10.1967 NOR 2:07.25 Q 5 Bev Nicholson 10.6.1967 GBR 2:07.59 q 6 Rita-Maria Marquardt 20.3.1967 FRG 2:09.66 q Heat 2 1 Ellen Kiessling 17.2.1968 GDR 2:07.18 Q 2 Cristina Misaros 1.1.1969 ROU 2:07.49 Q 3 Lynne Robinson 21.6.1969 GBR 2:09.68 Q 4 Uta Eckhardt 17.8.1967 FRG 2:09.80 Q 5 Rita Csordos 21.2.1967 HUN 2:10.26 q Heat 3 1 Gabriela Sedláková 2.3.1968 TCH 2:08.20 Q 2 Yvonne Erdmann 18.1.1967 GDR 2:08.28 Q 3 Svetlana Masterkova 17.1.1968 URS 2:08.36 Q 4 Yvonne van der Kolk 7.1.1969 NED 2:08.42 Q 5 Veronique Butin 24.6.1968 FRA 2:09.12 q 6 Slavica Radišic 6.9.1967 YUG 2:13.07 7 Carina Andersson 29.5.1968 SWE 2:15.51 Semi-Finals (Aug 23) Heat 1 1 Maria Pintea 10.8.1967 ROU 2:07.00 Q 2 Ellen Kiessling 17.2.1968 GDR 2:07.20 Q 3 Svetlana Masterkova 17.1.1968 URS 2:07.25 Q 4 Uta Eckhardt 17.8.1967 FRG 2:07.36 Q 5 Toril Hatling 8.10.1967 NOR 2:08.41 6 Veronique Butin 24.6.1968 FRA 2:09.35 7 Yvonne van der Kolk 7.1.1969 NED 2:13.30 8 Lynne Robinson 21.6.1969 GBR 2:13.35 Heat 2 1 Gabriela Sedláková 2.3.1968 TCH 2:06.34 Q 2 Rita Csordos 21.2.1967 HUN 2:06.55 Q 3 Yvonne Erdmann 18.1.1967 GDR 2:06.58 Q 4 Krista Aukema 20.9.1967 NED 2:07.01 Q 5 Cristina Misaros 1.1.1969 ROU 2:09.09 6 Rita-Maria Marquardt 20.3.1967 FRG 2:09.82 7 Galina Sitnikova 1968 URS 2:10.56 8 Bev Nicholson 10.6.1967 GBR 2:15.00

1500m Women

Final (Aug 24) 1 Ana Padurean 5.9.1969 ROU 4:16.32 2 Marie-Pierre Duros 7.6.1967 FRA 4:18.34 3 Tatyana Vokhmintseva 16.8.1967 URS 4:19.86 4 Susanne Fischer 18.8.1968 GDR 4:20.71 5 Iríni Theodoridou 31.8.1967 GRE 4:20.98 6 Monica Magnusson 18.3.1968 SWE 4:23.63 7 Valerie Kondacová 10.6.1968 TCH 4:24.09 8 Adriana Dumitru 3.5.1968 ROU 4:24.69 9 Marianne Steine 22.6.1967 NOR 4:26.37 10 Silvia Merten 12.11.1967 FRG 4:26.39 11 Anita Hĺkenstad 19.2.1968 NOR 4:26.61 12 Bridget Smyth 8.9.1967 GBR 4:27.62 First Round (Aug 22) Heat 1 1 Bridget Smyth 8.9.1967 GBR 4:26.24 Q Tatyana Vokhmintseva 16.8.1967 URS 4:26.24 Q 3 Adriana Dumitru 3.5.1968 ROU 4:26.27 Q 4 Marie-Pierre Duros 7.6.1967 FRA 4:26.30 Q 5 Iríni Theodoridou 31.8.1967 GRE 4:26.43 Q 6 Valerie Kondacová 10.6.1968 TCH 4:29.39 q 7 Marianne Steine 22.6.1967 NOR 4:29.52 q 8 Caroline Jeorgakopoulos 3.9.1969 FRG 4:30.07 9 Pernilla Gluch 14.3.1968 SWE 4:36.59 Heat 2 1 Susanne Fischer 18.8.1968 GDR 4:23.82 Q 2 Silvia Merten 12.11.1967 FRG 4:24.16 Q 3 Ana Padurean 5.9.1969 ROU 4:24.54 Q 4 Monica Magnusson 18.3.1968 SWE 4:26.68 Q 5 Anita Hĺkenstad 19.2.1968 NOR 4:28.72 Q 6 Snežana Pajkic 23.9.1970 YUG 4:29.79 7 Anne Reason 16.6.1968 GBR 4:30.15

3000m Women

Final (Aug 25) 1 Cleopatra Palacian 3.1.1968 ROU 9:05.52 2 Christine Sřrum 12.1.1968 NOR 9:07.54 3 Anzhela Madrakhimova 7.5.1968 URS 9:13.66 4 Fernanda Ribeiro 23.6.1969 POR 9:18.41 5 Marion Josefsen 26.3.1967 NOR 9:18.75 6 Kathrin Kley 19.7.1968 GDR 9:25.33 7 Tatyana Marinina 5.2.1967 URS 9:29.01 8 Kathrin Ullrich 14.8.1967 GDR 9:36.48 9 Agata Nogue 8.9.1970 ESP 9:36.70 10 Doina Calenic 4.4.1969 ROU 9:37.43 11 Wendy Wright 11.1.1968 GBR 9:48.57 12 Ana Paula Carvalho 1970 POR 10:06.28 Marleen Renders 24.12.1968 BEL DNF

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Aug 23) ( 2.0) 1 Monique Ewanjé-Epée 11.7.1967 FRA 13.10 2 Heike Tillack 6.1.1968 GDR 13.24 3 Lidiya Okolo-Kulak 15.1.1967 URS 13.30 4 Jana Petríková 12.1.1967 TCH 13.48 5 Lesley-Ann Skeete 20.2.1967 GBR 13.51 6 Gabriele Lippe 8.5.1967 FRG 13.54 7 Anna-Natalja Schwandt 5.9.1968 FRG 13.81 Berit Meyer 13.9.1967 GDR DNF First Round (Aug 23) Heat 1 ( 0.6) 1 Heike Tillack 6.1.1968 GDR 13.41 Q 2 Lidiya Okolo-Kulak 15.1.1967 URS 13.44 Q 3 Lesley-Ann Skeete 20.2.1967 GBR 13.68 Q 4 Maria Assenova 1967 BUL 13.86 Q 5 Sari Raumala 12.2.1968 FIN 14.05 q 6 Veronique Storme 1967 BEL 14.30 7 Eva Farneby 10.4.1967 SWE 14.74 Heat 2 ( 0.6) 1 Monique Ewanjé-Epée 11.7.1967 FRA 13.29 Q 2 Berit Meyer 13.9.1967 GDR 13.71 Q 3 Anna-Natalja Schwandt 5.9.1968 FRG 13.78 Q 4 Sonia Maynard 16.2.1967 GBR 13.86 Q 5 Laura Biagi 14.1.1968 ITA 13.88 q 6 Branka Jošic 4.6.1968 YUG 14.03 q 7 Karin Andersson 27.4.1968 SWE 14.74 Heat 3 ( 1.4) 1 Gabriele Lippe 8.5.1967 FRG 13.52 Q 2 Antonella Bellutti 7.11.1968 ITA 13.76 Q 3 Jana Petríková 12.1.1967 TCH 13.82 Q 4 Tatyana Styepanova 21.8.1967 URS 13.84 Q 5 Marijke van Zon 12.5.1968 NED 13.87 q 6 Angelika Binder 31.1.1967 AUT 14.35 Semi-Finals (Aug 23) Heat 1 ( 1.5) 1 Lidiya Okolo-Kulak 15.1.1967 URS 13.31 Q 2 Heike Tillack 6.1.1968 GDR 13.42 Q 3 Gabriele Lippe 8.5.1967 FRG 13.44 Q 4 Lesley-Ann Skeete 20.2.1967 GBR 13.60 Q 5 Maria Assenova 1967 BUL 13.71 6 Marijke van Zon 12.5.1968 NED 13.82 7 Laura Biagi 14.1.1968 ITA 14.08 8 Branka Jošic 4.6.1968 YUG 14.95 Heat 2 ( 1.3) 1 Monique Ewanjé-Epée 11.7.1967 FRA 13.21 Q 2 Jana Petríková 12.1.1967 TCH 13.46 Q 3 Berit Meyer 13.9.1967 GDR 13.63 Q 4 Anna-Natalja Schwandt 5.9.1968 FRG 13.64 Q 5 Antonella Bellutti 7.11.1968 ITA 13.86 6 Tatyana Styepanova 21.8.1967 URS 14.12 7 Sari Raumala 12.2.1968 FIN 14.23 8 Sonia Maynard 16.2.1967 GBR 14.40

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Aug 25) 1 Claudia Bartl 2.5.1968 GDR 56.22 2 Zhivka Petkova 11.9.1967 BUL 56.50 3 Sabine Zwiener 5.12.1967 FRG 57.78 4 Tanya Matsuta 15.9.1967 URS 57.92 5 Svetla Bankova 1.4.1967 BUL 58.25 6 Annerose Losch 7.4.1967 GDR 58.98 7 Maria Cilimbini 25.10.1967 ITA 60.05 8 Ana Maria Draghia 14.11.1968 ROU 60.54 First Round (Aug 23) Heat 1 1 Claudia Bartl 2.5.1968 GDR 57.90 Q 2 Sabine Zwiener 5.12.1967 FRG 58.24 Q 3 Zhivka Petkova 11.9.1967 BUL 59.02 Q 4 Ana Maria Draghia 14.11.1968 ROU 60.09 Q 5 Olga Velikanova 1968 URS 62.14 6 Eva Farneby 10.4.1967 SWE 64.03 Heat 2 1 Tanya Matsuta 15.9.1967 URS 59.15 Q 2 Maria Cilimbini 25.10.1967 ITA 59.51 Q 3 Svetla Bankova 1.4.1967 BUL 59.65 Q 4 Annerose Losch 7.4.1967 GDR 60.04 Q 5 Michelle Cooney 9.4.1968 GBR 61.11

High Jump Women

Final (Aug 25) 1 Natalya Golodnova 14.4.1967 URS 1.94 2 Olga Turchak 5.3.1967 URS 1.91 3 Svetlana Isayeva 18.3.1967 BUL 1.88 4 Jayne Barnetson 21.1.1968 GBR 1.88 5 Ellen Aasum 28.1.1967 NOR 1.84 6 Kristina Solti 28.4.1968 HUN 1.84 7 Marianne Vikne 20.11.1967 NOR 1.80 8 Petra Riehmann 15.11.1968 GDR 1.80 =9 Isabelle Chevallier 31.5.1967 FRA 1.75 Louise Manning 21.1.1967 GBR 1.75 Mária Danisová 5.3.1968 TCH 1.75 =12 Judit Kovács 7.6.1969 HUN 1.75 Cecilia Gustafsson 6.8.1967 SWE 1.75 Qualification (Aug 23) Group =1 Svetlana Isayeva 18.3.1967 BUL 1.79 Q Isabelle Chevallier 31.5.1967 FRA 1.79 Q Louise Manning 21.1.1967 GBR 1.79 Q Jayne Barnetson 21.1.1968 GBR 1.79 Q Petra Riehmann 15.11.1968 GDR 1.79 Q Kristina Solti 28.4.1968 HUN 1.79 Q Judit Kovács 7.6.1969 HUN 1.79 Q Ellen Aasum 28.1.1967 NOR 1.79 Q Marianne Vikne 20.11.1967 NOR 1.79 Q Cecilia Gustafsson 6.8.1967 SWE 1.79 Q Mária Danisová 5.3.1968 TCH 1.79 Q Natalya Golodnova 14.4.1967 URS 1.79 Q Olga Turchak 5.3.1967 URS 1.79 Q =14 Niki Bakogianni 9.6.1968 GRE 1.75 Prisca Tanner 5.12.1967 SUI 1.75 Ann Larsson 20.4.1969 SWE 1.75

Long Jump Women

Final (Aug 22) 1 Sofia Bozhanova 4.10.1967 BUL 6.68 ( x 6.68/ 1.7 6.56/ 1.1 6.54/ 1.4 x 6.52/ 1.8) 2 Silke Harms 17.8.1967 FRG 6.56 ( x 6.51/ 0.2 6.56/ 1.8 6.37/ 1.3 x x) 3 Yelena Davydova 16.11.1967 URS 6.55 ( 6.16/ 0.8 6.65/ 1.4 6.44/ 1.4 6.32/ 1.1 6.28/-0.3 6.27/ 0.9) 4 Svetla Terzinska 7.5.1967 BUL 6.54 ( 6.54/ 1.3 6.26/ 2.0 6.31/ 1.0 6.19/ 4.4 6.29/ 2.5 x) 5 Patricia Bille 20.12.1968 GDR 6.47 w ( x 6.30/ 1.9 6.41/ 1.7 6.37/ 1.0 6.19/ 0.4 6.47/ 2.3) 6 Carmen Sirbu 17.2.1967 ROU 6.23 ( 6.14/ 1.0 6.23/ 0.3 x x 5.48/ 1.2 5.84/-1.0) 7 Anu Kaljurand 16.4.1969 URS 6.19 ( 6.18/ 0.8 6.19/ 1.7 4.22/ 0.8 5.65/ 1.8 x x) 8 Margaret Cheetham 19.10.1968 GBR 6.19 ( 6.09/-0.8 6.03/ 0.8 5.96/ 1.0 6.17/ 1.8 6.19/ 0.3 4.78/ 0.6) 9 Caroline Missoudan 22.4.1968 FRA 6.06 Series unknown 10 Mieke van der Kolk 15.4.1968 NED 6.00 Series unknown 11 Helene Egli 6.2.1968 SUI 5.97 Series unknown 12 Hanne Haugland 14.12.1967 NOR 5.80 Series unknown 13 Sanni Suhonen 30.5.1969 FIN 5.69 Series unknown Qualification (Aug 22) Group 1 Sofia Bozhanova 4.10.1967 BUL 6.54 Q Series unknown 2 Silke Harms 17.8.1967 FRG 6.47 Q Series unknown 3 Svetla Terzinska 7.5.1967 BUL 6.42 Q Series unknown 4 Yelena Davydova 16.11.1967 URS 6.32 Q Series unknown 5 Mieke van der Kolk 15.4.1968 NED 6.26 Q Series unknown 6 Carmen Sirbu 17.2.1967 ROU 6.24 Q Series unknown =7 Caroline Missoudan 22.4.1968 FRA 6.21 Q Series unknown Patricia Bille 20.12.1968 GDR 6.21 Q Series unknown 9 Anu Kaljurand 16.4.1969 URS 6.17 q Series unknown 10 Hanne Haugland 14.12.1967 NOR 6.06 q Series unknown 11 Helene Egli 6.2.1968 SUI 5.98 q Series unknown =12 Sanni Suhonen 30.5.1969 FIN 5.97 q Series unknown Margaret Cheetham 19.10.1968 GBR 5.97 q Series unknown 14 Ines Grosshennig 15.11.1967 GDR 5.79 Series unknown 15 Maria Drakou 1967 CYP 5.74 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Aug 23) 1 Bettina Libera 4.9.1967 GDR 18.76 (17.86 18.52 x 17.84 18.25 18.76) 2 Ilke Wyludda 28.3.1969 GDR 18.11 (17.21 18.11 17.84 17.25 17.31 17.94) 3 Stephanie Storp 28.11.1968 FRG 17.45 (15.95 17.45 16.57 x x 17.28) 4 Miglena Maleshkova 24.5.1967 BUL 16.07 (15.88 16.07 16.04 x 16.03 x) 5 Danica Živanov 8.2.1967 YUG 16.00 (15.75 x x 16.00 15.60 x) 6 Anna Romanova 9.3.1968 URS 15.82 ( x 15.45 x x 15.82 x) 7 Hana Mísarová 5.4.1967 TCH 15.28 ( x 14.89 14.49 14.88 x 15.28) 8 Liliya Miskyalovich 6.5.1967 URS 15.00 (14.51 14.28 14.59 15.00 14.36 14.45) 9 Mary Anderson 2.9.1967 GBR 14.50 Series unknown 10 Nathalie Ganguillet 21.8.1967 SUI 14.14 Series unknown 11 Nathalie Bellotti 4.3.1967 FRA 14.14 Series unknown 12 Rozalia Nagy 9.6.1967 YUG 14.04 Series unknown Qualification (Aug 22) Group 1 Bettina Libera 4.9.1967 GDR 17.18 Q Series unknown 2 Stephanie Storp 28.11.1968 FRG 16.83 Q Series unknown 3 Ilke Wyludda 28.3.1969 GDR 16.77 Q Series unknown 4 Anna Romanova 9.3.1968 URS 15.95 Q Series unknown 5 Danica Živanov 8.2.1967 YUG 15.31 Q Series unknown 6 Liliya Miskyalovich 6.5.1967 URS 14.91 Q Series unknown 7 Miglena Maleshkova 24.5.1967 BUL 14.85 Q Series unknown 8 Mary Anderson 2.9.1967 GBR 14.59 Q Series unknown 9 Hana Mísarová 5.4.1967 TCH 14.51 Q Series unknown 10 Rozalia Nagy 9.6.1967 YUG 14.42 q Series unknown 11 Nathalie Ganguillet 21.8.1967 SUI 14.35 q Series unknown 12 Nathalie Bellotti 4.3.1967 FRA 13.87 q Series unknown 13 Pietula Zomer 25.8.1967 NED 13.83 Series unknown 14 Agnes Deselaers 11.12.1968 FRG 13.66 Series unknown 15 Sharon Andrews 4.7.1967 GBR 12.56 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Aug 24) 1 Ilke Wyludda 28.3.1969 GDR 57.38 (55.66 55.90 57.32 56.40 57.38 51.38) 2 Viktoriya Kochetova 18.6.1967 URS 56.78 (54.68 x 55.84 56.78 55.46 53.72) 3 Larisa Korotkevich 3.1.1967 URS 56.62 ( x 53.18 52.98 54.54 53.16 56.62) 4 Jana Günther 7.1.1968 GDR 55.36 (54.78 53.61 54.02 55.36 x 54.62) 5 Vladimíra Palyzová 15.5.1967 TCH 53.30 (50.37 53.30 x 50.32 48.68 53.28) 6 Stephanie Storp 28.11.1968 FRG 51.94 (44.22 51.94 45.96 51.74 45.96 x) 7 Rozalia Nagy 9.6.1967 YUG 51.24 (50.62 51.24 x 50.76 50.58 x) 8 Catharina Jönsson 23.4.1967 SWE 47.08 ( x 47.08 45.28 43.80 x 45.62) 9 Catherine Bradley 8.11.1967 GBR 46.92 Series unknown 10 Miglena Maleshkova 24.5.1967 BUL 46.36 Series unknown 11 Nathalie Ganguillet 21.8.1967 SUI 44.70 Series unknown 12 Pietula Zomer 25.8.1967 NED 42.62 Series unknown 13 Kathy Farr 1.4.1967 GBR 41.42 Series unknown

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (Aug 24) 1 Regine Kempter 4.4.1967 GDR 61.70 (52.32 54.88 56.28 61.70 54.90 57.76) 2 Danica Živanov 8.2.1967 YUG 60.10 (59.86 56.70 53.18 x 58.56 60.10) 3 Ingrid Lammertsma 6.9.1967 NED 55.92 ( x 55.24 55.76 55.92 51.66 52.76) 4 Alexandra Beck 13.6.1968 GDR 55.12 (49.90 53.86 54.06 x 55.12 54.90) 5 Tatyana Shikolenko 10.5.1968 URS 52.52 (48.78 x 52.52 48.74 x 49.78) 6 Karen Hough 2.5.1968 GBR 51.68 ( x x 49.30 x 51.68 x) 7 Heike Gerber 1.8.1967 FRG 50.64 (50.64 x 48.44 x 47.94 x) 8 Nathalie Porgye 19.3.1967 FRA 50.36 (48.06 46.42 45.36 44.42 50.36 43.78) 9 Fani Berberidou 1967 GRE 47.92 Series unknown 10 Karin Colberg 19.4.1967 SWE 47.40 Series unknown 11 Grethe Norbye 1.1.1967 NOR 46.20 Series unknown 12 Laure Timbal 30.3.1968 FRA 42.64 Series unknown

Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women

Final standings (Aug 24/25) 1 Emilia Dimitrova 13.11.1967 BUL 6079 (14.08 1.71 12.45 24.09 6.20/n.a 44.10 2:12.77) 2 Yelena Davydova 16.11.1967 URS 6051 (14.40 1.86 12.15 25.10 6.34/n.a 42.02 2:17.15) 3 Birgit Gautzsch 14.12.1967 GDR 5852 (13.84 1.71 11.54 24.27 5.97/n.a 43.42 2:19.89) 4 Remigija Sablovskaite 2.6.1967 URS 5658 (14.27 1.71 12.49 24.96 5.85/n.a 39.00 2:20.73) 5 Tina Rättyä 12.11.1968 FIN 5596 (14.59 1.77 11.24 26.15 5.90/n.a 46.32 2:25.17) 6 Monique Ewanjé-Epée 11.7.1967 FRA 5415 (13.33 1.74 10.53 24.83 5.93/n.a 32.84 2:36.68) 7 Kirstin Karnopp 11.7.1968 GDR 5314 (14.61 1.80 11.78 26.66 5.68/n.a 36.90 2:29.93) 8 Kristina Rosenqvist 9.1.1968 SWE 5179 (14.45 1.71 9.95 25.73 5.44/n.a 34.84 2:21.96) 9 Beate Dräbing 12.6.1967 AUT 5029 (14.96 1.68 10.49 27.21 5.60/n.a 40.88 2:30.76) 10 Begońa Delgado 15.12.1967 ESP 4750 (15.60 1.56 9.43 25.87 5.26/n.a 34.40 2:21.35) Elisabetha Anghel 21.10.1967 ROU DNF (.) (14.04 1.59 12.69 24.98 5.49/n.a 30.08 DNS)

5000m Walk Women

Final (Aug 23) 1 María Reyes Sobrino 6.1.1967 ESP 22:56.84 Mari Cruz Díaz 24.10.1969 ESP 22:56.84 3 Svetlana Kaburkina 1967 URS 23:03.45 4 Dagmar Grimmenstein 18.7.1967 GDR 23:06.75 5 Kathrin Born 4.12.1970 GDR 23:14.47 6 Lenuta Ignat 1968 ROU 23:24.94 7 Lisa Langford 15.3.1967 GBR 23:31.67 8 Barbara Niewojt 13.4.1969 POL 23:48.29 9 Olimpiada Ivanova 26.8.1970 URS 23:51.69 10 Kjersti Tysse 18.1.1972 NOR 23:52.56 11 Sari Essayah 21.2.1967 FIN 23:56.23 12 Maria Sehlin 22.3.1967 SWE 24:13.72 13 Magdalena Pettersson 29.3.1970 SWE 24:30.31 14 Renate Warz 11.2.1967 FRG 24:45.64 15 Katja Kärkinen 13.7.1968 FIN 24:53.37 16 Mona Iversen 7.1.1969 NOR 25:40.14 17 Susan Ashforth 5.2.1970 GBR 25:40.96 18 Christa Ceulemans 1967 BEL 26:12.59 19 Filomena Silva 2.4.1968 POR 26:13.18 20 Luisa Correia 1967 POR 26:37.19 21 Marie Walsh 1970 IRL 28:32.10 22 Josephine Quinlan 1969 IRL 28:41.04 23 Jelly van de Velde 26.2.1969 NED 29:01.62

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Aug 25) 1 German Democratic Republic 44.30 (Frauke Damberg 20.7.1967, Kerstin Behrendt 2.9.1967, Heike Tillack 6.1.1968, Claudia Schuster 23.7.1967) 2 UssR 44.49 (Irina Kot 25.9.1967, Tatyana Papilina 14.1.1967, Marina Krivosheyna 7.1.1967, Lidiya Okolo-Kulak 15.1.1967) 3 Great Britain & NI 44.78 (Helen Miles 2.3.1967, Georgina Oladapo 15.5.1967, Hayley Clements 17.9.1968, Louise Stuart 18.5.1967) 4 France 44.87 (Odile Singa 29.12.1967, Evelyne Versol 29.3.1967, Florence Giraud 4.6.1967, Muriel Leroy 7.7.1968) 5 Federal Republic of Germany 45.28 (Susanne Knaupp 11.4.1967, Silke Harms 17.8.1967, Gabriele Lippe 8.5.1967, Mirjam Erle 22.6.1967) 6 Italy 45.78 (Rita Angotzi 12.2.1967, Federica Biasio 12.1.1967, Eleonora Pollini 12.2.1968, Annarita Balzani 15.4.1967) 7 Sweden 46.25 (Helena Fernström 2.10.1969, Lena Lindqvist 20.4.1968, Maria Nyberg 1.6.1967, Maria Fernström 8.9.1967) 8 Finland 46.44 (Kaisa Moilanen 9.4.1967, Sanni Suhonen 30.5.1969, Sari Raumala 12.2.1968, Sonja Finell 17.8.1968) First Round (Aug 24) Heat 1 1 UssR 44.61 Q (Irina Kot 25.9.1967, Tatyana Papilina 14.1.1967, Marina Krivosheyna 7.1.1967, Lidiya Okolo-Kulak 15.1.1967) 2 France 44.95 Q (Odile Singa 29.12.1967, Evelyne Versol 29.3.1967, Florence Giraud 4.6.1967, Muriel Leroy 7.7.1968) 3 Italy 45.12 Q (Rita Angotzi 12.2.1967, Federica Biasio 12.1.1967, Eleonora Pollini 12.2.1968, Annarita Balzani 15.4.1967) 4 Federal Republic of Germany 45.50 q (Susanne Knaupp 11.4.1967, Silke Harms 17.8.1967, Gabriele Lippe 8.5.1967, Mirjam Erle 22.6.1967) 5 Finland 46.71 q (Kaisa Moilanen 9.4.1967, Sanni Suhonen 30.5.1969, Sari Raumala 12.2.1968, Sonja Finell 17.8.1968) 6 Yugoslavia 47.18 (Branka Jošic 4.6.1968, Nataša Krenker 29.6.1968, Andreja Bacnik 5.10.1967, Duška Suzic 5.10.1967) Heat 2 1 Great Britain & NI 44.78 Q (Helen Miles 2.3.1967, Georgina Oladapo 15.5.1967, Hayley Clements 17.9.1968, Louise Stuart 18.5.1967) 2 German Democratic Republic 44.81 Q (Frauke Damberg 20.7.1967, Kerstin Behrendt 2.9.1967, Heike Tillack 6.1.1968, Claudia Schuster 23.7.1967) 3 Sweden 46.47 Q (Helena Fernström 2.10.1969, Lena Lindqvist 20.4.1968, Maria Nyberg 1.6.1967, Maria Fernström 8.9.1967) Bulgaria DNF (Maria Assenova 1967, Zhivka Petkova 11.9.1967, Anelia Borisova 1968, Valentina Chobanova 14.2.1967)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Aug 25) 1 Federal Republic of Germany 3:32.67 (Silke Knoll 21.2.1967, Nicole Leistenschneider 10.5.1967, Andrea Jirousch 20.6.1967, Sabine Zwiener 5.12.1967) 2 German Democratic Republic 3:34.40 (Susan Machmüller 16.2.1968, Susanne Sieger 25.6.1968, Claudia Bartl 2.5.1968, Dagmar Stuhr 21.8.1967) 3 Great Britain & NI 3:35.10 (Georgina Honley 12.1.1967, Lynne Robinson 21.6.1969, Dawn Flockhart 16.5.1967, Loreen Hall 12.10.1967) 4 Hungary 3:35.55 (Mónika Mádai 1968, Noemi Batori 24.2.1970, Andrea Bartakovics 1967, Andrea Erdélyi 5.3.1967) 5 UssR 3:35.74 (Irina Kot 25.9.1967, Tanya Matsuta 15.9.1967, Oksana Petrenko 7.5.1968, Olga Pesnopevtseva 17.1.1968) 6 Bulgaria 3:36.30 (Yuliana Marinova 24.7.1967, Svetla Bankova 1.4.1967, Marina Petkova 1967, Zhivka Petkova 11.9.1967) 7 Sweden 3:49.35 (Eva Herlitz 29.11.1967, Carina Andersson 29.5.1968, Maria Nyberg 1.6.1967, Karin Andersson 27.4.1968)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS