WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 19JAN13 10:36


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       10000m Men       3000mh Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 7257g (Senior implement) Men       Discus 2000g (Senior implement) Men       Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Decathlon 1986- (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JT 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       5000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women       5000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Aug 6) ( 3.3) 1 Fabrice Calligny 7.11.1981 FRA 10.19 w 2 Mark Lewis-Francis 4.9.1982 GBR 10.37 w 3 Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981 UKR 10.41 w 4 Anthony Ferro 12.12.1980 BEL 10.44 w 5 Slaven Krajacic 14.9.1980 CRO 10.44 w 6 Ángel Rodríguez 25.4.1980 ESP 10.49 w 7 Ville Vakkuri 29.9.1981 FIN 10.50 w 8 Przemyslaw Rogowski 9.2.1980 POL 10.55 w First Round (Aug 5) Heat 1 ( 2.8) 1 Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981 UKR 10.52 w Q 2 Slaven Krajacic 14.9.1980 CRO 10.55 w Q 3 Przemyslaw Rogowski 9.2.1980 POL 10.57 w Q 4 Ferenc Kovács 1980 HUN 10.61 w q 5 Rudy Colabella 5.6.1980 BEL 10.70 w 6 Gökhan Filiz 1980 TUR 11.03 w Heat 2 ( 2.3) 1 Anthony Ferro 12.12.1980 BEL 10.37 w Q 2 Damien Degroote 24.11.1980 FRA 10.47 w Q 3 Matic Šušteršic 27.2.1980 SLO 10.55 w Q 4 Mihaíl Perrákis 22.4.1981 GRE 10.59 w q 5 Tobias Pfennig 6.10.1981 GER 10.65 w q 6 Andrey Prokhorov 31.7.1980 RUS 10.66 w 7 Peter Ahl 27.8.1980 SWE 10.87 w Heat 3 ( 0.6) 1 Fabrice Calligny 7.11.1981 FRA 10.34 Q 2 Ángel Rodríguez 25.4.1980 ESP 10.52 Q 3 Rasgawa Pinnock 24.3.1981 GER 10.55 Q 4 Tuukka Komssi 3.6.1980 FIN 10.66 5 Darren Chin 30.6.1981 GBR 10.69 6 Jevgenijs Dominuks 1980 LAT 10.78 Heat 4 ( 2.8) 1 Mark Lewis-Francis 4.9.1982 GBR 10.26 w Q 2 Ville Vakkuri 29.9.1981 FIN 10.41 w Q 3 Aléxandros Kóntzos 12.10.1980 GRE 10.46 w Q 4 Kristijan Kralj 12.5.1980 SLO 10.62 w q 5 Stefanos Ioannou 12.6.1982 CYP 10.76 w 6 Enrico Mischi 13.8.1980 ITA 10.79 w 7 Federico Righi 5.1.1980 SMR 11.62 w Semi-Finals (Aug 5) Heat 1 ( 1.1) 1 Mark Lewis-Francis 4.9.1982 GBR 10.32 Q 2 Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981 UKR 10.45 Q 3 Ville Vakkuri 29.9.1981 FIN 10.52 Q 4 Przemyslaw Rogowski 9.2.1980 POL 10.53 Q 5 Mihaíl Perrákis 22.4.1981 GRE 10.59 6 Damien Degroote 24.11.1980 FRA 10.59 7 Matic Šušteršic 27.2.1980 SLO 10.64 Tobias Pfennig 6.10.1981 GER DNS Heat 2 ( 1.1) 1 Fabrice Calligny 7.11.1981 FRA 10.35 Q 2 Anthony Ferro 12.12.1980 BEL 10.44 Q 3 Ángel Rodríguez 25.4.1980 ESP 10.50 Q 4 Slaven Krajacic 14.9.1980 CRO 10.57 Q 5 Aléxandros Kóntzos 12.10.1980 GRE 10.57 6 Rasgawa Pinnock 24.3.1981 GER 10.69 7 Ferenc Kovács 1980 HUN 10.74 8 Kristijan Kralj 12.5.1980 SLO 10.76

200m Men

Final (Aug 7) ( 3.6) 1 Alessandro Cavallaro 22.2.1980 ITA 20.46 w 2 Tim Benjamin 2.5.1982 GBR 20.60 w 3 Chris Lambert 6.4.1981 GBR 20.67 w 4 Marcin Jedrusinski 28.9.1981 POL 20.88 w 5 Jože Vrtacic 1.2.1980 SLO 20.98 w 6 Julien Arame 12.4.1980 FRA 21.04 w 7 Anthony Ferro 12.12.1980 BEL 21.07 w 8 Fabrice Calligny 7.11.1981 FRA 23.07 w First Round (Aug 6) Heat 1 (-0.3) 1 Alessandro Cavallaro 22.2.1980 ITA 20.74 Q 2 Marcin Jedrusinski 28.9.1981 POL 21.05 Q 3 Fabrice Calligny 7.11.1981 FRA 21.31 q 4 Steffen Otto 9.9.1980 GER 21.39 5 Jirí Vojtík 2.7.1981 CZE 21.80 6 Hrístos Vassou 17.8.1981 GRE 22.01 7 Tuukka Komssi 3.6.1980 FIN 22.02 8 Gökhan Filiz 1980 TUR 22.23 Heat 2 (-0.9) 1 Tim Benjamin 2.5.1982 GBR 21.00 Q 2 Jože Vrtacic 1.2.1980 SLO 21.26 Q 3 Julien Arame 12.4.1980 FRA 21.34 q 4 Lukasz Chyla 31.3.1981 POL 21.51 5 Pablo Martínez 22.7.1981 ESP 21.86 6 Erik Wahn 9.4.1980 SWE 21.98 7 Nico Büchsenschütz 17.7.1981 GER 22.07 8 Rudy Colabella 5.6.1980 BEL 22.32 Heat 3 (-0.8) 1 Chris Lambert 6.4.1981 GBR 21.14 Q 2 Anthony Ferro 12.12.1980 BEL 21.33 Q 3 Johan Engberg 11.10.1981 SWE 21.36 4 Yeóryios Doúpis 3.2.1980 GRE 21.63 5 Alejandro Ferrer 18.1.1980 ESP 21.63 6 Vladimir Demchenko 16.4.1981 UKR 22.06 7 Jevgenijs Dominuks 1980 LAT 22.27 8 Viktor Gromov 1980 RUS 22.30

400m Men

Final (Aug 6) 1 Ruwen Faller 22.7.1980 GER 46.38 2 Filip Walotka 17.2.1980 POL 46.42 3 Yeóryios Doúpis 3.2.1980 GRE 47.03 4 Ralf Riester 16.1.1980 GER 47.19 5 Fabrice Zircon 16.1.1980 FRA 47.22 6 Adam Buckley 6.12.1980 GBR 47.25 7 Branimir Peitel 2.4.1980 CRO 47.35 8 Mykhaylo Dmytriev 26.8.1980 UKR 47.52 First Round (Aug 5) Heat 1 1 Branimir Peitel 2.4.1980 CRO 47.29 Q 2 Ralf Riester 16.1.1980 GER 47.49 Q 3 Rafal Wieruszewski 24.2.1981 POL 47.68 4 Kris Stewart 11.4.1980 GBR 47.73 5 Dávid Csesznegi 8.11.1980 HUN 47.91 6 Gregor Japelj 1981 SLO 48.40 Heat 2 1 Filip Walotka 17.2.1980 POL 46.69 Q 2 Fabrice Zircon 16.1.1980 FRA 47.38 Q 3 Mykhaylo Dmytriev 26.8.1980 UKR 47.43 q 4 Luca Galletti 14.9.1980 ITA 47.89 5 Salvador Rodríguez 13.11.1980 ESP 48.09 6 Marc Reuter 20.6.1980 LUX 48.60 7 Vadims Samsonovs 1981 LAT 50.09 Heat 3 1 Ruwen Faller 22.7.1980 GER 47.14 Q 2 Yeóryios Doúpis 3.2.1980 GRE 47.14 Q 3 Adam Buckley 6.12.1980 GBR 47.44 q 4 Luca Menicocci 11.4.1980 ITA 47.93 5 Petr Kravets 18.4.1980 UKR 48.50 6 Nicolas Ruffin 16.1.1980 FRA 49.51

800m Men

Final (Aug 7) 1 Yuriy Borzakovskiy 12.4.1981 RUS 1:50.38 2 Nick Andrews 3.10.1981 GBR 1:50.92 3 Bram Som 20.2.1980 NED 1:50.96 4 Nicolas Aďssat 24.7.1980 FRA 1:51.48 5 Fernando Almeida 22.6.1981 POR 1:51.70 6 Jasmin Salihovic 18.2.1980 BIH 1:52.20 7 Jurik Kähler 14.7.1981 GER 1:53.37 Florent Lacasse 21.1.1981 FRA DNS First Round (Aug 5) Heat 1 1 Bram Som 20.2.1980 NED 1:50.62 Q 2 Nick Andrews 3.10.1981 GBR 1:50.63 Q 3 Francesco Roncalli 14.7.1980 ITA 1:50.88 4 Mihai Borz 14.1.1981 ROU 1:51.17 5 Maksim Adamovich 24.6.1980 RUS 1:51.37 6 Aivars Zacs 21.3.1980 LAT 1:51.61 7 Jaume Jove 26.8.1980 ESP 1:52.04 Heat 2 1 Florent Lacasse 21.1.1981 FRA 1:48.94 Q 2 Fernando Almeida 22.6.1981 POR 1:49.69 Q 3 Jurik Kähler 14.7.1981 GER 1:50.27 q 4 Jon Andersson 25.3.1980 SWE 1:51.13 5 Maarten van den Heuvel 15.4.1981 NED 1:53.29 6 Jon Stewart 22.5.1980 GBR 1:53.65 7 Francis McCaffrey 1980 IRL 1:54.80 Heat 3 1 Yuriy Borzakovskiy 12.4.1981 RUS 1:49.56 Q 2 Jasmin Salihovic 18.2.1980 BIH 1:49.84 Q 3 Nicolas Aďssat 24.7.1980 FRA 1:50.33 q 4 Christian Köhler 14.10.1980 GER 1:50.66 5 Ioánnis Daglartzis 21.6.1980 GRE 1:51.76 6 Mathias Björkqvist 21.2.1980 FIN 1:51.81 7 Rubén Chavero 10.1.1980 ESP 1:52.17

1500m Men

Final (Aug 8) 1 Franek Haschke 28.3.1980 GER 3:44.17 2 Bert Leenaerts 1.7.1980 BEL 3:44.47 3 Stefan Beumer 28.4.1981 NED 3:45.13 4 Christian Obrist 20.11.1980 ITA 3:45.42 5 Vasyl Tsikalo 2.3.1980 UKR 3:45.77 6 Filipe Pedro 3.1.1980 POR 3:46.82 7 Christian Köhler 14.10.1980 GER 3:47.12 8 Conor Sweeney 28.12.1981 IRL 3:47.48 9 Mark Romanchuk 26.4.1981 BLR 3:47.82 10 Angus MacLean 20.9.1980 GBR 3:49.00 11 Krzysztof Stefanowicz 25.1.1980 POL 3:51.91 12 Guillaume Eraud 1.7.1981 FRA 4:04.63 First Round (Aug 6) Heat 1 1 Bert Leenaerts 1.7.1980 BEL 3:47.80 Q 2 Franek Haschke 28.3.1980 GER 3:47.87 Q 3 Conor Sweeney 28.12.1981 IRL 3:48.92 Q 4 Stefan Beumer 28.4.1981 NED 3:49.57 Q 5 Guillaume Eraud 1.7.1981 FRA 3:50.47 q 6 Angus MacLean 20.9.1980 GBR 3:50.74 q 7 Krzysztof Stefanowicz 25.1.1980 POL 3:51.08 q 8 Filipe Pedro 3.1.1980 POR 3:51.55 q 9 Francisco Javier Alves 2.9.1980 ESP 3:52.80 10 David Wagner 8.5.1981 LUX 3:56.18 11 Lorenzo Perrone 26.9.1981 ITA 3:57.71 12 Guntars Pantelejevs 1980 LAT 3:58.27 Heat 2 1 Vasyl Tsikalo 2.3.1980 UKR 3:52.71 Q 2 Mark Romanchuk 26.4.1981 BLR 3:53.26 Q 3 Christian Obrist 20.11.1980 ITA 3:53.34 Q 4 Christian Köhler 14.10.1980 GER 3:53.36 Q 5 Colm McLean 7.6.1980 IRL 3:53.78 6 Chris Bolt 21.9.1980 GBR 3:54.11 7 Tomasz Rzasa 6.7.1980 POL 3:56.03 8 Ionut Bura 24.9.1981 ROU 3:56.05 9 Matthieu Vandiest 10.2.1981 BEL 3:57.15 10 Javier Areny 20.1.1981 ESP 3:58.26 11 Sébastien Cosson 15.3.1980 FRA 4:02.91

5000m Men

Final (Aug 8) 1 Wolfram Müller 8.7.1981 GER 14:05.98 2 Radu Stroia 8.9.1980 ROU 14:11.05 3 Mattia Maccagnan 30.6.1980 ITA 14:12.51 4 Aleksandr Sekletov 13.4.1981 RUS 14:18.80 5 Gustav Svedbrant 10.7.1981 SWE 14:20.51 6 Calin Macra 20.5.1980 ROU 14:23.43 7 Ricardo Serrano 29.10.1980 ESP 14:25.29 8 Slavko Petrovic 22.9.1980 CRO 14:26.05 9 Joep Tigchelaar 9.2.1981 NED 14:26.46 10 Koen Raymaekers 31.1.1980 NED 14:30.90 11 Maarten Van Steen 3.3.1980 BEL 14:38.78 12 Chris Thompson 17.4.1981 GBR 14:42.17 13 Arne Gabius 22.3.1981 GER 14:42.53 14 Andrejs Tokarevs 1982 LAT 15:20.28 Hans Janssens 25.3.1980 BEL DNF

10000m Men

Final (Aug 5) 1 Hans Janssens 25.3.1980 BEL 29:49.59 2 Radu Stroia 8.9.1980 ROU 29:55.18 3 Oliver Bodor 1.6.1980 HUN 30:00.91 4 Koen Raymaekers 31.1.1980 NED 30:03.91 5 Sebastian Fredrich 3.1.1980 GER 30:04.78 6 Perica Brcic 23.7.1980 CRO 30:14.16 7 Calin Macra 20.5.1980 ROU 30:21.81 8 Pedro Nimo 5.6.1980 ESP 30:22.44 9 Fernando Rey 16.4.1980 ESP 30:23.36 10 Matthew Watson 23.2.1980 GBR 30:27.50 11 Ingemund Askeland 13.10.1981 NOR 30:33.49 12 Guido Scholz 1980 GER 30:48.96 13 Erik Petersson 17.2.1980 SWE 31:17.97 14 Aleksey Volkov 12.1.1981 BLR 31:21.19 15 Řrjan Lunde 20.2.1980 NOR 31:59.72 16 Valdins Cecins 1980 LAT 32:58.45

3000mh Men

Final (Aug 8) 1 Jakub Czaja 12.9.1980 POL 8:41.91 2 Vadym Slobodenyuk 17.3.1981 UKR 8:44.48 3 Kevin Paulsen 28.3.1980 FRA 8:45.69 4 Georg Mlynek 1.10.1980 AUT 8:46.71 5 Ion Luchianov 31.1.1981 MDA 8:50.76 6 Adelino Monteiro 1.4.1981 POR 8:51.94 7 Jukka Keskisalo 27.3.1981 FIN 8:52.15 8 Itay Magidi 9.1.1981 ISR 8:52.63 9 Idelberto Ferreira 17.1.1980 POR 8:55.90 10 Martin Pröll 21.3.1981 AUT 8:56.63 11 Michaël André 3.6.1981 FRA 9:01.95 12 Andrey Kuznetsov 28.1.1980 RUS 9:09.32 First Round (Aug 6) Heat 1 1 Kevin Paulsen 28.3.1980 FRA 8:55.13 Q 2 Itay Magidi 9.1.1981 ISR 8:57.16 Q 3 Martin Pröll 21.3.1981 AUT 8:57.48 Q 4 Idelberto Ferreira 17.1.1980 POR 8:58.46 Q 5 Andrey Kuznetsov 28.1.1980 RUS 8:58.92 q 6 Vadym Slobodenyuk 17.3.1981 UKR 8:59.55 q 7 Iain Murdoch 10.7.1980 GBR 9:03.01 8 Gilberto Álvarez 5.7.1980 ESP 9:05.23 9 Björn Ahlepil 17.12.1980 SWE 9:08.56 10 Holger Merl 5.8.1980 GER 9:10.48 11 Dimítrios Spiliópoulos 2.5.1981 GRE 9:11.15 12 Péter Weisz 11.9.1980 HUN 9:23.26 Heat 2 1 Jakub Czaja 12.9.1980 POL 8:59.45 Q 2 Adelino Monteiro 1.4.1981 POR 8:59.59 Q 3 Jukka Keskisalo 27.3.1981 FIN 8:59.65 Q 4 Georg Mlynek 1.10.1980 AUT 8:59.88 Q 5 Michaël André 3.6.1981 FRA 9:00.36 q 6 Ion Luchianov 31.1.1981 MDA 9:00.93 q 7 Yeóryios Kobogiánnis 29.7.1980 GRE 9:01.48 8 Andy Franklin 13.9.1980 GBR 9:11.95 9 Ivan Murcia 29.3.1980 ESP 9:15.65 10 Sören Lindner 6.12.1981 GER 9:15.66 11 Henrik Ahnström 1.7.1981 SWE 9:16.89 12 Dmitrijs Slesarenoks 8.10.1982 LAT 9:17.24 13 Máté Németh 9.2.1981 HUN 9:21.73

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (Aug 7) ( 3.0) 1 Felipe Vivancos 16.6.1980 ESP 13.92 w Chris Baillie 21.4.1981 GBR 13.92 w 3 Thomas Blaschek 5.4.1981 GER 13.93 w 4 Robert Newton 10.5.1981 GBR 13.93 w 5 Ville Vakkuri 29.9.1981 FIN 14.15 w 6 Cédric Lavanne 13.11.1980 FRA 14.17 w 7 Dominique Kunzler 17.3.1980 SUI 14.34 w 8 Nikola Koykov 12.10.1981 BUL 14.71 w First Round (Aug 6) Heat 1 ( 0.4) 1 Chris Baillie 21.4.1981 GBR 14.17 Q 2 Dominique Kunzler 17.3.1980 SUI 14.28 Q 3 Nikola Koykov 12.10.1981 BUL 14.35 4 Igor Peremota 14.1.1981 RUS 14.35 q 5 Ion Romaniuc 4.7.1981 MDA 14.41 6 Imanol Soroa 23.10.1980 ESP 14.51 Heat 2 (-2.2) 1 Felipe Vivancos 16.6.1980 ESP 14.24 Q 2 Cédric Lavanne 13.11.1980 FRA 14.31 Q 3 Oliver Händschke 20.6.1980 GER 14.47 4 Nenad Loncar 6.3.1981 YUG 14.49 5 Gregory Sedoc 16.10.1981 NED 14.56 6 Sergo Turiatko 7.7.1981 GEO 15.28 Heat 3 (-1.8) 1 Thomas Blaschek 5.4.1981 GER 14.05 Q 2 Robert Newton 10.5.1981 GBR 14.23 Q 3 Ville Vakkuri 29.9.1981 FIN 14.31 q 4 Daniele Gasperini 30.3.1981 ITA 14.47 5 Nicu Sîrbu 1980 ROU 14.57 6 Thomas Martin 19.2.1980 FRA 24.95

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Aug 7) 1 Dmitriy Zhukov 22.7.1980 RUS 51.46 2 Richard McDonald 11.1.1980 GBR 51.62 3 Luca Bortolaso 23.1.1981 ITA 51.80 4 Marek Plawgo 25.2.1981 POL 52.17 5 Andreas Wickert 15.2.1980 GER 52.43 6 Sébastien Maillard 2.5.1981 FRA 52.55 7 Yevgeniy Mikheyko 24.4.1981 BLR 52.75 8 Thomas Kortbeek 2.4.1981 NED 52.85 First Round (Aug 6) Heat 1 1 Luca Bortolaso 23.1.1981 ITA 51.84 Q 2 Thomas Kortbeek 2.4.1981 NED 52.07 Q 3 Sébastien Maillard 2.5.1981 FRA 52.15 q 4 Ales Stopinšek 23.3.1980 SLO 53.00 5 Austin Ferns 12.1.1981 GBR 54.27 6 Claude Godart 20.10.1980 LUX 54.97 Heat 2 1 Dmitriy Zhukov 22.7.1980 RUS 51.60 Q 2 Andreas Wickert 15.2.1980 GER 51.83 Q 3 Yevgeniy Mikheyko 24.4.1981 BLR 52.19 q 4 Loďc Clément 5.3.1981 FRA 52.37 5 Luís Gancho 4.4.1980 POR 53.78 6 Ugis Suveizda 1980 LAT 57.06 Heat 3 1 Richard McDonald 11.1.1980 GBR 51.75 Q 2 Marek Plawgo 25.2.1981 POL 52.47 Q 3 Oleg Urbanovich 21.6.1980 BLR 53.18 4 Sergio Duro 14.2.1980 POR 53.23 5 Jan Reinberg 18.1.1980 GER 53.74 6 Zakar Nazaryan 30.1.1981 ARM 53.90 Mikael Jakobsson 9.1.1981 SWE DNF

High Jump Men

Final (Aug 7) 1 Christian Olsson 25.1.1980 SWE 2.21 2 Grégory Gabella 22.6.1980 FRA 2.19 3 Yaroslav Rybakov 22.11.1980 RUS 2.16 =4 Alessandro Talotti 7.10.1980 ITA 2.16 Emilian Kaszczyk 21.4.1980 POL 2.16 6 Aleksey Zaitsev 31.10.1981 BLR 2.16 7 Rob Mitchell 14.9.1980 GBR 2.12 Heikki Taneli 12.6.1980 FIN NH Dimitri Lavaux 29.6.1980 FRA NH Gergely Bata 4.5.1980 HUN NH Einar Karl Hjartarson 28.10.1980 ISL NH Sebastian Zurawski 19.3.1980 POL NH Qualification (Aug 5) Group A =1 Heikki Taneli 12.6.1980 FIN 2.10 q Grégory Gabella 22.6.1980 FRA 2.10 q Alessandro Talotti 7.10.1980 ITA 2.10 q Yaroslav Rybakov 22.11.1980 RUS 2.10 q 5 Sebastian Zurawski 19.3.1980 POL 2.05 q =6 Jaroslav Kalabza 29.1.1980 CZE 2.05 Martin Lloyd 18.6.1980 GBR 2.05 Román Fehér 11.2.1981 HUN NH Group B =1 Aleksey Zaitsev 31.10.1981 BLR 2.10 q Dimitri Lavaux 29.6.1980 FRA 2.10 q Rob Mitchell 14.9.1980 GBR 2.10 q Gergely Bata 4.5.1980 HUN 2.10 q Einar Karl Hjartarson 28.10.1980 ISL 2.10 q Christian Olsson 25.1.1980 SWE 2.10 q 7 Emilian Kaszczyk 21.4.1980 POL 2.05 q 8 Viktors Bisters 1980 LAT 2.05 9 Tarmo Kobin 6.5.1980 EST 2.00

Pole Vault Men

Final (Aug 7) 1 Sébastien Homo 27.4.1982 FRA 5.35 2 Fabrice Fortin 2.2.1980 FRA 5.35 3 Thilo Kraus 15.7.1980 GER 5.20 4 Marvin Osei-Tutu 23.4.1981 GER 5.20 5 Mários Evangélou 8.5.1981 GRE 5.20 =6 Fílippos Sgoúros 26.9.1981 GRE 5.10 Aleksey Khanafin 27.4.1981 RUS 5.10 8 Mikko Latvala 8.7.1980 FIN 5.00 9 Roman Wicher 13.9.1980 POL 4.80 Adam Ptácek 8.10.1980 CZE NH Tero Joutsen 26.5.1980 FIN NH Christian Linskey 14.6.1980 GBR NH

Long Jump Men

Final (Aug 6) 1 Leslie Djhone 18.3.1981 FRA 7.88 Series unknown 2 Krasimir Argirov 13.4.1980 BUL 7.74 Series unknown 3 Tomasz Mateusiak 5.12.1980 POL 7.60 Series unknown 4 Radoslaw Jedrzejewski 11.2.1980 POL 7.50 Series unknown 5 Panayiótis Papazoglou 10.4.1980 GRE 7.44 Series unknown 6 Sergey Selivertsov 12.3.1980 UKR 7.36 Series unknown 7 Luka Aracic 13.3.1981 CRO 7.32 Series unknown 8 Ulf Köster 13.1.1981 GER 7.28 Series unknown 9 John Steffen 31.1.1980 DEN 7.26 Series unknown 10 Yevgeniy Shapiro 18.5.1981 UKR 7.21 Series unknown 11 Pál Babicz 18.3.1980 HUN 7.18 Series unknown 12 David Frykholm 8.1.1980 SWE 7.17 Series unknown Qualification (Aug 5) Group A 1 Krasimir Argirov 13.4.1980 BUL 7.57 Q Series unknown 2 Luka Aracic 13.3.1981 CRO 7.44 q Series unknown 3 John Steffen 31.1.1980 DEN 7.42 q Series unknown 4 Sergey Selivertsov 12.3.1980 UKR 7.33 q Series unknown 5 Dimítrios Serélis 5.5.1980 GRE 7.17 Series unknown 6 Raitis Freimanis 23.1.1980 LAT 7.13 Series unknown 7 Andrey Shablovskiy 2.2.1981 BLR 7.06 Series unknown 8 Stephan Pietack 22.1.1981 GER 7.05 Series unknown 9 Frédéric Erin 23.4.1980 FRA 6.81 Series unknown 10 Ovanes Grigoryan 1981 ARM 6.78 Series unknown 11 Atanas Rusenov 30.8.1981 BUL 6.71 Series unknown Group B 1 Leslie Djhone 18.3.1981 FRA 7.84 Q Series unknown 2 Tomasz Mateusiak 5.12.1980 POL 7.59 Q Series unknown 3 Radoslaw Jedrzejewski 11.2.1980 POL 7.37 q Series unknown 4 Pál Babicz 18.3.1980 HUN 7.36 q Series unknown 5 David Frykholm 8.1.1980 SWE 7.28 q Series unknown 6 Panayiótis Papazoglou 10.4.1980 GRE 7.26 q Series unknown =7 Ulf Köster 13.1.1981 GER 7.20 q Series unknown Yevgeniy Shapiro 18.5.1981 UKR 7.20 q Series unknown 9 Santiago Sánchez 22.10.1980 ESP 7.19 Series unknown 10 Karen Karamyan 1981 ARM 6.98 Series unknown 11 Tomás Borek 12.8.1981 CZE 6.89 Series unknown 12 Ferdinando Iucolane 7.8.1980 ITA 6.85 Series unknown

Triple Jump Men

Final (Aug 8) 1 Tosin Oke 1.10.1980 GBR 16.57 Series unknown 2 Christian Olsson 25.1.1980 SWE 16.18 Series unknown 3 Marian Oprea 6.6.1982 ROU 15.98 Series unknown 4 Nouzalter Abreu 8.4.1980 POR 15.91 Series unknown 5 Maksim Babenko 20.2.1980 RUS 15.67 Series unknown 6 Steffen Droske 3.6.1980 GER 15.63 Series unknown 7 Arvydas Nazarovas 17.4.1981 LTU 15.63 Series unknown 8 Rudolf Helpling 23.2.1981 GER 15.57 Series unknown 9 Sergey Selivertsov 12.3.1980 UKR 15.43 Series unknown 10 Davy Manga 6.5.1983 FRA 15.37 Series unknown 11 Stéphane Brou 14.10.1980 FRA 15.31 Series unknown 12 Stavros Georgiou 23.4.1980 GRE 15.20 Series unknown 13 Rubén Ferrer 16.10.1981 ESP 15.17 Series unknown 14 Ovanes Grigoryan 1981 ARM 14.97 Series unknown 15 Steven Shalders 24.12.1981 GBR 14.91 Series unknown 16 Juris Kozeurovs 12.11.1980 LAT 14.50 Series unknown

Shot Put 7257g (Senior implement) Men

Final (Aug 6) 1 Rutger Smith 9.7.1981 NED 18.27 Series unknown 2 Tomasz Chrzanowski 12.7.1981 POL 18.19 Series unknown 3 Teijo Kööpikkä 7.10.1980 FIN 18.01 Series unknown 4 Pavel Lyzhin 24.3.1981 BLR 17.51 Series unknown 5 Yury Belov 20.3.1981 BLR 17.44 Series unknown 6 Pavel Sofin 4.9.1981 RUS 17.12 Series unknown 7 Sergiu Ursu 26.4.1980 MDA 16.56 Series unknown 8 Mikko Viitamaa 6.3.1980 FIN 16.40 Series unknown 9 Tomas Keinys 8.4.1981 LTU 16.22 Series unknown 10 Nedzad Mulabegovic 4.2.1981 CRO 16.11 Series unknown 11 Sven-Eric Hahn 17.10.1980 GER 15.93 Series unknown 12 Pavlos Atmatsidis 12.5.1980 GRE 15.81 Series unknown Qualification (Aug 5) Group A 1 Teijo Kööpikkä 7.10.1980 FIN 17.52 Q Series unknown =2 Pavel Lyzhin 24.3.1981 BLR 16.81 Q Series unknown Nedzad Mulabegovic 4.2.1981 CRO 16.81 Q Series unknown 4 Tomas Keinys 8.4.1981 LTU 16.09 q Series unknown 5 Pavlos Atmatsidis 12.5.1980 GRE 16.03 q Series unknown 6 Sergiu Ursu 26.4.1980 MDA 16.02 q Series unknown 7 Efstathios Hatzistathis 16.6.1980 GRE 15.65 Series unknown 8 Gaëtan Bucki 9.5.1980 FRA 15.40 Series unknown 9 Georgios Arestis 27.12.1981 CYP 15.17 Series unknown Group B 1 Rutger Smith 9.7.1981 NED 17.91 Q Series unknown 2 Tomasz Chrzanowski 12.7.1981 POL 16.87 Q Series unknown 3 Yury Belov 20.3.1981 BLR 16.83 Q Series unknown 4 Mikko Viitamaa 6.3.1980 FIN 16.38 q Series unknown 5 Pavel Sofin 4.9.1981 RUS 15.76 q Series unknown 6 Sven-Eric Hahn 17.10.1980 GER 15.75 q Series unknown 7 Yannick Issenbeck 13.3.1981 FRA 15.13 Series unknown 8 Francisco José Ecija 21.2.1981 ESP 14.84 Series unknown 9 David Readle 10.2.1980 GBR 14.30 Series unknown

Discus 2000g (Senior implement) Men

Final (Aug 7) 1 Rutger Smith 9.7.1981 NED 52.89 (50.83 52.51 52.89 x x x) 2 Pavel Lyzhin 24.3.1981 BLR 52.15 (50.55 52.00 x 50.08 52.15 x) 3 Heinrich Seitz 6.4.1980 GER 50.76 (49.79 50.26 49.38 50.19 50.76 x) 4 Mikko Kyyrö 12.7.1980 FIN 49.81 (49.81 46.07 48.82 49.08 x x) 5 Antonín Žalský 7.8.1980 CZE 49.78 (49.29 x 48.43 46.89 49.78 x) 6 Gerhard Mayer 20.5.1980 AUT 49.65 (47.09 49.65 47.62 49.09 x x) 7 Stefanos Hatzinikolaou 12.8.1980 GRE 49.52 (48.84 47.30 49.52 x x x) 8 Ivan Napreyenko 27.11.1981 UKR 47.89 (47.89 x 45.84 46.97 x x) 9 Maris Urtans 9.2.1981 LAT 47.05 (46.28 47.05 x) 10 Harri Martti 7.8.1980 FIN 47.02 (42.03 46.57 47.02) 11 Ervin Nagy 1981 HUN 44.90 (42.28 44.90 43.97) 12 Rune Johansen 13.4.1980 NOR 43.84 ( x 43.84 x) Qualification (Aug 5) Group A 1 Heinrich Seitz 6.4.1980 GER 51.10 Q Series unknown 2 Antonín Žalský 7.8.1980 CZE 50.78 q Series unknown 3 Gerhard Mayer 20.5.1980 AUT 49.36 q Series unknown 4 Harri Martti 7.8.1980 FIN 47.76 q Series unknown 5 Ervin Nagy 1981 HUN 47.49 q Series unknown 6 Rune Johansen 13.4.1980 NOR 47.47 q Series unknown 7 Staffan Jönsson 7.10.1981 SWE 44.20 Series unknown 8 Óđinn Thorsteinsson 3.12.1981 ISL 43.12 Series unknown 9 Georgios Arestis 27.12.1981 CYP 42.13 Series unknown Nedzad Mulabegovic 4.2.1981 CRO NM Series unknown Group B 1 Pavel Lyzhin 24.3.1981 BLR 52.30 Q Series unknown 2 Rutger Smith 9.7.1981 NED 52.25 Q Series unknown 3 Mikko Kyyrö 12.7.1980 FIN 51.34 Q Series unknown 4 Stefanos Hatzinikolaou 12.8.1980 GRE 48.83 q Series unknown 5 Ivan Napreyenko 27.11.1981 UKR 48.73 q Series unknown 6 Maris Urtans 9.2.1981 LAT 47.33 q Series unknown 7 Oskar Studeny 5.11.1980 SVK 46.92 Series unknown 8 Luke Rosenberg 29.6.1980 GBR 45.92 Series unknown 9 Panayiótis Baharídis 31.5.1981 GRE 44.27 Series unknown Wojciech Kondratowicz 18.4.1980 POL NM Series unknown

Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men

Final (Aug 8) 1 Olli-Pekka Karjalainen 7.3.1980 FIN 75.80 Series unknown 2 Wojciech Kondratowicz 18.4.1980 POL 74.12 Series unknown 3 Markus Esser 3.2.1980 GER 66.68 Series unknown 4 Benjamin Boruschewski 23.4.1980 GER 64.89 Series unknown 5 LukᚠMelich 16.9.1980 CZE 64.20 Series unknown 6 Krzysztof Kozlowski 21.8.1980 POL 62.32 Series unknown 7 Jari Polvi 26.8.1981 FIN 61.76 Series unknown 8 Iulian Ocheana 20.1.1980 ROU 61.61 Series unknown 9 Alin Floricel 12.2.1980 ROU 60.43 Series unknown 10 Julien Marchal 13.4.1980 FRA 60.33 Series unknown 11 Denis Kulagin 22.5.1980 RUS 60.24 Series unknown 12 Massimo Romanello 29.5.1980 ITA 58.68 Series unknown Qualification (Aug 7) Group A 1 Wojciech Kondratowicz 18.4.1980 POL 71.48 Q (71.48 - -) 2 Benjamin Boruschewski 23.4.1980 GER 65.90 Q ( x x 65.90) 3 Denis Kulagin 22.5.1980 RUS 65.48 Q (65.48 - -) 4 Julien Marchal 13.4.1980 FRA 61.22 q (61.22 58.54 59.21) 5 Alin Floricel 12.2.1980 ROU 59.79 q (59.77 58.91 59.79) 6 Alessandro Beschi 5.8.1981 ITA 58.36 ( x 54.18 58.36) 7 Igor Kirin 30.6.1980 CRO 58.30 (57.89 56.56 58.30) 8 Jan Siart 8.6.1980 AUT 58.24 (55.70 57.06 58.24) Hrístos Tsintsos 1980 GRE NM ( x x x) Group B 1 Olli-Pekka Karjalainen 7.3.1980 FIN 72.04 Q (72.04 - -) 2 Jari Polvi 26.8.1981 FIN 63.42 q (61.27 63.42 -) 3 Iulian Ocheana 20.1.1980 ROU 63.39 q ( x 61.90 63.39) 4 Markus Esser 3.2.1980 GER 63.37 q ( x 63.37 -) 5 LukᚠMelich 16.9.1980 CZE 63.36 q (63.36 - -) 6 Krzysztof Kozlowski 21.8.1980 POL 61.77 q (61.77 x x) 7 Massimo Romanello 29.5.1980 ITA 60.38 q (60.38 59.27 60.21) 8 Kristof Pali 29.12.1980 HUN 58.92 (58.92 x x) Matej Gasaj 27.12.1981 SVK NM ( x x x)

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Aug 7) 1 Tomas Intas 15.9.1981 LTU 77.88 (66.64 77.88 72.85 x x x) 2 David Parker 28.2.1980 GBR 77.26 (77.26 72.36 73.40 73.30 x x) 3 Tim Werner 25.9.1980 GER 76.31 (76.31 72.32 x x x x) 4 Janis Liepa 14.3.1981 LAT 76.12 (70.21 74.38 71.07 76.12 x x) 5 Marcel Plautz 1.7.1980 GER 73.50 (73.50 73.08 x 66.91 x x) 6 Aleksey Danilyuk 19.1.1980 BLR 73.33 (65.34 73.33 x 66.66 - x) 7 Andreas Thorkildsen 1.4.1982 NOR 72.11 (72.11 67.50 65.35 x x x) 8 Alexander Baranovskiy 22.10.1980 RUS 71.41 (71.41 67.78 x 67.97 x x) 9 Mattias Eriksson 29.8.1980 SWE 69.65 (64.09 69.65 68.52) 10 Vít Šimecek 31.3.1980 CZE 68.91 (68.91 65.68 62.53) 11 Sandris Linbergs 4.9.1980 LAT 68.58 (64.44 68.12 68.58) 12 Richard Alneroth 10.2.1980 SWE 66.18 ( x 66.18 x) Qualification (Aug 5) Group A 1 Richard Alneroth 10.2.1980 SWE 73.00 Q Series unknown 2 Andreas Thorkildsen 1.4.1982 NOR 71.92 Q Series unknown 3 Janis Liepa 14.3.1981 LAT 71.12 Q Series unknown 4 Marcel Plautz 1.7.1980 GER 71.02 Q Series unknown 5 Alexander Baranovskiy 22.10.1980 RUS 70.74 Q Series unknown 6 Andre Medeiros 17.12.1980 POR 65.80 Series unknown 7 Tomi Antikainen 30.1.1981 FIN 65.46 Series unknown 8 Petr Novák 18.1.1981 CZE 63.22 Series unknown 9 Dan Carter 15.4.1980 GBR 59.96 Series unknown 10 Michael Allen 7.3.1980 IRL 58.92 Series unknown Group B 1 Tim Werner 25.9.1980 GER 75.46 Q Series unknown 2 David Parker 28.2.1980 GBR 72.38 Q Series unknown 3 Sandris Linbergs 4.9.1980 LAT 71.56 Q Series unknown 4 Mattias Eriksson 29.8.1980 SWE 70.48 Q Series unknown 5 Tomas Intas 15.9.1981 LTU 70.30 Q Series unknown 6 Aleksey Danilyuk 19.1.1980 BLR 69.55 q Series unknown 7 Vít Šimecek 31.3.1980 CZE 68.31 q Series unknown 8 Harri Hietala 8.10.1981 FIN 67.34 Series unknown 9 Yeóryios Íltsios 28.11.1981 GRE 65.68 Series unknown 10 Rene Michlig 18.1.1980 SUI 62.63 Series unknown

Decathlon 1986- (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JT 1500) Men

Final standings (Aug 5/6) 1 Aki Heikkinen 24.2.1980 FIN 7881 (11.10 7.23/n.a 13.87 1.92 49.71 15.25 40.96 4.80 66.75 4:36.62) 2 Jaakko Ojaniemi 28.8.1980 FIN 7763 (10.65 7.36/n.a 13.68 2.04 48.63 15.17 37.53 4.20 63.80 4:55.99) 3 Roland Schwarzl 10.12.1980 AUT 7447 (11.28 7.07/n.a 13.10 2.01 50.60 15.03 39.87 4.90 44.26 4:44.41) 4 André Niklaus 30.8.1981 GER 7339 (11.28 6.91/n.a 11.93 1.95 50.31 15.44 36.94 4.80 50.65 4:30.53) 5 David Gómez 13.2.1981 ESP 7323 (11.15 7.06/n.a 12.28 1.95 48.08 15.11 36.17 4.00 52.88 4:35.13) 6 Sascha Mäder 1.1.1980 GER 7299 (11.36 7.37/n.a 13.15 1.86 50.60 16.09 39.61 4.50 58.98 4:51.62) 7 Tamas Polonyi 9.1.1980 HUN 7053 (11.50 6.82/n.a 13.10 1.95 51.94 15.74 36.61 4.20 54.88 4:40.18) 8 Aleksandr Tanana 2.12.1980 BLR 6918 (11.48 6.85/n.a 11.60 1.92 51.73 15.92 39.99 4.20 51.34 4:45.48) 9 Damien Camberlain 5.2.1980 FRA 6890 (11.38 6.64/n.a 12.27 1.89 52.83 16.02 38.11 3.90 60.64 4:41.23) 10 Ludrick Berrenstein 11.5.1982 NED 6772 (11.16 6.88/n.a 10.86 1.89 49.40 15.37 32.36 3.60 49.65 4:41.72) 11 Laurent Hombel 28.6.1980 FRA 6593 (11.79 6.80/n.a 13.50 2.01 53.45 19.42 39.64 3.90 58.42 4:52.71) 12 Runar Heltne 21.4.1980 NOR 6589 (11.16 6.67/n.a 10.27 1.71 50.74 16.23 38.67 3.80 51.88 4:41.61) 13 Xavier Weibel 21.1.1980 SUI 6584 (11.75 6.73/n.a 12.55 1.86 52.97 16.21 31.15 4.10 56.53 4:52.48) 14 Edward Coats 14.6.1980 GBR 6392 (11.39 6.25/n.a 10.64 1.77 49.95 16.87 37.50 3.80 45.66 4:38.04) Aleksandr Pogorelov 10.1.1980 RUS DNF (.) (12.01 6.69/n.a 12.20 2.07 DNS DNS DNS DNS DNS DNS) Michael Schnallinger 29.4.1980 AUT DNF (.) (11.59 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS) Indrek Turi 30.7.1981 EST DNF (.) (11.26 6.85/n.a 10.84 1.80 50.97 DNS DNS DNS DNS DNS) Egon Lacis 10.4.1980 LAT DNF (.) (DNS ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??)

10000m Walk Men

Final (Aug 7) 1 Maris Putenis 20.6.1982 LAT 40:27.37 2 Vladimir Potemin 15.1.1980 RUS 40:28.46 3 José David Domínguez 29.7.1980 ESP 40:34.82 4 Yevgeniy Demkov 3.12.1982 RUS 40:38.43 5 Aivars Kadaks 11.2.1981 LAT 40:42.13 6 Radovan Elko 4.4.1980 SVK 40:53.45 7 Ivan Shuler 25.6.1980 BLR 41:51.55 8 Aleksandr Kuzmin 24.3.1981 BLR 41:58.00 9 Jan Albrecht 23.7.1981 GER 42:11.98 10 Fabian Deuter 14.1.1980 POL 42:20.21 11 Acacio Diogo 8.7.1980 POR 42:23.20 12 Ricardo Vendeira 9.3.1981 POR 42:32.79 13 Viktor Jansson 16.4.1981 SWE 42:45.79 14 Predrag Krstovic 7.3.1980 YUG 42:59.70 15 Tomas Cambal 1.3.1981 SVK 43:13.43 16 Erik Tysse 4.12.1980 NOR 43:23.56 17 Yuriy Burban 18.4.1980 UKR 44:01.69 18 Florian Jourda 1.11.1981 FRA 44:22.86

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Aug 8) 1 France 39.49 (Damien Degroote 24.11.1980, Fabrice Calligny 7.11.1981, Julien Arame 12.4.1980, Leslie Djhone 18.3.1981) 2 Poland 39.67 (Mariusz Latkowski 2.3.1982, Lukasz Chyla 31.3.1981, Marcin Jedrusinski 28.9.1981, Przemyslaw Rogowski 9.2.1980) 3 Italy 39.78 (Simone Mare 26.1.1981, Pantaleo Spina 6.9.1980, Marco Cuneo 2.7.1980, Alessandro Cavallaro 22.2.1980) 4 Great Britain & NI 39.78 (Ben Lewis 6.3.1981, Tim Benjamin 2.5.1982, Chris Lambert 6.4.1981, Mark Lewis-Francis 4.9.1982) 5 Sweden 40.40 (Peter Ahl 27.8.1980, Erik Wahn 9.4.1980, Alexander Ljunggren 29.1.1981, Johan Engberg 11.10.1981) 6 Greece 41.00 (Athanásios Tegos 1980, Mihaíl Perrákis 22.4.1981, Hrístos Vassou 17.8.1981, Aléxandros Kóntzos 12.10.1980) 7 Switzerland 41.12 (Harry Thonney 9.3.1982, Marc Schneeberger 5.7.1981, Nicolas Grangier 1980, Markus Lüthi 14.2.1980) Spain DNF (Alejandro Ferrer 18.1.1980, Sergio Ballesteros 22.10.1980, Pablo Martínez 22.7.1981, Ángel Rodríguez 25.4.1980) First Round (Aug 8) Heat 1 1 France 39.94 Q (Damien Degroote 24.11.1980, Johann Andji 14.7.1980, Julien Arame 12.4.1980, Leslie Djhone 18.3.1981) 2 Italy 40.27 Q (Simone Mare 26.1.1981, Pantaleo Spina 6.9.1980, Marco Cuneo 2.7.1980, Alessandro Cavallaro 22.2.1980) 3 Sweden 40.55 Q (Peter Ahl 27.8.1980, Erik Wahn 9.4.1980, Alexander Ljunggren 29.1.1981, Johan Engberg 11.10.1981) 4 Switzerland 41.18 q (Harry Thonney 9.3.1982, Marc Schneeberger 5.7.1981, Nicolas Grangier 1980, Markus Lüthi 14.2.1980) 5 Ukraine 41.37 (Mykhaylo Dmytriev 26.8.1980, Vladimir Demchenko 16.4.1981, Petr Kravets 18.4.1980, Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981) 6 Cyprus 42.13 (Neophytos Kyriacou 14.12.1982, Ioannis Georgallis 15.9.1982, Constantinos Kokkinos 13.5.1980, Stefanos Ioannou 12.6.1982) Germany DQ( ) (Peter Riethmüller 16.9.1980, Steffen Otto 9.9.1980, Rasgawa Pinnock 24.3.1981, Oliver Händschke 20.6.1980) Heat 2 1 Poland 40.00 Q (Mariusz Latkowski 2.3.1982, Lukasz Chyla 31.3.1981, Marcin Jedrusinski 28.9.1981, Przemyslaw Rogowski 9.2.1980) 2 Spain 40.40 Q (Alejandro Ferrer 18.1.1980, Sergio Ballesteros 22.10.1980, Pablo Martínez 22.7.1981, Ángel Rodríguez 25.4.1980) 3 Great Britain & NI 40.89 Q (Ben Lewis 6.3.1981, Tim Benjamin 2.5.1982, Chris Lambert 6.4.1981, Mark Lewis-Francis 4.9.1982) 4 Greece 41.10 q (Athanásios Tegos 1980, Mihaíl Perrákis 22.4.1981, Hrístos Vassou 17.8.1981, Aléxandros Kóntzos 12.10.1980) 5 Slovenia 41.31 (Matic Šušteršic 27.2.1980, Gregor Japelj 1981, Kristijan Kralj 12.5.1980, Jože Vrtacic 1.2.1980) 6 Hungary 41.37 (Gergely Németh 8.7.1981, László Szabó 26.6.1981, Pál Babicz 18.3.1980, Ferenc Kovács 1980) 7 Croatia 41.84 (Goran Vukic 1980, Milan Bakic 1980, Luka Aracic 13.3.1981, Branimir Peitel 2.4.1980)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Aug 8) 1 Germany 3:07.42 (Stefan Giessler 30.7.1980, Benjamin Mielke 6.2.1981, Ralf Riester 16.1.1980, Ruwen Faller 22.7.1980) 2 Poland 3:08.15 (Tomasz Smolarczyk 28.1.1981, Bartosz Ozdarski 19.7.1980, Rafal Wieruszewski 24.2.1981, Filip Walotka 17.2.1980) 3 Great Britain & NI 3:08.97 (Ian Lowthian 10.10.1980, Chris Bennett 18.10.1980, Adam Buckley 6.12.1980, Kris Stewart 11.4.1980) 4 Italy 3:09.35 (Luca Menicocci 11.4.1980, Stefano Quaia 26.7.1980, Eugenio Mattei 10.11.1981, Luca Galletti 14.9.1980) 5 France 3:10.27 (Nicolas Ruffin 16.1.1980, Olivier Monfort 5.5.1980, Urel Lacroix 24.7.1981, Fabrice Zircon 16.1.1980) 6 Ukraine 3:10.73 (Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981, Petr Kravets 18.4.1980, Vladimir Demchenko 16.4.1981, Mykhaylo Dmytriev 26.8.1980) 7 Spain 3:10.78 (Ángel Ciércoles 4.12.1980, Manuel Campos 9.8.1980, Daniel Ruíz 30.1.1981, Salvador Rodríguez 13.11.1980) 8 Slovenia 3:12.61 (Ales Stopinšek 23.3.1980, Zoran Planinsec 1980, Gregor Japelj 1981, Jože Vrtacic 1.2.1980) First Round (Aug 7) Heat 1 1 Poland 3:10.34 Q (Tomasz Smolarczyk 28.1.1981, Bartosz Ozdarski 19.7.1980, Rafal Wieruszewski 24.2.1981, Filip Walotka 17.2.1980) 2 Ukraine 3:10.44 Q (Kostyantyn Vasyukov 10.1.1981, Petr Kravets 18.4.1980, Vladimir Demchenko 16.4.1981, Mykhaylo Dmytriev 26.8.1980) 3 Slovenia 3:10.52 Q (Ales Stopinšek 23.3.1980, Zoran Planinsec 1980, Gregor Japelj 1981, Jože Vrtacic 1.2.1980) 4 Great Britain & NI 3:11.14 q (Ian Lowthian 10.10.1980, Chris Bennett 18.10.1980, Lee Holehouse 23.12.1981, Kris Stewart 11.4.1980) 5 Sweden 3:12.03 (Andreas Rehnborg 7.5.1980, Johan Hed 16.6.1980, Johan Klinteskog 30.7.1981, Jon Andersson 25.3.1980) Latvia DQ( ) (Aivars Zacs 21.3.1980, Girts Lamba 18.2.1982, Vadims Samsonovs 1981, Dmitrijs Milkevics 6.12.1981) Heat 2 1 Germany 3:11.25 Q (Stefan Giessler 30.7.1980, Benjamin Mielke 6.2.1981, Ralf Riester 16.1.1980, Ruwen Faller 22.7.1980) 2 Italy 3:11.25 Q (Luca Menicocci 11.4.1980, Stefano Quaia 26.7.1980, Eugenio Mattei 10.11.1981, Luca Galletti 14.9.1980) 3 France 3:11.41 Q (Nicolas Ruffin 16.1.1980, Olivier Monfort 5.5.1980, Urel Lacroix 24.7.1981, Fabrice Zircon 16.1.1980) 4 Spain 3:11.66 q (Ángel Ciércoles 4.12.1980, Manuel Campos 9.8.1980, Daniel Ruíz 30.1.1981, Salvador Rodríguez 13.11.1980) 5 Hungary 3:12.11 (László Sutyak 1980, Sándor Gombos 24.2.1982, Andras Lukács 1980, Dávid Csesznegi 8.11.1980)

100m Women

Final (Aug 6) (-1.5) 1 Sina Schielke 19.5.1981 GER 11.39 2 Johanna Manninen 4.4.1980 FIN 11.47 3 Adriana Lamalle 27.9.1982 FRA 11.51 4 Emily Maher 2.5.1981 IRL 11.72 5 Heidi Hannula 26.2.1980 FIN 11.72 6 Donna Maylor 20.5.1982 GBR 11.80 7 Jenny Kallur 16.2.1981 SWE 11.93 8 Mirjam Wallner 7.5.1980 GER 11.98 First Round (Aug 5) Heat 1 ( 0.6) 1 Adriana Lamalle 27.9.1982 FRA 11.55 Q 2 Heidi Hannula 26.2.1980 FIN 11.70 Q 3 Emily Maher 2.5.1981 IRL 11.73 Q 4 Mirjam Wallner 7.5.1980 GER 11.85 q 5 Edyta Rela 24.4.1980 POL 11.98 6 Elvira Pancic 14.5.1980 YUG 12.08 7 Emily Freeman 24.11.1980 GBR 12.10 8 Audra Dagelyte 26.3.1981 LTU 12.21 Heat 2 ( 2.1) 1 Johanna Manninen 4.4.1980 FIN 11.33 w Q 2 Sina Schielke 19.5.1981 GER 11.33 w Q 3 Donna Maylor 20.5.1982 GBR 11.69 w Q 4 Jenny Kallur 16.2.1981 SWE 11.81 w q 5 Daphne Metelli 22.7.1980 ITA 11.89 w 6 Anna Pacholak 15.1.1980 POL 11.90 w 7 Ludmila Sorokhan 29.8.1980 RUS 11.93 w 8 Nadia Raymond 21.4.1981 FRA 12.21 w

200m Women

Final (Aug 7) ( 1.9) 1 Sina Schielke 19.5.1981 GER 23.08 2 Johanna Manninen 4.4.1980 FIN 23.26 3 Ciara Sheehy 12.8.1980 IRL 23.49 4 Emily Maher 2.5.1981 IRL 23.70 5 Jenny Kallur 16.2.1981 SWE 23.71 6 Edyta Rela 24.4.1980 POL 24.05 7 Anna Pacholak 15.1.1980 POL 24.11 8 Lenka Ficková 10.1.1982 CZE 24.15 First Round (Aug 6) Heat 1 ( 0.4) 1 Johanna Manninen 4.4.1980 FIN 23.32 Q 2 Ciara Sheehy 12.8.1980 IRL 23.86 Q 3 Andrea O'Brien 1.8.1980 GER 24.01 4 Emma Whitter 20.7.1980 GBR 24.09 5 Sofie Abildtrup 21.11.1980 DEN 24.20 6 Gwladys Belliard 10.11.1982 FRA 24.23 7 Tatjana Lojanica 19.1.1981 YUG 24.84 8 Inese Petruna 5.12.1981 LAT 25.01 Heat 2 ( 2.6) 1 Jenny Kallur 16.2.1981 SWE 23.97 w Q 2 Edyta Rela 24.4.1980 POL 24.02 w Q 3 Camilla Giubelli 9.2.1980 ITA 24.09 w 4 Silja Ulfarsdóttir 23.6.1981 ISL 24.96 w 5 Dijana Kojic 26.7.1982 BIH 25.28 w Heat 3 ( 1.0) 1 Sina Schielke 19.5.1981 GER 23.30 Q 2 Emily Maher 2.5.1981 IRL 23.66 Q 3 Lenka Ficková 10.1.1982 CZE 23.99 q 4 Anna Pacholak 15.1.1980 POL 24.01 q 5 Kim Wall 21.4.1983 GBR 24.14 6 Heidi Hannula 26.2.1980 FIN 24.36 7 Veronique Dondas 12.11.1980 FRA 24.61 8 Nino Bagashvili 22.9.1981 GEO 25.08

400m Women

Final (Aug 6) 1 Olesya Zykina 7.10.1980 RUS 52.00 2 Natalya Lavshuk 22.2.1980 RUS 53.44 3 Justyna Karolkiewicz 29.10.1980 POL 53.78 4 Karoline Hagen 19.11.1980 GER 54.20 5 Rebecca Scotcher 2.7.1982 GBR 54.28 6 Claudia Hoffmann 10.12.1982 GER 54.49 7 Alexia Oberstolz 2.6.1980 ITA 54.99 8 Helen Thieme 28.9.1981 GBR 55.56 First Round (Aug 5) Heat 1 1 Rebecca Scotcher 2.7.1982 GBR 54.51 Q 2 Alexia Oberstolz 2.6.1980 ITA 54.77 Q 3 Aneta Lemiesz 17.1.1981 POL 54.81 4 Viktoriya Verevkina 1980 BLR 54.98 5 Audrey Rouyer 5.8.1980 FRA 55.96 6 Dijana Kojic 26.7.1982 BIH 56.85 Heat 2 1 Natalya Lavshuk 22.2.1980 RUS 53.85 Q 2 Justyna Karolkiewicz 29.10.1980 POL 53.94 Q 3 Karoline Hagen 19.11.1980 GER 54.39 q 4 Helen Thieme 28.9.1981 GBR 54.41 q 5 Silja Ulfarsdóttir 23.6.1981 ISL 55.44 6 Nino Bagashvili 22.9.1981 GEO 57.07 Heat 3 1 Olesya Zykina 7.10.1980 RUS 52.92 Q 2 Claudia Hoffmann 10.12.1982 GER 54.54 Q 3 Tatjana Lojanica 19.1.1981 YUG 54.81 4 Laure Kouassi 4.8.1981 FRA 54.87 Svetlana Usovich 14.10.1980 BLR DNF

800m Women

Final (Aug 7) 1 Irina Latve 26.8.1981 LAT 2:03.45 2 Yuliya Gurtovenko 8.12.1980 UKR 2:03.81 3 Sibel Özyurt 21.4.1980 TUR 2:03.82 4 Ingvill Mĺkestad 7.8.1981 NOR 2:04.32 5 Lena Nilsson 28.1.1980 SWE 2:04.47 6 Ludivine Michel 15.9.1980 BEL 2:04.53 7 Inna Kravchenko 23.7.1981 BLR 2:06.01 8 Natalya Shevchuk 9.5.1981 UKR 2:06.92 First Round (Aug 5) Heat 1 1 Ingvill Mĺkestad 7.8.1981 NOR 2:07.4 Q 2 Natalia Vasko 20.5.1980 BLR 2:07.6 Q 3 Yuliya Gurtovenko 8.12.1980 UKR 2:07.6 4 Irina Somesan 8.12.1980 ROU 2:08.0 5 Noah Beitler 5.2.1980 ISR 2:09.6 6 Anna Nasilyan 6.9.1980 ARM 2:10.8 Heat 2 1 Ludivine Michel 15.9.1980 BEL 2:04.94 Q 2 Sibel Özyurt 21.4.1980 TUR 2:05.27 Q 3 Inna Kravchenko 23.7.1981 BLR 2:05.43 q 4 Natalya Shevchuk 9.5.1981 UKR 2:06.38 q 5 Esther Desviat 27.1.1982 ESP 2:08.92 6 Petra Pticek 17.12.1981 CRO 2:11.83 Heat 3 1 Irina Latve 26.8.1981 LAT 2:06.52 Q 2 Lena Nilsson 28.1.1980 SWE 2:06.78 Q 3 Anna Zagórska 26.7.1980 POL 2:07.16 4 Juliane Becker 9.9.1982 GER 2:08.00 5 Joanna Ross 18.2.1981 GBR 2:11.96

1500m Women

Final (Aug 8) 1 Sibel Özyurt 21.4.1980 TUR 4:15.62 2 Natalya Sydorenko 22.11.1980 UKR 4:15.91 3 Yekaterina Noskova 23.1.1980 RUS 4:16.56 4 Tezeta Sürekli 8.4.1980 TUR 4:17.09 5 Sonja Stolic 24.4.1980 YUG 4:18.51 6 Lena Nilsson 28.1.1980 SWE 4:19.69 7 Rasa Drazdauskaité 20.3.1981 LTU 4:20.18 8 Sviatlana Klimkovich 26.8.1980 BLR 4:20.53 9 Alex Carter 1.4.1980 GBR 4:20.56 10 Johanna Nilsson 23.3.1983 SWE 4:21.32 11 Veerle Van Der Heyden 1980 BEL 4:22.29 12 Jessica Augusto 8.11.1981 POR 4:22.30 First Round (Aug 6) Heat 1 1 Tezeta Sürekli 8.4.1980 TUR 4:31.87 Q 2 Jessica Augusto 8.11.1981 POR 4:32.36 Q 3 Lena Nilsson 28.1.1980 SWE 4:32.49 Q 4 Sviatlana Klimkovich 26.8.1980 BLR 4:32.50 Q 5 Olga Romanova 23.5.1980 RUS 4:32.87 6 Irene Alfonso 6.2.1981 ESP 4:33.06 7 Irina Latve 26.8.1981 LAT 4:34.63 8 Ioana Parusheva 23.5.1982 BUL 4:37.23 9 Anna Nasilyan 6.9.1980 ARM 4:38.09 10 Noah Beitler 5.2.1980 ISR 4:43.95 11 Pavlína Vondrková 19.2.1981 CZE 4:48.02 Heat 2 1 Sibel Özyurt 21.4.1980 TUR 4:19.14 Q 2 Alex Carter 1.4.1980 GBR 4:19.23 Q 3 Rasa Drazdauskaité 20.3.1981 LTU 4:19.39 Q 4 Sonja Stolic 24.4.1980 YUG 4:19.40 Q 5 Natalya Sydorenko 22.11.1980 UKR 4:19.57 q 6 Yekaterina Noskova 23.1.1980 RUS 4:19.99 q 7 Johanna Nilsson 23.3.1983 SWE 4:22.83 q 8 Veerle Van Der Heyden 1980 BEL 4:24.62 q 9 Mari Järvenpää 29.11.1981 FIN 4:28.51 10 Renata Straková 11.4.1981 CZE 4:32.30

3000m Women

Final (Aug 7) 1 Olga Roseyeva 1.8.1981 RUS 9:07.79 2 Tezeta Sürekli 8.4.1980 TUR 9:08.09 3 Sonja Stolic 24.4.1980 YUG 9:10.01 4 Inęs Monteiro 18.5.1980 POR 9:12.95 5 Yelena Samokhvalova 21.11.1980 RUS 9:14.92 6 Jessica Augusto 8.11.1981 POR 9:18.13 7 Caroline Walsh 29.4.1980 GBR 9:20.38 8 Sabrina Mockenhaupt 6.12.1980 GER 9:29.47 9 Ida Nilsson 8.2.1981 SWE 9:30.97 10 Maria Maj 22.8.1980 POL 9:31.28 11 Judith Heinze 11.6.1981 GER 9:33.51 12 Türkan Erismis 5.1.1984 TUR 9:34.10 13 Marina Muncan 6.11.1982 YUG 9:38.22 14 Rosana Fernández 4.6.1981 ESP 9:40.71 15 Mélissa Benoumeur 18.5.1980 BEL 9:54.38 16 Darja Vasiljeva 4.12.1981 LAT 10:05.93

5000m Women

Final (Aug 6) 1 Tezeta Sürekli 8.4.1980 TUR 16:01.32 2 Elvan Can 11.9.1982 TUR 16:06.40 3 Yelena Tolstygina 12.8.1980 BLR 16:17.04 4 Sabrina Mockenhaupt 6.12.1980 GER 16:19.07 5 Judith Heinze 11.6.1981 GER 16:40.43 6 Diana Maciusonyté 7.8.1980 LTU 16:43.54 7 Maja Neuenschwander 13.2.1980 SUI 16:45.12 8 Inna Poluškina 8.7.1984 LAT 16:47.90 9 Monika Drybulska 15.5.1980 POL 17:14.14 Mirjana Kalajdžic 16.4.1984 YUG DNF

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Aug 7) (-0.3) 1 Reďna-Flor Okori 2.5.1980 FRA 13.16 2 Fanny Gérance 4.1.1981 FRA 13.27 3 Manuela Bosco 11.6.1982 FIN 13.34 4 Jennifer Komoll 17.4.1980 GER 13.56 5 Susanna Kallur 16.2.1981 SWE 13.62 6 Michaela Hejnová 10.4.1980 CZE 13.64 7 Mariya Koroteyeva 10.11.1981 RUS 13.64 8 Judith Vis 21.6.1980 NED 22.06 First Round (Aug 5) Heat 1 ( 1.3) 1 Mariya Koroteyeva 10.11.1981 RUS 13.66 Q 2 Susanna Kallur 16.2.1981 SWE 13.66 Q 3 Manuela Bosco 11.6.1982 FIN 13.68 q 4 Derval O'Rourke 28.5.1981 IRL 13.82 5 Amelia Nowak 21.1.1980 POL 13.88 6 Anne Schäperkötter 27.2.1981 GER 14.04 7 Pavla Brodzáková 31.3.1980 CZE 14.16 Laura Salme 1983 LAT DNF Heat 2 ( 1.2) 1 Judith Vis 21.6.1980 NED 13.36 Q 2 Reďna-Flor Okori 2.5.1980 FRA 13.48 Q 3 Cristina Sarrapio 16.11.1982 ESP 13.93 4 Livia Pruteanu 22.12.1981 ROU 14.00 5 Silvia Calvanelli 12.8.1980 ITA 14.06 6 Tamsin Stephens 2.8.1980 GBR 14.09 7 Martina Makos 5.3.1981 CRO 14.20 Heat 3 ( 2.1) 1 Fanny Gérance 4.1.1981 FRA 13.40 w Q 2 Jennifer Komoll 17.4.1980 GER 13.47 w Q 3 Michaela Hejnová 10.4.1980 CZE 13.56 w q 4 Daniela Wöckinger 9.5.1981 AUT 13.79 w 5 Élodie Ouédraogo 27.2.1981 BEL 14.05 w 6 Katja Salivaara 12.8.1980 FIN 14.68 w 7 Nagore Iraola 16.4.1982 ESP ?? w

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Aug 7) 1 Alena Rücklová 7.10.1981 CZE 58.55 2 Benedetta Ceccarelli 23.1.1980 ITA 59.10 3 Nicola Sanders 23.6.1982 GBR 59.21 4 Anca Ciutureanu 12.6.1980 ROU 59.69 5 Rachael Kay 8.9.1980 GBR 60.17 6 Zofia Malachowska 14.5.1982 POL 60.37 7 Patricia Lopes 3.3.1982 POR 60.72 8 Katja Holzmann 29.9.1980 GER 60.86 First Round (Aug 6) Heat 1 1 Benedetta Ceccarelli 23.1.1980 ITA 58.62 Q 2 Alena Rücklová 7.10.1981 CZE 58.86 Q 3 Rachael Kay 8.9.1980 GBR 58.91 Q 4 Katja Holzmann 29.9.1980 GER 60.28 q 5 Elodie Cruchant 22.12.1980 FRA 60.90 6 Otilia Lungu 12.7.1980 ROU 60.91 7 Tania Freitas 17.6.1980 POR 62.22 8 Agita Mihailova 1980 LAT 62.62 Heat 2 1 Anca Ciutureanu 12.6.1980 ROU 58.99 Q 2 Patricia Lopes 3.3.1982 POR 59.78 Q 3 Nicola Sanders 23.6.1982 GBR 59.81 Q 4 Zofia Malachowska 14.5.1982 POL 60.47 q 5 Kathrin Sonntag 20.11.1980 GER 60.61 6 Virginie Hombel 16.6.1981 FRA 61.46 7 Inesa Kliukoityte 20.2.1980 LTU 62.06

High Jump Women

Final (Aug 8) 1 Viktoriya Slivka 28.9.1980 RUS 1.90 2 Christelle Préau 3.11.1981 FRA 1.88 3 Marina Kuptsova 22.12.1981 RUS 1.88 4 Kärt Siilats 7.9.1980 EST 1.85 5 Gaëlle Niaré 12.3.1982 FRA 1.85 6 Olga Shedova 6.4.1981 BLR 1.85 =7 Barbora Laláková 2.5.1981 CZE 1.82 Renáta Medgyesová 28.1.1983 SVK 1.82 9 Hanna Mikkonen 15.1.1981 FIN 1.82 10 Sophia Sagonas 18.9.1981 GER 1.82 11 Liga Klavina 27.1.1980 LAT 1.79 12 Mélanie Skotnik 8.11.1982 GER 1.79 13 Jenny Isgren 16.4.1981 SWE 1.70

Pole Vault Women

Final (Aug 8) 1 Yvonne Buschbaum 14.7.1980 GER 4.25 2 Annika Becker 12.11.1981 GER 4.20 3 Amandine Homo 24.12.1980 FRA 4.15 4 Monika Pyrek 11.8.1980 POL 4.10 5 Yelena Isinbaeva 3.6.1982 RUS 4.05 6 Emilie Becot 20.10.1980 FRA 3.95 7 Fanni Juhász 31.3.1981 HUN 3.85 =8 Michaela Boulová 2.8.1981 CZE 3.70 Vanessa Ríos 5.1.1980 ESP 3.70 Sabine Verbeek 25.3.1980 NED 3.70 11 Aleksandra Vybornova 11.12.1981 UKR 3.70 Ioánna Volpánou 5.5.1980 GRE NH Qualification (Aug 6) Group =1 Michaela Boulová 2.8.1981 CZE 3.80 Vanessa Ríos 5.1.1980 ESP 3.80 Emilie Becot 20.10.1980 FRA 3.80 Annika Becker 12.11.1981 GER 3.80 Yvonne Buschbaum 14.7.1980 GER 3.80 Ioánna Volpánou 5.5.1980 GRE 3.80 Fanni Juhász 31.3.1981 HUN 3.80 Monika Pyrek 11.8.1980 POL 3.80 Aleksandra Vybornova 11.12.1981 UKR 3.80 =10 Amandine Homo 24.12.1980 FRA 3.70 Sabine Verbeek 25.3.1980 NED 3.70 Yelena Isinbaeva 3.6.1982 RUS 3.70 Maria Rendin 28.7.1982 SWE 3.70 =14 Riikka Aalto 25.11.1982 FIN 3.55 Aleksandra Granda 17.4.1980 POL 3.55 Sandra Tavares 29.5.1982 POR 3.55 Tatyana Kvashina 9.4.1981 UKR 3.55 =18 Anne Latvala 5.4.1982 FIN 3.40 Elisabete Tavares 7.3.1980 POR 3.40 Slavomira Slukova 18.11.1981 SVK 3.40 Liza Jörnung 25.8.1981 SWE 3.40 Elina Ringa 29.9.1980 LAT NH

Long Jump Women

Final (Aug 6) 1 Maria Chiara Baccini 21.7.1981 ITA 6.39 Series unknown 2 Concepción Montaner 14.1.1981 ESP 6.39 Series unknown 3 Silvia Favre 15.8.1980 ITA 6.25 Series unknown 4 Alina Militaru 10.4.1982 ROU 6.23 Series unknown 5 Polina Konovalenko 7.10.1981 RUS 6.20 Series unknown 6 Pamela Lindfors 22.1.1980 FIN 6.16 Series unknown 7 Heli Paloranta 24.1.1980 FIN 6.06 Series unknown 8 Lina Quick 2.4.1980 SWE 6.05 Series unknown 9 Katrin Wilts 13.10.1981 GER 6.04 Series unknown 10 Nadia Raymond 21.4.1981 FRA 6.03 Series unknown 11 Lucia Ivanová 8.7.1980 SVK 5.89 Series unknown Manuela Witting 9.8.1980 AUT NM Series unknown Qualification (Aug 5) Group 1 Polina Konovalenko 7.10.1981 RUS 6.35 Series unknown =2 Maria Chiara Baccini 21.7.1981 ITA 6.24 Series unknown Alina Militaru 10.4.1982 ROU 6.24 Series unknown 4 Concepción Montaner 14.1.1981 ESP 6.22 Series unknown 5 Pamela Lindfors 22.1.1980 FIN 6.20 Series unknown 6 Lina Quick 2.4.1980 SWE 6.16 Series unknown 7 Silvia Favre 15.8.1980 ITA 6.15 Series unknown 8 Nadia Raymond 21.4.1981 FRA 6.14 Series unknown 9 Lucia Ivanová 8.7.1980 SVK 6.10 Series unknown 10 Katrin Wilts 13.10.1981 GER 6.09 Series unknown 11 Manuela Witting 9.8.1980 AUT 6.09 Series unknown 12 Heli Paloranta 24.1.1980 FIN 6.08 Series unknown 13 Anastasiya Ilyina 16.1.1982 RUS 5.99 Series unknown 14 Jade Johnson 7.6.1980 GBR 5.96 Series unknown 15 Celia Harmenil 7.9.1981 FRA 5.94 Series unknown 16 Stylianí Pilátou 28.3.1980 GRE 5.83 Series unknown 17 Ineta Radevica 13.7.1981 LAT 5.70 Series unknown Antonia Theodoropoúlou 1980 GRE NM Series unknown

Triple Jump Women

Final (Aug 6) 1 Mariana Bogatie 12.6.1981 ROU 13.57 Series unknown 2 Mariana Solomon 8.9.1980 ROU 13.39 Series unknown 3 Anna Pyatykh 4.4.1981 RUS 13.36 Series unknown 4 Yasmina Soualhia 7.3.1980 FRA 13.26 Series unknown 5 Aurélie Talbot 22.8.1981 FRA 13.18 Series unknown 6 Stylianí Pilátou 28.3.1980 GRE 13.13 Series unknown 7 Giovanna Franzon 26.5.1981 ITA 13.11 Series unknown 8 Dana Veldáková 3.6.1981 SVK 13.08 Series unknown 9 Teija Hannila 2.8.1980 FIN 13.00 Series unknown 10 Irina Beskrovnajá 28.12.1982 SVK 12.96 Series unknown 11 Sabrina Schneider 28.4.1980 GER 12.88 Series unknown 12 Sanna Saarman 14.5.1981 FIN 12.88 Series unknown 13 Dímitra Markou 28.7.1980 GRE 12.78 Series unknown 14 Irina Burmagina 14.1.1980 RUS 12.72 Series unknown 15 Marta Bianchini 14.8.1980 ITA 12.40 Series unknown 16 Anna Wiberger 14.2.1982 SWE 12.40 Series unknown Iveta Pence 6.5.1980 LAT NM Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Aug 6) 1 Nadezhda Ostapchuk 12.10.1980 BLR 18.20 Series unknown 2 Oksana Gromova 23.9.1980 RUS 16.31 Series unknown 3 Bianca Grosser 14.4.1980 GER 16.24 Series unknown 4 Alina Lenghel 14.2.1980 ROU 15.56 Series unknown 5 Wioletta Potepa 14.12.1980 POL 15.46 Series unknown 6 Aline Schäffel 15.5.1980 GER 15.45 Series unknown 7 Svetlana Shevchenko 11.2.1980 UKR 14.82 Series unknown 8 Mojca Crnigoj 10.12.1980 SLO 14.78 Series unknown 9 Ruta Rakstyte 12.7.1980 LTU 14.56 Series unknown 10 Adina Mocanu 4.3.1980 ROU 14.32 Series unknown 11 Gaëlle Eleleara 14.10.1981 FRA 13.95 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Aug 6) 1 Wioletta Potepa 14.12.1980 POL 53.93 Series unknown 2 Adina Mocanu 4.3.1980 ROU 53.89 Series unknown 3 Ilona Rutjes 28.5.1980 NED 53.19 Series unknown 4 Vera Begic 17.3.1982 CRO 51.17 Series unknown 5 Amélie Perrin 30.3.1980 FRA 49.60 Series unknown 6 Laura Bordignon 26.3.1981 ITA 49.10 Series unknown 7 Niina Kelo 26.3.1980 FIN 48.73 Series unknown 8 Reetta Laitinen 4.8.1981 FIN 48.48 Series unknown 9 Anna Golub 25.2.1981 BLR 47.24 Series unknown 10 Alina Lenghel 14.2.1980 ROU 47.12 Series unknown 11 Claire Smithson 3.8.1983 GBR 44.26 Series unknown Ina Reiber 12.3.1980 GER NM Series unknown Qualification (Aug 5) Group A 1 Adina Mocanu 4.3.1980 ROU 51.63 Series unknown 2 Niina Kelo 26.3.1980 FIN 49.94 Series unknown 3 Ina Reiber 12.3.1980 GER 48.59 Series unknown 4 Anna Golub 25.2.1981 BLR 46.95 Series unknown 5 Claire Smithson 3.8.1983 GBR 46.10 Series unknown 6 Olga Goncharenko 13.7.1981 BLR 46.10 Series unknown 7 Dace Ruskule 20.9.1981 LAT 44.95 Series unknown 8 Venera Getova 13.12.1980 BUL 43.49 Series unknown 9 Mojca Crnigoj 10.12.1980 SLO 43.43 Series unknown Group B 1 Ilona Rutjes 28.5.1980 NED 51.10 Series unknown 2 Wioletta Potepa 14.12.1980 POL 49.91 Series unknown 3 Vera Begic 17.3.1982 CRO 49.68 Series unknown 4 Alina Lenghel 14.2.1980 ROU 49.36 Series unknown 5 Amélie Perrin 30.3.1980 FRA 48.81 Series unknown 6 Laura Bordignon 26.3.1981 ITA 48.02 Series unknown 7 Reetta Laitinen 4.8.1981 FIN 46.46 Series unknown 8 Agnete Johansen 11.2.1981 NOR 45.56 Series unknown 9 Ildikó Varga 28.4.1981 HUN 45.49 Series unknown 10 Tanja Gruber 10.4.1980 GER 43.03 Series unknown

Hammer Throw 4000g Women

Final (Aug 7) 1 Bianca Achilles 17.4.1981 GER 66.81 ( x 65.84 64.47 63.83 x x) 2 Sini Pöyry 3.2.1980 FIN 63.60 ( x 59.33 60.13 63.60 x x) 3 Merja Korpela 15.5.1981 FIN 59.51 (56.27 59.51 x 55.75 x x) 4 Martina Danisová 21.3.1983 SVK 58.61 (53.18 x 53.71 52.81 58.61 x) 5 Ivana Brkljacic 25.1.1983 CRO 58.08 (56.95 57.91 x x x 58.08) 6 Barbara Németh 7.11.1980 HUN 57.23 (55.26 56.34 56.92 56.62 57.23 x) 7 Zübeyde Yildiz 7.9.1980 TUR 55.57 (54.64 53.69 55.57 54.86 x x) 8 Federica Bertini 22.8.1981 ITA 53.42 (53.07 51.62 x x x 53.42) 9 Olga Klopova 19.2.1980 UKR 52.52 (52.28 x 52.52) 10 Natalya Kravchenko 27.6.1981 UKR 51.95 ( x 51.95 x) Evaggelía Dervéni 2.5.1980 GRE NM ( x x x) Vânia Silva 8.6.1980 POR NM ( x x x) Qualification (Aug 6) Group 1 Bianca Achilles 17.4.1981 GER 64.26 Series unknown 2 Sini Pöyry 3.2.1980 FIN 59.06 Series unknown 3 Barbara Németh 7.11.1980 HUN 56.04 Series unknown 4 Evaggelía Dervéni 2.5.1980 GRE 55.85 Series unknown 5 Ivana Brkljacic 25.1.1983 CRO 55.41 Series unknown 6 Federica Bertini 22.8.1981 ITA 55.19 Series unknown 7 Olga Klopova 19.2.1980 UKR 54.66 Series unknown 8 Merja Korpela 15.5.1981 FIN 54.65 Series unknown 9 Vânia Silva 8.6.1980 POR 54.01 Series unknown 10 Natalya Kravchenko 27.6.1981 UKR 53.45 Series unknown 11 Martina Danisová 21.3.1983 SVK 52.91 Series unknown 12 Zübeyde Yildiz 7.9.1980 TUR 52.71 Series unknown 13 Ute Slotta 6.7.1980 GER 52.57 Series unknown 14 Wendy Koolhaas 2.1.1980 NED 52.22 Series unknown 15 Clarissa Claretti 7.10.1980 ITA 52.04 Series unknown 16 Amélie Perrin 30.3.1980 FRA 51.46 Series unknown 17 Laurence Locatelli 2.1.1980 SUI 51.24 Series unknown 18 Maryline Ben Aifa 25.2.1981 FRA 50.70 Series unknown 19 Daniela Carciu 1981 ROU 49.95 Series unknown 20 Zoe Derham 24.11.1980 GBR 49.47 Series unknown 21 Alexándra Papageorgiou 17.12.1980 GRE 49.23 Series unknown 22 Carys Parry 24.7.1981 GBR 49.02 Series unknown 23 Eva Danielsen 16.7.1981 NOR 48.21 Series unknown =24 María Tena 17.6.1980 ESP 48.03 Series unknown María Conde 26.8.1980 POR 48.03 Series unknown 26 Debby van der Schilt 24.11.1981 NED 46.38 Series unknown 27 Irene Giannapi 1980 CYP 43.96 Series unknown Kamila Skolimowska 4.11.1982 POL NM Series unknown

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Aug 8) 1 Nikolett Szabó 13.3.1980 HUN 61.52 Series unknown 2 Carolin Soboll 12.1.1981 GER 56.86 Series unknown 3 Xénia Frajka 24.1.1982 HUN 54.29 Series unknown 4 Jarmila Klimešová 9.2.1981 CZE 53.90 Series unknown 5 Magdalena Czenska 14.6.1981 POL 53.77 Series unknown 6 Inga Stasiulionyte 29.6.1981 LTU 53.32 Series unknown 7 Wilma Jansen 29.10.1980 GER 53.30 Series unknown 8 Natalya Shymchuk 1.10.1981 BLR 52.75 Series unknown 9 Kelly Morgan 17.6.1980 GBR 51.20 Series unknown 10 Mercedes Chilla 19.1.1980 ESP 51.03 Series unknown 11 Marion Bonaudo 12.9.1982 FRA 47.15 Series unknown 12 Inga Kozarenoka 16.3.1982 LAT 44.58 Series unknown Qualification (Aug 7) Group A 1 Wilma Jansen 29.10.1980 GER 52.28 Q (48.51 52.28 -) 2 Xénia Frajka 24.1.1982 HUN 51.22 q (44.59 x 51.22) 3 Jarmila Klimešová 9.2.1981 CZE 51.21 q (50.75 51.21 x) 4 Inga Stasiulionyte 29.6.1981 LTU 51.13 q (42.60 x 51.34) 5 Mercedes Chilla 19.1.1980 ESP 51.04 q (51.04 50.94 x) 6 Mariana Melinte 1.3.1981 ROU 49.75 (49.75 x x) 7 Ivana Bizaca 20.10.1980 CRO 49.11 (49.11 47.93 48.70) 8 Sini Koivula 22.3.1980 FIN 46.70 (46.70 x 46.23) 9 Séphora Bissoly 6.11.1981 FRA 45.17 (45.17 44.12 45.02) 10 Jenny Kemp 18.2.1980 GBR 44.88 (44.20 43.34 44.88) 11 Kornelija Balciunaite 1981 LTU 44.35 (44.35 44.34 41.72) Group B 1 Nikolett Szabó 13.3.1980 HUN 58.90 Q (58.90 - -) 2 Kelly Morgan 17.6.1980 GBR 53.32 Q (50.35 53.32 -) 3 Carolin Soboll 12.1.1981 GER 52.14 Q ( x x 52.14) 4 Inga Kozarenoka 16.3.1982 LAT 51.34 Q (51.13 46.72 50.62) 5 Natalya Shymchuk 1.10.1981 BLR 50.99 q (49.32 49.22 50.99) 6 Marion Bonaudo 12.9.1982 FRA 50.27 q (48.85 44.75 50.27) 7 Magdalena Czenska 14.6.1981 POL 50.19 q (49.65 48.60 50.19) 8 Silvia Cruz 29.12.1980 POR 48.68 (47.19 48.68 48.23) 9 Line Svarstad 14.5.1980 NOR 48.35 (46.30 47.20 48.35) 10 Marjo Tiitinen 22.9.1981 FIN 47.94 (47.94 47.19 x) 11 Yelena Makarova 21.12.1981 RUS 47.61 ( x 43.74 47.61)

Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women

Final standings (Aug 7/8) 1 Maren Freisen 15.2.1982 GER 5909 (13.80/-0.3 1.72 12.53 24.91/2.0 5.93/n.a 45.66 2:19.64) 2 Michaela Hejnová 10.4.1980 CZE 5786 (13.82/-0.3 1.60 12.18 24.82/2.1 5.87/n.a 48.15 2:19.06) 3 Antonia Schultze-Borges 14.4.1982 GER 5543 (14.58/-0.1 1.78 12.23 25.16/2.1 5.69/n.a 39.19 2:26.60) 4 Sanna Saarman 14.5.1981 FIN 5537 (14.16/0.4 1.72 11.81 25.70/1.8 6.00/n.a 41.88 2:31.35) 5 Judith Vis 21.6.1980 NED 5488 (13.74/-0.3 1.66 12.46 24.55/2.0 5.72/n.a 30.88 2:22.64) 6 Simone Oberer 8.4.1980 SUI 5411 (14.41/-0.1 1.78 11.12 26.15/2.0 5.77/n.a 35.71 2:22.90) 7 Lidiya Bashlykova 10.1.1981 RUS 5410 (14.66/0.4 1.66 12.15 25.19/2.1 5.91/n.a 39.35 2:29.47) 8 Irina Butor 26.2.1980 BLR 5369 (14.38/0.4 1.63 11.10 25.87/2.0 5.80/n.a 42.81 2:25.38) 9 Maret Komarova 23.6.1981 EST 5318 (14.74/0.4 1.60 13.07 26.10/2.0 5.67/n.a 42.62 2:28.03) 10 Niina Kelo 26.3.1980 FIN 5317 (14.82/-0.3 1.69 14.83 26.87/2.0 5.13/n.a 46.20 2:33.16) 11 Beata Lukaszewska 19.2.1980 POL 5259 (15.13/-0.3 1.63 12.92 26.81/1.8 5.43/n.a 43.55 2:21.98) 12 Danielle Freeman 11.2.1980 GBR 5222 (14.36/-0.1 1.66 10.01 24.87/2.1 5.73/n.a 31.97 2:23.46) 13 Chloe Cozens 9.4.1980 GBR 5216 (15.46/-0.3 1.75 12.24 26.73/1.8 5.40/n.a 42.01 2:27.04) 14 Eva Gerard 23.1.1980 FRA 5019 (14.34/-0.3 1.75 8.68 24.94/2.0 5.80/n.a 25.74 2:33.32) 15 Alexandra Leuenberger 6.11.1980 SUI 4930 (15.00/0.4 1.60 9.61 24.93/2.0 5.61/n.a 34.98 2:33.31) 16 Gerja Everts 4.10.1981 NED 4608 (14.81/-0.1 DNS 13.23 25.68/2.0 5.89/n.a 38.77 2:28.41) 17 Rigerta Meta 1982 ALB 4196 (16.84/-0.3 1.60 10.22 29.14/1.8 5.13/n.a 32.76 2:34.84) 18 Natalija Cakova 20.10.1980 LAT 3653 (22.57/-0.3 1.69 8.76 28.28/1.8 5.14/n.a 30.08 2:41.75) Magdalena Szczepanska 25.1.1980 POL DNF (.) (14.66/-0.1 1.66 10.80 25.86/2.1 DNS DNS DNS) Svetlana Sokolova 9.1.1981 RUS DNF (.) (13.84/-0.3 1.78 13.39 42.50/2.0 DNS DNS DNS)

5000m Walk Women

Final (Aug 5) 1 Larisa Safronova 6.1.1980 RUS 21:40.77 2 Daniela Cîrlan 18.9.1980 ROU 21:46.15 3 Rita Turova 28.12.1980 BLR 21:48.11 4 Lyudmila Yefimkina 22.8.1981 RUS 21:55.57 5 Rosa Mantecon 28.9.1980 ESP 22:09.13 6 Elisa Rigaudo 17.6.1980 ITA 22:17.68 7 Anne Haaland Simonsen 18.6.1980 NOR 22:25.08 8 Krista Ranta-Pere 22.5.1981 FIN 22:37.34 9 Joanna Baj 31.5.1980 POL 22:38.88 10 Mária Gáliková 21.8.1980 SVK 22:49.37 11 Zuzana Blazeková 1.7.1980 SVK 22:51.90 12 Inęs Henriques 1.5.1980 POR 23:13.25 13 Stephanie Panzig 26.7.1981 GER 23:15.92 14 Athiná Papagianni 18.8.1980 GRE 23:19.52 15 Cinzia Artino 29.10.1980 ITA 23:23.87 16 Beatrice Klabuhn 23.1.1981 GER 23:45.01 17 Vera Santos 3.12.1981 POR 24:27.84 18 Alice Robin 6.6.1982 FRA 24:33.68 19 Tiina Muinonen 30.9.1981 FIN 25:02.38 20 Melissa Rodriguez 16.6.1982 FRA 25:16.00

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Aug 8) 1 Germany 44.04 (Mirjam Wallner 7.5.1980, Sina Schielke 19.5.1981, Kerstin Grötzinger 27.9.1982, Annegret Dietrich 14.8.1980) 2 Finland 44.40 (Manuela Bosco 11.6.1982, Katja Salivaara 12.8.1980, Johanna Manninen 4.4.1980, Heidi Hannula 26.2.1980) 3 France 44.69 (Fanny Gérance 4.1.1981, Adriana Lamalle 27.9.1982, Gwladys Belliard 10.11.1982, Nadia Raymond 21.4.1981) 4 Poland 45.42 (Anna Radoszewska 12.7.1981, Edyta Rela 24.4.1980, Dorota Dydo 4.2.1982, Anna Pacholak 15.1.1980) 5 Sweden 45.42 (Malin Källgren 28.3.1980, Jenny Kallur 16.2.1981, Susanna Kallur 16.2.1981, Linda Fernström 3.1.1981) 6 Italy 46.06 (Daphne Metelli 22.7.1980, Maria Chiara Baccini 21.7.1981, Camilla Giubelli 9.2.1980, Silvia Favre 15.8.1980) 7 Spain 46.30 (Arantza Loureiro 22.2.1981, Isabel Vert 6.6.1981, Concepción Montaner 14.1.1981, Laura Trapero 23.2.1980) Austria DNF (Manuela Witting 9.8.1980, Marie Elisabeth Maurer 10.2.1983, Daniela Wöckinger 9.5.1981, Simone Kühn 13.9.1980) First Round (Aug 8) Heat 1 1 Poland 45.30 Q (Anna Radoszewska 12.7.1981, Edyta Rela 24.4.1980, Dorota Dydo 4.2.1982, Anna Pacholak 15.1.1980) 2 France 45.34 Q (Fanny Gérance 4.1.1981, Adriana Lamalle 27.9.1982, Gwladys Belliard 10.11.1982, Amélie Huyghes 31.5.1982) 3 Sweden 45.93 Q (Malin Källgren 28.3.1980, Jenny Kallur 16.2.1981, Susanna Kallur 16.2.1981, Linda Fernström 3.1.1981) 4 Austria 47.21 q (Manuela Witting 9.8.1980, Marie Elisabeth Maurer 10.2.1983, Daniela Wöckinger 9.5.1981, Simone Kühn 13.9.1980) Great Britain & NI DNF (Vernicha James 6.6.1984, Emily Freeman 24.11.1980, Emma Whitter 20.7.1980, Maria Bolsover 5.6.1980) Heat 2 1 Germany 44.47 Q (Mirjam Wallner 7.5.1980, Sina Schielke 19.5.1981, Kerstin Grötzinger 27.9.1982, Annegret Dietrich 14.8.1980) 2 Finland 45.08 Q (Manuela Bosco 11.6.1982, Katja Salivaara 12.8.1980, Johanna Manninen 4.4.1980, Heidi Hannula 26.2.1980) 3 Italy 46.25 Q (Daphne Metelli 22.7.1980, Maria Chiara Baccini 21.7.1981, Camilla Giubelli 9.2.1980, Silvia Favre 15.8.1980) 4 Spain 46.82 q (Arantza Loureiro 22.2.1981, Isabel Vert 6.6.1981, Concepción Montaner 14.1.1981, Laura Trapero 23.2.1980)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Aug 8) 1 Russia 3:34.06 (Yana Vetcherkevitch 3.2.1983, Olga Golendukhina 14.11.1981, Natalya Lavshuk 22.2.1980, Olesya Zykina 7.10.1980) 2 Germany 3:34.84 (Claudia Hempel 9.6.1980, Daniela Mark 30.4.1980, Claudia Hoffmann 10.12.1982, Karoline Hagen 19.11.1980) 3 Poland 3:35.24 (Justyna Karolkiewicz 29.10.1980, Aneta Lemiesz 17.1.1981, Ilona Szymerska 19.2.1980, Zaneta Tomczyk 5.3.1982) 4 Great Britain & NI 3:36.62 (Kim Wall 21.4.1983, Jenny Meadows 17.4.1981, Gabrielle Howell 25.1.1982, Helen Thieme 28.9.1981) 5 France 3:39.23 (Laure Kouassi 4.8.1981, Audrey Rouyer 5.8.1980, Virginie Hombel 16.6.1981, Elodie Cruchant 22.12.1980) 6 Belarus 3:44.20 (Viktoriya Verevkina 1980, Natalia Vasko 20.5.1980, Sviatlana Klimkovich 26.8.1980, Inna Kravchenko 23.7.1981) 7 Latvia 3:47.27 (Inese Petruna 5.12.1981, Irina Latve 26.8.1981, Evija Draiska 13.8.1983, Danuta Ceika 18.12.1983)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS