WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       10000m Men       3000mh Men       110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 6000g (Junior implement) Men       Discus 1750g (Junior implement) Men       Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       5000m Women       3000mh Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women       10000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Jul 24) ( 0.2) 1 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 10.04 2 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 10.16 3 Eugene Ayanful 14.5.1990 GBR 10.37 4 Andrew Robertson 17.12.1990 GBR 10.37 5 Valerio Rosichini 7.2.1990 ITA 10.54 6 Delmas Obou 25.10.1991 ITA 10.55 7 Max Galliers 28.1.1990 GBR 10.64 8 Artur Szczesniak 30.1.1991 POL 10.76 First Round (Jul 23) Heat 1 ( 0.1) 1 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 10.58 Q 2 Rubén Pros 5.3.1990 ESP 10.62 Q 3 Felix Göltl 23.3.1990 GER 10.67 Q 4 Tom Kling-Baptiste 29.8.1990 SWE 10.70 Q 5 Richard Pulst 4.12.1991 EST 10.73 q 6 Loic Mounoussamy 29.3.1990 FRA 10.77 q 7 Jan Vonlanthen 23.11.1990 SUI 10.87 Heat 2 ( 0.8) 1 Delmas Obou 25.10.1991 ITA 10.51 Q 2 Andrew Robertson 17.12.1990 GBR 10.54 Q 3 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 10.54 Q 4 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 10.56 Q 5 Václav Zich 4.9.1990 CZE 10.60 q 6 Artur Szczesniak 30.1.1991 POL 10.64 q 7 Taron Kachatryan 28.1.1991 ARM 10.99 8 Per Magnus Solli 4.6.1991 NOR 11.11 Heat 3 ( 0.2) 1 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 10.44 Q 2 Francesco Basciani 11.4.1991 ITA 10.64 Q 3 Marcin Lawreszuk 1.7.1990 POL 10.68 Q 4 Florian Föstl 28.6.1991 GER 10.78 Q 5 Steven Colvert 24.8.1990 IRL 10.83 6 Tomas Reklys 8.8.1990 LTU 10.85 7 Bruno Ferreira 27.5.1990 POR 10.91 8 Luka Rakic 2.8.1991 MNE 11.34 Heat 4 (-1.5) 1 Philip Lindell 26.3.1990 NED 10.55 Q 2 Valerio Rosichini 7.2.1990 ITA 10.63 Q 3 Eugene Ayanful 14.5.1990 GBR 10.63 Q 4 Romain Burel 6.7.1991 FRA 10.67 Q 5 Risto Silventoinen 30.11.1990 FIN 10.89 6 Mustafa Yildiz 1.3.1990 TUR 11.00 7 Andrew Cavilla 4.2.1992 GIB 11.84 Heat 5 (-1.5) 1 Martin Ricar 28.5.1991 CZE 10.74 Q 2 Eduard Viles 8.2.1991 ESP 10.78 Q 3 Max Galliers 28.1.1990 GBR 10.79 Q 4 Lukasz Gauza 17.4.1990 POL 10.83 Q 5 Andrey Pankevych 4.5.1990 UKR 10.97 6 David Sennung 24.8.1991 SWE 11.00 7 Nikola Milinkovic 13.1.1991 SRB 11.24 8 Izzet Safer 10.7.1990 TUR 12.00 Semi-Finals (Jul 23) Heat 1 (-1.3) 1 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 10.69 Q 2 Max Galliers 28.1.1990 GBR 10.72 Q 3 Francesco Basciani 11.4.1991 ITA 10.72 4 Eduard Viles 8.2.1991 ESP 10.73 5 Philip Lindell 26.3.1990 NED 10.75 6 Marcin Lawreszuk 1.7.1990 POL 10.86 7 Loic Mounoussamy 29.3.1990 FRA 10.86 8 Florian Föstl 28.6.1991 GER 11.08 Heat 2 (-1.3) 1 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 10.26 Q 2 Eugene Ayanful 14.5.1990 GBR 10.47 Q 3 Valerio Rosichini 7.2.1990 ITA 10.61 q 4 Artur Szczesniak 30.1.1991 POL 10.63 q 5 Rubén Pros 5.3.1990 ESP 10.64 6 Václav Zich 4.9.1990 CZE 10.68 7 Felix Göltl 23.3.1990 GER 10.80 8 Tom Kling-Baptiste 29.8.1990 SWE 10.84 Heat 3 (-1.5) 1 Andrew Robertson 17.12.1990 GBR 10.59 Q 2 Delmas Obou 25.10.1991 ITA 10.60 Q 3 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 10.64 4 Martin Ricar 28.5.1991 CZE 10.64 5 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 10.66 6 Romain Burel 6.7.1991 FRA 10.68 7 Richard Pulst 4.12.1991 EST 10.81 8 Lukasz Gauza 17.4.1990 POL 10.82

200m Men

Final (Jul 25) (-0.1) 1 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 20.33 2 Robert Hering 14.6.1990 GER 20.83 3 Diego Marani 27.4.1990 ITA 21.03 4 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 8.3.1990 GRE 21.16 5 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 21.19 6 Vyacheslav Kolesnichenko 1.2.1990 RUS 21.27 7 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.44 8 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 21.87 First Round (Jul 24) Heat 1 ( 0.5) 1 Robert Hering 14.6.1990 GER 20.57 Q 2 Junior Ejehu 1.2.1991 GBR 21.19 Q 3 Maximus Fröjd 8.10.1990 SWE 21.35 Q 4 Jirí Faist 17.5.1990 CZE 21.44 Q 5 Bruno Ferreira 27.5.1990 POR 21.54 q 6 Lorenzo Valentini 13.4.1991 ITA 21.60 q 7 Antonio Martínez 18.9.1990 ESP 21.65 Heat 2 ( 0.9) 1 Diego Marani 27.4.1990 ITA 21.04 Q 2 Jakub Dobrowolski 24.10.1991 POL 21.51 Q 3 Erik Voncina 14.1.1990 SLO 21.58 Q 4 Roman Turcáni 28.3.1990 SVK 21.84 Q 5 László Kovács 19.2.1991 HUN 22.05 6 Nikola Milinkovic 13.1.1991 SRB 22.37 LukᚠŠtastný 23.2.1991 CZE DQ(163.3) Heat 3 ( 0.8) 1 Vyacheslav Kolesnichenko 1.2.1990 RUS 21.00 Q 2 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 21.18 Q 3 Mateusz Jedrusik 15.5.1991 POL 21.54 Q 4 Petar Kremenski 14.1.1991 BUL 21.91 Q 5 Andrey Pankevych 4.5.1990 UKR 22.08 Heat 4 ( 0.8) 1 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 8.3.1990 GRE 21.07 Q 2 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.23 Q 3 Teo Petrov 1.2.1991 BUL 21.42 Q 4 Mindaugas Baliukonis 26.3.1990 LTU 21.79 Q 5 Per Magnus Solli 4.6.1991 NOR 22.03 6 Jernej Jeras 26.8.1991 SLO 22.04 7 Luka Rakic 2.8.1991 MNE 22.71 Heat 5 ( 0.8) 1 Alexander Nordkvist 15.6.1990 SWE 21.06 Q 2 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 21.06 Q 3 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 21.08 Q 4 Martin Brieger 5.1.1991 GER 21.46 Q 5 Erik Stevens 11.3.1991 NED 21.58 q 6 Charles Bouly 8.6.1990 FRA 21.63 q 7 Tomas Reklys 8.8.1990 LTU 21.66 Semi-Finals (Jul 25) Heat 1 ( 1.8) 1 Robert Hering 14.6.1990 GER 20.64 Q 2 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 20.95 Q 3 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 21.01 q 4 Junior Ejehu 1.2.1991 GBR 21.24 5 Teo Petrov 1.2.1991 BUL 21.50 6 Charles Bouly 8.6.1990 FRA 21.71 7 Mindaugas Baliukonis 26.3.1990 LTU 21.93 8 Roman Turcáni 28.3.1990 SVK 22.21 Heat 2 ( 1.0) 1 Diego Marani 27.4.1990 ITA 21.16 Q 2 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.22 Q 3 Alexander Nordkvist 15.6.1990 SWE 21.41 4 Jakub Dobrowolski 24.10.1991 POL 21.51 5 Jirí Faist 17.5.1990 CZE 21.57 6 Erik Voncina 14.1.1990 SLO 21.62 7 Bruno Ferreira 27.5.1990 POR 21.83 8 Erik Stevens 11.3.1991 NED 21.97 Heat 3 ( 0.5) 1 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 20.92 Q 2 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 8.3.1990 GRE 20.94 Q 3 Vyacheslav Kolesnichenko 1.2.1990 RUS 21.00 q 4 Mateusz Jedrusik 15.5.1991 POL 21.55 5 Martin Brieger 5.1.1991 GER 21.73 6 Maximus Fröjd 8.10.1990 SWE 21.83 7 Petar Kremenski 14.1.1991 BUL 21.84 8 Lorenzo Valentini 13.4.1991 ITA 21.99

400m Men

Final (Jul 24) 1 Chris Clarke 25.1.1990 GBR 45.59 2 Andrzej Jaros 19.7.1990 POL 46.75 3 Louis Persent 18.7.1990 GBR 46.82 4 Niklas Zender 28.8.1990 GER 46.84 5 Zoltán Kovács 19.6.1990 HUN 47.07 6 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 47.39 7 Marcin Grynkiewicz 29.3.1990 POL 47.67 8 Máté Lukács 15.12.1990 HUN 47.69 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Niklas Zender 28.8.1990 GER 47.26 Q 2 Francesco Cappellin 18.8.1990 ITA 47.52 Q 3 Janis Baltušs 26.6.1991 LAT 47.63 Q 4 Dennis Spillekom 7.8.1990 NED 47.68 q 5 Juraj Mokrᚠ28.12.1990 SVK 48.12 q 6 Daniele Angelella 12.3.1991 SUI 48.31 James Hunter 4.6.1990 GBR DNF Heat 2 1 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 47.82 Q 2 Marcin Grynkiewicz 29.3.1990 POL 47.86 Q 3 Máté Lukács 15.12.1990 HUN 47.88 Q 4 Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991 ITA 48.26 5 Hrvoje Udiljak 31.10.1990 CRO 48.46 6 Georgi Ganchev 4.5.1990 BUL 48.52 7 Bojan Jovanovic 3.6.1990 SRB 49.33 8 Kristijan Efremov 31.8.1990 MKD 50.96 Heat 3 1 Louis Persent 18.7.1990 GBR 47.36 Q 2 Andrzej Jaros 19.7.1990 POL 47.47 Q 3 Adrian González 26.2.1990 ESP 48.18 Q 4 Uroš Jovanovic 2.4.1991 SLO 48.19 5 Endrik Zilberstein 10.2.1990 GEO 48.25 6 Stefanos Anastasiou 11.8.1990 CYP 50.69 Francesco Ravasio 6.4.1991 ITA DQ(163.3) Heat 4 1 Chris Clarke 25.1.1990 GBR 46.87 Q 2 Erik Voncina 14.1.1990 SLO 46.96 Q 3 Zoltán Kovács 19.6.1990 HUN 46.98 Q 4 Martial Minyem 26.10.1990 FRA 46.99 q 5 Silvan Lutz 17.10.1990 SUI 47.98 q 6 Billy Ryan 17.11.1990 IRL 48.30 7 Roman Turcáni 28.3.1990 SVK 48.93 Semi-Finals (Jul 23) Heat 1 1 Chris Clarke 25.1.1990 GBR 46.71 Q 2 Zoltán Kovács 19.6.1990 HUN 47.05 Q 3 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 47.37 Q 4 Marcin Grynkiewicz 29.3.1990 POL 47.58 q 5 Erik Voncina 14.1.1990 SLO 47.66 6 Martial Minyem 26.10.1990 FRA 47.96 7 Adrian González 26.2.1990 ESP 48.87 8 Juraj Mokrᚠ28.12.1990 SVK 49.84 Heat 2 1 Niklas Zender 28.8.1990 GER 47.10 Q 2 Andrzej Jaros 19.7.1990 POL 47.18 Q 3 Louis Persent 18.7.1990 GBR 47.29 Q 4 Máté Lukács 15.12.1990 HUN 47.39 q 5 Francesco Cappellin 18.8.1990 ITA 47.89 6 Dennis Spillekom 7.8.1990 NED 48.42 7 Silvan Lutz 17.10.1990 SUI 48.80 8 Janis Baltušs 26.6.1991 LAT 50.36

800m Men

Final (Jul 26) 1 Kevin López 12.6.1990 ESP 1:48.25 2 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:49.21 3 Aleksandr Sheplyakov 3.3.1991 RUS 1:49.37 4 Fábio Gonçalves 26.1.1990 POR 1:49.57 5 Robbie Schofield 14.12.1990 GBR 1:50.07 6 Paul Renaudie 2.4.1990 FRA 1:51.35 7 Andreas Smout 29.12.1990 BEL 1:51.65 8 Mark Patterson 23.1.1991 IRL 1:52.22 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Kevin López 12.6.1990 ESP 1:53.15 Q 2 Jakub Trzasalski 20.7.1990 POL 1:53.31 Q 3 Addis Riet 27.11.1991 NED 1:53.31 Q 4 Simon Gragnic 28.6.1990 FRA 1:53.42 Q 5 Johan Henningsson 2.11.1990 SWE 1:53.50 6 Hüseyin Yagli 15.1.1990 TUR 1:53.78 7 Nick Jensen 17.6.1991 DEN 1:57.32 Heat 2 1 Adrian Cirnaru 19.5.1991 ROU 1:51.57 Q 2 Dániel Kállay 16.4.1990 HUN 1:52.11 Q 3 Andreas Smout 29.12.1990 BEL 1:52.23 Q 4 Emrah Çoban 1.1.1990 TUR 1:52.51 Q 5 Andreas Lange 29.1.1991 GER 1:53.08 6 Dušan Páleník 5.9.1990 SVK 1:54.21 7 Slobodan Maksimovic 8.4.1990 SRB 1:57.33 Heat 3 1 Paul Renaudie 2.4.1990 FRA 1:51.30 Q 2 Aleksandr Sheplyakov 3.3.1991 RUS 1:51.46 Q 3 Ronny Heck 26.2.1990 GER 1:51.75 Q 4 Anton Asplund 13.12.1990 SWE 1:51.84 Q 5 Henrik Ingebrigtsen 24.2.1991 NOR 1:53.01 q Vasile Gheorghe 28.4.1990 ROU DQ(163.3) Heat 4 1 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:51.59 Q 2 George Preda 3.9.1991 ROU 1:51.69 Q 3 Matthias Stubbe 22.5.1990 BEL 1:52.16 Q 4 Thomas Roth 11.2.1991 NOR 1:52.50 Q 5 Cihat Ulus 1.2.1990 TUR 1:52.87 q 6 Jeffrey van der Park 23.6.1991 NED 1:53.48 7 Romario Gassmann 6.4.1990 SUI 1:54.01 Heat 5 1 Carl Soudril 10.12.1990 FRA 1:50.87 Q 2 Fábio Gonçalves 26.1.1990 POR 1:50.98 Q 3 Robbie Schofield 14.12.1990 GBR 1:51.19 Q 4 Mark Patterson 23.1.1991 IRL 1:51.43 Q 5 José Alberto Esteso 25.8.1990 ESP 1:51.71 q 6 Maksim Yuschanka 18.5.1990 BLR 1:52.02 q 7 Robin Rohlén 5.5.1990 SWE 1:53.11 Semi-Finals (Jul 25) Heat 1 1 Fábio Gonçalves 26.1.1990 POR 1:51.26 Q 2 Mark Patterson 23.1.1991 IRL 1:51.37 Q 3 Dániel Kállay 16.4.1990 HUN 1:51.44 4 Carl Soudril 10.12.1990 FRA 1:51.94 5 Adrian Cirnaru 19.5.1991 ROU 1:52.22 6 Matthias Stubbe 22.5.1990 BEL 1:52.46 7 Jakub Trzasalski 20.7.1990 POL 1:53.58 8 Cihat Ulus 1.2.1990 TUR 1:54.40 Heat 2 1 Kevin López 12.6.1990 ESP 1:49.19 Q 2 Paul Renaudie 2.4.1990 FRA 1:49.56 Q 3 Robbie Schofield 14.12.1990 GBR 1:50.31 q 4 Emrah Çoban 1.1.1990 TUR 1:50.75 5 Thomas Roth 11.2.1991 NOR 1:51.53 6 Henrik Ingebrigtsen 24.2.1991 NOR 1:53.01 7 Anton Asplund 13.12.1990 SWE 1:55.06 8 Addis Riet 27.11.1991 NED 1:56.41 Heat 3 1 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:49.98 Q 2 Andreas Smout 29.12.1990 BEL 1:50.31 Q 3 Aleksandr Sheplyakov 3.3.1991 RUS 1:50.61 q 4 Simon Gragnic 28.6.1990 FRA 1:50.64 5 Ronny Heck 26.2.1990 GER 1:51.63 6 Maksim Yuschanka 18.5.1990 BLR 1:51.86 7 George Preda 3.9.1991 ROU 1:52.22 José Alberto Esteso 25.8.1990 ESP DNS

1500m Men

Final (Jul 25) 1 David Bustos 25.8.1990 ESP 3:53.31 2 Resul Çevik 10.9.1990 TUR 3:54.30 3 Simon Horsfield 11.5.1990 GBR 3:54.56 4 Daniel Clorley 1.10.1990 GBR 3:54.66 5 Jonas Leandersson 26.1.1991 SWE 3:54.67 6 Ross Murray 8.10.1990 GBR 3:54.72 7 Bryan Cantero 28.4.1991 FRA 3:55.41 8 Szymon Sznura 7.3.1990 POL 3:55.54 9 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 3:55.57 10 Artyom Kazban 23.3.1990 UKR 3:55.59 11 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB 3:57.58 12 Anass Zouhry 15.5.1991 FRA 4:03.70 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 3:52.01 Q 2 Anass Zouhry 15.5.1991 FRA 3:52.06 Q 3 Simon Horsfield 11.5.1990 GBR 3:52.17 Q 4 Jonas Leandersson 26.1.1991 SWE 3:52.20 Q 5 Krzysztof Zebrowski 9.7.1990 POL 3:52.32 6 Henrik Ingebrigtsen 24.2.1991 NOR 3:53.69 7 Grzegorz Kalinowski 22.9.1990 POL 3:54.12 8 Aleksey Komarov 18.9.1990 RUS 3:55.61 9 Alberto Imedio 24.5.1991 ESP 3:55.91 10 James O'Hare 26.12.1990 IRL 3:56.84 11 Abdulgani Tuna 18.2.1991 TUR 4:10.02 12 Paul Robinson 24.5.1991 IRL 4:16.21 Heat 2 1 Bryan Cantero 28.4.1991 FRA 3:44.89 Q 2 David Bustos 25.8.1990 ESP 3:46.23 Q 3 Szymon Sznura 7.3.1990 POL 3:46.29 Q 4 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB 3:46.43 Q 5 Ross Murray 8.10.1990 GBR 3:46.54 q 6 Artyom Kazban 23.3.1990 UKR 3:46.93 q 7 Daniel Clorley 1.10.1990 GBR 3:47.88 q 8 Resul Çevik 10.9.1990 TUR 3:49.66 q 9 Cihat Ulus 1.2.1990 TUR 3:55.46 10 Miguel Moreira 4.2.1991 POR 3:57.44 11 Anton Danielsson 14.3.1990 SWE 4:01.58 12 Ian Ward 17.3.1990 IRL 4:03.19 Jurjen Polderman 21.4.1991 NED DNF

5000m Men

Final (Jul 25) 1 Hayle Ibrahimov 18.1.1990 AZE 14:01.19 2 Jakub Zivec 23.11.1990 CZE 14:10.58 3 Aitor Fernández 13.8.1991 ESP 14:20.14 4 Siarhei Platonau 12.12.1990 BLR 14:22.65 5 Sondre Moen 12.1.1991 NOR 14:26.23 6 Houssem Bouallagui 1990 FRA 14:27.40 7 Jesper van der Wielen 2.8.1991 NED 14:29.47 8 Simon Denissel 22.5.1990 FRA 14:37.86 9 Ozan Demir 20.5.1990 TUR 14:38.75 10 Lars Erik Malde 28.1.1990 NOR 14:41.97 11 José Costa 30.4.1991 POR 14:47.61 12 Adrian Trifan 24.12.1990 ROU 14:48.53 13 Yosi Goasdoué 7.9.1990 FRA 14:48.62 14 Indelau Tekele 24.3.1991 ISR 14:59.19 15 Ivan Strebkov 28.9.1991 UKR 14:59.81 16 Jaime Villa 17.4.1990 ESP 15:03.83 17 Anton Danielsson 14.3.1990 SWE 15:15.73 18 Gustaf Altin 28.6.1990 SWE 15:31.73 19 Olle Kalered 3.3.1990 SWE 15:38.34 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB DNF Christoph Hintz 28.6.1990 GER DNF

10000m Men

Final (Jul 25) 1 Hayle Ibrahimov 18.1.1990 AZE 30:06.64 2 Simon Lawson 28.3.1990 GBR 30:35.62 3 Siarhei Platonau 12.12.1990 BLR 30:55.92 4 Dewi Griffiths 9.8.1991 GBR 31:14.54 5 Mario Mola 23.2.1990 ESP 31:18.55 6 Dieter Vanstreels 27.12.1990 BEL 31:35.89 7 Soufiane Bouchikhi 22.3.1990 BEL 31:46.38 8 Lajos Farkas 3.3.1990 ROU 31:55.55 9 Dávid Kiss 30.3.1991 HUN 32:30.22 10 Ozan Demir 20.5.1990 TUR 32:40.72 11 Adriá Vila 29.6.1990 ESP 32:42.47 12 Andrey Kuzmin 16.1.1991 RUS 32:45.93 13 Asnakew Akal 14.2.1990 ISR 33:17.16 Jaime Villa 17.4.1990 ESP DNF Hüseyin Pak 15.10.1991 TUR DNF Muamer Hasanovic 13.10.1990 SRB DNF Indelau Tekele 24.3.1991 ISR DNF

3000mh Men

Final (Jul 26) 1 Antonio Abadía 2.7.1990 ESP 8:47.45 2 James Wilkinson 13.7.1990 GBR 8:51.54 3 Jeroen D'Hoedt 10.1.1990 BEL 8:51.76 4 Abdelatif Hadjam 8.8.1990 FRA 8:55.11 5 Valentin Pepiot 6.7.1991 FRA 8:57.21 6 Tanguy Pepiot 6.7.1991 FRA 8:58.69 7 Daniel Krüger 24.9.1991 GER 8:59.93 8 Yuriy Kishchenko 4.8.1991 UKR 9:03.14 9 Jonas Legernes 4.9.1991 SWE 9:05.47 10 Hakan Duvar 21.8.1990 TUR 9:06.98 11 Grigorios Voutsinas 1991 GRE 9:09.27 12 Roberto Alaiz 20.7.1990 ESP 9:29.84 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Abdelatif Hadjam 8.8.1990 FRA 8:57.44 Q 2 Daniel Krüger 24.9.1991 GER 8:58.34 Q 3 Yuriy Kishchenko 4.8.1991 UKR 8:58.76 Q 4 Jeroen D'Hoedt 10.1.1990 BEL 8:58.85 Q 5 Hakan Duvar 21.8.1990 TUR 8:59.40 q 6 Roberto Alaiz 20.7.1990 ESP 9:00.20 q 7 Erwin Leysen 15.11.1991 BEL 9:08.74 8 Benedikt Karus 22.1.1990 GER 9:12.22 9 Ole Hesselbjerg 23.4.1990 DEN 9:13.46 10 Andrea Scoleri 30.7.1990 ITA 9:16.58 11 Álvaro Cordero 7.5.1990 ESP 9:17.89 12 Olivier Pedroso 14.12.1990 POR 9:17.98 13 Yevgeniy Cherepanov 28.4.1991 RUS 9:28.94 Heat 2 1 Antonio Abadía 2.7.1990 ESP 8:56.52 Q 2 Jonas Legernes 4.9.1991 SWE 9:04.47 Q 3 Tanguy Pepiot 6.7.1991 FRA 9:07.38 Q 4 Valentin Pepiot 6.7.1991 FRA 9:07.69 Q 5 Grigorios Voutsinas 1991 GRE 9:07.94 q 6 James Wilkinson 13.7.1990 GBR 9:08.01 q 7 Jürgen Aigner 18.9.1990 AUT 9:09.54 8 Wurie Bah 28.7.1990 GER 9:17.48 9 Andrey Kulikov 23.3.1990 RUS 9:23.50 10 Maurizio Tavella 31.10.1991 ITA 9:25.35 Andreas Van Ham 30.3.1990 BEL DNF Sait Özdemir 14.8.1990 TUR DNF

110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men

Final (Jul 25) ( 1.1) 1 Lawrence Clarke 12.3.1990 GBR 13.37 2 Sergey Shubenkov 4.10.1990 RUS 13.40 3 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 13.41 4 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.45 5 Thomas Delmestre 31.3.1991 FRA 13.48 6 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.51 Michal Szade 17.5.1990 POL DQ(162.7) Andreas Martinsen 17.7.1990 DEN DNF First Round (Jul 24) Heat 1 ( 1.4) 1 Sergey Shubenkov 4.10.1990 RUS 13.43 Q 2 Michal Szade 17.5.1990 POL 13.64 Q 3 Dries Peeters 11.3.1991 BEL 13.79 Q 4 Julian Marquart 2.4.1991 GER 13.91 q 5 Jordan Nicolas 13.12.1990 FRA 14.10 q 6 Julian Ortíz 25.12.1990 ESP 14.22 Marvin Tay 31.12.1990 SWE DNF Heat 2 (-0.4) 1 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 13.69 Q 2 Richard Bienasch 3.6.1990 GER 13.72 Q 3 David Bernardo 26.1.1990 POR 13.89 Q 4 Ben Reynolds 26.9.1990 GBR 13.90 q 5 Andreas Idĺs 14.2.1990 NOR 14.30 6 Martin Arnaudov 5.4.1990 BUL 14.54 Martin Mazác 6.5.1990 CZE DNF Maciej Zalwert 14.2.1991 POL DNF Heat 3 (-1.3) 1 Lawrence Clarke 12.3.1990 GBR 13.60 Q 2 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.84 Q 3 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 14.09 Q 4 Batuhan Eruygun 23.4.1991 TUR 14.26 5 Giovanni Mantovani 8.1.1990 ITA 14.37 6 Janis Jansons 25.5.1990 LAT 14.41 7 Denis Hanjoul 17.1.1991 BEL 14.43 8 Robin Pál 13.5.1991 HUN 14.96 Heat 4 ( 1.1) 1 Andreas Martinsen 17.7.1990 DEN 13.71 Q 2 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.73 Q 3 Thomas Delmestre 31.3.1991 FRA 13.74 Q 4 Pawel Malak 27.1.1990 POL 14.19 q 5 Maximilian Bayer 5.12.1990 GER 14.37 6 Luca Sergi 31.10.1991 ITA 14.43 7 Viktor Romanov 26.11.1990 RUS 14.45 8 Jaak-Heinrich Jagor 11.5.1990 EST 14.50 Semi-Finals (Jul 24) Heat 1 (-1.5) 1 Lawrence Clarke 12.3.1990 GBR 13.56 Q 2 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 13.75 Q 3 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.76 Q 4 Richard Bienasch 3.6.1990 GER 13.81 5 Jordan Nicolas 13.12.1990 FRA 13.82 6 Dries Peeters 11.3.1991 BEL 14.08 7 Pawel Malak 27.1.1990 POL 14.10 8 David Bernardo 26.1.1990 POR 14.17 Heat 2 ( 1.7) 1 Sergey Shubenkov 4.10.1990 RUS 13.35 Q 2 Thomas Delmestre 31.3.1991 FRA 13.39 Q 3 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.40 Q 4 Michal Szade 17.5.1990 POL 13.44 q 5 Andreas Martinsen 17.7.1990 DEN 13.49 q 6 Ben Reynolds 26.9.1990 GBR 13.71 7 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 13.80 8 Julian Marquart 2.4.1991 GER 13.96

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Jul 26) 1 Tobias Giehl 25.7.1991 GER 50.85 2 Marc-John Dombrowski 15.5.1990 GER 51.28 3 Nikita Andriyanov 7.2.1990 RUS 51.43 4 Niall Flannery 26.4.1991 GBR 51.50 5 Silvestras Guogis 2.3.1990 LTU 52.55 6 Robert Brylinski 2.4.1991 POL 53.02 7 Xavier Carrión 4.6.1991 ESP 53.40 8 Revelinho Eind 7.4.1990 NED 53.58 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Marc-John Dombrowski 15.5.1990 GER 52.38 Q 2 Robert Brylinski 2.4.1991 POL 52.58 Q 3 Emir Bekric 14.3.1991 SRB 52.85 Q 4 Jonathan Puemi 7.4.1991 SUI 53.01 q 5 Andrei Daranuta 10.4.1990 MDA 53.61 6 Ilia Eligulashvili 5.8.1990 ISR 53.69 7 Hakim Reguieg 8.3.1991 FRA 53.95 Heat 2 1 Nikita Andriyanov 7.2.1990 RUS 52.38 Q 2 Jack Green 6.10.1991 GBR 52.67 Q 3 Samuel Carnicero 8.4.1990 ESP 52.70 Q 4 Emanuel Neves 13.3.1990 POR 53.25 q 5 Florian Mayrhofer 12.10.1990 AUT 53.33 q 6 Manuel Cargnelli 29.4.1990 ITA 54.56 7 Denys Nechyporenko 7.1.1990 UKR 55.22 Heat 3 1 Tobias Giehl 25.7.1991 GER 52.09 Q 2 Revelinho Eind 7.4.1990 NED 52.56 Q 3 Tibor Koroknai 24.1.1990 HUN 52.74 Q 4 Anatoliy Synyanskyy 4.2.1991 UKR 53.20 q 5 Cesare De Mezza 12.9.1990 ITA 53.87 6 Diogo Santos 3.5.1991 POR 53.91 7 Clement Doumouro 8.4.1991 FRA 54.31 Heat 4 1 Niall Flannery 26.4.1991 GBR 52.27 Q 2 Xavier Carrión 4.6.1991 ESP 52.64 Q 3 Silvestras Guogis 2.3.1990 LTU 52.93 Q 4 Řyvind Kjerpeset 12.12.1991 NOR 53.39 5 Pawel Celep 18.11.1990 POL 53.48 6 Batuhan Eruygun 23.4.1991 TUR 59.24 Semi-Finals (Jul 25) Heat 1 1 Niall Flannery 26.4.1991 GBR 52.18 Q 2 Marc-John Dombrowski 15.5.1990 GER 52.87 Q 3 Robert Brylinski 2.4.1991 POL 52.96 Q 4 Xavier Carrión 4.6.1991 ESP 53.08 q 5 Emir Bekric 14.3.1991 SRB 53.45 6 Emanuel Neves 13.3.1990 POR 53.83 7 Tibor Koroknai 24.1.1990 HUN 53.97 8 Anatoliy Synyanskyy 4.2.1991 UKR 54.32 Heat 2 1 Nikita Andriyanov 7.2.1990 RUS 51.61 Q 2 Tobias Giehl 25.7.1991 GER 51.64 Q 3 Silvestras Guogis 2.3.1990 LTU 52.36 Q 4 Revelinho Eind 7.4.1990 NED 52.62 q 5 Samuel Carnicero 8.4.1990 ESP 53.38 6 Florian Mayrhofer 12.10.1990 AUT 53.74 7 Jonathan Puemi 7.4.1991 SUI 55.90 Jack Green 6.10.1991 GBR DNS

High Jump Men

Final (Jul 25) 1 Sergey Mudrov 8.9.1990 RUS 2.25 2 Ümit Tan 16.7.1990 TUR 2.25 3 Artsiom Naumovich 19.2.1991 BLR 2.19 4 Lorenzo Biaggi 15.1.1990 ITA 2.14 =5 Sven Tarnowski 4.3.1990 GER 2.11 Kourosh Fouroghi 14.8.1990 IRL 2.11 Kjřlv Egeland 12.7.1990 NOR 2.11 8 Robin Pál 13.5.1991 HUN 2.11 =9 Mike Edwards 11.7.1990 GBR 2.11 Jaroslaw Rutkowski 11.8.1991 POL 2.11 =11 Miguel Sancho 24.4.1990 ESP 2.07 Barry Pender 2.4.1990 IRL 2.07 13 Lukasz Prokopczuk 2.1.1990 POL 1.99 Qualification (Jul 23) Group A 1 Sergey Mudrov 8.9.1990 RUS 2.15 Q 2 Kourosh Fouroghi 14.8.1990 IRL 2.15 Q 3 Lukasz Prokopczuk 2.1.1990 POL 2.15 Q 4 Robin Pál 13.5.1991 HUN 2.10 q 5 Oliver Bräutigam 4.12.1990 GER 2.10 =6 Sam Bailey 15.9.1991 GBR 2.05 Adónios Mástoras 6.1.1991 GRE 2.05 Martinš Karabeško 21.12.1990 LAT 2.05 9 Erik Sundlöf 26.6.1991 SWE 2.05 =10 Anton Balan 3.7.1990 MDA 2.05 Serhat Birinci 13.5.1990 TUR 2.05 12 Roberto Azzaro 29.7.1990 ITA 2.00 Group B 1 Ümit Tan 16.7.1990 TUR 2.15 Q 2 Artsiom Naumovich 19.2.1991 BLR 2.15 Q =3 Miguel Sancho 24.4.1990 ESP 2.10 q Mike Edwards 11.7.1990 GBR 2.10 q Sven Tarnowski 4.3.1990 GER 2.10 q Kjřlv Egeland 12.7.1990 NOR 2.10 q Jaroslaw Rutkowski 11.8.1991 POL 2.10 q 8 Lorenzo Biaggi 15.1.1990 ITA 2.10 q 9 Barry Pender 2.4.1990 IRL 2.10 q 10 Hendrik Meier 19.3.1990 GER 2.10 11 Viktor Fajoyomi 27.3.1991 HUN 2.05 12 Jan Sommerschuh 21.5.1990 CZE 2.00 13 Matteo Mosconi 5.11.1991 SMR 1.95

Pole Vault Men

Final (Jul 26) 1 Nico Weiler 5.4.1990 GER 5.25 2 Dmitriy Zhelyabin 20.5.1990 RUS 5.25 3 Henri Väyrynen 16.10.1991 FIN 5.15 4 Andrew Sutcliffe 10.7.1991 GBR 5.05 5 Pascal Koehl 1.9.1991 GER 4.95 =6 Tom Konrad 30.3.1991 GER 4.95 Adam Lisiak 8.5.1990 POL 4.95 8 Marcello Palazzo 22.2.1991 ITA 4.95 9 Adrien Martin 11.3.1990 FRA 4.80 10 Marquis Richards 29.7.1991 SUI 4.80 Robert Sobera 19.1.1991 POL NH Zan Marinic 16.5.1990 SLO NH Qualification (Jul 24) Group A =1 Pascal Koehl 1.9.1991 GER 4.95 q Robert Sobera 19.1.1991 POL 4.95 q 3 Marquis Richards 29.7.1991 SUI 4.95 q 4 Zan Marinic 16.5.1990 SLO 4.95 q 5 Andrew Sutcliffe 10.7.1991 GBR 4.95 q 6 Tom Konrad 30.3.1991 GER 4.95 q 7 Marcello Palazzo 22.2.1991 ITA 4.85 q 8 Alexandre Feger 22.1.1990 FRA 4.85 9 Diogo Ferreira 30.7.1990 POR 4.70 Group B 1 Nico Weiler 5.4.1990 GER 4.95 q =2 Henri Väyrynen 16.10.1991 FIN 4.95 q Dmitriy Zhelyabin 20.5.1990 RUS 4.95 q 4 Adam Lisiak 8.5.1990 POL 4.95 q 5 Adrien Martin 11.3.1990 FRA 4.95 q 6 Paul Kilbertus 5.6.1990 AUT 4.85 =7 Claudio Stecchi 23.11.1991 ITA 4.70 Pauls Pujats 6.8.1991 LAT 4.70 Alexandre Marchand 23.2.1990 FRA NH

Long Jump Men

Final (Jul 26) 1 Aleksandr Menkov 7.12.1990 RUS 7.98 ( 7.57/ 2.3 7.95/ 1.5 7.52/ 0.3 7.73/ 0.6 7.57/ 1.2 7.98/ 0.7) 2 Lukasz Maslowski 8.6.1991 POL 7.85 ( 7.55/ 1.8 x x 7.40/ 1.4 x 7.85/ 1.2) 3 Denis Bogdanov 2.4.1991 RUS 7.76 ( 7.76/ 1.3 7.61/ 0.4 x 7.53/-0.1 7.58/ 1.0 x) 4 Patrick Rädler 23.9.1990 GER 7.65 ( 7.65/ 0.3 x 7.17/ 0.3 7.47/ 0.9 7.53/ 0.1 x) 5 Zachariasz Derezinski 22.8.1990 POL 7.64 ( 7.64/ 1.1 7.59/ 0.9 7.40/ 2.4 5.80/ 0.1 7.42/ 0.0 7.25/ 0.5) 6 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.64 ( 7.64/-0.2 - 7.58/ 0.9 - - -) 7 Dimítrios Mihalélis 20.6.1991 GRE 7.49 ( 7.49/ 1.1 x x x x x) 8 Artsiom Bandarenka 19.6.1991 BLR 7.41 ( x 7.19/ 0.1 7.41/ 1.1 6.97/-0.3 x x) 9 Dino Pervan 12.1.1991 CRO 7.39 ( 7.32/ 2.1 x 7.39/ 1.0) 10 Romain Burel 6.7.1991 FRA 7.21 ( x 7.16/ 0.5 7.21/ 0.6) 11 Nikólaos Kapsís 5.12.1991 GRE 7.08 ( 7.08/ 0.7 7.03/-0.3 x) 12 Lorenzo Crosio 18.4.1990 ITA 5.68 ( 5.68/-0.5 x -) Qualification (Jul 25) Group A 1 Aleksandr Menkov 7.12.1990 RUS 7.65 w Q ( 7.65/ 5.2 - -) 2 Lukasz Maslowski 8.6.1991 POL 7.55 Q ( 7.14/ 1.0 x 7.55/ 0.0) 3 Dino Pervan 12.1.1991 CRO 7.46 q ( 7.22/-2.0 7.46/-0.1 x) 4 Patrick Rädler 23.9.1990 GER 7.44 q ( 7.44/ 0.7 7.32/ 1.4 7.43/-0.5) 5 Lorenzo Crosio 18.4.1990 ITA 7.43 q ( 7.11/ 2.0 x 7.43/ 1.4) 6 Dimítrios Mihalélis 20.6.1991 GRE 7.42 q ( 7.42/ 0.6 7.26/ 4.8 x) 7 Artsiom Bandarenka 19.6.1991 BLR 7.39 q ( 7.17/ 3.9 x 7.39/-0.3) 8 Krzysztof Tomasiak 3.4.1990 POL 7.37 ( 7.37/ 1.0 6.78/ 2.0 x) 9 Guillaume Victorin 26.5.1990 FRA 7.30 ( 7.30/ 0.5 x 7.15/ 0.2) 10 Martin Schwingenschuh 28.11.1990 AUT 7.17 w ( 7.17/ 2.7 6.84/ 1.6 7.10/ 2.8) Group B 1 Denis Bogdanov 2.4.1991 RUS 7.65 Q ( x 7.65/ 0.9 -) 2 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.63 Q ( 7.63/ 0.3 - -) 3 Zachariasz Derezinski 22.8.1990 POL 7.60 Q ( x x 7.60/ 0.8) 4 Nikólaos Kapsís 5.12.1991 GRE 7.40 q ( 7.40/ 0.4 6.96/ 0.8 x) 5 Romain Burel 6.7.1991 FRA 7.38 q ( 6.66/ 0.3 6.96/ 0.0 7.38/ 0.0) 6 Marcel Kirstges 29.5.1991 GER 7.31 ( 7.28/ 0.1 7.17/-0.7 7.31/ 0.3) 7 Maksim Botsman 1.8.1991 BLR 7.26 ( x 6.82/-0.4 7.26/ 0.2) 8 Björn Wilson 23.2.1990 SWE 7.16 ( 6.67/ 0.3 7.16/ 0.4 6.87/-0.8) 9 Rubén Pros 5.3.1990 ESP 7.09 ( 6.92/ 1.1 7.09/ 0.8 6.99/ 0.8) 10 Paolo Catallo 7.1.1991 ITA 6.53 ( 6.38/ 0.2 x 6.53/ 0.6)

Triple Jump Men

Final (Jul 24) 1 Aleksey Fedorov 25.5.1991 RUS 16.67 w (16.67/ 2.7 x x x x 16.55/ 1.5) 2 Askin Karaca 20.10.1990 TUR 16.10 ( x x 15.65/ 1.3 x 15.79/ 0.4 16.10/ 0.9) 3 Pavels Kovalovs 17.10.1990 LAT 16.03 (15.71/ 0.9 15.70/-0.9 16.03/ 1.2 15.89/ 0.6 15.88/ 1.6 15.84/ 3.6) 4 Ruslan Samitov 11.2.1991 RUS 15.89 (14.99/ 0.5 15.40/ 0.5 15.89/ 0.3 13.87/ 1.8 15.20/ 0.5 15.83/-0.1) 5 Alexandru Baciu 25.2.1991 ROU 15.88 (15.87/ 0.8 15.71/ 0.5 x x 15.88/-0.1 x) 6 Jorge Gimeno 16.2.1990 ESP 15.88 (15.88/ 2.0 x - x x x) 7 Manuel Ziegler 28.7.1990 GER 15.54 (15.44/ 0.9 15.54/ 0.0 15.34/ 0.1 - 15.38/ 0.1 x) 8 Panagiotis Volou 1.9.1991 CYP 15.44 (15.20/ 1.2 15.44/ 0.4 15.32/ 0.2 15.12/ 2.2 14.98/ 0.3 x) 9 Andrea Chiari 12.2.1991 ITA 15.42 (14.74/ 0.8 14.98/ 0.7 15.42/ 1.0) 10 Jeudi Brito 23.8.1990 ITA 15.36 ( x x 15.36/ 0.9) 11 Krzysztof Uwijala 27.11.1990 POL 15.08 (15.03/ 0.5 x 15.08/ 0.0) Gaetan Saku Bafuanga 22.7.1991 FRA NM ( x x -) Qualification (Jul 23) Group A 1 Aleksey Fedorov 25.5.1991 RUS 16.55 Q (16.55/-0.4 - -) 2 Ruslan Samitov 11.2.1991 RUS 15.58 Q (15.43/-0.4 15.56/ 0.7 -) 3 Manuel Ziegler 28.7.1990 GER 15.56 Q (15.17/ 0.0 15.25/ 0.4 15.56/ 0.2) 4 Andrea Chiari 12.2.1991 ITA 15.56 Q (15.03/ 0.0 15.41/ 0.4 15.21/ 0.5) 5 Aboubacar Bamba 20.6.1991 FRA 15.41 (14.10/ 0.0 15.36/ 0.0 15.22/ 0.0) 6 Myhaylo Vlasov 13.6.1990 UKR 15.36 ( x 15.22/-0.9 15.29/ 0.1) 7 Ben Williams 25.1.1992 GBR 14.92 ( x 14.92/ 0.4 x) 8 Anvar Zeynalzade 15.6.1990 AZE 14.90 ( x x 14.90/ 0.2) 9 Kanstantsin Barycheuski 29.5.1990 BLR 14.79 (14.74/ 0.0 14.40/-0.4 14.79/ 0.6) Group B 1 Gaetan Saku Bafuanga 22.7.1991 FRA 16.16 Q (14.73/-1.0 13.93/-2.5 16.16/-1.1) 2 Askin Karaca 20.10.1990 TUR 15.78 Q (15.78/-1.5 - -) 3 Jorge Gimeno 16.2.1990 ESP 15.77 Q (15.02/-2.2 15.77/-1.8 -) 4 Alexandru Baciu 25.2.1991 ROU 15.75 Q ( x 15.75/-1.6 -) 5 Krzysztof Uwijala 27.11.1990 POL 15.60 Q (15.33/-0.7 15.60/-1.1 -) 6 Pavels Kovalovs 17.10.1990 LAT 15.58 Q (14.85/-1.6 15.29/-1.0 15.58/-2.1) 7 Jeudi Brito 23.8.1990 ITA 15.48 q (15.58/-1.8 - -) 8 Panagiotis Volou 1.9.1991 CYP 15.45 q (15.18/-0.2 x 15.48/-1.7) 9 Kola Adedoyin 8.4.1991 GBR 15.39 (14.88/-1.2 15.45/-0.4 15.20/ 0.1) 10 Ulrick Bolosier 12.5.1991 FRA 15.29 (14.34/-2.0 15.01/-2.4 15.39/-2.1)

Shot Put 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 25) 1 David Storl 27.7.1990 GER 22.40 (22.40 22.07 x 21.32 x x) 2 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 20.22 (18.44 19.24 20.22 x x x) 3 Hendrik Müller 28.8.1990 GER 19.63 (19.63 19.12 18.98 19.08 x x) 4 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 19.40 (19.26 x x 19.26 x 19.40) 5 Božidar Antunovic 24.7.1991 SRB 19.26 (18.97 19.26 19.10 18.76 x 18.92) 6 Simon Gustafsson 24.5.1990 SWE 19.18 ( x 19.18 x x 19.09 x) 7 Ladíslav Prásil 17.5.1990 CZE 18.85 ( x 18.62 x x 18.36 18.85) 8 Michal Rasinski 31.3.1990 POL 18.58 (18.41 18.46 x 18.46 18.58 x) 9 Dmitriy Savytskyy 14.12.1990 UKR 18.08 (18.08 - -) 10 Mario Labisch 9.9.1990 GER 17.89 (16.91 17.28 17.89) 11 Wojciech Janusz 17.10.1990 POL 17.86 (17.86 17.41 x) 12 Konrad Partyka 29.1.1990 POL 17.15 (16.57 x 17.15) Qualification (Jul 25) Group A 1 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 21.32 Q ( x 21.32 -) 2 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 19.92 Q ( x 19.92 -) 3 Božidar Antunovic 24.7.1991 SRB 19.22 Q ( x 19.22 -) 4 Konrad Partyka 29.1.1990 POL 18.45 q (17.26 17.90 18.45) 5 Mario Labisch 9.9.1990 GER 18.42 q (17.55 17.98 18.42) 6 Curtis Griffith-Parker 27.9.1990 GBR 17.82 ( x x 17.82) 7 Marko Špiler 8.1.1990 SLO 17.67 ( x 17.67 17.67) 8 Nicaise Jeannet 23.2.1990 FRA 17.66 (17.02 17.66 16.77) 9 Robert-Jan Vos 20.6.1990 NED 17.54 (16.53 17.54 x) 10 Colin Quirke 17.6.1990 IRL 17.34 ( x 17.34 x) 11 José Pinedo 30.7.1990 ESP 17.26 (17.26 17.04 16.76) 12 Ben Getemans 18.1.1991 BUL 16.66 (16.07 16.66 x) Karlis Kalns 26.9.1990 LAT NM ( x x x) Group B 1 David Storl 27.7.1990 GER 20.32 Q (20.32 - -) 2 Hendrik Müller 28.8.1990 GER 19.37 Q (18.55 19.37 -) 3 Ladíslav Prásil 17.5.1990 CZE 19.04 Q (18.58 18.09 19.04) 4 Simon Gustafsson 24.5.1990 SWE 18.96 Q (18.48 18.96 -) 5 Dmitriy Savytskyy 14.12.1990 UKR 18.94 Q (18.94 - -) 6 Michal Rasinski 31.3.1990 POL 18.83 Q (17.94 18.83 -) 7 Wojciech Janusz 17.10.1990 POL 17.86 q ( x x 17.86) 8 Maksim Zakharenka 10.7.1991 BLR 17.48 (17.29 17.44 17.48) 9 Bojan Umetic 8.9.1991 SRB 17.46 (16.59 x 17.46) 10 George Bedoshvili 4.1.1990 GEO 17.36 (16.63 17.36 x) 11 Neno Bashev 12.2.1990 BUL 17.29 (17.09 17.29 17.25) 12 Mart Meos 18.3.1990 EST 16.98 (16.92 x 16.98) 13 Volkan Karakas 25.2.1990 TUR 16.19 (15.52 x 16.19)

Discus 1750g (Junior implement) Men

Final (Jul 24) 1 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 65.73 (65.59 61.47 x 62.94 x 65.73) 2 Gordon Wolf 17.1.1990 GER 63.02 (60.15 57.87 54.10 x 63.02 x) 3 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 60.98 (60.10 60.86 x x 60.98 x) 4 Curtis Griffith-Parker 27.9.1990 GBR 60.46 (60.46 54.12 58.47 57.94 57.39 57.06) 5 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 60.05 (54.45 59.26 60.05 57.66 x x) 6 Priidu Niit 27.1.1990 EST 59.17 (58.11 59.17 56.83 57.08 56.58 55.79) 7 Pyry Niskala 6.11.1990 FIN 58.50 (58.50 54.92 55.87 x 57.25 56.42) 8 Meigo Tammsaar 20.8.1990 EST 58.18 (57.55 56.63 56.94 58.18 x 56.04) 9 Michal Mikulicz 8.5.1991 POL 56.78 ( x 55.56 56.78) 10 Andrei Gag 27.4.1991 ROU 55.84 (51.18 55.09 55.84) 11 Stipe Zunic 13.12.1990 CRO 54.96 (53.68 x 54.96) Eligijus Ruškys 1.12.1990 LTU NM ( x x x) Qualification (Jul 23) Group A 1 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 58.49 Q (58.49 - -) 2 Curtis Griffith-Parker 27.9.1990 GBR 57.85 Q (57.85 - -) 3 Gordon Wolf 17.1.1990 GER 56.21 q ( x 56.21 x) 4 Priidu Niit 27.1.1990 EST 56.09 q (55.12 56.09 52.89) 5 Stipe Zunic 13.12.1990 CRO 55.95 q ( x 48.62 55.95) 6 Andrei Gag 27.4.1991 ROU 55.64 q (55.64 53.24 x) 7 Ville Kivioja 9.7.1990 FIN 54.29 (54.18 53.12 54.29) 8 Damian Walkowski 24.2.1990 POL 53.68 (52.07 52.92 53.68) 9 Itamar Levi 11.11.1991 ISR 52.58 (52.27 52.52 52.58) 10 Lolassonn Djouhan 18.5.1991 FRA 51.77 (37.85 51.77 51.58) 11 Daniel Compagno 30.10.1990 ITA 51.66 (51.66 50.63 x) 12 Bartosz Roch 27.3.1990 POL 51.52 (51.10 50.04 51.52) 13 Colin Quirke 17.6.1990 IRL 50.63 ( x 50.63 x) 14 Anil Ugurdil 22.8.1990 TUR 48.36 (48.36 46.53 46.93) Group B 1 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 61.47 Q (61.47 - -) 2 Meigo Tammsaar 20.8.1990 EST 58.43 Q (58.43 - -) 3 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 56.98 q ( x x 56.98) 4 Pyry Niskala 6.11.1990 FIN 56.73 q (49.70 52.33 56.73) 5 Eligijus Ruškys 1.12.1990 LTU 56.31 q (53.34 54.94 56.31) 6 Michal Mikulicz 8.5.1991 POL 54.49 q (53.17 x 54.49) 7 Eivind Henriksen 14.9.1990 NOR 52.99 (50.29 52.99 48.90) 8 Michael Salzer 25.10.1991 GER 52.95 ( x 51.45 52.95) 9 Thomas Müller 28.2.1990 GER 52.34 (50.44 51.22 52.34) 10 Jeppe Berling 8.8.1990 DEN 48.48 (46.96 x 48.48) 11 Márk Bodák 9.8.1991 HUN 48.21 ( x 48.21 48.12) Nicaise Jeannet 23.2.1990 FRA NM ( x x x) Eduardo Albertazzi 14.9.1991 ITA NM ( x x x)

Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 26) 1 Andrey Martynyuk 23.9.1990 UKR 79.54 (79.54 76.68 x x 77.37 75.42) 2 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 79.14 (79.14 74.83 76.53 76.61 75.18 x) 3 Javier Cienfuegos 15.7.1990 ESP 79.12 ( x 77.57 76.69 x 78.42 79.12) 4 Eivind Henriksen 14.9.1990 NOR 76.65 (76.57 x x 76.65 x x) 5 Aleh Dubitski 19.10.1990 BLR 74.47 (73.68 74.47 x x x x) 6 Richard Olbrich 7.4.1990 GER 74.14 (72.17 x x 74.14 71.96 70.89) 7 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 73.61 (73.61 70.83 x 73.12 72.81 x) 8 Peter Smith 20.7.1990 GBR 72.16 ( x 66.53 72.16 68.81 x 68.90) 9 Markus Johansson 8.5.1990 SWE 70.22 (70.22 68.73 x) 10 Maxime Rolnin 22.11.1990 FRA 68.94 (67.70 67.15 68.94) Kai Räsänen 29.6.1990 FIN NM ( x x x) Norbert Rauhut 17.1.1990 POL NM ( x x x) Qualification (Jul 25) Group A 1 Javier Cienfuegos 15.7.1990 ESP 74.62 Q (74.62 - -) 2 Eivind Henriksen 14.9.1990 NOR 74.59 Q (74.59 - -) 3 Peter Smith 20.7.1990 GBR 72.79 Q (70.38 72.79 -) 4 Kai Räsänen 29.6.1990 FIN 71.45 Q (69.64 70.34 71.45) 5 Aleh Dubitski 19.10.1990 BLR 71.31 Q (66.59 x 71.31) 6 Norbert Rauhut 17.1.1990 POL 69.08 q ( x x 69.08) 7 Norbert Schvéger 11.12.1990 HUN 67.67 (66.14 67.67 65.22) 8 Sergey Holub 29.11.1990 UKR 67.51 (67.51 65.32 x) 9 Johannes Bichler 3.7.1990 GER 66.53 ( x x 66.53) 10 Florent Verstichel 19.11.1991 FRA 64.75 ( x x 64.75) 11 Zdravko Dimitrov 31.8.1991 BUL 62.72 (59.41 62.72 x) 12 Kristian Nyman 24.12.1990 SWE 62.71 (60.18 62.44 62.71) 13 Michael Kolokotronis 8.12.1990 CYP 61.93 ( x 61.93 60.32) 14 Simone Falloni 26.9.1991 ITA 61.55 ( x 61.55 x) 15 Edgars Gailis 22.9.1991 LAT 59.48 ( x 58.75 59.48) Group B 1 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 74.91 Q (74.91 - -) 2 Richard Olbrich 7.4.1990 GER 74.51 Q (74.51 - -) 3 Andrey Martynyuk 23.9.1990 UKR 73.15 Q ( x 73.15 -) 4 Markus Johansson 8.5.1990 SWE 71.54 Q (70.01 71.54 -) 5 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 70.35 q ( x x 70.35) 6 Maxime Rolnin 22.11.1990 FRA 67.89 q (65.03 x 67.89) 7 Marcin Pastuszko 17.5.1991 POL 66.78 (66.78 x 63.10) 8 Aleksey Kochnev 6.4.1990 RUS 66.67 ( x x 66.67) 9 Jerome Sala 22.9.1991 FRA 64.88 ( x 64.88 61.47) 10 Martin Lehemets 6.3.1991 EST 62.45 ( x 62.45 x) 11 Richard Villanger 9.5.1991 NOR 60.79 (60.79 x x) 12 Erik Romberg 12.8.1990 SWE 59.32 ( x 59.32 x) 13 Gianlorenzo Ferretti 18.4.1991 ITA 58.89 ( x 58.89 57.65) Mikko Kuusela 21.1.1990 FIN NM ( x x x)

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Jul 25) 1 Andreas Hofmann 16.12.1991 GER 75.89 (74.38 75.77 75.89 71.65 73.98 68.84) 2 Till Wöschler 9.6.1991 GER 73.66 (67.55 71.37 71.66 72.07 73.66 72.96) 3 Lukasz Grzeszczuk 3.3.1990 POL 73.55 (70.75 73.55 71.99 x 71.75 71.19) 4 Gianluca Tamberi 1.7.1990 ITA 72.76 (70.15 69.32 x - 72.76 x) 5 Kirill Kadukov 4.2.1990 RUS 71.16 (66.15 64.02 71.16 62.87 68.73 x) 6 Joonas Verronen 24.4.1990 FIN 71.00 (69.10 67.47 71.00 69.31 70.04 67.64) 7 Maik Dolch 10.2.1990 GER 70.65 ( x 70.65 70.62 69.26 x 66.41) 8 Jakub Vadlejch 10.10.1990 CZE 69.63 (69.63 x x 64.69 x x) 9 Stipe Zunic 13.12.1990 CRO 69.20 (65.53 69.20 67.74) 10 Tuomas Laaksonen 9.3.1990 FIN 68.16 (65.78 68.16 65.16) 11 Nikita Zakharov 4.1.1990 RUS 67.93 (66.77 67.93 x) 12 Vedran Samac 22.1.1990 SRB 66.61 (66.61 62.78 62.04) 13 Lars Timmerman 19.4.1991 NED 65.99 (65.99 65.44 63.95) Qualification (Jul 23) Group A 1 Jakub Vadlejch 10.10.1990 CZE 72.60 Q (65.58 72.60 -) 2 Stipe Zunic 13.12.1990 CRO 70.82 q (66.04 70.82 68.11) 3 Maik Dolch 10.2.1990 GER 70.54 q (70.54 x 67.27) 4 Nikita Zakharov 4.1.1990 RUS 68.76 q ( x 64.94 68.76) 5 Vedran Samac 22.1.1990 SRB 68.59 q (66.42 63.49 68.59) 6 Dmitri Tarabin 29.10.1991 MDA 67.82 (66.43 67.82 66.14) 7 Ivan Storic 17.1.1990 SRB 67.80 (60.89 63.85 67.80) 8 Patryk Michalski 2.2.1990 POL 67.50 (67.21 67.50 67.19) 9 Daniel Pembroke 16.7.1991 GBR 66.82 (66.67 66.82 62.64) 10 Magnus Kirt 10.4.1990 EST 63.75 ( x 63.75 61.71) 11 Sami Peltomäki 11.1.1991 FIN 62.95 (61.81 62.95 61.75) 12 Gianluca Tamberi 1.7.1990 ITA 61.39 (61.39 x x) Group B 1 Till Wöschler 9.6.1991 GER 73.93 Q (71.05 69.73 73.93) 2 Lars Timmerman 19.4.1991 NED 72.58 Q (72.58 - -) 3 Andreas Hofmann 16.12.1991 GER 72.38 Q (72.38 - -) 4 Lukasz Grzeszczuk 3.3.1990 POL 71.76 q (71.76 - -) 5 Joonas Verronen 24.4.1990 FIN 71.48 q (62.70 69.11 71.48) 6 Kirill Kadukov 4.2.1990 RUS 70.03 q (59.49 70.03 62.59) 7 Tuomas Laaksonen 9.3.1990 FIN 68.06 q (61.36 62.39 68.06) 8 Matthew Hunt 1.10.1990 GBR 67.76 (67.34 67.38 67.76) 9 Gábor Hernádi 12.4.1990 HUN 66.34 (63.90 66.34 65.99) 10 Marcin Plener 22.8.1990 POL 64.58 (62.96 64.58 64.00) 11 Ranno Koorep 24.1.1990 EST 64.17 (64.17 62.97 62.49) 12 Branko Paukovic 28.5.1991 SRB 63.84 (59.91 63.84 x) 13 Nerijus Luckauskas 10.1.1991 LTU 60.73 (60.73 59.17 58.65)

Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men

Final standings (Jul 23/24) 1 Thomas Van Der Plaetsen 24.12.1990 BEL 7769 (11.45/-0.5 7.24/n.a 14.32 2.13 49.67 14.27/-2.0 36.44 4.40 58.42 4:44.17) 2 Petter Olson 14.2.1991 SWE 7734 (11.18/-1.2 7.00/n.a 14.38 1.98 49.06 14.12/2.5 39.77 4.90 42.74 4:33.27) 3 Kai Kazmirek 28.1.1991 GER 7639 (11.15/-1.2 7.25/n.a 11.95 2.01 47.11 15.03/-0.9 41.60 4.40 54.32 4:46.24) 4 Maximilian Gilde 5.1.1990 GER 7552 (11.28/-0.5 7.45/n.a 14.07 1.92 51.44 14.83/-2.0 41.00 4.40 59.22 4:52.16) 5 Daniel Gardiner 25.6.1990 GBR 7509 (10.97/-1.1 7.47/n.a 15.07 1.89 50.82 14.61/2.5 41.77 4.30 45.15 4:49.52) 6 Dominik Distelberger 16.3.1990 AUT 7396 (10.88/-1.2 7.38/n.a 11.31 1.86 49.34 14.18/-0.9 39.56 4.40 47.06 4:47.98) 7 Adam Pašiak 18.7.1990 CZE 7331 (11.22/-1.1 7.38/n.a 13.71 1.98 52.62 15.12/1.5 39.00 4.70 48.23 5:00.03) 8 Adam Helcelet 27.10.1991 CZE 7286 (11.43/-2.3 6.87/n.a 14.73 1.92 50.13 14.46/-0.9 38.80 4.20 49.65 4:51.21) 9 Eetu Taskinen 8.8.1991 FIN 7254 (11.67/-1.1 6.47/n.a 13.86 1.80 51.09 15.23/1.5 44.57 4.70 56.37 4:44.58) 10 Ashley Bryant 17.5.1991 GBR 7193 (11.50/-0.5 6.59/n.a 12.87 1.80 50.01 14.96/-2.0 39.72 4.10 64.21 4:42.83) 11 Michele Calvi 7.6.1990 ITA 7179 (11.07/-1.2 6.94/n.a 13.74 1.86 50.98 14.21/-0.9 42.39 4.00 47.66 5:03.14) 12 Jaroslav Hedvicák 13.12.1990 CZE 7178 (10.90/-1.2 7.06/n.a 12.34 1.92 48.09 14.60/-2.0 33.56 4.20 37.62 4:38.60) 13 Fabian Rosenquist 1.4.1991 SWE 7174 (11.43/-0.5 6.86/n.a 13.42 1.95 49.45 14.63/1.5 37.17 4.00 43.46 4:33.18) 14 David Guest 8.11.1991 GBR 7144 (11.12/-2.3 7.33/n.a 12.22 1.92 49.25 14.91/-0.9 36.72 4.50 39.46 4:59.17) 15 Sergey Sviridov 20.10.1990 RUS 7069 (11.28/-0.5 7.18/n.a 14.02 1.80 53.84 15.35/1.5 46.65 4.00 57.69 5:14.20) 16 Benjamin Fenrich 11.6.1990 FRA 7009 (11.94/-2.3 6.37/n.a 12.11 1.92 51.47 15.39/2.5 32.53 4.30 56.06 4:09.09) 17 Flavien Antille 1.2.1990 SUI 7001 (11.41/-0.5 7.05/n.a 12.19 1.98 51.20 14.98/-2.0 36.68 4.20 45.12 4:52.86) 18 Evgeniy Teptin 16.3.1990 RUS 6984 (11.58/-1.1 6.77/n.a 15.03 1.95 51.95 14.79/1.5 40.42 3.60 50.61 5:00.58) 19 Kaarel Jőeväli 8.1.1990 EST 6960 (11.40/-2.3 7.30/n.a 13.07 1.92 51.87 14.91/2.5 37.86 3.80 47.27 4:57.17) 20 Marcus Nilsson 3.5.1991 SWE 6915 (12.18/-2.3 6.32/n.a 14.50 1.83 51.00 14.91/1.5 43.24 4.10 39.55 4:23.37) 21 Stefano Combi 9.3.1990 ITA 6747 (11.28/-1.2 7.21/n.a 12.04 1.74 50.02 14.95/-2.0 32.28 4.00 47.33 5:01.23) 22 Artyom Lukyanenko 30.1.1990 RUS 6664 (11.64/-1.2 6.38/n.a 13.14 1.77 52.08 14.60/-0.9 34.74 3.90 50.68 4:48.84) 23 Juha Sola 26.1.1990 FIN 6273 (11.72/-2.3 6.56/n.a 13.01 1.89 49.45 15.94/2.5 38.79 DNF 44.58 4:28.75) Einar Lárusson 10.5.1990 ISL DNF (5430) (11.29/-1.1 7.20/n.a 12.57 1.92 48.56 14.61/-2.0 37.82 DNF DNS DNS) Jérémy Leliévre 8.2.1991 FRA DNF (3506) (11.31/-2.3 6.64/n.a 12.64 1.80 52.29 DNS/2.5 DNS DNS DNS DNS) Rafal Krzeszewski 12.4.1990 POL DNF (832) (11.13/-1.1 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS) Hendrik Lepik 18.4.1990 EST DNF (725) (11.63/-1.1 NM DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS) Manuel Bachmann 26.3.1990 SUI DNF (0) (DNF/-0.5 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS)

10000m Walk Men

Final (Jul 25) 1 Stanislav Emelyanov 23.10.1990 RUS 40:20.86 2 Denis Strelkov 26.10.1990 RUS 40:24.97 3 Valeriy Filipchuk 30.6.1991 RUS 40:29.35 4 Carl Dohmann 18.5.1990 GER 42:09.78 5 Riccardo Macchia 27.3.1990 ITA 42:20.12 6 Vito Di Bari 19.11.1990 ITA 42:39.80 7 Wojciech Halman 10.1.1990 POL 43:22.80 8 Veli-Matti Partanen 28.10.1991 FIN 43:44.62 9 Perseus Karlström 2.5.1990 SWE 44:21.69 10 Luís Lopes 1.1.1990 POR 44:51.89 11 Pavel Schrom 20.3.1991 CZE 45:32.62 12 Roman Ríha 10.6.1990 CZE 45:40.35 13 Chiril Capatina 13.8.1991 MDA 46:00.89 14 Karel Ketner 11.4.1990 CZE 46:37.50 15 Victor Paloma 29.11.1991 ESP 46:53.91 Tomasz Wiater 25.5.1990 POL DQ(230.6) Rubén Castrillo 8.2.1990 ESP DQ(230.6) Adrian Blocki 11.4.1990 POL DQ(230.6) Vincenzo Taliano 21.2.1990 ITA DQ(230.6)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 26) 1 Germany 39.33 (Roy Schmidt 30.9.1991, Robert Hering 14.6.1990, Florian Föstl 28.6.1991, Felix Göltl 23.3.1990) 2 Czech republic 39.57 (Martin Ricar 28.5.1991, LukᚠŠtastný 23.2.1991, Pavel Maslák 21.2.1991, Václav Zich 4.9.1990) 3 Great Britain & NI 39.78 (Andrew Robertson 17.12.1990, Junior Ejehu 1.2.1991, Henry Tobais 31.10.1991, Eugene Ayanful 14.5.1990) 4 Italy 40.00 (Michael Tumi 12.2.1990, Diego Marani 27.4.1990, Francesco Basciani 11.4.1991, Valerio Rosichini 7.2.1990) 5 Netherlands 40.02 (Philip Lindell 26.3.1990, Dennis Spillekom 7.8.1990, Jip Baltissen 22.1.1991, Joeri Jaegers 19.2.1990) 6 Spain 40.03 (Eduard Viles 8.2.1991, Rubén Pros 5.3.1990, Antonio Martínez 18.9.1990, Eusebio Cáceres 10.9.1991) 7 Poland 40.03 (Mateusz Jedrusik 15.5.1991, Artur Szczesniak 30.1.1991, Jakub Dobrowolski 24.10.1991, Lukasz Gauza 17.4.1990) 8 Sweden 40.56 (Maximus Fröjd 8.10.1990, Alexander Nordkvist 15.6.1990, Tom Kling-Baptiste 29.8.1990, Benjamin Olsson 29.1.1991) First Round (Jul 26) Heat 1 1 Germany 39.62 Q (Roy Schmidt 30.9.1991, Robert Hering 14.6.1990, Florian Föstl 28.6.1991, Felix Göltl 23.3.1990) 2 Czech republic 40.15 Q (Martin Ricar 28.5.1991, LukᚠŠtastný 23.2.1991, Pavel Maslák 21.2.1991, Václav Zich 4.9.1990) 3 Great Britain & NI 40.17 q (Olufunmi Sobodu 28.3.1990, Junior Ejehu 1.2.1991, Henry Tobais 31.10.1991, Eugene Ayanful 14.5.1990) 4 Italy 40.53 q (Michael Tumi 12.2.1990, Diego Marani 27.4.1990, Francesco Basciani 11.4.1991, Valerio Rosichini 7.2.1990) 5 Sweden 40.72 q (Maximus Fröjd 8.10.1990, Alexander Nordkvist 15.6.1990, Tom Kling-Baptiste 29.8.1990, Benjamin Olsson 29.1.1991) 6 Ireland 41.39 (Dean Adams 14.3.1990, Oliver Back 24.10.1991, Fearghus Hannon 12.6.1991, Steven Colvert 24.8.1990) 7 Turkey 43.24 (Volkan Çakan 11.6.1991, Mustafa Yildiz 1.3.1990, Serhat Birinci 13.5.1990, Batuhan Eruygun 23.4.1991) Heat 2 1 Netherlands 40.63 Q (Philip Lindell 26.3.1990, Dennis Spillekom 7.8.1990, Jip Baltissen 22.1.1991, Joeri Jaegers 19.2.1990) 2 Poland 40.70 Q (Marcin Lawreszuk 1.7.1990, Artur Szczesniak 30.1.1991, Jakub Dobrowolski 24.10.1991, Grzegorz Zimniewicz 13.10.1991) 3 Spain 41.26 q (Eduard Viles 8.2.1991, Rubén Pros 5.3.1990, Antonio Martínez 18.9.1990, Julian Ortíz 25.12.1990) 4 Slovenia 41.28 (Uroš Jovanovic 2.4.1991, Jernej Jeras 26.8.1991, Matic Molicnik 13.3.1990, Erik Voncina 14.1.1990) Finland DQ(170.14) (Ville Myllymäki 15.1.1990, Petteri Monni 31.3.1990, Juuso Malila 28.7.1991, Risto Silventoinen 30.11.1990) France DQ(170.14) (Thomas Delmestre 31.3.1991, Loic Mounoussamy 29.3.1990, Charles Bouly 8.6.1990, Christophe Lemaître 11.6.1990)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Jul 26) 1 Great Britain & NI 3:07.85 (Louis Persent 18.7.1990, Ross McDonald 9.10.1990, Nathan Wake 8.8.1992, Chris Clarke 25.1.1990) 2 Germany 3:08.11 (Niklas Zender 28.8.1990, Benjamin Jonas 22.2.1990, Sascha Eder 11.2.1991, Marco Kaiser 21.1.1991) 3 Italy 3:09.87 (Andrea Daminelli 18.11.1990, Francesco Cappellin 18.8.1990, Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991, Francesco Ravasio 6.4.1991) 4 Hungary 3:12.63 (Tibor Koroknai 24.1.1990, Máté Lukács 15.12.1990, Dániel Kállay 16.4.1990, Zoltán Kovács 19.6.1990) 5 Slovak republic 3:14.42 (Roman Turcáni 28.3.1990, Ján Bena 4.6.1990, Dušan Páleník 5.9.1990, Juraj Mokrᚠ28.12.1990) 6 Ireland 3:15.79 (Fearghus Hannon 12.6.1991, Eoin Mulhall 12.3.1990, Billy Ryan 17.11.1990, Jason Harvey 9.4.1991) 7 Turkey 3:17.29 (Hüseyin Yagli 15.1.1990, Cihat Ulus 1.2.1990, Resul Çevik 10.9.1990, Emrah Çoban 1.1.1990) Poland DQ(170.13) (Tomasz Kwiatkowski 18.4.1991, Andrzej Jaros 19.7.1990, Mateusz Zagorski 16.7.1991, Marcin Grynkiewicz 29.3.1990) First Round (Jul 25) Heat 1 1 Germany 3:11.42 Q (Philipp Kleemann 25.4.1991, Benjamin Jonas 22.2.1990, Sascha Eder 11.2.1991, Marco Kaiser 21.1.1991) 2 Slovak republic 3:15.45 Q (Roman Turcáni 28.3.1990, Ján Bena 4.6.1990, Dušan Páleník 5.9.1990, Juraj Mokrᚠ28.12.1990) 3 Ireland 3:20.46 q (Fearghus Hannon 12.6.1991, Eoin Mulhall 12.3.1990, Billy Ryan 17.11.1990, Jason Harvey 9.4.1991) 4 Turkey 3:22.71 q (Batuhan Eruygun 23.4.1991, Mustafa Yildiz 1.3.1990, Volkan Çakan 11.6.1991, Hüseyin Yagli 15.1.1990) Heat 2 1 Great Britain & NI 3:11.66 Q (Markus Hunt 31.10.1990, Ross McDonald 9.10.1990, Nathan Wake 8.8.1992, Chris Clarke 25.1.1990) 2 Italy 3:13.59 Q (Andrea Daminelli 18.11.1990, Francesco Cappellin 18.8.1990, Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991, Francesco Ravasio 6.4.1991) 3 Poland 3:14.03 q (Tomasz Kwiatkowski 18.4.1991, Artur Stopyra 5.11.1990, Mateusz Zagorski 16.7.1991, Pawel Celep 18.11.1990) 4 Hungary 3:14.95 q (Máté Lukács 15.12.1990, Tibor Koroknai 24.1.1990, László Kovács 19.2.1991, Zoltán Kovács 19.6.1990) 5 Spain 3:23.93 (Samuel García 4.12.1991, Adrian González 26.2.1990, Julian Ortíz 25.12.1990, Alberto Imedio 24.5.1991)

100m Women

Final (Jul 24) ( 1.0) 1 Yasmin Kwadwo 9.11.1990 GER 11.42 2 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 11.47 3 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.47 4 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 11.63 5 Malgorzata Koldej 12.11.1990 POL 11.64 6 Leena Günther 16.4.1991 GER 11.64 7 Torema Dorsett 15.2.1990 GBR 11.65 8 Jessie Saint-Marc 16.7.1991 FRA 11.70 First Round (Jul 23) Heat 1 (-1.5) 1 Yasmin Kwadwo 9.11.1990 GER 11.69 Q 2 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 12.05 Q 3 Lenka Kršáková 22.2.1991 SVK 12.19 Q 4 Tânia Duarte 15.7.1990 POR 12.24 5 Ulyana Lepska 9.10.1991 UKR 12.29 6 Maitane Iruretagoyena 4.4.1991 ESP 12.37 7 Katarina Sirmic 28.4.1991 SRB 12.57 Heat 2 (-1.5) 1 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.78 Q 2 Malgorzata Koldej 12.11.1990 POL 11.83 Q 3 Marie-Jeanne Eba 15.1.1990 FRA 11.95 Q 4 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.97 q 5 Jacqueline Gasser 23.2.1990 SUI 12.17 q 6 Eilish Fitzpatrick 18.6.1991 IRL 12.20 Heat 3 (-2.2) 1 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 11.75 Q 2 Torema Dorsett 15.2.1990 GBR 11.84 Q 3 Nadja Bahl 30.3.1992 GER 11.92 Q 4 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 11.97 q 5 Marisa Lavanchy 4.1.1990 SUI 12.22 6 Ani Khachikyan 16.3.1991 ARM 12.46 Heat 4 (-1.7) 1 Jessie Saint-Marc 16.7.1991 FRA 11.94 Q 2 Leena Günther 16.4.1991 GER 12.00 Q 3 Ewa Zarebska 26.1.1990 POL 12.12 Q 4 Tiina Leppäkoski 28.4.1990 FIN 12.20 q 5 Mari Brubak 10.11.1990 NOR 12.29 6 Diane Borg 12.9.1990 MLT 12.58 Semi-Finals (Jul 23) Heat 1 (-1.6) 1 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 11.66 Q 2 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.76 Q 3 Leena Günther 16.4.1991 GER 11.86 Q 4 Torema Dorsett 15.2.1990 GBR 11.88 q 5 Marie-Jeanne Eba 15.1.1990 FRA 11.99 6 Ewa Zarebska 26.1.1990 POL 12.05 7 Jacqueline Gasser 23.2.1990 SUI 12.31 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL DNF Heat 2 (-0.3) 1 Yasmin Kwadwo 9.11.1990 GER 11.61 Q 2 Malgorzata Koldej 12.11.1990 POL 11.72 Q 3 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 11.77 Q 4 Jessie Saint-Marc 16.7.1991 FRA 11.80 q 5 Nadja Bahl 30.3.1992 GER 11.89 6 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 12.05 7 Lenka Kršáková 22.2.1991 SVK 12.11 8 Tiina Leppäkoski 28.4.1990 FIN 12.28

200m Women

Final (Jul 25) ( 2.5) 1 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 23.70 w 2 Alena Tamkova 30.5.1990 RUS 23.72 w 3 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 23.75 w 4 Ruth Spelmeyer 19.9.1990 GER 23.89 w 5 Shaunna Thompson 8.4.1992 GBR 23.93 w 6 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 23.99 w 7 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 24.37 w 8 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 24.43 w First Round (Jul 24) Heat 1 ( 0.8) 1 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 23.61 Q 2 Shaunna Thompson 8.4.1992 GBR 23.68 Q 3 Laura Gamba 27.2.1991 ITA 24.36 Q 4 Jacqueline Gasser 23.2.1990 SUI 24.46 q 5 Ida Hansen 7.1.1993 NOR 24.78 Heat 2 ( 0.3) 1 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 23.75 Q 2 Sarah Goujon 11.9.1990 FRA 23.94 Q 3 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 24.26 Q 4 Marta Maffioletti 11.10.1991 ITA 24.57 q 5 Alexandra Štuková 2.7.1990 SVK 24.68 6 Carmen Sánchez 29.2.1992 ESP 24.96 Heat 3 ( 0.8) 1 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 23.63 Q 2 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 23.73 Q 3 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 24.07 Q 4 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 24.31 q 5 Asta Drame 15.10.1990 FRA 24.63 6 Ungudi Quiawacana 9.11.1990 POR 24.74 7 Grace Muamba 22.2.1991 SUI 24.95 Heat 4 (-0.8) 1 Alena Tamkova 30.5.1990 RUS 23.64 Q 2 Ruth Spelmeyer 19.9.1990 GER 23.69 Q 3 Lenora Guion-Firmin 7.8.1991 FRA 24.42 Q 4 Jana Slaninová 16.7.1990 CZE 24.59 q 5 Marisa Lavanchy 4.1.1990 SUI 24.75 6 Tiina Leppäkoski 28.4.1990 FIN 24.82 7 Elin Östlund 14.2.1991 SWE 24.89 Semi-Finals (Jul 25) Heat 1 ( 0.6) 1 Shaunna Thompson 8.4.1992 GBR 24.20 Q 2 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 24.21 Q 3 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 24.47 Q 4 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 24.60 q 5 Sarah Goujon 11.9.1990 FRA 24.98 6 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 25.15 7 Jana Slaninová 16.7.1990 CZE 25.29 8 Laura Gamba 27.2.1991 ITA 25.41 Heat 2 ( 0.6) 1 Alena Tamkova 30.5.1990 RUS 23.89 Q 2 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 23.96 Q 3 Ruth Spelmeyer 19.9.1990 GER 23.99 Q 4 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 24.14 q 5 Jacqueline Gasser 23.2.1990 SUI 24.78 6 Lenora Guion-Firmin 7.8.1991 FRA 24.81 7 Marta Maffioletti 11.10.1991 ITA 24.88 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED DNF

400m Women

Final (Jul 24) 1 Yuliya Baraley 25.4.1990 UKR 52.80 2 Liliya Gafiyatullina 1.2.1990 RUS 53.51 3 Moa Hjelmer 19.6.1990 SWE 54.01 4 Liliya Zubkova 2.3.1990 RUS 54.47 5 Merve Aydin 17.3.1990 TUR 54.57 6 Valentina Zappa 13.5.1991 ITA 54.65 7 Alina Lohvynenko 18.7.1990 UKR 55.18 Olga Zemlyak 16.1.1990 UKR DQ (32.2) First Round (Jul 23) Heat 1 1 Liliya Zubkova 2.3.1990 RUS 53.75 Q 2 Alina Lohvynenko 18.7.1990 UKR 55.22 Q 3 Maral Feizbakhsh 22.2.1990 GER 55.33 4 Alexandra Štuková 2.7.1990 SVK 55.45 5 Natália Zsigovics 20.3.1991 HUN 56.02 6 Clemence Sorgnard 27.9.1990 FRA 57.51 Heat 2 1 Yuliya Baraley 25.4.1990 UKR 53.16 Q 2 Liliya Gafiyatullina 1.2.1990 RUS 53.72 Q 3 Moa Hjelmer 19.6.1990 SWE 54.07 q 4 Valentina Zappa 13.5.1991 ITA 54.32 q 5 Laura Wake 3.5.1991 GBR 54.37 6 Daniela Ferenz 3.8.1990 GER 55.44 7 Marija Petrovic 10.1.1990 SRB 57.37 Heat 3 1 Merve Aydin 17.3.1990 TUR 54.38 Q 2 Elea Diarra 8.3.1990 FRA 55.43 3 Joceline Monteiro 10.5.1990 POR 56.00 4 Hristina Risteska 21.12.1991 MKD 58.58 Olga Zemlyak 16.1.1990 UKR DQ (32.2) Q

800m Women

Final (Jul 25) 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:04.12 2 Corinna Harrer 19.1.1991 GER 2:04.51 3 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:04.59 4 Alison Leonard 17.3.1990 GBR 2:04.66 5 Yelena Zhilkina 4.5.1990 RUS 2:07.12 6 Olga Bibik 5.2.1990 UKR 2:07.55 7 Selina Büchel 26.7.1991 SUI 2:07.93 8 Sofia Öberg 30.5.1990 SWE 2:08.47 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:05.68 Q 2 Selina Büchel 26.7.1991 SUI 2:06.20 Q 3 Olga Bibik 5.2.1990 UKR 2:06.90 q 4 Sarah Biedermann 4.4.1991 GER 2:07.49 5 Jenny Tan 9.3.1991 GBR 2:09.37 6 Ciara Everard 10.7.1990 IRL 2:09.97 7 Meliha Erdogan 1990 TUR 2:12.89 Djeneba Camara 17.11.1990 FRA DNF Heat 2 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:07.94 Q 2 Sofia Öberg 30.5.1990 SWE 2:08.59 Q 3 Darya Yachmeneva 9.9.1990 RUS 2:09.19 4 Stefanie Barmet 29.2.1992 SUI 2:09.47 5 Jessica Zeidler 29.1.1991 GER 2:09.69 6 Leigh Lennon 22.5.1991 GBR 2:10.99 7 Jelena Andjelkovic 23.4.1990 SRB 2:13.01 Heat 3 1 Corinna Harrer 19.1.1991 GER 2:04.46 Q 2 Alison Leonard 17.3.1990 GBR 2:05.08 Q 3 Yelena Zhilkina 4.5.1990 RUS 2:06.32 q 4 Lovisa Lindh 9.7.1991 SWE 2:07.57 5 Esther Guerrero 7.2.1990 ESP 2:08.39 6 Sylva Skabrahová 6.9.1991 CZE 2:08.96 7 Leila Boufaarirane 2.10.1991 FRA 2:13.87

1500m Women

Final (Jul 26) 1 Darya Yachmeneva 9.9.1990 RUS 4:14.64 2 Layes Abdullayeva 29.5.1991 AZE 4:16.63 3 Elina Sujew 2.11.1990 GER 4:16.86 4 Yelena Zhilkina 4.5.1990 RUS 4:17.13 5 Natalija Piliušina 22.10.1990 LTU 4:19.30 6 Diana Sujew 2.11.1990 GER 4:19.68 7 Josephine Moultrie 19.11.1990 GBR 4:21.53 8 Gezashign Safarova 5.2.1990 AZE 4:23.74 9 Amela Terzic 2.4.1993 SRB 4:23.99 10 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 4:24.64 11 Katarzyna Broniatowska 22.2.1990 POL 4:27.24 12 Jennifer Wenth 24.7.1991 AUT 4:31.37 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Amela Terzic 2.4.1993 SRB 4:20.60 Q 2 Natalija Piliušina 22.10.1990 LTU 4:22.20 Q 3 Layes Abdullayeva 29.5.1991 AZE 4:22.28 Q 4 Yelena Zhilkina 4.5.1990 RUS 4:22.58 Q 5 Josephine Moultrie 19.11.1990 GBR 4:23.03 q 6 Diana Sujew 2.11.1990 GER 4:23.26 q 7 Jana Sussmann 12.10.1990 GER 4:25.22 8 Clemence Tavernier 27.2.1991 FRA 4:26.07 9 Oksana Shnayder 17.8.1991 UKR 4:26.88 10 Ingeborg Lřvnes 5.9.1992 NOR 4:27.64 11 Daniela Cuńha 30.4.1990 POR 4:29.52 12 Lisa-Maria Leutner 13.3.1990 AUT 4:30.17 Heat 2 1 Gezashign Safarova 5.2.1990 AZE 4:15.72 Q 2 Darya Yachmeneva 9.9.1990 RUS 4:15.74 Q 3 Elina Sujew 2.11.1990 GER 4:16.20 Q 4 Jennifer Wenth 24.7.1991 AUT 4:19.41 Q 5 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 4:21.50 q 6 Katarzyna Broniatowska 22.2.1990 POL 4:25.11 q 7 Claire Andreani 12.2.1991 FRA 4:25.50 8 Florina Pierdevara 29.3.1990 ROU 4:26.16 9 Sandra Mosquera 27.6.1990 ESP 4:36.31 10 Nathalie Rohlén 19.7.1990 SWE 4:42.57 11 Jamie van Lieshout 12.7.1991 NED 4:55.45 Stacey Smith 4.2.1990 GBR DNF

3000m Women

Final (Jul 25) 1 Yelena Korobkina 25.11.1990 RUS 9:13.35 2 Kate Avery 10.10.1991 GBR 9:13.68 3 Louise Small 27.3.1992 GBR 9:15.47 4 Gezashign Safarova 5.2.1990 AZE 9:17.59 5 Beth Potter 27.12.1991 GBR 9:18.81 6 Amela Terzic 2.4.1993 SRB 9:22.44 7 Tugba Karakaya 16.2.1991 TUR 9:31.31 8 Giulia Viola 24.4.1991 ITA 9:39.38 9 Clémence Calvin 17.5.1990 FRA 9:39.75 10 Maren Kock 22.6.1990 GER 9:52.89 11 Sanni Klemelä 7.3.1990 FIN 10:09.00 12 Andreea Stroe 9.1.1990 ROU 10:16.29

5000m Women

Final (Jul 26) 1 Karoline Grřvdal 14.6.1990 NOR 15:45.45 2 Charlotte Purdue 10.6.1991 GBR 15:55.96 3 Veronica Inglese 22.11.1990 ITA 16:41.37 4 Jana Van Wabeke 15.2.1990 BEL 16:45.37 5 Olga Skrypak 2.12.1990 UKR 16:46.81 6 Tugba Karakaya 16.2.1991 TUR 16:58.43 7 Teodora Simovic 27.10.1993 SRB 16:58.89 8 Lucia Colě 2.1.1990 ITA 17:04.38 9 Maor Tiyouri 13.8.1990 ISR 17:16.53 10 Veronika Blom 27.10.1990 NOR 17:19.90 11 Natalya Logutenkova 12.2.1990 RUS 17:19.92 12 Réka Czebei 26.7.1991 HUN 17:28.43

3000mh Women

Final (Jul 25) 1 Karoline Grřvdal 14.6.1990 NOR 9:43.69 2 Layes Abdullayeva 29.5.1991 AZE 9:55.95 3 Louise Webb 9.2.1991 GBR 10:10.34 4 Estefania Tobal 9.5.1991 ESP 10:15.68 5 Valeria Roffino 9.4.1990 ITA 10:17.35 6 Martina Barinová 28.1.1990 CZE 10:20.00 7 Alexandra Kudryashova 18.7.1990 RUS 10:22.02 8 Klara Bodinsson 11.6.1990 SWE 10:22.21 9 Veronika Blom 27.10.1990 NOR 10:28.93 10 Nicola Hood 6.7.1990 GBR 10:34.68 11 Sarah Cornelsen 7.7.1990 GER 10:39.38 12 Jana Hirschhäuser 27.12.1990 GER 10:45.71 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Karoline Grřvdal 14.6.1990 NOR 10:00.44 Q 2 Estefania Tobal 9.5.1991 ESP 10:25.69 Q 3 Nicola Hood 6.7.1990 GBR 10:27.31 Q 4 Klara Bodinsson 11.6.1990 SWE 10:27.40 Q 5 Veronika Blom 27.10.1990 NOR 10:31.25 q 6 Jana Hirschhäuser 27.12.1990 GER 10:39.17 q 7 Lyudmila Lebedeva 23.5.1990 RUS 10:39.19 8 Eline Dalemans 25.2.1991 BEL 10:52.64 9 Liliana Danci 18.6.1990 ROU 11:00.79 10 Giulia Martinelli 16.6.1991 ITA 11:02.09 11 Fabienne Schlumpf 17.11.1990 SUI 11:19.84 Heat 2 1 Layes Abdullayeva 29.5.1991 AZE 10:18.07 Q 2 Louise Webb 9.2.1991 GBR 10:26.03 Q 3 Valeria Roffino 9.4.1990 ITA 10:27.94 Q 4 Martina Barinová 28.1.1990 CZE 10:28.39 Q 5 Alexandra Kudryashova 18.7.1990 RUS 10:28.64 q 6 Sarah Cornelsen 7.7.1990 GER 10:38.84 q 7 Julia Kick 10.5.1990 GER 10:40.50 8 Carla Rocha 25.4.1990 POR 10:55.74 9 Sarah Rayczakowski 4.7.1991 FRA 11:17.95 10 Kjersti Herberg 24.8.1991 NOR 11:24.16

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Jul 25) ( 1.6) 1 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 13.21 2 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.49 3 Yariatou Touré 27.12.1990 FRA 13.52 4 Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR 13.71 5 Carina Schöckel 9.1.1991 GER 13.92 6 Karen Jean-Francois 25.1.1990 FRA 13.98 7 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 14.03 Hanne Claes 4.8.1991 BEL DNF First Round (Jul 24) Heat 1 ( 0.6) 1 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.65 Q 2 Hanne Claes 4.8.1991 BEL 13.73 Q 3 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 13.75 q 4 Karen Jean-Francois 25.1.1990 FRA 13.80 q 5 Matilda Bogdanoff 8.10.1990 FIN 14.04 6 Jenna Pletsch 11.9.1991 GER 14.04 7 Caridad Jerez 23.1.1991 ESP 14.25 8 Sabina Winqvist 2.1.1991 SWE 14.36 Heat 2 ( 1.3) 1 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 13.18 Q 2 Yariatou Touré 27.12.1990 FRA 13.45 Q 3 Andreea Ionescu 10.3.1990 ROU 13.89 4 Nora Bäcker 11.5.1990 GER 13.98 5 Fanny Lüppert Thomsson 16.12.1990 SWE 14.03 6 Eleni Nikolaou 22.9.1991 CYP 14.08 7 Marta Alay 2.7.1991 AND 16.70 Sharona Bakker 12.4.1990 NED DNF Heat 3 ( 1.0) 1 Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR 13.59 Q 2 Carina Schöckel 9.1.1991 GER 13.89 Q 3 Ivana Loncarek 8.4.1991 CRO 13.94 4 Elin Vesterlund 4.2.1990 SWE 14.09 5 Kine Aaltvedt 30.8.1991 NOR 14.37 6 Sandra Lawler 25.12.1990 IRL 14.56 Stephanie Gaynor 27.9.1990 GBR DNF Jessica Alcan 22.4.1991 FRA DNF

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 26) 1 Inga Müller 2.1.1990 GER 57.16 2 Mila Andric 1.3.1990 SRB 57.55 3 Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR 58.09 4 Emma Millard 10.8.1990 FIN 58.52 5 Christiane Klopsch 21.8.1990 GER 58.80 6 Ese Okoro 4.7.1990 GBR 60.64 7 Anja Bork 7.8.1990 GER 64.78 Lauren Bouchard 21.4.1991 GBR DNF First Round (Jul 25) Heat 1 1 Mila Andric 1.3.1990 SRB 58.66 Q 2 Emma Millard 10.8.1990 FIN 58.88 Q 3 Christiane Klopsch 21.8.1990 GER 59.28 q 4 Ese Okoro 4.7.1990 GBR 59.49 q 5 Jessie Raes 31.1.1990 BEL 59.92 6 Emilia Granqvist 27.3.1990 SWE 61.02 Heat 2 1 Inga Müller 2.1.1990 GER 57.81 Q 2 Lauren Bouchard 21.4.1991 GBR 59.84 Q 3 Laetitia Jovien 3.11.1991 FRA 60.07 4 Tine Teigene Dalen 2.11.1990 NOR 60.87 5 Larraitz Bergara 2.6.1990 ESP 61.00 6 Liga Velvere 10.2.1990 LAT 61.21 Heat 3 1 Anja Bork 7.8.1990 GER 58.45 Q 2 Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR 58.79 Q 3 Ilaria Vitale 25.5.1990 ITA 61.10 4 Celie Singamalum 2.7.1990 FRA 62.46 5 Elif Yildirim 14.2.1990 TUR 62.62 6 Kristina Jasinskaite 13.4.1990 LTU 62.77

High Jump Women

Final (Jul 26) 1 Natalya Mamlina 16.3.1991 RUS 1.91 2 Marija Vukovic 21.1.1992 MNE 1.89 3 Burcu Ayhan 3.5.1990 TUR 1.89 4 Elena Vallortigara 21.9.1991 ITA 1.87 5 Esthera Petre 13.5.1990 ROU 1.84 =6 Charlotte Brauch 25.6.1991 GER 1.80 Marie-Laurence Jungfleisch 7.10.1990 GER 1.80 Martyna Bielawaska 15.11.1990 POL 1.80 Oksana Okunyeva 14.3.1990 UKR 1.80 10 Barbara Szabó 17.2.1990 HUN 1.80 =11 Sietske Noorman 16.7.1991 NED 1.76 Victoria Dronsfield 6.6.1991 SWE 1.76 Qualification (Jul 24) Group A =1 Elena Vallortigara 21.9.1991 ITA 1.80 q Sietske Noorman 16.7.1991 NED 1.80 q Esthera Petre 13.5.1990 ROU 1.80 q Oksana Okunyeva 14.3.1990 UKR 1.80 q 5 Marie-Laurence Jungfleisch 7.10.1990 GER 1.80 q 6 Martyna Bielawaska 15.11.1990 POL 1.80 q 7 Ellen Björklund 24.1.1990 SWE 1.77 8 Jasmine Lisanga Pasquier 1.1.1990 SUI 1.77 9 Tonje Angelsen 17.1.1990 NOR 1.73 Group B =1 Barbara Szabó 17.2.1990 HUN 1.80 q Natalya Mamlina 16.3.1991 RUS 1.80 q Burcu Ayhan 3.5.1990 TUR 1.80 q =4 Charlotte Brauch 25.6.1991 GER 1.80 q Marija Vukovic 21.1.1992 MNE 1.80 q 6 Victoria Dronsfield 6.6.1991 SWE 1.80 q 7 Hanne Van Hessche 5.7.1991 BEL 1.77 8 Enrica Cipolloni 19.10.1990 ITA 1.73 9 Ana Šimic 5.5.1990 CRO 1.73 10 Katarina Mögenburg 16.6.1991 NOR 1.69

Pole Vault Women

Final (Jul 25) 1 Martina Schultze 12.9.1990 GER 4.20 2 Yekaterina Kolesova 4.9.1990 RUS 4.10 3 Caroline Bonde Holm 19.7.1990 DEN 4.10 4 Olga Frackowiak 14.2.1990 POL 4.10 =5 Maríanna Zaharíadi 25.2.1990 CYP 4.00 Petra Olsen 2.10.1990 SWE 4.00 7 Denise Groot 26.5.1990 NED 4.00 8 Loréla Mánou 20.12.1990 GRE 3.90 9 Agnieszka Kolasa 20.5.1992 POL 3.90 10 Sally Scott 12.4.1991 GBR 3.80 11 Natasha Benner 1.1.1990 GER 3.80 Iben Hřgh-Pedersen 14.8.1990 DEN NH Qualification (Jul 23) Group A =1 Loréla Mánou 20.12.1990 GRE 3.90 q Denise Groot 26.5.1990 NED 3.90 q 3 Agnieszka Kolasa 20.5.1992 POL 3.90 q 4 Iben Hřgh-Pedersen 14.8.1990 DEN 3.90 q 5 Natasha Benner 1.1.1990 GER 3.90 q 6 Yekaterina Kolesova 4.9.1990 RUS 3.80 q 7 Maria Seager 15.5.1990 GBR 3.80 =8 Sandra Biniek 6.7.1990 FRA 3.65 Anna Nilsson 5.1.1991 SWE 3.65 10 Hulda Thorsteinsdóttir 10.6.1991 ISL 3.65 11 Alessandra Lazzari 4.5.1991 ITA 3.65 Annika Roloff 10.3.1991 GER NH Group B =1 Maríanna Zaharíadi 25.2.1990 CYP 3.90 q Sally Scott 12.4.1991 GBR 3.90 q Olga Frackowiak 14.2.1990 POL 3.90 q 4 Petra Olsen 2.10.1990 SWE 3.90 q =5 Caroline Bonde Holm 19.7.1990 DEN 3.80 q Martina Schultze 12.9.1990 GER 3.80 q 7 Mireia Bonjoch 24.2.1991 ESP 3.80 =8 Jade Vigneron 6.9.1991 FRA 3.65 Tatiane Carne 18.4.1990 ITA 3.65 10 Sara Eriksson 4.10.1991 SWE 3.65 Ava Marušic 24.8.1991 CRO NH

Long Jump Women

Final (Jul 24) 1 Darya Klishina 15.1.1991 RUS 6.80 ( 6.56/-0.2 6.41/-0.1 6.80/ 0.3 x 6.72/ 0.4 6.72/ 1.3) 2 Ivana Španovic 10.5.1990 SRB 6.71 ( 6.64/ 1.1 x 6.71/-0.1 6.56/ 0.7 x 6.55/ 0.7) 3 Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 6.29 ( x 5.97/ 0.3 6.29/ 1.0 x 6.21/ 1.2 x) 4 Lisa Steinkamp 17.8.1990 GER 6.26 ( 4.24/-0.3 6.10/ 0.4 6.26/ 0.0 x 6.12/ 1.4 6.22/ 0.7) 5 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 6.21 ( x 6.16/-0.1 x 6.18/ 0.6 6.10/ 1.1 6.21/-0.2) 6 Valentine Zmuda 20.5.1991 FRA 6.20 ( 6.06/ 0.4 6.01/ 0.6 5.94/-0.5 6.20/ 0.6 5.99/ 0.6 x) 7 Anja Schulz 6.7.1990 GER 6.11 ( x 5.94/-0.5 6.11/ 0.8 5.28/ 0.6 x 5.62/-0.1) 8 Martyna Bielawaska 15.11.1990 POL 6.09 ( x 6.09/-1.3 5.48/ 0.3 x x 5.93/-1.1) 9 Malin Olsson 24.8.1990 SWE 5.99 ( x x 5.99/ 0.5) 10 Kathy Turlepin 2.8.1991 FRA 5.89 ( 5.89/-0.8 x 5.84/-0.2) 11 Milena Mitkova 26.1.1990 BUL 5.81 ( 5.47/ 0.0 5.81/ 0.1 x) 12 Christin Menge 3.10.1990 GER 5.71 ( 5.56/-0.8 x 5.71/-0.1) Qualification (Jul 23) Group A 1 Darya Klishina 15.1.1991 RUS 6.38 Q ( 6.38/ 0.0 - -) 2 Lisa Steinkamp 17.8.1990 GER 6.21 Q ( 5.94/ 0.0 6.21/ 0.0 -) 3 Valentine Zmuda 20.5.1991 FRA 6.20 Q ( 5.92/ 0.0 5.78/ 0.0 6.20/ 0.0) 4 Martyna Bielawaska 15.11.1990 POL 6.19 q ( 6.14/ 0.0 6.19/ 0.0 -) 5 Milena Mitkova 26.1.1990 BUL 6.10 q ( 6.10/ 0.0 5.84/ 0.0 x) 6 Anja Schulz 6.7.1990 GER 6.08 q ( 5.91/ 0.0 x 6.08/ 0.0) 7 Kathy Turlepin 2.8.1991 FRA 6.07 q ( 6.03/ 0.0 6.07/ 0.0 6.05/ 0.0) 8 Malin Olsson 24.8.1990 SWE 6.03 q ( 5.99/ 0.0 5.99/ 0.0 6.03/ 0.0) 9 Oda Utsi Onstad 12.5.1990 NOR 5.93 ( 5.87/ 0.0 x 5.93/ 0.0) 10 Marina Kraushofer 28.3.1991 AUT 5.89 ( 5.71/ 0.0 5.75/ 0.0 5.89/ 0.0) 11 Lorraine Ugen 22.8.1991 GBR 5.85 ( x 5.85/ 0.0 x) 12 Dóra Végvári 16.1.1990 HUN 5.82 ( 5.55/ 0.2 5.82/ 0.0 x) Group B 1 Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 6.28 Q ( x 5.97/-0.5 6.28/-0.2) 2 Ivana Španovic 10.5.1990 SRB 6.28 w Q ( 6.28/ 3.2 - -) 3 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 6.20 Q ( 6.13/ 0.5 x 6.20/ 1.2) 4 Christin Menge 3.10.1990 GER 6.03 q ( 5.89/-0.8 x 6.03/-0.3) 5 Darya Pizhankova 9.1.1990 UKR 6.02 ( 6.02/ 0.3 5.71/ 0.2 x) 6 Daniella Sacama Isidore 8.6.1990 FRA 5.95 w ( x 5.95/ 2.3 5.85/ 1.6) 7 Junel Anderson 30.1.1990 AUT 5.95 ( 5.95/ 0.1 5.83/ 0.9 x) 8 Aiste Bernotaityte 12.1.1991 LTU 5.95 ( 5.44/-1.8 5.95/-1.2 x) 9 Abigail Irozuru 3.1.1990 GBR 5.95 ( 5.95/ 0.5 x x) 10 Nektaria Panagi 20.3.1990 CYP 5.88 ( 5.88/ 0.0 5.84/-1.8 5.65/-1.7) 11 Eli Petkova 4.5.1990 BUL 5.63 ( 5.63/ 0.9 x x) 12 Sara Bianchi 29.11.1991 ITA 5.27 ( x x 5.27/ 0.9)

Triple Jump Women

Final (Jul 26) 1 Liane Pintsaar 17.3.1990 EST 13.89 ( x 13.33/-0.3 x 13.56/-0.2 13.45/-0.2 13.89/-1.0) 2 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 13.61 ( x 13.06/ 0.1 13.61/ 1.9 x 12.94/-0.3 x) 3 Jenny Elbe 18.4.1990 GER 13.55 (13.48/-1.2 13.43/-0.6 11.89/-1.3 13.49/-1.4 13.55/-1.2 13.55/-2.2) 4 Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 13.55 (12.95/-0.4 13.55/ 1.2 x 13.12/-0.9 12.95/-0.2 13.00/-2.3) 5 Kristin Gierisch 20.8.1990 GER 13.42 w (13.14/ 1.0 13.01/-0.9 13.42/ 2.1 13.24/-0.6 13.41/ n.a 13.18/-1.2) 6 Alisa Vlasova 16.9.1990 RUS 13.25 (11.21/-0.1 13.25/ 0.6 12.55/-0.9 x x 11.75/-0.2) 7 Nadezhda Korytkina 7.2.1991 RUS 13.03 ( x 12.97/ 2.3 12.97/ 1.4 12.99/-0.4 13.03/-2.7 12.78/ 1.1) 8 Mia Haave 19.9.1990 NOR 12.99 (12.75/-1.7 12.92/ 2.0 12.99/-0.2 12.98/ 2.2 12.64/-3.0 12.82/ n.a) 9 Eli Petkova 4.5.1990 BUL 12.93 (12.93/-0.8 12.92/ 0.0 x) 10 Maja Bratkic 14.5.1991 SLO 12.93 (12.93/-1.1 12.85/-0.3 12.73/ 0.5) 11 Christiane Gjerde 14.5.1993 NOR 12.79 (12.79/-0.9 x 11.78/-0.6) 12 Kristin Franke-Björkman 15.7.1991 SWE 12.63 (12.62/ 0.1 x 12.63/ 0.9) Amalie Skage 16.5.1991 NOR NM ( x x x)

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 23) 1 Aliona Hryshko 25.1.1990 BLR 17.59 (17.39 x x x 16.94 17.59) 2 Samira Burkhardt 9.8.1990 GER 16.46 (15.80 16.04 16.42 16.29 16.16 16.46) 3 Sophie Kleeberg 30.5.1990 GER 15.95 (15.39 x 15.41 15.95 x x) 4 Paulina Guba 14.5.1991 POL 15.63 (15.30 15.46 15.43 x 15.63 x) 5 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 15.42 (14.99 15.23 15.42 x x x) 6 Markéta Cervenková 20.8.1991 CZE 14.88 (14.88 x 14.30 14.04 13.69 x) 7 Anastasiya Bessoltseva 18.8.1990 RUS 14.81 (14.05 14.81 14.75 14.53 14.80 x) 8 Marta Kaniewska 27.6.1990 POL 14.72 (14.21 14.16 14.72 x x x) 9 Yevgeniya Kolodko 2.7.1990 RUS 14.50 (12.99 14.26 14.50) 10 Olga Holodnaya 14.11.1991 UKR 14.35 (14.34 14.35 14.28) 11 Volha Kryvol 26.8.1990 BLR 14.10 ( x 14.10 x) 12 Linda Treiel 8.5.1991 EST 13.86 (13.86 x x) Qualification (Jul 23) Group A 1 Aliona Hryshko 25.1.1990 BLR 16.18 Q (16.18 - -) 2 Paulina Guba 14.5.1991 POL 15.52 Q (15.52 - -) 3 Anastasiya Bessoltseva 18.8.1990 RUS 14.72 Q (14.24 14.32 14.72) 4 Markéta Cervenková 20.8.1991 CZE 14.25 q ( x 14.25 13.54) 5 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 14.06 q (13.95 14.06 x) 6 Linda Treiel 8.5.1991 EST 13.96 q (13.07 13.92 13.96) 7 Maylin Weder 27.2.1991 GER 13.78 (13.68 13.78 x) 8 Magdalena Zebrowska 11.1.1991 POL 13.75 (13.75 13.61 x) 9 Frida Ĺkerström 29.11.1990 SWE 13.56 (12.95 x 13.56) 10 Trine Mulbjerg 13.4.1990 DEN 13.54 (12.55 13.54 x) 11 Katja Kantanen 19.5.1991 FIN 13.51 (13.05 13.37 13.51) Group B 1 Sophie Kleeberg 30.5.1990 GER 16.46 Q (16.46 - -) 2 Samira Burkhardt 9.8.1990 GER 15.03 Q (15.03 - -) 3 Marta Kaniewska 27.6.1990 POL 14.65 q (14.26 14.55 14.65) 4 Olga Holodnaya 14.11.1991 UKR 14.25 q (13.20 14.25 13.36) 5 Volha Kryvol 26.8.1990 BLR 14.03 q (13.23 14.03 13.85) 6 Yevgeniya Kolodko 2.7.1990 RUS 13.96 q (13.96 13.91 x) 7 Helena Perez 13.9.1991 FRA 13.78 (13.78 x 13.73) 8 Claire Fitzgerald 12.9.1991 IRL 13.21 (12.88 12.99 13.21) 9 Ioana Iancu 8.9.1991 ROU 13.21 (12.78 x 13.21) 10 Zeynep Uzun 12.9.1991 TUR 12.90 (12.78 12.90 x) 11 Dragica Sliškovic 27.2.1990 CRO 12.39 (12.39 12.19 12.20)

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 26) 1 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 62.44 (62.44 x 55.32 61.61 x x) 2 Julia Fischer 1.4.1990 GER 55.11 (55.11 x x 53.29 x 52.39) 3 Irina Rodrigues 5.2.1991 POR 53.14 (52.01 51.46 x 53.14 49.44 47.10) 4 Mariya Koshkaryova 24.3.1990 UKR 52.62 (52.26 49.97 49.51 x 50.36 52.62) 5 Antje Bormann 24.9.1991 GER 52.07 ( x 44.08 49.92 50.97 52.07 x) 6 Yuliya Kurylo 3.7.1991 UKR 50.90 (50.64 50.74 50.90 x x x) 7 Sandra Andersson 25.3.1990 SWE 48.11 ( x 48.11 45.86 47.65 x 46.62) 8 Izabela Ogórek 24.4.1991 POL 47.80 (45.52 46.25 45.70 44.60 47.08 47.80) 9 Hristína Anagnostopoúlou 27.8.1991 GRE 45.95 (42.36 45.95 45.41) 10 Yuliya Maltseva 30.11.1990 RUS 44.92 ( x 35.16 44.92) 11 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 43.33 (40.43 x 43.33) 12 Hanna Erlandsson 29.4.1990 SWE 40.16 ( x x 40.16) Qualification (Jul 25) Group A 1 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 56.19 Q ( x 56.19 -) 2 Yuliya Kurylo 3.7.1991 UKR 51.30 Q (46.03 51.30 -) 3 Antje Bormann 24.9.1991 GER 50.17 Q (50.17 - -) 4 Sandra Andersson 25.3.1990 SWE 48.45 q (46.13 47.47 48.45) 5 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 48.37 q ( x 46.95 48.37) 6 Katri Hirvonen 25.6.1990 FIN 46.67 (45.86 46.45 46.67) 7 Maylin Weder 27.2.1991 GER 46.38 (46.38 x 45.52) 8 Jitka Kubelová 2.10.1991 CZE 45.79 (45.15 45.79 x) 9 Matilda Gunnarsson 25.1.1990 SWE 44.25 (41.81 43.43 44.25) 10 Androniki Lada 19.4.1991 CYP 43.92 ( x 40.50 43.92) 11 Shaunagh Brown 15.3.1990 GBR 43.78 (42.28 41.71 43.78) Group B 1 Julia Fischer 1.4.1990 GER 52.85 Q (52.85 - -) 2 Mariya Koshkaryova 24.3.1990 UKR 50.81 Q (50.81 - -) 3 Irina Rodrigues 5.2.1991 POR 50.20 Q (50.20 - -) 4 Yuliya Maltseva 30.11.1990 RUS 48.79 q (46.01 46.71 48.79) 5 Hristína Anagnostopoúlou 27.8.1991 GRE 48.42 q (43.06 46.44 48.42) 6 Izabela Ogórek 24.4.1991 POL 47.17 q ( x 45.86 47.17) 7 Hanna Erlandsson 29.4.1990 SWE 47.09 q (43.94 x 47.09) 8 Anaďs Marcadet 6.4.1991 FRA 45.28 ( x 45.28 x) 9 Trude Raad 27.4.1990 NOR 44.81 ( x 44.81 x) 10 Salome Rigishvili 26.6.1990 GEO 44.63 (43.24 x 44.63) 11 Semra Türk 26.2.1990 TUR 44.54 (44.51 44.54 44.34) Grigoria Naneva 11.9.1991 BUL NM ( x x x)

Hammer Throw 4000g Women

Final (Jul 24) 1 Bianca Perie 1.6.1990 ROU 68.59 (61.15 68.59 64.48 67.45 66.11 x) 2 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 63.70 (61.60 59.94 x 60.26 57.74 63.70) 3 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 63.18 (62.43 63.18 61.42 62.33 62.80 x) 4 Alina Kastrova 2.3.1990 BLR 62.04 (61.29 62.04 61.87 59.78 x x) 5 Eszter Németh 11.12.1990 HUN 59.29 (57.96 59.29 57.59 58.58 x x) 6 Johanna Salmela 6.11.1990 FIN 58.76 ( x 54.97 58.55 x 58.76 57.57) 7 Carolin Paesler 16.12.1990 GER 58.76 (58.06 58.11 x x 58.51 58.76) 8 Andriana Papadopoúlou-Fatala 21.1.1990 GRE 57.85 ( x x 57.85 x x 52.66) 9 Magdalena Szewa 20.9.1990 POL 56.74 ( x 56.74 x) 10 Jenni Penttilä 9.3.1991 FIN 56.58 (56.58 55.95 56.51) 11 Karina Frolova 2.3.1990 RUS 53.56 ( x x 53.56) Trude Raad 27.4.1990 NOR NM ( x x x) Qualification (Jul 23) Group A 1 Bianca Perie 1.6.1990 ROU 63.71 Q (63.71 - -) 2 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 60.68 Q (60.68 - -) 3 Alina Kastrova 2.3.1990 BLR 59.79 Q (59.79 - -) 4 Johanna Salmela 6.11.1990 FIN 58.77 Q (58.77 - -) 5 Magdalena Szewa 20.9.1990 POL 58.14 Q (51.62 58.14 -) 6 Jonna Miettinen 7.12.1990 FIN 57.26 (55.47 x 57.26) 7 Mareike Nannen 2.1.1990 GER 56.35 (56.35 x 55.35) 8 Cintia Gergelics 16.11.1991 HUN 55.15 (55.15 55.07 x) 9 Katja Vangsnes 16.11.1991 NOR 52.65 (52.65 51.89 52.23) 10 Aoife Hickey 7.4.1991 IRL 50.32 (50.32 x x) Ida Storm 26.12.1991 SWE NM ( x x x) Group B 1 Trude Raad 27.4.1990 NOR 62.52 Q (62.52 - -) 2 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 61.00 Q (61.00 - -) 3 Karina Frolova 2.3.1990 RUS 60.84 Q (56.63 60.84 -) 4 Andriana Papadopoúlou-Fatala 21.1.1990 GRE 58.33 Q (58.33 - -) 5 Eszter Németh 11.12.1990 HUN 58.15 Q (58.15 - -) 6 Carolin Paesler 16.12.1990 GER 57.78 q ( x 57.78 x) 7 Jenni Penttilä 9.3.1991 FIN 57.34 q (55.19 52.82 57.34) 8 Marylou Bontemps 23.10.1991 FRA 55.87 (55.79 55.87 x) 9 Pasa Sehic 12.1.1990 BIH 55.51 (54.62 55.51 54.78) 10 Nicky van der Schilt 29.6.1991 NED 53.80 (48.29 53.11 53.80)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Jul 26) 1 Tatjana Jelaca 10.8.1990 SRB 60.35 (53.41 52.45 48.69 48.93 60.35 55.86) 2 Karolina Mor 10.12.1991 POL 53.57 (53.13 45.24 53.57 52.57 51.59 49.88) 3 Sabine Kopplin 23.11.1990 GER 53.26 (45.45 49.42 53.26 50.12 48.30 52.65) 4 Carita Hinkka 1.4.1991 FIN 52.92 ( x 44.06 52.92 x 47.12 x) 5 Ziva Klarer Rebec 15.6.1990 SLO 51.83 (51.83 x x 47.22 x x) 6 Sviatlana Kulich 18.7.1990 BLR 51.43 (51.43 50.10 x 41.25 x 44.01) 7 Sini Kiiski 5.4.1990 FIN 49.83 (49.75 48.46 47.82 44.23 49.83 47.09) 8 Viktoriya Sudarushkina 2.9.1990 RUS 49.77 (46.08 45.58 49.77 x 49.64 47.15) 9 Sanni Utriainen 5.2.1991 FIN 48.45 (46.25 48.45 x) 10 Hanna Hatsko 3.10.1990 UKR 47.56 (47.56 x x) 11 Sarah Mayer 20.5.1991 GER 47.03 (47.03 45.72 46.25) 12 Adriana Thomassen 18.12.1991 NOR 46.32 (46.32 x x) Qualification (Jul 25) Group A 1 Karolina Mor 10.12.1991 POL 53.63 Q (53.63 - -) 2 Tatjana Jelaca 10.8.1990 SRB 53.29 Q (47.48 53.29 -) 3 Sini Kiiski 5.4.1990 FIN 53.22 Q (47.76 53.22 -) 4 Adriana Thomassen 18.12.1991 NOR 52.70 Q (52.70 - -) 5 Ziva Klarer Rebec 15.6.1990 SLO 51.81 Q (51.81 - -) 6 Sanni Utriainen 5.2.1991 FIN 51.25 Q (48.03 51.25 -) 7 Carita Hinkka 1.4.1991 FIN 51.12 Q (51.12 - -) 8 Sviatlana Kulich 18.7.1990 BLR 50.31 Q (47.13 50.31 -) 9 Sabine Kopplin 23.11.1990 GER 50.16 Q ( x 50.16 -) 10 Viktoriya Sudarushkina 2.9.1990 RUS 49.72 q (49.72 x 49.37) 11 Sarah Mayer 20.5.1991 GER 48.71 q (47.00 48.71 45.58) 12 Hanna Hatsko 3.10.1990 UKR 46.46 q (46.46 x x) 13 María Yeoryíeva 17.3.1990 GRE 45.01 (42.48 42.75 45.01) 14 Maria Jensen 26.6.1990 DEN 44.99 (43.81 44.99 43.08) 15 Monika Lebenicnik 13.12.1992 SLO 42.89 (42.89 x 42.78) 16 Lisanne Schol 22.6.1991 NED 38.56 (35.40 38.37 38.56) 17 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 38.50 ( x 38.50 x)

Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women

Final standings (Jul 25/26) 1 Carolin Schäfer 5.12.1991 GER 5697 (14.45/0.5 1.69 12.72 25.25/0.9 5.62/n.a 48.20 2:21.27) 2 Katerina Cachová 26.2.1990 CZE 5660 (14.31/0.3 1.75 11.11 25.30/0.5 5.61/n.a 44.14 2:16.71) 3 Lea Sprunger 5.3.1990 SUI 5552 (14.69/2.2 1.75 12.21 24.48/0.9 5.65/n.a 37.96 2:23.94) 4 Dafne Schippers 15.6.1992 NED 5507 (14.05/2.2 1.69 12.01 24.21/0.9 5.62/n.a 34.04 2:23.01) 5 Nadine Broersen 29.4.1990 NED 5456 (14.18/0.3 1.75 11.02 26.47/0.5 5.44/n.a 48.11 2:27.32) 6 Kristina Savitskaya 10.6.1991 RUS 5397 (14.38/0.5 1.69 12.27 26.23/0.4 5.44/n.a 42.86 2:24.11) 7 Frida Lindhe 19.9.1990 SWE 5396 (14.55/0.5 1.69 12.18 25.88/0.4 5.31/n.a 39.69 2:17.00) 8 Katarina Thompson 9.1.1993 GBR 5375 (14.76/2.2 1.75 10.19 24.70/0.9 6.05/n.a 30.84 2:24.02) 9 Anna Blank 12.1.1990 RUS 5267 (14.87/0.5 1.69 11.16 25.77/0.4 5.94/n.a 31.47 2:21.18) 10 Ina Skworzow 9.4.1991 GER 5215 (15.19/0.3 1.66 11.98 25.53/0.4 5.39/n.a 42.96 2:29.33) 11 Gaelle Le Foll 27.4.1991 FRA 5098 (15.24/0.3 1.75 11.17 26.03/0.4 5.32/n.a 32.64 2:22.02) 12 Irina Afonina 19.1.1990 RUS 5095 (14.96/2.2 1.66 12.91 25.38/0.9 4.97/n.a 32.71 2:22.52) 13 Mari Klaup 27.2.1990 EST 5084 (14.97/0.5 1.75 10.65 26.95/0.5 5.26/n.a 37.77 2:23.37) 14 Katrine Haarklau 21.2.1991 NOR 5058 (14.59/0.5 1.57 11.24 26.09/0.5 5.16/n.a 39.58 2:21.86) 15 Els De Wael 15.5.1990 BEL 5049 (14.95/0.3 1.60 12.87 25.66/0.9 5.55/n.a 27.15 2:23.20) 16 Andrea Nybäck 16.5.1990 SWE 5040 (14.50/0.3 1.63 10.86 25.50/0.5 5.63/n.a 32.88 2:32.34) 17 Lisa Egarter 9.1.1991 AUT 5007 (14.91/2.2 1.66 11.21 26.81/0.5 5.46/n.a 34.64 2:25.00) 18 Patricia Marciello 9.2.1990 SUI 4335 (14.69/2.2 1.57 11.04 25.52/0.4 NM 41.72 2:36.53) Helga Thorsteinsdóttir 15.11.1991 ISL DNF (.) (14.36/0.5 1.75 14.24 24.89/0.9 5.33/n.a DNS DNS) Michelle Zeltner 22.12.1991 SUI DNF (.) (15.00/2.2 1.63 11.54 25.70/0.4 4.71/n.a DNS DNS)

10000m Walk Women

Final (Jul 23) 1 Elmira Alembekova 30.6.1990 RUS 46:31.07 2 Antonella Palmisano 6.8.1991 ITA 46:59.47 3 Nina Ochotnikova 11.3.1991 RUS 47:04.97 4 Adriana Turnea 6.2.1991 ROU 48:48.95 5 Alexandra Gradinariu 25.10.1990 ROU 49:10.48 6 Laurene Delon 16.4.1990 FRA 50:05.37 7 Paula Martínez 2.1.1992 ESP 50:40.97 8 Sara Alonso 31.7.1991 ESP 52:18.98 9 Anita Kažemaka 30.5.1990 LAT 52:28.50 10 Claudia Bussu 21.11.1991 ITA 54:59.11 11 Diana Gáborcíková 25.6.1991 SVK 57:40.84 Panagióta Tsinopoúlou 16.10.1990 GRE DQ(230.6) Nadzeya Darazhuk 23.1.1990 BLR DQ(230.6) Emilie Menuet 27.9.1991 FRA DQ(230.6) Sandra Yerga 6.4.1991 ESP DNF Mikaela Löfbacka 10.1.1990 FIN DNF Tugçe Günes 27.3.1993 TUR DNF Berta Kriván 17.11.1991 HUN DNF Georgiana Enache 19.2.1991 ROU DNF

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 26) 1 Germany 44.86 (Yasmin Kwadwo 9.11.1990, Leena Günther 16.4.1991, Nadja Bahl 30.3.1992, Ruth Spelmeyer 19.9.1990) 2 Poland 45.12 (Ewelina Skoczylas 3.9.1991, Malgorzata Koldej 12.11.1990, Ewa Zarebska 26.1.1990, Anna Kielbasinska 26.6.1990) 3 Netherlands 45.88 (Judith Bosker 27.10.1990, Yaël van Pelt 30.5.1990, Anouk Hagen 30.4.1990, Jamile Samuel 24.4.1992) 4 Italy 45.92 (Laura Strati 3.10.1990, Laura Gamba 27.2.1991, Camilla Fiorindi 9.1.1991, Marta Maffioletti 11.10.1991) 5 Switzerland 45.97 (Marisa Lavanchy 4.1.1990, Jacqueline Gasser 23.2.1990, Grace Muamba 22.2.1991, Marzia Schilleci 6.5.1990) 6 Norway 46.39 (Ida Hansen 7.1.1993, Isabelle Pedersen 27.1.1992, Tine Teigene Dalen 2.11.1990, Mari Brubak 10.11.1990) 7 Ireland 46.61 (Steffi Creaner 18.11.1991, Eilish Fitzpatrick 18.6.1991, Catherine McManus 9.5.1992, Niamh Whelan 26.7.1990) 8 Serbia 46.86 (Tanja Ilic 31.12.1990, Mila Andric 1.3.1990, Katarina Sirmic 28.4.1991, Ivana Španovic 10.5.1990) First Round (Jul 26) Heat 1 1 Germany 44.78 Q (Yasmin Kwadwo 9.11.1990, Leena Günther 16.4.1991, Jessica Wenzel 18.11.1990, Ruth Spelmeyer 19.9.1990) 2 Italy 45.49 Q (Laura Strati 3.10.1990, Laura Gamba 27.2.1991, Camilla Fiorindi 9.1.1991, Marta Maffioletti 11.10.1991) 3 Poland 45.55 q (Katarzyna Gwiazdon 13.5.1993, Malgorzata Koldej 12.11.1990, Ewa Zarebska 26.1.1990, Anna Kielbasinska 26.6.1990) 4 Netherlands 45.86 q (Judith Bosker 27.10.1990, Yaël van Pelt 30.5.1990, Anouk Hagen 30.4.1990, Jamile Samuel 24.4.1992) 5 Switzerland 46.03 q (Marisa Lavanchy 4.1.1990, Jacqueline Gasser 23.2.1990, Grace Muamba 22.2.1991, Marzia Schilleci 6.5.1990) 6 Norway 46.22 q (Ida Hansen 7.1.1993, Isabelle Pedersen 27.1.1992, Tine Teigene Dalen 2.11.1990, Mari Brubak 10.11.1990) Heat 2 1 Ireland 46.79 Q (Steffi Creaner 18.11.1991, Eilish Fitzpatrick 18.6.1991, Catherine McManus 9.5.1992, Niamh Whelan 26.7.1990) 2 Serbia 46.92 Q (Tanja Ilic 31.12.1990, Mila Andric 1.3.1990, Katarina Sirmic 28.4.1991, Ivana Španovic 10.5.1990) 3 Portugal 47.21 (Susana Santos 20.9.1990, Tânia Duarte 15.7.1990, Ungudi Quiawacana 9.11.1990, Joceline Monteiro 10.5.1990) 4 Spain 47.34 (María Martín-Sacristán 20.2.1991, Maitane Iruretagoyena 4.4.1991, Carmen Sánchez 28.11.1990, María Cabeza Navas 20.11.1991) France DNF (Sarah Goujon 11.9.1990, Lenora Guion-Firmin 7.8.1991, Marie-Jeanne Eba 15.1.1990, Jessie Saint-Marc 16.7.1991) Great Britain & NI DNF (Rachael Giwa 8.7.1990, Laura Wake 3.5.1991, Torema Dorsett 15.2.1990, Shaunna Thompson 8.4.1992)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Jul 26) 1 Russia 3:36.25 (Yuliya Terekhova 20.2.1990, Liliya Zubkova 2.3.1990, Alina Safiullina 18.3.1991, Liliya Gafiyatullina 1.2.1990) 2 Germany 3:37.83 (Laura Hansen 7.5.1990, Maral Feizbakhsh 22.2.1990, Daniela Ferenz 3.8.1990, Inga Müller 2.1.1990) 3 France 3:39.62 (Elea Diarra 8.3.1990, Djeneba Camara 17.11.1990, Asta Drame 15.10.1990, Lenora Guion-Firmin 7.8.1991) 4 Belgium 3:41.86 (Hanne Claes 4.8.1991, Lindsy Cozijns 26.5.1991, Jessie Raes 31.1.1990, Wendy Labeye 1.8.1991) 5 Serbia 3:43.81 (Mila Andric 1.3.1990, Jelena Andjelkovic 23.4.1990, Marijela Markovic 7.1.1992, Katarina Ilic 9.10.1993) Ukraine DQ (32.2) (Olga Zemlyak 16.1.1990, Yuliya Krasnoshchok 6.1.1990, Alina Lohvynenko 18.7.1990, Yuliya Baraley 25.4.1990)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS