WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Youth (U18)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       2000mh Men       110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Women       400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Relay 400m (4x100m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Relay 400m (4x100m) Women


100m Men

Final (Jul 11) (-2.5) 1 Dwain Chambers 5.4.1978 GBR 10.87 2 Georgios Skender 9.5.1978 CYP 11.01 3 Fredrik Eklund 7.8.1978 SWE 11.18 4 Frank Trinteler 12.5.1978 BEL 11.29 5 Martijn Ungerer 6.6.1978 NED 11.32 6 Orkatz Beitia 18.4.1979 ESP 11.34 7 Andrea Gnani 1979 ITA 11.34 8 Donatas Jaksevicius 26.7.1978 LTU 11.47 First Round (Jul 10) Heat 1 ( 2.9) 1 Frank Trinteler 12.5.1978 BEL 10.9 w Q 2 Andrea Gnani 1979 ITA 10.9 w Q 3 Jarkko Tuominen 26.2.1978 FIN 11.0 w Q 4 Cédric Gold Dalg 5.9.1979 FRA 11.0 w q 5 Stefan Sohm 1978 AUT 11.5 w 6 Vachik Sahakyan 16.7.1979 ARM 11.7 w Heat 2 ( 2.5) 1 Fredrik Eklund 7.8.1978 SWE 10.8 w Q 2 Martijn Ungerer 6.6.1978 NED 11.0 w Q 3 Cato Gullichsen 16.7.1978 NOR 11.0 w Q 4 Leszek Dyja 30.6.1978 POL 11.2 w q 5 Goran Gajovic 28.10.1978 YUG 11.3 w 6 Stephen Grupetta MLT 11.8 w Heat 3 ( 4.0) 1 Dwain Chambers 5.4.1978 GBR 10.6 w Q 2 Orkatz Beitia 18.4.1979 ESP 10.8 w Q 3 Bruno Gancho 14.1.1979 POR 10.9 w Q 4 Donatas Jaksevicius 26.7.1978 LTU 10.9 w q 5 Franz Karpfinger 25.9.1978 AUT 11.1 w q 6 Zsigmond Jobbágy 1978 HUN 11.4 w 7 Brendon O'Gorman 1978 IRL 11.5 w Heat 4 ( 2.4) 1 Georgios Skender 9.5.1978 CYP 10.8 w Q 2 Aleksandr Dobryanskiy 9.5.1978 RUS 11.0 w Q 3 Michael Ruegg 1978 SUI 11.1 w Q 4 Vasilios Tzineris 1978 GRE 11.3 w 5 Christian Hansen 1978 DEN 11.4 w 6 Shamil Mamudov .7.1978 GEO 11.6 w Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 ( 2.5) 1 Dwain Chambers 5.4.1978 GBR 10.56 w Q 2 Frank Trinteler 12.5.1978 BEL 10.85 w Q 3 Martijn Ungerer 6.6.1978 NED 10.85 w Q 4 Orkatz Beitia 18.4.1979 ESP 10.98 w Q 5 Jarkko Tuominen 26.2.1978 FIN 11.03 w 6 Aleksandr Dobryanskiy 9.5.1978 RUS 11.05 w 7 Franz Karpfinger 25.9.1978 AUT 11.14 w 8 Michael Ruegg 1978 SUI 11.16 w Heat 2 ( 2.7) 1 Fredrik Eklund 7.8.1978 SWE 10.60 w Q 2 Georgios Skender 9.5.1978 CYP 10.75 w Q 3 Donatas Jaksevicius 26.7.1978 LTU 10.80 w Q 4 Andrea Gnani 1979 ITA 10.90 w Q 5 Cato Gullichsen 16.7.1978 NOR 10.92 w 6 Bruno Gancho 14.1.1979 POR 10.97 w 7 Leszek Dyja 30.6.1978 POL 11.01 w 8 Cédric Gold Dalg 5.9.1979 FRA 11.02 w

200m Men

Final (Jul 13) (-3.6) 1 Uvie Ugono 8.3.1978 GBR 21.94 2 Fredrik Eklund 7.8.1978 SWE 22.16 3 Aleksandr Dobryanskiy 9.5.1978 RUS 22.32 4 David Canal 7.12.1978 ESP 22.68 5 Evággelos Asaryiotákis 26.7.1978 GRE 22.71 6 Andrea Rabino 23.4.1978 ITA 22.72 7 Martijn Ungerer 6.6.1978 NED 22.89 8 Georgios Kyperountas 1979 CYP 22.96 First Round (Jul 12) Heat 1 (-1.9) 1 David Canal 7.12.1978 ESP 22.35 Q 2 Evággelos Asaryiotákis 26.7.1978 GRE 22.42 Q 3 Martijn Ungerer 6.6.1978 NED 22.64 q 4 Denis Goutsou 1978 MDA 22.83 5 Donatas Jaksevicius 26.7.1978 LTU 22.84 6 Mesut Yavas 14.4.1978 TUR 22.89 7 Brendon O'Gorman 1978 IRL 23.86 8 Badri Khekhelashvili 1978 GEO 23.95 Heat 2 (-1.3) 1 Fredrik Eklund 7.8.1978 SWE 21.97 Q 2 Georgios Kyperountas 1979 CYP 22.70 Q 3 Krzysztof Garbicz 1978 POL 22.70 4 David Sanchez 7.4.1978 FRA 22.90 5 Cato Gullichsen 16.7.1978 NOR 23.04 Heat 3 (-1.5) 1 Aleksandr Dobryanskiy 9.5.1978 RUS 22.25 Q 2 Uvie Ugono 8.3.1978 GBR 22.37 Q 3 Andrea Rabino 23.4.1978 ITA 22.64 q 4 Kris Verborgh 1978 BEL 23.01 5 Stefan Sohm 1978 AUT 23.01 6 Bruno Gancho 14.1.1979 POR 23.41 7 Edmir Dervishi 4.5.1978 ALB 23.67

400m Men

Final (Jul 11) 1 Adrián Fernández 29.3.1978 ESP 48.13 2 Periklís Iakovákis 24.3.1979 GRE 48.57 3 David Marinic 1978 SLO 49.01 4 Denis Goutsou 1978 MDA 49.04 5 Philippe Thieren 1978 BEL 49.23 6 Wojciech Stankowski 1979 POL 49.39 7 Jon Are Sundland 23.8.1978 NOR 49.76 8 Liviu Nitescu 1979 ROU 50.10 First Round (Jul 10) Heat 1 1 Adrián Fernández 29.3.1978 ESP 49.25 Q 2 Jon Are Sundland 23.8.1978 NOR 49.96 Q 3 Liviu Nitescu 1979 ROU 50.31 q 4 Edmir Dervishi 4.5.1978 ALB 51.49 5 Paulo Melo 1978 POR 51.95 Vladimir Mustafayev 1978 AZE DQ(141.3) Heat 2 1 Denis Goutsou 1978 MDA 49.92 Q 2 Wojciech Stankowski 1979 POL 50.29 Q 3 Ralph Vollenwyder 1978 SUI 50.32 4 Olivier Cyrille 8.3.1979 FRA 50.81 5 Matus Lajcak 29.11.1978 SVK 51.06 6 Kristo Viksi 2.4.1978 EST 52.11 Heat 3 1 Periklís Iakovákis 24.3.1979 GRE 49.68 Q 2 Philippe Thieren 1978 BEL 49.77 Q 3 David Marinic 1978 SLO 49.83 q 4 Maurizio Bedetti 1979 ITA 50.38 5 Damien Lowry 1979 IRL 50.85 Badri Khekhelashvili 1978 GEO DQ(141.3)

800m Men

Final (Jul 13) 1 Gert-Jan Liefers 26.9.1978 NED 1:49.37 2 Juan Villarino 27.1.1978 ESP 1:53.02 3 Aleksandr Trutko 31.10.1978 BLR 1:53.10 4 Dale Canning 12.6.1978 GBR 1:54.02 5 Anton Bochkarev 3.11.1978 RUS 1:54.07 6 Andrey Shokur 12.12.1978 UKR 1:54.25 7 Jari Matinlauri 5.2.1978 FIN 1:54.92 8 Michael Öhman 8.5.1979 SWE 1:55.66 Alexandros Kekkis 1978 GRE DNF First Round (Jul 11) Heat 1 1 Anton Bochkarev 3.11.1978 RUS 1:56.45 Q 2 Michael Öhman 8.5.1979 SWE 1:56.47 Q 3 Mario Duro 21.2.1978 POR 2:04.39 4 Amir Becirhodzic 23.11.1979 BIH 2:06.20 Denis Murphy 1979 IRL DQ(141.3) Heat 2 1 Juan Villarino 27.1.1978 ESP 1:54.84 Q 2 Aleksandr Trutko 31.10.1978 BLR 1:55.03 Q 3 Jari Matinlauri 5.2.1978 FIN 1:55.51 q 4 Andrey Shokur 12.12.1978 UKR 1:55.58 q 5 Steve Gurnham 19.4.1978 SUI 1:55.88 6 Ishak Kaya 1980 TUR 1:58.51 Aydin Vagabov 1979 AZE DQ(141.3) Heat 3 1 Gert-Jan Liefers 26.9.1978 NED 1:55.64 Q 2 Dale Canning 12.6.1978 GBR 1:56.60 Q 3 Alexandros Kekkis 1978 GRE 1:56.99 4 Enrico Marchesini 15.2.1978 ITA 1:57.20 5 Bojan Komlenic 31.3.1978 YUG 1:57.72 6 Vincent Nothum 26.4.1978 LUX 2:01.18 7 Reynir Jónsson 7.5.1978 ISL 2:03.01

1500m Men

Final (Jul 12) 1 Grzegorz Kujawski 19.3.1978 POL 4:02.51 2 Gareth Turnbull 14.5.1979 IRL 4:03.11 3 Panormitis Kourmadias 20.1.1978 GRE 4:03.29 4 Pietro Pelusi 10.1.1978 ITA 4:03.74 5 Cristinel Bitirie 1978 ROU 4:04.35 6 Sergey Yemelyanov 24.11.1978 RUS 4:05.25 7 Vincent Nothum 26.4.1978 LUX 4:06.00 8 Dmitriy Shokur 12.12.1978 UKR 4:06.52 9 Manuel Damiăo 4.7.1978 POR 4:06.69 10 Peter Knuchel 29.7.1978 SUI 4:07.07 11 David Alvarado 24.1.1978 ESP 4:08.43 Björn Margeirsson 2.5.1979 ISL DNS First Round (Jul 10) Heat 1 1 Sergey Yemelyanov 24.11.1978 RUS 3:57.57 Q 2 Gareth Turnbull 14.5.1979 IRL 3:58.19 Q 3 David Alvarado 24.1.1978 ESP 3:58.96 Q 4 Peter Knuchel 29.7.1978 SUI 3:59.44 Q 5 Manuel Damiăo 4.7.1978 POR 4:01.44 6 Jari Matinlauri 5.2.1978 FIN 4:03.32 7 Claudio Muscioni 1979 SMR 4:30.99 Heat 2 1 Vincent Nothum 26.4.1978 LUX 3:58.51 Q 2 Grzegorz Kujawski 19.3.1978 POL 3:58.86 Q 3 Cristinel Bitirie 1978 ROU 3:59.02 Q 4 Pietro Pelusi 10.1.1978 ITA 3:59.07 Q 5 Panormitis Kourmadias 20.1.1978 GRE 3:59.30 q 6 Dmitriy Shokur 12.12.1978 UKR 4:00.70 q 7 Björn Margeirsson 2.5.1979 ISL 4:01.67 8 Amir Becirhodzic 23.11.1979 BIH 4:21.09

3000m Men

Final (Jul 13) 1 Iván Hierro 14.2.1978 ESP 8:30.01 2 Günther Weidlinger 5.4.1978 AUT 8:30.93 3 Grzegorz Kujawski 19.3.1978 POL 8:31.06 4 Manuel Silva 8.10.1978 POR 8:33.18 5 Thomas Carey 1978 IRL 8:42.34 6 Alin Haiduc 1978 ROU 8:44.52 7 Boris Sukhodolskiy 26.3.1978 MDA 8:47.64 8 Frederick Naalsund 5.6.1978 NOR 8:49.47 9 Yavuz Bayram 1980 TUR 8:51.84 10 Dmitri Voron 1978 BLR 8:56.69 11 Kevin Zammit 17.5.1978 MLT 8:56.71 12 Ferenc Békési 27.11.1979 HUN 9:00.71 13 Conny Ekstrand 19.6.1978 SWE 9:04.19 14 Christian Thielen 25.12.1978 LUX 9:07.23 15 Sveinn Margeirsson 14.3.1978 ISL 9:09.56 16 Morten T. Jensen 1978 DEN 9:20.55

2000mh Men

Final (Jul 12) 1 Mindaugas Pukstas 3.8.1978 LTU 5:56.64 2 Meelis Tammre 4.4.1978 EST 5:59.04 3 Ionut Blidaru 1978 ROU 5:59.10 4 Roman Usov 4.6.1978 RUS 5:59.27 5 Massimiliano Giacomelli 4.7.1978 ITA 6:04.16 6 Levente Timár 24.6.1978 HUN 6:07.07 7 Dmitri Voron 1978 BLR 6:10.07 8 Robert Brown 3.3.1978 GBR 6:15.83 9 Robert Neryng 25.8.1978 POL 6:16.31 10 Paulo Silva 1978 POR 6:20.54 11 Aleksandar Tomaš 12.5.1978 YUG 6:22.63 12 Antonio Manuel Martínez 20.12.1978 ESP 6:22.69 13 Josep Sansa 8.6.1978 AND 6:27.88 14 David Arabasz 3.7.1978 CZE 6:31.35 15 Lars Rohbrandt 1979 DEN 6:35.50

110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Jul 12) (-1.1) 1 Tomasz Scigaczewski 18.11.1978 POL 13.67 Tomasz Scigaczewski 18.11.1978 POL 13.67 2 Ionut Punga 14.10.1979 ROU 14.06 Ionut Punga 14.10.1979 ROU 14.06 3 Ben Warmington 20.3.1979 GBR 14.16 Ben Warmington 20.3.1979 GBR 14.16 4 Edwin van Calker 14.6.1979 NED 14.38 Edwin van Calker 14.6.1979 NED 14.38 5 Mariusz Musial 1.1.1978 NOR 14.91 Mariusz Musial 1.1.1978 NOR 14.91 6 Guillaume Le Grand 10.10.1978 FRA 14.98 Guillaume Le Grand 10.10.1978 FRA 14.98 7 Rui Palma 4.1.1978 POR 15.07 Rui Palma 4.1.1978 POR 15.07 8 Christian Czapracki 1978 SUI 15.14 Christian Czapracki 1978 SUI 15.14 First Round (Jul 11) Heat 1 (-0.6) 1 Guillaume Le Grand 10.10.1978 FRA 14.77 Q Guillaume Le Grand 10.10.1978 FRA 14.77 Q 2 Rui Palma 4.1.1978 POR 15.13 Q Rui Palma 4.1.1978 POR 15.13 Q 3 Besnik Bala 1978 ALB 15.57 Besnik Bala 1978 ALB 15.57 4 Sveinn Thorarinsson 3.5.1979 ISL 15.80 Sveinn Thorarinsson 3.5.1979 ISL 15.80 5 Thomas Hennessy 1978 IRL 15.88 Thomas Hennessy 1978 IRL 15.88 6 Alexei Chiian 1978 RUS 20.42 Alexei Chiian 1978 RUS 20.42 Heat 2 (-1.2) 1 Ben Warmington 20.3.1979 GBR 14.33 Q Ben Warmington 20.3.1979 GBR 14.33 Q 2 Mariusz Musial 1.1.1978 NOR 14.81 Q Mariusz Musial 1.1.1978 NOR 14.81 Q 3 Christian Czapracki 1978 SUI 14.83 q Christian Czapracki 1978 SUI 14.83 q 5 Stanislav Olijar 22.3.1979 LAT 15.23 Stanislav Olijar 22.3.1979 LAT 15.23 6 Srdan Petrovic 14.4.1979 YUG 15.58 Srdan Petrovic 14.4.1979 YUG 15.58 7 Nektarios Gekas 1978 GRE 16.70 Nektarios Gekas 1978 GRE 16.70 Heat 3 (-0.5) 1 Tomasz Scigaczewski 18.11.1978 POL 13.89 Q Tomasz Scigaczewski 18.11.1978 POL 13.89 Q 2 Ionut Punga 14.10.1979 ROU 14.20 Q Ionut Punga 14.10.1979 ROU 14.20 Q 3 Edwin van Calker 14.6.1979 NED 14.30 q Edwin van Calker 14.6.1979 NED 14.30 q 4 Christopher Hansson 27.5.1978 SWE 14.94 Christopher Hansson 27.5.1978 SWE 14.94 5 Niklas Andersen 1978 DEN 15.24 Niklas Andersen 1978 DEN 15.24 6 Daniel Gómez 11.5.1979 AND 15.27 Daniel Gómez 11.5.1979 AND 15.27

400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men

Final (Jul 13) 1 Boris Vazovan 4.1.1978 SVK 51.87 2 Mark Rowlands 18.7.1978 GBR 52.63 3 Boris Gorban 26.9.1978 RUS 52.92 4 Piotr Drozd 3.6.1978 POL 53.35 5 Cristian Lazar 1978 ROU 54.40 6 Peter Poles 6.2.1978 SLO 54.93 7 José Manuel Enriquez 20.1.1978 ESP 55.60 8 Antonis Tasopoulos 1978 GRE 57.79 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Piotr Drozd 3.6.1978 POL 53.48 Q 2 Boris Vazovan 4.1.1978 SVK 54.02 Q 3 Peter Poles 6.2.1978 SLO 54.58 Q 4 José Manuel Enriquez 20.1.1978 ESP 55.10 q 5 Fabien Petrone 4.2.1978 FRA 56.96 6 Magnus Vallberg 15.11.1978 SWE 57.83 7 Filipe Ramos 10.9.1978 POR 58.90 Heat 2 1 Mark Rowlands 18.7.1978 GBR 52.75 Q 2 Boris Gorban 26.9.1978 RUS 53.76 Q 3 Cristian Lazar 1978 ROU 54.76 Q 4 Antonis Tasopoulos 1978 GRE 56.44 q 5 Brian Cullinan 1978 IRL 56.55 6 Jan Carly 1978 BEL 56.84 7 Casper Lindemann 1978 DEN 1:00.54

High Jump Men

Final (Jul 12) 1 Andrey Krasulya 19.6.1978 UKR 2.14 2 Ben Challenger 7.3.1978 GBR 2.11 3 Adi Mordel 28.3.1978 ISR 2.08 =4 Sergey Lesnichiy 1978 BLR 2.05 Yannick Tregaro 26.3.1978 SWE 2.05 6 Yiannos Constantinou 23.3.1978 CYP 2.05 =7 Mihaíl Manouilidis 11.1.1979 GRE 2.00 Krzysztof Juszczyk 17.2.1978 POL 2.00 Umut Toyer 1980 TUR 2.00 =10 Luka Brkljacic 20.7.1978 CRO 1.95 Ari-Pekka Lattu 22.6.1978 FIN 1.95 12 Rožle Prezelj 26.9.1979 SLO 1.90 Qualification (Jul 12) Group A =1 Ben Challenger 7.3.1978 GBR 2.00 Q Rožle Prezelj 26.9.1979 SLO 2.00 Q Andrey Krasulya 19.6.1978 UKR 2.00 Q 4 Ari-Pekka Lattu 22.6.1978 FIN 2.00 Q 5 Yiannos Constantinou 23.3.1978 CYP 1.97 q 6 Marcio Lima 22.5.1979 POR 1.94 =7 Martin Gärtner 1978 DEN 1.90 Stian Sigvartsen 5.1.1978 NOR 1.90 9 Seamus Byrne 1978 IRL 1.85 Group B =1 Sergey Lesnichiy 1978 BLR 2.00 Q Mihaíl Manouilidis 11.1.1979 GRE 2.00 Q Adi Mordel 28.3.1978 ISR 2.00 Q Yannick Tregaro 26.3.1978 SWE 2.00 Q 5 Krzysztof Juszczyk 17.2.1978 POL 2.00 Q 6 Luka Brkljacic 20.7.1978 CRO 1.97 q 7 Umut Toyer 1980 TUR 1.97 q 8 Marijus Rekasisus 1978 LTU 1.97 9 Marc Wyttenbach 1978 SUI 1.90 10 Dejan Mandaric 23.6.1978 YUG 1.85 11 Örvar Ólafsson 7.4.1978 ISL 1.85

Pole Vault Men

Final (Jul 13) 1 Viktor von Bothmer 21.3.1978 SWE 5.10 2 Sebastien Leydier 7.2.1979 FRA 5.00 3 Maksim Rudenko 8.3.1978 UKR 4.80 4 Jakub Szymczak 10.6.1978 POL 4.70 5 Sampo Hintsanen 2.3.1978 FIN 4.70 6 Itai Hoter 1978 ISR 4.30 7 Raúl Iglesias 1978 ESP 4.20 8 Filipe Ramos 10.9.1978 POR 4.10 9 Ivan Kostevc 19.7.1978 SLO 4.00 10 Thor Torp 1979 DEN 3.80 Dimitar Kurdaliev 1978 BUL NH Alex Miroshnichenko 28.8.1978 RUS NH

Long Jump Men

Final (Jul 11) 1 Petar Dachev 15.6.1979 BUL 7.43 w ( 7.11/ n.a x 7.34/ n.a 7.43/ 2.7 x x) 2 Yann Doménech 17.3.1979 FRA 7.33 w ( 7.30/ n.a 7.12/ n.a 7.33/ 3.0 x x x) 3 Martin Luinge 25.2.1978 NED 7.31 w ( 7.10/ n.a 7.26/ n.a 7.16/ n.a 7.31/ 3.1 x 7.20/ n.a) 4 Ionut Punga 14.10.1979 ROU 7.30 w ( 7.08/ n.a 7.16/ n.a 6.84/ n.a x 7.30/ 2.7 7.20/ n.a) 5 Nathan Morgan 30.6.1978 GBR 7.22 ( 7.03/ n.a 7.10/ n.a 7.12/ n.a 7.05/ n.a 7.07/ n.a 7.22/ 1.2) 6 Paris Meletiou 15.3.1978 CYP 7.20 ( 7.20/ 1.9 7.06/ n.a x 7.08/ n.a x 7.20/ n.a) 7 Mesut Yavas 14.4.1978 TUR 7.16 ( 6.77/ n.a 7.16/ 1.6 6.85/ n.a 7.08/ n.a 6.81/ n.a 7.13/ n.a) 8 Jarkko Tuominen 26.2.1978 FIN 6.97 w ( 6.71/ n.a 6.53/ n.a 6.97/ 2.3 x x 6.76/ n.a) 9 Corrado Pennesi 15.7.1978 ITA 6.93 ( 6.82/ n.a 6.84/ n.a 6.93/ 1.7) 10 Niclas Sparrman 1.5.1978 SWE 6.83 ( x 6.74/ n.a 6.83/ 0.8) 11 Viktor Gushchinskiy 12.8.1978 RUS 6.81 w ( 6.61/ n.a 6.65/ n.a 6.81/ 3.1) 12 Oleg Admovich 1978 BLR 6.57 w ( 4.61/ n.a 6.57/ 3.2 6.52/ n.a) 13 Aroutioun Vardanian 1978 ARM 6.41 ( 6.38/ n.a 6.41/ 1.8 x) Qualification (Jul 10) Group A 1 Nathan Morgan 30.6.1978 GBR 7.20 w Q ( 6.62/ n.a 6.74/ n.a 7.20/ 2.8) 2 Martin Luinge 25.2.1978 NED 7.03 w Q ( 7.03/ 2.8 - -) 3 Yann Doménech 17.3.1979 FRA 7.00 Q ( 7.00/ 1.0 - -) 4 Jarkko Tuominen 26.2.1978 FIN 6.99 w Q ( x 6.59/ n.a 6.99/ 2.1) 5 Niclas Sparrman 1.5.1978 SWE 6.92 w Q ( 6.92/ 2.2 - -) 6 Oleg Admovich 1978 BLR 6.82 Q ( 6.82/ 0.9 - -) 7 Raúl Fernández 8.3.1978 ESP 6.77 ( 6.77/ 1.9 x 6.76/ n.a) 8 Andrey Trots 17.1.1978 UKR 6.75 ( x 6.72/ n.a 6.75/ 0.0) 9 Zsigmond Jobbágy 1978 HUN 6.66 w ( 6.64/ n.a 6.66/ 3.7 6.45/ n.a) 10 Petr Bláha 15.4.1978 CZE 6.65 w ( 6.63/ n.a 6.52/ n.a 6.65/ 2.7) 11 Besnik Bala 1978 ALB 6.61 w ( 6.58/ n.a 6.61/ 3.1 x) 12 David Zhishonaya 1978 GEO 6.57 w ( x x 6.57/ 3.2) 13 Sergey Bochkov 20.8.1979 AZE 6.38 w ( 6.11/ n.a x 6.38/ 2.2) 14 Örvar Ólafsson 7.4.1978 ISL 5.94 w ( 5.78/ n.a 5.86/ n.a 5.94/ 2.5) Group B 1 Ionut Punga 14.10.1979 ROU 7.38 w Q ( 7.38/ 3.0 - -) 2 Paris Meletiou 15.3.1978 CYP 7.32 w Q ( 7.32/ 3.4 - -) 3 Petar Dachev 15.6.1979 BUL 7.22 Q ( 7.22/ 2.0 - -) 4 Corrado Pennesi 15.7.1978 ITA 7.05 w Q ( 7.05/ 2.7 - -) 5 Aroutioun Vardanian 1978 ARM 6.85 w Q ( 6.45/ n.a 6.85/ 3.5 x) 6 Viktor Gushchinskiy 12.8.1978 RUS 6.84 Q ( 6.65/ n.a 6.68/ n.a 6.84/-0.1) 7 Mesut Yavas 14.4.1978 TUR 6.82 w Q ( 6.82/ 3.6 - -) 8 Rui Carrudo 26.7.1978 POR 6.74 w ( 6.64/ n.a 6.74/ 3.3 6.72/ n.a) 9 Mariusz Musial 1.1.1978 NOR 6.60 w ( 6.15/ n.a 6.60/ 2.7 x) 10 Stanislav Olijar 22.3.1979 LAT 6.58 ( 6.39/ n.a 6.43/ n.a 6.58/ 1.4) 11 Marc Wyttenbach 1978 SUI 6.53 ( 6.48/ n.a 6.50/ n.a 6.53/ 1.7) 12 Christian Hansen 1978 DEN 6.45 w ( x 6.45/ 2.7 6.41/ n.a) 13 Leon Seserko 7.1.1978 SLO 6.43 w ( x 6.43/ 2.4 6.36/ n.a) Trevor McGlynn 6.6.1978 IRL NM ( x - -)

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Jul 12) 1 Iker Sukía 24.1.1978 ESP 20.13 (19.81 20.13 19.30 19.04 19.68 x) 2 Váios Tíngas 16.10.1978 GRE 19.29 (18.89 18.81 x 18.84 18.86 19.29) 3 Erwin Simpelaar 9.1.1978 NED 19.24 (19.24 18.63 19.18 19.05 x 18.39) 4 Adam Doležel 28.7.1978 CZE 18.38 (17.31 17.67 17.40 17.02 x 18.38) 5 Janne Heide 16.6.1978 FIN 18.10 (16.87 17.16 x 17.34 18.10 17.51) 6 Emeka Udechuku 10.7.1979 GBR 17.95 (16.74 17.24 16.92 17.56 17.93 17.95) 7 Evegueni Kozlov 1978 RUS 17.64 (17.64 16.77 17.27 x 16.40 x) 8 Gjřran Sřrli 3.6.1978 NOR 17.50 ( x 16.85 17.06 x 17.50 x) 9 Timofey Yevstafyev 13.10.1978 BLR 17.02 ( x 17.02 16.43) 10 Mathieu Burkmann 13.6.1978 FRA 16.98 (16.65 16.54 16.98) 11 MikulᚠKonopka 23.1.1979 SVK 16.91 (16.06 16.49 16.91) 12 John Leahy 8.9.1978 IRL 16.35 (16.35 16.21 15.87) 13 Marius Bernotas 1978 LTU 16.15 (15.59 15.97 16.15) 14 Blerim Polisi 5.1.1978 DEN 16.09 (16.09 16.04 x) 15 Bart Pauwells 1978 BEL 16.04 ( x 15.57 16.04) 16 Hannes Kirchler 22.12.1978 ITA 15.48 (15.48 x x) 17 Piotr Zurowski 1979 POL 15.06 (15.06 x x) Alexei Goubenko 1978 BLR DNS Qualification (Jul 11) Group A 1 Váios Tíngas 16.10.1978 GRE 18.30 Q (18.30 - -) 2 Gjřran Sřrli 3.6.1978 NOR 17.06 Q ( x x 17.06) 3 Timofey Yevstafyev 13.10.1978 BLR 16.88 Q (16.88 - -) 4 Emeka Udechuku 10.7.1979 GBR 16.64 Q (16.64 - -) 5 Hannes Kirchler 22.12.1978 ITA 16.55 Q (15.65 16.55 -) 6 MikulᚠKonopka 23.1.1979 SVK 16.22 Q (16.22 - -) 7 Alexei Goubenko 1978 BLR 16.14 Q (16.14 - -) 8 Blerim Polisi 5.1.1978 DEN 16.09 Q (16.09 - -) 9 Vladisle Koutkovetskii 1978 MDA 15.94 (15.38 15.94 15.49) 10 Marc Dell'Innocenti 1978 SUI 15.59 (15.51 14.88 15.59) 11 Martin Grahn 26.7.1978 SWE 15.24 (15.12 15.24 x) 12 Michael Kaladze 1978 GEO 14.83 ( x 14.83 x) 13 Yonatan Orel 1979 ISR 13.84 (12.93 13.81 13.84) 14 Aleksandar Georgievski 1981 MKD 10.44 ( 8.75 10.44 10.10) Group B 1 Janne Heide 16.6.1978 FIN 17.66 Q (15.92 15.75 17.66) 2 Iker Sukía 24.1.1978 ESP 17.60 Q ( x 17.60 -) 3 Erwin Simpelaar 9.1.1978 NED 17.59 Q (17.59 - -) 4 Adam Doležel 28.7.1978 CZE 17.39 Q (17.39 - -) 5 Evegueni Kozlov 1978 RUS 17.15 Q (17.15 - -) 6 Bart Pauwells 1978 BEL 16.89 Q (16.89 - -) 7 Mathieu Burkmann 13.6.1978 FRA 16.51 Q (16.51 - -) 8 John Leahy 8.9.1978 IRL 16.44 Q (16.44 - -) 9 Marius Bernotas 1978 LTU 16.38 Q (15.73 15.53 16.38) 10 Piotr Zurowski 1979 POL 16.23 Q (14.67 14.46 16.23) 11 Juan Rosete 12.5.1979 POR 14.80 ( x 14.80 x) 12 Juris Latis 1979 LAT 14.70 (14.11 14.70 x) 13 Martin Ott 1979 LIE 11.83 (11.83 11.27 11.31) Jan Erik Gustavsen 2.5.1978 NOR NM ( x x x)

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Jul 11) 1 Emeka Udechuku 10.7.1979 GBR 59.96 (56.92 x 56.78 x 59.96 59.54) 2 Luca Gaido 3.4.1978 ITA 55.80 (52.70 55.80 55.46 x 54.54 52.52) 3 Mario Pestano 8.4.1978 ESP 55.72 (53.84 53.08 55.72 54.44 55.52 50.28) 4 Evegueni Kozlov 1978 RUS 51.38 ( x 48.58 49.16 48.20 47.14 51.38) 5 Gjřran Sřrli 3.6.1978 NOR 51.00 (45.08 50.94 46.46 47.44 48.72 51.00) 6 Anders Holmström 23.8.1978 SWE 50.78 (48.20 49.06 50.78 x x 48.40) 7 Juan Rosete 12.5.1979 POR 50.20 ( x 50.20 47.16 48.62 x 48.22) 8 Petr Lokša 19.7.1978 CZE 50.16 (50.08 48.18 49.04 50.08 50.16 47.54) 9 Nikólaos Voyiagis 1978 GRE 48.80 (44.82 48.80 x) 10 Erwin Simpelaar 9.1.1978 NED 46.60 (46.60 x x) 11 Blerim Polisi 5.1.1978 DEN 46.54 (46.54 x -) 12 Alexandre Kojokar 13.6.1978 MDA 43.94 ( x 43.94 43.02) Qualification (Jul 10) Group A 1 Mario Pestano 8.4.1978 ESP 53.24 Q ( x 49.22 53.24) 2 Nikólaos Voyiagis 1978 GRE 51.22 Q (51.22 - -) 3 Erwin Simpelaar 9.1.1978 NED 51.00 Q ( x 51.00 -) 4 Juan Rosete 12.5.1979 POR 50.70 Q (50.70 - -) 5 Blerim Polisi 5.1.1978 DEN 49.90 q (49.90 x 46.48) 6 Rudolf Bilik 6.7.1978 SVK 48.18 (46.58 44.96 48.18) 7 Janis Brakvoskis 1979 LAT 47.10 (47.10 44.16 45.54) 8 Piotr Zurowski 1979 POL 45.94 (36.88 43.02 45.94) 9 Sullivan Joiris 1978 BEL 42.62 ( x x 42.62) 10 Ivan Sunjic 1978 BIH 39.78 (33.90 x 39.78) 11 Marc Dell'Innocenti 1978 SUI 37.28 (37.28 x x) 12 Marc Konrad 1979 LIE 35.88 ( x 35.88 x) Group B 1 Emeka Udechuku 10.7.1979 GBR 62.22 Q ( x x 62.22) 2 Luca Gaido 3.4.1978 ITA 57.50 Q (57.50 - -) 3 Anders Holmström 23.8.1978 SWE 54.04 Q (54.04 - -) 4 Gjřran Sřrli 3.6.1978 NOR 53.10 Q (46.94 53.10 -) 5 Evegueni Kozlov 1978 RUS 52.40 Q (48.30 52.40 -) 6 Petr Lokša 19.7.1978 CZE 50.36 Q (50.36 - -) 7 Alexandre Kojokar 13.6.1978 MDA 48.24 q (42.30 48.24 43.14) 8 Alexei Goubenko 1978 BLR 46.56 (42.16 x 46.56) 9 Hansjörg Scharner 14.1.1978 AUT 43.40 ( x 41.90 43.40) 10 John Leahy 8.9.1978 IRL 37.92 (37.92 x x)

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Jul 13) 1 Juha Aarnio 19.4.1978 FIN 66.84 ( x 66.84 x 66.70 x x) 2 Sebastijan Grošek 5.12.1978 SLO 64.92 (60.60 64.92 59.48 56.66 58.52 57.18) 3 Andis Anskins 25.1.1979 LAT 62.14 (60.12 59.78 60.80 60.56 62.14 58.50) 4 Pieros Tsissios 8.6.1978 CYP 60.86 (58.62 60.14 x 56.28 60.86 58.44) 5 Ronald Buyl 1978 BEL 60.16 (58.42 60.16 x x x 55.30) 6 Stian Sigvartsen 5.1.1978 NOR 59.30 (56.10 59.30 54.94 x x 52.24) 7 Torben Wolf-Jürgensen 14.3.1978 DEN 58.40 (58.40 54.22 57.34 57.24 58.04 x) 8 Loic van Damme 20.1.1978 FRA 56.86 ( x 56.86 56.02 56.62 x 53.26) 9 Vedran Kadric 1979 BIH 56.74 (55.98 56.70 56.74) 10 Damian McDaid 1978 GBR 54.90 (54.90 53.82 x) 11 Francesco Pignata 14.2.1978 ITA 53.10 (48.12 53.10 46.34) 12 Filipe Ventura 5.2.1978 POR 51.30 (51.30 x x) Rafaele Russo 1.2.1978 ITA DNS Qualification (Jul 10) Group A 1 Andis Anskins 25.1.1979 LAT 60.12 Q (60.12 - -) 2 Loic van Damme 20.1.1978 FRA 57.78 Q (51.92 57.78 -) 3 Sebastijan Grošek 5.12.1978 SLO 55.74 Q (55.74 - -) 4 Stian Sigvartsen 5.1.1978 NOR 55.44 Q (55.44 - -) 5 Francesco Pignata 14.2.1978 ITA 54.74 q (50.82 54.74 47.84) 6 Filipe Ventura 5.2.1978 POR 54.54 (54.54 x 54.40) 7 Mikael Roos 1979 SWE 54.42 (53.88 x 54.42) 8 Aleksandar Georgievski 1981 MKD 48.46 (48.46 x 46.90) 9 Sandy Michel 1978 SUI 46.00 (46.00 x x) 10 Marc Konrad 1979 LIE 41.28 (41.28 39.54 39.18) Group B 1 Juha Aarnio 19.4.1978 FIN 67.22 Q (67.22 - -) 2 Torben Wolf-Jürgensen 14.3.1978 DEN 61.50 Q (61.50 - -) 3 Pieros Tsissios 8.6.1978 CYP 58.28 Q (58.20 - -) 4 Rafaele Russo 1.2.1978 ITA 57.68 Q (54.96 x 57.68) 5 Damian McDaid 1978 GBR 57.20 Q (57.20 - -) 6 Vedran Kadric 1979 BIH 57.08 Q (57.08 - -) 7 Ronald Buyl 1978 BEL 55.40 Q (55.40 - -) 8 Yeóryios Makrakis 1978 GRE 51.42 ( x 46.70 51.42) 9 Seamus Byrne 1978 IRL 41.10 (33.80 37.90 41.10)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 13) 1 Great Britain & NI 40.68 (Dwain Chambers 5.4.1978, Mark Findlay 20.3.1978, Uvie Ugono 8.3.1978, Nathan Morgan 30.6.1978) 2 Spain 41.73 (Raúl Fernández 8.3.1978, David Canal 7.12.1978, Adrián Fernández 29.3.1978, Orkatz Beitia 18.4.1979) 3 Netherlands 41.89 (Erwin Simpelaar 9.1.1978, Martin Luinge 25.2.1978, Edwin van Calker 14.6.1979, Martijn Ungerer 6.6.1978) 4 Poland 42.49 (Krzysztof Garbicz 1978, Wojciech Stankowski 1979, Tomasz Scigaczewski 18.11.1978, Leszek Dyja 30.6.1978) 5 Italy 42.95 (Corrado Pennesi 15.7.1978, Andrea Rabino 23.4.1978, M. Serra ., A. Ghani .) 6 Portugal 43.46 (Rui Carrudo 26.7.1978, Paulo Melo 1978, Rui Palma 4.1.1978, Bruno Gancho 14.1.1979) 7 Switzerland 43.87 (Marc Wyttenbach 1978, C. Ceapracti ., Michael Ruegg 1978, Ralph Vollenwyder 1978) France DNF (Yann Doménech 17.3.1979, Cédric Gold Dalg 5.9.1979, Olivier Cyrille 8.3.1979, David Sanchez 7.4.1978) First Round (Jul 12) Heat 1 1 Great Britain & NI 41.79 Q ( ., ., ., .) 2 Spain 43.29 Q ( ., ., ., .) 3 Italy 43.30 Q ( ., ., ., .) 4 Netherlands 43.33 q ( ., ., ., .) 5 Greece 44.12 ( ., ., ., .) 6 Denmark 45.63 ( ., ., ., .) Heat 2 1 Poland 42.92 Q ( ., ., ., .) 2 France 43.17 Q ( ., ., ., .) 3 Portugal 43.71 Q ( ., ., ., .) 4 Switzerland 43.96 q ( ., ., ., .) 5 Ireland 44.51 ( ., ., ., .)

110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Women

First Round (Jul 11) Heat 2 (-1.2) 4 Miriam Maseková 23.4.1978 SVK 15.23 Miriam Maseková 23.4.1978 SVK 15.23

100m Women

Final ( . 11) (-2.1) 1 Kim Gevaert 5.8.1978 BEL 11.96 2 Rebecca Drummond 18.4.1978 GBR 12.07 3 Lynda Nana 10.6.1978 FRA 12.13 4 Tonya Vassileva 7.5.1978 BUL 12.33 5 Noemie Sauvage 1978 SUI 12.37 6 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 12.50 7 Gudný Eythórsdóttir 18.7.1981 ISL 12.62 8 Martina Žabková 13.4.1978 CZE 12.68 First Round (Jul 10) Heat 1 ( 1.0) 1 Noemie Sauvage 1978 SUI 12.11 Q 2 Marja Verheul 19.5.1978 NED 12.28 Q 3 Gudný Eythórsdóttir 18.7.1981 ISL 12.29 Q 4 Irina Kartacheva 18.8.1978 UKR 12.31 q 5 Viktorija Mieldazyte 1979 LTU 12.40 q 6 Marta Godinho 24.6.1980 POR 12.74 7 Suzanne Spiteri 31.10.1978 MLT 13.14 8 Cristina Marani 15.7.1980 SMR 13.19 Heat 2 ( 2.0) 1 Lynda Nana 10.6.1978 FRA 11.82 Q 2 Kim Gevaert 5.8.1978 BEL 11.84 Q 3 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 12.19 Q 4 Fiona McNeill 1979 IRL 12.54 5 Sehnaz Tas 1979 TUR 12.55 6 Kjersti Dale 19.6.1978 NOR 12.85 7 Nino Bagashvili 22.9.1981 GEO 12.86 Heat 3 ( 1.2) 1 Martina Žabková 13.4.1978 CZE 12.35 Q 2 Cristina Sanz 6.11.1978 ESP 12.37 Q 3 Silvia Krauk 11.2.1980 AUT 12.44 Q 4 Giada Lanzi 1978 ITA 12.45 q 5 Malin Henriksson 25.7.1978 SWE 12.59 6 Monika Dluga 4.8.1978 POL 12.61 7 Diana Vergazova 1979 AZE 12.83 Heat 4 ( 0.6) 1 Rebecca Drummond 18.4.1978 GBR 11.71 Q 2 Tonya Vassileva 7.5.1978 BUL 12.02 Q 3 Mariya Kapitonova 14.7.1978 RUS 12.17 Q 4 Helle Langer 1978 DEN 12.51 q 5 Maria Demetriou 25.7.1978 CYP 12.54 6 Sandra Frisch 2.2.1980 LUX 12.65 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 ( 0.8) 1 Rebecca Drummond 18.4.1978 GBR 11.73 Q 2 Tonya Vassileva 7.5.1978 BUL 12.05 Q 3 Noemie Sauvage 1978 SUI 12.12 Q 4 Gudný Eythórsdóttir 18.7.1981 ISL 12.27 Q 5 Mariya Kapitonova 14.7.1978 RUS 12.32 6 Marja Verheul 19.5.1978 NED 12.33 7 Viktorija Mieldazyte 1979 LTU 12.48 8 Helle Langer 1978 DEN 12.50 Heat 2 ( 0.0) 1 Lynda Nana 10.6.1978 FRA 11.85 Q 2 Kim Gevaert 5.8.1978 BEL 11.85 Q 3 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 12.23 Q 4 Martina Žabková 13.4.1978 CZE 12.29 Q 5 Silvia Krauk 11.2.1980 AUT 12.36 6 Giada Lanzi 1978 ITA 12.41 7 Cristina Sanz 6.11.1978 ESP 12.48 Irina Kartacheva 18.8.1978 UKR DNS

200m Women

Final (Jul 13) (-2.8) 1 Agne Visockaite 4.8.1978 LTU 24.21 2 Lesley Owusu 21.12.1978 GBR 24.82 3 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 24.95 4 Jennifer Burkhalter 1979 SUI 25.16 5 Ellen De Meyere 10.12.1978 BEL 25.29 6 Yelena Semenova 1979 RUS 25.39 7 Grainne Redmond 11.12.1978 IRL 25.50 8 Marja Verheul 19.5.1978 NED 25.85 First Round (Jul 12) Heat 1 (-2.5) 1 Agne Visockaite 4.8.1978 LTU 24.13 Q 2 Jennifer Burkhalter 1979 SUI 24.79 Q 3 Grainne Redmond 11.12.1978 IRL 25.30 Q 4 Natalya Kudrenko 9.5.1979 UKR 25.64 q 5 Viktorija Mieldazyte 1979 LTU 25.86 q 6 Anat Morad 16.4.1979 ISR 26.03 7 Diana Vergazova 1979 AZE 27.15 Heat 2 (-2.2) 1 Lesley Owusu 21.12.1978 GBR 24.89 Q 2 Migle Zalnieravicilite 1978 LTU 25.59 Q 3 Aleksandra Pieluzek 4.4.1979 POL 25.69 Q 4 Stefania Ferrante 11.7.1979 ITA 25.75 q 5 Adaline Wascat 1978 FRA 26.06 6 Gudný Eythórsdóttir 18.7.1981 ISL 26.11 7 Kjersti Dale 19.6.1978 NOR 26.23 8 Sehnaz Tas 1979 TUR 26.79 Heat 3 (-3.9) 1 Ellen De Meyere 10.12.1978 BEL 25.50 Q 2 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 25.71 Q 3 Marja Verheul 19.5.1978 NED 25.97 Q 4 Nadja Petersen 14.7.1978 SWE 26.25 5 Camilla Voigt 1978 DEN 26.48 6 Sandra Teixeira 13.3.1978 POR 26.77 Heat 4 (-3.7) 1 Vaso Papaioannou .11.1978 CYP 25.52 Q 2 Silvia Krauk 11.2.1980 AUT 25.58 Q 3 Yelena Semenova 1979 RUS 25.61 Q 4 Alina Novikova 28.9.1978 LAT 25.92 q 5 Irina Smirnova 1978 MDA 25.99 6 Inmaculada García 23.1.1978 ESP 26.26 7 Iren Dzebisashvili 1979 GEO 26.46 8 Lene Brennodden 7.10.1978 NOR 27.16 Semi-Finals (Jul 12) Heat 1 (-0.9) 1 Agne Visockaite 4.8.1978 LTU 24.21 Q 2 Jennifer Burkhalter 1979 SUI 24.71 Q 3 Enikö Szabó 10.11.1979 HUN 24.97 Q 4 Yelena Semenova 1979 RUS 25.05 Q 5 Vaso Papaioannou .11.1978 CYP 25.07 6 Alina Novikova 28.9.1978 LAT 25.10 7 Stefania Ferrante 11.7.1979 ITA 25.43 Irina Smirnova 1978 MDA DNS Heat 2 (-1.4) 1 Lesley Owusu 21.12.1978 GBR 25.22 Q 2 Grainne Redmond 11.12.1978 IRL 25.53 Q 3 Ellen De Meyere 10.12.1978 BEL 25.57 Q 4 Marja Verheul 19.5.1978 NED 25.67 Q 5 Aleksandra Pieluzek 4.4.1979 POL 25.71 6 Silvia Krauk 11.2.1980 AUT 25.73 7 Natalya Kudrenko 9.5.1979 UKR 26.05 Anat Morad 16.4.1979 ISR DNS

400m Women

Final (Jul 11) 1 Cindy Ega 26.8.1978 FRA 54.28 2 Sylvie-Anne Elschout 1978 BEL 54.98 3 Andrea Grof 21.10.1980 HUN 55.16 4 Tatyana Vorovchenko 13.8.1978 UKR 55.39 5 Anna Potapchenko 1978 RUS 55.64 6 Migle Zalnieravicilite 1978 LTU 56.10 7 Alina Novikova 28.9.1978 LAT 56.33 8 Ilaria D'Urbano 1978 ITA 56.36 First Round (Jul 10) Heat 1 1 Cindy Ega 26.8.1978 FRA 56.33 Q 2 Sabina Pasic 1978 CRO 58.37 Q 3 Sandra Teixeira 13.3.1978 POR 58.47 Q 4 Catalina Oliver 14.6.1979 ESP 58.76 5 Margit Strand 22.1.1978 NOR 60.70 6 Sanida Durakovic 1981 BIH 60.99 7 Louise Sřrensen 1978 DEN 62.15 Heat 2 1 Alina Novikova 28.9.1978 LAT 57.38 Q 2 Ekateríni Koutalo 1978 GRE 57.90 Q 3 Thelma Joziasse 19.1.1979 NED 57.93 Q 4 Viara Palatova 1978 BUL 58.41 q 5 Karin Rabl 2.6.1978 AUT 59.90 6 Emine Demiro 1979 TUR 59.96 7 Lene Brennodden 7.10.1978 NOR 61.85 Heat 3 1 Sylvie-Anne Elschout 1978 BEL 56.76 Q 2 Lucy Chaffe 25.3.1979 GBR 57.07 Q 3 Migle Zalnieravicilite 1978 LTU 57.31 Q 4 Klodiana Shala 22.8.1979 ALB 58.45 q 5 Tatyana Kobina 1978 AZE 60.30 6 Iren Dzebisashvili 1979 GEO 61.10 7 Sinead Ward 1978 IRL 62.17 Heat 4 1 Anna Potapchenko 1978 RUS 55.86 Q 2 Tatyana Vorovchenko 13.8.1978 UKR 56.24 Q 3 Ilaria D'Urbano 1978 ITA 56.96 Q 4 Irina Smirnova 1978 MDA 57.17 q 5 Andrea Grof 21.10.1980 HUN 57.33 q 6 Jelena Sajic 26.3.1980 YUG 59.36 7 Erna Thorvaldsdottir 1979 ISL 60.18 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 1 Tatyana Vorovchenko 13.8.1978 UKR 56.20 Q 2 Anna Potapchenko 1978 RUS 56.33 Q 3 Alina Novikova 28.9.1978 LAT 56.60 Q 4 Ilaria D'Urbano 1978 ITA 56.69 Q 5 Sabina Pasic 1978 CRO 56.84 6 Klodiana Shala 22.8.1979 ALB 57.72 7 Sandra Teixeira 13.3.1978 POR 57.73 8 Irina Smirnova 1978 MDA 58.16 Heat 2 1 Cindy Ega 26.8.1978 FRA 55.53 Q 2 Sylvie-Anne Elschout 1978 BEL 56.45 Q 3 Migle Zalnieravicilite 1978 LTU 56.91 Q 4 Andrea Grof 21.10.1980 HUN 57.05 Q 5 Lucy Chaffe 25.3.1979 GBR 57.32 6 Thelma Joziasse 19.1.1979 NED 57.35 7 Ekateríni Koutalo 1978 GRE 57.93 8 Viara Palatova 1978 BUL 59.11

800m Women

Final (Jul 13) 1 Natalya Yevdokimova 17.3.1978 UKR 2:05.72 2 Miriam Maseková 23.4.1978 SVK 2:06.43 3 Irina Somesan 8.12.1980 ROU 2:06.42 4 Jelena Stanisavljevic 25.8.1978 YUG 2:06.49 5 Catherine Servais 1979 BEL 2:10.28 6 Lenka Kalábová 11.7.1979 CZE 2:10.54 7 Ellen O'Hare 4.2.1978 GBR 2:10.69 8 Ekateríni Koutalo 1978 GRE 2:14.79 First Round (Jul 11) Heat 1 1 Natalya Yevdokimova 17.3.1978 UKR 2:11.56 Q 2 Jelena Stanisavljevic 25.8.1978 YUG 2:11.81 Q 3 Helena Nilsson 1978 SWE 2:12.30 4 Aleksandra Deren 1.2.1978 POL 2:12.45 5 Claudia Oberli 29.1.1979 SUI 2:14.20 6 Jennifer Grant 1978 IRL 2:17.07 7 Lisa Camilleri 1979 MLT 2:25.26 Heat 2 1 Lenka Kalábová 11.7.1979 CZE 2:10.25 Q 2 Miriam Maseková 23.4.1978 SVK 2:10.97 Q 3 Catherine Servais 1979 BEL 2:11.35 q 4 Endija Rezgale 28.3.1979 LAT 2:12.49 5 Andrea Mayr 15.10.1979 AUT 2:17.95 6 Erna Thorvaldsdottir 1979 ISL 2:21.01 7 Fatmagul Kalfa 1979 TUR 2:24.06 Heat 3 1 Irina Somesan 8.12.1980 ROU 2:09.10 Q 2 Ellen O'Hare 4.2.1978 GBR 2:09.35 Q 3 Ekateríni Koutalo 1978 GRE 2:10.37 q 4 Natalia Rodríguez 2.6.1979 ESP 2:11.57 5 Svetlana Bryleva 1980 RUS 2:12.31 6 Eugenie Gnoleba 5.7.1979 FRA 2:15.87 7 Androniki Sozou 4.1.1980 CYP 2:18.98 8 Tatyana Kobina 1978 AZE 2:23.93

1500m Women

Final (Jul 12) 1 Cristina Tudor 1978 ROU 4:25.43 2 Maria Lynch 3.9.1978 IRL 4:27.34 3 Katalin Szentgyörgyi 1.1.1979 HUN 4:27.44 4 Tatyana Kupinska 2.1.1978 UKR 4:29.76 5 Julija Osetrova 1979 LAT 4:29.97 6 Oksana Zbrozhek 12.1.1978 RUS 4:31.77 7 Lorena Bachiller 3.11.1978 ESP 4:33.09 8 Sonja Roman 11.3.1979 SLO 4:33.72 9 Leonor Carneiro 18.5.1978 POR 4:33.73 10 Hanan Najih 22.11.1978 FRA 4:36.90 11 Yelena Tolstygina 12.8.1980 BLR 4:43.71 Almira Kuci 3.2.1979 YUG DNS First Round (Jul 10) Heat 1 1 Almira Kuci 3.2.1979 YUG 4:42.27 Q 2 Oksana Zbrozhek 12.1.1978 RUS 4:43.04 Q 3 Julija Osetrova 1979 LAT 4:43.14 Q 4 Hanan Najih 22.11.1978 FRA 4:43.67 Q 5 Yelena Tolstygina 12.8.1980 BLR 4:43.68 q 6 Andrea Mayr 15.10.1979 AUT 4:50.50 7 Sandra Stanevicilite 1979 LTU 4:51.52 8 Lisa Camilleri 1979 MLT 4:53.87 9 Sümeyra Tali 14.12.1980 TUR 4:54.35 Heat 2 1 Tatyana Kupinska 2.1.1978 UKR 4:35.36 Q 2 Cristina Tudor 1978 ROU 4:35.74 Q 3 Lorena Bachiller 3.11.1978 ESP 4:35.74 Q 4 Maria Lynch 3.9.1978 IRL 4:35.83 Q 5 Katalin Szentgyörgyi 1.1.1979 HUN 4:36.31 q 6 Leonor Carneiro 18.5.1978 POR 4:36.84 q 7 Sonja Roman 11.3.1979 SLO 4:37.43 q 8 Pepa Chatzihanna 1978 CYP 4:46.42 9 Sonia Kempf 1978 SUI 4:48.57

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Jul 12) (-3.9) 1 Miriam Bobková 2.3.1979 SVK 14.37 2 Éva Miklós 30.7.1978 ROU 14.53 3 Grainne Redmond 11.12.1978 IRL 14.56 4 Svetlana Rotova 1979 RUS 14.61 5 Sandra Ingelmo 14.11.1978 ESP 14.80 6 Miroslava Hrabalova 16.4.1979 CZE 14.82 7 Katarzyna Bujnowicz 11.7.1978 POL 14.89 8 Marie Olivero 1978 ITA 15.16 First Round (Jul 11) Heat 1 (-1.8) 1 Miriam Bobková 2.3.1979 SVK 14.25 Q 2 Miroslava Hrabalova 16.4.1979 CZE 14.42 Q 3 Svetlana Rotova 1979 RUS 14.44 q 4 Grainne Redmond 11.12.1978 IRL 14.44 q 5 Carola Jansson 3.1.1978 SWE 14.92 6 Ana Pacheco 20.9.1980 POR 15.96 7 Anne Barlaug 8.2.1978 NOR 15.98 Heat 2 (-2.1) 1 Katarzyna Bujnowicz 11.7.1978 POL 14.60 Q 2 Marie Olivero 1978 ITA 14.85 Q 3 Ottelien Olsthoorn 20.6.1978 NED 14.87 4 Tatyana Markina 1979 AZE 15.73 5 Michala Hjarne 1979 DEN 16.26 Heat 3 (-1.4) 1 Éva Miklós 30.7.1978 ROU 14.43 Q 2 Sandra Ingelmo 14.11.1978 ESP 14.58 Q 3 Cynthia Octavia 16.6.1978 FRA 14.74 4 Yevgeniya Mazurenko 26.8.1978 UKR 14.85 5 Nadia Mühlherr SUI 14.97 6 Vita Monogarova 1978 LAT 15.39

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 13) 1 Medina Tudor 19.9.1979 ROU 59.80 2 Yuliya Nosova 21.4.1978 RUS 61.16 3 Faní Halkiá 2.2.1979 GRE 62.37 4 Klodiana Shala 22.8.1979 ALB 62.46 5 Ruža Matkovic 1981 CRO 62.47 6 Marta Anello 20.7.1979 ITA 62.87 7 Fiona Norwood 8.9.1978 IRL 63.81 8 Karin Rabl 2.6.1978 AUT 64.65 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Ruža Matkovic 1981 CRO 63.51 Q 2 Fiona Norwood 8.9.1978 IRL 63.52 Q 3 Marta Anello 20.7.1979 ITA 63.73 Q 4 Maria Tsangaridou .12.1979 CYP 67.07 5 Kristi Kiirats 19.8.1978 EST 68.12 6 Mette Svarrer 1979 DEN 69.28 7 Sanida Durakovic 1981 BIH 72.58 Heat 2 1 Medina Tudor 19.9.1979 ROU 61.54 Q 2 Klodiana Shala 22.8.1979 ALB 63.45 Q 3 Yuliya Nosova 21.4.1978 RUS 64.01 Q 4 Faní Halkiá 2.2.1979 GRE 64.66 q 5 Karin Rabl 2.6.1978 AUT 64.76 q 6 Carole Linster 1978 LUX 66.55

High Jump Women

Final (Jul 11) 1 Svetlana Lapina 12.4.1978 RUS 1.89 2 Dóra Györffy 23.2.1978 HUN 1.86 =3 Michelle Dunkley 26.1.1978 GBR 1.83 Barbara Berden 1.11.1978 SLO 1.83 =5 Nevena Lendjel 18.7.1979 CRO 1.80 Ruth Beitía 1.4.1979 ESP 1.80 7 Saskia Meijer 8.2.1979 NED 1.75 8 Liga Klavina 27.1.1980 LAT 1.75 9 Tia Hellebaut 16.2.1978 BEL 1.75 =10 Adaline Wascat 1978 FRA 1.70 María Papayeoryíou 8.8.1979 GRE 1.70 12 Marina Shafran 19.11.1979 ISR 1.70 13 Vala Flosadóttir 16.2.1978 ISL 1.70 14 Andreea Szoboszlai 1978 ROU 1.65 15 Linda Horvath 10.2.1978 AUT 1.65 Qualification (Jul 10) Group A =1 Nevena Lendjel 18.7.1979 CRO 1.70 Q Michelle Dunkley 26.1.1978 GBR 1.70 Q Dóra Györffy 23.2.1978 HUN 1.70 Q 4 Saskia Meijer 8.2.1979 NED 1.70 Q 5 Barbara Berden 1.11.1978 SLO 1.70 Q 6 Ruth Beitía 1.4.1979 ESP 1.70 Q 7 Liga Klavina 27.1.1980 LAT 1.70 Q 8 Sara Borges 2.4.1978 POR 1.67 9 Alina Jazdzewska 13.4.1979 POL 1.64 10 Claudia Bodner 1979 ITA 1.64 Trine Madsen 1979 DEN NH Group B =1 Linda Horvath 10.2.1978 AUT 1.70 Q María Papayeoryíou 8.8.1979 GRE 1.70 Q Vala Flosadóttir 16.2.1978 ISL 1.70 Q Svetlana Lapina 12.4.1978 RUS 1.70 Q 5 Tia Hellebaut 16.2.1978 BEL 1.70 Q 6 Marina Shafran 19.11.1979 ISR 1.70 Q 7 Adaline Wascat 1978 FRA 1.70 Q 8 Andreea Szoboszlai 1978 ROU 1.70 Q =9 Deirdre Ryan 1.6.1982 IRL 1.55 Anna Nilsson 1978 SWE 1.55 Tatiana Kyriakidou 1979 CYP NH

Long Jump Women

Final (Jul 13) 1 Reďna-Flor Okori 2.5.1980 FRA 6.26 w ( 5.69/ n.a 5.02/ n.a 5.92/ n.a x 6.00/ n.a 6.26/ 2.6) 2 Yelena Kaledina 1978 RUS 6.17 w ( 5.82/ n.a 5.80/ n.a 6.17/ 2.9 5.91/ n.a 5.83/ n.a 5.95/ n.a) 3 Vanessa Peńalver 24.12.1979 ESP 6.10 w ( 5.08/ n.a 5.55/ n.a 5.87/ n.a 5.68/ n.a 5.67/ n.a 6.10/ 4.7) 4 Karolina Binas 9.3.1979 POL 5.99 ( 3.98/ n.a 5.99/ 1.3 x 5.65/ n.a 5.98/ n.a 5.90/ n.a) 5 Adelina Gavrila 26.11.1978 ROU 5.97 w ( 5.28/ n.a 5.71/ n.a 5.78/ n.a 5.97/ 2.3 5.78/ n.a 5.93/ n.a) 6 Trine Madsen 1979 DEN 5.93 w ( x 5.93/ 2.5 5.68/ n.a x 5.69/ n.a 5.55/ n.a) 7 Zora Golcevska 26.3.1978 SVK 5.89 w ( 5.80/ n.a x 5.79/ n.a 5.91/ n.a 5.85/ n.a 5.89/ 2.6) 8 Ottelien Olsthoorn 20.6.1978 NED 5.80 w ( 5.43/ n.a x 5.80/ 2.1 5.79/ n.a 5.73/ n.a x) 9 Nataša Meši 16.8.1978 YUG 5.67 ( 5.67/ 0.9 5.67/ n.a 5.43/ n.a) 10 Gabriela Labiková 20.12.1978 CZE 5.65 w ( 5.52/ n.a 5.45/ n.a 5.65/ 2.1) 11 Pernilla Allvin 11.3.1978 SWE 5.61 w ( 3.28/ n.a 5.40/ n.a 5.61/ 2.6) 12 Marta Godinho 24.6.1980 POR 5.57 ( 5.47/ n.a 5.57/ 1.8 x) Qualification (Jul 12) Group A 1 Vanessa Peńalver 24.12.1979 ESP 5.89 w Q ( 5.34/ n.a 5.89/ 2.9 -) 2 Adelina Gavrila 26.11.1978 ROU 5.81 w Q ( 5.68/ n.a 5.81/ 2.3 -) 3 Pernilla Allvin 11.3.1978 SWE 5.76 w Q ( 5.76/ 2.3 - -) 4 Gabriela Labiková 20.12.1978 CZE 5.71 w Q ( 5.71/ 2.7 - -) 5 Marta Godinho 24.6.1980 POR 5.66 w q ( 5.63/ n.a 5.26/ n.a 5.66/ 3.6) 6 Zora Golcevska 26.3.1978 SVK 5.64 q ( 5.64/ 1.2 5.21/ n.a 5.60/ n.a) 7 Elisa Perano 1978 ITA 5.58 w ( 5.45/ n.a 5.58/ 2.8 5.47/ n.a) 8 Irene Charalambous 18.5.1978 CYP 5.54 w ( 5.39/ n.a 5.34/ n.a 5.54/ 3.0) 9 Rita Billeter 1979 SUI 5.40 ( 5.40/ 1.9 4.74/ n.a 4.45/ n.a) 10 Anne Barlaug 8.2.1978 NOR 5.22 w ( 5.22/ 2.5 x 5.17/ n.a) 11 Sarah Good 1979 IRL 4.88 w ( 4.68/ n.a 4.88/ 2.8 4.88/ n.a) Group B 1 Karolina Binas 9.3.1979 POL 6.12 w Q ( 5.47/ n.a 6.12/ 5.0 -) 2 Nataša Meši 16.8.1978 YUG 5.99 w Q ( 5.99/ 5.0 - -) 3 Yelena Kaledina 1978 RUS 5.86 w Q ( 5.86/ 3.0 - -) 4 Trine Madsen 1979 DEN 5.85 Q ( x 5.85/ 2.0 -) 5 Ottelien Olsthoorn 20.6.1978 NED 5.74 w Q ( 5.74/ 4.0 - -) 6 Reďna-Flor Okori 2.5.1980 FRA 5.73 Q ( 5.17/ n.a 5.73/ 2.0 -) 7 Margit Strand 22.1.1978 NOR 5.43 w ( 5.19/ n.a x 5.43/ 3.0) 8 Anila Meta 1980 ALB 5.16 w ( 5.16/ 4.0 3.30/ n.a 5.16/ n.a) 9 Montserrat Pujol 27.4.1979 AND 5.06 w ( 5.06/ 3.0 4.97/ n.a 4.03/ n.a) 10 Nino Bagashvili 22.9.1981 GEO 4.72 w ( 4.72/ 3.0 4.40/ n.a 4.41/ n.a)

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 11) 1 Yelena Ivanenko 5.5.1978 BLR 15.19 (13.89 14.13 14.36 14.58 14.85 15.19) 2 Anca Vilceanu 1.1.1978 ROU 14.37 (12.13 14.37 14.21 14.06 14.33 14.17) 3 Philippa Roles 1.3.1978 GBR 13.66 ( x 13.12 13.49 13.66 x x) 4 Christelle Bornil 9.5.1978 FRA 13.62 (12.03 12.98 12.91 13.44 12.74 13.62) 5 Sofia Orfaniotou 26.5.1978 GRE 13.53 (11.68 16.41 13.37 13.53 13.49 x) 6 Andri Kaspai 1978 CYP 12.46 (12.46 x 12.26 12.17 x x) 7 Olga Taranaeva 1979 RUS 11.47 (11.47 11.15 11.08 10.36 11.01 10.60) 8 Sara Lejon 11.2.1978 SWE 10.75 ( 9.97 10.75 x x 10.29 x) 9 Angélica Brites 27.9.1978 POR 10.72 ( 9.77 10.49 10.72) 10 Silke Marxer 1979 LIE 9.90 ( 9.90 9.32 9.48) 11 Clara Thompson 1979 IRL 9.83 ( 9.65 9.83 9.65)

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 12) 1 Lacramioara Ionescu 3.4.1979 ROU 49.34 (46.84 49.26 x 49.34 46.48 x) 2 Christelle Bornil 9.5.1978 FRA 45.58 (38.26 x 45.58 40.62 40.76 44.30) 3 Olga Taranaeva 1979 RUS 43.04 (42.78 42.04 41.30 41.72 43.04 39.10) 4 Satu Järvenpää 25.9.1978 FIN 42.76 (42.76 x x 42.12 x x) 5 Yelena Ivanenko 5.5.1978 BLR 42.60 (38.44 41.88 x x 38.64 42.60) 6 Karin Vikne 27.4.1978 NOR 42.16 ( x 37.38 x x 39.06 42.16) 7 Sofia Orfaniotou 26.5.1978 GRE 39.82 (36.46 x x 36.04 x 39.82) 8 Ellinor Storbjörk 21.6.1978 SWE 38.08 (32.62 x 37.26 34.96 x 38.08) 9 Andri Kaspai 1978 CYP 34.50 (34.50 x 34.14) 10 Clara Thompson 1979 IRL 33.66 (33.66 31.14 31.96) 11 Marija Dimitrova 1978 MKD 28.80 ( x 28.80 x) 12 Catia Santos 10.4.1978 POR 28.70 ( x 28.70 x) Susanne Frank 1978 AUT NM ( x x x) Rachel Hopgood 2.6.1978 GBR NM ( x x x)

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (Jul 13) 1 Nikolett Szabó 13.3.1980 HUN 54.80 (51.36 54.52 47.42 53.28 51.76 54.80) 2 Loredana Trohin 1978 ROU 51.58 (48.84 47.52 48.16 51.52 47.88 51.58) 3 Anette Skistad 19.5.1978 NOR 49.80 (49.58 49.80 x x 44.08 x) 4 Olga Mineeva 1979 RUS 48.60 (44.42 42.68 46.46 47.02 48.60 x) 5 Annika Petersson 10.1.1979 SWE 47.28 (47.26 40.34 38.76 40.70 47.28 x) 6 Sarah Walter 5.5.1978 FRA 46.88 ( x 39.74 41.40 43.50 46.88 39.84) 7 Mervi Järvinen 18.5.1978 FIN 46.70 (46.70 45.54 43.22 x 46.38 x) 8 Stella Klonizaki 15.7.1978 GRE 42.32 (42.32 40.70 x x 41.92 x) 9 Cindy Stas 5.9.1979 BEL 41.32 (41.32 x x) 10 Joanne Walker 2.3.1978 GBR 40.58 (40.22 34.76 40.58) 11 Inge Hoogeveen 26.4.1978 NED 39.20 (39.20 39.20 33.08) 12 Aniko Farkas 19.1.1978 YUG 38.88 (38.88 38.40 x) Qualification (Jul 12) Group A 1 Laila Bergskas 4.12.1978 NOR 48.42 ( x x 48.42) 2 Olga Mineeva 1979 RUS 46.38 Q (46.38 - -) 3 Joanne Walker 2.3.1978 GBR 45.46 Q ( x 41.86 45.46) 4 Annika Petersson 10.1.1979 SWE 43.30 Q ( x 43.30 -) 5 Aniko Farkas 19.1.1978 YUG 42.44 q (42.44 x x) 6 Isabel Silvestre 17.6.1978 POR 39.22 (39.22 37.26 37.20) 7 Mojca Golob 1978 SLO 39.04 (37.04 37.50 39.04) 8 Claudia Sutter 3.1.1978 SUI 35.68 (35.68 x 35.02) Group B 1 Anette Skistad 19.5.1978 NOR 50.52 Q ( x x 50.52) 2 Nikolett Szabó 13.3.1980 HUN 45.80 Q (45.80 - -) 3 Sarah Walter 5.5.1978 FRA 45.30 Q (45.30 - -) 4 Loredana Trohin 1978 ROU 45.02 Q (45.02 - -) 5 Stella Klonizaki 15.7.1978 GRE 43.92 Q (43.92 - -) 6 Mervi Järvinen 18.5.1978 FIN 43.64 Q (43.64 - -) 7 Cindy Stas 5.9.1979 BEL 43.34 Q (39.48 43.34 -) 8 Inge Hoogeveen 26.4.1978 NED 42.08 q (33.06 32.70 42.08) 9 Suniye Is 15.7.1980 TUR 36.16 ( x 36.16 34.56) 10 Marija Dimitrova 1978 MKD 32.38 (32.28 x x)

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 13) 1 France 46.35 (Cynthia Octavia 16.6.1978, Lynda Nana 10.6.1978, Reďna-Flor Okori 2.5.1980, Cindy Ega 26.8.1978) 2 Great Britain & NI 46.77 (Michelle Dunkley 26.1.1978, Lesley Owusu 21.12.1978, Lucy Chaffe 25.3.1979, Rebecca Drummond 18.4.1978) 3 Russia 47.20 (Svetlana Rotova 1979, Anna Potapchenko 1978, Yelena Semenova 1979, Mariya Kapitonova 14.7.1978) 4 Cyprus 47.75 (Maria Demetriou 25.7.1978, D. Televanton ., Vaso Papaioannou .11.1978, Marilia Gregoriou 13.2.1980) 5 Sweden 47.93 (Pernilla Allvin 11.3.1978, Malin Henriksson 25.7.1978, Nadja Petersen 14.7.1978, Carola Jansson 3.1.1978) 6 Spain 47.98 (Catalina Oliver 14.6.1979, Inmaculada García 23.1.1978, Sandra Ingelmo 14.11.1978, Cristina Sanz 6.11.1978) Belgium DNS (L. De Caluwe ., Ellen De Meyere 10.12.1978, Joke Mortier 29.8.1978, Kim Gevaert 5.8.1978) Switzerland DNS (Rita Billeter 1979, Noemie Sauvage 1978, J. Burhalle ., Nadia Mühlherr .) First Round (Jul 12) Heat 1 1 Belgium 46.60 ( ., ., ., .) 2 Great Britain & NI 46.75 ( ., ., ., .) 3 Sweden 47.93 ( ., ., ., .) 4 Cyprus 48.09 ( ., ., ., .) 5 Spain 48.69 ( ., ., ., .) Ukraine DQ( ) ( ., ., ., .) Heat 2 1 France 47.21 ( ., ., ., .) 2 Russia 47.81 ( ., ., ., .) 3 Switzerland 48.34 ( ., ., ., .) 4 Italy 48.79 ( ., ., ., .) 5 Denmark 48.98 ( ., ., ., .) 6 Poland 49.77 ( ., ., ., .) Ireland DQ( ) ( ., ., ., .) Portugal DQ( ) ( ., ., ., .)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS