WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Youth (U18)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       2000mh Men       110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Relay 400m (4x100m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Relay 400m (4x100m) Women


100m Men

Final (Jul 24) ( 0.1) 1 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 10.70 2 Simon Maestra 11.9.1984 ESP 10.76 3 Clive Turner 25.11.1984 GBR 10.79 4 Christophe Bonnet 5.7.1985 FRA 10.89 5 Jakob Jerancic 25.6.1984 SLO 11.02 6 Hoosan Rahmoun 3.4.1985 BEL 11.04 7 Stanislav Savcic 30.1.1984 MDA 11.08 8 Tomasz Kaska 4.2.1984 POL 11.18 First Round (Jul 23) Heat 1 ( 2.0) 1 Hoosan Rahmoun 3.4.1985 BEL 10.94 Q 2 Stanislav Savcic 30.1.1984 MDA 10.98 Q 3 Tomasz Kaska 4.2.1984 POL 11.00 q 4 Teppo Heimo 18.1.1984 FIN 11.07 5 Steinar Lundemo 8.5.1984 NOR 11.20 6 Thomas Hopfer 29.10.1984 AUT 11.38 Heat 2 (-2.8) 1 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 10.93 Q 2 Jakob Jerancic 25.6.1984 SLO 11.15 Q 3 Pedro Almeida 30.3.1984 POR 11.19 4 Milan Novotný 29.11.1984 CZE 11.20 5 Naum Mitrevski 25.3.1985 MKD 11.42 6 Kristinn Torfason 31.8.1984 ISL 11.75 Heat 3 ( 0.4) 1 Simon Maestra 11.9.1984 ESP 10.69 Q 2 Clive Turner 25.11.1984 GBR 10.86 Q 3 Christophe Bonnet 5.7.1985 FRA 10.93 q 4 Artush Simonyan 16.6.1984 ARM 11.31 5 Ruslan Sadiyev 11.10.1984 AZE 11.40 6 Kim Juhl Christensen 1.4.1984 DEN 11.75 7 Gjergji Shtepani 1.11.1985 ALB 12.13

200m Men

Final (Jul 26) ( 1.0) 1 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 21.61 2 Matthew Ouche 6.3.1985 GBR 21.76 3 David Alerte 18.9.1984 FRA 21.79 4 Oscar Albalat 29.2.1984 ESP 21.79 First Round (Jul 25) Heat 1 (-1.8) 1 David Alerte 18.9.1984 FRA 22.11 Q 2 Oscar Albalat 29.2.1984 ESP 22.46 Q 3 Stanislav Savcic 30.1.1984 MDA 22.58 q 4 Jari Putro 12.5.1984 FIN 22.87 5 Matej Kralj 29.2.1984 SLO 23.29 6 Artush Simonyan 16.6.1984 ARM 23.85 Heat 2 (-1.9) 1 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 22.02 Q 2 Alberto Soffientini 1984 ITA 22.46 Q 3 Rasmus Olofsson 17.6.1984 SWE 22.67 q 4 Steinar Lundemo 8.5.1984 NOR 23.05 5 Thomas Hopfer 29.10.1984 AUT 23.29 Heat 3 (-0.5) 1 Matthew Ouche 6.3.1985 GBR 22.33 Q 2 Mindaukas Gaspariunas 3.1.1984 LTU 22.54 Q 3 Pedro Almeida 30.3.1984 POR 22.89 4 Naum Mitrevski 25.3.1985 MKD 22.89 5 Jesús Prieto 1985 AND 24.30 6 Elchin Gasimov 25.3.1984 AZE 24.50

400m Men

Final (Jul 24) 1 Piotr Zrada 3.1.1984 POL 47.03 2 Richard Davenport 12.9.1985 GBR 48.59 3 Darjan Murko 16.7.1984 SLO 49.03 4 David Testa 9.8.1984 ESP 49.36 5 Antti Toivonen 25.2.1985 FIN 49.60 6 Dmitrii Auzeac 22.12.1984 MDA 49.61 7 Stefano Venturucci 16.3.1984 ITA 49.90 8 Andrius Kazilionis 27.4.1984 LTU 50.24 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Piotr Zrada 3.1.1984 POL 48.21 Q 2 David Testa 9.8.1984 ESP 49.13 Q 3 Dmitrii Auzeac 22.12.1984 MDA 49.21 q 4 Darjan Murko 16.7.1984 SLO 49.32 q 5 Andrius Kazilionis 27.4.1984 LTU 50.14 q 6 Andreas Mokdasi 8.5.1984 SWE 50.39 Heat 2 1 Richard Davenport 12.9.1985 GBR 49.26 Q 2 Stefano Venturucci 16.3.1984 ITA 49.47 Q 3 Antti Toivonen 25.2.1985 FIN 49.61 q 4 Rui Alexandre 25.3.1985 POR 50.35 5 Jean-Paul Fernandez 14.3.1984 FRA 50.62 6 Pĺl Jostad 23.1.1984 NOR 52.60 7 Jesús Prieto 1985 AND 54.43

800m Men

Final (Jul 26) 1 David Fiegen 3.9.1984 LUX 1:54.18 2 Andreas Felix 19.1.1984 SUI 1:55.22 3 Jozef Pelikán 29.7.1984 SVK 1:55.33 4 Francisco Tugores 22.1.1984 ESP 1:55.50 5 Yuriy Pelepyagin 12.7.1984 BLR 1:56.65 6 Stephen Davies 16.2.1984 GBR 1:57.49 7 Pär Eriksson 10.9.1984 SWE 1:58.29 8 Edib Smajevic 5.5.1984 BIH 1:59.63 First Round (Jul 24) Heat 1 1 David Fiegen 3.9.1984 LUX 1:53.64 Q 2 Andreas Felix 19.1.1984 SUI 1:54.81 Q 3 Edib Smajevic 5.5.1984 BIH 1:55.16 q 4 Stephen Davies 16.2.1984 GBR 1:55.69 q 5 Rui Alexandre 25.3.1985 POR 1:56.34 6 René Illibauer 28.12.1984 AUT 1:58.68 7 Mohamed Abdi 4.7.1985 NOR 1:59.60 Heat 2 1 Francisco Tugores 22.1.1984 ESP 1:54.89 Q 2 Jozef Pelikán 29.7.1984 SVK 1:55.82 Q 3 Arturs Lazdekalns 10.1.1985 LAT 1:56.31 4 Janne Ukonmaanaho 13.3.1984 FIN 1:56.49 5 Alfredo Macri 12.3.1985 ITA 1:57.71 6 Maarten van Baardwijk 13.2.1985 NED 1:58.04 7 Mark Herrera 20.3.1984 MLT 1:58.56 Heat 3 1 Yuriy Pelepyagin 12.7.1984 BLR 1:56.39 Q 2 Pär Eriksson 10.9.1984 SWE 1:56.51 Q 3 Momchil Kozhuharov 24.9.1985 BUL 1:56.59 4 Gael Jany 11.2.1984 FRA 1:56.92 5 Aleksei Pozniakov 8.1.1984 LTU 1:58.09 6 Jozsef Tamasi 9.1.1985 ROU 2:02.13

1500m Men

Final (Jul 25) 1 Olle Walleräng 5.2.1985 SWE 3:57.59 2 Joris De Vulder 9.6.1984 BEL 3:57.85 3 Mark Draper 28.6.1984 GBR 3:59.66 4 Pedro Martins 1.6.1984 POR 3:59.71 5 Omar Rachedi 6.7.1984 ITA 4:02.76 6 Kevin Lijnen 25.5.1984 FRA 4:03.04 7 Dennis Licht 30.5.1984 NED 4:04.67 8 Iván Gómez 15.4.1984 ESP 4:04.71 9 Pirmin Reichmuth 30.3.1985 SUI 4:05.60 10 Rok Znajder 1.5.1985 SLO 4:06.78 11 Svein Gjil 19.1.1985 NOR 4:07.46

3000m Men

Final (Jul 26) 1 Mark Shankey 19.12.1984 GBR 8:35.65 2 Yevgeniy Rybakov 27.2.1985 RUS 8:36.10 3 Jérémy Pierrat 7.2.1984 FRA 8:39.01 4 Sascha Bierbaumer 10.9.1985 AUT 8:43.06 5 Stefano Ghezzi 18.6.1984 ITA 8:50.74 6 Alejandro Fernández 8.8.1985 ESP 9:01.46 7 Ulrik Jensen 19.2.1984 DEN 9:02.31 8 Dennis Licht 30.5.1984 NED 9:11.52 9 Alexandre Silva 5.4.1984 POR 9:16.15 10 Albert Mollén 27.2.1985 SWE 9:53.80 Joachim Brřndbo 27.3.1985 NOR DNF

2000mh Men

Final (Jul 23) 1 Miloš Vujkovic 20.12.1984 YUG 5:48.43 2 Vitaliy Piskun 2.6.1984 BLR 5:48.57 3 Michael Fadeau 26.6.1984 FRA 5:58.58 4 Luca Del Curto 11.10.1984 ITA 6:11.95 5 Daniel Florido 23.3.1984 POR 6:14.88 6 Francisco Vilas 1984 ESP 6:44.91

110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Jul 25) ( 3.9) 1 Markus Tuomela 26.6.1984 FIN 13.46 w 2 Andreas Kundert 1.10.1984 SUI 13.56 w 3 Gotthard Schöpf 14.10.1984 AUT 13.60 w 4 Nikolay Godunov 19.2.1984 RUS 13.63 w 5 Rene Oruman 7.1.1984 EST 13.73 w 6 Yann Tavernier 10.9.1984 FRA 13.80 w 7 Joan Estruch 23.3.1984 ESP 13.86 w 8 Lukas Lanthaler 21.8.1984 ITA 14.29 w First Round (Jul 24) Heat 1 ( 0.0) 1 Nikolay Godunov 19.2.1984 RUS 13.83 Q 2 Lukas Lanthaler 21.8.1984 ITA 14.13 Q 3 Joan Estruch 23.3.1984 ESP 14.20 q 4 Kenneth Frempong 15.7.1984 GBR 14.61 5 Tomislav Vukušic 1.7.1984 CRO 14.63 Heat 2 (-0.5) 1 Markus Tuomela 26.6.1984 FIN 13.85 Q 2 Andreas Kundert 1.10.1984 SUI 14.08 Q 3 Gotthard Schöpf 14.10.1984 AUT 14.24 q 4 Tomasz Dorozynski 14.2.1984 POL 14.31 5 David Martha 13.2.1984 NED 14.53 6 Sergejs Dolotins 12.3.1984 LAT 14.65 Heat 3 (-1.8) 1 Yann Tavernier 10.9.1984 FRA 14.19 Q 2 Rene Oruman 7.1.1984 EST 14.27 Q 3 Adrián Novosad 9.7.1984 SVK 14.40 4 Frankie Royakkers 30.1.1984 BEL 14.68 5 Ricardo Lima 2.1.1985 POR 15.25 6 Elton Bitincka 26.5.1985 ALB 15.69

400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men

Final (Jul 25) 1 Rhys Williams 27.2.1984 GBR 53.42 2 Eelco Veldhuyzen 19.7.1984 NED 54.14 3 Razvan Cantaragiu 7.2.1984 ROU 54.48 4 Ricardo Lima 2.1.1985 POR 54.88 5 Björn Johansson 3.7.1984 SWE 54.88 6 Michael Van Der Plaetse 14.2.1985 BEL 56.72 7 Linas Rutkauskas 20.5.1985 LTU 59.03 Goran Bogdanovic 31.3.1984 CRO DNF First Round (Jul 24) Heat 1 1 Razvan Cantaragiu 7.2.1984 ROU 54.18 Q 2 Ricardo Lima 2.1.1985 POR 55.09 Q 3 Eelco Veldhuyzen 19.7.1984 NED 56.20 q 4 Linas Rutkauskas 20.5.1985 LTU 56.51 q Heat 2 1 Rhys Williams 27.2.1984 GBR 55.37 Q 2 Björn Johansson 3.7.1984 SWE 55.79 Q 3 Michael Van Der Plaetse 14.2.1985 BEL 56.77 q 4 Goran Bogdanovic 31.3.1984 CRO 57.24 q 5 Rafal Niedzielski 21.3.1984 POL 58.95

High Jump Men

Final (Jul 25) 1 Aleksey Dmitrik 12.4.1984 RUS 2.14 2 Michal Bieniek 17.5.1984 POL 2.09 3 Stijn Stroobants 15.4.1984 BEL 2.09 4 Aleksandr Plisko 28.10.1984 BLR 2.06 5 Andrea Lemmi 12.5.1984 ITA 2.06 6 Jaroslav Bába 2.9.1984 CZE 2.03 7 Thomas Bipella 24.4.1984 SWE 2.03 8 Michael Isler 11.5.1984 SUI 2.03 9 Kiril Popov 13.8.1984 FIN 2.00 10 Renaud Ecalle 13.10.1984 FRA 2.00 11 Riho Oll 28.9.1984 EST 2.00 12 Jeff Reuter 19.9.1984 LUX 1.85 13 Elton Bitincka 26.5.1985 ALB 1.85

Pole Vault Men

Final (Jul 26) 1 Vladislav Revenko 15.11.1984 UKR 5.10 2 Artyom Kuptsov 22.4.1984 RUS 5.10 3 Johan Carlsson 20.2.1985 SWE 4.80 4 Guillermo González 10.12.1984 ESP 4.70 5 Jan Dockal 13.10.1985 CZE 4.70 =6 Jaime Areias 18.11.1984 POR 4.60 Andrej Poljanec 10.11.1984 SLO 4.60 8 Erik Ruud 23.8.1984 NOR 4.40 =9 Sebastien Hoffelt 10.10.1984 BEL 4.40 Lars Haukohl 18.5.1984 DEN 4.40 Johannes Kuenz 10.10.1984 AUT NH

Long Jump Men

Final (Jul 24) 1 Nelson Évora 20.4.1984 POR 7.49 Series unknown 2 Markus Tuomela 26.6.1984 FIN 7.34 Series unknown 3 Aleh Bondar 30.1.1984 BLR 7.11 Series unknown 4 Guntis Vilberts 4.1.1984 LAT 7.03 Series unknown 5 Petar Ivanov 5.9.1985 BUL 7.01 Series unknown 6 Éric Bologne 29.4.1984 FRA 6.87 Series unknown 7 Andrej Bician 15.5.1984 SVK 6.81 Series unknown 8 Patrick Hansen 17.1.1985 LUX 6.74 Series unknown 9 Kristinn Torfason 31.8.1984 ISL 6.69 Series unknown 10 Andres Ukkivi 17.12.1984 EST 6.68 Series unknown 11 Jan Syrovátko 11.2.1985 CZE 6.56 Series unknown 12 Miguel Moya 18.3.1984 ESP 6.55 Series unknown Qualification (Jul 23) Group A 1 Nelson Évora 20.4.1984 POR 7.46 Q Series unknown 2 Aleh Bondar 30.1.1984 BLR 7.02 q Series unknown 3 Éric Bologne 29.4.1984 FRA 7.01 q Series unknown 4 Patrick Hansen 17.1.1985 LUX 6.81 q Series unknown 5 Andrej Bician 15.5.1984 SVK 6.81 q Series unknown 6 Andres Ukkivi 17.12.1984 EST 6.73 q Series unknown 7 Kristinn Torfason 31.8.1984 ISL 6.69 q Series unknown 8 Jan Syrovátko 11.2.1985 CZE 6.67 q Series unknown 9 Johannes Kuenz 10.10.1984 AUT 6.60 Series unknown 10 Elton Bitincka 26.5.1985 ALB 6.33 Series unknown Group B 1 Markus Tuomela 26.6.1984 FIN 7.24 Q Series unknown 2 Petar Ivanov 5.9.1985 BUL 7.06 q Series unknown 3 Guntis Vilberts 4.1.1984 LAT 6.91 q Series unknown 4 Miguel Moya 18.3.1984 ESP 6.76 q Series unknown 5 Teymur Abbasov 12.3.1985 AZE 6.54 Series unknown 6 Stefan Bitzer 14.3.1985 SUI 6.53 Series unknown 7 Radoslaw Struzik 22.3.1984 POL 6.44 Series unknown 8 Csaba Engi 16.3.1984 HUN 5.25 Series unknown Gjergji Shtepani 1.11.1985 ALB NM Series unknown

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Jul 25) 1 Georgi Ivanov 13.3.1985 BUL 19.63 Series unknown 2 Soslan Tsirikhov 25.3.1984 RUS 18.85 Series unknown 3 Zurab Gigaia 15.9.1984 GEO 18.73 Series unknown 4 Milan Jotanovic 11.1.1984 YUG 18.72 Series unknown 5 Magnus Lohse 28.7.1984 SWE 18.19 Series unknown 6 Oleg Branets 13.5.1984 UKR 18.15 Series unknown 7 Erik Cadée 15.2.1984 NED 17.82 Series unknown 8 Martin Kolencik 24.4.1985 SVK 17.55 Series unknown 9 Salvador García 1984 ESP 16.63 Series unknown 10 Jarkko Takaluoma 19.2.1985 FIN 16.57 Series unknown Floris Van Coppenolle 20.1.1984 BEL NM Series unknown Jan Werner 30.3.1984 CZE DNS Qualification (Jul 24) Group A 1 Erik Cadée 15.2.1984 NED 18.88 Q Series unknown 2 Georgi Ivanov 13.3.1985 BUL 18.34 Q Series unknown 3 Jarkko Takaluoma 19.2.1985 FIN 17.97 q Series unknown 4 Soslan Tsirikhov 25.3.1984 RUS 17.75 q Series unknown 5 Martin Kolencik 24.4.1985 SVK 17.50 q Series unknown 6 Mindaugas Kriziokas 17.5.1985 LTU 16.00 Series unknown 7 Bartolomeo Oliviero 26.8.1984 ITA 14.92 Series unknown 8 Rodrigo Llados 11.4.1984 AND 11.58 Series unknown Kim Juhl Christensen 1.4.1984 DEN NM Series unknown Group B 1 Zurab Gigaia 15.9.1984 GEO 18.85 Q Series unknown 2 Magnus Lohse 28.7.1984 SWE 18.06 Q Series unknown 3 Milan Jotanovic 11.1.1984 YUG 18.05 Q Series unknown 4 Oleg Branets 13.5.1984 UKR 17.95 q Series unknown 5 Floris Van Coppenolle 20.1.1984 BEL 16.78 q Series unknown 6 Salvador García 1984 ESP 16.60 q Series unknown 7 Jan Werner 30.3.1984 CZE 16.50 q Series unknown 8 Ivan Dujmovic 17.1.1985 SUI 14.32 Series unknown 9 António Pinto 17.6.1984 POR 11.63 Series unknown

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Jul 24) 1 Andrey Semenov 4.7.1984 UKR 60.72 Series unknown 2 Erik Cadée 15.2.1984 NED 58.42 Series unknown 3 Luka Rujevic 14.10.1985 YUG 55.86 Series unknown 4 Martin Maric 19.4.1984 CRO 53.64 Series unknown 5 Nazzareno Di Marco 30.4.1985 ITA 53.63 Series unknown 6 Stĺle Ingebritsen 24.5.1984 NOR 51.23 Series unknown 7 Pavel Leshchukevich 25.8.1984 BLR 51.09 Series unknown 8 Hugo Caldeira 9.1.1984 POR 51.03 Series unknown 9 Jan Werner 30.3.1984 CZE 50.50 Series unknown 10 Jarkko Takaluoma 19.2.1985 FIN 50.22 Series unknown 11 Dimitar Dimitrov 16.4.1984 BUL 48.29 Series unknown 12 Gary Hagan 29.11.1984 GBR 47.90 Series unknown Qualification (Jul 23) Group A 1 Andrey Semenov 4.7.1984 UKR 57.03 Q Series unknown 2 Pavel Leshchukevich 25.8.1984 BLR 55.67 Q Series unknown 3 Jarkko Takaluoma 19.2.1985 FIN 53.69 q Series unknown 4 Nazzareno Di Marco 30.4.1985 ITA 51.66 q Series unknown 5 Stĺle Ingebritsen 24.5.1984 NOR 50.89 q Series unknown 6 Martin Maric 19.4.1984 CRO 50.32 q Series unknown 7 Marius Vysniakovas 26.1.1985 LTU 45.98 Series unknown Group B 1 Luka Rujevic 14.10.1985 YUG 55.47 Q Series unknown 2 Erik Cadée 15.2.1984 NED 55.15 Q Series unknown 3 Dimitar Dimitrov 16.4.1984 BUL 52.78 q Series unknown 4 Hugo Caldeira 9.1.1984 POR 52.57 q Series unknown 5 Jan Werner 30.3.1984 CZE 51.66 q Series unknown 6 Gary Hagan 29.11.1984 GBR 51.27 q Series unknown 7 Maris Auzins 17.1.1985 LAT 42.68 Series unknown 8 Rodrigo Llados 11.4.1984 AND 30.22 Series unknown

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Jul 25) 1 Alex van der Merwe 5.1.1984 GBR 68.78 Series unknown 2 Zoltán Magyari 12.4.1985 HUN 67.06 Series unknown 3 Antti Hattula 7.2.1984 FIN 65.62 Series unknown 4 Jonathan Cereze 24.3.1984 FRA 65.21 Series unknown 5 Armands Celitans 22.5.1984 LAT 65.17 Series unknown 6 Martin Maric 19.4.1984 CRO 64.79 Series unknown 7 Matija Kranjc 12.6.1984 SLO 61.24 Series unknown 8 Luís Almeida 28.3.1984 POR 58.25 Series unknown 9 Juliano Bettin 3.7.1985 ITA 57.38 Series unknown 10 Lyudmil Karaivanov 10.4.1984 BUL 52.81 Series unknown 11 Thomas Tschepen 21.2.1984 AUT 50.98 Series unknown 12 Gheorghe Pelin 25.2.1984 MDA 50.63 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 26) 1 France 41.92 (Yann Tavernier 10.9.1984, Jean-Paul Fernandez 14.3.1984, Éric Bologne 29.4.1984, David Alerte 18.9.1984) 2 Great Britain & NI 42.21 (Clive Turner 25.11.1984, Richard Davenport 12.9.1985, Kenneth Frempong 15.7.1984, Matthew Ouche 6.3.1985) 3 Croatia 42.48 (Tomislav Vukušic 1.7.1984, Goran Bogdanovic 31.3.1984, Boris Vranic 27.5.1984, Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984) 4 Finland 42.52 (Jari Putro 12.5.1984, Markus Tuomela 26.6.1984, Teppo Heimo 18.1.1984, Antti Toivonen 25.2.1985) 5 Switzerland 42.32 (Ivan Dujmovic 17.1.1985, Stefan Bitzer 14.3.1985, Andreas Felix 19.1.1984, Andreas Kundert 1.10.1984) 6 Portugal 44.37 (Rui Alexandre 25.3.1985, Ricardo Lima 2.1.1985, Jaime Areias 18.11.1984, Pedro Almeida 30.3.1984) Sweden DQ( ) ( . Poland DNS ( . First Round (Jul 25) Heat 1 1 Croatia 42.29 Q ( . 2 Finland 42.68 q ( . 3 Switzerland 42.88 q ( . 4 Poland 44.12 q ( . 5 Portugal 44.19 q ( . Italy DQ( ) ( . Heat 2 1 Great Britain & NI 42.02 Q ( . 2 France 42.02 q ( . 3 Sweden 44.12 q ( . 4 Slovenia 45.44 ( . Austria DNF ( .

100m Women

Final (Jul 24) (-2.5) 1 Jade Lucas-Read 17.1.1984 GBR 11.82 2 Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984 RUS 11.89 3 Jenny Ljunggren 2.7.1984 SWE 11.96 4 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 12.09 5 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 12.12 6 Sarah De Herdt 25.4.1985 BEL 12.23 7 Miriam Hess 6.11.1984 SUI 12.30 8 Joan van den Akker 16.1.1984 NED 12.36 First Round (Jul 23) Heat 1 ( 0.4) 1 Jade Lucas-Read 17.1.1984 GBR 11.88 Q 2 Jenny Ljunggren 2.7.1984 SWE 11.93 Q 3 Miriam Hess 6.11.1984 SUI 12.09 q 4 Elina Korjansalo 20.2.1984 FIN 12.19 5 Tine Bach Ejlersen 25.7.1985 DEN 12.60 6 Kristín Ţórhallsdóttir 29.2.1984 ISL 12.97 7 Gita Eglite 12.7.1985 LAT 13.00 8 Jana Kolnezkova 1987 AZE 13.45 Heat 2 ( 0.5) 1 Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984 RUS 11.88 Q 2 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 11.96 Q 3 Sarah De Herdt 25.4.1985 BEL 12.00 q 4 Marta Pietrewicz 24.1.1984 POL 12.16 5 Anabela Correia 3.2.1984 POR 12.36 6 Ina Celiku 10.4.1985 ALB 12.72 7 Ivana Josifovska 1.12.1984 MKD 12.97 Heat 3 ( 0.7) 1 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 11.84 Q 2 Joan van den Akker 16.1.1984 NED 12.11 Q 3 Alice Decaux 10.4.1985 FRA 12.18 4 Letizia Poggioni 2.1.1984 ITA 12.35 5 Iren Isaksen 21.4.1985 NOR 12.43 6 Martina Brkljaca 23.6.1984 CRO 12.46 7 Martina Walser 2.3.1985 LIE 12.49 8 Andreea-Artimona Salanschi 2.10.1985 ROU 12.88

200m Women

Final (Jul 26) (-0.3) 1 Jenny Ljunggren 2.7.1984 SWE 24.26 2 Margarita Anisimova 2.10.1984 RUS 24.46 3 Olga Vorobey 4.9.1984 BLR 24.75 4 Sarah De Herdt 25.4.1985 BEL 24.92 5 Marta Pietrewicz 24.1.1984 POL 24.95 6 Magdalena Gärtner 27.5.1985 AUT 25.03 7 Katie Flaherty 1.10.1985 GBR 25.05 Sabrina Altermatt 6.3.1985 SUI DNS First Round (Jul 25) Heat 1 (-0.3) 1 Sarah De Herdt 25.4.1985 BEL 25.10 Q 2 Sabrina Altermatt 6.3.1985 SUI 25.16 Q 3 Anabela Correia 3.2.1984 POR 25.38 4 Joan van den Akker 16.1.1984 NED 25.44 5 Thale Glomsrod 23.3.1984 NOR 26.13 6 Tatyana Nedorezova 19.11.1985 AZE 28.29 Heat 2 (-0.8) 1 Olga Vorobey 4.9.1984 BLR 24.62 Q 2 Jenny Ljunggren 2.7.1984 SWE 24.70 Q 3 Marta Pietrewicz 24.1.1984 POL 24.85 q 4 Chiara Bazzoni 5.7.1984 ITA 25.54 5 Tihana Sarac 8.10.1985 CRO 25.59 6 Emmanuelle Doux 13.11.1985 FRA 26.62 7 Ivana Josifovska 1.12.1984 MKD 26.81 Heat 3 ( 1.3) 1 Margarita Anisimova 2.10.1984 RUS 24.55 Q 2 Magdalena Gärtner 27.5.1985 AUT 24.99 Q 3 Katie Flaherty 1.10.1985 GBR 25.19 q 4 Martina Walser 2.3.1985 LIE 25.46 5 Hulia-Seval Omer 3.4.1985 ROU 25.76 6 Helena Schmidt-Scherer 18.2.1984 DEN 26.03 7 Unnur Eiríksdóttir 12.4.1984 ISL 26.61

400m Women

Final (Jul 24) 1 Mariya Dryakhlova 24.4.1984 RUS 54.88 2 Edina Rahimovski 29.7.1985 CRO 55.99 3 Tamara Kopecká 27.1.1985 SVK 56.53 4 Annemarie Schulte 13.2.1985 NED 57.16 5 Linda Feldberga 21.7.1985 LAT 57.43 6 Natalya Lyalchuk 11.8.1985 UKR 57.52 7 Egle Uljas 18.12.1984 EST 57.54 8 Charlotte Schönbeck 22.12.1984 SWE 57.94 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Natalya Lyalchuk 11.8.1985 UKR 56.66 Q 2 Tamara Kopecká 27.1.1985 SVK 56.73 Q 3 Linda Feldberga 21.7.1985 LAT 56.82 q 4 Charlotte Schönbeck 22.12.1984 SWE 56.97 q 5 Alexandra Silva 13.9.1985 POR 58.95 6 Rebecca Mabo 21.1.1985 FRA 60.58 Heat 2 1 Mariya Dryakhlova 24.4.1984 RUS 55.25 Q 2 Edina Rahimovski 29.7.1985 CRO 56.38 Q 3 Egle Uljas 18.12.1984 EST 56.74 q 4 Annemarie Schulte 13.2.1985 NED 57.02 q 5 Helena Schmidt-Scherer 18.2.1984 DEN 59.02 6 Unnur Eiríksdóttir 12.4.1984 ISL 59.30 7 Yuliya Belkova 10.2.1985 AZE 64.57

800m Women

Final (Jul 26) 1 Kitty Cziráki 16.7.1984 HUN 2:09.39 2 Veronika Plesarová 13.1.1984 CZE 2:09.40 3 Yelena Bondar 17.6.1985 UKR 2:10.35 4 Liv Miriam Nordtřmme 25.6.1984 NOR 2:10.59 5 Monika Wisniowska 31.10.1984 POL 2:10.86 6 Charlotte Moore 4.1.1985 GBR 2:10.98 7 Marija Papic 8.4.1984 YUG 2:12.24 8 Natalya Koreyvo 14.11.1985 BLR 2:12.54 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Natalya Koreyvo 14.11.1985 BLR 2:10.73 Q 2 Veronika Plesarová 13.1.1984 CZE 2:10.95 Q 3 Najla Jaber 12.5.1984 NED 2:11.45 4 Martine Nobili 20.9.1985 LUX 2:13.47 5 Elisabeth Niedereder 3.10.1985 AUT 2:14.53 6 Odeta Sidlauskaité 13.7.1984 LTU 2:14.74 7 Teodora-Laura Safta 17.4.1984 ROU 2:15.43 Heat 2 1 Charlotte Moore 4.1.1985 GBR 2:08.18 Q 2 Yelena Bondar 17.6.1985 UKR 2:09.05 Q 3 Liv Miriam Nordtřmme 25.6.1984 NOR 2:09.10 q 4 Eliane Murer 14.9.1984 SUI 2:13.84 5 Adilya Aliyeva 3.4.1984 AZE 2:14.61 6 Judit Barbera 17.4.1984 ESP 2:15.77 7 Kirsten Braem 13.9.1985 BEL 2:17.61 Heat 3 1 Kitty Cziráki 16.7.1984 HUN 2:08.50 Q 2 Marija Papic 8.4.1984 YUG 2:08.84 Q 3 Monika Wisniowska 31.10.1984 POL 2:10.13 q 4 Eleonora Riga 30.12.1984 ITA 2:10.31 5 Carine Falhun 20.6.1984 FRA 2:14.48 6 Alexandra Silva 13.9.1985 POR 2:15.56 7 Magdalena Ottersten 1.2.1985 SWE 2:17.15

1500m Women

Final (Jul 25) 1 Katrina Wootton 2.9.1985 GBR 4:32.62 2 Leen Vandeweege 4.10.1984 BEL 4:34.78 3 Nancy Frouin 22.12.1984 FRA 4:35.29 4 Elisabetta Petracca 28.3.1985 ITA 4:37.67 5 Nevena Lizdek 20.10.1985 YUG 4:37.93 6 Laura Silva 13.10.1984 POR 4:39.13 7 María Carbo 20.3.1984 ESP 4:39.45 8 Stefanie Murer 1.11.1984 SUI 4:41.03 9 Aina Valatkeviciute 1.11.1984 LTU 4:42.22 10 Natalya Kordiouk 22.7.1985 RUS 4:42.25 11 Lenka Vsetecková 7.9.1984 CZE 4:48.54 12 Andreea-Luisa Borhina 26.3.1984 ROU 4:49.37 13 Rakel Ingólfsdóttir 22.9.1985 ISL 4:57.14

3000m Women

Final (Jul 26) 1 Snežana Kostic 5.8.1984 YUG 9:48.26 2 Alicia González 25.5.1984 ESP 9:48.69 3 Laura Silva 13.10.1984 POR 9:54.16 4 Nicole Dillinger 23.11.1984 AUT 10:14.25 5 Natalya Kordiouk 22.7.1985 RUS 10:16.56 6 Esther Schrijvers 18.1.1985 NED 10:17.86 7 Lien Bral 4.8.1984 BEL 10:27.80 8 Rakel Ingólfsdóttir 22.9.1985 ISL 10:31.38 9 Rosemary Grosso 18.9.1984 ITA 10:31.86 10 Lenka Vsetecková 7.9.1984 CZE 10:41.62

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Jul 25) ( 2.7) 1 Sabrina Altermatt 6.3.1985 SUI 13.40 w 2 Élodie Musler 25.2.1984 FRA 13.76 w 3 Madleena Larivaara 10.10.1984 FIN 13.86 w 4 Eliána Durkó 19.9.1984 HUN 13.89 w 5 Natalya Yakovleva 22.7.1985 RUS 13.90 w 6 Gemma Fergusson 20.8.1984 GBR 13.93 w 7 Silvia Franzon 28.11.1984 ITA 13.99 w 8 María Rocafigueira 21.3.1985 ESP 14.16 w First Round (Jul 24) Heat 1 (-1.0) 1 Natalya Yakovleva 22.7.1985 RUS 14.16 Q 2 Madleena Larivaara 10.10.1984 FIN 14.32 Q 3 Sofia Klüft 23.5.1985 SWE 14.72 4 Aija Breca 8.11.1984 SLO 14.93 5 Claudia Ribeiro 8.3.1984 POR 14.95 Heat 2 (-1.4) 1 Élodie Musler 25.2.1984 FRA 14.16 Q 2 Gemma Fergusson 20.8.1984 GBR 14.25 Q 3 María Rocafigueira 21.3.1985 ESP 14.38 q 4 Andrea Ivancevic 21.8.1984 CRO 14.83 5 Silje Pettersen 3.3.1984 NOR 15.19 6 Íris Svavarsdóttir 26.6.1984 ISL 16.51 Heat 3 ( 0.0) 1 Sabrina Altermatt 6.3.1985 SUI 13.75 Q 2 Silvia Franzon 28.11.1984 ITA 14.25 Q 3 Eliána Durkó 19.9.1984 HUN 14.42 q 4 Sonja Weissenböck 5.4.1984 AUT 14.52 5 Ivana Josifovska 1.12.1984 MKD 15.87 6 Marija Mitrasinovic 21.7.1985 BIH 15.93

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 25) 1 Olga Nikolayeva 30.8.1984 RUS 59.33 2 Sian Scott 20.3.1984 GBR 60.50 3 Kirsten Hendriks 16.1.1985 BEL 60.54 4 Géraldine Lécefel 28.1.1984 FRA 61.99 5 Sara Oresnik 3.6.1984 SLO 62.46 6 Jolien Admiraal 26.2.1984 NED 63.00 7 Sara Trané 16.8.1985 SWE 64.02 8 Ionela Bereghzanu ROU 66.17 First Round (Jul 24) Heat 1 1 Olga Nikolayeva 30.8.1984 RUS 60.22 Q 2 Sian Scott 20.3.1984 GBR 62.69 Q 3 Sara Oresnik 3.6.1984 SLO 62.87 q 4 Isabel Areias 27.1.1985 POR 69.82 Heat 2 1 Sara Trané 16.8.1985 SWE 63.50 Q 2 Jolien Admiraal 26.2.1984 NED 63.53 Q 3 Kirsten Hendriks 16.1.1985 BEL 63.64 q 4 Géraldine Lécefel 28.1.1984 FRA 63.75 q 5 Ionela Bereghzanu ROU 64.89 q

High Jump Women

Final (Jul 24) 1 Emma Green 8.12.1984 SWE 1.82 2 Karina Vnukova 27.3.1985 LTU 1.75 =3 Marina Caneva 30.7.1984 ITA 1.70 Irina Glavatskikh 23.12.1984 RUS 1.70 5 Ivana Dupalová 30.5.1984 CZE 1.70 6 Arrate Azkona 4.5.1984 ESP 1.70 7 Liina Lankei 28.12.1984 EST 1.70 8 Silvia Eneva 5.9.1984 BUL 1.65 9 Íris Svavarsdóttir 26.6.1984 ISL 1.65 10 Susana Costa 22.9.1984 POR 1.55

Pole Vault Women

Final (Jul 25) 1 Aleksandra Kiryashova 21.8.1985 RUS 4.00 2 Anne Leroy 22.3.1984 BEL 3.70 3 Kate Dennison 7.5.1984 GBR 3.60 =4 Lenka Tománková 24.12.1984 CZE 3.40 Annika Ek 4.8.1985 FIN 3.40 Eleonor Tavares 24.9.1985 POR 3.40 =7 Ivana Abramic 25.1.1984 SLO 3.40 Ida Glemne 6.4.1984 SWE 3.40 9 Alixe Auvray 24.1.1985 FRA 3.40 =10 Gemma Piquer 10.5.1985 ESP 3.20 Olga Liashchuk 1.6.1985 UKR 3.20 12 Carmen Klausbruckner 17.5.1984 AUT 3.20

Long Jump Women

Final (Jul 26) 1 Margrethe Renstrřm 21.3.1985 NOR 6.15 Series unknown 2 Elysée Vesanes 25.1.1984 FRA 6.14 Series unknown 3 Adina Anton 6.10.1984 ROU 6.05 Series unknown 4 Svetlana Bolshakova 14.10.1984 RUS 6.02 Series unknown 5 Daniela Lincoln-Saavedra 4.8.1984 SWE 5.98 Series unknown 6 Irina Nikolayeva 20.1.1984 UKR 5.93 Series unknown 7 Elina Korjansalo 20.2.1984 FIN 5.91 Series unknown 8 Phyllis Agbo 16.12.1985 GBR 5.90 Series unknown 9 Ina Celiku 10.4.1985 ALB 5.59 Series unknown 10 Petra Mun 11.1.1984 ESP 5.57 Series unknown 11 Miriam Hess 6.11.1984 SUI 5.38 Series unknown 12 Karoline Eidenberger 24.1.1984 AUT 5.35 Series unknown Qualification (Jul 25) Group A 1 Irina Nikolayeva 20.1.1984 UKR 5.93 Series unknown 2 Phyllis Agbo 16.12.1985 GBR 5.77 Series unknown 3 Adina Anton 6.10.1984 ROU 5.74 Series unknown 4 Miriam Hess 6.11.1984 SUI 5.70 Series unknown 5 Elina Korjansalo 20.2.1984 FIN 5.69 Series unknown 6 Ina Celiku 10.4.1985 ALB 5.63 Series unknown 7 Alessia Polenti 3.3.1985 ITA 5.39 Series unknown 8 Stela Andreeva 28.6.1984 BUL 5.37 Series unknown Susana Costa 22.9.1984 POR NM Series unknown Group B 1 Elysée Vesanes 25.1.1984 FRA 6.04 Series unknown 2 Daniela Lincoln-Saavedra 4.8.1984 SWE 5.95 Series unknown 3 Margrethe Renstrřm 21.3.1985 NOR 5.86 Series unknown 4 Svetlana Bolshakova 14.10.1984 RUS 5.84 Series unknown 5 Petra Mun 11.1.1984 ESP 5.64 Series unknown 6 Karoline Eidenberger 24.1.1984 AUT 5.51 Series unknown 7 Susana Costa 22.9.1984 POR 5.31 Series unknown Kristín Ţórhallsdóttir 29.2.1984 ISL NM Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 24) 1 Yuliya Leontyuk 31.1.1984 BLR 14.47 Series unknown 2 Mama Fatty 1.6.1984 ESP 13.81 Series unknown 3 Hennariikka Järvinen 2.7.1984 FIN 13.37 Series unknown 4 Monique Kwakman 6.2.1984 NED 13.29 Series unknown 5 Cristiana Oliveira 30.6.1984 POR 12.89 Series unknown 6 Darya Pishchalnikova 19.7.1985 RUS 12.73 Series unknown 7 Agne Paceviciute 1.7.1984 LTU 12.51 Series unknown 8 Mariam Kevkhishvili 17.9.1985 GEO 12.30 Series unknown 9 Sara Wikström 20.12.1984 SWE 12.00 Series unknown 10 Lise Bjerkerud 13.2.1984 NOR 11.51 Series unknown 11 Annelies Wouters 29.10.1984 BEL 11.39 Series unknown 12 Daniela Beck 8.6.1984 LIE 11.11 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 26) 1 Darya Pishchalnikova 19.7.1985 RUS 53.93 Series unknown 2 Kateryna Karsak 26.12.1985 UKR 45.90 Series unknown 3 Inge Van Geel 12.3.1985 BEL 44.56 Series unknown 4 Hennariikka Järvinen 2.7.1984 FIN 44.51 Series unknown 5 Katalin Máté 3.8.1984 HUN 43.69 Series unknown 6 Sara Wikström 20.12.1984 SWE 41.36 Series unknown 7 Natalia Petrova 2.3.1984 BUL 38.88 Series unknown 8 Sabine Auer 8.4.1984 AUT 37.73 Series unknown 9 Hanne Johannessen 9.12.1984 NOR 36.15 Series unknown 10 Hallbera Eiríksdóttir 3.3.1984 ISL 34.96 Series unknown 11 Cristiana Oliveira 30.6.1984 POR 30.32 Series unknown

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Jul 25) 1 Ilze Gribule 25.1.1984 LAT 49.27 Series unknown 2 Sofie Schoenmaekers 11.6.1985 BEL 45.89 Series unknown 3 Ruzica Kozjak 20.4.1985 CRO 45.49 Series unknown 4 Petra Novák 9.3.1984 SLO 45.46 Series unknown 5 Irene Veracruz 17.9.1984 ESP 41.98 Series unknown 6 Catia Silva 15.1.1984 POR 41.92 Series unknown 7 Elinor Holgersson 6.4.1984 SWE 41.90 Series unknown 8 Charlotte Rees 14.6.1984 GBR 41.60 Series unknown 9 Karianne Olsen 22.1.1985 NOR 38.02 Series unknown 10 Sigita Preiksaityté 26.9.1984 LTU 37.17 Series unknown 11 Hallbera Eiríksdóttir 3.3.1984 ISL 28.16 Series unknown

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 26) 1 Russia 46.45 (Natalya Yakovleva 22.7.1985, Mariya Dryakhlova 24.4.1984, Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984, Margarita Anisimova 2.10.1984) 2 Great Britain & NI 46.48 (Katie Flaherty 1.10.1985, Jade Lucas-Read 17.1.1984, Phyllis Agbo 16.12.1985, Gemma Fergusson 20.8.1984) 3 France 47.99 (Géraldine Lécefel 28.1.1984, Élodie Musler 25.2.1984, Elysée Vesanes 25.1.1984, Alice Decaux 10.4.1985) 4 Croatia 48.08 (Tihana Sarac 8.10.1985, Martina Brkljaca 23.6.1984, Andrea Ivancevic 21.8.1984, Edina Rahimovski 29.7.1985) 5 Austria 48.63 (Elisabeth Niedereder 3.10.1985, Sonja Weissenböck 5.4.1984, Karoline Eidenberger 24.1.1984, Magdalena Gärtner 27.5.1985) 6 Switzerland 50.87 (Eliane Murer 14.9.1984, Stefanie Murer 1.11.1984, Sabrina Altermatt 6.3.1985, Miriam Hess 6.11.1984) Norway DNF (Iren Isaksen 21.4.1985, Margrethe Renstrřm 21.3.1985, Silje Pettersen 3.3.1984, Thale Glomsrod 23.3.1984)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS