WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       2000mh Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 7257g (Senior implement) Men       Discus 2000g (Senior implement) Men       Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men       Javelin 800g old spec. (-1985) Men       Decathlon -1986 (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JTo 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Long Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women       3000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Jul 30) ( 2.2) 1 Róbson da Silva 4.9.1964 BRA 10.34 w 2 John Parker 19.3.1964 USA 10.42 w 3 Luis Morales 4.3.1964 USA 10.43 w 4 Enrique Tapía 25.9.1963 CHI 10.62 w 5 Lester Benjamin 14.9.1963 ANT 10.67 w 6 Gustavo Capart 29.7.1964 ARG 10.77 w 7 Ricardo Chacon 30.4.1963 CUB 10.95 w 8 Ángel Bueno 2.3.1963 CUB 11.12 w First Round (Jul 30) Heat 1 ( 1.1) 1 Róbson da Silva 4.9.1964 BRA 10.54 2 Luis Morales 4.3.1964 USA 10.63 3 Ángel Bueno 2.3.1963 CUB 10.85 4 Robert Dalton CAN 10.88 5 Freddy Pérez VEN 11.06 Heat 2 ( 1.7) 1 John Parker 19.3.1964 USA 10.50 2 Gustavo Capart 29.7.1964 ARG 10.69 3 Lester Benjamin 14.9.1963 ANT 10.73 4 Enrique Tapía 25.9.1963 CHI 10.78 5 Ricardo Chacon 30.4.1963 CUB 10.86 6 Antonio Gómez VEN 10.86 7 Atlee Mahorn 27.10.1965 CAN 10.96

200m Men

Final (Aug 1) (-1.5) 1 Clinton Davis 17.8.1965 USA 20.39 2 John Parker 19.3.1964 USA 20.78 3 Courtney Brown 21.4.1965 CAN 20.93 4 João da Silva 22.8.1963 BRA 21.03 5 Gustavo Capart 29.7.1964 ARG 21.07 6 Wilfredo Benítez PUR 21.58 7 Atlee Mahorn 27.10.1965 CAN 21.63 First Round ( . .) Heat 1 ( 0.4) 1 John Parker 19.3.1964 USA 20.6 2 João da Silva 22.8.1963 BRA 21.0 3 Gustavo Capart 29.7.1964 ARG 21.2 4 Atlee Mahorn 27.10.1965 CAN 21.3 5 Wilfredo Benítez PUR 21.3 6 Enrique Tapía 25.9.1963 CHI 21.4 7 Antonio Gómez VEN 21.9 8 José Rulez COL 22.8 Heat 2 ( 0.6) 1 Clinton Davis 17.8.1965 USA 20.93 2 Courtney Brown 21.4.1965 CAN 21.19 3 Victor Carrasquel VEN 21.98 4 Javier Azcarate COL 22.38 5 Ricardo Chacon 30.4.1963 CUB 22.46 6 Oscar Barrionuevo 7.5.1963 ARG 22.77

400m Men

Final (Jul 31) 1 David Timmons USA 46.89 2 Chris Bernard CAN 48.21 3 Oswaldo Zea 23.4.1963 VEN 48.23 4 Jeff Jackson USA 48.24 5 John Hastings CAN 49.14 6 Jose Ruíz COL 49.92 7 Jesús Malave 24.10.1965 VEN 51.88

800m Men

Final (Aug 1) 1 John Marshall 5.11.1963 USA 1:50.12 2 Pablo Squella 14.8.1963 CHI 1:50.34 3 John Borghese USA 1:52.16 4 Doug Smith CAN 1:52.84 5 David Bofill CUB 1:53.60 6 Anibal Pacheco VEN 1:55.48 7 Luis García VEN 1:57.11 8 Stephen Beauregard CAN 1:59.83

1500m Men

Final (Jul 30) 1 Dave Reid 26.3.1963 CAN 3:49.5 2 Marc Olesen 13.10.1964 CAN 3:50.3 3 Francisco Paulo 1963 BRA 3:51.9 4 Jay Marden 22.3.1963 USA 3:54.9 5 Tim Springfield USA 3:56.2 6 Mauricio Cadavid 26.6.1960 COL 3:57.2 7 Julio César Gómez 27.1.1963 ARG 3:57.6 8 Mario Rondon VEN 4:08.8

5000m Men

Final (Aug 1) 1 Marc Olesen 13.10.1964 CAN 14:22.0 2 Mauricio Cadavid 26.6.1960 COL 14:25.7 3 Tom Ansberry 22.8.1963 USA 14:30.3 4 Carey Nelson 4.6.1963 CAN 14:32.2 5 Wilson Muneva 8.3.1963 COL 15:25.5 6 José Bolivar VEN 16:01.4 7 José Guerra VEN 16:16.5

2000mh Men

Final (Jul 30) 1 Alain Boucher 26.5.1963 CAN 5:48.5 2 Mark Smith 22.11.1963 USA 5:49.1 3 Carey Nelson 4.6.1963 CAN 5:55.8 4 James Hays USA 6:05.4 5 Felix Almaguer 20.11.1964 CUB 6:10.2 6 Mario Rondon VEN 6:16.1 7 Raúl Conde 11.8.1963 ARG 6:22.7 8 Luis Ruíz VEN 6:31.9

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (Aug 1) ( 1.3) 1 Ángel Bueno 2.3.1963 CUB 14.00 2 Jeff Powell 27.5.1963 USA 14.05 3 Elvis Cedeño 25.1.1964 VEN 14.62 4 Boris Pendergrass USA 14.64 5 Stephen Ezeji-Okoye 1963 CAN 14.68 6 Mike van Hees 1964 CAN 15.28 7 Douglas Rosado 22.9.1964 PUR 15.54 First Round ( . .) Heat 1 1 Ángel Bueno 2.3.1963 CUB 14.68 2 Boris Pendergrass USA 14.72 3 Elvis Cedeño 25.1.1964 VEN 14.78 4 Mike van Hees 1964 CAN 15.14 Heat 2 1 Jeff Powell 27.5.1963 USA 14.29 2 Stephen Ezeji-Okoye 1963 CAN 14.80 3 Douglas Rosado 22.9.1964 PUR 14.98 4 Welcon de León DOM 15.72 5 Leonel Pedroza 24.7.1964 COL 16.31

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Jul 31) 1 Leander McKenzie 27.1.1963 USA 51.41 2 Pablo Squella 14.8.1963 CHI 51.70 3 Jon Thomas 1.2.1963 USA 52.64 4 Warren Lee 1963 CAN 52.80 5 Hugh McLeod CAN 54.13 6 Leonel Pedroza 24.7.1964 COL 54.13

High Jump Men

Final (Aug 1) 1 Alain Metellus 8.4.1965 CAN 2.20 2 Nat Crooks 24.8.1963 CAN 2.15 =3 Nick Saunders 14.9.1963 BER 2.10 Nathaniel Broxton USA 2.10 Charles Willbanks USA 2.10 =6 Milton Francisco 9.5.1963 BRA 2.05 Juan Fernández 6.2.1964 CHI 2.05 =8 Osvaldo Frigerio 3.6.1963 ARG 2.00 Carlos Izquierdo 19.11.1963 COL 2.00

Pole Vault Men

Final (Jul 31) 1 Casey Lewis USA 4.75 2 Rudy Buntic 1963 CAN 4.75 3 Chet Clodfelter 28.8.1963 USA 4.75 4 Dan Lawson CAN 4.40

Long Jump Men

Final (Jul 30) 1 Vance Johnson 13.3.1963 USA 7.93 Series unknown 2 Ed Tave 27.6.1963 USA 7.86 Series unknown 3 Andre Metivier 1964 CAN 7.53 Series unknown 4 George Wright 20.2.1963 CAN 7.33 Series unknown 5 Róbson da Silva 4.9.1964 BRA 7.23 Series unknown 6 Osvaldo Frigerio 3.6.1963 ARG 7.23 Series unknown 7 Enrique Canavire 10.9.1963 VEN 7.11 Series unknown 8 Lester Benjamin 14.9.1963 ANT 6.98 Series unknown

Triple Jump Men

Final (Aug 1) 1 Oscar Harris 1.8.1963 USA 16.00 Series unknown 2 Lázaro Balcindes 8.2.1963 CUB 15.98 Series unknown 3 Lester Benjamin 14.9.1963 ANT 15.96 Series unknown 4 Larry Streeter 17.3.1963 USA 15.51 Series unknown 5 George Wright 20.2.1963 CAN 15.41 Series unknown 6 José Crespo PUR 14.58 Series unknown 7 Luis Lourduy 17.1.1964 COL 14.32 Series unknown 8 Osvaldo Zabala 15.6.1965 VEN 14.16 Series unknown

Shot Put 7257g (Senior implement) Men

Final (Jul 30) 1 John Frazier 27.4.1963 USA 17.11 Series unknown 2 Arnold Campbell 15.11.1966 USA 16.43 Series unknown 3 Michael Spiritoso 1963 CAN 15.92 Series unknown 4 Adilson Oliveira 4.1.1964 BRA 15.60 Series unknown 5 Greg Chajkowski 1963 CAN 15.57 Series unknown 6 Oscar Milian 15.2.1963 CUB 14.05 Series unknown 7 Harry Rodríguez PUR 13.54 Series unknown 8 Vladimir Isaac 23.2.1963 CUB 13.41 Series unknown

Discus 2000g (Senior implement) Men

Final (Aug 1) 1 Tim Brandt 22.1.1963 USA 52.52 Series unknown 2 Martin Davenport 25.7.1963 USA 50.22 Series unknown 3 Vladimir Isaac 23.2.1963 CUB 46.42 Series unknown 4 Oscar Milian 15.2.1963 CUB 45.20 Series unknown 5 Greg Chajkowski 1963 CAN 45.14 Series unknown 6 Ramon Cruz VEN 42.94 Series unknown 7 Steve Hudson CAN 42.78 Series unknown

Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men

Final (Jul 31) 1 Francisco Soria 30.7.1963 CUB 60.12 Series unknown 2 David Castrillón 23.9.1965 COL 53.38 Series unknown 3 Les Szoke 1963 CAN 51.10 Series unknown 4 Ken Flax 20.4.1963 USA 50.44 Series unknown 5 Brian Masterson 2.3.1963 USA 48.92 Series unknown 6 Maurice Kellerman 1963 CAN 48.04 Series unknown 7 José García VEN 42.36 Series unknown 8 Joel Martínez VEN 41.54 Series unknown

Javelin 800g old spec. (-1985) Men

Final (Jul 30) 1 Scott Moon 29.7.1964 USA 67.20 Series unknown 2 Wilson Pachalski 26.11.1963 BRA 66.24 Series unknown 3 Todd Murdoch USA 60.08 Series unknown 4 Philippe Belanger CAN 59.56 Series unknown 5 Mario Normandin CAN 57.22 Series unknown 6 Cosme Hurtado VEN 56.96 Series unknown

Decathlon -1986 (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JTo 1500) Men

Final standings ( . ./.) 1 Rob Muzzio 25.6.1964 USA 6902 (11.33 7.48/n.a 15.10 1.97 51.53 15.34 39.88 3.45 41.18 5:01.2) 2 Jay Thorson 25.2.1963 USA 6753 (11.88 7.57/n.a 10.95 2.01 51.65 15.24 36.00 3.80 46.18 4:43.6) 3 Álvaro Mena 20.3.1965 COL 6267 (11.64 7.80/n.a 10.64 2.05 52.84 17.16 20.78 3.90 51.64 4:59.5) 4 Jorge Echeverría CUB 6146 (11.53 6.84/n.a 11.60 1.60 52.22 16.69 35.08 3.45 52.28 4:59.1) 5 Dave Ostertag 1963 CAN 5881 (11.91 7.17/n.a 11.93 1.85 50.89 15.65 35.86 3.80 47.22 4:49.9)

10000m Walk Men

Final (Aug 1) 1 Héctor Moreno 8.6.1963 COL 42:34.3 2 Marcos Hernández COL 45:34.5 3 Omar Guerrero VEN 47:39.2 4 Mike Corastock USA 48:09.4 5 Luc Gaudet 1963 CAN 49:07.8 6 Andrew Liles USA 50:24.9 7 Andrew McNichol CAN 50:30.4

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 31) 1 United States 39.42 (Luis Morales 4.3.1964, Jeff Jackson ., Clinton Davis 17.8.1965, John Parker 19.3.1964) 2 Canada 40.24 (Robert Dalton ., George Wright 20.2.1963, Courtney Brown 21.4.1965, Atlee Mahorn 27.10.1965) 3 Venezuela 41.01 ( ., ., ., .) 4 Puerto Rico 42.30 ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Aug 1) 1 United States 3:07.70 (Jeff Jackson ., Clinton Davis 17.8.1965, Calvin Brooks 8.4.1963, David Timmons .) 2 Canada 3:16.70 (Chris Bernard ., Robert Dalton ., Warren Lee 1963, John Hastings .) 3 Venezuela 3:20.20 (Mervin Solarte 1965, Mario Rondon ., Luis García ., Oswaldo Zea 23.4.1963) 4 Brazil 3:28.03 (Róbson da Silva 4.9.1964, Milton Francisco 9.5.1963, Geraldo de Assis 3.8.1965, João da Silva 22.8.1963)

100m Women

Final (Jul 30) ( 1.0) 1 Donna Dennis 6.6.1964 USA 11.70 2 Angela Phipps 17.2.1964 CAN 11.86 3 Janet Davis 11.2.1965 USA 11.87 4 Donna Pajor CAN 11.99 5 Belkis Subero VEN 12.20 6 Arelis Cohen VEN 12.38

200m Women

Final (Aug 1) ( 0.3) 1 Donna Dennis 6.6.1964 USA 23.83 2 Tonja Stevens USA 23.94 3 Jill Richardson 10.3.1965 CAN 24.08 4 Angela Phipps 17.2.1964 CAN 24.27 5 Belkis Subero VEN 24.80 6 Angela Mancilla 1963 COL 25.10 7 Siodulia Caldera VEN 25.66

400m Women

Final (Jul 31) 1 Jill Richardson 10.3.1965 CAN 52.74 2 Maxine Underwood 28.1.1964 USA 53.00 3 Gervaise McCraw 10.12.1964 USA 53.42 4 Angela Mancilla 1963 COL 55.95 5 Cheryl Thibedeau 6.6.1966 CAN 56.97 6 Florencia Chilberry 17.6.1966 VEN 57.44

800m Women

Final (Jul 31) 1 Pat Wellman 21.2.1964 CAN 2:06.10 2 Trescia Palmer USA 2:06.84 3 Camille Cato 2.5.1963 CAN 2:07.16 4 Kerri Zaleski 7.10.1967 USA 2:07.18 5 Liliana Góngora 24.11.1965 ARG 2:11.08 6 Norfalia Carabalí 21.1.1964 COL 2:12.58 7 Ramona Rosario PUR 2:15.92

1500m Women

Final (Aug 1) 1 Polly Plumer 14.10.1964 USA 4:23.7 2 Michelle Rowen 13.4.1965 USA 4:25.1 3 Jill Purola 24.7.1963 CAN 4:25.9 4 Pat Wellman 21.2.1964 CAN 4:29.0 5 Liliana Góngora 24.11.1965 ARG 4:30.2 6 Luz Fabiola Rueda 26.3.1963 COL 4:31.3 7 Stella Selles 30.4.1965 ARG 4:43.8 8 Cristina Pérez CUB 4:45.2

3000m Women

Final (Jul 31) 1 Vickie Cook USA 9:46.7 2 Carol Howe 8.12.1965 CAN 9:51.4 3 Katie Ishmael 17.8.1964 USA 9:51.4 4 Sandra Anschuetz 1963 CAN 9:54.5 5 Luz Fabiola Rueda 26.3.1963 COL 9:54.5 6 Stella Selles 30.4.1965 ARG 10:02.2 7 Cristina Pérez CUB 10:15.9 8 Idalmis Martínez CUB 10:34.3

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Jul 31) ( 0.5) 1 Arnita Epps 6.6.1964 USA 13.95 2 Connie Tuin 10.1.1963 CAN 14.22 3 Kelly Graham 21.4.1964 USA 14.27 4 Janice Heard CAN 14.52 5 Belkis Chávez CUB 14.52 6 Paulina Caroca CHI 14.58

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 31) 1 Gayle Kellon 29.3.1965 USA 58.18 2 Isabelle Boutet 1963 CAN 59.84 3 Gwen Wall 16.1.1963 CAN 60.25 4 Belkis Chávez CUB 61.19 5 Andrea Johnson USA 61.65 6 Evelyn Mathieu 14.10.1965 PUR 61.94

High Jump Women

Final (Jul 31) 1 Mary Moore 8.8.1965 USA 1.87 2 Carol Ann Lesley 1965 CAN 1.81 3 Shari Collins 13.3.1964 USA 1.78 4 Darlene Osbourne 1964 CAN 1.78 5 Liliana Lohmann 1963 BRA 1.75 =6 Claudia McAllister 3.5.1965 ARG 1.65 Gloria Lagoeyette 1964 COL 1.65

Long Jump Women

Final (Aug 1) 1 Sharon Clarke 10.7.1963 CAN 6.06 Series unknown 2 Deborah Larsen 7.6.1964 USA 5.95 Series unknown 3 Barbara Mattin CUB 5.89 Series unknown 4 Yvette Bates 28.12.1965 USA 5.86 Series unknown 5 Tania Sangronis VEN 5.77 Series unknown 6 Sorellis Bohorquez VEN 5.75 Series unknown 7 Rose Warnock 1964 CAN 5.70 Series unknown 8 Andrea Acevedo CHI 5.62 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (Aug 1) 1 Natalie Kaaiawahia 14.5.1965 USA 15.48 Series unknown 2 Regina Cavanaugh 6.12.1964 USA 14.80 Series unknown 3 Luz Bohorquez VEN 14.32 Series unknown 4 Maritza Martén 17.8.1963 CUB 13.77 Series unknown 5 Liz Polyak 1964 CAN 13.67 Series unknown 6 Sandy Ketterer 1963 CAN 13.13 Series unknown 7 María Isabel Urrutia 25.3.1965 COL 13.09 Series unknown 8 Hilda Ramos 1.9.1964 CUB 12.03 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 30) 1 Maritza Martén 17.8.1963 CUB 55.20 Series unknown 2 Hilda Ramos 1.9.1964 CUB 50.90 Series unknown 3 Natalie Kaaiawahia 14.5.1965 USA 47.08 Series unknown 4 Liz Polyak 1964 CAN 44.72 Series unknown 5 Sandy Ketterer 1963 CAN 44.16 Series unknown 6 Jacque Norton 18.5.1964 USA 43.70 Series unknown 7 Yunaira Piña 1964 VEN 42.86 Series unknown 8 María Isabel Urrutia 25.3.1965 COL 42.26 Series unknown

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (Aug 1) 1 Iris De Grasse 18.4.1964 CUB 53.98 Series unknown 2 Marietta Riera 23.12.1963 VEN 49.46 Series unknown 3 Martha Hart 8.1.1963 CAN 49.42 Series unknown 4 Yunaira Piña 1964 VEN 48.22 Series unknown 5 Faye Roblin 22.4.1964 CAN 44.94 Series unknown 6 Carry Daly USA 44.28 Series unknown 7 Bronwen Morrison 27.5.1964 USA 41.16 Series unknown

Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women

Final standings ( . ./.) 1 Connie Tuin 10.1.1963 CAN 5424 (14.11 1.67 10.43 24.73 5.92/n.a 27.64 2:26.1) 2 Annie Potvin 1963 CAN 5258 (15.38 1.73 10.13 26.69 5.43/n.a 42.00 2:26.9) 3 Sharon Hatfield 14.4.1964 USA 5233 (14.44 1.65 8.70 25.85 5.82/n.a 32.54 2:22.9) 4 Paola Raab 1963 CHI 4936 (15.01 1.61 9.10 25.54 5.28/n.a 28.14 2:26.6) 5 Nadia Katich 1965 COL 4657 (14.82 1.53 9.75 26.05 5.37/n.a 27.84 2:50.1)

3000m Walk Women

Final (Jul 31) 1 Joni Bender 3.2.1963 CAN 14:21.3 2 Alison Baker 6.8.1964 CAN 14:47.7 3 Jamie Melfi USA 15:23.9 4 Simone Palcides USA 15:31.7

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 31) 1 United States 44.07 ( ., ., ., .) 2 Canada 46.02 (Sharon Clarke 10.7.1963, Angela Phipps 17.2.1964, Janice Heard ., Donna Pajor .) 3 Venezuela 48.00 ( ., ., ., .) 4 Cuba 49.68 ( ., ., ., .)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Jul 31) 1 United States 3:34.68 (Gayle Kellon 29.3.1965, Nedra Rogers 30.1.1964, Gervaise McCraw 10.12.1964, Maxine Underwood 28.1.1964) 2 Canada 3:43.12 (Cheryl Thibedeau 6.6.1966, Gwen Wall 16.1.1963, Camille Cato 2.5.1963, Jill Richardson 10.3.1965) 3 Venezuela 4:03.64 (Reina Rojas ., Doralis Chacin ., Florencia Chilberry 17.6.1966, Belkis Subero .)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS