WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 01DEC12 10:58


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       10000m Men       3000mh Men       110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 7257g (Senior implement) Men       Discus 2000g (Senior implement) Men       Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Decathlon 1986- (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JT 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       5000m Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g old spec. (-1998) Women       Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women       5000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (May 16) ( 0.0) 1 Jarbas Mascarenhas 25.8.1980 BRA 10.59 2 José Luis Herrera 18.8.1979 COL 10.73 3 Gabriel Malateaux 28.5.1980 BRA 10.74 4 José Peña 8.12.1979 VEN 10.79 5 Felipe Castillo 18.6.1979 CHI 10.93 6 Helly Ollarves 17.7.1981 VEN 10.95 7 Vicente Erut 21.2.1979 ARG 11.03 8 José García 18.3.1980 URU 11.19 First Round (May 16) Heat 1 ( 0.0) 1 José Peña 8.12.1979 VEN 10.56 2 Gabriel Malateaux 28.5.1980 BRA 10.82 3 José Luis Herrera 18.8.1979 COL 11.00 4 Felipe Castillo 18.6.1979 CHI 11.18 5 Jorge Maidana 3.11.1980 ARG 11.31 6 Elcar Gayle PAN 11.51 7 Christian Calvo BOL 11.70 Heat 2 ( 0.0) 1 Jarbas Mascarenhas 25.8.1980 BRA 10.79 2 Helly Ollarves 17.7.1981 VEN 10.96 3 Vicente Erut 21.2.1979 ARG 10.98 4 José García 18.3.1980 URU 11.27 5 Rubén Brufau 1979 URU 11.36 6 Carlos Sevillano 1983 BOL 11.77 7 Felipe Cardemil 1980 CHI 31.24

200m Men

Final (May 17) ( 2.8) 1 Heber Viera 29.4.1979 URU 21.33 w 2 Jarbas Mascarenhas 25.8.1980 BRA 21.45 w 3 Helly Ollarves 17.7.1981 VEN 21.60 w 4 Felipe Castillo 18.6.1979 CHI 21.93 w 5 Rodrigo Díaz 4.10.1981 CHI 21.96 w José Peña 8.12.1979 VEN DNF w José Luis Herrera 18.8.1979 COL DNF w Julio Alf 4.11.1979 BRA DNF w First Round (May 17) Heat 1 ( 0.0) 1 José Luis Herrera 18.8.1979 COL 21.98 2 Julio Alf 4.11.1979 BRA 22.06 3 José García 18.3.1980 URU 22.51 4 Pablo Clavero 15.7.1981 ARG 22.56 Jackson Quiñónez 12.6.1980 ECU DQ( ) Heat 2 ( 0.0) 1 Heber Viera 29.4.1979 URU 21.98 2 José Peña 8.12.1979 VEN 22.06 3 Rodrigo Díaz 4.10.1981 CHI 22.33 4 Jesús Scaglione 20.11.1981 ARG 22.53 5 Román Basil 18.12.1980 PAN 22.66 6 Fadrique Iglesias 12.10.1980 BOL 23.12 Heat 3 ( 0.0) 1 Jarbas Mascarenhas 25.8.1980 BRA 21.86 2 Helly Ollarves 17.7.1981 VEN 21.92 3 Felipe Castillo 18.6.1979 CHI 21.98 4 Luis Gayoso 1980 PAR 23.37 Christian Calvo BOL 23.37 Irne Carabali 10.7.1980 COL DQ( )

400m Men

Final (May 16) 1 William Hernández 18.2.1981 VEN 47.57 2 Damian Spector 20.7.1979 ARG 47.58 3 Vicente Erut 21.2.1979 ARG 47.81 4 Amauri dos Santos 20.10.1980 BRA 47.94 5 Xavier Caicedo 13.8.1980 ECU 48.08 6 Marco Barbosa 13.2.1979 BRA 49.25 7 Román Basil 18.12.1980 PAN 49.63 8 Irne Carabali 10.7.1980 COL 50.09 First Round (May 16) Heat 1 1 Damian Spector 20.7.1979 ARG 48.50 2 William Hernández 18.2.1981 VEN 48.79 3 Amauri dos Santos 20.10.1980 BRA 49.06 4 Irne Carabali 10.7.1980 COL 49.22 5 Xavier Caicedo 13.8.1980 ECU 49.62 6 Mauricio Mery 22.2.1980 CHI 50.20 7 Fadrique Iglesias 12.10.1980 BOL 50.64 Heat 2 1 Vicente Erut 21.2.1979 ARG 49.01 2 Román Basil 18.12.1980 PAN 49.17 3 Marco Barbosa 13.2.1979 BRA 49.80 4 Rodrigo Castillo 1979 CHI 49.81 5 Ángel Núñez 6.3.1980 VEN 51.05 6 Giancarlo Berlinghieri URU 51.35 7 Luis Gayoso 1980 PAR 52.87

800m Men

Final (May 17) 1 Glauco Santos 1.5.1980 BRA 1:50.78 2 Claudinel Vitor 9.4.1979 BRA 1:50.98 3 John Chávez 21.5.1979 COL 1:51.27 4 Daniel Soto 1979 CHI 1:54.28 5 Eduardo Pérez VEN 1:55.38 6 Hernán Morales 1981 CHI 1:55.44 7 Pablo Blanco 13.8.1980 ARG 1:56.03 8 Leonardo Vázquez 25.1.1979 URU 1:56.35 9 Pablo Martínez 1980 URU 1:58.02 10 Edwin Martínez COL 2:05.79 11 Alejandro Barragan 14.5.1979 ARG 2:07.66

1500m Men

Final (May 16) 1 Glauco Santos 1.5.1980 BRA 3:51.20 2 André da Silva 8.12.1980 BRA 3:52.17 3 Juan Carlos de Bastos 4.9.1979 ARG 3:55.68 4 Sebastian González 1.3.1980 ARG 3:59.02 5 Daniel Soto 1979 CHI 3:59.12 6 Marcos Silva 26.11.1979 URU 3:59.25 7 Hernán Morales 1981 CHI 4:06.09 8 Miguel León 1979 BOL 4:06.43

5000m Men

Final (May 16) 1 Luiz Paula 8.7.1979 BRA 14:34.41 2 José Mansilla 8.12.1979 ARG 14:35.78 3 Gustavo Pereira 10.3.1979 URU 14:45.39 4 Javier Carriqueo 29.5.1979 ARG 14:49.37 5 Karin Marin 10.8.1979 CHI 14:50.55 6 Adelmir Maier 7.5.1979 BRA 15:05.37 7 Jesús Balboa 2.4.1979 BOL 15:07.27 8 Cristian Hidalgo 20.11.1979 CHI 15:23.29 9 Mario Martínez 11.2.1981 URU 15:24.55 10 Hendrick Sánchez ECU 15:33.82 11 Rafael Vega 10.7.1980 PAN 15:45.04

10000m Men

Final (May 17) 1 Javier Carriqueo 29.5.1979 ARG 31:06.83 2 Karin Marin 10.8.1979 CHI 31:08.07 3 Luiz Paula 8.7.1979 BRA 31:15.08 4 Paulo Roberto Paula 8.7.1979 BRA 31:18.95 5 Jesús Balboa 2.4.1979 BOL 31:20.84 6 Cristian Hidalgo 20.11.1979 CHI 31:29.71 7 Ricardo Franzon 15.6.1980 ARG 31:54.76 8 Hendrick Sánchez ECU 32:26.73 9 Pablo Gardiol 30.1.1980 URU 35:17.38 Gustavo Pereira 10.3.1979 URU DNF

3000mh Men

Final (May 17) 1 Juan Carlos de Bastos 4.9.1979 ARG 9:07.92 2 Marcos Silva 26.11.1979 URU 9:08.42 3 Oscar Meza 9.3.1979 PAR 9:14.65 4 Sebastian González 1.3.1980 ARG 9:20.56 5 Carlos Justiniano 17.6.1981 CHI 9:21.79 6 William Gomes 16.6.1979 BRA 9:31.42 7 Manuel Mena 22.3.1980 CHI 9:37.84 8 Miguel León 1979 BOL 9:45.45 9 Leandro Ferreira BRA 9:52.83 10 Rafael Vega 10.7.1980 PAN 9:56.25

110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men

Final (May 16) ( 1.6) 1 Robson dos Santos 25.2.1979 BRA 14.40 2 Frederick Jenzini 9.6.1979 BRA 14.67 3 Jackson Quiñónez 12.6.1980 ECU 14.78 4 Jorge Chaverra 13.3.1981 COL 15.16 5 Cristián Labra 1981 CHI 15.53 6 Gabriel Paredes 6.9.1982 ARG 15.58 7 Ángel Hojsgaard 7.11.1980 ARG 16.14 Pablo Sandoval 5.2.1979 CHI DNF First Round (May 16) Heat 1 ( 0.4) 1 Jackson Quiñónez 12.6.1980 ECU 14.65 2 Frederick Jenzini 9.6.1979 BRA 14.99 3 Pablo Sandoval 5.2.1979 CHI 15.15 4 Jorge Chaverra 13.3.1981 COL 15.21 5 Gabriel Paredes 6.9.1982 ARG 15.56 Heat 2 ( 1.2) 1 Robson dos Santos 25.2.1979 BRA 14.90 2 Cristián Labra 1981 CHI 15.60 3 Ángel Hojsgaard 7.11.1980 ARG 16.17 4 Víctor Castillo 8.6.1981 VEN 16.37

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (May 17) 1 Robson dos Santos 25.2.1979 BRA 51.90 2 Wendell Colares 1.1.1979 BRA 52.27 3 José Moncada 12.5.1979 VEN 52.82 4 Jorge Chaverra 13.3.1981 COL 54.48 5 Gabriel Heredia 20.11.1980 ARG 55.36 6 William Hernández 18.2.1981 VEN 56.09 7 Pablo Sandoval 5.2.1979 CHI 56.29 8 Gabriel Morales 9.5.1980 ARG 56.57 First Round (May 17) Heat 1 1 José Moncada 12.5.1979 VEN 53.85 2 Robson dos Santos 25.2.1979 BRA 54.38 3 Jorge Chaverra 13.3.1981 COL 55.64 4 Gabriel Morales 9.5.1980 ARG 56.73 5 Cristián Labra 1981 CHI 57.84 Heat 2 1 Wendell Colares 1.1.1979 BRA 54.18 2 William Hernández 18.2.1981 VEN 55.69 3 Gabriel Heredia 20.11.1980 ARG 55.88 4 Pablo Sandoval 5.2.1979 CHI 56.04 Xavier Caicedo 13.8.1980 ECU DNF

High Jump Men

Final (May 17) 1 Alfredo Deza 24.8.1979 PER 2.23 2 José Cáceres 28.1.1979 PER 2.08 3 Vagner Principe 2.6.1979 BRA 2.08 =4 Jessé de Lima 17.2.1981 BRA 2.00 Jacinto Bejarano 11.1.1980 COL 2.00 6 Galileo Yohma 28.3.1982 ARG 2.00 7 Marcelo Sánchez 26.12.1981 ARG 1.95 8 Nelson Barrios 22.12.1979 VEN 1.95 9 Jackson Quiñónez 12.6.1980 ECU 1.95

Pole Vault Men

Final (May 16) 1 Gustavo Rehder 10.12.1979 BRA 5.00 2 Marcelo Terra 21.11.1981 ARG 4.60 =3 Cristóbal Zegers 6.6.1979 CHI 4.50 Francisco León 11.2.1979 PER 4.50 5 Jorge Naranjo 18.1.1982 CHI 4.20 6 Jackson Angulo 17.1.1979 COL 4.10 7 Marcos da Silva 25.7.1980 BRA 4.10 8 Walter Hahn 11.12.1979 ARG 3.90

Long Jump Men

Final (May 16) 1 Esteban Copland 12.10.1979 VEN 7.71 Series unknown 2 Pablo Quiroga 5.6.1980 CHI 7.18 Series unknown 3 Luciano Silva 20.2.1979 BRA 7.10 Series unknown 4 Luis Puebla 19.9.1979 ARG 7.03 Series unknown 5 Octavio Silva 18.4.1980 CHI 6.99 Series unknown 6 Víctor Castillo 8.6.1981 VEN 6.93 Series unknown 7 Jorge Palacios 15.3.1979 COL 6.84 Series unknown 8 Enrique Aguirre 6.12.1979 ARG 6.77 Series unknown 9 Jackson Quiñónez 12.6.1980 ECU 6.52 Series unknown 10 Alessandro Bonfim 26.2.1981 BRA 6.29 Series unknown 11 Alex Padilla ECU 6.28 Series unknown

Triple Jump Men

Final (May 16) 1 Esteban Copland 12.10.1979 VEN 15.35 Series unknown 2 Jorge Palacios 15.3.1979 COL 15.18 Series unknown 3 Marcelo da Costa 1.5.1981 BRA 14.98 Series unknown 4 Octavio Silva 18.4.1980 CHI 14.85 Series unknown 5 Alessandro Bonfim 26.2.1981 BRA 14.82 Series unknown 6 Julio Solarte 25.1.1980 VEN 14.59 Series unknown 7 Gustavo Ochoa 15.10.1981 ARG 13.99 Series unknown 8 Alex Padilla ECU 13.80 Series unknown Luis Puebla 19.9.1979 ARG NM Series unknown Román Basil 18.12.1980 PAN NM Series unknown

Shot Put 7257g (Senior implement) Men

Final (May 17) 1 Jhonny Rodríguez 11.12.1979 COL 16.62 Series unknown 2 Ronny Jiménez 15.1.1979 VEN 16.52 Series unknown 3 Jeberton Fermino 3.7.1979 BRA 15.34 Series unknown 4 Mateus Monari 14.7.1981 BRA 15.20 Series unknown 5 Hugo Zambelli 14.1.1981 ARG 14.85 Series unknown 6 Fernando Cornejo 8.6.1979 PER 14.77 Series unknown 7 Rodrigo Sazo 14.1.1979 CHI 14.67 Series unknown 8 Luis Prieto 18.8.1979 VEN 13.49 Series unknown 9 Julio Jiménez CHI 13.06 Series unknown 10 Adrian Salas ARG 12.85 Series unknown

Discus 2000g (Senior implement) Men

Final (May 16) 1 Julian Angulo 24.5.1980 COL 50.81 Series unknown 2 Fernando Cornejo 8.6.1979 PER 47.51 Series unknown 3 Rodrigo dos Santos 11.5.1979 BRA 45.32 Series unknown 4 Caio da Silva BRA 42.87 Series unknown 5 Adrian Salas ARG 42.75 Series unknown 6 Bernardo Heiremans 17.1.1979 CHI 42.44 Series unknown 7 Juan Pérez CHI 42.01 Series unknown 8 José Felice ARG 41.61 Series unknown 9 Alejandro Méndez 24.4.1979 BOL 35.22 Series unknown

Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men

Final (May 16) 1 Christian Fernández 1.2.1979 ARG 57.93 Series unknown 2 Juan Palacios 25.8.1979 ARG 54.05 Series unknown 3 Luis Prieto 18.8.1979 VEN 51.36 Series unknown 4 Carlos Murúa 14.9.1981 PER 48.08 Series unknown 5 Nelson Bonfim 17.11.1979 BRA 47.75 Series unknown 6 Claudio Cárcamo 10.1.1979 CHI 46.25 Series unknown 7 Marcelo Méndez 12.6.1980 CHI 45.86 Series unknown 8 Alvaro Mata 28.3.1979 VEN 44.05 Series unknown 9 Carlos Aveiro BRA 42.84 Series unknown 10 Gilbert Volta 26.3.1980 PER 41.58 Series unknown

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (May 17) 1 Edwin Cuesta 12.12.1981 VEN 69.68 Series unknown 2 João Martins 20.5.1980 BRA 64.60 Series unknown 3 Tomas Kubler 27.3.1980 CHI 60.19 Series unknown 4 Manuel Fuenmayor 3.12.1980 VEN 59.41 Series unknown 5 Noraldo Palacios 8.7.1980 COL 58.46 Series unknown 6 José Distefano 1981 BRA 58.04 Series unknown 7 Pablo Pietrobelli 24.6.1980 ARG 55.76 Series unknown 8 Javier Ferreyra ARG 49.38 Series unknown Juan Pérez CHI NM Series unknown

Decathlon 1986- (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JT 1500) Men

Final standings (May 16/17) 1 Edson Bindilatti 13.3.1979 BRA 7158 Details not known 2 Enrique Aguirre 6.12.1979 ARG 6669 Details not known 3 Camilo Aguirre 22.6.1981 CHI 6199 Details not known 4 Nelson González 14.2.1979 URU 5972 Details not known 5 Mauro Guedes 23.2.1980 BRA 5879 Details not known 6 Alvaro Bahamonde CHI 5643 Details not known 7 Eric Kerwitz 29.1.1980 ARG 5452 Details not known Rubén Arcia 11.4.1981 VEN DNF (.) Details not known

10000m Walk Men

Final (May 17) 1 Mário dos Santos 10.9.1979 BRA 42:14.02 2 Luis López 3.6.1979 COL 44:18.66 3 Roman Criollo 17.3.1980 ECU 44:36.46 4 José Bagio 16.4.1981 BRA 46:09.29 5 Jaime Sigua ECU 46:26.60 6 Cristian Muñoz 15.2.1981 CHI 46:57.64 7 Marcos Bustillo BOL 51:07.03 8 Sebastian Bauer ARG 53:32.43 9 Marcos Juárez ARG 57:57.23

Relay 400m (4x100m) Men

Final (May 16) 1 Brazil 40.93 (Gabriel Malateaux 28.5.1980, Evandro de Tristão 7.2.1979, Julio Alf 4.11.1979, Jarbas Mascarenhas 25.8.1980) 2 Venezuela 41.41 (Víctor Castillo 8.6.1981, Luis Parra 6.3.1979, José Peña 8.12.1979, Helly Ollarves 17.7.1981) 3 Chile 41.46 (Cristián Labra 1981, Felipe Castillo 18.6.1979, Rodrigo Díaz 4.10.1981, Pablo Quiroga 5.6.1980) 4 Colombia 42.00 (José Luis Herrera 18.8.1979, Irne Carabali 10.7.1980, Jorge Palacios 15.3.1979, Jorge Chaverra 13.3.1981) 5 Uruguay 42.11 (Rubén Brufau 1979, José García 18.3.1980, Giancarlo Berlinghieri ., Heber Viera 29.4.1979) 6 Argentina 46.10 (Vicente Erut 21.2.1979, Matías Galardi 12.4.1982, Pablo Clavero 15.7.1981, Damian Spector 20.7.1979)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (May 17) 1 Brazil 3:14.79 (Marcos Pinto 11.1.1979, Wendell Colares 1.1.1979, Marco Barbosa 13.2.1979, Amauri dos Santos 20.10.1980) 2 Colombia 3:18.80 (Irne Carabali 10.7.1980, John Chávez 21.5.1979, Edwin Martínez ., Jorge Chaverra 13.3.1981) 3 Venezuela 3:20.06 (José Moncada 12.5.1979, Dany Núñez 12.10.1981, Helly Ollarves 17.7.1981, William Hernández 18.2.1981) 4 Chile 3:20.50 (Rodrigo Díaz 4.10.1981, Rodrigo Castillo 1979, Felipe Cadiz 1981, Mauricio Mery 22.2.1980) 5 Argentina 3:22.09 (Pablo Blanco 13.8.1980, Gabriel Heredia 20.11.1980, Jesús Scaglione 20.11.1981, Carlos Borda 17.1.1981) 6 Uruguay 3:22.90 (Giancarlo Berlinghieri ., Leonardo Vázquez 25.1.1979, Pablo Martínez 1980, Heber Viera 29.4.1979)

100m Women

Final (May 16) ( 1.6) 1 Ana Caicedo 24.10.1980 ECU 11.96 2 Daniela Pávez 6.3.1982 CHI 11.99 3 Paula Osorio 27.6.1980 CHI 12.04 4 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 12.05 5 Thatiana Ignâcio 2.7.1983 BRA 12.07 6 Priscila da Silva 6.6.1980 BRA 12.14 7 Miryam Caicedo 25.1.1980 COL 12.26 8 Silvana Belfiglio 14.7.1981 ARG 12.28 First Round (May 16) Heat 1 ( 0.0) 1 Daniela Pávez 6.3.1982 CHI 12.11 2 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 12.34 3 Miryam Caicedo 25.1.1980 COL 12.35 4 Thatiana Ignâcio 2.7.1983 BRA 12.39 5 Luciana Lazet 23.3.1983 ARG 12.80 6 Patricia Andrade 2.6.1979 ECU 12.96 Heat 2 ( 0.0) 1 Ana Caicedo 24.10.1980 ECU 12.20 2 Priscila da Silva 6.6.1980 BRA 12.22 3 Paula Osorio 27.6.1980 CHI 12.28 4 Silvana Belfiglio 14.7.1981 ARG 12.42 5 Estela Espino 26.3.1981 URU 12.81

200m Women

Final (May 17) ( 0.9) 1 Norma González 11.8.1982 COL 24.16 2 Paula Osorio 27.6.1980 CHI 24.31 3 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 24.46 4 Ana Caicedo 24.10.1980 ECU 24.95 5 Daniela Pávez 6.3.1982 CHI 25.31 6 Priscila da Silva 6.6.1980 BRA 25.33 7 Zulay Nazareno 5.8.1980 ECU 25.63 Silvania da Conceiçao 6.9.1979 BRA DNF First Round (May 17) Heat 1 ( 0.0) 1 Ana Caicedo 24.10.1980 ECU 25.26 2 Daniela Pávez 6.3.1982 CHI 25.33 3 Priscila da Silva 6.6.1980 BRA 25.66 4 Silvana Belfiglio 14.7.1981 ARG 26.12 5 Estela Espino 26.3.1981 URU 26.50 Rosibel García 13.2.1981 COL DNF Heat 2 ( 0.0) 1 Norma González 11.8.1982 COL 24.65 2 Paula Osorio 27.6.1980 CHI 24.72 3 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 25.18 4 Silvania da Conceiçao 6.9.1979 BRA 25.94 5 Zulay Nazareno 5.8.1980 ECU 26.01 6 Valeria Soplanes 12.7.1982 ARG 26.69

400m Women

Final (May 16) 1 Josiane Tito 8.8.1979 BRA 54.19 2 Norma González 11.8.1982 COL 54.47 3 Silvania da Conceiçao 6.9.1979 BRA 56.01 4 Rosibel García 13.2.1981 COL 57.17 5 Zulay Nazareno 5.8.1980 ECU 57.96 6 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 58.39 7 Florencia Ledesma 1981 URU 58.68 8 Martha González 25.9.1980 ECU 59.63 First Round (May 16) Heat 1 1 Norma González 11.8.1982 COL 55.38 2 Silvania da Conceiçao 6.9.1979 BRA 57.55 3 Zulay Nazareno 5.8.1980 ECU 57.78 4 Sandra Reategui 1.5.1980 PER 57.98 5 Florencia Ledesma 1981 URU 58.56 6 Veronica Borda ARG 59.64 Heat 2 1 Josiane Tito 8.8.1979 BRA 55.77 2 Rosibel García 13.2.1981 COL 58.27 3 Martha González 25.9.1980 ECU 59.14 4 Maria Praderas CHI 59.15 5 Veronica Conte ARG 59.61 6 Adriana Velazco BOL 65.06

800m Women

Final (May 17) 1 Josiane Tito 8.8.1979 BRA 2:10.37 2 Christiane dos Santos 6.10.1981 BRA 2:12.72 3 Diana Urrego 12.9.1979 COL 2:14.93 4 Anahi Soto 17.8.1979 CHI 2:14.97 5 Vanina Arrua 28.5.1980 ARG 2:19.10 6 Monica Amboya 9.6.1982 ECU 2:19.78 7 Magdalena Orden 8.4.1980 ARG 2:22.75 8 Florencia Ledesma 1981 URU 2:23.01 9 Luz Rojas 1979 COL 2:23.18

1500m Women

Final (May 16) 1 Anahi Soto 17.8.1979 CHI 4:35.07 2 Monica Amboya 9.6.1982 ECU 4:37.73 3 Vanesa Maraviglia 18.6.1982 ARG 4:39.20 4 Vanina Arrua 28.5.1980 ARG 4:39.47 5 Luz Rojas 1979 COL 4:45.46 6 Fabiani da Silva 16.12.1982 BRA 4:45.66 7 Patricia Flores BOL 4:46.95 8 Yeny Lemes 14.2.1979 URU 4:47.66

3000m Women

Final (May 16) 1 María Paredes 13.10.1979 ECU 9:52.06 2 Vanesa Maraviglia 18.6.1982 ARG 9:55.44 3 Michelle Costa 23.1.1979 BRA 9:56.01 4 Lucélia Peres 26.8.1981 BRA 10:06.78 5 Jorgelina Litterini 19.8.1983 ARG 10:23.76 6 Rosa Apaza 1.3.1980 BOL 10:29.15 7 Patricia Flores BOL 10:31.01 8 Yeny Lemes 14.2.1979 URU 10:41.41 9 Jodie Vargas 12.5.1980 CHI 11:24.60

5000m Women

Final (May 16) 1 Lucélia Peres 26.8.1981 BRA 17:01.28 2 María Paredes 13.10.1979 ECU 17:07.27 3 Valquíria Santos 21.10.1981 BRA 17:59.89 4 Jorgelina Litterini 19.8.1983 ARG 18:07.49 5 Rosa Apaza 1.3.1980 BOL 18:18.27 Analia Díaz 31.3.1983 ARG DNF

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (May 16) ( 1.0) 1 Francisca Guzmán 21.6.1981 CHI 14.16 2 Rúbia dos Santos 24.11.1980 BRA 14.33 3 Maíla Paula Machado 22.1.1981 BRA 14.57 4 Sira Córdoba 17.5.1981 COL 14.86 5 Jorgelina Rodríguez 16.7.1981 ARG 15.25 6 Valeria Soplanes 12.7.1982 ARG 15.39 7 Magdalena Sánchez 20.1.1983 CHI 15.77 Carolina Chamorro 8.7.1979 URU DQ( ) First Round (May 16) Heat 1 ( 0.0) 1 Francisca Guzmán 21.6.1981 CHI 14.27 2 Rúbia dos Santos 24.11.1980 BRA 14.55 3 Sira Córdoba 17.5.1981 COL 15.28 4 Valeria Soplanes 12.7.1982 ARG 15.60 Elsa Urrieta 25.2.1980 COL DQ( ) Heat 2 ( 1.0) 1 Maíla Paula Machado 22.1.1981 BRA 14.85 2 Jorgelina Rodríguez 16.7.1981 ARG 14.97 3 Magdalena Sánchez 20.1.1983 CHI 15.94 4 Carolina Chamorro 8.7.1979 URU 16.00

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (May 17) 1 Isabel Silva 15.6.1979 BRA 59.99 2 Rúbia dos Santos 24.11.1980 BRA 61.85 3 Sira Córdoba 17.5.1981 COL 62.25 4 Carolina Chamorro 8.7.1979 URU 62.90 5 Lorena Mussi 27.2.1979 ARG 64.12 6 Martha González 25.9.1980 ECU 64.17 7 Virginia Firpo 12.10.1980 ARG 64.73 8 Elsa Urrieta 25.2.1980 COL 66.28

High Jump Women

Final (May 16) 1 Delfina Blaquier 20.11.1980 ARG 1.70 2 Daniella Cedrez 21.8.1979 BRA 1.65 3 Liliana Magalhães 11.6.1979 BRA 1.60 4 Ana Urrutia 18.2.1981 CHI 1.60 5 Estefanía Guillena 23.4.1983 ARG 1.55

Pole Vault Women

Final (May 16) 1 Fabiana Murer 16.3.1981 BRA 3.52 2 Carolina González 23.7.1980 CHI 3.30 3 Joana Ribeiro BRA 3.25 4 Carolina Dalurzo 1.12.1980 ARG 3.20 5 Yamilet Duque 8.10.1979 COL 3.15 6 Valeria Cemino 12.5.1981 ARG 3.00 7 Karol Borja 26.5.1980 PER 2.90 8 Irina Castillo 9.10.1980 PER 2.90 9 Joisimil Fuentes 5.4.1982 VEN 2.90 10 Fernanda Palacios 1982 CHI 2.70

Long Jump Women

Final (May 16) 1 Gisele de Oliveira 1.8.1980 BRA 6.16 Series unknown 2 Vanina Bernardo 12.5.1979 ARG 5.96 Series unknown 3 Ana Caicedo 24.10.1980 ECU 5.74 Series unknown 4 Jorgelina Rodríguez 16.7.1981 ARG 5.72 Series unknown 5 Yorly Lasso 14.4.1979 COL 5.53 Series unknown 6 Emilis Guerra 24.7.1979 VEN 5.48 Series unknown 7 Fernanda Gonçalves 2.1.1983 BRA 5.44 Series unknown 8 Karen Faúndez 30.10.1981 CHI 5.35 Series unknown 9 Jennifer Arveláez 28.10.1982 VEN 5.18 Series unknown 10 Estela Espino 26.3.1981 URU 5.14 Series unknown 11 Patricia Andrade 2.6.1979 ECU 4.81 Series unknown 12 Isabel Ramos 1980 BOL 4.69 Series unknown

Triple Jump Women

Final (May 17) 1 Gisele de Oliveira 1.8.1980 BRA 12.74 Series unknown 2 Emilis Guerra 24.7.1979 VEN 12.39 Series unknown 3 Jennifer Arveláez 28.10.1982 VEN 12.31 Series unknown 4 Yorly Lasso 14.4.1979 COL 12.18 Series unknown 5 Vanina Bernardo 12.5.1979 ARG 12.07 Series unknown 6 Ana da Costa 1.2.1979 BRA 11.83 Series unknown 7 Rita Aguirre 1.6.1981 ARG 11.79 Series unknown 8 Leryn Franco 1.3.1982 PAR 11.03 Series unknown 9 Karen Faúndez 30.10.1981 CHI 11.00 Series unknown 10 Isabel Ramos 1980 BOL 10.05 Series unknown

Shot Put 4000g Women

Final (May 16) 1 Fernanda Resende 13.11.1981 BRA 13.55 Series unknown 2 Vânia Kolomko 6.4.1979 BRA 13.22 Series unknown 3 Leomelina Blandón 20.1.1980 COL 13.04 Series unknown 4 Eliana Clérici 17.11.1979 ARG 12.43 Series unknown 5 Karina Díaz 2.9.1982 ECU 11.82 Series unknown 6 Viviana Mussi ARG 11.48 Series unknown 7 Catalina Farías 11.6.1979 CHI 10.93 Series unknown 8 Maria Cubillán 22.4.1981 VEN 10.56 Series unknown

Discus Throw 1000g Women

Final (May 17) 1 Leomelina Blandón 20.1.1980 COL 45.95 Series unknown 2 Maria Cubillán 22.4.1981 VEN 44.11 Series unknown 3 Fabiana Alexandre 1979 BRA 41.98 Series unknown 4 Aline de Araújo 1979 BRA 41.95 Series unknown 5 Eliana Clérici 17.11.1979 ARG 37.33 Series unknown 6 Karina Díaz 2.9.1982 ECU 35.53 Series unknown 7 Rita Aguirre 1.6.1981 ARG 34.13 Series unknown 8 Catalina Farías 11.6.1979 CHI 31.56 Series unknown 9 Odette Palma 7.8.1982 CHI 30.95 Series unknown

Hammer Throw 4000g Women

Final (May 16) 1 Anabelle Gómez 21.3.1979 VEN 48.81 Series unknown 2 Catalina Farías 11.6.1979 CHI 47.59 Series unknown 3 Dubraska Rodríguez 11.5.1981 VEN 47.43 Series unknown 4 Luz Pérez 24.9.1979 COL 45.72 Series unknown 5 Mariana La Nasa 24.1.1981 ARG 43.65 Series unknown 6 Romina Toulemonde 23.1.1980 ARG 42.77 Series unknown 7 Ana Pemberty 25.7.1979 COL 42.76 Series unknown 8 Karina Díaz 2.9.1982 ECU 39.73 Series unknown 9 Alessandra Peixoto 5.11.1982 BRA 38.00 Series unknown 10 Odette Palma 7.8.1982 CHI 37.57 Series unknown 11 Nuria Pérez 1981 PAR 35.49 Series unknown Marcelia de Oliveira 24.10.1980 BRA NM Series unknown

Javelin 600g old spec. (-1998) Women

Final (May 16) 1 María Sánchez 1.10.1980 ARG 45.82 Series unknown 2 Daniela Masoli 23.5.1979 CHI 43.95 Series unknown 3 Roxana Fernández 13.1.1980 ARG 42.71 Series unknown 4 Raquel Dias 28.2.1979 BRA 41.39 Series unknown 5 Magdampi Marin 18.3.1980 VEN 40.91 Series unknown 6 Leryn Franco 1.3.1982 PAR 39.35 Series unknown 7 Femanda Lyra BRA 37.83 Series unknown

Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women

Final standings (May 16/17) 1 María Dilascio 19.12.1979 ARG 4809 Details not known 2 Valeria Steffens 11.3.1982 CHI 4363 Details not known 3 Adriana Browne 7.8.1979 BRA 4363 Details not known 4 Amanda Cesar 8.5.1980 BRA 4157 Details not known 5 Sandra Rivera 14.9.1979 CHI 3983 Details not known 6 Victoria Canale 20.2.1981 ARG 3873 Details not known

5000m Walk Women

Final (May 16) 1 Luisa Paltin 21.4.1982 ECU 24:08.50 2 Mónica Carrión 21.4.1983 ECU 24:24.41 3 Andreia Pedro 20.9.1979 BRA 24:43.81 4 Adriano Giraldo 26.5.1980 COL 25:11.47 5 Jodie Vargas 12.5.1980 CHI 25:49.13 6 Maria de Oliveira 10.3.1981 BRA 26:00.28 7 Paola Cuenca 28.9.1982 BOL 26:27.79 8 Mabel Oncebay 29.1.1982 PER 26:31.23 9 Natalia Mora ARG 27:10.25 10 Mabel Ervitti 24.8.1981 ARG 28:25.99

Relay 400m (4x100m) Women

Final (May 16) 1 Chile 47.02 (Fabiola Hecht 8.8.1982, Paula Osorio 27.6.1980, Daniela Pávez 6.3.1982, María José Echeverría 30.7.1982) 2 Colombia 47.27 (Norma González 11.8.1982, Rosibel García 13.2.1981, Miryam Caicedo 25.1.1980, Sira Córdoba 17.5.1981) 3 Brazil 47.50 (Melissa Freire 5.8.1979, Thatiana Ignâcio 2.7.1983, Isabel Silva 15.6.1979, Priscila da Silva 6.6.1980) 4 Argentina 48.40 (Silvana Gómez 1979, Cora Salvia 29.3.1980, Valeria Soplanes 12.7.1982, Silvana Belfiglio 14.7.1981) 5 Ecuador 48.51 (Patricia Andrade 2.6.1979, Zulay Nazareno 5.8.1980, Martha González 25.9.1980, Ana Caicedo 24.10.1980)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (May 17) 1 Brazil 3:46.79 (Rúbia dos Santos 24.11.1980, Christiane dos Santos 6.10.1981, Isabel Silva 15.6.1979, Josiane Tito 8.8.1979) 2 Colombia 3:51.30 (Norma González 11.8.1982, Rosibel García 13.2.1981, Miryam Caicedo 25.1.1980, Sira Córdoba 17.5.1981) 3 Chile 3:55.16 (Maria Praderas ., Magdalena Sánchez 20.1.1983, María José Echeverría 30.7.1982, Anahi Soto 17.8.1979) 4 Argentina 4:02.28 (Virginia Firpo 12.10.1980, Pugh ., Veronica Borda ., Veronica Conte .) 5 Uruguay 4:02.93 (Estela Espino 26.3.1981, Florencia Ledesma 1981, Yeny Lemes 14.2.1979, Carolina Chamorro 8.7.1979) 6 Ecuador 4:07.26 (Patricia Andrade 2.6.1979, Monica Amboya 9.6.1982, Martha González 25.9.1980, Zulay Nazareno 5.8.1980)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS