WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 19JAN13 10:36


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       10000m Men       3000mh Men       110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 6000g (Junior implement) Men       Discus 1750g (Junior implement) Men       Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       5000m Women       3000mh Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women       10000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Jul 9) (-0.8) 1 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.40 2 Wilhelm van der Vyver 22.8.1989 RSA 10.42 3 Terrell Wilks 30.12.1989 USA 10.45 4 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.51 5 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 10.67 6 David Lescay 19.2.1989 CUB 10.71 7 Shehan Abeypitiyage 17.1.1990 SRI 10.71 8 Kemar Hyman 11.10.1989 CAY 10.79 First Round (Jul 8) Heat 1 (-0.2) 1 Antonio Sales 26.1.1989 USA 10.49 Q 2 Tsui Chi Ho 17.2.1990 HKG 10.67 Q 3 Bernhard Chudarek 3.6.1989 AUT 10.70 4 Philippos Spastris 6.6.1989 CYP 10.72 5 Philip Berntsen 13.12.1989 NOR 10.74 6 Izzet Safer 10.7.1990 TUR 10.90 7 Ángel Miret 2.9.1989 AND 11.51 8 Jesus Iguel 2.10.1989 NMI 11.71 9 Tim Natua 18.1.1989 KIR 11.88 Heat 2 ( 1.1) 1 David Lescay 19.2.1989 CUB 10.47 Q 2 Václav Zich 4.9.1990 CZE 10.58 Q 3 Valerio Rosichini 7.2.1990 ITA 10.63 q 4 Romain Burel 6.7.1991 FRA 10.66 q 5 Roscoe Engel 6.3.1989 RSA 10.72 6 Alvaro Cassiani 8.2.1990 VEN 10.77 7 Mohd Zabidi Ahmed 5.1.1989 MAS 10.96 8 Bali Ram Chaudhari 27.12.1992 NEP 11.72 Liang Tse-Ching 31.1.1990 TPE DQ(162.7) Heat 3 ( 0.2) 1 Terrell Wilks 30.12.1989 USA 10.28 Q 2 Calvin Kang Li Loong 16.4.1990 SIN 10.62 Q 3 Emmanouíl Koutsouklákis 14.3.1989 GRE 10.68 q 4 Edoardo Baini 16.1.1990 ITA 10.75 5 Oskar Ĺberg 12.9.1989 SWE 10.88 6 Alonso Edward 8.12.1989 PAN 10.91 7 Gordon Heather 14.5.1990 COK 11.57 8 Bryan Brown 30.11.1989 CRC 12.12 Heat 4 ( 0.1) 1 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 10.58 Q 2 Pascal Mancini 18.4.1989 SUI 10.58 Q 3 David Walters 5.4.1989 ISV 10.66 q 4 Ufomba Chime 24.4.1990 NGR 10.68 q 5 Kendall Bacchus 20.5.1990 TRI 10.77 6 Martin Lamy 18.5.1990 FRA 10.79 7 Mosito Lehata 8.4.1989 LES 11.09 8 Denvil Ruan 7.3.1989 AIA 11.43 9 Azneem Ahmed 1.1.1989 MDV 11.55 Heat 5 ( 0.1) 1 David Ambler 15.9.1989 NZL 10.58 Q 2 Kemar Hyman 11.10.1989 CAY 10.65 Q 3 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.65 q 4 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 10.75 5 Weerawat Pharueang 11.3.1991 THA 10.87 6 Thomas Slowinski 10.8.1990 PYF 11.42 7 Emile Nisap 10.10.1990 VAN 11.64 Matic Molicnik 13.3.1990 SLO DQ(162.7) Heat 6 ( 0.5) 1 Tyrone Halstead 30.5.1989 CAN 10.60 Q 2 Lai Chun Ho 5.2.1989 HKG 10.60 Q 3 Su Yung-Chun 6.3.1990 TPE 10.74 4 Semih Sencer 2.2.1989 TUR 10.90 5 Thamer Nasser Thani 19.5.1989 QAT 11.03 6 Bartosz Wojciechowski 10.4.1989 POL 11.14 7 Sadio Diallo 28.6.1989 MLI 11.17 8 Alfred Adison 9.6.1990 SOL 11.19 Heat 7 (-0.7) 1 Shehan Abeypitiyage 17.1.1990 SRI 10.68 Q 2 Aleksandr Shpaer 1.8.1989 RUS 10.77 Q 3 Genki Kawai 19.8.1989 JPN 10.86 4 Artur Zaczek 28.2.1989 POL 10.86 5 Tre Houston 23.3.1990 BER 10.92 6 Silyan Georgiev 3.4.1989 BUL 10.95 7 Courtney Williams 31.1.1991 VIN 11.19 Heat 8 (-0.7) 1 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.56 Q 2 Miguel López 9.4.1990 PUR 10.69 Q 3 Phillip Hayle 25.7.1991 CAN 10.70 4 Youssouf Mhadjou 5.6.1990 COM 10.72 5 James Alaka 8.9.1989 GBR 10.75 6 Artyom Kravtsov 31.3.1989 RUS 11.01 7 Dayne O'Hara 20.7.1989 NFI 12.03 8 Jeffrey Tago 30.1.1991 ASA 13.18 Heat 9 (-0.7) 1 Wilhelm van der Vyver 22.8.1989 RSA 10.50 Q 2 Su Wai'bou Sanneh 30.10.1990 GAM 10.62 Q 3 Femi Owolade 15.3.1989 NGR 10.89 4 Yuichi Kobayashi 25.8.1989 JPN 10.97 5 Edi Sousa 11.7.1989 POR 11.00 6 Ahmed Al-Merjabi 9.9.1990 OMA 11.20 7 Kethsada Phengsawath 30.10.1989 LAO 11.85 8 Khiev Samnang 28.12.1989 CAM 11.88 9 Ahmed Farhad Tawabi 15.6.1991 AFG 12.39 Semi-Finals (Jul 8) Heat 1 (-0.6) 1 Terrell Wilks 30.12.1989 USA 10.37 Q 2 Benjamin Olsson 29.1.1991 SWE 10.57 Q 3 David Ambler 15.9.1989 NZL 10.63 4 Lai Chun Ho 5.2.1989 HKG 10.67 5 Ufomba Chime 24.4.1990 NGR 10.73 6 Valerio Rosichini 7.2.1990 ITA 10.75 7 Calvin Kang Li Loong 16.4.1990 SIN 10.75 8 Aleksandr Shpaer 1.8.1989 RUS 10.78 Heat 2 ( 0.3) 1 Wilhelm van der Vyver 22.8.1989 RSA 10.38 Q 2 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.42 Q 3 Kemar Hyman 11.10.1989 CAY 10.57 q 4 Shehan Abeypitiyage 17.1.1990 SRI 10.59 q 5 Václav Zich 4.9.1990 CZE 10.63 6 Tsui Chi Ho 17.2.1990 HKG 10.74 7 Romain Burel 6.7.1991 FRA 10.82 Antonio Sales 26.1.1989 USA DQ(162.7) Heat 3 (-0.4) 1 Yohan Blake 26.12.1989 JAM 10.42 Q 2 David Lescay 19.2.1989 CUB 10.59 Q 3 Tyrone Halstead 30.5.1989 CAN 10.65 4 Emmanouíl Koutsouklákis 14.3.1989 GRE 10.66 5 Pascal Mancini 18.4.1989 SUI 10.67 6 David Walters 5.4.1989 ISV 10.74 7 Su Wai'bou Sanneh 30.10.1990 GAM 10.75 8 Miguel López 9.4.1990 PUR 10.75

200m Men

Final (Jul 11) (-0.9) 1 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 20.83 2 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 20.84 3 Robert Hering 14.6.1990 GER 20.96 4 Curtis Mitchell 11.3.1989 USA 20.98 5 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 21.00 6 Antonio Sales 26.1.1989 USA 21.01 7 Omar Al-Salfa 15.10.1989 UAE 21.10 Adel Jaber Al-Asseri 4.1.1990 KSA DQ (32.2) First Round (Jul 10) Heat 1 ( 0.4) 1 Antonio Sales 26.1.1989 USA 21.27 Q 2 Shehan Abeypitiyage 17.1.1990 SRI 21.57 Q 3 Suppachai Chimdee 5.1.1991 THA 21.74 4 Kemar Hyman 11.10.1989 CAY 21.81 5 Endrik Zilberstein 10.2.1990 GEO 22.55 Tirafal Batsholelwang 15.8.1989 BOT DQ(163.3) Heat 2 (-0.7) 1 Diego Marani 27.4.1990 ITA 21.18 Q 2 Richard Kilty 2.9.1989 GBR 21.27 Q 3 Ramone McKenzie 15.11.1990 JAM 21.55 q 4 Alvaro Cassiani 8.2.1990 VEN 21.85 5 Roman Turcáni 28.3.1990 SVK 22.13 6 Pedro Suazo 26.5.1990 HON 22.38 7 Owen Camilleri 5.8.1989 MLT 23.10 Heat 3 ( 0.9) 1 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 20.91 Q 2 Seiya Hane 31.1.1990 JPN 21.42 q 3 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.66 4 Ahmed Al-Merjabi 9.9.1990 OMA 21.81 5 Michal Partyka 29.9.1989 POL 21.86 6 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 22.01 7 Tre Houston 23.3.1990 BER 22.10 Adel Jaber Al-Asseri 4.1.1990 KSA DQ (32.2) Q Heat 4 (-1.1) 1 Javier Sanz 19.7.1989 ESP 21.69 Q 2 Pan Po-Yu 10.3.1990 TPE 21.71 Q 3 Frédéric Mignot 8.5.1989 FRA 21.74 4 Filip Totos 9.4.1989 POL 21.79 5 Patrick Vosloo 2.5.1990 RSA 21.93 6 Philip Berntsen 13.12.1989 NOR 21.99 7 Zwade Edwards 30.10.1989 TRI 22.11 8 Douglas Schmidt 24.2.1991 PLW 24.01 Heat 5 (-0.3) 1 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 20.86 Q 2 David Lescay 19.2.1989 CUB 21.32 Q 3 Alexander Nordkvist 15.6.1990 SWE 21.38 q 4 LukᚠŠtastný 23.2.1991 CZE 21.50 q 5 Bernhard Chudarek 3.6.1989 AUT 21.76 6 Mindaugas Baliukonis 26.3.1990 LTU 21.83 7 Emmanuel Appiah Kubi 16.10.1989 GHA 22.04 Heat 6 (-0.2) 1 Masanori Kaji 5.1.1991 JPN 21.34 Q 2 Omar Al-Salfa 15.10.1989 UAE 21.43 Q 3 Jovon Toppin 2.1.1989 TRI 21.56 q 4 Michael Robertson 18.6.1989 CAN 21.64 5 Su Wai'bou Sanneh 30.10.1990 GAM 22.01 6 Matic Molicnik 13.3.1990 SLO 22.37 7 Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991 BOT 22.65 Heat 7 (-1.8) 1 Curtis Mitchell 11.3.1989 USA 21.21 Q 2 Chris Clarke 25.1.1990 GBR 21.70 Q 3 Femi Owolade 15.3.1989 NGR 21.80 4 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 21.81 5 Martin Ricar 28.5.1991 CZE 21.93 6 Maximus Fröjd 8.10.1990 SWE 22.06 7 Tantawat Tongalam 20.12.1990 THA 22.64 8 René Heriniaina 23.8.1990 MAD 23.16 Heat 8 ( 0.4) 1 Robert Hering 14.6.1990 GER 21.08 Q 2 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 21.33 Q 3 Davide Manenti 16.4.1989 ITA 21.50 q 4 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 8.3.1990 GRE 21.56 q 5 Liang Tse-Ching 31.1.1990 TPE 21.60 q 6 Izzet Safer 10.7.1990 TUR 21.71 7 Innocent Bologo 5.9.1989 BUR 22.12 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 (-0.9) 1 Nickel Ashmeade 4.7.1990 JAM 20.83 Q 2 Ramil Guliyev 29.5.1990 AZE 20.90 Q 3 Antonio Sales 26.1.1989 USA 20.90 q 4 Omar Al-Salfa 15.10.1989 UAE 21.02 q 5 Alexander Nordkvist 15.6.1990 SWE 21.32 6 Masanori Kaji 5.1.1991 JPN 21.45 7 Davide Manenti 16.4.1989 ITA 21.67 8 Liang Tse-Ching 31.1.1990 TPE 21.89 Heat 2 (-0.3) 1 Curtis Mitchell 11.3.1989 USA 20.74 Q 2 Christophe Lemaître 11.6.1990 FRA 20.88 Q 3 David Lescay 19.2.1989 CUB 21.32 4 LukᚠŠtastný 23.2.1991 CZE 21.46 5 Javier Sanz 19.7.1989 ESP 21.53 6 Shehan Abeypitiyage 17.1.1990 SRI 21.60 7 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 8.3.1990 GRE 21.83 Chris Clarke 25.1.1990 GBR DNS Heat 3 (-0.1) 1 Robert Hering 14.6.1990 GER 21.06 Q 2 Diego Marani 27.4.1990 ITA 21.23 3 Seiya Hane 31.1.1990 JPN 21.39 4 Jovon Toppin 2.1.1989 TRI 21.45 5 Pan Po-Yu 10.3.1990 TPE 21.55 6 Richard Kilty 2.9.1989 GBR 21.56 7 Ramone McKenzie 15.11.1990 JAM 21.60 Adel Jaber Al-Asseri 4.1.1990 KSA DQ (32.2) Q

400m Men

Final (Jul 10) 1 Marcus Boyd 3.3.1989 USA 45.53 2 Kirani James 1.9.1992 GRN 45.70 3 O'Neal Wilder 9.8.1989 USA 45.76 4 Kurt Mulcahy 12.5.1989 AUS 46.54 5 Niklas Zender 28.8.1990 GER 46.78 6 Daniel Harper 28.8.1989 CAN 47.20 7 Jordan McGrath 3.3.1990 GBR 47.81 Brian Gregan 31.12.1989 IRL DQ(163.3) First Round (Jul 8) Heat 1 1 Niklas Zender 28.8.1990 GER 47.34 Q 2 Juan Lewis 18.9.1989 BAH 47.78 Q 3 Marcell Deák Nagy 28.1.1992 HUN 47.85 Q 4 Arkadiusz Wojno 27.6.1990 POL 48.17 5 Bacar Jannot 19.12.1990 COM 48.38 6 Alejandro Guerrero 18.6.1989 ESP 49.20 7 Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991 ITA 50.80 Victor Isaiah 20.9.1989 NGR DQ(163.3) Heat 2 1 Hideyuki Hirose 20.7.1989 JPN 47.86 Q 2 Janis Leitis 13.4.1989 LAT 47.95 Q 3 Pétros Kiriakídis 17.7.1989 GRE 48.24 Q 4 Darnell Greig 20.3.1989 TRI 48.42 5 Yonas Al-Hosah 8.1.1990 KSA 48.47 6 Roman Starukh 28.6.1989 UKR 48.90 7 Juraj Mokrᚠ28.12.1990 SVK 49.29 8 Noah Akwu 23.9.1990 NGR 49.45 Heat 3 1 O'Neal Wilder 9.8.1989 USA 46.82 Q 2 Juan Carlos Vega 19.4.1990 PUR 48.03 Q 3 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 48.21 Q 4 Kevin Williams 7.2.1989 JAM 48.42 5 Denys Teslenko 18.4.1989 UKR 48.49 6 Marc Orozco 4.9.1989 ESP 48.61 7 Tom Chouquet 25.2.1990 FRA 49.06 8 Marvin Augustine 17.6.1989 DMA 52.08 9 Peter Semper 25.1.1991 MNT 54.87 Heat 4 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 46.53 Q 2 Daniel Harper 28.8.1989 CAN 47.18 Q 3 Jordan McGrath 3.3.1990 GBR 47.38 Q 4 Vladimir Krasnov 19.8.1990 RUS 47.73 q 5 Domenico Fontana 11.10.1989 ITA 47.99 6 Pascal Nabow 7.10.1989 GER 48.06 7 La'sean Pickstock 4.8.1989 BAH 48.54 8 Akino Ming 29.11.1990 JAM 49.08 Heat 5 1 Brian Gregan 31.12.1989 IRL 47.32 Q 2 Silvester Kirwa Meli 1989 KEN 47.34 Q 3 Ismail Al-Sabani 25.4.1989 KSA 47.39 Q 4 Petr Vanek 10.1.1989 CZE 47.78 q 5 Jakub Krzewina 10.10.1989 POL 47.97 6 Rasmus Olsen 31.3.1989 DEN 48.46 7 Hafidhou Attoumani 22.7.1989 FRA 48.56 8 Fadi Ba-Hafs 1990 YEM 51.53 Heat 6 1 Marcus Boyd 3.3.1989 USA 47.56 Q 2 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 47.85 Q 3 Awad El-Karim Makki 12.6.1992 SUD 47.93 Q 4 Erik Voncina 14.1.1990 SLO 48.20 5 Zoltán Kovács 19.6.1990 HUN 48.25 6 Endrik Zilberstein 10.2.1990 GEO 48.58 7 José Antonio Flores 26.3.1989 MEX 49.36 8 Isoa Me 1.3.1991 FIJ 49.40 9 Wong Man Hou 16.3.1991 MAC 54.57 Heat 7 1 Kurt Mulcahy 12.5.1989 AUS 47.35 Q 2 Nigel Levine 30.4.1989 GBR 47.38 Q 3 Zwede Hewitt 18.6.1989 TRI 47.45 Q 4 Mauritz Kĺshagen 15.2.1989 NOR 47.75 q 5 Bereket Desta 23.5.1990 ETH 47.80 6 Akihiro Urano 17.8.1990 JPN 48.07 7 Arnaud Froidmont 21.3.1989 BEL 48.47 8 Fabian Norgrove 6.2.1990 BAR 49.10 Semi-Finals (Jul 9) Heat 1 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 46.55 Q 2 Marcus Boyd 3.3.1989 USA 46.88 Q 3 Petr Vanek 10.1.1989 CZE 47.22 4 Marcell Deák Nagy 28.1.1992 HUN 47.43 5 Janis Leitis 13.4.1989 LAT 47.51 6 Awad El-Karim Makki 12.6.1992 SUD 48.21 7 Juan Lewis 18.9.1989 BAH 48.30 8 Hideyuki Hirose 20.7.1989 JPN 48.30 9 Akihiro Urano 17.8.1990 JPN 48.34 Heat 2 1 Niklas Zender 28.8.1990 GER 46.78 Q 2 Brian Gregan 31.12.1989 IRL 46.88 Q 3 Nigel Levine 30.4.1989 GBR 47.14 4 Zwede Hewitt 18.6.1989 TRI 47.36 5 Vladimir Krasnov 19.8.1990 RUS 47.38 6 Silvester Kirwa Meli 1989 KEN 47.73 7 Pétros Kiriakídis 17.7.1989 GRE 48.03 8 Ismail Al-Sabani 25.4.1989 KSA 48.04 Heat 3 1 O'Neal Wilder 9.8.1989 USA 46.08 Q 2 Kurt Mulcahy 12.5.1989 AUS 46.56 Q 3 Daniel Harper 28.8.1989 CAN 46.81 q 4 Jordan McGrath 3.3.1990 GBR 47.13 q 5 Rondell Bartholomew 7.4.1990 GRN 47.60 6 Juan Carlos Vega 19.4.1990 PUR 47.94 7 Mauritz Kĺshagen 15.2.1989 NOR 48.22 8 Curtis Kock 21.6.1989 AHO 48.36

800m Men

Final (Jul 11) 1 Abubaker Kaki 21.6.1989 SUD 1:45.60 2 Geoffrey Kibet 5.6.1990 KEN 1:46.23 3 André Olivier 29.12.1989 RSA 1:47.57 4 Adam Kszczot 2.9.1989 POL 1:47.91 5 Diomar de Souza 24.8.1989 BRA 1:49.80 6 Giordano Benedetti 22.5.1989 ITA 1:50.65 7 Amine El-Manaoui 20.11.1991 MAR 1:51.43 8 James Kaan 17.9.1990 AUS 1:52.41 First Round (Jul 8) Heat 1 1 Abubaker Kaki 21.6.1989 SUD 1:50.92 Q 2 Shiferaw Wole 23.2.1989 ETH 1:50.96 Q 3 Martin Hrstka 1.4.1989 CZE 1:51.57 Q 4 Mohamed Saykouk 31.7.1990 MAR 1:51.82 5 Johan Svensson 16.5.1989 SWE 1:52.64 6 Bilal Gagui 25.4.1990 ALG 1:53.00 7 Alessandro Schiavone 29.11.1990 SUI 1:53.06 8 Julio Alfonso Pérez 22.2.1990 PER 1:54.58 Heat 2 1 Felix Konchellah 15.11.1990 KEN 1:51.72 Q 2 Rick Ward 14.6.1989 GBR 1:51.73 Q 3 Henok Tesfaye 23.2.1990 ETH 1:51.92 Q 4 Jost Kozan 5.11.1989 SLO 1:52.31 5 Benjamin Herriau 17.2.1992 FRA 1:52.37 6 Raaghid Fredericks 17.7.1989 RSA 1:52.60 7 Cihat Ulus 1.2.1990 TUR 1:52.72 8 Donte Holmes 14.3.1989 USA 1:52.88 Heat 3 1 Adam Kszczot 2.9.1989 POL 1:51.80 Q 2 Robin Rohlén 5.5.1990 SWE 1:52.04 Q 3 Sebastian Keiner 22.8.1989 GER 1:52.22 Q 4 Artyom Kazban 23.3.1990 UKR 1:53.18 5 Jerome Kahia 30.7.1989 BEL 1:53.30 6 Chris Smith 1.2.1989 GBR 1:53.36 7 Rafith Rodríguez 1.6.1989 COL 1:53.72 8 Garvyn Nero 17.7.1990 TRI 2:06.82 Heat 4 1 Giordano Benedetti 22.5.1989 ITA 1:49.71 Q 2 Jan Van Den Broeck 11.3.1989 BEL 1:49.72 Q 3 Diomar de Souza 24.8.1989 BRA 1:49.77 Q 4 Geoffrey Kibet 5.6.1990 KEN 1:49.81 q 5 Oriol Bonet 4.1.1989 ESP 1:51.71 q 6 Dániel Kállay 16.4.1990 HUN 1:53.02 7 Kim Jae-Yeol 1.6.1989 KOR 1:53.52 8 Tilek Bekenbaev 17.6.1989 KGZ 1:59.87 Heat 5 1 Amine El-Manaoui 20.11.1991 MAR 1:50.96 Q 2 Kevin López 12.6.1990 ESP 1:51.08 Q 3 Ewen Sabatier 7.11.1989 FRA 1:51.44 Q 4 André Olivier 29.12.1989 RSA 1:51.45 q 5 Ali Al-Deraan 17.4.1990 KSA 1:51.55 q 6 Ronny Heck 26.2.1990 GER 1:51.78 7 Fábio Gonçalves 26.1.1990 POR 1:52.61 8 Emrah Çoban 1.1.1990 TUR 1:54.35 Heat 6 1 Aleksandr Sheplyakov 3.3.1991 RUS 1:50.16 Q 2 Tayron Reyes 4.1.1990 DOM 1:50.18 Q 3 James Kaan 17.9.1990 AUS 1:50.28 Q 4 Olivier Collin 1.6.1989 CAN 1:50.42 q 5 Elijah Greer 24.10.1990 USA 1:50.73 q 6 Wojciech Jarosz 5.2.1989 POL 1:52.30 7 Farhan Ahmed 11.1.1990 PAK 1:56.48 8 Salifou Oumarou 1989 NIG 1:56.77 Semi-Finals (Jul 9) Heat 1 1 Amine El-Manaoui 20.11.1991 MAR 1:48.90 Q 2 Geoffrey Kibet 5.6.1990 KEN 1:49.04 Q 3 James Kaan 17.9.1990 AUS 1:49.25 q 4 Sebastian Keiner 22.8.1989 GER 1:49.99 5 Shiferaw Wole 23.2.1989 ETH 1:50.11 6 Rick Ward 14.6.1989 GBR 1:51.97 7 Jan Van Den Broeck 11.3.1989 BEL 1:53.11 8 Oriol Bonet 4.1.1989 ESP 1:53.98 Heat 2 1 Abubaker Kaki 21.6.1989 SUD 1:46.71 Q 2 Adam Kszczot 2.9.1989 POL 1:47.16 Q 3 Diomar de Souza 24.8.1989 BRA 1:49.01 q 4 Henok Tesfaye 23.2.1990 ETH 1:49.35 Robin Rohlén 5.5.1990 SWE 1:49.35 6 Elijah Greer 24.10.1990 USA 1:50.47 7 Felix Konchellah 15.11.1990 KEN 1:51.56 8 Kevin López 12.6.1990 ESP 1:53.57 Heat 3 1 Giordano Benedetti 22.5.1989 ITA 1:48.38 Q 2 André Olivier 29.12.1989 RSA 1:48.62 Q 3 Aleksandr Sheplyakov 3.3.1991 RUS 1:49.39 4 Ali Al-Deraan 17.4.1990 KSA 1:49.45 5 Martin Hrstka 1.4.1989 CZE 1:50.07 6 Ewen Sabatier 7.11.1989 FRA 1:50.34 7 Tayron Reyes 4.1.1990 DOM 1:50.61 8 Olivier Collin 1.6.1989 CAN 1:51.60

1500m Men

Final (Jul 10) 1 Imad Touil 11.2.1989 ALG 3:47.40 2 James Magut 20.7.1990 KEN 3:47.51 3 Demma Daba 18.7.1989 ETH 3:47.65 4 Fredrick Ndunge 14.9.1990 KEN 3:48.00 5 Ryan Gregson 26.4.1990 AUS 3:48.23 6 Taha Belkorchi 1990 MAR 3:49.26 7 Florian Carvalho 9.3.1989 FRA 3:49.48 8 Evan Jager 8.3.1989 USA 3:49.59 9 David Forrester 11.12.1989 GBR 3:51.00 10 Dumisane Hlaselo 8.6.1989 RSA 3:51.71 11 Abdel Madjid Touil 11.2.1989 ALG 3:51.82 12 Mario Scapini 2.2.1989 ITA 3:53.63 First Round (Jul 8) Heat 1 1 Imad Touil 11.2.1989 ALG 3:48.86 Q 2 Evan Jager 8.3.1989 USA 3:49.23 Q 3 Florian Carvalho 9.3.1989 FRA 3:49.35 Q 4 Osman Omer 25.7.1990 SUD 3:49.39 5 James Shane 18.12.1989 GBR 3:49.71 6 Ivan Tukhtachev 13.7.1989 RUS 3:50.44 7 Richard Ringer 27.2.1989 GER 3:50.77 8 Craig Huffer 27.10.1989 AUS 3:50.90 9 Dawit Wolde 19.5.1991 ETH 3:51.44 10 Kamil Zielinski 17.1.1989 POL 3:55.45 11 Victor Corrales 12.3.1989 ESP 3:58.29 12 San Naing 5.3.1991 MYA 4:18.85 Heat 2 1 Abdel Madjid Touil 11.2.1989 ALG 3:53.89 Q 2 Fredrick Ndunge 14.9.1990 KEN 3:54.18 Q 3 Demma Daba 18.7.1989 ETH 3:54.64 Q 4 Mehdi Yazidi 7.1.1989 FRA 3:54.73 5 Duncan Phillips 7.6.1989 USA 3:55.80 6 Szymon Sznura 7.3.1990 POL 3:56.25 7 Emad Noor 21.4.1990 KSA 3:57.55 8 Derlis Ayala 7.1.1990 PAR 3:58.56 9 Thomas Morrison 19.4.1990 CAN 4:01.95 10 Kemoy Campbell 14.1.1991 JAM 4:02.80 11 Nkosinathi Zwane 22.10.1990 SWZ 4:05.23 12 Antoine Berlin 2.8.1989 MON 4:07.12 Heat 3 1 James Magut 20.7.1990 KEN 3:46.41 Q 2 Taha Belkorchi 1990 MAR 3:46.79 Q 3 Ryan Gregson 26.4.1990 AUS 3:46.82 Q 4 Dumisane Hlaselo 8.6.1989 RSA 3:47.35 q 5 David Forrester 11.12.1989 GBR 3:47.64 q 6 Mario Scapini 2.2.1989 ITA 3:47.71 q 7 David Bustos 25.8.1990 ESP 3:48.54 8 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB 3:49.02 9 Matthew Leeder 19.12.1989 CAN 3:49.57 10 Moses Kibet 23.3.1991 UGA 3:50.82 11 Maxime Zermatten 7.9.1989 SUI 3:51.82 12 Florian Orth 24.7.1989 GER 3:55.45

5000m Men

Final (Jul 13) 1 Abreham Cherkos 23.9.1989 ETH 13:08.57 2 Mathew Kisorio 16.5.1989 KEN 13:11.57 3 Degen Gebremskel 24.11.1989 ETH 13:11.97 4 Geoffrey Kusuro 12.2.1989 UGA 13:31.80 5 Tony Wamulwa 3.8.1989 ZAM 13:33.09 6 Vincent Yator 7.11.1989 KEN 13:35.67 7 Abraham Kiplimo 14.4.1989 UGA 13:41.89 8 Pascal Sarwat 12.12.1989 TAN 13:50.29 9 Adil Rached 26.7.1990 MAR 13:51.45 10 Hassan Chahdi 7.5.1989 FRA 13:51.45 11 Matt Centrowitz 18.10.1989 USA 13:58.31 12 Akinobu Murasawa 28.3.1991 JPN 13:58.87 13 Ryan Gregson 26.4.1990 AUS 14:01.66 14 Sondre Moen 12.1.1991 NOR 14:02.95 15 Charles Koech 29.12.1989 QAT 14:13.53 16 Ryan Collins 20.2.1989 USA 14:30.16

10000m Men

Final (Jul 9) 1 Josphat Bett 12.6.1990 KEN 27:30.85 2 Titus Mbishei 28.10.1990 KEN 27:31.65 3 Ibrahim Jeylan 12.6.1989 ETH 28:07.98 4 Humegaw Mesfin 31.1.1989 ETH 28:08.58 5 Stephen Kiprotich 27.2.1989 UGA 28:10.71 6 Yousef Nasir 15.2.1990 MAR 29:19.85 7 Ryuji Kashiwabara 13.7.1989 JPN 29:31.52 8 Houssem Rouabhi 1989 ALG 29:58.19 9 Mohammad Ahmed 5.1.1991 CAN 30:03.53 10 Vedat Günen 15.8.1989 TUR 30:03.87 11 Nyial Majock 18.2.1990 CAN 30:13.42 12 Robert Krebs 18.8.1989 GER 30:19.66 13 Guillem Durán 22.3.1989 ESP 30:23.79 14 Daniel Mateo 31.8.1989 ESP 30:26.20 15 Mikael Ekvall 18.6.1989 SWE 30:30.69 16 Simon Laurent 31.3.1989 FRA 30:43.60 17 Donald Cabral 12.12.1989 USA 30:47.55 18 Damian Kabat 20.10.1989 POL 30:49.95 19 Daniel Dunbar 9.3.1989 USA 30:51.67 20 Yusuke Mita 24.10.1989 JPN 31:22.45 Bentamra Boucherit 22.3.1989 ALG DNF Victor Aravena 5.2.1990 CHI DNF

3000mh Men

Final (Jul 13) 1 Jonathan Ndiku 18.9.1991 KEN 8:17.28 2 Benjamin Kiplagat 4.3.1989 UGA 8:19.24 3 Patrick Terer 6.7.1989 KEN 8:25.14 4 Dereje Abdi 15.9.1989 ETH 8:32.98 5 Legese Lamiso 13.1.1990 ETH 8:38.34 6 Abdel Ghani Aďt Bahmad 28.7.1989 MAR 8:45.45 7 Krystian Zalewski 11.4.1989 POL 8:45.64 8 Majid Saleh Bashir 21.5.1990 BRN 8:49.27 9 Dylan Knight 14.1.1989 USA 8:52.90 10 Curtis Carr 24.5.1989 USA 8:53.79 11 Alexandru Ghinea 11.11.1989 ROU 8:55.28 12 Luis Orta 15.1.1989 VEN 9:03.69 First Round (Jul 10) Heat 1 1 Legese Lamiso 13.1.1990 ETH 8:48.61 Q 2 Benjamin Kiplagat 4.3.1989 UGA 8:49.17 Q 3 Patrick Terer 6.7.1989 KEN 8:50.03 Q 4 Alexandru Ghinea 11.11.1989 ROU 8:52.63 Q 5 Luis Orta 15.1.1989 VEN 8:52.70 q 6 Dylan Knight 14.1.1989 USA 8:53.67 q 7 Sebastian Martos 20.6.1989 ESP 8:57.85 8 Mohamed Mahcene 1.11.1990 ALG 9:06.03 9 Steven Jardin 8.6.1989 FRA 9:07.00 10 Eduardo Gregório 4.1.1989 URU 9:19.70 11 Andreas Van Ham 30.3.1990 BEL 9:32.13 Heat 2 1 Jonathan Ndiku 18.9.1991 KEN 8:42.32 Q 2 Dereje Abdi 15.9.1989 ETH 8:42.46 Q 3 Abdel Ghani Aďt Bahmad 28.7.1989 MAR 8:48.05 Q 4 Krystian Zalewski 11.4.1989 POL 8:48.94 Q 5 Majid Saleh Bashir 21.5.1990 BRN 8:51.31 q 6 Curtis Carr 24.5.1989 USA 8:55.28 q 7 Matthew Hughes 3.8.1989 CAN 9:01.82 8 Abdelatif Hadjam 8.8.1990 FRA 9:10.32 9 Jonathan Hernández 9.1.1989 ESP 9:16.77 10 Jorge Cruz 20.7.1989 POR 9:23.36

110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men

Final (Jul 13) ( 1.1) 1 Konstantin Shabanov 17.11.1989 RUS 13.27 2 Booker Nunley 2.7.1990 USA 13.45 3 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 13.51 4 Sami Al-Haydar 8.11.1989 KSA 13.51 5 Aleksey Dremin 10.5.1989 RUS 13.52 6 Jin Nakamura 13.5.1989 JPN 13.53 7 Balázs Baji 9.6.1989 HUN 13.60 8 Quentin Ruffacq 7.12.1989 BEL 13.65 First Round (Jul 11) Heat 1 (-2.0) 1 Quentin Ruffacq 7.12.1989 BEL 13.78 Q 2 Sami Al-Haydar 8.11.1989 KSA 13.96 Q 3 Martin Mazác 6.5.1990 CZE 14.03 q 4 Florin Draghici 16.2.1989 ROU 14.26 5 Durell Busby 23.12.1989 TRI 14.32 6 Geormys Jaramillo 6.3.1989 VEN 14.34 7 Lyes Mokddel 20.6.1990 ALG 14.56 8 Justin Baker 7.7.1989 CAN 14.65 Heat 2 (-0.7) 1 Balázs Baji 9.6.1989 HUN 13.82 Q 2 Jordan Nicolas 13.12.1990 FRA 13.94 Q 3 Alexander Al-Ameen 2.3.1989 GBR 14.00 q 4 Alexandros Stavridis 13.4.1989 CYP 14.09 5 Rauno Kirschbaum 20.6.1989 EST 14.30 6 Simon Léveillé 21.3.1990 CAN 14.42 7 Dominik Distelberger 16.3.1990 AUT 14.52 8 Ahmed Hazer 4.9.1989 LIB 14.75 Heat 3 (-0.6) 1 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 13.84 Q 2 Denis Semenov 10.10.1990 KAZ 14.18 Q 3 Michal Szade 17.5.1990 POL 14.30 4 Paraschiv Eftimie 22.1.1989 ROU 14.58 5 Tjendo Samuel 19.12.1989 NED 15.13 6 Greggmar Swift 16.2.1991 BAR 15.77 Frédéric Zizi 12.12.1989 FRA DQ(162.7) Jhoanis Portilla 24.7.1990 CUB DNF Heat 4 (-1.7) 1 Aleksey Dremin 10.5.1989 RUS 13.89 Q 2 Ronald Brookins 5.7.1989 USA 13.98 Q 3 Sergey Anoshkin 26.8.1989 KAZ 14.59 4 Karim Manaoui 4.5.1989 SUI 14.68 5 Andreas Idĺs 14.2.1990 NOR 14.89 6 Nelson Acebey 16.7.1990 BOL 15.23 Josué Reyes 26.6.1989 PUR DQ(162.7) Heat 5 (-1.4) 1 Konstantin Shabanov 17.11.1989 RUS 13.73 Q 2 Karlis Daube 21.4.1989 LAT 13.91 Q 3 Luca Zecchin 8.3.1989 ITA 14.07 q 4 Erik Leeflang 10.8.1989 NED 14.20 5 Markus Sparrman 14.6.1989 SWE 14.26 6 Alyn Camara 31.3.1989 GER 14.37 7 Francisco Javier López 29.12.1989 ESP 14.56 8 Roni Ollikainen 27.8.1990 FIN 14.59 9 Emilio Estrada 11.7.1990 MEX 15.06 Heat 6 (-1.3) 1 Warren Weir 31.10.1989 JAM 13.65 Q 2 Jin Nakamura 13.5.1989 JPN 13.74 Q 3 David Arzola 24.2.1989 CUB 13.84 q 4 Marcos Chuva 8.8.1989 POR 13.98 q 5 Edirin Okoro 4.4.1989 GBR 13.99 q 6 Arttu Niinikoski 28.2.1989 FIN 14.15 7 Kristen Hepburn-Taylor 20.2.1990 BAH 14.69 8 Lee Yen-Lin 17.3.1992 TPE 14.90 Heat 7 (-1.0) 1 Booker Nunley 2.7.1990 USA 13.68 Q 2 Richard Bienasch 3.6.1990 GER 13.80 Q 3 Wataru Yazawa 2.7.1991 JPN 13.83 q 4 Andreas Martinsen 17.7.1990 DEN 13.95 q 5 Luís Fernando Ferreira 4.8.1989 BRA 14.38 6 Rasul Dabó 14.2.1989 POR 14.47 7 Zachariasz Derezinski 22.8.1990 POL 14.55 8 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 14.59 9 Emre Karademir 3.3.1989 TUR 14.66 Heat 8 (-0.7) 1 Abdulaziz Al-Mandeel 22.5.1989 KUW 14.04 Q 2 Ko Wen-Ting 17.4.1989 TPE 14.05 Q 3 TomᚠKavka 16.4.1989 CZE 14.19 4 Viliam Papso 23.5.1989 SVK 14.34 5 Davide Redaelli 7.4.1989 ITA 14.51 6 Amir Shaker 8.10.1989 SWE 14.66 7 Aivaras Mieliauskas 17.4.1989 LTU 14.95 8 Paseka Fangupo 4.2.1990 TGA 15.86 Semi-Finals (Jul 12) Heat 1 (-0.9) 1 Sami Al-Haydar 8.11.1989 KSA 13.67 Q 2 Aleksey Dremin 10.5.1989 RUS 13.68 Q 3 Andreas Martinsen 17.7.1990 DEN 13.83 4 Abdulaziz Al-Mandeel 22.5.1989 KUW 13.84 5 David Arzola 24.2.1989 CUB 14.03 6 Luca Zecchin 8.3.1989 ITA 14.04 7 Jordan Nicolas 13.12.1990 FRA 15.09 8 Warren Weir 31.10.1989 JAM 15.54 Heat 2 (-1.7) 1 Konstantin Shabanov 17.11.1989 RUS 13.41 Q 2 Quentin Ruffacq 7.12.1989 BEL 13.57 Q 3 Jin Nakamura 13.5.1989 JPN 13.60 q 4 Ronald Brookins 5.7.1989 USA 13.80 5 Richard Bienasch 3.6.1990 GER 13.82 6 Edirin Okoro 4.4.1989 GBR 13.91 7 Martin Mazác 6.5.1990 CZE 14.19 8 Denis Semenov 10.10.1990 KAZ 14.19 Heat 3 (-1.0) 1 Booker Nunley 2.7.1990 USA 13.55 Q 2 Keiron Stewart 21.11.1989 JAM 13.61 Q 3 Balázs Baji 9.6.1989 HUN 13.62 q 4 Wataru Yazawa 2.7.1991 JPN 13.67 5 Ko Wen-Ting 17.4.1989 TPE 13.73 6 Karlis Daube 21.4.1989 LAT 13.95 7 Marcos Chuva 8.8.1989 POR 13.99 8 Alexander Al-Ameen 2.3.1989 GBR 14.14

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Jul 11) 1 Jeshua Anderson 22.6.1989 USA 48.68 2 Johnny Dutch 20.1.1989 USA 49.25 3 Amaurys Valle 18.1.1990 CUB 49.56 4 Cornel Fredericks 3.3.1990 RSA 50.39 5 P.C. Beneke 18.7.1990 RSA 50.78 6 Taras Shcherenko 9.12.1989 ISR 51.35 7 John Kituu Wambua 11.5.1989 KEN 51.70 8 David Gollnow 4.8.1989 GER 53.63 First Round (Jul 9) Heat 1 1 Jeshua Anderson 22.6.1989 USA 51.12 Q 2 Taras Shcherenko 9.12.1989 ISR 51.44 Q 3 Shane Brathwaite 8.2.1990 BAR 51.66 Q 4 Jehue Gordon 15.12.1991 TRI 52.30 q 5 Jassim Waleed Al-Mas 5.2.1990 KUW 52.43 q 6 Driss Sassi 24.6.1990 TUN 53.97 7 Victor Valentin 31.1.1989 PUR 54.05 8 Stephan Ender 25.2.1989 AUT 54.55 Heat 2 1 Tomoharu Kino 4.8.1989 JPN 51.77 Q 2 John Kituu Wambua 11.5.1989 KEN 52.02 Q 3 Valdas Valintelis 31.5.1989 LTU 52.83 Q 4 Hamed Al-Bishi 13.2.1990 KSA 53.61 5 Tomasz Baranowski 5.1.1989 POL 53.85 6 Jithin Paul 13.3.1990 IND 54.01 7 René Claudio 14.4.1990 PUR 54.51 8 Chen Yu-Te 17.6.1989 TPE 55.57 Heat 3 1 Johnny Dutch 20.1.1989 USA 52.21 Q 2 David Gollnow 4.8.1989 GER 52.34 Q 3 Silvestras Guogis 2.3.1990 LTU 52.48 Q 4 Julius Oletygor 12.12.1990 KEN 52.54 q 5 Fahad Faraj 10.3.1989 KUW 53.40 6 Aleksandr Korovka 26.12.1989 UKR 53.94 7 Nejmi Burnside 6.5.1992 BAH 55.21 Heat 4 1 Amaurys Valle 18.1.1990 CUB 51.67 Q 2 Cornel Fredericks 3.3.1990 RSA 51.96 Q 3 Kohei Tamemoto 3.2.1989 JPN 52.05 Q 4 Nikita Andriyanov 7.2.1990 RUS 52.14 q 5 Emanuel Mayers 9.3.1989 TRI 52.29 q 6 Leslie Murray 24.1.1991 ISV 52.64 q 7 Tibor Koroknai 24.1.1990 HUN 53.33 8 Kenneth Karosich 23.8.1990 GUM 58.36 Heat 5 1 Michal Pietrzak 3.4.1989 POL 51.89 Q 2 P.C. Beneke 18.7.1990 RSA 51.90 Q 3 Artyom Dyatlov 22.5.1989 UZB 52.62 Q 4 Hugo Grillas 28.2.1989 FRA 52.98 5 Nathan Woodward 17.10.1989 GBR 53.42 6 Faysal Mehdioui 2.11.1990 ALG 54.41 7 Shejil Varghese 22.5.1989 IND 54.48 8 Fernando Semedo 2.10.1990 CPV 61.09 Heat 6 1 Giacomo Panizza 30.7.1989 ITA 52.77 Q 2 Adel Al-Nasser 17.12.1990 KSA 52.84 Q 3 Sebastian Knorr 16.7.1989 GER 53.25 Q 4 Lyes Bouzid 20.9.1989 ALG 54.10 5 Jeffery Gibson 15.8.1990 BAH 54.37 6 Shih Yu-Fan 8.10.1989 TPE 55.43 7 Wilmer Valor 27.12.1990 VEN 59.26 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 1 Johnny Dutch 20.1.1989 USA 50.40 Q 2 Amaurys Valle 18.1.1990 CUB 51.17 Q 3 P.C. Beneke 18.7.1990 RSA 51.46 q 4 David Gollnow 4.8.1989 GER 51.48 q 5 Kohei Tamemoto 3.2.1989 JPN 51.89 6 Valdas Valintelis 31.5.1989 LTU 52.07 7 Julius Oletygor 12.12.1990 KEN 52.14 8 Emanuel Mayers 9.3.1989 TRI 52.39 Heat 2 1 Jeshua Anderson 22.6.1989 USA 49.90 Q 2 Taras Shcherenko 9.12.1989 ISR 51.60 Q 3 Giacomo Panizza 30.7.1989 ITA 51.73 4 Sebastian Knorr 16.7.1989 GER 52.31 5 Leslie Murray 24.1.1991 ISV 52.51 6 Adel Al-Nasser 17.12.1990 KSA 52.60 7 Shane Brathwaite 8.2.1990 BAR 53.09 Nikita Andriyanov 7.2.1990 RUS DNS Heat 3 1 Cornel Fredericks 3.3.1990 RSA 51.11 Q 2 John Kituu Wambua 11.5.1989 KEN 51.51 Q 3 Tomoharu Kino 4.8.1989 JPN 51.96 4 Michal Pietrzak 3.4.1989 POL 52.22 5 Jehue Gordon 15.12.1991 TRI 52.26 6 Jassim Waleed Al-Mas 5.2.1990 KUW 53.05 7 Silvestras Guogis 2.3.1990 LTU 53.46 Artyom Dyatlov 22.5.1989 UZB DQ(163.3)

High Jump Men

Final (Jul 13) 1 Bohdan Bondarenko 30.8.1989 UKR 2.26 2 Sylwester Bednarek 28.4.1989 POL 2.24 3 Miguel Sancho 24.4.1990 ESP 2.21 =4 Sergey Mudrov 8.9.1990 RUS 2.17 Ümit Tan 16.7.1990 TUR 2.17 6 Adónios Mástoras 6.1.1991 GRE 2.17 7 Marco Fassinotti 29.4.1989 ITA 2.13 8 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 2.13 9 Matthew Owens 19.4.1989 GBR 2.13 =10 Giuseppe Carollo 7.5.1991 ITA 2.08 Naoto Tobe 31.3.1992 JPN 2.08 Edgar Rivera 13.2.1991 MEX 2.08 Marius Dumitrace 15.6.1989 ROU 2.08 14 Karim Lotfy 21.4.1989 EGY 2.08 Qualification (Jul 11) Group A =1 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 2.14 q Edgar Rivera 13.2.1991 MEX 2.14 q Sylwester Bednarek 28.4.1989 POL 2.14 q 4 Matthew Owens 19.4.1989 GBR 2.14 q 5 Sergey Mudrov 8.9.1990 RUS 2.14 q =6 Karim Lotfy 21.4.1989 EGY 2.14 q Giuseppe Carollo 7.5.1991 ITA 2.14 q 8 Naoto Tobe 31.3.1992 JPN 2.14 q 9 Martinš Karabeško 21.12.1990 LAT 2.10 10 Erik Kynard 3.2.1991 USA 2.10 11 Barry Pender 2.4.1990 IRL 2.05 12 Enrique Gimeno 29.5.1990 ESP 2.00 Lakshmanan Yogaraj 9.2.1989 IND NH Group B 1 Miguel Sancho 24.4.1990 ESP 2.14 q 2 Marco Fassinotti 29.4.1989 ITA 2.14 q 3 Bohdan Bondarenko 30.8.1989 UKR 2.14 q =4 Marius Dumitrace 15.6.1989 ROU 2.14 q Ümit Tan 16.7.1990 TUR 2.14 q 6 Adónios Mástoras 6.1.1991 GRE 2.14 q =7 Bartosz Krocz 3.1.1989 POL 2.10 Willem Voigt 21.2.1990 RSA 2.10 9 Dávid Fajoyomi 3.9.1989 HUN 2.10 10 Tino Martin 4.1.1989 GER 2.10 11 Ryan Fleck 27.5.1989 USA 2.05 Shawn Swartz 20.2.1989 CAN NH Miloš Petrovic 3.5.1989 SRB NH

Pole Vault Men

Final (Jul 12) 1 Raphael Holzdeppe 28.9.1989 GER 5.50 2 Pawel Wojciechowski 6.6.1989 POL 5.40 3 Karsten Dilla 17.7.1989 GER 5.30 4 Dezsö Szabó 5.10.1989 HUN 5.30 5 Andrew Marsh 26.1.1990 GBR 5.20 6 Rasmus Jřrgensen 23.1.1989 DEN 5.20 =7 Hiroki Sasase 17.8.1989 JPN 5.10 Joe Berry 17.2.1989 USA 5.10 9 Anatoliy Bednyuk 30.1.1989 RUS 5.10 10 Maston Wallace 2.7.1989 USA 5.00 11 Cheyne Rahme 23.1.1991 RSA 5.00 12 Yuya Ariake 27.6.1989 JPN 4.85 Mickael Guillaume 8.9.1989 FRA NH Qualification (Jul 10) Group A 1 Anatoliy Bednyuk 30.1.1989 RUS 5.15 q =2 Cheyne Rahme 23.1.1991 RSA 5.10 q Maston Wallace 2.7.1989 USA 5.10 q 4 Karsten Dilla 17.7.1989 GER 5.10 q 5 Dezsö Szabó 5.10.1989 HUN 5.10 q 6 Hiroki Sasase 17.8.1989 JPN 5.00 q 7 Noël Ost 15.11.1989 FRA 5.00 8 Scott Huggins 24.7.1989 GBR 4.90 9 Sergey Tsybulka 1.7.1990 UKR 4.90 10 Manuel Concepción 27.3.1990 ESP 4.70 Raphael Darquennes 17.4.1990 BEL NH Group B 1 Raphael Holzdeppe 28.9.1989 GER 5.20 Q 2 Joe Berry 17.2.1989 USA 5.10 q 3 Rasmus Jřrgensen 23.1.1989 DEN 5.10 q =4 Yuya Ariake 27.6.1989 JPN 5.10 q Pawel Wojciechowski 6.6.1989 POL 5.10 q 6 Andrew Marsh 26.1.1990 GBR 5.10 q 7 Mickael Guillaume 8.9.1989 FRA 5.00 q 8 Deryk Theodore 18.8.1989 CAN 5.00 9 Nikandros Stylianou 22.8.1989 CYP 4.90 10 Laurent Vanhees 18.8.1989 BEL 4.70 11 Ivan Yeryomin 30.5.1989 UKR 4.70 12 Tomas Krajnák 30.9.1989 SVK 4.70

Long Jump Men

Final (Jul 9) 1 Marquise Goodwin 19.11.1990 USA 7.74 ( 7.74/-1.0 x 7.62/-0.2 7.51/-0.3 x 7.48/-0.4) 2 Dzmitry Astrouski 5.6.1989 BLR 7.64 ( 7.64/-1.4 5.50/-0.3 5.55/-0.3 7.27/-0.5 7.27/-0.1 6.98/-0.3) 3 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.59 ( 7.41/-0.3 x 7.45/-0.5 x 7.38/-0.4 7.59/-0.2) 4 Mubarak Al-Jaseer 13.8.1989 KSA 7.57 ( 7.40/-0.8 7.57/-1.1 7.20/-0.4 7.35/ 0.0 7.41/-0.1 7.13/ 0.0) 5 Roni Ollikainen 27.8.1990 FIN 7.46 ( 7.43/-1.2 x 7.46/-0.1 7.24/-0.5 7.31/ 0.0 7.43/-0.5) 6 Stefan Brits 19.1.1992 RSA 7.42 ( 7.29/-1.6 7.24/-0.3 7.42/-0.5 7.17/-0.8 7.18/-0.1 7.07/-0.8) 7 Christian Taylor 18.6.1990 USA 7.41 ( 7.37/-0.7 x 7.41/-0.1 7.22/-0.3 7.02/-0.6 7.22/-0.2) 8 Julian Howard 3.4.1989 GER 7.40 ( 6.99/-0.9 7.40/-0.3 7.38/ 0.0 7.27/-0.2 7.38/-0.3 7.30/-0.2) 9 Jamal Bowen 8.1.1991 PAN 7.35 ( x 7.14/-0.2 7.35/-0.4) 10 Dániel Ecseki 19.3.1989 HUN 7.21 ( 7.16/-1.1 7.21/-0.1 7.08/-0.4) 11 Tarik Batchelor 22.3.1990 JAM 7.02 ( x 6.93/-0.3 7.02/-0.4) 12 Marcos Chuva 8.8.1989 POR 6.73 ( x x 6.73/-0.5) Qualification (Jul 8) Group A 1 Marquise Goodwin 19.11.1990 USA 7.60 q ( 7.60/-1.8 7.07/-0.4 7.59/-0.5) 2 Roni Ollikainen 27.8.1990 FIN 7.38 q ( 7.38/-2.6 6.85/-0.2 7.12/-0.1) 3 Tarik Batchelor 22.3.1990 JAM 7.36 q ( 7.14/-0.5 x 7.36/-2.2) 4 Stefan Brits 19.1.1992 RSA 7.32 q ( 7.07/-0.3 7.32/-0.6 x) 5 Julian Howard 3.4.1989 GER 7.30 q ( 6.99/-0.6 7.25/-2.4 7.30/-1.5) 6 Youn Il 15.5.1989 KOR 7.23 ( 7.01/-1.8 7.23/-2.1 6.90/-0.2) 7 Eddy Florián 28.2.1989 DOM 7.22 ( 7.18/-0.4 x 7.22/-1.5) 8 Soshi Arita 7.2.1990 JPN 7.19 ( 7.19/-0.1 6.91/-0.9 x) 9 Álvaro Munguía 25.5.1989 ESP 7.17 ( x 5.41/-0.7 7.17/-0.5) 10 Willian Barrionuevo 12.2.1990 BRA 7.15 ( 7.15/-2.6 6.88/-0.3 6.78/-0.5) 11 Guillaume Victorin 26.5.1990 FRA 7.08 ( 7.01/-0.9 x 7.08/-0.8) 12 Gregory Bianchi 10.4.1989 SUI 7.02 ( 6.99/-2.1 7.02/-0.8 6.77/-0.5) 13 Gadi Ohayon 7.2.1989 ISR 6.93 ( 6.93/-0.1 6.43/-2.1 6.90/-1.1) 14 Zachariasz Derezinski 22.8.1990 POL 6.87 ( x x 6.87/-0.4) 15 Wang Ming-En 7.7.1990 TPE 6.85 ( 6.74/-0.5 6.85/-1.3 6.57/-1.2) Lenyn Leonce 13.3.1991 LCA NM ( x x x) Group B 1 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.77 Q ( 7.27/-0.8 x 7.77/-1.8) 2 Christian Taylor 18.6.1990 USA 7.68 q ( 7.53/-1.9 6.97/-0.7 7.68/-1.8) 3 Dzmitry Astrouski 5.6.1989 BLR 7.56 q ( 7.56/-1.3 - -) 4 Dániel Ecseki 19.3.1989 HUN 7.55 q ( 7.27/ 0.0 7.55/-1.6 7.32/-0.1) 5 Jamal Bowen 8.1.1991 PAN 7.48 q ( 7.48/-1.7 7.44/-2.2 7.33/-0.9) 6 Mubarak Al-Jaseer 13.8.1989 KSA 7.48 q ( 7.48/-1.6 x 7.33/-1.7) 7 Marcos Chuva 8.8.1989 POR 7.39 q ( 7.39/-1.2 x x) 8 Dino Pervan 12.1.1991 CRO 7.25 ( 6.96/-0.7 7.25/-1.8 7.13/-1.2) 9 Artak Hambardzumyan 3.5.1989 ARM 7.15 ( x x 7.15/-2.2) 10 Carlos de Moraes Jr. 27.2.1990 BRA 7.11 ( 7.11/ 0.0 x x) 11 Riaan Arends 31.1.1989 RSA 6.99 ( 6.89/-0.2 6.99/-1.5 6.80/-0.3) 12 Yinon Israeli 2.10.1989 ISR 6.99 ( 6.60/-2.4 x 6.99/-0.4) 13 Sheryf El-Sheryf 2.1.1989 UKR 6.94 ( 6.94/-0.4 6.81/ n.a 6.58/-1.1) 14 Tomasz Dula 4.9.1989 POL 6.89 ( 6.74/-1.3 6.89/-2.3 6.84/ 0.0)

Triple Jump Men

Final (Jul 11) 1 Teddy Tamgho 15.6.1989 FRA 17.33 (17.03/-2.7 16.66/-0.6 16.90/-0.7 17.33/-2.1 17.19/-2.3 14.46/-0.7) 2 Osviel Hernández 31.5.1989 CUB 16.90 (16.52/-0.6 15.74/-0.4 16.07/-1.4 16.90/-2.1 16.82/-1.0 16.52/-0.5) 3 Mohamed Yusuf Salman 26.7.1989 BRN 16.59 (16.15/-0.6 16.59/-1.0 16.45/-0.9 x 16.43/-3.1 14.67/-0.8) 4 Daniele Greco 1.3.1989 ITA 16.33 ( x 16.14/-1.0 x 13.46/-0.6 x 16.33/-1.2) 5 Henry Frayne 14.4.1990 AUS 16.29 ( x 15.96/-0.6 16.22/-1.6 16.29/-0.8 x 16.04/-0.5) 6 Austin Davis 1.10.1989 USA 15.78 (15.75/-1.6 15.70/-0.8 x 15.58/-1.1 x 15.78/-1.3) 7 José Alfonso Palomanes 2.1.1989 ESP 15.63 (15.31/-0.7 x 15.54/-1.1 x 15.63/-1.5 13.12/-1.3) 8 Christian Taylor 18.6.1990 USA 15.61 ( x 15.61/-0.7 x 14.90/-1.1 15.51/-1.3 15.58/-0.7) 9 Sheryf El-Sheryf 2.1.1989 UKR 15.43 (15.43/-1.3 15.43/-0.8 x) 10 Karol Hoffmann 1.6.1989 POL 15.42 ( x x 15.42/-0.7) 11 Olexandr Ryzhykov 21.6.1989 UKR 15.39 ( x 15.39/-0.6 x) 12 Yu Jae-Hyuk 13.5.1989 KOR 15.36 ( x 15.36/-0.7 13.70/-2.5) Qualification (Jul 10) Group A 1 Henry Frayne 14.4.1990 AUS 16.40 Q ( x 16.40/ 0.0 -) 2 Teddy Tamgho 15.6.1989 FRA 16.30 Q (16.30/-0.8 - -) 3 Daniele Greco 1.3.1989 ITA 15.79 q (15.44/-0.4 15.79/-1.0 x) 4 Sheryf El-Sheryf 2.1.1989 UKR 15.67 q (15.67/-1.2 15.56/-0.5 15.57/ 0.0) 5 Christian Taylor 18.6.1990 USA 15.67 q (15.24/-0.2 x 15.67/-0.2) 6 José Alfonso Palomanes 2.1.1989 ESP 15.58 q ( x 15.14/-0.2 15.58/-0.2) 7 Radu Muscalu 21.5.1989 ROU 15.48 ( x x 15.48/-0.6) 8 Óscar Salazar 29.8.1990 MEX 15.42 (15.38/-0.2 x 15.42/-0.6) 9 Boipelo Motlhatlhego 27.11.1990 RSA 15.32 (13.52/-1.2 x 15.32/-0.1) 10 Eddy Florián 28.2.1989 DOM 15.29 (14.77/-1.6 15.29/-0.6 15.21/-0.8) 11 Mubarak Al-Jaseer 13.8.1989 KSA 15.27 (15.27/-1.7 15.10/-0.3 13.58/-0.5) 12 Wojciech Delimata 5.3.1990 POL 15.06 ( x 15.06/-0.5 x) Stefan Tseng Ke Chen 4.2.1990 SIN NM ( x x x) Group B 1 Osviel Hernández 31.5.1989 CUB 16.30 Q (16.30/-0.7 - -) 2 Karol Hoffmann 1.6.1989 POL 15.94 Q (15.94/-2.0 - -) 3 Olexandr Ryzhykov 21.6.1989 UKR 15.75 q (15.75/-1.3 13.55/-0.4 15.46/-0.5) 4 Austin Davis 1.10.1989 USA 15.75 q ( x x 15.75/ 0.0) 5 Mohamed Yusuf Salman 26.7.1989 BRN 15.63 q (15.47/-1.6 x 15.63/-0.2) 6 Yu Jae-Hyuk 13.5.1989 KOR 15.57 q ( x 14.77/-0.3 15.57/-0.2) 7 Askin Karaca 20.10.1990 TUR 15.51 (15.25/-0.4 x 15.51/-0.1) 8 Robert Falchi 28.9.1989 AUS 15.51 ( x 15.51/-0.6 x) 9 Louis-Grégory Occin 2.6.1989 FRA 15.35 ( x x 15.35/-0.8) 10 Kyron Blaise 3.10.1989 TRI 15.17 (14.56/-0.7 15.17/-0.7 14.84/-1.8) 11 Riaan Arends 31.1.1989 RSA 15.01 (15.01/-2.0 14.91/-0.6 14.90/ 0.0) 12 Artyom Grachev 8.11.1989 RUS 14.22 ( x 14.22/-2.0 x) Martinš Dakša 23.1.1990 LAT NM ( x x x)

Shot Put 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 8) 1 David Storl 27.7.1990 GER 21.08 ( x 19.81 19.61 x 20.31 21.08) 2 Alexander Bulanov 26.12.1989 RUS 20.14 (19.29 x x 19.51 19.31 20.14) 3 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 19.93 (19.13 19.73 19.93 19.90 19.64 x) 4 Przemyslaw Krawczak 4.9.1989 POL 19.85 (18.34 19.23 19.21 19.21 18.96 19.85) 5 Stanislav Seheda 22.1.1989 UKR 19.80 (19.80 x x 19.50 x x) 6 Simon Gustafsson 24.5.1990 SWE 19.39 (19.06 19.11 x 18.82 19.39 x) 7 Petr Novotný 23.9.1989 CZE 19.21 (17.83 18.62 19.21 x x x) 8 Hendrik Müller 28.8.1990 GER 19.11 (18.95 19.11 x 18.07 x x) 9 Emanuele Fuamatu 27.10.1989 AUS 19.11 (19.11 x 18.31) 10 Sylwester Zielinski 13.8.1989 POL 18.77 (18.77 x x) 11 Sergey Bakhar 27.6.1989 BLR 18.69 (18.42 x 18.69) 12 Miloš Markovic 22.11.1989 SRB 18.42 (18.42 18.11 17.90) Qualification (Jul 8) Group A 1 Alexander Bulanov 26.12.1989 RUS 19.61 Q ( x 17.97 19.61) 2 Simon Gustafsson 24.5.1990 SWE 19.27 q (18.55 19.27 19.20) 3 Przemyslaw Krawczak 4.9.1989 POL 19.24 q (18.31 19.24 19.21) 4 Hendrik Müller 28.8.1990 GER 18.75 q (18.75 x 18.66) 5 Sergey Bakhar 27.6.1989 BLR 18.67 q (18.26 18.67 x) 6 Petr Novotný 23.9.1989 CZE 18.60 q (17.64 18.43 18.60) 7 Grigoriy Kamulya 31.1.1989 UZB 18.35 (17.84 17.72 18.35) 8 Dmitriy Savytskyy 14.12.1990 UKR 18.31 (18.10 18.31 17.69) 9 Eric Plummer 24.5.1989 USA 18.29 (18.29 17.90 17.75) 10 Orazio Cremona 1.7.1989 RSA 18.28 ( x 18.28 x) 11 Arturas Gurklys 11.6.1989 LTU 18.10 ( x 18.10 17.24) 12 Jamie Stevenson 28.12.1989 GBR 17.69 (17.69 17.32 17.66) 13 Henri Pakisjärvi 6.1.1989 FIN 17.69 ( x 17.65 17.69) 14 Mario Cota 11.9.1990 MEX 17.68 ( x 17.68 17.22) 15 Jasdeep Singh Dhillon 6.10.1990 IND 17.57 (16.89 17.57 x) 16 Alberto Sortino 6.4.1989 ITA 17.31 (16.26 17.05 17.31) 17 Colin Quirke 17.6.1990 IRL 17.28 ( x 16.11 17.28) 18 Matías López 24.10.1990 CHI 15.89 (14.80 15.71 15.89) Group B 1 David Storl 27.7.1990 GER 19.88 Q (19.88 - -) 2 Emanuele Fuamatu 27.10.1989 AUS 19.28 q (18.68 19.20 19.28) 3 Stanislav Seheda 22.1.1989 UKR 18.95 q (18.60 18.95 18.83) 4 Sylwester Zielinski 13.8.1989 POL 18.70 q (18.70 x x) 5 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 18.57 q (17.27 18.57 x) 6 Miloš Markovic 22.11.1989 SRB 18.56 q (18.56 x 17.73) 7 Rosen Karamfilov 4.1.1989 BUL 18.50 (18.37 18.50 x) 8 Daniel Block 1.8.1991 USA 18.38 (17.28 18.38 x) 9 Aliaksandr Salabuta 30.6.1989 BLR 18.32 (18.32 x x) 10 Romanas Morozka 3.12.1989 LTU 18.10 (17.08 17.49 18.10) 11 Sergey Dementev 1.6.1990 UZB 17.92 (17.49 17.46 17.92) 12 Eder Moreno 4.2.1989 COL 17.88 (17.65 17.88 17.54) 13 Alexander Zinchenko 8.9.1989 AUT 17.21 (17.21 x x) 14 José Pinedo 30.7.1990 ESP 16.65 (16.20 16.65 16.17) 15 Markko Ratas 30.8.1989 EST 16.54 (15.26 x 16.54) 16 Nicolás Martina 18.8.1989 ARG 16.43 ( x x 16.43) 17 Patrick Cronie 5.11.1989 NED 15.87 ( x x 15.87) Niko Hauhia 9.2.1989 FIN NM ( x x x)

Discus 1750g (Junior implement) Men

Final (Jul 9) 1 Gordon Wolf 17.1.1990 GER 62.00 (55.90 60.75 55.59 61.82 62.00 x) 2 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 61.85 (57.25 x 56.70 60.19 61.85 58.72) 3 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 61.01 ( x 61.01 x x x 59.54) 4 Victor Hogan 25.7.1989 RSA 60.64 ( x 57.56 59.08 x 60.64 60.64) 5 Mikhail Dvornikov 15.8.1989 RUS 59.89 (58.77 58.96 58.99 59.89 59.44 59.67) 6 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 58.63 ( x 55.95 x 53.48 58.63 x) 7 Fredrik Amundgĺrd 12.1.1989 NOR 56.75 ( x 53.41 55.43 56.75 56.48 x) 8 Tibor Petrovszki 8.11.1989 HUN 56.41 (56.41 54.52 53.46 55.62 x 54.95) 9 Mateusz Suchocki 1.7.1989 POL 54.65 (48.31 54.65 49.40) 10 Hamed Mansour 29.4.1992 SYR 54.14 ( x 54.14 x) 11 Alan Moreno 5.7.1989 MEX 52.69 (52.69 x 52.50) Johnny Karlsson 22.8.1989 SWE NM ( x x x) Qualification (Jul 8) Group A 1 Mikhail Dvornikov 15.8.1989 RUS 58.53 q (57.71 52.78 58.53) 2 Victor Hogan 25.7.1989 RSA 58.18 q (58.18 x 58.16) 3 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 57.32 q (54.76 57.32 x) 4 Mateusz Suchocki 1.7.1989 POL 55.80 q (51.43 50.58 55.80) 5 Fredrik Amundgĺrd 12.1.1989 NOR 55.33 q ( x 55.33 54.28) 6 Johnny Karlsson 22.8.1989 SWE 53.62 q ( x 53.62 52.52) 7 Eduardo Albertazzi 14.9.1991 ITA 53.06 (53.06 46.58 50.22) 8 Curtis Griffith-Parker 27.9.1990 GBR 52.64 (51.49 52.64 44.96) 9 Andrew Peska 23.2.1989 AUS 52.29 (48.21 52.29 50.70) 10 Claudiu Rusu 25.6.1989 ROU 52.18 (51.85 51.95 52.18) 11 Jeremy Baillard 4.2.1990 FRA 51.00 (49.91 35.61 51.00) 12 Daniel Jasinski 5.8.1989 GER 50.36 (48.71 50.36 45.72) 13 Yeóryios Tremos 21.3.1989 GRE 50.24 (50.24 x x) 14 Mario Cota 11.9.1990 MEX 49.43 (49.43 x -) 15 Geoffrey Tabor 8.3.1989 USA 49.22 ( x 49.22 x) 16 George Bedoshvili 4.1.1990 GEO 48.91 ( x 48.91 46.15) Group B 1 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 61.77 Q (61.77 - -) 2 Marin Premeru 29.8.1990 CRO 59.29 Q (59.29 - -) 3 Gordon Wolf 17.1.1990 GER 58.60 q (56.18 58.60 57.04) 4 Alan Moreno 5.7.1989 MEX 56.19 q (55.80 x 56.19) 5 Hamed Mansour 29.4.1992 SYR 55.17 q ( x 53.97 55.17) 6 Tibor Petrovszki 8.11.1989 HUN 54.74 q (51.26 51.92 54.74) 7 Pyry Niskala 6.11.1990 FIN 53.04 (50.91 50.21 53.04) 8 Andrew Welch 23.9.1989 AUS 52.88 (51.67 52.88 51.20) 9 Priidu Niit 27.1.1990 EST 51.88 (48.79 48.34 51.88) 10 Quincy Wilson 3.4.1991 TRI 51.67 (51.67 43.71 50.10) 11 Robert Tracz 12.6.1989 POL 51.49 ( x 49.77 51.49) 12 Brian Bishop 16.4.1989 USA 51.22 (49.48 51.22 51.05) 13 Magnus Rřsholm Berntsen 19.10.1989 NOR 48.75 ( x x 48.75) 14 Andrei Gag 27.4.1991 ROU 46.98 ( x 46.98 x) Brett Morse 11.2.1989 GBR NM ( x x x)

Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 12) 1 Walter Henning 24.1.1989 USA 76.92 (76.14 x 74.23 76.13 70.18 76.92) 2 Conor McCullough 31.1.1991 USA 75.88 (67.74 70.73 75.88 74.07 74.24 73.50) 3 Aleh Dubitski 19.10.1990 BLR 75.42 ( x 71.82 75.42 x x x) 4 Pawel Fajdek 4.6.1989 POL 75.31 (71.78 75.31 x 72.76 x 75.24) 5 Siarhei Kalamoets 11.8.1989 BLR 74.22 (74.22 x x 72.72 x 71.46) 6 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 73.56 (72.04 73.34 73.56 72.03 x x) 7 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 73.31 (72.58 x 73.31 71.56 72.03 72.55) 8 Markus Johansson 8.5.1990 SWE 72.97 (69.57 72.97 72.95 72.16 72.75 x) 9 Andrey Martynyuk 23.9.1990 UKR 72.26 (70.37 72.26 x) 10 Denis Lukyanov 11.7.1989 RUS 70.77 ( x 65.11 70.77) 11 Mirko Micuda 22.12.1989 CRO 70.41 (69.23 x 70.41) 12 Javier Cienfuegos 15.7.1990 ESP 65.93 ( x 65.93 x) Qualification (Jul 10) Group A 1 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 72.86 q (72.22 72.86 70.70) 2 Andrey Martynyuk 23.9.1990 UKR 72.83 q ( x x 72.83) 3 Markus Johansson 8.5.1990 SWE 71.99 q (68.37 71.69 71.99) 4 Siarhei Kalamoets 11.8.1989 BLR 71.90 q (71.90 70.89 x) 5 Walter Henning 24.1.1989 USA 71.43 q ( x 66.10 71.43) 6 Pawel Fajdek 4.6.1989 POL 70.84 q ( x 70.84 x) 7 Mirko Micuda 22.12.1989 CRO 69.94 q (69.94 x 68.17) 8 Khaled Shawki Wanis 3.1.1989 EGY 69.42 (65.77 68.17 69.42) 9 Tomaž Bogovic 11.3.1989 SLO 68.55 ( x 66.93 68.55) 10 Ignacio López 18.6.1989 ESP 66.46 ( x 64.08 66.46) 11 Erwan Cassier 30.4.1989 FRA 65.18 (65.18 63.44 x) 12 Harri Santala 14.7.1989 FIN 65.04 (64.04 64.84 65.04) 13 Mart Olman 27.1.1989 EST 61.67 ( x 61.67 x) 14 Amanmurad Hommadov 28.1.1989 TKM 61.11 ( x 61.11 x) Eivind Henriksen 14.9.1990 NOR NM ( x x x) Group B 1 Conor McCullough 31.1.1991 USA 72.82 q (72.82 x 69.04) 2 Aleh Dubitski 19.10.1990 BLR 71.84 q ( x x 71.84) 3 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 71.27 q (71.27 68.99 67.15) 4 Javier Cienfuegos 15.7.1990 ESP 70.42 q (70.42 x x) 5 Denis Lukyanov 11.7.1989 RUS 70.04 q (70.04 69.75 66.83) 6 Alaa El-Din 6.1.1991 EGY 69.19 (67.59 69.19 66.69) 7 Richard Olbrich 7.4.1990 GER 69.02 (69.02 x 68.32) 8 Kai Räsänen 29.6.1990 FIN 68.07 ( x 68.07 64.98) 9 Sergey Kravchenko 24.1.1989 UKR 66.94 ( x 66.94 x) 10 Norbert Rauhut 17.1.1990 POL 66.75 ( x 66.75 61.14) 11 Park Yeong-Sik 1.8.1989 KOR 64.76 ( x 64.76 62.06) 12 Maxime Rolnin 22.11.1990 FRA 64.68 (62.04 59.53 64.68) 13 Michael Kolokotronis 8.12.1990 CYP 63.18 (63.18 x 60.42) 14 Alisher Eshbekov 31.5.1990 TJK 59.06 ( x 55.31 59.06) 15 Indrek Masing 8.1.1989 EST 55.33 ( x 55.33 x)

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Jul 11) 1 Robert Szpak 31.12.1989 POL 78.01 (71.47 73.67 78.01 76.67 75.47 71.02) 2 Ihab El-Sayed 1.5.1989 EGY 76.20 (76.20 69.88 70.10 75.72 x 73.40) 3 Ansis Bruns 15.1.1989 LAT 75.31 (59.97 72.23 70.15 x x 75.31) 4 Jaakko Talvitie 24.4.1989 FIN 74.47 (67.43 69.37 70.25 68.10 71.80 74.47) 5 Hamish Peacock 15.10.1990 AUS 74.44 (68.99 71.71 x 72.81 72.00 74.44) 6 Bobur Shokirjonov 5.12.1990 UZB 71.66 (63.50 x 68.98 67.07 71.66 70.29) 7 Dmitriy Kosynskyy 31.3.1989 UKR 69.59 (62.05 66.49 69.59 66.70 64.98 65.79) 8 Tuomas Laaksonen 9.3.1990 FIN 69.07 (69.07 x x 65.82 x 68.38) 9 Tanel Laanmäe 29.9.1989 EST 68.88 (68.88 68.35 68.09) 10 Jakub Vadlejch 10.10.1990 CZE 68.79 (66.97 65.02 68.79) 11 Ugis Svaza 2.2.1989 LAT 67.49 (67.49 67.16 65.45) 12 Emanuele Sabbio 8.7.1989 ITA 65.21 (65.21 x 62.19) Qualification (Jul 9) Group A 1 Ihab El-Sayed 1.5.1989 EGY 71.06 q (67.94 71.06 69.31) 2 Ansis Bruns 15.1.1989 LAT 70.61 q (67.06 70.61 66.05) 3 Emanuele Sabbio 8.7.1989 ITA 69.29 q (69.29 66.17 x) 4 Jakub Vadlejch 10.10.1990 CZE 69.27 q (69.27 x 66.16) 5 Tuomas Laaksonen 9.3.1990 FIN 68.92 q (68.03 68.92 67.12) 6 Maik Dolch 10.2.1990 GER 67.51 (65.32 67.51 66.66) 7 Park Won-Kil 24.2.1990 KOR 65.63 ( x 65.63 64.46) 8 Nerijus Luckauskas 10.1.1991 LTU 62.35 (60.44 62.35 60.48) 9 Luke Laird 21.5.1989 USA 61.73 (60.28 61.73 x) 10 Piotr Frackiewicz 22.3.1989 POL 61.53 (60.22 60.18 61.53) 11 Ranno Koorep 24.1.1990 EST 60.13 (60.13 59.80 59.67) 12 Lo Hung-Chang 5.7.1989 TPE 57.79 (57.79 x 55.32) Makoto Yamazaki 15.7.1989 JPN NM ( x x x) Group B 1 Robert Szpak 31.12.1989 POL 72.29 Q (72.29 - -) 2 Hamish Peacock 15.10.1990 AUS 71.05 q (71.05 x 65.52) 3 Ugis Svaza 2.2.1989 LAT 68.93 q (65.16 x 68.93) 4 Bobur Shokirjonov 5.12.1990 UZB 68.92 q (67.65 63.83 68.92) 5 Tanel Laanmäe 29.9.1989 EST 68.40 q (64.37 68.40 65.54) 6 Jaakko Talvitie 24.4.1989 FIN 67.79 q (65.19 67.79 -) 7 Dmitriy Kosynskyy 31.3.1989 UKR 67.69 q (67.69 66.69 65.74) 8 Kim Amb 31.7.1990 SWE 67.59 (65.20 67.59 63.14) 9 Franz Burghagen 16.3.1989 GER 67.42 ( x 67.42 66.96) 10 Mustafa Tan 10.4.1990 TUR 64.58 (64.58 63.94 60.78) 11 Stipe Zunic 13.12.1990 CRO 62.44 (62.36 62.38 62.44) 12 Alexandru Craescu 10.2.1989 ROU 60.83 (58.69 60.83 x) 13 Joni Kaartinen 4.10.1989 SWE 60.66 (60.66 x x)

Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men

Final standings (Jul 9/10) 1 Jan Felix Knobel 16.1.1989 GER 7896 (11.47/-0.3 7.12/n.a 16.17 1.96 50.52 14.81/-0.1 43.96 4.60 66.27 4:47.44) 2 Eduard Mikhan 7.6.1989 BLR 7894 (10.82/-0.1 7.19/n.a 14.67 1.93 48.48 14.54/-0.1 44.43 4.40 51.28 4:30.93) 3 Mihail Dudaš 1.11.1989 SRB 7663 (11.03/-0.1 7.17/n.a 14.50 1.93 48.66 14.83/-0.1 43.31 4.30 51.31 4:42.11) 4 Thorsten Margis 14.8.1989 GER 7555 (11.19/-0.1 6.74/n.a 15.69 1.90 50.50 15.30/0.9 45.01 4.20 58.41 4:40.49) 5 Daniil Vasilyev 29.4.1989 RUS 7552 (11.32/-0.1 6.31/n.a 16.02 1.90 51.54 15.74/-0.9 45.38 4.60 63.45 4:40.35) 6 Adam Bevis 19.3.1990 AUS 7443 (11.05/-0.1 7.22/n.a 13.93 1.81 50.04 14.67/-0.1 48.34 3.70 53.60 4:44.66) 7 Jacek Nabozny 8.7.1989 POL 7314 (11.25/-0.3 6.87/n.a 13.63 1.99 49.45 15.02/0.9 39.96 3.80 53.14 4:40.52) 8 Mark Tymchenko 1.1.1989 UKR 7250 (11.48/0.0 6.81/n.a 14.18 1.84 49.61 15.38/-0.9 41.59 4.10 50.44 4:29.14) 9 Anatoli Koshar 11.6.1989 BLR 7236 (11.69/0.0 6.41/n.a 14.12 1.96 51.25 15.40/-0.9 46.96 4.20 53.56 4:42.94) 10 Weston Leutz 17.4.1989 USA 7178 (11.25/-0.3 6.62/n.a 12.04 1.81 49.33 14.23/-0.1 42.64 4.20 46.83 4:40.37) 11 Chase Dalton 1.2.1989 USA 7174 (11.37/0.0 6.50/n.a 12.31 1.96 51.13 16.83/0.9 48.09 3.90 64.71 4:41.65) 12 Daniel Gardiner 25.6.1990 GBR 7124 (11.00/0.0 6.80/n.a 14.29 1.87 50.09 15.65/-0.9 40.95 4.20 45.59 4:53.26) 13 Artur Liiv 25.2.1989 EST 7076 (11.48/0.0 7.03/n.a 11.22 1.96 50.62 15.35/-0.9 42.74 4.20 51.52 4:57.55) 14 Éric Lankocz 19.3.1989 FRA 7056 (11.39/-0.1 7.38/n.a 13.93 1.96 53.00 16.19/0.9 40.41 4.40 48.15 5:06.01) 15 Denis Tischenko 14.8.1989 RUS 6910 (11.91/-0.3 6.43/n.a 13.51 1.93 51.99 15.24/0.9 33.75 4.60 49.70 4:42.87) 16 Szymon Czapiewski 19.5.1989 POL 6765 (11.58/-0.3 6.44/n.a 12.92 1.78 51.87 15.03/-0.1 41.80 4.40 46.56 5:05.80) 17 Tomas Kirielius 10.6.1989 LTU 6698 (11.60/-0.3 6.36/n.a 13.23 1.99 51.67 15.63/-0.1 31.85 3.60 60.76 5:01.38) Sveinn Elías Elíasson 17.8.1989 ISL DNF (5249) (10.79/-0.1 6.71/n.a 13.28 1.87 48.18 15.41/0.9 32.95 DNS DNS DNS) Hendrik Lepik 18.4.1990 EST DNF (5010) (11.81/0.0 6.86/n.a 14.40 1.93 53.76 15.96/-0.9 39.76 DNF DNS DNS)

10000m Walk Men

Final (Jul 11) 1 Stanislav Emelyanov 23.10.1990 RUS 39:35.01 2 Chen Ding 5.8.1992 CHN 39:47.20 3 Lluís Torlá 2.10.1989 ESP 40:29.57 4 Aleksey Barchaykin 22.3.1989 RUS 41:14.90 5 Geng Lingfu 5.10.1990 CHN 41:57.69 6 Caio Bonfim 19.3.1991 BRA 42:18.33 7 Hédi Taraaoui 10.11.1989 TUN 42:18.65 8 Dawid Tomala 27.8.1989 POL 42:33.60 9 Pedro Gómez 31.12.1990 MEX 42:53.38 10 Evan Dunfee 28.9.1990 CAN 42:56.82 11 Hiroki Nagaiwa 25.5.1989 JPN 43:16.52 12 Alfonso Bran 17.10.1989 GUA 43:19.94 13 Veli-Matti Partanen 28.10.1991 FIN 43:53.09 14 Ricardo Lojan 20.2.1989 ECU 43:53.63 15 Federico Tontodonati 30.10.1989 ITA 44:02.78 16 Mehdu Boufraine 8.8.1989 FRA 44:17.10 17 Genadij Kozlovskij 7.1.1991 LTU 44:27.87 18 Aliaksandr Lyakhovich 4.7.1989 BLR 44:35.17 19 Manel Torlá 2.10.1989 ESP 44:50.64 20 Paul Fitzpatrick 27.4.1989 IRL 44:52.12 21 Wojciech Halman 10.1.1990 POL 44:59.54 22 José Montańa 21.3.1992 COL 45:06.00 23 Julián Rendón 7.8.1991 COL 45:07.08 24 Luís Lopes 1.1.1990 POR 45:21.32 25 Riccardo Macchia 27.3.1990 ITA 45:25.10 26 Adrian Ochoa 30.1.1991 MEX 45:40.33 27 Dejaime de Oliveira 6.2.1989 BRA 45:54.66 28 Ki Kwang-Yun 19.8.1989 KOR 45:55.71 29 Louis Blanc 14.4.1989 FRA 46:41.48 30 Perseus Ibáńez 2.5.1990 SWE 47:19.88 Maher Ben Halima 24.7.1989 TUN DQ( ) Máté Hellebrandt 12.1.1989 HUN DQ( ) Mihaíl Yelastós 2.2.1989 GRE DQ( ) Alexander Velázquez 21.2.1989 GUA DQ( ) Emerson Hernández 20.1.1989 ESA DNF

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 12) 1 United States 38.98 (Dante Sales 19.2.1989, Antonio Sales 26.1.1989, Marquise Goodwin 19.11.1990, Terrell Wilks 30.12.1989) 2 Jamaica 39.25 (Oshane Bailey 9.8.1989, Dexter Lee 18.1.1991, Nickel Ashmeade 4.7.1990, Yohan Blake 26.12.1989) 3 Republic of South Africa 39.70 (Johannes Mosala 23.3.1989, Roscoe Engel 6.3.1989, Patrick Vosloo 2.5.1990, Wilhelm van der Vyver 22.8.1989) 4 Japan 39.89 (Genki Kawai 19.8.1989, Seiya Hane 31.1.1990, Masanori Kaji 5.1.1991, Yuichi Kobayashi 25.8.1989) 5 Great Britain & NI 39.89 (Olufunmi Sobodu 28.3.1990, Junior Ejehu 1.2.1991, James Alaka 8.9.1989, Richard Kilty 2.9.1989) 6 Trinidad & Tobago 40.16 (Abiola Glasgow 8.12.1990, Kendall Bacchus 20.5.1990, Zwade Edwards 30.10.1989, Shermund Allsop 21.3.1991) 7 Chinese Taipei 40.17 (Liang Tse-Ching 31.1.1990, Wang Ming-En 7.7.1990, Pan Po-Yu 10.3.1990, Su Yung-Chun 6.3.1990) 8 Thailand 40.28 (Poommanus Jankem 2.8.1989, Wattana Deewong 11.4.1990, Weerawat Pharueang 11.3.1991, Suppachai Chimdee 5.1.1991) First Round (Jul 11) Heat 1 1 Great Britain & NI 39.84 Q (Olufunmi Sobodu 28.3.1990, Junior Ejehu 1.2.1991, James Alaka 8.9.1989, Richard Kilty 2.9.1989) 2 Japan 39.95 Q (Genki Kawai 19.8.1989, Seiya Hane 31.1.1990, Masanori Kaji 5.1.1991, Yuichi Kobayashi 25.8.1989) 3 Thailand 40.16 q (Poommanus Jankem 2.8.1989, Wattana Deewong 11.4.1990, Weerawat Pharueang 11.3.1991, Suppachai Chimdee 5.1.1991) 4 Italy 40.41 (Edoardo Baini 16.1.1990, Diego Marani 27.4.1990, Davide Manenti 16.4.1989, Valerio Rosichini 7.2.1990) 5 Poland 40.61 (Gustaw Jacewicz 21.11.1989, Artur Zaczek 28.2.1989, Michal Partyka 29.9.1989, Lukasz Gauza 17.4.1990) 6 France 40.83 (Romain Burel 6.7.1991, Martin Lamy 18.5.1990, Frédéric Mignot 8.5.1989, Tom Chouquet 25.2.1990) 7 Turkey 41.65 (Ferhat Altunkalem 19.6.1989, Izzet Safer 10.7.1990, Emre Karademir 3.3.1989, Semih Sencer 2.2.1989) Heat 2 1 Jamaica 39.62 Q (Oshane Bailey 9.8.1989, Dexter Lee 18.1.1991, Rasheed Dwyer 29.1.1989, Yohan Blake 26.12.1989) 2 Chinese Taipei 40.16 Q (Liang Tse-Ching 31.1.1990, Wang Ming-En 7.7.1990, Pan Po-Yu 10.3.1990, Su Yung-Chun 6.3.1990) 3 Czech republic 40.60 (Martin Ricar 28.5.1991, LukᚠŠtastný 23.2.1991, Pavel Maslák 21.2.1991, Václav Zich 4.9.1990) 4 Sweden 40.72 (Maximus Fröjd 8.10.1990, Alexander Nordkvist 15.6.1990, Benjamin Olsson 29.1.1991, Oskar Ĺberg 12.9.1989) 5 Nigeria 40.74 (Olawuyi Rahmeen 30.8.1991, Femi Owolade 15.3.1989, Ufomba Chime 24.4.1990, Ayokunle Odelusi 18.9.1989) 6 Canada 41.33 (Michael Robertson 18.6.1989, Phillip Hayle 25.7.1991, Daniel Harper 28.8.1989, Tyrone Halstead 30.5.1989) Germany DNF (Roy Schmidt 30.9.1991, Robert Hering 14.6.1990, Jasper Henkel 11.1.1989, Markus Brandt 8.12.1989) Heat 3 1 United States 39.37 Q (Dante Sales 19.2.1989, Antonio Sales 26.1.1989, Marquise Goodwin 19.11.1990, Terrell Wilks 30.12.1989) 2 Republic of South Africa 39.59 Q (Johannes Mosala 23.3.1989, Roscoe Engel 6.3.1989, Patrick Vosloo 2.5.1990, Wilhelm van der Vyver 22.8.1989) 3 Trinidad & Tobago 40.40 q (Abiola Glasgow 8.12.1990, Kendall Bacchus 20.5.1990, Zwade Edwards 30.10.1989, Shermund Allsop 21.3.1991) 4 Russia 40.43 (Mikhail Yakovlev 9.1.1989, Aleksandr Shpaer 1.8.1989, Konstantin Shabanov 17.11.1989, Igor Borzov 21.1.1989) 5 Austria 40.80 (Stephan Ender 25.2.1989, Bernhard Chudarek 3.6.1989, Lukas Reiter 9.5.1989, Dominik Distelberger 16.3.1990) 6 Senegal 42.44 (Papa Ousmane Ndiaye 3.9.1991, Aliou Wagne 18.8.1989, Ibrahima Seye 6.1.1990, Edouard Ndecky 21.10.1989) Spain DNF (Sergio González 19.9.1990, Javier Sanz 19.7.1989, Alberto Gavaldá 5.11.1992, Eusebio Cáceres 10.9.1991)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Jul 13) 1 United States 3:03.86 (Marcus Boyd 3.3.1989, Bryan Miller 31.5.1989, O'Neal Wilder 9.8.1989, Jeshua Anderson 22.6.1989) 2 Great Britain & NI 3:05.82 (Louis Persent 18.7.1990, Robert Davis 30.5.1989, Nigel Levine 30.4.1989, Jordan McGrath 3.3.1990) 3 Germany 3:06.47 (Niklas Zender 28.8.1990, Alexander Juretzko 11.4.1990, Marc-John Dombrowski 15.5.1990, Pascal Nabow 7.10.1989) 4 Jamaica 3:08.58 (Kevin Williams 7.2.1989, Nickel Ashmeade 4.7.1990, Rolando Berch 5.9.1990, Akino Ming 29.11.1990) 5 Poland 3:08.65 (Arkadiusz Wojno 27.6.1990, Michal Pietrzak 3.4.1989, Rafal Omelko 16.1.1989, Jakub Krzewina 10.10.1989) 6 Nigeria 3:12.56 (Nkami Edu 9.2.1989, Noah Akwu 23.9.1990, Ayokunle Odelusi 18.9.1989, Victor Isaiah 20.9.1989) 7 Bahamas 3:21.75 (Juan Lewis 18.9.1989, Jeffery Gibson 15.8.1990, Lesley Hanna 25.9.1989, La'sean Pickstock 4.8.1989) Trinidad & Tobago DQ (170.8) (Darnell Greig 20.3.1989, Jovon Toppin 2.1.1989, Emanuel Mayers 9.3.1989, Zwede Hewitt 18.6.1989) First Round (Jul 12) Heat 1 1 Jamaica 3:09.17 Q (Kevin Williams 7.2.1989, Rolando Berch 5.9.1990, Akino Ming 29.11.1990, Ramone McKenzie 15.11.1990) 2 Bahamas 3:10.10 Q (Juan Lewis 18.9.1989, Jeffery Gibson 15.8.1990, Lesley Hanna 25.9.1989, La'sean Pickstock 4.8.1989) 3 Hungary 3:10.20 (Martin Godaish 3.4.1989, Zoltán Kovács 19.6.1990, Máté Lukács 15.12.1990, Marcell Deák Nagy 28.1.1992) 4 Ukraine 3:11.24 (Sergey Zavyalov 19.7.1989, Igor Lukashchuk 6.6.1989, Roman Starukh 28.6.1989, Denys Teslenko 18.4.1989) 5 Puerto Rico 3:12.58 (Miguel López 9.4.1990, René Claudio 14.4.1990, Carlos Benítez 3.11.1990, Juan Carlos Vega 19.4.1990) 6 Kenya 3:13.44 (Silvester Kirwa Meli 1989, Julius Oletygor 12.12.1990, Geoffrey Kibet 5.6.1990, John Kituu Wambua 11.5.1989) 7 Australia 3:13.84 (Adam Bevis 19.3.1990, Kurt Mulcahy 12.5.1989, James Kaan 17.9.1990, Craig Huffer 27.10.1989) 8 Lithuania 3:16.75 (Valdas Valintelis 31.5.1989, Edvinas Godvisas 19.8.1991, Tomas Petrauskas 3.5.1989, Silvestras Guogis 2.3.1990) 9 Senegal 3:17.71 (Moustapha Tounkara 23.9.1991, Ibrahima Seye 6.1.1990, Papa Ousmane Ndiaye 3.9.1991, Aliou Wagne 18.8.1989) Heat 2 1 Great Britain & NI 3:06.85 Q (Louis Persent 18.7.1990, Robert Davis 30.5.1989, Nigel Levine 30.4.1989, Jordan McGrath 3.3.1990) 2 Trinidad & Tobago 3:07.60 Q (Darnell Greig 20.3.1989, Jovon Toppin 2.1.1989, Jehue Gordon 15.12.1991, Zwede Hewitt 18.6.1989) 3 Poland 3:09.23 q (Jakub Krzewina 10.10.1989, Michal Pietrzak 3.4.1989, Rafal Omelko 16.1.1989, Arkadiusz Wojno 27.6.1990) 4 Japan 3:09.61 (Tomoharu Kino 4.8.1989, Akihiro Urano 17.8.1990, Junpei Hamano 12.12.1989, Hideyuki Hirose 20.7.1989) 5 Spain 3:10.72 (Alejandro Guerrero 18.6.1989, Marc Orozco 4.9.1989, Luis Lizán 17.12.1989, Cristian González 27.3.1990) 6 Saudi Arabia 3:11.37 (Yonas Al-Hosah 8.1.1990, Ali Al-Deraan 17.4.1990, Adel Al-Nasser 17.12.1990, Ismail Al-Sabani 25.4.1989) 7 Czech republic 3:12.62 (Petr Vanek 10.1.1989, TomᚠKrupka 28.7.1989, Pavel Maslák 21.2.1991, Petr Langmaier 13.1.1990) Heat 3 1 United States 3:05.25 Q (Marcus Boyd 3.3.1989, Bryan Miller 31.5.1989, Ryan Bailey 13.4.1989, Christian Taylor 18.6.1990) 2 Germany 3:07.35 Q (Niklas Zender 28.8.1990, Alexander Juretzko 11.4.1990, Clemens Höfer 18.1.1989, Pascal Nabow 7.10.1989) 3 Nigeria 3:08.69 q (Nkami Edu 9.2.1989, Noah Akwu 23.9.1990, Ayokunle Odelusi 18.9.1989, Victor Isaiah 20.9.1989) 4 Ireland 3:10.17 (Curtis Woods 21.9.1992, Billy Ryan 17.11.1990, Jason Harvey 9.4.1991, Brian Gregan 31.12.1989) 5 Botswana 3:11.08 (Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991, Pako Seribe 7.4.1991, Shaka Ntsimako 4.7.1989, Itseng Batsholelwang 15.8.1989) 6 Italy 3:11.33 (Domenico Fontana 11.10.1989, Giacomo Panizza 30.7.1989, Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991, Mario Scapini 2.2.1989) 7 Republic of South Africa 3:12.09 (P.C. Beneke 18.7.1990, André Olivier 29.12.1989, Raaghid Fredericks 17.7.1989, Cornel Fredericks 3.3.1990) 8 France 3:13.71 (Martial Minyem 26.10.1990, Tom Chouquet 25.2.1990, Hugo Grillas 28.2.1989, Hafidhou Attoumani 22.7.1989)

100m Women

Final (Jul 9) (-0.6) 1 Jeneba Tarmoh 27.9.1989 USA 11.37 2 Ashlee Nelson 20.2.1991 GBR 11.49 3 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 11.52 4 Rosângela Santos 20.12.1990 BRA 11.63 5 Shayla Mahan 18.1.1989 USA 11.66 6 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.67 7 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 11.82 Mariya Serkova 15.3.1989 RUS DNS First Round (Jul 8) Heat 1 (-1.9) 1 Ashlee Nelson 20.2.1991 GBR 11.55 Q 2 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.85 Q 3 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 11.96 4 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 11.98 5 Weronika Wedler 17.7.1989 POL 12.02 6 Isabelle Eurenius 8.10.1989 SWE 12.19 7 Yekaterina Filatova 11.8.1989 RUS 12.28 8 Alba Obesso 31.3.1989 ESP 12.31 Heat 2 (-0.1) 1 Jeneba Tarmoh 27.9.1989 USA 11.56 Q 2 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 11.80 Q 3 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 11.83 q 4 Cornnelly Calydon 24.7.1989 FRA 11.98 5 Estela García 20.3.1989 ESP 12.03 6 Jasmin Showlah 30.5.1989 FIN 12.08 7 Olga Bludova 5.11.1991 KAZ 12.57 8 Dana Thoma 2.11.1989 NRU 13.80 9 Tahmina Kohistani 10.6.1990 AFG 15.00 Heat 3 (-1.9) 1 Elaine O'Neill 20.8.1989 GBR 12.00 Q 2 Tameka Williams 31.8.1989 SKN 12.10 Q 3 Nelcy Caicedo 18.2.1990 COL 12.12 4 Yelizaveta Bryzhina 28.11.1989 UKR 12.21 5 Susan Akene 23.3.1989 NGR 12.35 6 Alja Sitar 11.7.1992 SLO 12.38 7 Osiris Morales 18.11.1989 PUR 12.43 8 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 12.76 Heat 4 (-3.3) 1 Janelle Redhead 27.12.1989 GRN 11.76 Q 2 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 11.76 Q 3 Rosângela Santos 20.12.1990 BRA 11.78 q 4 Tameka Rawlins 19.10.1990 BAR 12.10 5 Chantal Grant 7.12.1989 CAN 12.20 6 Viktorya Pyatachenko 7.5.1989 UKR 12.26 7 Vanina Nguen 29.4.1990 BUL 12.35 8 Ivana Rozman 14.7.1989 MKD 12.96 Heat 5 (-0.8) 1 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 11.59 Q 2 Melissa Breen 17.9.1990 AUS 11.66 Q 3 Maja Mihalinec 17.12.1989 SLO 11.72 q 4 Shawna Anderson 3.5.1989 JAM 11.83 q 5 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 11.87 q 6 Allison Peter 14.7.1992 ISV 12.16 7 Jenna Jokela 8.4.1990 FIN 12.20 Heat 6 (-1.2) 1 Agnes Osazuwa 26.6.1989 NGR 11.68 Q 2 Emilie Gaydu 5.2.1989 FRA 11.69 Q 3 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.80 q 4 Kaycea Jones 8.10.1989 JAM 11.89 q 5 Sergine Kouanga 4.8.1989 CMR 11.94 6 Asuka Terada 14.1.1990 JPN 12.53 7 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 12.56 Souheir Bouali 25.5.1990 ALG DQ(162.7) Heat 7 (-1.6) 1 Mariya Serkova 15.3.1989 RUS 11.63 Q 2 Gabriela Laleva 14.4.1990 BUL 11.85 Q 3 Nadja Bahl 30.3.1992 GER 11.97 4 Martina Balboni 13.12.1989 ITA 12.01 5 Sintara Seangdee 18.5.1990 THA 12.03 6 Joan Healy 30.9.1990 IRL 12.05 7 Ewa Zarebska 26.1.1990 POL 12.09 8 Leung Hau Sze 5.9.1991 HKG 12.76 Heat 8 (-1.9) 1 Shayla Mahan 18.1.1989 USA 11.61 Q 2 Constance Mkenku 30.6.1989 RSA 11.69 Q 3 Yasmin Kwadwo 9.11.1990 GER 11.90 q 4 Ilenia Draisci 13.7.1989 ITA 12.02 5 Caroline Lundahl 16.10.1991 SWE 12.05 6 Tia Rolle 2.8.1989 BAH 12.29 7 Lin Wen-Wen 3.3.1990 TPE 12.33 8 Yelena Ryabova 3.11.1990 TKM 13.22 9 Shirley Vunatup 20.7.1991 PNG 13.58 Semi-Finals (Jul 8) Heat 1 ( 0.0) 1 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 11.56 Q 2 Shayla Mahan 18.1.1989 USA 11.66 Q 3 Melissa Breen 17.9.1990 AUS 11.70 4 Emilie Gaydu 5.2.1989 FRA 11.76 5 Gabriela Laleva 14.4.1990 BUL 11.81 6 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 11.81 7 Shawna Anderson 3.5.1989 JAM 11.84 8 Tameka Williams 31.8.1989 SKN 11.99 Heat 2 (-0.7) 1 Ashlee Nelson 20.2.1991 GBR 11.43 Q 2 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 11.58 Q 3 Agnes Osazuwa 26.6.1989 NGR 11.68 4 Janelle Redhead 27.12.1989 GRN 11.71 5 Yasmin Kwadwo 9.11.1990 GER 11.75 6 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 11.76 7 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.79 8 Maja Mihalinec 17.12.1989 SLO 11.81 Heat 3 (-0.5) 1 Jeneba Tarmoh 27.9.1989 USA 11.38 Q 2 Rosângela Santos 20.12.1990 BRA 11.51 Q 3 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 11.54 q 4 Mariya Serkova 15.3.1989 RUS 11.60 q 5 Elaine O'Neill 20.8.1989 GBR 11.75 6 Kaycea Jones 8.10.1989 JAM 11.86 7 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 11.94 8 Constance Mkenku 30.6.1989 RSA 12.13

200m Women

Final (Jul 11) (-0.9) 1 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 23.24 2 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 23.40 3 Janelle Redhead 27.12.1989 GRN 23.52 4 Souheir Bouali 25.5.1990 ALG 23.58 5 Tiffany Townsend 24.6.1989 USA 23.64 6 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 23.76 7 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 23.95 8 Jura Levy 4.11.1990 JAM 23.95 First Round (Jul 10) Heat 1 ( 0.2) 1 Janelle Redhead 27.12.1989 GRN 23.66 Q 2 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 23.98 Q 3 Lara Hoffmann 25.3.1991 GER 24.20 Q 4 Tameka Williams 31.8.1989 SKN 24.55 5 Allison Peter 14.7.1992 ISV 24.61 6 Tameka Rawlins 19.10.1990 BAR 24.66 7 Natalya Tukova 18.10.1989 KAZ 25.33 Heat 2 (-0.8) 1 Tiffany Townsend 24.6.1989 USA 23.70 Q 2 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 24.14 Q 3 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 24.30 Q 4 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 24.41 5 Sofia Hellberg-Jonsén 17.12.1989 SWE 25.05 6 Vanina Nguen 29.4.1990 BUL 25.13 7 Olga Bludova 5.11.1991 KAZ 25.55 Heat 3 (-1.5) 1 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 23.64 Q 2 Olivia Tauro 11.6.1990 AUS 24.09 Q 3 Constance Mkenku 30.6.1989 RSA 24.11 Q 4 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 24.13 q 5 Folake Akinyemi 31.3.1990 NOR 24.50 6 Jacqueline Gasser 23.2.1990 SUI 24.83 7 Athchima Engchuan 10.2.1990 THA 26.05 Heat 4 (-0.1) 1 Shaunna Thompson 8.4.1992 GBR 23.85 Q 2 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 23.89 Q 3 Trisha-Ann Hawthorne 8.11.1989 JAM 24.12 Q 4 Alyssa Conley 27.4.1991 RSA 24.44 5 Nyoka Giles 30.4.1990 TRI 24.58 6 Margot Viot 24.2.1990 FRA 24.59 7 Meliz Redif 26.3.1989 TUR 24.64 8 Marta Maffioletti 11.10.1991 ITA 24.73 Heat 5 ( 1.8) 1 Nivea Smith 18.2.1990 BAH 23.67 Q 2 Souheir Bouali 25.5.1990 ALG 23.81 Q 3 Ruth Spelmeyer 19.9.1990 GER 23.88 Q 4 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 24.02 q 5 Yelizaveta Bryzhina 28.11.1989 UKR 24.31 6 Lara Corradini 5.7.1990 ITA 24.91 7 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 25.10 Heat 6 (-0.8) 1 Jura Levy 4.11.1990 JAM 23.82 Q 2 Sade Greene 5.5.1990 BAR 24.10 Q 3 Gabriela Laleva 14.4.1990 BUL 24.38 Q 4 Wendy Pascal 13.8.1989 FRA 24.68 5 Tassporn Wannakit 23.11.1989 THA 24.86 6 Carmen Sánchez 28.11.1990 ESP 24.92 7 Valentine Arrieta 29.4.1990 SUI 24.93 Heat 7 (-1.4) 1 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 23.74 Q 2 Kimberley Hyacinthe 28.3.1989 CAN 24.00 Q 3 Alena Tamkova 30.5.1990 RUS 24.04 Q 4 Weronika Wedler 17.7.1989 POL 24.14 q 5 Viktorya Pyatachenko 7.5.1989 UKR 24.53 6 Estela García 20.3.1989 ESP 24.67 7 Yen Tai-Ting 24.1.1990 TPE 25.57 8 Shashipraba Jayasinghe 16.5.1990 SRI 25.62 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 (-1.9) 1 Meritzer Williams 1.1.1989 SKN 23.77 Q 2 Jura Levy 4.11.1990 JAM 23.92 Q 3 Shaunna Thompson 8.4.1992 GBR 23.95 4 Olivia Tauro 11.6.1990 AUS 24.12 5 Weronika Wedler 17.7.1989 POL 24.17 6 Constance Mkenku 30.6.1989 RSA 24.29 7 Sade Greene 5.5.1990 BAR 24.32 8 Lara Hoffmann 25.3.1991 GER 24.55 Heat 2 (-1.1) 1 Tiffany Townsend 24.6.1989 USA 23.65 Q 2 Anna Kielbasinska 26.6.1990 POL 23.80 Q 3 Kimberley Hyacinthe 28.3.1989 CAN 23.81 4 Ruth Spelmeyer 19.9.1990 GER 23.81 5 Nivea Smith 18.2.1990 BAH 23.84 6 Gabriela Laleva 14.4.1990 BUL 24.07 7 Alena Tamkova 30.5.1990 RUS 24.07 8 Niamh Whelan 26.7.1990 IRL 24.24 Heat 3 (-0.1) 1 Janelle Redhead 27.12.1989 GRN 23.47 Q 2 Sheniqua Ferguson 24.11.1989 BAH 23.49 Q 3 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 23.57 q 4 Souheir Bouali 25.5.1990 ALG 23.67 q 5 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 23.68 6 Andreea Ogrezeanu 24.3.1990 ROU 24.00 7 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 24.37 Trisha-Ann Hawthorne 8.11.1989 JAM DNS

400m Women

Final (Jul 10) 1 Shade Abugan 17.12.1990 NGR 51.84 2 Jessica Beard 8.1.1989 USA 52.09 3 Susana Clement 18.8.1989 CUB 52.36 4 Racheal Nachula 14.1.1990 ZAM 52.44 5 Yuliya Baraley 25.4.1990 UKR 53.18 6 Angeline Blackburn 17.8.1989 AUS 53.43 7 Lanie Whittaker 21.5.1991 USA 53.98 8 Fabienne Kohlmann 6.11.1989 GER 54.12 First Round (Jul 8) Heat 1 1 Yuliya Baraley 25.4.1990 UKR 54.61 Q 2 Lanie Whittaker 21.5.1991 USA 54.74 Q 3 Moa Hjelmer 19.6.1990 SWE 55.32 Q 4 Mara Weekes 29.9.1991 BAR 55.34 Q 5 Antonique Campbell 19.10.1991 JAM 56.27 6 Alexandra Štuková 2.7.1990 SVK 56.33 7 Joceline Monteiro 10.5.1990 POR 56.57 8 Martina Xuereb 22.3.1991 MLT 56.84 Heat 2 1 Shade Abugan 17.12.1990 NGR 53.71 Q 2 Fabienne Kohlmann 6.11.1989 GER 53.85 Q 3 Natália Zsigovics 20.3.1991 HUN 54.67 Q 4 Karla Dueńas 31.3.1989 MEX 54.90 Q 5 Josefin Magnusson 22.9.1989 SWE 54.93 q 6 Olga Zemlyak 16.1.1990 UKR 55.12 q 7 Mihaela Nunu 10.5.1989 ROU 56.01 Heat 3 1 Racheal Nachula 14.1.1990 ZAM 52.65 Q 2 Susana Clement 18.8.1989 CUB 53.85 Q 3 Berenice Manimba 3.5.1989 FRA 54.16 Q 4 Aleksandra Bulanova 10.6.1989 RUS 54.38 Q 5 Latoya McDermott 7.1.1990 JAM 54.62 q 6 Alyssa Johnson 26.5.1991 CAN 55.66 q 7 Julia Müller-Foell 13.2.1989 GER 55.99 8 Francesca Xuereb 22.3.1991 MLT 56.33 Heat 4 1 Jessica Beard 8.1.1989 USA 53.65 Q 2 Olesea Cojuhari 29.3.1990 MDA 54.56 Q 3 Meliz Redif 26.3.1989 TUR 54.91 Q 4 Natalie Geiger 13.10.1990 CAN 55.13 Q 5 Valeria Palacios 20.1.1989 MEX 56.07 6 Benedikte Hauge 19.1.1989 NOR 56.08 7 Yen Tai-Ting 24.1.1990 TPE 57.52 8 Machettira Poovamma 5.6.1990 IND 57.94 Heat 5 1 Angeline Blackburn 17.8.1989 AUS 53.82 Q 2 Britney St.Louis 15.1.1989 TRI 54.67 Q 3 Liliya Gafiyatullina 1.2.1990 RUS 54.95 Q 4 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 55.38 Q 5 Floria Guei 2.5.1990 FRA 55.74 6 Florina Rusu 5.4.1989 ROU 57.12 7 Oslyn Collins 12.12.1989 GUY 61.20 Rania Al-Qebali 9.1.1991 JOR DQ(163.3) Semi-Finals (Jul 9) Heat 1 1 Shade Abugan 17.12.1990 NGR 51.92 Q 2 Angeline Blackburn 17.8.1989 AUS 52.90 Q 3 Lanie Whittaker 21.5.1991 USA 53.61 q 4 Moa Hjelmer 19.6.1990 SWE 54.12 5 Latoya McDermott 7.1.1990 JAM 54.15 6 Aleksandra Bulanova 10.6.1989 RUS 54.18 7 Alyssa Johnson 26.5.1991 CAN 55.86 Britney St.Louis 15.1.1989 TRI DQ(163.3) Heat 2 1 Susana Clement 18.8.1989 CUB 52.90 Q 2 Racheal Nachula 14.1.1990 ZAM 52.95 Q 3 Fabienne Kohlmann 6.11.1989 GER 53.78 q 4 Natália Zsigovics 20.3.1991 HUN 54.15 5 Meliz Redif 26.3.1989 TUR 54.29 6 Natalie Geiger 13.10.1990 CAN 54.50 7 Olga Zemlyak 16.1.1990 UKR 54.66 8 Mara Weekes 29.9.1991 BAR 55.61 Heat 3 1 Jessica Beard 8.1.1989 USA 52.59 Q 2 Yuliya Baraley 25.4.1990 UKR 53.48 Q 3 Olesea Cojuhari 29.3.1990 MDA 53.80 4 Berenice Manimba 3.5.1989 FRA 53.85 5 Liliya Gafiyatullina 1.2.1990 RUS 54.17 6 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 54.98 7 Josefin Magnusson 22.9.1989 SWE 55.34 Karla Dueńas 31.3.1989 MEX DQ(163.3)

800m Women

Final (Jul 11) 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:00.06 2 Merve Aydin 17.3.1990 TUR 2:00.92 3 Machteld Mulder 21.2.1989 NED 2:02.05 4 Alison Leonard 17.3.1990 GBR 2:02.15 5 Winny Chebet 20.12.1990 KEN 2:04.13 6 Sofia Öberg 30.5.1990 SWE 2:05.07 7 Trychelle Kingdom 13.9.1990 AUS 2:06.84 8 Amina Bakhit 14.11.1990 SUD 2:10.71 First Round (Jul 8) Heat 1 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:09.68 Q 2 Winny Chebet 20.12.1990 KEN 2:09.92 Q 3 Stefanie Barmet 29.2.1992 SUI 2:10.06 Q 4 Natalija Piliušina 22.10.1990 LTU 2:10.39 Q 5 Eléni Theodorakopou 3.7.1989 GRE 2:10.79 6 Olga Bibik 5.2.1990 UKR 2:10.80 7 Jessica Smith 11.10.1989 CAN 2:11.26 8 Meliha Erdogan 1990 TUR 2:15.27 9 Kim Baglietto 27.10.1992 GIB 2:21.07 Heat 2 1 Amina Bakhit 14.11.1990 SUD 2:08.16 Q 2 Djeneba Camara 17.11.1990 FRA 2:08.26 Q 3 Alison Leonard 17.3.1990 GBR 2:08.26 Q 4 Katarina Zarudnaya 21.2.1989 RUS 2:08.27 Q 5 Anne Kesselring 4.12.1989 GER 2:08.33 q 6 Tintu Luka 26.4.1989 IND 2:09.20 q 7 Sianne Toemoe 17.6.1989 AUS 2:09.48 8 Ciara Everard 10.7.1990 IRL 2:09.85 9 Camilla Dencer 17.1.1990 USA 2:10.32 Heat 3 1 Sofia Öberg 30.5.1990 SWE 2:08.16 Q 2 Machteld Mulder 21.2.1989 NED 2:09.10 Q 3 Khadija Afrayat 8.11.1989 MAR 2:09.34 Q 4 Bindu Simon Rajam 20.4.1989 IND 2:09.51 Q 5 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 2:09.55 6 Medina Kadir 18.5.1991 ETH 2:10.15 7 Heidi Pappila 24.7.1989 FIN 2:11.23 8 Alicja Benedyk 17.2.1990 POL 2:11.92 Rana Masood 19.6.1991 PLE DNF Heat 4 1 Merve Aydin 17.3.1990 TUR 2:06.89 Q 2 Trychelle Kingdom 13.9.1990 AUS 2:07.77 Q 3 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:07.77 Q 4 Angela Smit 16.8.1991 NZL 2:08.15 Q 5 Jessica Zeidler 29.1.1991 GER 2:08.83 q 6 Ruriko Kubo 23.1.1989 JPN 2:09.70 7 Caster Semenya 7.1.1991 RSA 2:11.98 8 Sarah McCurdy 5.6.1990 USA 2:12.67 9 Ehssan Arbab 9.1.1991 SUD 2:13.22 Heat 5 1 Jessica Parry 25.4.1991 CAN 2:08.20 Q 2 Volha Rulevich 27.5.1989 BLR 2:08.49 Q 3 Juana Méndez 29.4.1990 CUB 2:08.60 Q 4 Lynsey Sharp 11.7.1990 GBR 2:08.80 Q 5 Grace Mbuthye Kimanzi 1.3.1992 KEN 2:09.23 q 6 Florina Pierdevara 29.3.1990 ROU 2:09.55 7 Sheto Wencha 25.8.1991 ETH 2:12.06 8 Marina Puhach 24.1.1989 UKR 2:12.44 9 Magdalena Stankiewicz 1.8.1989 POL 2:15.02 Semi-Finals (Jul 9) Heat 1 1 Merve Aydin 17.3.1990 TUR 2:06.94 Q 2 Machteld Mulder 21.2.1989 NED 2:07.91 Q 3 Stefanie Barmet 29.2.1992 SUI 2:08.70 4 Angela Smit 16.8.1991 NZL 2:08.73 5 Grace Mbuthye Kimanzi 1.3.1992 KEN 2:08.83 6 Lynsey Sharp 11.7.1990 GBR 2:09.00 7 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:10.07 8 Natalija Piliušina 22.10.1990 LTU 2:10.90 Heat 2 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:05.10 Q 2 Trychelle Kingdom 13.9.1990 AUS 2:05.66 Q 3 Tintu Luka 26.4.1989 IND 2:06.51 4 Jessica Parry 25.4.1991 CAN 2:06.72 5 Juana Méndez 29.4.1990 CUB 2:06.91 6 Jessica Zeidler 29.1.1991 GER 2:07.43 7 Khadija Afrayat 8.11.1989 MAR 2:11.46 8 Djeneba Camara 17.11.1990 FRA 2:15.26 Heat 3 1 Alison Leonard 17.3.1990 GBR 2:04.07 Q 2 Winny Chebet 20.12.1990 KEN 2:04.42 Q 3 Amina Bakhit 14.11.1990 SUD 2:05.06 q 4 Sofia Öberg 30.5.1990 SWE 2:05.43 q 5 Volha Rulevich 27.5.1989 BLR 2:05.65 6 Anne Kesselring 4.12.1989 GER 2:06.66 7 Bindu Simon Rajam 20.4.1989 IND 2:10.28 8 Katarina Zarudnaya 21.2.1989 RUS 2:10.69

1500m Women

Final (Jul 13) 1 Stephanie Twell 17.8.1989 GBR 4:15.09 2 Kalkidan Gezahegne 8.5.1991 ETH 4:16.58 3 Emma Pallant 4.6.1989 GBR 4:17.06 4 Jordan Hasay 21.9.1991 USA 4:19.02 5 Bridey Delaney 16.7.1989 AUS 4:21.20 6 Alexandra Kosinski 29.3.1989 USA 4:21.26 7 Jana Sussmann 12.10.1990 GER 4:21.82 8 Yekaterina Gorbunova 17.1.1989 RUS 4:22.41 9 Asmerawork Bekele 5.8.1992 ETH 4:24.70 10 Ciara Mageean 12.3.1992 IRL 4:26.87 11 Ioana Doaga 5.4.1992 ROU 4:28.21 12 Stacy Chepkemboi Ndiwa 6.12.1992 KEN 4:40.58 First Round (Jul 11) Heat 1 1 Alexandra Kosinski 29.3.1989 USA 4:19.14 Q 2 Stephanie Twell 17.8.1989 GBR 4:19.18 Q 3 Bridey Delaney 16.7.1989 AUS 4:20.82 Q 4 Ciara Mageean 12.3.1992 IRL 4:21.73 q 5 Diana Sujew 2.11.1990 GER 4:21.82 6 Sheila Chepkirui 27.12.1990 KEN 4:24.21 7 Jessica O'Connell 10.2.1989 CAN 4:24.73 8 Hannah Barker 2.3.1989 NZL 4:30.12 9 Evangelina Thomas 16.11.1991 ARG 4:33.11 10 Nathalie Rohlén 19.7.1990 SWE 4:33.82 11 Antonija Zalac 13.1.1990 CRO 4:33.91 12 Yuliya Kutah 18.8.1991 UKR 4:38.96 Amina Bakhit 14.11.1990 SUD DNF Heat 2 1 Kalkidan Gezahegne 8.5.1991 ETH 4:19.60 Q 2 Emma Pallant 4.6.1989 GBR 4:21.67 Q 3 Jana Sussmann 12.10.1990 GER 4:22.40 Q 4 Viktoriya Poliudina 29.6.1989 KGZ 4:26.03 5 Olesea Smovjenco 23.9.1989 MDA 4:26.55 6 Claire Andreani 12.2.1991 FRA 4:27.00 7 Daniela Cuńha 30.4.1990 POR 4:31.20 8 Katarzyna Broniatowska 22.2.1990 POL 4:31.28 9 Lyudmyla Kovalenko 26.6.1989 UKR 4:38.18 10 Ntebaleng Letsela 11.2.1990 LES 4:54.90 11 Anate Bampouni 21.7.1991 TOG 5:07.35 Heat 3 1 Asmerawork Bekele 5.8.1992 ETH 4:17.05 Q 2 Ioana Doaga 5.4.1992 ROU 4:18.28 Q 3 Yekaterina Gorbunova 17.1.1989 RUS 4:18.55 Q 4 Stacy Chepkemboi Ndiwa 6.12.1992 KEN 4:20.68 q 5 Jordan Hasay 21.9.1991 USA 4:20.82 q 6 Kendra Schaff 2.4.1990 CAN 4:22.29 7 Bogdana Mimic 9.1.1989 SRB 4:24.91 8 Sara Treacy 22.6.1989 IRL 4:26.28 9 Ehssan Arbab 9.1.1991 SUD 4:26.40 10 Chloe Tighe 28.9.1990 AUS 4:30.19 11 Matea Matoševic 14.3.1989 CRO 4:30.73

3000m Women

Final (Jul 12) 1 Mercy Cherono 7.5.1991 KEN 8:58.07 2 Bizunesh Urgesa 18.6.1989 ETH 8:58.90 3 Frehiwot Goshu 28.6.1990 ETH 9:03.76 4 Marina Gordeyeva 6.7.1989 RUS 9:11.59 5 Jacklin Chebii 10.11.1992 KEN 9:12.85 6 Laurynne Chetelat 18.2.1990 USA 9:15.11 7 Yekaterina Gorbunova 17.1.1989 RUS 9:15.59 8 Tamara Jewet 26.4.1990 CAN 9:15.74 9 Joanne Harvey 27.9.1989 GBR 9:15.98 10 Rei Ohara 10.8.1990 JPN 9:16.09 11 Lauren Howarth 21.4.1990 GBR 9:16.92 12 Michi Numata 6.5.1989 JPN 9:20.46 13 Bogdana Mimic 9.1.1989 SRB 9:29.34 14 Olga Skrypak 2.12.1990 UKR 9:31.89 15 Kim Seong-Eun 24.2.1989 KOR 9:38.85 16 Doreen Chesang 12.8.1990 UGA 9:41.24 17 Lyudmyla Kovalenko 26.6.1989 UKR 9:42.05 18 Karolina Waszak 10.1.1989 POL 10:07.77

5000m Women

Final (Jul 8) 1 Sule Utura 8.2.1990 ETH 16:15.59 2 Genzebe Dibaba 8.2.1991 ETH 16:16.75 3 Nelly Ngeiywo 10.1.1992 KEN 16:17.96 4 Lucia Kamene Muangi 26.6.1992 KEN 16:25.04 5 Kasumi Nishihara 1.3.1989 JPN 16:33.28 6 Olga Skrypak 2.12.1990 UKR 16:36.46 7 Kendra Schaff 2.4.1990 CAN 16:37.79 8 Emily Pidgeon 1.6.1989 GBR 16:41.29 9 Nanako Hayashi 9.3.1989 JPN 16:41.67 10 Kim Seong-Eun 24.2.1989 KOR 16:42.17 11 Catherine White 24.7.1989 USA 16:48.70 12 Ashley Higginson 17.3.1989 USA 17:19.54

3000mh Women

Final (Jul 10) 1 Christine Muyanga 21.3.1991 KEN 9:31.35 2 Elizabeth Mueni 28.12.1991 KEN 9:36.50 3 Korahubish Itaa 28.2.1992 ETH 9:37.81 4 Halima Hassen 10.11.1992 ETH 9:38.44 5 Sandra Eriksson 4.6.1989 FIN 10:00.87 6 Polina Jelizarova 1.5.1989 LAT 10:07.15 7 Alexandra Kudryashova 18.7.1990 RUS 10:12.74 8 Lucie Sekanová 5.8.1989 CZE 10:16.31 9 Jessica Furlan 15.3.1990 CAN 10:16.32 10 Mariya Shatalova 1.3.1989 UKR 10:16.54 11 Valeria Roffino 9.4.1990 ITA 10:25.84 12 Gülcan Mingir 21.5.1989 TUR 10:29.77 First Round (Jul 8) Heat 1 1 Elizabeth Mueni 28.12.1991 KEN 10:07.47 Q 2 Korahubish Itaa 28.2.1992 ETH 10:08.15 Q 3 Polina Jelizarova 1.5.1989 LAT 10:10.39 Q 4 Alexandra Kudryashova 18.7.1990 RUS 10:11.82 Q 5 Gülcan Mingir 21.5.1989 TUR 10:15.67 q 6 Lucie Sekanová 5.8.1989 CZE 10:22.18 q 7 Valeria Roffino 9.4.1990 ITA 10:23.72 q 8 Jessica Furlan 15.3.1990 CAN 10:23.88 q 9 Rebecca Wade 9.2.1989 USA 10:24.14 10 Julia Kick 10.5.1990 GER 10:34.83 11 Ecaterina Gheorghiu 15.10.1989 ROU 10:41.46 12 Monika Křrra 5.9.1989 NOR 10:42.94 13 Sarah Hattab 15.1.1989 ALG 10:46.63 14 Íris Anna Skúladóttir 30.8.1989 ISL 10:50.45 15 Tara Jameson 19.7.1991 IRL 10:57.47 Heat 2 1 Christine Muyanga 21.3.1991 KEN 9:59.88 Q 2 Halima Hassen 10.11.1992 ETH 10:00.27 Q 3 Sandra Eriksson 4.6.1989 FIN 10:17.92 Q 4 Mariya Shatalova 1.3.1989 UKR 10:19.20 Q 5 Martina Barinová 28.1.1990 CZE 10:30.61 6 Elizabeth Graney 23.10.1989 USA 10:37.96 7 Chantelle Groenewoud 3.3.1989 CAN 10:38.68 8 Klara Bodinsson 11.6.1990 SWE 10:41.62 9 Renata Krasnova 21.12.1990 RUS 10:43.71 10 Sarah McSweeney 8.1.1990 NZL 10:44.07 11 Carla Rocha 25.4.1990 POR 10:49.19 12 Diana Sujew 2.11.1990 GER 10:50.87 13 Liliana Wodkowska 20.7.1990 POL 10:54.06 14 Marina Podkorytova 3.9.1989 KAZ 11:04.56 Mathilde Carrez 30.10.1989 FRA DNF

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Jul 12) (-2.4) 1 Teona Rodgers 26.6.1989 USA 13.40 2 Shermaine Williams 4.2.1990 JAM 13.48 3 Belkis Milanés 16.1.1990 CUB 13.49 4 Alina Talai 14.5.1989 BLR 13.50 5 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 13.55 6 Natasha Ruddock 14.1.1989 JAM 13.70 7 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 13.72 8 Kierre Beckles 21.5.1990 BAR 13.96 First Round (Jul 10) Heat 1 (-1.3) 1 Teona Rodgers 26.6.1989 USA 13.53 Q 2 Marika Partinen 20.1.1990 FIN 13.97 Q 3 Nicole Kroonenburg 14.3.1989 NED 14.11 Q 4 Emma Tuvesson 6.3.1991 SWE 14.20 Q 5 Marzena Koscielniak 28.12.1989 POL 14.26 6 Meng Yuan 12.4.1989 CHN 14.30 7 Merita Bytyqiova 12.1.1989 SVK 14.51 8 Agustina Bawele 7.8.1991 INA 15.11 Heat 2 (-1.8) 1 Cindy Roleder 21.8.1989 GER 13.98 Q 2 Asuka Terada 14.1.1990 JPN 14.09 Q 3 Tine Teigene Dalen 2.11.1990 NOR 14.14 Q 4 Katerina Rajmová 1.11.1989 CZE 14.15 Q 5 Kärt Kuningas 9.3.1989 EST 14.24 6 Vashti Thomas 21.4.1990 USA 14.39 7 Sara Strajnar 8.5.1989 SLO 14.47 8 Sandra Lawler 25.12.1990 IRL 14.58 Heat 3 (-1.6) 1 Belkis Milanés 16.1.1990 CUB 13.62 Q 2 Natasha Ruddock 14.1.1989 JAM 13.73 Q 3 Aisseta Diawara 29.6.1989 FRA 13.78 Q 4 Justyna Rybak 4.10.1989 POL 13.81 Q 5 Anna Nastusenko 5.6.1990 RUS 13.89 q 6 Mairead Murphy 10.4.1989 IRL 14.21 7 Junel Anderson 30.1.1990 AUT 14.34 8 Elminette Beckmann 23.11.1989 RSA 14.83 Heat 4 ( 1.2) 1 Alina Talai 14.5.1989 BLR 13.34 Q 2 Shermaine Williams 4.2.1990 JAM 13.38 Q 3 Jessica Alcan 22.4.1991 FRA 13.62 Q 4 Lisa Urech 27.7.1989 SUI 13.70 Q 5 Claudia Viljoen 1.5.1989 RSA 13.87 q 6 Matilda Bogdanoff 8.10.1990 FIN 13.93 q 7 Anastasiya Stoyanova 24.7.1989 UKR 14.15 8 Lecabela Quaresma 26.12.1989 STP 14.81 Heat 5 (-2.0) 1 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 13.66 Q 2 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 13.72 Q 3 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.92 Q 4 Kierre Beckles 21.5.1990 BAR 13.95 Q 5 Karelie Edwards 30.3.1990 CAN 14.01 q 6 Giulia Pennella 27.10.1989 ITA 14.14 7 Gorana Cvijetic 1.2.1989 BIH 14.26 8 Ljubica Milos 20.9.1989 CHI 14.29 9 Chang Hsin-Fang 2.7.1990 TPE 14.37 Semi-Finals (Jul 11) Heat 1 (-0.3) 1 Belkis Milanés 16.1.1990 CUB 13.46 Q 2 Krystal Bodie 3.1.1990 BAH 13.57 Q 3 Lisa Urech 27.7.1989 SUI 13.72 4 Marika Partinen 20.1.1990 FIN 13.84 5 Asuka Terada 14.1.1990 JPN 13.85 6 Tine Teigene Dalen 2.11.1990 NOR 13.98 7 Anna Nastusenko 5.6.1990 RUS 13.99 8 Claudia Viljoen 1.5.1989 RSA 14.08 Heat 2 (-0.3) 1 Alina Talai 14.5.1989 BLR 13.31 Q 2 Shermaine Williams 4.2.1990 JAM 13.37 Q 3 Kierre Beckles 21.5.1990 BAR 13.44 q 4 Anne Zagré 13.3.1990 BEL 13.56 q 5 Aisseta Diawara 29.6.1989 FRA 13.64 6 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.82 7 Katerina Rajmová 1.11.1989 CZE 14.39 Karelie Edwards 30.3.1990 CAN DNF Heat 3 (-1.5) 1 Teona Rodgers 26.6.1989 USA 13.43 Q 2 Natasha Ruddock 14.1.1989 JAM 13.79 Q 3 Justyna Rybak 4.10.1989 POL 13.79 4 Jessica Alcan 22.4.1991 FRA 13.84 5 Emma Tuvesson 6.3.1991 SWE 14.08 6 Nicole Kroonenburg 14.3.1989 NED 14.10 7 Cindy Roleder 21.8.1989 GER 14.10 8 Matilda Bogdanoff 8.10.1990 FIN 14.12

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 11) 1 Takecia Jameson 11.8.1989 USA 56.29 2 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 56.84 3 Meghan Beesley 15.11.1989 GBR 57.08 4 Hanna Titimets 5.3.1989 UKR 57.22 5 Laura Hansen 7.5.1990 GER 57.46 6 Hanna Yaroshchuk 24.11.1989 UKR 58.43 7 Frida Persson 14.12.1989 SWE 58.62 8 Nikita Tracey 18.9.1990 JAM 59.05 First Round (Jul 9) Heat 1 1 Andreea Ionescu 10.3.1990 ROU 59.05 Q 2 Fayza Omer Jomaa 17.8.1989 SUD 59.51 Q 3 Meghan Beesley 15.11.1989 GBR 59.83 Q 4 Kalyn Sheehan 20.11.1989 IRL 59.88 5 Emilia Granqvist 27.3.1990 SWE 60.59 6 Taissa Makhmayeva 16.2.1990 KAZ 62.16 Heat 2 1 Sarah Wells 10.11.1989 CAN 58.89 Q 2 Shana-Gaye Tracey 3.10.1990 JAM 58.95 Q 3 Hanna Titimets 5.3.1989 UKR 59.16 Q 4 Monika Kopycka 9.2.1989 POL 59.41 q 5 Amélie Fosse 21.11.1989 FRA 59.97 6 Emma Millard 10.8.1990 FIN 60.13 7 Kori Carter 3.6.1992 USA 61.20 8 Mila Andric 1.3.1990 SRB 61.40 Heat 3 1 Frida Persson 14.12.1989 SWE 58.81 Q 2 Takecia Jameson 11.8.1989 USA 59.16 Q 3 Laura Hansen 7.5.1990 GER 59.20 Q 4 Olesya Tsaranok 3.7.1989 RUS 59.97 5 Jessie Barr 24.7.1989 IRL 60.00 6 Latoya Griffith 7.2.1990 BAR 60.61 7 Evelin Farsang 6.8.1989 HUN 61.57 Heat 4 1 Nikita Tracey 18.9.1990 JAM 57.58 Q 2 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 58.40 Q 3 Hanna Yaroshchuk 24.11.1989 UKR 58.58 Q 4 Benedikte Hauge 19.1.1989 NOR 58.89 q 5 Brittney McGlone 8.9.1989 AUS 59.39 q 6 Christiane Klopsch 21.8.1990 GER 59.50 q 7 Gorana Cvijetic 1.2.1989 BIH 60.67 8 Elif Yildirim 14.2.1990 TUR 61.06 Semi-Finals (Jul 10) Heat 1 1 Meghan Beesley 15.11.1989 GBR 57.24 Q 2 Janeil Bellille 18.6.1989 TRI 57.54 Q 3 Nikita Tracey 18.9.1990 JAM 57.84 Q 4 Hanna Yaroshchuk 24.11.1989 UKR 58.00 q 5 Andreea Ionescu 10.3.1990 ROU 58.21 6 Fayza Omer Jomaa 17.8.1989 SUD 58.22 7 Benedikte Hauge 19.1.1989 NOR 59.16 8 Christiane Klopsch 21.8.1990 GER 60.39 Heat 2 1 Takecia Jameson 11.8.1989 USA 57.31 Q 2 Laura Hansen 7.5.1990 GER 57.73 Q 3 Hanna Titimets 5.3.1989 UKR 57.86 Q 4 Frida Persson 14.12.1989 SWE 58.04 q 5 Sarah Wells 10.11.1989 CAN 58.58 6 Monika Kopycka 9.2.1989 POL 59.34 7 Brittney McGlone 8.9.1989 AUS 60.05 Shana-Gaye Tracey 3.10.1990 JAM DNF

High Jump Women

Final (Jul 10) 1 Kimberly Jess 30.1.1992 GER 1.86 2 Mirela Demireva 28.9.1989 BUL 1.86 =3 Hannelore Desmet 25.2.1989 BEL 1.86 Lesyaní Mayor 8.7.1989 CUB 1.86 5 Zoe Timmers 25.5.1989 AUS 1.82 6 Esthera Petre 13.5.1990 ROU 1.82 7 Natalya Mamlina 16.3.1991 RUS 1.82 =8 Anja Saumweber 2.5.1991 GER 1.78 Ellen Björklund 24.1.1990 SWE 1.78 =10 Burcu Ayhan 3.5.1990 TUR 1.78 Shanay Briscoe 7.8.1992 USA 1.78 12 Esther van der Lijcke 19.8.1989 NED 1.73 13 Pamela Hughes 16.1.1989 IRL 1.73 Qualification (Jul 8) Group A =1 Zoe Timmers 25.5.1989 AUS 1.81 q Hannelore Desmet 25.2.1989 BEL 1.81 q 3 Esthera Petre 13.5.1990 ROU 1.81 q 4 Burcu Ayhan 3.5.1990 TUR 1.81 q 5 Pamela Hughes 16.1.1989 IRL 1.78 q 6 Ellen Björklund 24.1.1990 SWE 1.78 q 7 Anja Saumweber 2.5.1991 GER 1.78 q =8 Maryia Nestsiarchuk 14.8.1989 BLR 1.78 Ana Šimic 5.5.1990 CRO 1.78 Yekaterina Bolshakova 23.4.1991 RUS 1.78 11 Michalina Kwasniewska 22.10.1991 POL 1.74 12 Jessica Merriweather 21.7.1989 USA 1.74 13 Tonje Angelsen 17.1.1990 NOR 1.70 =14 Barbara Szabó 17.2.1990 HUN 1.65 Ilva Bikanova 12.12.1990 LAT 1.65 Marcoleen Pretorius 25.7.1989 RSA NH Group B 1 Kimberly Jess 30.1.1992 GER 1.81 q =2 Natalya Mamlina 16.3.1991 RUS 1.81 q Shanay Briscoe 7.8.1992 USA 1.81 q 4 Mirela Demireva 28.9.1989 BUL 1.81 q 5 Esther van der Lijcke 19.8.1989 NED 1.78 q 6 Lesyaní Mayor 8.7.1989 CUB 1.78 q 7 Martyna Bielawaska 15.11.1990 POL 1.78 =8 Marija Vukovic 21.1.1992 MNE 1.78 Ezgi Sevilmis 21.6.1989 TUR 1.78 =10 Holly Parent 8.1.1991 CAN 1.74 Dímitra Nazíri 7.5.1989 GRE 1.74 12 Airine Palsyte 13.7.1992 LTU 1.74 13 Victoria Dronsfield 6.6.1991 SWE 1.74 =14 Marina Schneider 19.1.1990 AUT 1.74 Magdalena Nová 27.10.1992 CZE 1.74 16 Klára Ábelová 8.5.1992 SVK 1.70 17 Elena Vallortigara 21.9.1991 ITA 1.65

Pole Vault Women

Final (Jul 11) 1 Valeriya Volik 11.5.1989 RUS 4.40 2 Yekaterina Kolesova 4.9.1990 RUS 4.40 3 Ekateríni Stefanídi 4.2.1990 GRE 4.25 4 Rachel Laurent 21.9.1989 USA 4.25 5 Vicky Parnov 24.10.1990 AUS 4.20 6 Vanessa Vandy 14.5.1989 FIN 4.20 7 Natasha Benner 1.1.1990 GER 4.10 =8 Petra Olsen 2.10.1990 SWE 4.10 Leslie Brost 28.9.1989 USA 4.10 10 Ann Katrin Schwartz 7.11.1989 GER 4.00 11 Hortense Lecuyot 4.2.1989 FRA 4.00 12 Ariane Beaumont-Courteau 11.1.1990 CAN 4.00 Qualification (Jul 9) Group A =1 Vicky Parnov 24.10.1990 AUS 4.00 q Ann Katrin Schwartz 7.11.1989 GER 4.00 q 3 Petra Olsen 2.10.1990 SWE 4.00 q 4 Yekaterina Kolesova 4.9.1990 RUS 4.00 q 5 Leslie Brost 28.9.1989 USA 3.90 q 6 Ariane Beaumont-Courteau 11.1.1990 CAN 3.90 q 7 Jade Ive 22.1.1992 GBR 3.90 =8 Wu Yutong 6.5.1990 CHN 3.80 Agnieszka Kolasa 20.5.1992 POL 3.80 10 Caroline Bonde Holm 19.7.1990 DEN 3.65 11 Ángela Arias 25.4.1989 ESP 3.65 12 Marion Lotout 19.11.1989 FRA 3.65 Group B 1 Valeriya Volik 11.5.1989 RUS 4.00 q =2 Vanessa Vandy 14.5.1989 FIN 4.00 q Natasha Benner 1.1.1990 GER 4.00 q 4 Rachel Laurent 21.9.1989 USA 4.00 q 5 Ekateríni Stefanídi 4.2.1990 GRE 3.90 q 6 Hortense Lecuyot 4.2.1989 FRA 3.90 q 7 Jesica Soto 18.1.1990 ESP 3.80 =8 Rachel Birtles 22.5.1990 AUS 3.65 Giorgia Benecchi 9.7.1989 ITA 3.65 Joanna Michalska 17.8.1989 POL 3.65 Iben Hřgh-Pedersen 14.8.1990 DEN NH Denise Groot 26.5.1990 NED NH Madeleine Nilsson 7.9.1990 SWE NH

Long Jump Women

Final (Jul 12) 1 Ivana Španovic 10.5.1990 SRB 6.61 ( 6.33/-0.4 x 6.61/-1.3 6.38/-1.6 6.41/-1.7 6.55/-0.6) 2 Nastassia Mironchyk 13.4.1989 BLR 6.46 ( 6.10/-0.8 6.23/-0.6 6.46/-1.3 6.11/-1.3 6.42/-1.5 6.14/-0.1) 3 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 6.41 ( 6.05/-1.1 6.24/-2.1 6.32/-1.6 6.30/-1.6 x 6.41/-1.9) 4 Ksenia Achkinadze 14.1.1989 GER 6.33 ( 3.01/-1.0 6.09/-1.3 6.33/-2.2 x x 6.17/-1.0) 5 Arantxa King 27.11.1989 BER 6.31 ( x 6.17/-2.6 6.22/-0.6 6.31/-1.2 6.09/-1.0 6.30/-1.2) 6 Eileen Matthes 20.7.1989 GER 6.28 ( 5.81/-1.7 6.01/-1.6 6.28/-1.4 6.24/-0.4 6.17/-1.9 5.96/-0.2) 7 Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 6.27 ( x 6.20/-2.3 4.71/-0.7 6.27/-2.0 6.17/-1.1 6.00/-0.7) 8 Abigail Irozuru 3.1.1990 GBR 6.16 ( 5.95/-0.1 6.16/-1.7 x 3.63/-2.0 x 5.97/-0.8) 9 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 5.99 ( x 5.99/-1.0 5.98/-1.1) 10 Dóra Végvári 16.1.1990 HUN 5.92 ( 5.87/-0.8 5.92/-1.4 5.83/-1.2) 11 Daniella Sacama Isidore 8.6.1990 FRA 5.83 ( 5.65/-1.7 5.83/-0.3 x) 12 Svetlana Fomina 20.11.1989 RUS 5.76 ( 5.76/-0.9 x x) Qualification (Jul 11) Group A 1 Ksenia Achkinadze 14.1.1989 GER 6.43 Q ( 6.17/-2.4 6.43/-1.4 -) =2 Arantxa King 27.11.1989 BER 6.28 Q ( 6.28/-1.6 - -) Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 6.28 Q ( 6.28/-0.3 - -) 4 Nastassia Mironchyk 13.4.1989 BLR 6.23 q ( 6.13/-0.9 6.23/-1.8 6.15/-1.2) 5 Daniella Sacama Isidore 8.6.1990 FRA 6.12 q ( 6.12/-1.6 5.66/-2.5 5.83/-1.5) 6 Svetlana Fomina 20.11.1989 RUS 6.10 q ( x 6.10/-2.1 5.91/-2.4) 7 Dóra Végvári 16.1.1990 HUN 6.05 q ( 6.02/-1.6 x 6.05/-0.5) 8 Abigail Irozuru 3.1.1990 GBR 6.04 q ( x 6.04/-0.8 5.91/-1.7) 9 Caroline Lundahl 16.10.1991 SWE 6.04 ( 5.80/-1.1 5.83/-2.1 6.04/-2.0) 10 Shakia Forbes 8.9.1989 USA 5.97 ( 5.97/-1.7 5.87/-2.5 5.97/-1.4) 11 Larissa Perry 22.7.1989 AUS 5.87 ( 4.68/-1.6 5.80/-2.7 5.87/-0.9) 12 Carola van Wagtendonk 21.5.1991 NED 5.83 ( x 5.72/-1.9 5.83/-2.1) Group B 1 Ivana Španovic 10.5.1990 SRB 6.51 Q ( 6.51/-1.7 - -) 2 Eileen Matthes 20.7.1989 GER 6.19 q ( 6.03/-1.1 4.50/-1.3 6.19/-2.2) 3 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 6.08 q ( x 6.08/-2.6 x) 4 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 6.05 q ( 5.99/-0.4 6.05/-2.1 6.05/-1.7) 5 Sheriffa Whyte 2.11.1989 SKN 5.96 ( 5.92/-3.1 x 5.96/-2.4) 6 Natalya Malmalayeva 2.1.1989 KAZ 5.88 ( 5.88/-3.2 x 5.88/-1.2) 7 Jamesha Youngblood 25.4.1989 USA 5.82 ( x 5.67/-1.0 5.82/-1.0) 8 Milena Mitkova 26.1.1990 BUL 5.81 ( 5.81/-1.5 5.64/-1.8 x) 9 Fabiola Taylor 3.9.1989 DOM 5.76 ( 5.40/-1.5 5.68/-4.3 5.76/-2.3) 10 Mariya Shumilova 10.1.1990 RUS 5.70 ( 5.70/-1.0 x -) 11 Christy Coetzee 24.5.1989 RSA 5.56 ( 5.27/-0.2 5.37/-1.8 5.56/-1.4) 12 Keshia Willix 1.2.1989 FRA 5.56 ( 5.56/-0.7 x -)

Triple Jump Women

Final (Jul 10) 1 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 14.25 (14.25/-0.5 14.06/-0.4 14.20/-0.8 13.50/-0.5 14.06/-0.6 14.18/ 0.0) 2 Yosleidis Rivalta 2.5.1990 CUB 13.85 (13.64/-0.1 x 13.42/-0.8 13.66/-0.2 13.82/-0.8 13.85/ 0.0) 3 Paraskeví Papahrístou 17.8.1989 GRE 13.74 (13.74/-0.8 13.73/-0.2 13.56/-0.7 x 13.60/-1.1 13.70/-0.2) 4 Hanna Knyazheva 25.9.1989 UKR 13.61 (13.53/-1.1 13.36/-0.9 13.29/-0.6 13.61/-0.2 13.53/-0.1 13.06/-0.2) 5 Carmen Toma 28.3.1989 ROU 13.40 (13.34/-0.5 13.05/-0.3 13.40/-0.9 x 13.31/-0.2 13.27/-0.2) 6 Li Yanmei 6.2.1990 CHN 13.23 (13.23/-0.1 12.81/-0.7 12.96/-0.2 13.10/-1.8 12.51/-0.3 12.97/-0.5) 7 Keshia Willix 1.2.1989 FRA 13.22 ( x 12.99/-1.2 13.22/-1.1 x x x) 8 Mathilde Boateng 24.7.1989 FRA 13.15 (12.31/-1.2 12.87/ 0.0 13.15/-0.9 12.92/-1.2 x 11.75/-0.2) 9 Maja Bratkic 14.5.1991 SLO 13.09 (12.61/-0.2 12.70/-0.5 13.09/-0.1) 10 Jenny Elbe 18.4.1990 GER 13.01 (12.80/-0.1 13.01/-0.8 x) 11 Maike Nieklauson 13.11.1989 GER 12.76 (12.66/ 0.0 x 12.76/ 0.0) 12 Alisa Vlasova 16.9.1990 RUS 12.59 ( x 12.58/-0.5 12.59/-0.3) Qualification (Jul 8) Group A 1 Yosleidis Rivalta 2.5.1990 CUB 13.61 Q (13.61/-0.4 - -) 2 Paraskeví Papahrístou 17.8.1989 GRE 13.31 q (13.31/-0.7 13.22/-0.9 13.30/-0.5) 3 Alisa Vlasova 16.9.1990 RUS 13.19 q (12.36/-0.6 x 13.19/-1.4) 4 Maja Bratkic 14.5.1991 SLO 13.16 q (12.68/-0.3 13.16/-0.8 12.81/-0.3) 5 Keshia Willix 1.2.1989 FRA 13.16 q ( x 13.16/-0.6 12.56/-1.5) 6 Maike Nieklauson 13.11.1989 GER 13.10 q (12.76/-0.3 12.29/-0.5 13.10/-0.7) 7 Federica De Santis 19.10.1989 ITA 12.97 (12.73/-0.6 12.97/-0.1 12.93/ 0.0) 8 Anna Jagaciak 10.2.1990 POL 12.97 (12.42/-0.1 12.97/ 0.0 12.36/-0.7) 9 Liane Pintsaar 17.3.1990 EST 12.82 (12.69/-0.6 x 12.82/-0.6) 10 Anelia Angelova 9.5.1989 BUL 12.79 (12.61/-0.6 12.79/-0.3 12.45/ 0.0) 11 Mia Haave 19.9.1990 NOR 12.72 (12.49/-0.8 12.72/-1.2 12.54/ 0.0) 12 Hu Qian 14.1.1989 CHN 12.66 (12.46/-0.1 12.66/-0.7 x) 13 Madara Apine 2.3.1989 LAT 12.40 (12.34/ 0.0 12.02/ 0.0 12.40/-0.3) 14 Cristina Sandu 4.3.1990 ROU 12.30 (12.30/-0.1 12.10/-0.3 12.29/-0.5) 15 Ti'ara Walpool 31.1.1989 USA 12.11 (12.11/-0.2 12.03/-0.3 11.84/-0.9) Group B 1 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 13.60 Q (13.60/-1.3 - -) 2 Carmen Toma 28.3.1989 ROU 13.41 Q (12.93/-0.4 13.41/-0.1 -) 3 Hanna Knyazheva 25.9.1989 UKR 13.32 q (13.02/-1.2 13.32/-0.2 13.15/-1.1) 4 Li Yanmei 6.2.1990 CHN 13.25 q ( x x 13.25/-0.1) 5 Jenny Elbe 18.4.1990 GER 13.16 q (13.16/-0.3 12.94/-1.2 12.96/-0.5) 6 Mathilde Boateng 24.7.1989 FRA 13.12 q ( x 13.12/-0.4 13.04/ 0.0) 7 Lyudmila Grankovskaya 13.2.1989 KAZ 12.85 (12.44/-0.3 12.53/-0.3 12.85/-0.6) 8 Eleonora D'Elicio 28.5.1989 ITA 12.80 (12.79/-0.3 x 12.80/-0.2) 9 Antoaneta Petkova 23.11.1989 BUL 12.79 (12.45/-0.6 12.47/-0.3 12.79/-0.5) 10 Yana Borodina 21.4.1992 RUS 12.51 (12.51/-0.3 x 12.40/-0.4) 11 Valeriya Kanatova 29.8.1992 UZB 12.37 (12.37/-0.6 12.27/-0.8 12.37/-0.1) 12 Ecaterina Malîhina 18.10.1990 MDA 12.36 (12.36/-0.4 12.35/-0.1 12.09/-0.6) 13 Vashti Thomas 21.4.1990 USA 12.10 ( x 12.09/-0.6 12.10/-0.2) Inger Anne Frřysedal 25.4.1989 NOR NM ( x x x)

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 10) 1 Natalia Ducó 31.1.1989 CHI 17.23 (17.23 x 17.01 17.20 x x) 2 Melissa Boekelman 11.5.1989 NED 16.60 (16.16 16.43 16.36 16.36 16.60 x) 3 Ma Qiao 28.9.1989 CHN 16.55 (16.18 16.41 16.55 15.75 16.33 16.39) 4 Aliona Hryshko 25.1.1990 BLR 16.55 (16.32 16.27 16.41 16.55 15.87 15.73) 5 Sophie Kleeberg 30.5.1990 GER 16.06 (15.68 x 16.01 15.73 16.06 x) 6 Sandra Lemus 1.1.1989 COL 15.92 ( x 15.38 14.74 15.92 15.41 x) 7 Anita Márton 15.1.1989 HUN 15.88 (15.22 15.74 15.70 15.88 15.70 x) 8 Lina Berends 19.9.1990 GER 15.70 (15.68 15.54 15.70 15.43 15.46 15.63) 9 Meng Qianqian 6.1.1991 CHN 15.22 (14.10 15.22 14.62) 10 Chinwe Okoro 20.6.1989 USA 15.18 (15.18 14.23 14.45) 11 Myriam Lixfe 29.4.1989 FRA 14.03 (14.03 x 13.73) 12 Viktoriya Bolbat 2.4.1989 UKR 14.01 ( x x 14.01) Qualification (Jul 9) Group A 1 Natalia Ducó 31.1.1989 CHI 17.89 Q (17.89 - -) 2 Sophie Kleeberg 30.5.1990 GER 16.20 Q (15.24 15.65 16.20) 3 Ma Qiao 28.9.1989 CHN 15.84 q (15.47 15.84 15.76) 4 Anita Márton 15.1.1989 HUN 15.73 q (15.59 15.73 15.71) 5 Sandra Lemus 1.1.1989 COL 15.72 q (15.05 15.72 x) 6 Myriam Lixfe 29.4.1989 FRA 15.47 q (15.47 x 14.57) 7 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 15.03 (14.59 x 15.03) 8 Virmante Vaicekonyte 18.6.1989 LTU 14.78 (14.53 14.78 13.11) 9 Rebecca O'Brien 30.4.1990 USA 14.77 (14.32 14.77 13.97) 10 Kimberley Mulhall 9.1.1991 AUS 14.71 (14.42 14.68 14.71) 11 Vera Kunova 2.4.1990 RUS 14.57 (14.13 x 14.57) 12 Walaa Atteya 1.9.1990 EGY 13.75 (12.79 x 13.75) 13 Allison Liske 26.11.1989 CAN 13.45 (13.45 x x) Group B 1 Melissa Boekelman 11.5.1989 NED 16.15 Q (16.15 - -) 2 Aliona Hryshko 25.1.1990 BLR 15.92 q (14.90 14.86 15.92) 3 Lina Berends 19.9.1990 GER 15.71 q (15.18 15.71 15.40) 4 Chinwe Okoro 20.6.1989 USA 15.41 q (14.90 15.31 15.41) 5 Viktoriya Bolbat 2.4.1989 UKR 15.11 q (14.50 15.11 x) 6 Meng Qianqian 6.1.1991 CHN 15.04 q (15.04 x x) 7 Julie Labonté 12.1.1990 CAN 14.96 (13.41 14.21 14.96) 8 Gianni Robard 15.7.1989 FRA 14.72 (14.72 12.95 13.38) 9 Zeynep Uzun 12.9.1991 TUR 14.49 (13.42 14.06 14.49) 10 Margaret Satupai 9.7.1992 SAM 14.45 (14.25 14.45 13.38) 11 Spela Hus 25.12.1989 SLO 14.06 (12.24 14.06 13.88) 12 Lomana Fagatuai 31.10.1990 AUS 14.03 (14.03 13.14 13.48)

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 13) 1 Xi Shangxue 27.1.1989 CHN 54.96 (48.23 51.58 54.96 54.50 x 53.15) 2 Julia Fischer 1.4.1990 GER 54.69 (51.29 54.69 50.78 53.42 x x) 3 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 54.24 (50.98 53.60 52.91 53.62 54.24 51.22) 4 Anna-Katharina Weller 5.2.1989 GER 52.34 (52.07 52.34 x x x x) 5 Viktoriya Bolbat 2.4.1989 UKR 51.26 ( x 49.21 51.26 50.96 48.91 49.43) 6 Anita Márton 15.1.1989 HUN 51.16 (39.15 45.30 51.16 45.97 50.12 48.48) 7 Anna Jelmini 15.7.1990 USA 49.46 (49.10 49.46 39.11 42.80 44.98 45.82) 8 Nastassia Kashtanava 14.1.1989 BLR 49.31 (45.53 49.31 x x 44.80 47.99) 9 Jin Yuanyuan 24.1.1990 CHN 48.92 ( x 48.92 48.35) 10 Mariya Koshkaryova 24.3.1990 UKR 48.50 (48.50 x 43.62) 11 Erin Pendleton 13.3.1991 USA 48.45 (48.45 47.16 46.23) 12 Li Wen-Hua 3.12.1989 TPE 47.08 (47.08 x 42.70) Qualification (Jul 11) Group A 1 Anna-Katharina Weller 5.2.1989 GER 51.97 q ( x 51.97 x) 2 Jin Yuanyuan 24.1.1990 CHN 50.50 q (44.40 50.50 x) 3 Anita Márton 15.1.1989 HUN 50.20 q (50.20 x 48.08) 4 Anna Jelmini 15.7.1990 USA 50.13 q (46.86 50.13 x) 5 Mariya Koshkaryova 24.3.1990 UKR 49.95 q ( x 46.47 49.95) 6 Kimberley Mulhall 9.1.1991 AUS 48.32 (46.48 45.18 48.32) 7 Irina Rodrigues 5.2.1991 POR 48.15 (46.62 48.15 45.35) 8 Yekaterina Strokova 17.12.1989 RUS 48.13 (48.13 x 46.23) 9 Anaďs Marcadet 6.4.1991 FRA 48.12 (46.95 48.12 x) 10 Andressa de Morais 21.12.1990 BRA 47.44 (47.44 x 44.30) 11 Elina Mattila 7.9.1989 FIN 45.45 (44.18 44.07 45.45) 12 Katerina Klausová 28.2.1989 CZE 44.72 (44.72 42.04 x) 13 Sakong Ga-Eun 7.6.1989 KOR 44.42 (44.42 x x) 14 Izabela Ogórek 24.4.1991 POL 44.32 (44.32 43.25 42.64) 15 Simona Rupeikaite 18.2.1992 LTU 41.30 ( x 41.30 x) 16 Hanna Erlandsson 29.4.1990 SWE 40.77 (39.95 x 40.77) Stefania Strumillo 14.10.1989 ITA NM ( x x x) Group B 1 Xi Shangxue 27.1.1989 CHN 54.02 Q ( x 49.09 54.02) 2 Li Wen-Hua 3.12.1989 TPE 52.71 q (49.51 52.71 46.42) 3 Sandra Perkovic 21.6.1990 CRO 51.95 q (51.95 x 51.42) 4 Julia Fischer 1.4.1990 GER 51.56 q (51.56 x x) 5 Nastassia Kashtanava 14.1.1989 BLR 51.33 q (51.33 44.43 40.72) 6 Viktoriya Bolbat 2.4.1989 UKR 51.30 q ( x 51.30 49.41) 7 Erin Pendleton 13.3.1991 USA 50.01 q ( x 46.68 50.01) 8 Coralie Glatre 26.9.1989 FRA 48.13 (46.58 48.13 48.13) 9 Te Rina Keenan 29.6.1990 NZL 47.62 (46.22 47.62 x) 10 Katri Hirvonen 25.6.1990 FIN 47.46 (43.76 47.46 x) 11 Salome Rigishvili 26.6.1990 GEO 47.06 (47.06 46.68 45.84) 12 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 47.02 (38.63 40.49 47.02) 13 Shaunagh Brown 15.3.1990 GBR 45.62 (35.51 42.93 45.62) 14 Tamara Apostolico 28.4.1989 ITA 45.09 (45.09 44.90 x) 15 Lomana Fagatuai 31.10.1990 AUS 43.90 (43.90 x 41.28) 16 Matilda Gunnarsson 25.1.1990 SWE 43.53 (41.48 43.53 x) Melissa Boekelman 11.5.1989 NED NM ( x x x)

Hammer Throw 4000g Women

Final (Jul 9) 1 Bianca Perie 1.6.1990 ROU 67.95 (64.66 67.95 63.53 65.51 x 66.65) 2 Katerina Safránková 8.6.1989 CZE 63.13 ( x 62.78 x 59.86 63.13 60.01) 3 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 60.80 ( x 58.82 54.07 59.54 60.80 x) 4 Barbara Špiler 2.1.1992 SLO 60.18 (51.03 55.70 58.03 60.18 x 59.77) 5 Arianni Vichy 18.5.1989 CUB 58.78 (58.78 x 57.17 x 57.34 54.87) 6 Gabi Wolfarth 6.9.1989 GER 58.69 (54.11 58.69 53.02 55.90 x 57.74) 7 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 58.45 (56.01 58.45 56.88 x 56.42 x) 8 Alina Kastrova 2.3.1990 BLR 58.03 (58.03 57.41 56.71 57.27 x x) 9 Natallia Shayunova 11.9.1989 BLR 58.00 (57.50 58.00 57.16) 10 Andriana Papadopoúlou-Fatala 21.1.1990 GRE 57.98 (57.98 57.37 56.25) 11 Carolin Paesler 16.12.1990 GER 57.29 ( x 52.88 57.29) 12 Tereza Králová 22.10.1989 CZE 55.90 (55.90 53.42 x) Qualification (Jul 8) Group A 1 Arianni Vichy 18.5.1989 CUB 62.23 Q (59.70 62.23 -) 2 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 59.57 q (59.57 59.07 55.24) 3 Barbara Špiler 2.1.1992 SLO 59.48 q (56.47 x 59.48) 4 Andriana Papadopoúlou-Fatala 21.1.1990 GRE 59.42 q (59.42 x 56.32) 5 Carolin Paesler 16.12.1990 GER 58.46 q (57.44 x 58.46) 6 Alina Kastrova 2.3.1990 BLR 58.32 q ( x 58.32 x) 7 Katerina Safránková 8.6.1989 CZE 58.07 q (58.07 x 57.57) 8 Eszter Németh 11.12.1990 HUN 57.79 (55.69 57.21 57.79) 9 Trude Raad 27.4.1990 NOR 57.67 (57.67 56.24 57.41) 10 Karina Frolova 2.3.1990 RUS 56.80 (53.49 53.91 56.80) 11 Dagmara Stala 9.12.1991 POL 54.45 (51.16 53.58 54.45) 12 D'Ana McCarty 14.7.1989 USA 53.97 (51.47 53.97 51.98) 13 Tatiana Massamba 17.8.1989 FRA 52.76 ( x 52.76 x) 14 Erica Ekholm 12.2.1991 FIN 52.06 ( x 52.06 50.86) Group B 1 Bianca Perie 1.6.1990 ROU 61.10 Q (61.10 - -) 2 Natallia Shayunova 11.9.1989 BLR 58.64 q (56.32 58.64 x) 3 Gabi Wolfarth 6.9.1989 GER 58.50 q (55.19 58.50 57.03) 4 Jenny Ozorai 3.12.1990 HUN 57.95 q ( x 57.95 53.10) 5 Tereza Králová 22.10.1989 CZE 57.82 q (54.96 x 57.82) 6 Jessika Guehaseim 23.8.1989 FRA 57.53 (56.07 57.53 x) 7 Jonna Miettinen 7.12.1990 FIN 54.68 (54.23 53.22 54.68) 8 Joanna Fiodorow 4.3.1989 POL 54.36 (48.52 54.36 x) 9 Pasa Sehic 12.1.1990 BIH 54.29 (52.79 x 54.29) 10 Lee Jae-Young 17.3.1989 KOR 53.26 (53.26 x 52.14) 11 Rana Taha 9.7.1992 EGY 53.02 (51.26 53.02 52.59) 12 Galina Mityaeva 29.4.1991 TJK 52.57 ( x 49.47 52.57) 13 Halyna Kaplun 17.1.1989 UKR 52.22 ( x 52.22 x) Lauren Chambers 5.2.1991 USA NM ( x x x)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Jul 10) 1 Vira Rebryk 25.2.1989 UKR 63.01 (55.38 63.01 - x - 59.60) 2 Li Lingwei 26.1.1989 CHN 59.25 (53.08 x 52.56 55.92 59.25 55.17) 3 Tatjana Jelaca 10.8.1990 SRB 58.77 (48.45 x 52.92 52.17 58.77 55.34) 4 Zhang Li 17.1.1989 CHN 56.68 (53.09 51.81 56.68 55.49 53.60 54.39) 5 Tazmin Brits 8.1.1991 RSA 56.12 (55.34 54.07 51.38 54.98 x 56.12) 6 Jelena Jaakkola 7.3.1989 FIN 55.26 (50.39 55.26 x x x x) 7 Anna Wessman 9.10.1989 SWE 54.12 (48.86 51.44 51.58 - 49.51 54.12) 8 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 53.94 (53.94 48.66 - - - -) 9 Anastasiya Svechnikova 20.9.1992 UZB 51.15 ( x 51.15 x) 10 Janis Ramírez 24.3.1989 NCA 51.12 ( x 51.12 x) 11 Jucilene de Lima 14.9.1990 BRA 50.87 (50.87 49.20 x) 12 Ina Kartum 15.2.1989 NOR 48.39 (45.63 48.39 46.83) Qualification (Jul 8) Group A 1 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 54.48 Q (46.93 54.48 -) 2 Tatjana Jelaca 10.8.1990 SRB 52.05 q (46.94 49.61 52.05) 3 Tazmin Brits 8.1.1991 RSA 51.69 q (43.27 51.69 48.44) 4 Zhang Li 17.1.1989 CHN 51.38 q (50.32 51.38 50.20) 5 Anna Wessman 9.10.1989 SWE 51.38 q ( x 51.38 47.61) 6 Karolina Mor 10.12.1991 POL 50.53 (49.79 40.81 50.53) 7 Karlee McQuillen 31.5.1989 USA 49.77 (49.77 x 49.67) 8 Kate Shierlaw 28.2.1989 AUS 47.98 (47.53 45.86 47.98) 9 Oona Sormunen 2.8.1989 FIN 46.32 ( x x 46.32) 10 María Paz Ríos 13.10.1989 CHI 44.89 (40.41 44.89 42.64) 11 Eliza Toader 12.5.1990 ROU 44.41 (41.29 41.96 44.41) 12 Chiu Pei-Lien 5.7.1990 TPE 44.06 (44.06 x 37.87) 13 Ziva Klarer Rebec 15.6.1990 SLO 43.95 ( x 41.77 43.95) 14 Kateryna Retiva 10.2.1989 UKR 42.95 (39.76 42.95 40.58) Group B 1 Vira Rebryk 25.2.1989 UKR 58.66 Q (58.66 - -) 2 Jelena Jaakkola 7.3.1989 FIN 54.30 Q (46.43 x 54.30) 3 Li Lingwei 26.1.1989 CHN 52.90 q (50.94 52.90 50.39) 4 Jucilene de Lima 14.9.1990 BRA 51.55 q (51.55 48.49 43.53) 5 Janis Ramírez 24.3.1989 NCA 51.43 q (51.43 45.65 x) 6 Anastasiya Svechnikova 20.9.1992 UZB 51.17 q ( x 51.17 46.31) 7 Ina Kartum 15.2.1989 NOR 50.98 q (45.21 50.98 x) 8 Matilde Andraud 28.4.1989 FRA 49.00 (48.76 49.00 45.90) 9 Tatsiana Khaladovich 21.6.1991 BLR 48.33 ( x 48.33 44.10) 10 Valentina Croitori 20.10.1989 MDA 46.87 (46.87 46.69 41.01) 11 Barbora Svozilová 6.12.1989 CZE 46.00 (45.96 46.00 x) 12 Aleksandra Erkic 4.10.1990 SLO 45.77 (45.77 45.37 x) 13 Sarah Nöh 9.12.1989 GER 45.73 (45.73 x 43.24) 14 Laura Macauley 9.1.1990 CAN 43.45 (37.35 40.11 43.45)

Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women

Final standings (Jul 11/12) 1 Carolin Schäfer 5.12.1991 GER 5833 (14.10/-0.2 1.78 12.42 24.53/-0.5 5.78/n.a 44.02 2:24.05) 2 Yana Maksimava 9.1.1989 BLR 5766 (14.68/-0.2 1.81 13.87 25.97/-2.6 5.82/n.a 39.63 2:17.98) 3 Grit Šadeiko 29.7.1989 EST 5765 (14.19/-0.2 1.69 11.85 24.80/-0.5 5.92/n.a 50.04 2:27.15) 4 Natalya Gizbullina 13.1.1989 RUS 5723 (13.89/-0.4 1.78 11.24 25.63/-2.5 6.01/n.a 38.31 2:18.31) 5 Elisa-Sophie Döbel 27.1.1990 GER 5536 (14.50/-0.2 1.72 10.57 25.14/-0.5 5.94/n.a 39.79 2:20.80) 6 Amanda Spiljard 18.9.1989 NED 5534 (15.27/-1.5 1.78 12.20 25.10/-0.5 5.93/n.a 35.97 2:21.38) 7 Helga Thorsteinsdóttir 15.11.1991 ISL 5516 (15.07/-1.5 1.72 12.83 24.95/-0.5 5.62/n.a 36.71 2:17.44) 8 Frida Lindhe 19.9.1990 SWE 5509 (14.45/-0.2 1.69 11.96 26.18/-2.6 5.49/n.a 45.06 2:18.03) 9 Ryann Krais 21.3.1990 USA 5457 (13.73/-0.2 1.72 10.56 25.04/-2.5 5.72/n.a 31.88 2:19.15) 10 Lea Sprunger 5.3.1990 SUI 5451 (14.61/-0.2 1.78 10.56 24.46/-0.5 5.99/n.a 36.17 2:32.56) 11 Diana Dumitrescu 6.5.1989 ROU 5420 (14.37/-0.4 1.69 12.78 25.92/-2.5 5.98/n.a 35.33 2:28.44) 12 Katsiaryna Netsviatayeva 28.6.1989 BLR 5366 (14.89/-0.4 1.66 12.78 26.17/-2.5 5.51/n.a 37.70 2:15.72) 13 Maiju Mattila 12.1.1989 FIN 5352 (15.09/-0.2 1.69 12.50 26.36/-2.6 5.77/n.a 46.62 2:33.86) 14 Malgorzata Reszka 23.8.1989 POL 5323 (15.69/-1.5 1.69 10.63 25.48/-2.6 6.16/n.a 38.99 2:24.19) 15 Linda Treiel 8.5.1991 EST 5264 (15.71/-0.4 1.78 13.66 27.66/-2.5 5.43/n.a 46.83 2:33.22) 16 Vanessa Spínola 5.3.1990 BRA 5233 (14.27/-0.4 1.54 12.36 25.24/-0.5 5.70/n.a 37.98 2:30.41) 17 Lucie Ondraschková 12.10.1989 CZE 5165 (14.99/-1.5 1.69 9.95 25.84/-2.6 5.70/n.a 32.14 2:16.81) 18 Alina Fyodorova 31.7.1989 UKR 5165 (15.29/-1.5 1.81 12.52 26.55/-2.6 5.58/n.a 35.49 2:35.97) 19 Andrea Nybäck 16.5.1990 SWE 5086 (14.39/-0.4 1.63 10.61 25.57/-2.5 5.70/n.a 29.55 2:24.77) 20 Salcia Slack 10.12.1989 JAM 4851 (15.57/-0.4 1.60 11.39 26.48/-2.5 5.27/n.a 39.56 2:31.31) 21 Karine Farias 3.4.1990 BRA 4773 (16.17/-1.5 1.54 11.46 26.88/-2.6 5.35/n.a 37.61 2:22.72) 22 Nikola Ogrodníková 18.8.1990 CZE 4735 (14.12/-1.5 1.69 12.06 26.47/-2.6 5.54/n.a 46.81 DNS) 23 Lisa Egarter 9.1.1991 AUT 4174 (15.07/-1.5 1.66 11.44 26.84/-2.5 5.32/n.a 33.28 DNS) Erin Sampley 6.1.1989 USA DNF (2513) (13.88/-0.4 DNF 10.18 24.04/-0.5 DNS DNS DNS)

10000m Walk Women

Final (Jul 9) 1 Tatyana Mineyeva 10.8.1990 RUS 43:24.72 2 Elmira Alembekova 30.6.1990 RUS 43:45.16 3 Li Yanfei 12.1.1990 CHN 44:24.10 4 Jess Rothwell 18.6.1989 AUS 44:44.22 5 Anamaria Greceanu 12.5.1989 ROU 45:53.50 6 Júlia Takács 29.6.1989 ESP 45:58.29 7 Won Seas-Byeol 8.4.1990 KOR 46:08.65 8 Kumiko Okada 17.10.1991 JPN 46:10.26 9 Antonella Palmisano 6.8.1991 ITA 46:22.72 10 Adriana Turnea 6.2.1991 ROU 46:28.51 11 Yu Miao 2.4.1989 CHN 46:40.92 12 Anlly Pineda 13.4.1990 COL 47:22.11 13 Erandi Uribe 1.3.1990 MEX 47:22.14 14 Anna Chernenko 27.12.1992 UKR 47:25.18 15 Maria Rayo 25.6.1990 COL 47:35.48 16 Panagióta Tsinopoúlou 16.10.1990 GRE 47:46.50 17 Nadzeya Darazhuk 23.1.1990 BLR 47:55.91 18 Eleonora Giorgi 14.9.1989 ITA 47:58.68 19 Ayman Kozhakhmetova 23.4.1991 KAZ 48:07.14 20 Tegist Bedilu 1.2.1990 ETH 48:29.93 21 Raquel González 16.1.1989 ESP 48:53.69 22 Adriana Ochoa 30.1.1991 MEX 49:05.42 23 Laurene Delon 16.4.1990 FRA 49:27.33 24 Berta Kriván 17.11.1991 HUN 49:43.68 25 Sholpan Kozhakhmetova 23.4.1991 KAZ 50:01.21 26 Melissa Hayes 24.8.1991 AUS 50:38.35 27 Catarina Godinho 3.2.1989 POR 50:46.04 28 Anita Kažemaka 30.5.1990 LAT 50:53.59 29 Liga Brokere 25.1.1989 LAT 50:54.16 30 Laura Reynolds 21.1.1989 IRL 51:58.15 Bekashign Aynalem 24.7.1989 ETH DQ( ) Ana Conceiçăo 31.1.1989 POR DQ( ) Claudia Cornejo 23.7.1989 BOL DNF

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 12) 1 United States 43.66 (Jeneba Tarmoh 27.9.1989, Shayla Mahan 18.1.1989, Gabrielle Glenn 28.1.1989, Tiffany Townsend 24.6.1989) 2 Jamaica 43.98 (Shawna Anderson 3.5.1989, Kaycea Jones 8.10.1989, Gayon Evans 15.1.1990, Jura Levy 4.11.1990) 3 Brazil 44.61 (Bárbara de Oliveira 12.3.1991, Barbara Leôncio 7.10.1991, Luana Correa 28.11.1989, Rosângela Santos 20.12.1990) 4 Bahamas 44.61 (Sheniqua Ferguson 24.11.1989, Krystal Bodie 3.1.1990, Tia Rolle 2.8.1989, Nivea Smith 18.2.1990) 5 France 45.02 (Orlann Ombissa 26.5.1991, Emilie Gaydu 5.2.1989, Wendy Pascal 13.8.1989, Cornnelly Calydon 24.7.1989) 6 Saint Kitts and Nevis 45.10 (Marecia Pemberton 7.1.1990, Meritzer Williams 1.1.1989, Sheriffa Whyte 2.11.1989, Tameka Williams 31.8.1989) 7 Barbados 45.36 (Tameka Rawlins 19.10.1990, Mara Weekes 29.9.1991, Sade Greene 5.5.1990, Kierre Beckles 21.5.1990) 8 Switzerland 45.51 (Marisa Lavanchy 4.1.1990, Jacqueline Gasser 23.2.1990, Grace Muamba 22.2.1991, Valentine Arrieta 29.4.1990) First Round (Jul 11) Heat 1 1 United States 43.76 Q (Jeneba Tarmoh 27.9.1989, Shayla Mahan 18.1.1989, Gabrielle Glenn 28.1.1989, Tiffany Townsend 24.6.1989) 2 Brazil 44.25 Q (Bárbara de Oliveira 12.3.1991, Barbara Leôncio 7.10.1991, Luana Correa 28.11.1989, Rosângela Santos 20.12.1990) 3 Bahamas 44.32 q (V'Alonnee Robinson 6.5.1992, Sheniqua Ferguson 24.11.1989, Tia Rolle 2.8.1989, Nivea Smith 18.2.1990) 4 Saint Kitts and Nevis 44.45 q (Marecia Pemberton 7.1.1990, Meritzer Williams 1.1.1989, Sheriffa Whyte 2.11.1989, Tameka Williams 31.8.1989) 5 Poland 44.73 (Justyna Rybak 4.10.1989, Weronika Wedler 17.7.1989, Aleksandra Kociolek 26.1.1990, Anna Kielbasinska 26.6.1990) 6 Netherlands 45.21 (Kadene Vassell 29.1.1989, Loreanne Kuhurima 7.5.1991, Janice Babel 10.11.1992, Jamile Samuel 24.4.1992) 7 Canada 45.66 (Natalie Geiger 13.10.1990, Kimberley Hyacinthe 28.3.1989, Alyssa Johnson 26.5.1991, Chantal Grant 7.12.1989) 8 Thailand 45.99 (Kamonch Sornplod 7.9.1991, Sintara Seangdee 18.5.1990, Tassporn Wannakit 23.11.1989, Athchima Engchuan 10.2.1990) Heat 2 1 Jamaica 44.55 Q (Danielle Jeffrey 26.2.1990, Kaycea Jones 8.10.1989, Gayon Evans 15.1.1990, Shawna Anderson 3.5.1989) 2 Switzerland 45.57 Q (Marisa Lavanchy 4.1.1990, Jacqueline Gasser 23.2.1990, Grace Muamba 22.2.1991, Valentine Arrieta 29.4.1990) 3 Italy 45.64 (Ilenia Draisci 13.7.1989, Martina Balboni 13.12.1989, Sabrina Mutschlechner 6.10.1989, Marta Maffioletti 11.10.1991) 4 Ireland 45.93 (Joan Healy 30.9.1990, Steffi Creaner 18.11.1991, Hannah Lewis 6.9.1990, Mairead Murphy 10.4.1989) 5 Sweden 46.58 (Caroline Lundahl 16.10.1991, Isabelle Eurenius 8.10.1989, Linnéa Collin 16.4.1989, Louise Kronlund 16.7.1990) Australia DQ(170.14) (Larissa Perry 22.7.1989, Melissa Breen 17.9.1990, Olivia Tauro 11.6.1990, Brittney McGlone 8.9.1989) Great Britain & NI DNF (Elaine O'Neill 20.8.1989, Holly Croxford 6.12.1989, Anike Shand-Whittingham 13.8.1989, Ashlee Nelson 20.2.1991) Heat 3 1 Barbados 44.79 Q (Tameka Rawlins 19.10.1990, Mara Weekes 29.9.1991, Sade Greene 5.5.1990, Kierre Beckles 21.5.1990) 2 France 44.96 Q (Orlann Ombissa 26.5.1991, Emilie Gaydu 5.2.1989, Wendy Pascal 13.8.1989, Cornnelly Calydon 24.7.1989) 3 Germany 44.98 (Yasmin Kwadwo 9.11.1990, Lara Hoffmann 25.3.1991, Zsuzsanna Zimanyi 7.2.1989, Ruth Spelmeyer 19.9.1990) 4 Russia 45.15 (Irina Kasatkina 27.9.1989, Olga Belkina 23.8.1990, Yekaterina Filatova 11.8.1989, Alena Tamkova 30.5.1990) 5 Nigeria 45.30 (Justina Sule 30.7.1989, Susan Akene 23.3.1989, Gloria Bassey 21.11.1990, Agnes Osazuwa 26.6.1989) 6 Spain 45.88 (Shannon García 14.4.1989, Estela García 20.3.1989, Carmen Sánchez 28.11.1990, Alba Obesso 31.3.1989) 7 Republic of South Africa 46.37 (Celeste Rietels 14.1.1990, Alyssa Conley 27.4.1991, Christy Coetzee 24.5.1989, Claudia Viljoen 1.5.1989) 8 Serbia 47.73 (Marijela Markovic 7.1.1992, Mila Andric 1.3.1990, Andrijana Andric 1.3.1990, Angela Terek 11.5.1991)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Jul 13) 1 United States 3:30.19 (Lanie Whittaker 21.5.1991, Jessica Beard 8.1.1989, Erica Alexander 24.6.1990, Takecia Jameson 11.8.1989) 2 Ukraine 3:34.20 (Olga Zemlyak 16.1.1990, Yuliya Krasnoshchok 6.1.1990, Hanna Yaroshchuk 24.11.1989, Yuliya Baraley 25.4.1990) 3 Australia 3:34.23 (Brittney McGlone 8.9.1989, Trychelle Kingdom 13.9.1990, Olivia Tauro 11.6.1990, Angeline Blackburn 17.8.1989) 4 France 3:35.83 (Amélie Fosse 21.11.1989, Berenice Manimba 3.5.1989, Margot Viot 24.2.1990, Floria Guei 2.5.1990) 5 Russia 3:37.40 (Liliya Gafiyatullina 1.2.1990, Kseniya Prytkova 29.3.1989, Olesya Tsaranok 3.7.1989, Aleksandra Bulanova 10.6.1989) 6 Belarus 3:38.38 (Maryna Liboza 6.3.1989, Viktoryia Shauchuk 2.12.1989, Viktoryia Manko 16.12.1989, Katsiaryna Mishyna 15.1.1989) 7 Germany 3:39.00 (Vera Stelkens 20.1.1989, Julia Müller-Foell 13.2.1989, Inga Müller 2.1.1990, Fabienne Kohlmann 6.11.1989) 8 Canada 3:39.27 (Alyssa Johnson 26.5.1991, Jessica Parry 25.4.1991, Sarah Wells 10.11.1989, Natalie Geiger 13.10.1990) First Round (Jul 12) Heat 1 1 United States 3:29.54 Q (Lanie Whittaker 21.5.1991, Jessica Beard 8.1.1989, Erica Alexander 24.6.1990, Porche Byrd 16.2.1989) 2 Australia 3:35.22 Q (Brittney McGlone 8.9.1989, Trychelle Kingdom 13.9.1990, Olivia Tauro 11.6.1990, Angeline Blackburn 17.8.1989) 3 Russia 3:36.61 Q (Yuliya Terekhova 20.2.1990, Kseniya Prytkova 29.3.1989, Aleksandra Bulanova 10.6.1989, Liliya Gafiyatullina 1.2.1990) 4 Canada 3:37.84 q (Alyssa Johnson 26.5.1991, Jessica Parry 25.4.1991, Sarah Wells 10.11.1989, Natalie Geiger 13.10.1990) 5 Poland 3:43.08 (Kamila Nowak 9.8.1991, Joanna Linkiewicz 2.5.1990, Ewa Jacniak 27.11.1990, Anna Pacholska 24.9.1992) 6 Kazakstan 3:43.70 (Natalya Tukova 18.10.1989, Yelena Geptina 11.10.1990, Margarita Kudinova 12.5.1989, Taissa Makhmayeva 16.2.1990) 7 India 3:44.13 (Juana Murmu 16.8.1990, Bindu Simon Rajam 20.4.1989, Tintu Luka 26.4.1989, Machettira Poovamma 5.6.1990) 8 Serbia 3:46.64 (Angela Terek 11.5.1991, Jelena Andjelkovic 23.4.1990, Mila Andric 1.3.1990, Marijela Markovic 7.1.1992) Heat 2 1 Ukraine 3:37.12 Q (Yuliya Shpihernyuk 2.2.1989, Olga Zemlyak 16.1.1990, Yuliya Krasnoshchok 6.1.1990, Yuliya Baraley 25.4.1990) 2 Germany 3:37.20 Q (Vera Stelkens 20.1.1989, Julia Müller-Foell 13.2.1989, Inga Müller 2.1.1990, Fabienne Kohlmann 6.11.1989) 3 Belarus 3:37.45 Q (Maryna Liboza 6.3.1989, Viktoryia Shauchuk 2.12.1989, Viktoryia Manko 16.12.1989, Katsiaryna Mishyna 15.1.1989) 4 France 3:37.54 q (Amélie Fosse 21.11.1989, Berenice Manimba 3.5.1989, Floria Guei 2.5.1990, Margot Viot 24.2.1990) 5 Jamaica 3:38.00 (Kayan Robinson 27.3.1989, Latoya McDermott 7.1.1990, Amoy Blake 21.9.1990, Natoya Goule 30.3.1991) 6 Trinidad & Tobago 3:38.14 (Nyoka Giles 30.4.1990, Janeil Bellille 18.6.1989, Kai Selvon 13.4.1992, Britney St.Louis 15.1.1989) 7 Romania 3:41.39 (Andreea Ogrezeanu 24.3.1990, Mihaela Nunu 10.5.1989, Andreea Ionescu 10.3.1990, Elena Lavric 17.2.1991)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS