WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright Š 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 22FEB12 23:27


Junior (U20)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       5000m Men       10000m Men       3000mh Men       110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men       400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 6000g (Junior implement) Men       Discus 1750g (Junior implement) Men       Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men       Javelin 800g new spec. (1986-) Men       Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men       10000m Walk Men       Relay 400m (4x100m) Men       Relay 1600m (4x400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       5000m Women       3000mh Women       100mh (84.0cm [2'9]) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women       10000m Walk Women       Relay 400m (4x100m) Women       Relay 1600m (4x400m) Women


100m Men

Final (Jul 21) (-0.7) 1 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.21 2 Charles Silmon 7.4.1991 USA 10.23 3 Jimmy Vicaut 27.2.1992 FRA 10.28 4 Michael Granger 17.3.1991 USA 10.32 5 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 10.48 6 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 10.49 7 Julien Watrin 27.6.1992 BEL 10.56 8 Patrick Fakiye 1.2.1991 AUS 10.62 First Round (Jul 20) Heat 1 ( 2.2) 1 Julien Watrin 27.6.1992 BEL 10.31 w Q 2 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 10.37 w Q 3 Grzegorz Zimniewicz 13.10.1991 POL 10.37 w q 4 Takumi Kuki 18.5.1992 JPN 10.46 w q 5 Patrick Fakiye 1.2.1991 AUS 10.50 w q 6 Chavez Ageday 14.8.1993 GUY 10.87 w 7 Ao Chan Hong 20.6.1991 MAC 11.27 w 8 Rodman Teltul 29.1.1994 PLW 11.47 w Heat 2 ( 1.3) 1 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.38 Q 2 Shermund Allsop 21.3.1991 TRI 10.64 Q 3 Delano Williams 23.12.1993 TKS 10.75 4 Patrick Kuhn 5.8.1992 GER 10.77 5 Lawrence Ho Man Lok 27.9.1991 HKG 10.78 6 Taron Kachatryan 28.1.1991 ARM 11.09 7 Anousone Sayasenh 3.6.1991 LAO 11.86 Heat 3 ( 0.8) 1 Henry Tobais 31.10.1991 GBR 10.49 Q 2 Delmas Obou 25.10.1991 ITA 10.65 Q 3 Geno Jones 24.7.1992 BAH 10.66 4 Jirapong Meenapra 11.5.1993 THA 10.70 5 Alberto Gavaldá 5.11.1992 ESP 10.75 6 Mathew Sukulu 17.8.1992 SOL 11.50 7 Fodé Braima 25.4.1992 GBS 11.81 Heat 4 ( 0.4) 1 Warren Fraser 8.7.1991 BAH 10.46 Q 2 Kim Kuk-Young 19.4.1991 KOR 10.48 Q 3 Ayobani Oyebiyi 30.10.1992 NGR 10.54 q 4 Ryo Onabuta 13.7.1991 JPN 10.61 q 5 Vincent Michalet 1.7.1992 FRA 10.96 6 Kicio Welsh 6.8.1991 AIA 11.67 7 Correy Abraham 7.10.1993 FSM 11.95 Heat 5 ( 1.0) 1 Charles Silmon 7.4.1991 USA 10.33 Q 2 Dario Horvat 25.2.1992 CRO 10.51 Q 3 Bernard Brady 14.6.1991 JAM 10.52 q 4 Hassan Taftian 5.4.1993 IRI 10.60 q 5 Florian Hübner 1.10.1991 GER 10.70 6 Andrew Cavilla 4.2.1992 GIB 12.03 7 Jamodre Lalita 18.5.1992 MHL 12.46 Heat 6 ( 0.2) 1 Michael Granger 17.3.1991 USA 10.47 Q 2 Waide Jooste 24.7.1991 RSA 10.60 Q 3 Dániel Karlik 12.1.1991 HUN 10.66 4 Franklin Buruni 14.5.1991 INA 10.66 5 Martin Ricar 28.5.1991 CZE 10.89 6 Tsepo Qhotsokoane 30.7.1991 LES 10.93 7 Dédé Manganda 17.7.1992 GAB 11.89 Heat 7 ( 1.3) 1 Gideon Trotter 3.3.1992 RSA 10.52 Q 2 Sabian Cox 23.2.1991 TRI 10.67 Q 3 Artur Szczesniak 30.1.1991 POL 10.70 4 Emmanuel Mtimbe-Titi 1.4.1992 CMR 10.73 5 Yigitcan Hekimoglu 27.4.1992 TUR 10.82 6 Lester Ryan 8.1.1993 MNT 10.84 7 Weerawat Pharueang 11.3.1991 THA 10.87 Heat 8 ( 1.3) 1 Jimmy Vicaut 27.2.1992 FRA 10.53 Q 2 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 10.54 Q 3 Caio dos Santos 24.3.1993 BRA 10.62 q 4 Edgar Hernández 9.9.1991 PUR 10.70 5 Adrián Pérez 1.4.1994 ESP 10.81 6 Matteo Mosconi 5.11.1991 SMR 12.24 7 Bukitaua Tiire Tebau 6.7.1994 KIR 12.43 Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 ( 2.6) 1 Michael Granger 17.3.1991 USA 10.51 w Q 2 Jason Rogers 31.8.1991 SKN 10.56 w Q 3 Julien Watrin 27.6.1992 BEL 10.62 w q 4 Patrick Fakiye 1.2.1991 AUS 10.71 w q 5 Takumi Kuki 18.5.1992 JPN 10.71 w 6 Gideon Trotter 3.3.1992 RSA 10.76 w 7 Shermund Allsop 21.3.1991 TRI 10.86 w Caio dos Santos 24.3.1993 BRA DQ(162.7) w Heat 2 ( 2.2) 1 Jimmy Vicaut 27.2.1992 FRA 10.38 w Q 2 Charles Silmon 7.4.1991 USA 10.48 w Q 3 Waide Jooste 24.7.1991 RSA 10.72 w 4 Henry Tobais 31.10.1991 GBR 10.73 w 5 Dario Horvat 25.2.1992 CRO 10.75 w 6 Ryo Onabuta 13.7.1991 JPN 10.77 w 7 Bernard Brady 14.6.1991 JAM 10.78 w Grzegorz Zimniewicz 13.10.1991 POL DQ(162.7) w Heat 3 ( 0.9) 1 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 10.62 Q 2 Dexter Lee 18.1.1991 JAM 10.66 Q 3 Warren Fraser 8.7.1991 BAH 10.72 4 Ayobani Oyebiyi 30.10.1992 NGR 10.81 5 Hassan Taftian 5.4.1993 IRI 10.89 6 Delmas Obou 25.10.1991 ITA 10.89 7 Sabian Cox 23.2.1991 TRI 11.00 8 Kim Kuk-Young 19.4.1991 KOR 11.05

200m Men

Final (Jul 23) ( 0.5) 1 Shota Iizuka 25.6.1991 JPN 20.67 2 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 20.89 3 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 21.00 4 Wayde Van Niekerk 15.7.1992 RSA 21.02 5 Robin Erewa 24.6.1991 GER 21.09 6 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 21.10 7 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 21.13 8 Mateusz Biegajlo 26.2.1991 POL 21.47 First Round (Jul 22) Heat 1 ( 0.2) 1 Wayde Van Niekerk 15.7.1992 RSA 21.10 Q 2 Eric Harris 7.6.1991 USA 21.22 Q 3 Jake Hammond 5.12.1991 AUS 21.37 Q 4 Arturo Ramírez 19.4.1992 VEN 21.56 q 5 Antônio Rodrigues 12.1.1993 BRA 21.60 6 Bruno Fernandes 26.5.1991 POR 21.80 7 Jonathan Nmaju 9.1.1993 NGR 21.82 8 Carlos Sullivan 4.4.1991 PUR 21.96 Heat 2 ( 0.7) 1 Shota Iizuka 25.6.1991 JPN 21.13 Q 2 Mateusz Biegajlo 26.2.1991 POL 21.23 Q 3 Segun Makinde 6.7.1991 CAN 21.43 Q 4 Delano Williams 23.12.1993 TKS 21.56 5 Alessandro Pedrazzoli 20.4.1991 ITA 21.75 6 Shekeim Greaves 11.11.1991 BAR 21.77 7 Adolphe Ehui 4.12.1992 CIV 74.03 Joseph Suberan 23.12.1991 CAY DNF Heat 3 ( 0.7) 1 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.21 Q 2 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 21.31 Q 3 Kieran Showler-Davis 14.11.1991 GBR 21.38 Q 4 Remigiusz Olszewski 20.9.1992 POL 21.42 q 5 Vadim Grigoryev 21.9.1991 RUS 21.92 6 Mohamed Jassim Mohamed 4.4.1992 BRN 22.11 7 Mohamed Al-Jumaah 16.12.1992 IRQ 22.15 8 John Rivan 13.6.1993 PNG 22.54 Heat 4 ( 0.5) 1 Robin Erewa 24.6.1991 GER 21.14 Q 2 Mathew Turk 11.8.1992 AUS 21.44 Q 3 Jackson da Silva 22.8.1992 BRA 21.73 Q 4 Joseph Millar 24.9.1992 NZL 21.80 5 Sean De Klerk 28.1.1992 RSA 22.14 Dexter Lee 18.1.1991 JAM DQ(162.7) Hensley Paulina 26.6.1993 AHO DQ(162.7) Jeffrey John 6.6.1992 FRA DQ(162.7) Heat 5 ( 0.9) 1 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 21.14 Q 2 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 21.30 Q 3 Daniel Talbot 1.5.1991 GBR 21.36 Q 4 Oliver Bradwell 21.8.1992 USA 21.42 q 5 Jun Kimura 26.5.1991 JPN 21.52 q 6 Lorenzo Valentini 13.4.1991 ITA 21.60 7 Jossuah Brena 13.6.1991 FRA 22.15 8 Laron Hield 6.3.1992 BAH 22.15 Heat 6 ( 0.3) 1 Julien Watrin 27.6.1992 BEL 21.18 Q 2 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 21.21 Q 3 Suppachai Chimdee 5.1.1991 THA 21.39 Q 4 Trevorvano Mackey 5.1.1992 BAH 21.42 q 5 Bruno Hortelano 18.9.1991 ESP 21.51 q 6 Jeneko Place 27.1.1994 BER 22.07 7 Sin Jin-Suk 30.3.1991 KOR 22.27 Semi-Finals (Jul 22) Heat 1 ( 2.1) 1 Wayde Van Niekerk 15.7.1992 RSA 21.05 w Q 2 Aaron Brown 27.5.1992 CAN 21.12 w Q 3 Oliver Bradwell 21.8.1992 USA 21.12 w 4 Daniel Talbot 1.5.1991 GBR 21.19 w 5 Roy Schmidt 30.9.1991 GER 21.25 w 6 Mathew Turk 11.8.1992 AUS 21.28 w 7 Jun Kimura 26.5.1991 JPN 21.53 w Jackson da Silva 22.8.1992 BRA DQ(162.7) w Heat 2 ( 2.0) 1 Aliaksandr Linnik 28.1.1991 BLR 20.81 Q 2 Moriba Morain 8.10.1992 TRI 21.03 Q 3 Mateusz Biegajlo 26.2.1991 POL 21.08 q 4 Robin Erewa 24.6.1991 GER 21.08 q 5 Suppachai Chimdee 5.1.1991 THA 21.11 6 Kieran Showler-Davis 14.11.1991 GBR 21.18 7 Trevorvano Mackey 5.1.1992 BAH 21.71 Bruno Hortelano 18.9.1991 ESP DNS Heat 3 ( 2.3) 1 Shota Iizuka 25.6.1991 JPN 20.93 w Q 2 Pavel Maslák 21.2.1991 CZE 21.07 w Q 3 Julien Watrin 27.6.1992 BEL 21.12 w 4 Segun Makinde 6.7.1991 CAN 21.13 w 5 Eric Harris 7.6.1991 USA 21.23 w 6 Jake Hammond 5.12.1991 AUS 21.28 w 7 Remigiusz Olszewski 20.9.1992 POL 21.31 w 8 Arturo Ramírez 19.4.1992 VEN 21.80 w

400m Men

Final (Jul 22) 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 45.89 2 Marcell Deák Nagy 28.1.1992 HUN 46.09 3 Errol Nolan 18.8.1991 USA 46.36 4 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 46.79 5 Josh Mance 21.3.1992 USA 46.84 6 Luguelin Santos 12.11.1993 DOM 46.90 7 Alistair Moona 26.1.1992 CAN 47.38 8 Pako Seribe 7.4.1991 BOT 48.07 First Round (Jul 20) Heat 1 1 Mateusz Fórmanski 22.2.1991 POL 46.75 Q 2 Omar Longart 18.5.1991 VEN 47.38 Q 3 Alex Jordan 11.4.1992 NZL 47.50 Q 4 Jacques de Swardt 12.8.1992 RSA 47.50 q 5 Demar Murray 31.8.1991 JAM 47.62 q 6 Philipp Kleemann 25.4.1991 GER 47.90 q 7 Ratutira Narara 9.8.1992 FIJ 48.97 Mitchel Davis 17.8.1991 DMA DQ(163.3) Heat 2 1 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 47.06 Q 2 Pako Seribe 7.4.1991 BOT 47.16 Q 3 Park Bong-Go 8.5.1991 KOR 47.46 Q 4 Mohamed Abou El-Khair 20.6.1992 EGY 47.70 q 5 Mehmet Güzel 20.8.1991 TUR 48.07 6 Jermaine Gayle 23.7.1991 JAM 48.10 7 Golden Gunde 7.1.1993 MAW 48.68 8 Athoumani Mahamoud 21.7.1991 COM 50.48 Heat 3 1 Marcell Deák Nagy 28.1.1992 HUN 47.31 Q 2 Luguelin Santos 12.11.1993 DOM 47.36 Q 3 Awad Karim Makki 12.6.1992 SUD 47.59 Q 4 Lim Chan-Ho 11.3.1992 KOR 47.97 5 Uros Jovanovic 2.4.1991 SLO 48.02 6 Jocelyn Muntaner 23.6.1991 PYF 50.18 7 Michael Rasmijn 12.12.1991 ARU 51.65 Heat 4 1 Josh Mance 21.3.1992 USA 47.29 Q 2 Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991 BOT 47.46 Q 3 Shaun De Jager 28.6.1991 RSA 47.48 Q 4 Keitaro Sato 23.2.1991 JPN 47.92 5 Tremaine Harris 10.2.1992 CAN 48.34 6 Boniface Mucheru Tumuti 2.5.1992 KEN 48.85 7 Momodou Kujabi 16.5.1993 GAM 49.84 Heat 5 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 47.12 Q 2 Halit Kilic 1.3.1992 TUR 47.28 Q 3 Deon Lendore 28.10.1992 TRI 47.33 Q 4 Isah Salihu 2.11.1991 NGR 47.75 q 5 Junki Yanagisawa 9.5.1991 JPN 48.99 6 Mohamed Al-Jumaah 16.12.1992 IRQ 49.81 7 Stephen Newbold 5.8.1994 BAH 50.62 Heat 6 1 Errol Nolan 18.8.1991 USA 46.67 Q 2 Alistair Moona 26.1.1992 CAN 47.22 Q 3 Tobi Ogunmola 20.6.1993 NGR 47.28 Q 4 Jonathan Vilaine 15.12.1991 FRA 47.54 q 5 Kishon Dempster 21.3.1993 TRI 48.54 6 Scott Burch 3.5.1991 NZL 48.63 Benjamin Auka Nyasimi 28.12.1991 KEN DQ(163.3) Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 1 Marcell Deák Nagy 28.1.1992 HUN 46.23 Q 2 Errol Nolan 18.8.1991 USA 46.47 Q 3 Pako Seribe 7.4.1991 BOT 47.02 q 4 Omar Longart 18.5.1991 VEN 47.25 5 Tobi Ogunmola 20.6.1993 NGR 47.43 6 Jacques de Swardt 12.8.1992 RSA 47.98 7 Jonathan Vilaine 15.12.1991 FRA 48.08 8 Awad Karim Makki 12.6.1992 SUD 48.55 Heat 2 1 Kirani James 1.9.1992 GRN 46.27 Q 2 Marco Kaiser 21.1.1991 GER 46.40 Q 3 Luguelin Santos 12.11.1993 DOM 46.54 q 4 Isah Salihu 2.11.1991 NGR 47.09 5 Shaun De Jager 28.6.1991 RSA 47.47 6 Halit Kilic 1.3.1992 TUR 47.61 7 Mohamed Abou El-Khair 20.6.1992 EGY 48.31 Park Bong-Go 8.5.1991 KOR DQ(163.3) Heat 3 1 Josh Mance 21.3.1992 USA 46.43 Q 2 Alistair Moona 26.1.1992 CAN 46.83 Q 3 Mateusz Fórmanski 22.2.1991 POL 47.09 4 Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991 BOT 47.23 5 Deon Lendore 28.10.1992 TRI 47.49 6 Alex Jordan 11.4.1992 NZL 47.65 7 Philipp Kleemann 25.4.1991 GER 47.86 8 Demar Murray 31.8.1991 JAM 48.01

800m Men

Final (Jul 25) 1 David Mutinda 20.4.1992 KEN 1:46.41 2 Casimir Loxsom 17.3.1991 USA 1:46.57 3 Robby Andrews 29.3.1991 USA 1:47.00 4 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:47.02 5 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 1:47.82 6 Dickson Tuwei 31.10.1992 KEN 1:48.97 7 Mohamed Al-Garni 2.7.1992 QAT 1:50.16 8 Pierre-Ambroise Bosse 11.5.1992 FRA 1:53.52 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Pierre-Ambroise Bosse 11.5.1992 FRA 1:50.60 Q 2 Robby Andrews 29.3.1991 USA 1:50.80 Q 3 Vasiliy Sadilov 21.9.1991 RUS 1:50.92 Q 4 Anthony Romaniw 15.9.1991 CAN 1:51.00 q 5 Ahmed Abdel Karim Farag 2.3.1993 EGY 1:51.49 6 Omar Bejaoui 22.6.1991 ESP 1:53.17 7 Jerry Lauto 16.6.1991 VAN 2:02.04 Heat 2 1 Dickson Tuwei 31.10.1992 KEN 1:49.84 Q 2 Mohamed Al-Garni 2.7.1992 QAT 1:49.95 Q 3 Adam Cotton 26.1.1992 GBR 1:50.24 Q 4 Mark Patterson 23.1.1991 IRL 1:50.47 q 5 Farkhod Kuralov 18.3.1993 TJK 1:51.39 6 Anthonio Mascoll 17.1.1993 BAR 1:51.42 7 Christopher Sandoval 29.10.1991 MEX 1:52.54 8 Tomás Squella 18.10.1991 CHI 1:52.90 Heat 3 1 David Mutinda 20.4.1992 KEN 1:49.37 Q 2 Hamza Driouch 16.11.1994 QAT 1:49.54 Q 3 Amine El-Manaoui 20.11.1991 MAR 1:49.78 Q 4 Thomas Roth 11.2.1991 NOR 1:49.84 q 5 Zan Rudolf 9.5.1993 SLO 1:50.28 q 6 Jorge Batista 6.6.1991 POR 1:51.00 7 Glen Ballam 21.6.1991 NZL 1:51.96 Alex Cherop 15.1.1991 UGA DQ(163.3) Heat 4 1 Casimir Loxsom 17.3.1991 USA 1:49.47 Q 2 Esrael Awoke 5.4.1994 ETH 1:49.66 Q 3 Pablo Fernández 22.7.1991 ESP 1:49.71 Q 4 Adrian Plummer 18.9.1991 AUS 1:50.00 q 5 Charles Grethen 2.6.1992 LUX 1:50.74 q 6 Adrian Cirnaru 19.5.1991 ROU 1:52.06 7 Michel Berning 27.2.1991 GER 1:53.30 8 Michael James 27.7.1992 LCA 1:57.51 Heat 5 1 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:51.10 Q 2 Miroslav Burian 9.8.1992 CZE 1:51.23 Q 3 Halit Kilic 1.3.1992 TUR 1:51.25 Q 4 Darren McBrearty 8.3.1991 IRL 1:51.41 5 Erik Estrada 26.11.1991 PUR 1:52.11 6 Thomas Eide 20.11.1992 NOR 1:52.67 7 Chouaib Hamdane 9.6.1992 ALG 1:53.15 8 Abedalaziz Al-Merdek 26.3.1992 JOR 1:53.42 Heat 6 1 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 1:50.80 Q 2 Abdulaziz Mohamed 7.1.1991 KSA 1:51.04 Q 3 Kuey Diew 6.3.1993 AUS 1:51.04 Q 4 Taras Bybyk 27.3.1992 UKR 1:51.15 5 Andreas Lange 29.1.1991 GER 1:51.18 6 Rickard Gunnarsson 19.9.1991 SWE 1:52.65 7 Fabrice Tambwe 3.11.1991 COD 1:58.23 Abdoul Aziz Kimba 27.8.1993 NIG DQ(163.3) Semi-Finals (Jul 24) Heat 1 1 Dickson Tuwei 31.10.1992 KEN 1:47.51 Q 2 Mohamed Al-Garni 2.7.1992 QAT 1:48.15 Q 3 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 1:48.31 q 4 Halit Kilic 1.3.1992 TUR 1:48.63 5 Kuey Diew 6.3.1993 AUS 1:49.14 6 Adam Cotton 26.1.1992 GBR 1:50.25 7 Abdulaziz Mohamed 7.1.1991 KSA 1:50.78 8 Zan Rudolf 9.5.1993 SLO 1:53.21 Heat 2 1 Robby Andrews 29.3.1991 USA 1:48.76 Q 2 Niall Brooks 8.7.1991 GBR 1:49.01 Q 3 Miroslav Burian 9.8.1992 CZE 1:49.07 4 Anthony Romaniw 15.9.1991 CAN 1:49.26 5 Pablo Fernández 22.7.1991 ESP 1:55.87 Mark Patterson 23.1.1991 IRL DQ(163.3) Esrael Awoke 5.4.1994 ETH DQ(163.3) Amine El-Manaoui 20.11.1991 MAR DQ (163.2) Heat 3 1 Casimir Loxsom 17.3.1991 USA 1:46.91 Q 2 David Mutinda 20.4.1992 KEN 1:48.04 Q 3 Pierre-Ambroise Bosse 11.5.1992 FRA 1:48.38 q 4 Hamza Driouch 16.11.1994 QAT 1:49.33 5 Thomas Roth 11.2.1991 NOR 1:49.39 6 Charles Grethen 2.6.1992 LUX 1:52.09 7 Adrian Plummer 18.9.1991 AUS 1:52.25 8 Vasiliy Sadilov 21.9.1991 RUS 1:52.68

1500m Men

Final (Jul 22) 1 Caleb Ndiku 9.10.1992 KEN 3:37.30 2 Abderrahmane Anou 29.1.1991 ALG 3:38.86 3 Mohamed Al-Garni 2.7.1992 QAT 3:38.91 4 Mohamed Bensghir 16.11.1991 MAR 3:39.97 5 Alberto Imedio 24.5.1991 ESP 3:41.82 6 Marcel Fehr 20.6.1992 GER 3:42.72 7 Otmane Laaroussi 20.3.1992 MAR 3:43.75 8 Brett Robinson 8.5.1991 AUS 3:44.06 9 Paul Robinson 24.5.1991 IRL 3:44.56 10 Bryan Cantero 28.4.1991 FRA 3:44.61 11 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB 3:46.23 12 Jonas Leandersson 26.1.1991 SWE 3:49.91 First Round (Jul 20) Heat 1 1 Mohamed Al-Garni 2.7.1992 QAT 3:41.99 Q 2 Otmane Laaroussi 20.3.1992 MAR 3:43.27 Q 3 Marcel Fehr 20.6.1992 GER 3:43.80 Q 4 Abderrahmane Anou 29.1.1991 ALG 3:44.09 q 5 Bryan Cantero 28.4.1991 FRA 3:44.45 q 6 Henrik Ingebrigtsen 24.2.1991 NOR 3:45.31 7 John Malette 27.3.1991 CAN 3:45.57 8 Soresa Fida 27.5.1993 ETH 3:46.45 9 Levent Ates 20.3.1991 TUR 3:48.29 10 Tarik Moukrime 3.3.1992 BEL 3:49.47 11 Moses Kibet 23.3.1991 UGA 3:50.53 12 Darren McBrearty 8.3.1991 IRL 3:52.62 13 Homilzio dos Santos 10.7.1992 STP 4:19.35 Hillary Kipkorir Maiyo 2.10.1993 KEN DQ(163.2) Heat 2 1 Mohamed Bensghir 16.11.1991 MAR 3:47.75 Q 2 Jonas Leandersson 26.1.1991 SWE 3:47.84 Q 3 Nemanja Cerovac 16.11.1991 SRB 3:47.86 Q 4 Samir Dahmani 3.4.1991 FRA 3:47.89 5 Jeremy Rae 19.5.1991 CAN 3:47.99 6 Todd Wakefield 10.4.1991 AUS 3:48.05 7 Alex Cherop 15.1.1991 UGA 3:48.14 8 Bartosz Kowalczyk 12.7.1992 POL 3:49.15 9 George Preda 3.9.1991 ROU 3:50.34 10 Timo Benitz 24.12.1991 GER 3:50.47 11 Ratlale Mokone 1.2.1991 RSA 3:50.79 12 Elias Gedyon 4.4.1993 USA 3:52.44 13 Evandro Maciel 7.3.1991 BRA 3:53.55 14 Cephas Nyimbili 13.2.1994 ZAM 3:58.99 Heat 3 1 Caleb Ndiku 9.10.1992 KEN 3:42.32 Q 2 Alberto Imedio 24.5.1991 ESP 3:42.62 Q 3 Brett Robinson 8.5.1991 AUS 3:43.67 Q 4 Paul Robinson 24.5.1991 IRL 3:44.04 q 5 Damian Roszko 11.11.1991 POL 3:44.60 6 Peter Callahan 1.6.1991 USA 3:45.04 7 Miguel Moreira 4.2.1991 POR 3:46.46 8 Harry Ellis 14.12.1991 GBR 3:46.83 9 Hamada Mohamed 22.10.1992 EGY 3:47.05 10 Kemoy Campbell 14.1.1991 JAM 3:47.47 11 Saddam Zergui 9.1.1991 ALG 3:49.27 12 Yves Sikubwabo 17.4.1993 RWA 3:50.15 13 Harold Lamour 16.11.1992 HAI 4:13.93 Zebene Alemayehu 4.9.1992 ETH DNF

5000m Men

Final (Jul 24) 1 David Bett 18.10.1992 KEN 13:23.76 2 John Kipkoech 29.12.1991 KEN 13:26.03 3 Aziz Lahbabi 3.2.1991 MAR 13:28.92 4 Moses Kibet 23.3.1991 UGA 13:36.59 5 Belete Assefa 3.3.1991 ETH 13:42.10 6 Atsedu Tsegay 17.12.1991 ETH 13:54.24 7 Kazuto Nishiike 17.2.1993 JPN 13:54.33 8 Akinobu Murasawa 28.3.1991 JPN 13:59.66 9 Vianney Ndiho 25.12.1992 BDI 14:04.99 10 Jesper van der Wielen 2.8.1991 NED 14:09.11 11 Trevor Dunbar 29.4.1991 USA 14:16.08 12 Aitor Fernández 13.8.1991 ESP 14:31.70 13 John Travers 16.3.1991 IRL 14:55.12 14 Ross Proudfoot 4.7.1992 CAN 15:03.13 15 Joseph Chebet 25.8.1991 UGA 15:07.36 16 Kevin Batt 28.2.1991 AUS 15:50.44 Delohni Nichol-Samuel 23.8.1991 VIN DNF Ibrahima Sow 27.12.1993 GUI DNF Hicham Sigueni 30.1.1993 MAR DNF

10000m Men

Final (Jul 20) 1 Dennis Chepkongin Masai 1.12.1991 KEN 27:53.88 2 Gebretsadik Abraha 16.7.1992 ETH 28:03.45 3 Paul Kipchumba Lonyangata 12.12.1992 KEN 28:14.55 4 Mohammad Ahmed 5.1.1991 CAN 29:11.75 5 Aaron Pulford 24.8.1991 NZL 29:14.23 6 Parker Stinson 3.3.1992 USA 29:32.23 7 Suresh Kumar Patel 1.7.1991 IND 29:40.07 8 Suguru Osako 23.5.1991 JPN 29:40.14 9 Fuminori Shikata 14.7.1991 JPN 29:47.87 10 Joseph Chebet 25.8.1991 UGA 29:56.53 11 Gabriel Navarro 6.8.1992 ESP 29:57.78 12 Mohammed Merbouhi 2.7.1991 ALG 30:06.23 13 Andrew Nixon 31.8.1991 CAN 30:35.43 14 Nicolae Soare 25.8.1991 ROU 30:37.23 15 Mansour Haraoui 1.4.1992 ALG 30:54.84 16 Graham Bazell 13.1.1991 USA 30:59.57 17 Indelau Tekele 24.3.1991 ISR 31:25.38 Edwin Kimurer 20.12.1991 BRN DNF Debebe Woldsenbet 7.7.1991 ETH DNF José Costa 30.4.1991 POR DNF

3000mh Men

Final (Jul 25) 1 Jonathan Ndiku 18.9.1991 KEN 8:23.48 2 Albert Kiptoo Yator 6.9.1993 KEN 8:33.55 3 Jacob Araptany 11.2.1992 UGA 8:37.02 4 Abdelaziz Merzougui 30.8.1991 ESP 8:40.08 5 Desta Alemu 18.2.1992 ETH 8:44.07 6 François Marzetta 22.11.1991 ITA 8:52.10 7 Tanguy Pepiot 6.7.1991 FRA 8:52.46 8 Afewerk Mesfin 12.10.1992 ETH 8:54.84 9 Romain Collenot-Spiret 9.1.1992 FRA 8:56.40 10 Jared Berman 9.2.1991 USA 8:57.53 11 Martin Grau 26.3.1992 GER 9:00.56 12 Kosei Yamaguchi 19.8.1991 JPN 9:00.87 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Albert Kiptoo Yator 6.9.1993 KEN 8:40.92 Q 2 Kosei Yamaguchi 19.8.1991 JPN 8:49.74 Q 3 Abdelaziz Merzougui 30.8.1991 ESP 8:53.96 Q 4 Romain Collenot-Spiret 9.1.1992 FRA 8:54.50 Q 5 Martin Grau 26.3.1992 GER 8:55.15 q 6 Afewerk Mesfin 12.10.1992 ETH 8:55.77 q 7 Erwin Leysen 15.11.1991 BEL 8:55.96 8 Isaac Kemboi Chelimo 11.12.1992 BRN 9:00.38 9 Mohamed Zeghba 26.2.1991 ALG 9:00.92 10 Mattias Wolter 27.3.1991 CAN 9:04.44 11 Giuseppe Gerratana 8.11.1992 ITA 9:06.62 12 Taha Gourrida 13.2.1992 TUN 9:10.66 13 Il'gizar Safiulin 9.12.1992 RUS 9:15.35 14 Kaur Kivistik 29.4.1991 EST 9:16.87 15 Dakota Peachee 20.7.1991 USA 9:27.68 Heat 2 1 Jacob Araptany 11.2.1992 UGA 8:28.14 Q 2 Jonathan Ndiku 18.9.1991 KEN 8:28.23 Q 3 Desta Alemu 18.2.1992 ETH 8:38.04 Q 4 Tanguy Pepiot 6.7.1991 FRA 8:49.38 Q 5 François Marzetta 22.11.1991 ITA 8:51.43 q 6 Jared Berman 9.2.1991 USA 8:55.33 q 7 Emin Tan 20.7.1992 TUR 8:56.86 8 Matthew Graham 2.2.1991 GBR 9:09.36 9 Daniel Arce 22.4.1992 ESP 9:10.82 10 Issam Bouchache 19.2.1991 ALG 9:11.34 11 Ryan Cassidy 13.1.1993 CAN 9:11.70 12 Jonas Legernes 4.9.1991 SWE 9:13.23 13 Stephan Abisch 3.8.1992 GER 9:18.75 14 Emmet Jennings 28.8.1991 IRL 9:20.70 15 Yuriy Kishchenko 4.8.1991 UKR 9:32.95

110mh (99.0cm [3'3] Junior Implement) Men

Final (Jul 25) (-2.4) 1 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.52 2 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 13.59 3 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.59 4 Sam Baines 8.2.1991 AUS 13.62 5 Caleb Cross 31.5.1991 USA 13.86 6 Mitchell Tysoe 9.4.1992 AUS 13.87 7 Wataru Yazawa 2.7.1991 JPN 13.88 8 Greggmar Swift 16.2.1991 BAR 13.93 First Round (Jul 23) Heat 1 (-2.2) 1 Sam Baines 8.2.1991 AUS 13.88 Q 2 Julian Marquart 2.4.1991 GER 14.03 Q 3 Liu Yu 5.2.1991 CHN 14.06 Q 4 Sidartha Thingalaya 1.3.1991 IND 14.09 5 Javier McFarlane 21.10.1991 PER 14.10 6 Ramy Said 24.1.1992 EGY 14.36 7 Robin Pál 13.5.1991 HUN 14.68 Heat 2 (-0.8) 1 Mitchell Tysoe 9.4.1992 AUS 13.72 Q 2 Thomas Delmestre 31.3.1991 FRA 14.10 Q 3 Batuhan Eruygun 23.4.1991 TUR 14.30 Q 4 Mauricio Pereira 25.2.1992 PAR 14.85 5 Jonathan Santiago 7.4.1992 PUR 14.86 Orlando Ortega 29.7.1991 CUB DNF Heat 3 ( 0.1) 1 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.77 Q 2 Joăo de Oliveira 15.5.1992 BRA 13.87 Q 3 Kamal Fuller 20.1.1991 JAM 14.08 Q 4 Filip Lööv 23.4.1992 SWE 14.21 5 LukᚠHaloun 8.10.1991 CZE 14.50 6 Jaakko Malmivirta 26.10.1991 FIN 14.69 7 Khalifa Saif Sabbah 1.6.1992 QAT 14.88 Heat 4 ( 1.0) 1 Caleb Cross 31.5.1991 USA 13.56 Q 2 Greggmar Swift 16.2.1991 BAR 13.68 Q 3 Jean da Silva 25.5.1993 BRA 13.87 Q 4 Segun Makinde 6.7.1991 CAN 13.98 q 5 Arnau Erta 5.4.1992 ESP 14.02 q 6 Cheng Yun-Yin 28.4.1994 TPE 14.30 7 Michael Herreros 9.11.1992 GUM 16.92 Heat 5 (-0.5) 1 Johnathan Cabral 31.12.1992 USA 13.63 Q 2 Wataru Yazawa 2.7.1991 JPN 13.76 Q 3 Gregor Traber 2.12.1992 GER 13.87 Q 4 Charis Koutras 8.6.1992 CYP 14.01 q 5 Pasi Roslund 8.1.1992 FIN 14.16 6 Lee Yen-Lin 17.3.1992 TPE 14.29 7 Aaron Wilmore 1.3.1992 BAH 14.35 Heat 6 ( 1.6) 1 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.53 Q 2 Kobus Moolman 8.1.1991 RSA 14.00 Q 3 Dries Peeters 11.3.1991 BEL 14.01 Q 4 Claudio Delli Carpini 7.4.1991 ITA 14.12 5 Tremaine Grant 23.11.1991 CAN 14.16 6 Cornel Bananau 14.5.1991 ROU 14.22 Christian Nielsen 5.8.1991 DEN DNF Heat 7 ( 1.3) 1 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 13.49 Q 2 Dario Vanderveken 20.3.1992 BEL 13.80 Q 3 Stefan Fennell 5.11.1993 JAM 13.95 Q 4 Werner Pretorius 26.1.1992 RSA 14.17 5 Michael Cochrane 15.4.1991 NZL 14.28 6 Ernesto Prados 12.11.1991 ESP 14.29 7 Nader Al-Haydar 27.10.1993 KSA 14.73 Semi-Finals (Jul 24) Heat 1 ( 0.4) 1 Wataru Yazawa 2.7.1991 JPN 13.57 Q 2 Caleb Cross 31.5.1991 USA 13.72 Q 3 Mitchell Tysoe 9.4.1992 AUS 13.77 q 4 Jean da Silva 25.5.1993 BRA 13.91 5 Gregor Traber 2.12.1992 GER 13.92 6 Dario Vanderveken 20.3.1992 BEL 13.94 7 Segun Makinde 6.7.1991 CAN 14.05 Kamal Fuller 20.1.1991 JAM DNF Heat 2 (-1.1) 1 Greggmar Swift 16.2.1991 BAR 13.65 Q 2 Pascal Martinot-Lagarde 22.9.1991 FRA 13.73 Q 3 Joăo de Oliveira 15.5.1992 BRA 13.79 4 Johnathan Cabral 31.12.1992 USA 13.80 5 Julian Marquart 2.4.1991 GER 13.99 6 Stefan Fennell 5.11.1993 JAM 14.19 7 Charis Koutras 8.6.1992 CYP 14.21 8 Batuhan Eruygun 23.4.1991 TUR 14.41 Heat 3 (-0.9) 1 Jack Meredith 14.8.1992 GBR 13.52 Q 2 Sam Baines 8.2.1991 AUS 13.66 Q 3 Vladimir Vukicevic 16.5.1991 NOR 13.67 q 4 Liu Yu 5.2.1991 CHN 14.12 5 Dries Peeters 11.3.1991 BEL 14.27 6 Arnau Erta 5.4.1992 ESP 14.27 7 Thomas Delmestre 31.3.1991 FRA 14.28 8 Kobus Moolman 8.1.1991 RSA 14.30

400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men

Final (Jul 23) 1 Jahue Gordon 15.11.1991 TRI 49.30 2 Takatoshi Abe 12.11.1991 JPN 49.46 3 Leslie Murray 24.1.1991 ISV 50.22 4 Varg Königsmark 28.4.1992 GER 50.47 5 Jack Green 6.10.1991 GBR 50.49 6 Stef Vanhaeren 15.1.1992 BEL 50.99 7 Emir Bekric 14.3.1991 SRB 51.06 8 Boniface Mucheru Tumuti 2.5.1992 KEN 52.16 First Round (Jul 21) Heat 1 1 Emir Bekric 14.3.1991 SRB 51.68 Q 2 Jack Green 6.10.1991 GBR 52.16 Q 3 Jeremiah Mutai 27.12.1992 KEN 52.53 Q 4 Le Roux Hamman 6.1.1992 RSA 52.66 5 Mohamed Yousef Karam 15.7.1993 KUW 54.63 6 Javarn Gallimore 7.8.1993 JAM 55.99 7 Tim Crowe 10.12.1991 IRL 56.27 Heat 2 1 Stef Vanhaeren 15.1.1992 BEL 51.64 Q 2 Varg Königsmark 28.4.1992 GER 51.78 Q 3 Xavier Carrión 4.6.1991 ESP 51.80 Q 4 Amadou Ndiaye 6.12.1992 SEN 51.83 q 5 Francesco Patano 5.8.1992 ITA 52.51 q 6 Anatoliy Synyanskyy 4.2.1991 UKR 53.20 7 Tait Nystuen 29.5.1991 CAN 53.21 Heat 3 1 Boniface Mucheru Tumuti 2.5.1992 KEN 51.46 Q 2 José De Leon 16.5.1992 ITA 51.86 Q 3 Michael Cochrane 15.4.1991 NZL 52.25 Q 4 Tobias Giehl 25.7.1991 GER 52.28 q 5 Sasha Alexeenko 23.3.1991 AUS 52.71 6 Nolan Williams 19.2.1992 JAM 54.67 7 Damien Edouard 22.9.1992 MRI 55.31 Heat 4 1 Takatoshi Abe 12.11.1991 JPN 50.53 Q 2 Zied Azizi 11.6.1991 TUN 51.40 Q 3 Chen Chieh 8.5.1992 TPE 52.26 Q 4 Radek Fischer 9.6.1991 CZE 52.64 5 Peter Marx 24.10.1991 RSA 52.89 6 Abdel Malik Lahoulou 7.5.1992 ALG 53.00 7 Nejmi Burnside 6.5.1992 BAH 54.17 Heat 5 1 Hederson Estefani 11.9.1991 BRA 52.07 Q 2 Patrick Maher 27.3.1992 IRL 52.46 Q 3 Řyvind Kjerpeset 12.12.1991 NOR 52.82 Q 4 Steven White 27.7.1991 USA 53.27 5 Ali Al-Ghamdi 11.6.1993 KSA 56.04 6 Daniel Chan 10.11.1991 CAN 58.46 Stéphane Zenou-Yato 11.9.1992 FRA DNF Heat 6 1 Jahue Gordon 15.11.1991 TRI 51.58 Q 2 Leslie Murray 24.1.1991 ISV 51.94 Q 3 Juan Stenner 26.1.1992 MEX 52.29 Q 4 Hakim Reguieg 8.3.1991 FRA 52.85 5 Juan Pablo Martínez 8.8.1992 DOM 52.88 6 Rasmus Mägi 4.5.1992 EST 53.86 7 Adrian Minca 24.6.1992 ROU 56.44 Heat 7 1 Joăo de Oliveira 15.5.1992 BRA 51.92 Q 2 Jonathan Puemi 7.4.1991 SUI 53.25 Q 3 Sheroid Evans 3.12.1991 USA 53.44 Q 4 José Castańeda 5.11.1992 MEX 53.62 5 Mitja Lindic 5.2.1993 SLO 54.15 6 Abdul Samsuddin 16.8.1991 MAS 54.21 7 Dmitriy Koblov 30.11.1992 KAZ 54.31 Semi-Finals (Jul 22) Heat 1 1 Stef Vanhaeren 15.1.1992 BEL 50.91 Q 2 Leslie Murray 24.1.1991 ISV 51.25 Q 3 Hederson Estefani 11.9.1991 BRA 51.59 4 Tobias Giehl 25.7.1991 GER 51.77 5 Zied Azizi 11.6.1991 TUN 51.84 6 Juan Stenner 26.1.1992 MEX 52.61 7 Chen Chieh 8.5.1992 TPE 52.98 8 Amadou Ndiaye 6.12.1992 SEN 54.40 Heat 2 1 Takatoshi Abe 12.11.1991 JPN 50.45 Q 2 Varg Königsmark 28.4.1992 GER 50.87 Q 3 Emir Bekric 14.3.1991 SRB 50.91 q 4 Joăo de Oliveira 15.5.1992 BRA 52.53 5 Francesco Patano 5.8.1992 ITA 52.61 6 Michael Cochrane 15.4.1991 NZL 52.71 7 Sheroid Evans 3.12.1991 USA 53.03 8 Jeremiah Mutai 27.12.1992 KEN 55.02 Heat 3 1 Jahue Gordon 15.11.1991 TRI 50.54 Q 2 Jack Green 6.10.1991 GBR 51.14 Q 3 Boniface Mucheru Tumuti 2.5.1992 KEN 51.22 q 4 José De Leon 16.5.1992 ITA 52.15 5 Xavier Carrión 4.6.1991 ESP 52.33 6 Patrick Maher 27.3.1992 IRL 52.46 7 Řyvind Kjerpeset 12.12.1991 NOR 53.33 8 Jonathan Puemi 7.4.1991 SUI 53.95

High Jump Men

Final (Jul 23) 1 Mutaz Issa Barshim 24.6.1991 QAT 2.30 2 David Smith 2.5.1992 USA 2.24 3 Naoto Tobe 31.3.1992 JPN 2.21 4 Nikita Anishchenkov 25.7.1992 RUS 2.21 5 Jin Qichao 24.11.1991 CHN 2.21 6 Edgar Rivera 13.2.1991 MEX 2.17 =7 Carlos Layoy 26.2.1991 ARG 2.17 Jaroslaw Rutkowski 11.8.1991 POL 2.17 Erik Sundlöf 26.6.1991 SWE 2.17 10 Janick Klausen 3.4.1993 DEN 2.17 11 Branden Wilhelm 10.1.1992 CAN 2.13 12 Giuseppe Carollo 7.5.1991 ITA 2.13 Qualification (Jul 21) Group A 1 Mutaz Issa Barshim 24.6.1991 QAT 2.17 q 2 Nikita Anishchenkov 25.7.1992 RUS 2.17 q 3 Naoto Tobe 31.3.1992 JPN 2.17 q 4 Janick Klausen 3.4.1993 DEN 2.17 q 5 Carlos Layoy 26.2.1991 ARG 2.14 q 6 Edgar Rivera 13.2.1991 MEX 2.14 q 7 Viktor Fajoyomi 27.3.1991 HUN 2.14 8 Artsiom Naumovich 19.2.1991 BLR 2.14 =9 Talles Silva 20.8.1991 BRA 2.14 Douwe-Jorn Amels 16.9.1991 NED 2.14 =11 Mateusz Przybylko 9.3.1992 GER 2.10 Maalik Reynolds 27.4.1992 USA 2.10 13 Sam Bailey 15.9.1991 GBR 2.10 14 Vasileios Konstantinou 13.9.1992 CYP 2.05 =15 Jonathan Reid 9.5.1992 JAM 2.00 Ihor Hryhorov 16.4.1992 UKR 2.00 Alexandr Khardin 18.1.1992 UZB NH Group B 1 Jin Qichao 24.11.1991 CHN 2.17 q =2 Erik Sundlöf 26.6.1991 SWE 2.17 q David Smith 2.5.1992 USA 2.17 q 4 Branden Wilhelm 10.1.1992 CAN 2.17 q 5 Jaroslaw Rutkowski 11.8.1991 POL 2.17 q 6 Giuseppe Carollo 7.5.1991 ITA 2.14 q 7 Adónios Mástoras 6.1.1991 GRE 2.14 8 Khalid Saeed Al-Saiari 30.8.1992 QAT 2.10 9 Gianmarco Tamberi 1.6.1992 ITA 2.10 10 Hichem Krim 26.2.1992 ALG 2.10 11 Andriy Kovalyov 11.6.1992 UKR 2.10 12 Django Lovett 6.7.1992 CAN 2.10 13 Daniil Tsiplakov 12.7.1992 RUS 2.05 14 Takashi Eto 5.2.1991 JPN 2.05 15 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 2.00 16 Robin Pál 13.5.1991 HUN 2.00 Hsiang Chun-Hsien 4.9.1993 TPE NH

Pole Vault Men

Final (Jul 22) 1 Anton Ivakin 3.2.1991 RUS 5.50 2 Claudio Stecchi 23.11.1991 ITA 5.40 3 Andrew Sutcliffe 10.7.1991 GBR 5.35 4 Robert Sobera 19.1.1991 POL 5.30 5 Tom Konrad 30.3.1991 GER 5.20 6 Pauls Pujats 6.8.1991 LAT 5.10 =7 Vitaliy Tsepilov 2.3.1992 UKR 5.00 Kyle Ballew 29.1.1991 USA 5.00 9 Matthew Devereux 15.4.1991 GBR 5.00 10 Marquis Richards 29.7.1991 SUI 5.00 11 Nikita Filippov 7.10.1991 KAZ 4.85 Didac Salas 19.5.1993 ESP NH Pascal Koehl 1.9.1991 GER NH Richard Lysov 4.1.1991 RUS NH Qualification (Jul 20) Group A =1 Tom Konrad 30.3.1991 GER 5.15 q Robert Sobera 19.1.1991 POL 5.15 q 3 Claudio Stecchi 23.11.1991 ITA 5.15 q =4 Richard Lysov 4.1.1991 RUS 5.05 q Vitaliy Tsepilov 2.3.1992 UKR 5.05 q Kyle Ballew 29.1.1991 USA 5.05 q =7 Matthew Devereux 15.4.1991 GBR 5.05 q Nikita Filippov 7.10.1991 KAZ 5.05 q 9 Jin Min-Sup 2.9.1992 KOR 4.95 10 Lane Britnell 12.12.1991 CAN 4.75 Group B 1 Anton Ivakin 3.2.1991 RUS 5.15 q 2 Marquis Richards 29.7.1991 SUI 5.15 q 3 Andrew Sutcliffe 10.7.1991 GBR 5.15 q 4 Pauls Pujats 6.8.1991 LAT 5.15 q 5 Didac Salas 19.5.1993 ESP 5.05 q 6 Pascal Koehl 1.9.1991 GER 5.05 q 7 Yun Dae-Uk 21.11.1991 KOR 5.05 8 Mark Thomas 28.11.1991 USA 4.95 =9 Baptiste Boirie 26.12.1992 FRA 4.75 Marcello Palazzo 22.2.1991 ITA 4.75 Tymur Skorykh 14.5.1992 UKR NH

Long Jump Men

Final (Jul 21) 1 Luvo Manyonga 18.11.1991 RSA 7.99 ( 7.62/-1.3 7.69/-1.4 7.67/-1.3 7.56/-0.8 7.70/-0.6 7.99/-1.0) 2 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.90 ( 7.60/-1.6 7.41/-0.7 7.37/-1.5 7.64/-0.7 7.72/-0.6 7.90/-1.2) 3 Taylor Stewart 11.4.1991 CAN 7.63 ( x 7.33/-1.3 7.48/-1.0 7.43/-0.9 7.36/-1.2 7.63/-0.7) 4 Caio dos Santos 24.3.1993 BRA 7.53 ( x 7.32/ n.a 7.18/-1.4 7.21/-0.9 7.30/-1.0 7.53/-0.6) 5 Jamal Bowen 8.1.1991 PAN 7.49 ( 7.49/-1.4 7.43/-2.0 x x 7.32/-1.2 7.45/-0.8) 6 Justin Hunter 20.5.1991 USA 7.47 ( 7.35/-1.1 7.47/-0.9 7.21/-0.7 x x 7.28/-0.3) 7 Lin Ching-Hsuan 14.5.1992 TPE 7.43 ( 7.10/-0.5 7.43/-0.7 7.27/-0.5 7.19/-1.4 7.23/-0.7 7.07/-0.5) 8 Ankit Sharma 20.7.1992 IND 7.40 ( 7.09/-0.4 7.30/-1.8 7.25/-0.4 7.40/-1.0 7.36/-0.8 x) 9 Kamal Fuller 20.1.1991 JAM 7.29 ( x 7.01/ n.a 7.29/-0.9) 10 Lourival Neto 21.1.1991 BRA 7.20 ( x x 7.20/-0.9) 11 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 7.09 ( 6.99/ n.a 7.09/-0.8 6.99/-1.7) Supanara Sukhasvasti 11.6.1992 THA DNS Qualification (Jul 20) Group A 1 Eusebio Cáceres 10.9.1991 ESP 7.70 Q ( 7.70/ 0.3 - -) 2 Justin Hunter 20.5.1991 USA 7.64 q ( 7.64/-0.1 x 6.64/ 0.6) 3 Ankit Sharma 20.7.1992 IND 7.60 q ( x 7.29/-0.1 7.60/ 0.4) 4 Raymond Higgs 24.1.1991 BAH 7.50 q ( 7.14/ 0.1 7.13/-0.7 7.50/ 0.6) 5 Supanara Sukhasvasti 11.6.1992 THA 7.48 q ( 7.48/ 0.8 7.31/ 0.3 -) 6 Camillo Kaborč 25.8.1991 ITA 7.45 ( 5.81/-0.4 7.18/-0.4 7.45/ 0.7) 7 Yang Kai 5.5.1991 CHN 7.44 ( x 7.24/ 0.2 7.44/ 0.6) 8 Nikita Pankins 17.6.1992 LAT 7.40 ( 6.97/-0.4 6.82/-0.3 7.40/ 0.8) 9 Christodoulos Theofilou 3.4.1992 CYP 7.35 ( x 7.11/-0.6 7.35/ 0.6) 10 Hwang Hyeon-Tae 22.5.1992 KOR 7.30 ( 6.98/ 0.7 7.04/ 0.1 7.30/ 0.4) 11 Mark Jacobs 20.4.1992 NED 7.28 ( 7.02/ 0.3 7.23/ 0.4 7.28/ 0.3) 12 Vladimir Golovin 22.6.1991 RUS 7.24 ( x 7.24/ 0.3 x) 13 Stefan Brits 19.1.1992 RSA 7.18 ( 7.18/ 0.0 x -) 14 Marcel Kirstges 29.5.1991 GER 7.13 ( x 7.13/ 0.0 7.06/ 0.5) 15 Vadzim Maliankou 7.1.1992 BLR 6.99 ( 6.99/-0.1 x 6.98/ n.a) 16 Paul Madzivire 28.5.1991 ZIM 6.95 ( 6.94/-0.1 6.95/ 0.0 6.92/ 0.7) 17 Alper Kulaksiz 6.4.1992 TUR 6.89 ( 6.89/ 0.4 6.71/ 0.2 6.85/ 0.4) Lukasz Maslowski 8.6.1991 POL NM ( x x x) Group B 1 Luvo Manyonga 18.11.1991 RSA 7.76 Q ( x 6.28/-0.4 7.76/-0.3) 2 Taylor Stewart 11.4.1991 CAN 7.75 Q ( 7.75/ 0.1 - -) =3 Caio dos Santos 24.3.1993 BRA 7.73 Q ( x 7.73/ 0.0 -) Kamal Fuller 20.1.1991 JAM 7.73 Q ( x 7.73/ 0.7 -) 5 Jamal Bowen 8.1.1991 PAN 7.64 q ( 7.59/-0.1 7.54/ 0.1 7.64/ 0.4) 6 Lin Ching-Hsuan 14.5.1992 TPE 7.56 q ( 7.37/-0.2 7.56/-0.2 7.55/ 0.5) 7 Lourival Neto 21.1.1991 BRA 7.47 q ( 7.30/ 0.3 x 7.47/ 0.2) 8 Dino Pervan 12.1.1991 CRO 7.44 ( 7.11/ 0.0 7.44/-0.7 7.17/ n.a) 9 Denis Bogdanov 2.4.1991 RUS 7.35 ( 7.26/ 0.2 7.35/-0.1 7.27/-0.2) 10 El Mehdi Kabbachi 4.10.1992 MAR 7.34 ( 7.13/ 0.3 7.34/ 0.7 7.17/-0.3) 11 Seiji Hiura 15.1.1991 JPN 7.33 ( 7.33/ 0.7 7.23/ 0.1 x) 12 Javier McFarlane 21.10.1991 PER 7.31 ( 7.31/ 0.0 7.13/-0.2 7.07/ 0.2) 13 Dimítrios Mihalélis 20.6.1991 GRE 7.22 ( 5.37/-0.3 7.22/ 0.6 7.22/ 0.6) 14 Valentin Toboc 17.3.1992 ROU 7.21 ( 7.21/ 0.0 7.18/ 0.1 7.05/-0.7) 15 Carlton Lavong 18.6.1992 USA 7.14 ( 7.14/-0.6 x 7.11/ 0.6) 16 Jean-Pierre Bertrand 5.11.1992 FRA 7.13 ( 7.13/ 0.1 7.06/-0.2 7.04/ 0.3) 17 Alberto Álvarez 8.3.1991 MEX 6.85 ( 6.85/ 0.5 6.80/-0.1 6.80/-0.3) 18 Wang Zhong 20.3.1991 CHN 6.34 ( x x 6.34/ 0.4) Yannick Roggatz 20.1.1992 GER NM ( x x x)

Triple Jump Men

Final (Jul 25) 1 Aleksey Fedorov 25.5.1991 RUS 16.68 (16.52/-3.5 16.68/-0.5 16.20/-5.3 x 16.59/-1.0 16.44/-2.8) 2 Ernesto Revé 26.2.1992 CUB 16.47 (15.98/-4.6 16.47/-1.7 x x 16.29/-2.2 14.62/-1.5) 3 Omar Craddock 26.4.1991 USA 16.23 (16.15/-1.4 16.09/-0.9 16.00/-2.9 16.19/-0.8 16.01/-0.7 16.23/-3.6) 4 Alexandru Baciu 25.2.1991 ROU 16.18 ( x 15.90/-0.4 16.18/-0.9 16.11/-1.2 15.89/-2.8 15.57/-1.9) 5 Andrea Chiari 12.2.1991 ITA 16.13 ( x x 15.61/-2.2 x 16.13/ 0.1 15.90/-1.9) 6 Yuriy Kovalev 18.6.1991 RUS 15.96 (15.90/-1.8 x 15.89/-0.2 15.70/-1.2 15.30/-2.2 15.96/-1.1) 7 Xia Zhongwei 14.9.1992 CHN 15.96 (14.94/-2.9 15.86/-1.0 15.96/-1.4 x x x) 8 Marquis Dendy 17.11.1992 USA 15.53 ( x 15.53/-2.4 15.45/-0.8 15.17/-2.1 x 15.45/-4.0) 9 José Adrian Sornoza 5.8.1992 ECU 15.48 (15.48/-2.6 x 14.42/-1.9) 10 Gaetan Saku Bafuanga 22.7.1991 FRA 15.44 (15.37/-2.2 14.84/-3.3 15.44/ 0.0) 11 Ben Williams 25.1.1992 GBR 15.42 (15.42/-2.5 x 14.68/-0.8) Kola Adedoyin 8.4.1991 GBR NM ( x x x) Qualification (Jul 24) Group A 1 Ernesto Revé 26.2.1992 CUB 16.25 Q (16.25/-3.0 - -) 2 Alexandru Baciu 25.2.1991 ROU 16.11 Q (16.11/-2.5 - -) 3 Kola Adedoyin 8.4.1991 GBR 15.85 q ( x x 15.85/-1.1) 4 Xia Zhongwei 14.9.1992 CHN 15.81 q ( x 15.81/-1.4 15.71/-1.1) 5 Yuriy Kovalev 18.6.1991 RUS 15.80 q (15.80/-2.4 x 15.66/-2.3) 6 Marquis Dendy 17.11.1992 USA 15.69 q ( x 15.31/-1.7 15.69/-1.3) 7 Yender Cardona 5.5.1992 VEN 15.41 (14.73/-2.5 x 15.41/ 0.6) 8 Lathario Collie-Minns 10.3.1994 BAH 15.35 (13.41/-2.1 15.35/-1.1 x) 9 Arpinder Singh 30.12.1992 IND 15.31 (14.93/-1.4 14.76/-2.0 15.31/-0.5) 10 Kevin Luron 8.11.1991 FRA 15.14 ( x x 15.14/-1.4) 11 Jonathan Silva 21.7.1991 BRA 15.07 (15.07/-1.6 x 14.25/-2.5) 12 Murad Ibadullayev 6.4.1992 AZE 14.74 (14.74/-2.2 x 14.48/-1.7) 13 Marvin Muschette 27.11.1992 CAN 14.52 (14.52/-1.1 14.43/-0.8 14.46/-1.1) Group B 1 Aleksey Fedorov 25.5.1991 RUS 16.47 Q (16.47/ 1.5 - -) 2 Andrea Chiari 12.2.1991 ITA 16.16 Q (16.16/-1.4 - -) 3 Omar Craddock 26.4.1991 USA 16.11 Q ( x 16.11/-0.2 -) 4 Gaetan Saku Bafuanga 22.7.1991 FRA 16.08 Q (14.84/-1.3 16.08/-0.6 -) 5 José Adrian Sornoza 5.8.1992 ECU 15.62 q ( x 15.62/-1.4 15.55/-1.6) 6 Ben Williams 25.1.1992 GBR 15.50 q ( x 15.50/-0.7 x) 7 Elton Walcott 23.2.1992 TRI 15.48 (15.48/-1.6 15.13/-0.9 15.17/-0.6) 8 Jarupat Poungmai 26.2.1991 THA 15.46 (14.69/-2.5 15.38/-0.7 15.46/-0.2) 9 Alberto Álvarez 8.3.1991 MEX 15.24 (14.23/-2.6 14.98/-1.0 15.24/-0.2) 10 Newton Kipngeno 27.12.1992 KEN 15.10 (15.10/-1.1 x x) 11 Vicente Docavo 13.2.1992 ESP 15.07 ( x 15.07/-1.4 x) 12 Panagiotis Volou 1.9.1991 CYP 15.01 (14.83/-1.7 x 15.01/-0.5) 13 Vahid Sedig 4.4.1991 IRI 14.92 (13.77/-2.7 14.62/-0.8 14.92/-1.2)

Shot Put 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 21) 1 Jacko Gill 20.12.1994 NZL 20.76 (20.24 20.76 19.54 x 19.45 x) 2 Božidar Antunovic 24.7.1991 SRB 20.20 (19.90 19.87 19.64 20.20 20.16 20.10) 3 Ding Yongheng 18.7.1991 CHN 20.14 (19.69 20.14 x x 19.67 x) 4 Nicholas Vena 16.4.1993 USA 19.72 (19.05 19.54 x 19.05 x 19.72) 5 Li Meng 22.7.1993 CHN 19.17 (18.65 18.66 19.17 18.95 18.91 x) 6 Lukas Weisshaidinger 20.2.1992 AUT 19.03 ( x 18.68 x 18.62 19.03 18.95) 7 Darlan Romani 9.4.1991 BRA 18.58 (18.58 18.45 17.64 17.99 x 18.49) 8 Frédéric Dagee 11.12.1992 FRA 18.49 (18.26 18.49 18.41 18.09 x x) 9 Marcel Bosler 21.11.1991 GER 18.45 (15.19 x 18.45) 10 Maksim Zakharenka 10.7.1991 BLR 18.44 (18.44 18.19 18.42) Jacek Wisniewski 29.1.1991 POL DQ (32.2) ( x 17.95 17.69) Hayden Baillio 22.7.1991 USA NM ( x x x) Qualification (Jul 21) Group A 1 Nicholas Vena 16.4.1993 USA 19.90 Q (19.90 - -) 2 Li Meng 22.7.1993 CHN 19.36 Q (19.36 - -) 3 Jacko Gill 20.12.1994 NZL 19.28 Q ( x x 19.28) 4 Darlan Romani 9.4.1991 BRA 18.98 q (17.41 18.65 18.98) 5 Frédéric Dagee 11.12.1992 FRA 18.87 q (18.30 18.87 17.89) 6 Marcel Bosler 21.11.1991 GER 18.87 q (17.94 x 18.87) 7 Tommaso Parolo 9.7.1991 ITA 17.60 ( x 16.83 17.60) 8 Ashinia Miller 6.6.1993 JAM 17.44 (16.20 16.26 17.44) 9 Andrew Welch 29.1.1991 CAN 17.30 (15.72 17.30 x) 10 Matthew Cowie 24.2.1991 AUS 17.27 (17.08 17.16 17.27) 11 Maksim Afonin 6.1.1992 RUS 17.09 (17.09 16.80 x) 12 Luka Mustafic 3.3.1992 CRO 16.82 ( x 16.72 16.82) Jacek Wisniewski 29.1.1991 POL DQ (32.2) q (17.97 18.66 19.09) Martin Novák 5.10.1992 CZE NM ( x x x) Arwid Koskinen 19.1.1992 SWE NM ( x x x) Group B 1 Ding Yongheng 18.7.1991 CHN 20.10 Q (20.10 - -) 2 Božidar Antunovic 24.7.1991 SRB 19.43 Q (19.43 - -) 3 Hayden Baillio 22.7.1991 USA 19.40 Q ( x 19.40 -) 4 Lukas Weisshaidinger 20.2.1992 AUT 18.93 q (18.93 x x) 5 Maksim Zakharenka 10.7.1991 BLR 18.90 q (18.76 18.90 18.25) 6 Jakub Szyszkowski 21.8.1991 POL 18.74 ( x 18.74 18.32) 7 Chad Wright 25.3.1991 JAM 18.33 (17.69 17.76 18.33) 8 Daniele Secci 9.3.1992 ITA 18.25 (18.25 17.69 18.03) 9 Francisco Belo 27.3.1991 POR 18.16 (16.45 18.16 x) 10 Tomas Walsh 1.3.1992 NZL 17.92 (17.92 16.85 17.63) 11 Ben Getemans 18.1.1991 BUL 17.73 (17.01 17.73 x) 12 Vitali Kuzmintshuk 21.10.1991 ISR 17.20 (17.14 17.20 17.06) 13 Apostolos Tsakkistos 24.12.1992 CYP 16.94 (15.98 x 16.94) 14 Jorge García 20.5.1991 MEX 16.51 (16.51 x 16.18) 15 Daniel Stĺhl 27.8.1992 SWE 16.36 ( x x 16.36)

Discus 1750g (Junior implement) Men

Final (Jul 24) 1 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 63.78 (60.80 63.45 62.49 63.41 63.78 x) 2 Andrei Gag 27.4.1991 ROU 61.85 (61.85 59.93 x 59.77 x x) 3 Julian Wruck 6.7.1991 AUS 61.09 (59.88 61.09 60.65 x 60.87 60.55) 4 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 60.54 (58.24 43.55 59.96 60.54 55.94 58.96) 5 Chad Wright 25.3.1991 JAM 60.33 (57.44 60.04 60.33 x x 58.37) 6 Lawrence Okoye 6.10.1991 GBR 59.77 ( x 48.90 58.49 59.77 59.18 x) 7 Travis Smikle 7.5.1992 JAM 59.59 ( x 51.20 58.11 59.59 57.41 55.85) 8 Michael Salzer 25.10.1991 GER 59.51 (58.14 x 59.51 x 57.39 x) 9 David Wrobel 13.2.1991 GER 57.81 (57.81 56.80 54.62) 10 Andrew Evans 25.1.1991 USA 56.91 (55.27 56.91 x) 11 Eduardo Albertazzi 14.9.1991 ITA 56.08 (56.08 53.13 x) 12 Danijel Furtula 31.7.1992 MNE 54.64 (54.64 x x) Qualification (Jul 23) Group A 1 Julian Wruck 6.7.1991 AUS 59.87 Q (45.83 45.75 52.47) 2 Travis Smikle 7.5.1992 JAM 59.59 Q (57.82 x 59.59) 3 Lawrence Okoye 6.10.1991 GBR 59.56 Q (57.24 x 59.56) 4 Michael Salzer 25.10.1991 GER 58.57 q ( x 58.57 57.48) 5 Danijel Furtula 31.7.1992 MNE 57.71 q (57.71 53.92 x) 6 Andrei Gag 27.4.1991 ROU 56.99 q (56.99 x x) 7 Evgeniy Talanovskiy 15.4.1991 RUS 56.08 (55.32 x 56.08) 8 Michal Mikulicz 8.5.1991 POL 55.85 (55.85 x 55.70) 9 Lukas Weisshaidinger 20.2.1992 AUT 55.33 (55.33 x 55.05) 10 Alex Rose 17.11.1991 USA 53.46 ( x 53.46 x) 11 Mažvydas Butkus 19.3.1992 LTU 53.00 (51.47 53.00 52.60) 12 János Huszák 5.2.1992 HUN 52.47 ( x x 48.69) 13 Tan Shen 9.3.1991 CHN 52.11 ( x 52.11 x) 14 Prabhjot Singh 5.5.1992 IND 51.75 (49.39 51.75 50.25) 15 Itamar Levi 11.11.1991 ISR 51.12 (50.63 51.12 50.16) 16 Cristian Iovu 6.6.1992 ROU 49.51 (46.78 49.51 48.14) 17 Juan Caicedo 27.7.1992 ECU 48.69 (59.87 - -) Quincy Wilson 3.4.1991 TRI NM ( x x x) Group B 1 Andrius Gudzius 14.2.1991 LTU 63.14 Q ( x 55.57 63.14) 2 Mykyta Nesterenko 15.4.1991 UKR 60.90 Q (60.90 - -) 3 Chad Wright 25.3.1991 JAM 59.55 Q (59.55 - -) 4 David Wrobel 13.2.1991 GER 58.48 q (58.25 58.48 x) 5 Eduardo Albertazzi 14.9.1991 ITA 58.36 q (57.59 58.36 -) 6 Andrew Evans 25.1.1991 USA 57.18 q (54.91 x 57.18) 7 Kripal Singh Batth 19.5.1992 IND 55.84 ( x 54.52 55.84) 8 Eisa Zankawi 17.10.1992 KUW 54.90 (52.87 54.90 x) 9 Zane Duquemin 23.9.1991 GBR 54.62 (52.86 52.93 54.62) 10 Dewald van Heerden 4.4.1991 RSA 54.33 (52.27 54.33 x) 11 Ben Getemans 18.1.1991 BUL 54.14 (43.35 53.03 54.14) 12 Andrew Wells 6.8.1991 CAN 54.05 ( x 54.05 x) 13 Amine Atik 19.5.1992 MAR 52.18 (52.18 x 48.28) 14 Takumi Inubushi 19.2.1991 JPN 50.35 (50.35 x 49.02) 15 Michael Klatsia 12.11.1992 CYP 47.72 (34.90 x 47.72) 16 Lolassonn Djouhan 18.5.1991 FRA 44.83 ( x 44.83 42.21) Hamed Mansour 29.4.1992 SYR NM ( x x x)

Hammer Throw 6000g (Junior implement) Men

Final (Jul 25) 1 Conor McCullough 31.1.1991 USA 80.79 (77.59 80.79 80.18 78.05 80.69 x) 2 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 78.37 (78.37 x 74.15 77.28 76.56 75.33) 3 Alaa El-Din 6.1.1991 EGY 76.66 (76.38 76.66 74.70 75.23 76.54 76.05) 4 Bartlomiej Krupa 26.2.1991 POL 74.43 (74.43 68.56 x 69.05 72.36 x) 5 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 74.41 ( x 71.16 74.41 x 70.85 x) 6 Pavel Bareisha 16.2.1991 BLR 73.23 (72.41 x x 73.23 x 71.99) 7 Quentin Bigot 1.12.1992 FRA 71.51 (70.22 68.45 69.40 70.18 69.02 71.51) 8 Paul Hützen 7.3.1991 GER 67.22 ( x 67.03 67.22 64.07 x x) 9 Marcin Pastuszko 17.5.1991 POL 67.22 ( x 67.22 x) 10 Justin Welch 29.9.1991 USA 67.20 (67.20 x x) 11 Edgars Gailis 22.9.1991 LAT 67.02 (67.02 66.46 x) 12 TomᚠKružliak 9.2.1992 SVK 66.54 (66.02 x 66.54) Qualification (Jul 23) Group A 1 Conor McCullough 31.1.1991 USA 76.05 Q (76.05 - -) 2 Bartlomiej Krupa 26.2.1991 POL 71.55 Q ( x 71.55 -) 3 Dániel Szabó 28.6.1991 HUN 70.89 q (60.24 x x) 4 Edgars Gailis 22.9.1991 LAT 68.13 q (68.13 x 67.34) 5 TomᚠKružliak 9.2.1992 SVK 67.50 q ( x 64.54 67.50) 6 Harinder Singh 2.10.1991 IND 66.57 (63.82 66.57 65.51) 7 Serghei Marghiev 6.11.1992 MDA 66.56 (63.78 x 66.56) 8 Tristan Schwandke 23.5.1992 GER 66.12 ( x x 66.12) 9 Servando Rivas 7.9.1991 ESP 65.71 (62.36 65.71 64.42) 10 Pedro Martín 12.8.1992 ESP 65.54 (65.54 65.38 61.80) 11 Mikko Koskiranta 17.3.1992 FIN 64.99 (60.80 63.71 64.99) 12 Zdravko Dimitrov 31.8.1991 BUL 64.75 ( x 63.98 64.75) 13 Simone Falloni 26.9.1991 ITA 64.49 (64.49 63.35 60.24) 14 Abdulhamed Mohammad 6.6.1991 KUW 64.36 (62.98 x 64.36) 15 Elias Hĺkansson 29.2.1992 SWE 62.72 ( - 62.72 x) 16 Cheng Tzu-Chi 12.10.1991 TPE 60.49 (60.49 60.18 x) 17 Enrique Gaitán 16.8.1993 GUA 54.12 ( x x 54.12) Group B 1 Ákos Hudi 10.8.1991 HUN 76.62 Q (76.62 - -) 2 Alaa El-Din 6.1.1991 EGY 73.23 Q (73.23 - -) 3 Pavel Bareisha 16.2.1991 BLR 72.35 Q (68.33 72.35 -) 4 Quentin Bigot 1.12.1992 FRA 70.41 q (69.01 69.25 70.41) 5 Marcin Pastuszko 17.5.1991 POL 68.52 q ( x 68.52 67.29) 6 Justin Welch 29.9.1991 USA 67.46 q (67.46 x x) 7 Paul Hützen 7.3.1991 GER 66.82 q (66.82 x 63.97) 8 Joelvis Hernández 17.9.1991 CUB 66.32 ( x x 66.32) 9 Alexandru Mehes 7.6.1991 ROU 65.35 (62.06 62.03 65.35) 10 Juho Saarikoski 19.5.1993 FIN 63.76 (63.76 x 63.10) 11 Özkan Baltaci 13.2.1994 TUR 61.95 ( x 61.95 x) 12 Anastas Papazov 19.2.1992 BUL 61.52 (61.52 58.65 x) 13 Demetris Elia 26.10.1991 CYP 60.24 (70.17 70.89 69.95) 14 Ryota Kashimura 13.8.1991 JPN 58.91 ( x x 58.91) 15 Kevin Bowman 15.5.1993 CAN 54.51 ( x x 54.51) Martin Lehemets 6.3.1991 EST NM ( x x x) Pezhman Ghalehnoei 29.1.1992 IRI NM ( x x x)

Javelin 800g new spec. (1986-) Men

Final (Jul 23) 1 Till Wöschler 9.6.1991 GER 82.52 (82.52 - 76.05 74.99 - 76.08) 2 Genki Dean 30.12.1991 JPN 76.44 (68.68 73.16 71.80 76.44 x 72.63) 3 Dmitri Tarabin 29.10.1991 RUS 76.42 (68.23 76.42 x 73.07 x 70.75) 4 Lars Timmerman 19.4.1991 NED 75.66 (70.63 72.56 70.19 75.66 x 68.26) 5 Joseph Zimmerman 15.3.1991 USA 74.64 (66.61 71.23 73.14 69.05 74.64 67.45) 6 Rocco van Rooyen 23.12.1992 RSA 74.13 ( x 74.13 x x x 68.38) 7 Zigismunds Sirmais 6.5.1992 LAT 73.38 (73.38 x 70.99 66.17 72.92 64.40) 8 Cheng Chao-Tsun 17.10.1993 TPE 71.58 ( x 71.45 71.58 65.90 69.86 68.92) 9 Thomas Röhler 30.9.1991 GER 69.93 (69.93 x 69.25) 10 Caleb Jones 17.5.1991 CAN 69.77 (68.35 69.77 69.27) 11 Daniel Pembroke 16.7.1991 GBR 68.12 (63.13 68.12 66.83) 12 Raymond Dykstra 18.6.1992 CAN 63.80 (59.96 63.80 58.75) Qualification (Jul 22) Group A 1 Zigismunds Sirmais 6.5.1992 LAT 77.97 Q ( x 77.97 -) 2 Till Wöschler 9.6.1991 GER 72.78 Q (72.78 - -) 3 Genki Dean 30.12.1991 JPN 72.20 Q ( x 69.44 72.20) 4 Raymond Dykstra 18.6.1992 CAN 70.18 q (64.44 63.24 70.18) 5 Rocco van Rooyen 23.12.1992 RSA 69.74 q (69.74 x x) 6 Lars Timmerman 19.4.1991 NED 69.29 q ( x 65.22 69.29) 7 Ahmed Samir Mohamed 2.1.1992 EGY 66.88 (66.88 x 60.10) 8 Jaka Muhar 15.3.1993 SLO 64.32 (64.32 x x) 9 Branko Paukovic 28.5.1991 SRB 63.75 (59.34 63.75 x) 10 Arnolds Strenga 2.3.1992 LAT 61.81 (61.81 x x) 11 José Escobar 21.8.1991 ECU 61.72 ( x 61.63 61.72) 12 Strydom van der Wath 25.9.1991 NAM 61.66 (57.36 61.66 x) 13 Derek Eager 3.5.1992 USA 60.47 (55.97 57.78 60.47) 14 Joel Karjalainen 19.7.1991 FIN 60.27 (60.27 58.99 59.51) 15 Marcin Krukowski 14.6.1992 POL 59.24 (59.24 x x) 16 Petter Ormsettrř 20.5.1991 NOR 58.46 (58.24 x 58.46) Huang Shih-Feng 2.3.1992 TPE NM ( x x x) Group B 1 Dmitri Tarabin 29.10.1991 RUS 71.06 q ( x 69.01 71.06) 2 Thomas Röhler 30.9.1991 GER 71.05 q (65.56 69.95 71.05) 3 Joseph Zimmerman 15.3.1991 USA 70.12 q (70.12 68.67 -) 4 Daniel Pembroke 16.7.1991 GBR 69.44 q ( x 66.69 69.44) 5 Caleb Jones 17.5.1991 CAN 69.36 q (69.36 67.86 67.40) 6 Cheng Chao-Tsun 17.10.1993 TPE 67.89 q ( x 64.80 67.89) 7 Dean Goosen 1.1.1992 RSA 66.26 (66.26 62.61 65.93) 8 Kenji Maritani 25.7.1991 JPN 66.15 (64.37 62.44 66.15) 9 Keshorn Walcott 2.4.1993 TRI 66.05 ( x 65.21 66.05) 10 Rustem Dremdzhy 3.6.1991 UKR 65.34 (65.34 x 60.02) 11 Borja Barbeito 27.3.1991 ESP 63.79 (63.79 x 58.99) 12 Killian Durechou 15.8.1992 FRA 61.90 (60.06 61.90 x) 13 Rainer Manninen 21.3.1991 FIN 59.15 (59.15 x x) 14 Nerijus Luckauskas 10.1.1991 LTU 57.81 ( x x 57.81) 15 Tiago Aperta 15.1.1992 POR 56.10 ( x x 56.10) Tomás Guerra 26.11.1992 CHI NM ( x x x)

Decathlon Jr 2006- (100 LJ SPj HJ 400 110Hj DTj PV JT 1500) Men

Final standings (Jul 20/21) 1 Kevin Mayer 10.2.1992 FRA 7928 (11.12/1.3 7.41/n.a 14.01 2.04 49.39 14.21/0.9 37.57 4.70 49.76 4:21.35) 2 Ilya Shkurenev 11.1.1991 RUS 7830 (11.25/1.3 7.26/n.a 13.48 2.01 50.46 14.81/0.2 43.15 5.00 55.49 4:42.92) 3 Marcus Nilsson 3.5.1991 SWE 7751 (11.30/0.5 6.93/n.a 14.55 1.92 49.54 14.75/0.2 45.18 4.60 51.64 4:25.31) 4 David Guest 8.11.1991 GBR 7691 (10.90/0.3 7.36/n.a 13.14 1.95 49.11 14.25/0.9 40.36 4.60 44.62 4:36.13) 5 José Angel Mendieta 16.10.1991 CUB 7677 (10.97/1.3 7.28/n.a 15.20 1.95 50.99 14.93/0.9 41.21 4.00 63.20 4:45.04) 6 Kai Kazmirek 28.1.1991 GER 7638 (10.96/1.3 6.87/n.a 13.25 1.95 47.63 14.41/0.2 40.15 4.50 53.07 4:47.48) 7 Jérémy Leliévre 8.2.1991 FRA 7568 (11.02/0.3 7.18/n.a 14.41 1.92 49.32 14.99/1.4 36.24 4.50 52.29 4:36.65) 8 Petter Olson 14.2.1991 SWE 7515 (11.09/1.3 6.92/n.a 14.18 1.92 49.48 14.72/0.9 39.80 4.60 44.92 4:33.41) 9 Michal Štefek 3.5.1991 CZE 7512 (10.96/1.3 7.02/n.a 13.71 1.98 49.76 14.85/1.4 35.89 4.40 51.95 4:36.33) 10 Jonay Jordan 12.5.1991 ESP 7242 (11.33/0.5 6.73/n.a 15.86 1.95 50.70 14.57/0.2 38.67 4.30 45.75 5:01.55) 11 Nikita Semenenko 11.3.1991 RUS 7160 (11.80/0.3 6.48/n.a 15.52 2.01 52.85 15.44/1.4 41.02 4.20 55.11 4:47.66) 12 Neamen Wise 25.4.1991 USA 7132 (10.84/0.3 7.29/n.a 12.11 1.92 50.33 14.97/0.9 39.78 3.80 49.24 5:00.45) 13 Martin Roe 1.4.1992 NOR 7056 (11.20/1.3 6.90/n.a 14.16 1.83 51.94 16.28/1.4 42.35 4.10 56.22 4:54.72) 14 Kevin Lazas 25.1.1992 USA 7028 (11.26/1.3 6.88/n.a 14.07 1.89 52.46 15.86/1.4 34.45 4.40 53.37 4:49.19) 15 Dominik Alberto 28.4.1992 SUI 7027 (11.08/0.5 6.43/n.a 13.89 1.83 50.81 14.91/0.9 38.76 4.40 49.10 5:02.82) 16 Ashley Bryant 17.5.1991 GBR 6975 (11.02/1.3 7.11/n.a 13.56 DNF 49.53 14.38/0.2 41.66 4.20 65.00 4:47.86) 17 Jeroen Vanmulder 26.4.1991 BEL 6796 (11.25/1.3 6.99/n.a 11.57 1.89 50.52 16.19/0.2 35.83 3.90 46.66 4:39.64) 18 Jared Heldman 19.4.1992 CAN 6658 (10.90/0.5 7.24/n.a 13.17 1.77 50.28 14.99/1.4 30.50 3.70 39.25 5:05.13) 19 Eetu Taskinen 8.8.1991 FIN 5916 (11.53/1.3 5.99/n.a 13.40 1.77 DQ() 15.67/0.2 42.02 4.00 57.65 5:11.39) 20 Taavi Saar 16.5.1992 EST 5661 (11.52/1.3 6.27/n.a 13.36 1.80 53.05 15.89/0.2 35.53 DNF 46.02 5:25.36) 21 Taavi Sarapuu 18.1.1992 EST 5415 (11.63/0.3 6.68/n.a 12.90 1.86 54.56 15.96/1.4 NM 4.40 NM 5:05.95) 22 Gert Swanepoel 20.3.1991 RSA 5024 (11.52/0.3 6.29/n.a 11.01 1.83 50.69 DQ()/0.9 27.01 DNS 45.42 4:34.30) Mathias Brugger 6.8.1992 GER DNF (3962) (11.19/0.5 7.08/n.a 14.15 1.95 50.01 DNF/0.9 DNS DNS DNS DNS) Otto Ylöstalo 4.2.1991 FIN DNF (3467) (11.68/0.5 6.81/n.a 13.54 1.83 54.23 DNS/1.4 DNS DNS DNS DNS) Adam Helcelet 27.10.1991 CZE DNF (2380) (10.96/0.3 6.93/n.a 13.75 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS) Mohamed R.A. Al-Mannai 12.9.1992 QAT DNF (2159) (11.55/1.3 7.00/n.a 11.94 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS)

10000m Walk Men

Final (Jul 23) 1 Valeriy Filipchuk 30.6.1991 RUS 40:43.17 2 Cai Zelin 11.4.1991 CHN 40:43.59 3 Petr Bogatyrev 11.3.1991 RUS 40:50.37 4 Caio Bonfim 19.3.1991 BRA 41:32.28 5 Dane Bird-Smith 15.7.1992 AUS 41:32.36 6 Ever Palma 18.3.1992 MEX 41:34.92 7 Trevor Barron 30.9.1992 USA 41:50.29 8 Erwin González 7.2.1994 MEX 41:58.67 9 Luís Alberto Amezcua 1.5.1992 ESP 42:06.71 10 Alexander Castańeda 19.2.1992 COL 42:26.26 11 Hagen Pohle 5.3.1992 GER 42:33.31 12 Choe Byeong-Gang 7.4.1991 KOR 42:34.28 13 Massimo Stano 27.2.1992 ITA 43:03.58 14 Veli-Matti Partanen 28.10.1991 FIN 43:48.21 15 Tyler Sorensen 18.2.1994 USA 43:55.49 16 Giovanni Renó 30.4.1991 ITA 44:11.14 17 Rhydian Cowley 4.1.1991 AUS 44:49.42 18 LukᚠGdula 6.12.1991 CZE 46:21.50 19 Pavel Schrom 20.3.1991 CZE 47:11.42 20 Ferhat Belaďd 27.4.1992 ALG 49:39.87 21 Bruno Carričre 14.5.1992 CAN 50:47.93 David Munyao Ngei 10.11.1993 KEN DQ(230.1) José Montańa 21.3.1992 COL DQ(230.1) Cong Fudong 28.5.1992 CHN DQ(230.1)

Relay 400m (4x100m) Men

Final (Jul 24) 1 United States 38.93 (Michael Granger 17.3.1991, Charles Silmon 7.4.1991, Eric Harris 7.6.1991, Oliver Bradwell 21.8.1992) 2 Jamaica 39.55 (Brandon Tomlinson 21.5.1991, Bernard Brady 14.6.1991, O'Dean Skeen 28.8.1994, Dexter Lee 18.1.1991) 3 Trinidad & Tobago 39.72 (Jamol James 16.7.1992, Sabian Cox 23.2.1991, Moriba Morain 8.10.1992, Shermund Allsop 21.3.1991) 4 Japan 39.89 (Takumi Kuki 18.5.1992, Ryo Onabuta 13.7.1991, Jun Kimura 26.5.1991, Shota Iizuka 25.6.1991) 5 Germany 39.97 (Roy Schmidt 30.9.1991, Robin Erewa 24.6.1991, Florian Hübner 1.10.1991, Felix Gehne 4.2.1993) 6 Thailand 40.26 (Jirapong Meenapra 11.5.1993, Tossaporn Boonhan 22.6.1991, Weerawat Pharueang 11.3.1991, Suppachai Chimdee 5.1.1991) Nigeria DQ(163.3) (Jonathan Nmaju 9.1.1993, Elvis Ukale 6.3.1991, Ayobani Oyebiyi 30.10.1992, Isah Salihu 2.11.1991) Great Britain & NI DNF (Jordan Huggins 17.5.1991, Daniel Talbot 1.5.1991, Henry Tobais 31.10.1991, Kieran Showler-Davis 14.11.1991) First Round (Jul 23) Heat 1 1 Jamaica 39.74 Q (Dwayne Extol 24.4.1991, Bernard Brady 14.6.1991, O'Dean Skeen 28.8.1994, Dexter Lee 18.1.1991) 2 Trinidad & Tobago 39.88 Q (Jamol James 16.7.1992, Sabian Cox 23.2.1991, Kevin Haynes 13.6.1991, Shermund Allsop 21.3.1991) 3 France 40.11 (Jean-Pierre Bertrand 5.11.1992, Jimmy Vicaut 27.2.1992, Vincent Michalet 1.7.1992, Jeffrey John 6.6.1992) 4 Republic of South Africa 40.32 (Waide Jooste 24.7.1991, Wayde Van Niekerk 15.7.1992, Gideon Trotter 3.3.1992, Dean Goosen 1.1.1992) 5 Canada 40.38 (Tyler Macleod 28.2.1991, Segun Makinde 6.7.1991, Phillip Hayle 25.7.1991, Gregory MacNeill 15.4.1992) Czech republic DNF (Martin Ricar 28.5.1991, Pavel Maslák 21.2.1991, LukᚠHaloun 8.10.1991, Rostislav Navrátil 8.1.1992) Saudi Arabia DNF (Rashed Al-Huzali 29.6.1993, Mahmoud Hafiz Ibrahim 7.6.1993, Abdullah Al-Asiri 30.4.1993, Mohammad Sico Ibrahim 1994) Heat 2 1 United States 39.69 Q (Michael Granger 17.3.1991, Charles Silmon 7.4.1991, Joeal Hotchkins 11.4.1991, Marvin Bracy 15.12.1993) 2 Nigeria 39.95 Q (Jonathan Nmaju 9.1.1993, Elvis Ukale 6.3.1991, Ayobani Oyebiyi 30.10.1992, Isah Salihu 2.11.1991) 3 Thailand 40.00 q (Jirapong Meenapra 11.5.1993, Tossaporn Boonhan 22.6.1991, Weerawat Pharueang 11.3.1991, Suppachai Chimdee 5.1.1991) 4 Poland 40.24 (Mateusz Jedrusik 15.5.1991, Adam Pawlowski 22.3.1992, Artur Szczesniak 30.1.1991, Grzegorz Zimniewicz 13.10.1991) 5 Belgium 40.43 (Pieter-Jan Buyens 17.12.1991, Frederick Claes 3.7.1992, Pieter De Rycke 5.3.1991, Julien Watrin 27.6.1992) 6 Bahamas 40.58 (Trevorvano Mackey 5.1.1992, Warren Fraser 8.7.1991, Geno Jones 24.7.1992, Alfred Higgs 31.12.1991) Australia DNF (Jake Hammond 5.12.1991, Patrick Fakiye 1.2.1991, Mathew Turk 11.8.1992, Tom Gamble 25.11.1991) Heat 3 1 Japan 40.04 Q (Takumi Kuki 18.5.1992, Ryo Onabuta 13.7.1991, Jun Kimura 26.5.1991, Shota Iizuka 25.6.1991) 2 Germany 40.06 Q (Roy Schmidt 30.9.1991, Robin Erewa 24.6.1991, Florian Hübner 1.10.1991, Patrick Kuhn 5.8.1992) 3 Great Britain & NI 40.07 q (Jordan Huggins 17.5.1991, Sam Watts 14.2.1992, Henry Tobais 31.10.1991, Junior Ejehu 1.2.1991) 4 Brazil 40.56 (Gustavo dos Santos 21.2.1991, Jackson da Silva 22.8.1992, Antônio Rodrigues 12.1.1993, Caio dos Santos 24.3.1993) 5 Spain 40.82 (David Alejandro 14.12.1992, Alberto Gavaldá 5.11.1992, Adrián Pérez 1.4.1994, Eusebio Cáceres 10.9.1991) 6 Zimbabwe 42.21 (Michael Chiduku 1991, Paul Madzivire 28.5.1991, Narada Jackson 1991, Fungai Bvekerwa 29.9.1992) 7 Bahrain 42.93 (Husain Mohamed Hasan 31.12.1993, Mohamed Jassim Mohamed 4.4.1992, Ali Al-Doseri 2.3.1993, Salman Dawood Al-Balooshi 20.3.1992)

Relay 1600m (4x400m) Men

Final (Jul 25) 1 United States 3:04.76 (Josh Mance 21.3.1992, Errol Nolan 18.8.1991, David Verburg 14.5.1991, Michael Berry 10.12.1991) 2 Nigeria 3:06.36 (Japhet Samuel 19.3.1994, Tobi Ogunmola 20.6.1993, Jonathan Nmaju 9.1.1993, Isah Salihu 2.11.1991) 3 Great Britain & NI 3:06.49 (Nathan Wake 8.8.1992, Dan Putnam 30.12.1991, Sebastian Rodger 29.6.1991, Jack Green 6.10.1991) 4 Jamaica 3:07.36 (Demar Murray 31.8.1991, Javere Bell 20.9.1992, Jermaine Gayle 23.7.1991, Dwayne Extol 24.4.1991) 5 Japan 3:07.94 (Keitaro Sato 23.2.1991, Jun Kimura 26.5.1991, Junki Yanagisawa 9.5.1991, Takatoshi Abe 12.11.1991) 6 Germany 3:09.08 (Marco Kaiser 21.1.1991, Varg Königsmark 28.4.1992, Philipp Kleemann 25.4.1991, Tobias Giehl 25.7.1991) 7 Botswana 3:10.74 (Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991, Daniel Lagamang 9.9.1991, Opadile Merafe 30.3.1992, Pako Seribe 7.4.1991) 8 Poland 3:11.80 (Mateusz Zagorski 16.7.1991, Tomasz Kwiatkowski 18.4.1991, Radoslaw Cichon 11.3.1991, Mateusz Fórmanski 22.2.1991) First Round (Jul 24) Heat 1 1 Germany 3:08.79 Q (Marco Kaiser 21.1.1991, Philipp Kleemann 25.4.1991, Benedikt Wiesend 4.6.1991, Niklas Müller 25.8.1992) 2 Poland 3:08.80 Q (Mateusz Fórmanski 22.2.1991, Tomasz Kwiatkowski 18.4.1991, Radoslaw Cichon 11.3.1991, Mateusz Zagorski 16.7.1991) 3 New Zealand 3:10.83 (Alex Jordan 11.4.1992, Joseph Millar 24.9.1992, Scott Burch 3.5.1991, Tama Toki 11.2.1994) 4 Australia 3:11.19 (Steven Solomon 16.5.1993, Joel Bee 3.7.1992, Sasha Alexeenko 23.3.1991, Grant Billingham 11.1.1991) 5 Italy 3:12.32 (Lorenzo Valentini 13.4.1991, Michele Tricca 26.4.1993, Francesco Patano 5.8.1992, José De Leon 16.5.1992) 6 France 3:13.34 (Stéphane Zenou-Yato 11.9.1992, Vincent Michalet 1.7.1992, Hakim Reguieg 8.3.1991, Jonathan Vilaine 15.12.1991) Canada DQ(170.8) (Tremaine Harris 10.2.1992, Adam Gaudes 10.3.1992, Alistair Moona 26.1.1992, Michael Trnkus 8.4.1991) Heat 2 1 Great Britain & NI 3:06.88 Q (Nathan Wake 8.8.1992, Dan Putnam 30.12.1991, Sebastian Rodger 29.6.1991, Jack Green 6.10.1991) 2 Nigeria 3:07.17 Q (Japhet Samuel 19.3.1994, Tobi Ogunmola 20.6.1993, Jonathan Nmaju 9.1.1993, Isah Salihu 2.11.1991) 3 Botswana 3:08.32 q (Thapelo Ketlogetswe 12.4.1991, Daniel Lagamang 9.9.1991, Opadile Merafe 30.3.1992, Pako Seribe 7.4.1991) 4 Trinidad & Tobago 3:10.87 (Kishon Dempster 21.3.1993, Kevin Haynes 13.6.1991, Osei Alleyne-Forte 27.8.1991, Deon Lendore 28.10.1992) 5 Kenya 3:12.18 (Benjamin Auka Nyasimi 28.12.1991, Hillary Kipkorir Maiyo 2.10.1993, Jeremiah Mutai 27.12.1992, Boniface Mucheru Tumuti 2.5.1992) 6 Bahamas 3:14.42 (Earl Rahming 27.6.1993, Alonzo Russell 8.2.1992, Delano Deveaux 20.7.1991, Nejmi Burnside 6.5.1992) Heat 3 1 United States 3:05.84 Q (Blake Heriot 26.9.1991, David Verburg 14.5.1991, Joshua Edmonds 23.7.1991, Michael Berry 10.12.1991) 2 Japan 3:07.38 Q (Keitaro Sato 23.2.1991, Jun Kimura 26.5.1991, Junki Yanagisawa 9.5.1991, Takatoshi Abe 12.11.1991) 3 Jamaica 3:07.86 q (Demar Murray 31.8.1991, Javere Bell 20.9.1992, Naseive Denton 8.7.1991, Dwayne Extol 24.4.1991) 4 Spain 3:11.59 (Samuel García 4.12.1991, Xavier Carrión 4.6.1991, Mohamed Ezzagnouni 26.5.1991, Pablo Fernández 22.7.1991) 5 Republic of South Africa 3:12.58 (Shaun De Jager 28.6.1991, Peter Marx 24.10.1991, Le Roux Hamman 6.1.1992, Jacques de Swardt 12.8.1992) 6 Saudi Arabia 3:14.95 (Bandar Atiyah Kaabi 1993, Abdullah Ahmed Abkar 3.10.1993, Mohammad Sico Ibrahim 1994, Abdulaziz Mohamed 7.1.1991)

100m Women

Final (Jul 21) (-0.7) 1 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 11.40 2 Takeia Pinckney 24.7.1991 USA 11.49 3 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.56 4 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 11.60 5 Leena Günther 16.4.1991 GER 11.67 6 Tatjana Pinto 2.7.1992 GER 11.80 7 Loudia Laarman 4.10.1991 CAN 11.81 8 Stella Silas 7.4.1991 NGR 11.98 First Round (Jul 20) Heat 1 ( 0.3) 1 Leena Günther 16.4.1991 GER 11.50 Q 2 Mujinga Kambundji 17.6.1992 SUI 11.70 Q 3 Deandre Whitehorne 26.8.1993 JAM 11.82 Q 4 Marilyn Nwawulor 29.8.1991 GBR 11.85 q 5 Shinelle Proctor 27.6.1991 AIA 13.01 6 Battsengel Tungalag 3.12.1992 MGL 13.68 Alja Sitar 11.7.1992 SLO DQ(162.7) Heat 2 ( 0.2) 1 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 11.73 Q 2 Orlann Ombissa 26.5.1991 FRA 11.78 Q 3 Martina Amidei 8.4.1991 ITA 11.86 Q 4 Siedatha Palmer 30.5.1993 JAM 11.87 q 5 Lenka Kršáková 22.2.1991 SVK 12.07 q 6 Patricia Taea 25.5.1993 COK 13.05 Heat 3 ( 0.2) 1 Takeia Pinckney 24.7.1991 USA 11.48 Q 2 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 11.67 Q 3 Anasztázia Nguyen 9.1.1993 HUN 12.00 Q 4 Lee Sun-Ae 28.3.1994 KOR 12.16 5 Victoria Woodward 30.11.1991 ARG 12.25 6 Angie Lam On Ki 20.4.1992 HKG 12.31 7 Joanne Loutoy 31.12.1992 SEY 12.65 Heat 4 ( 0.1) 1 Tatjana Pinto 2.7.1992 GER 11.63 Q 2 Caitlin Sargent 14.6.1992 AUS 11.77 Q 3 Jessie Saint-Marc 16.7.1991 FRA 11.83 Q 4 Stella Silas 7.4.1991 NGR 11.90 q 5 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 11.95 q 6 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 12.07 q 7 Shantely Scott 17.4.1991 CRC 12.92 8 Marina Ramadani 25.5.1994 ALB 13.31 Heat 5 ( 0.0) 1 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 11.53 Q 2 Loudia Laarman 4.10.1991 CAN 11.64 Q 3 María Martín-Sacristán 20.2.1991 ESP 11.97 Q 4 Marvar Etienne 11.1.1994 BAH 12.12 5 Chathubashini Maralanda 30.12.1994 SRI 12.43 6 Lovelite Detenamo 22.12.1993 NRU 12.75 Heat 6 ( 0.3) 1 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.57 Q 2 Fanny Chalas 2.2.1993 DOM 11.80 Q 3 Nodoka Seko 28.7.1991 JPN 12.07 Q 4 Fanni Schmelcz 19.4.1992 HUN 12.13 5 Nimet Karakus 23.1.1993 TUR 12.33 6 Aziza Sbaity 17.11.1991 LIB 12.44 7 Rebecca Kafanfdo 18.9.1991 BUR 12.66 Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 ( 1.7) 1 Tatjana Pinto 2.7.1992 GER 11.68 Q 2 Takeia Pinckney 24.7.1991 USA 11.71 Q 3 Loudia Laarman 4.10.1991 CAN 11.73 q 4 Fanny Chalas 2.2.1993 DOM 11.87 5 Marilyn Nwawulor 29.8.1991 GBR 11.95 6 Deandre Whitehorne 26.8.1993 JAM 12.05 7 Lenka Kršáková 22.2.1991 SVK 12.27 8 Nodoka Seko 28.7.1991 JPN 12.28 Heat 2 ( 1.6) 1 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 11.68 Q 2 Leena Günther 16.4.1991 GER 11.72 Q 3 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 11.78 4 Anasztázia Nguyen 9.1.1993 HUN 11.92 5 Siedatha Palmer 30.5.1993 JAM 11.93 6 Orlann Ombissa 26.5.1991 FRA 12.01 7 Martina Amidei 8.4.1991 ITA 12.16 8 Kirsten Niuwendam 26.8.1991 SUR 12.36 Heat 3 ( 1.2) 1 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 11.59 Q 2 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 11.68 Q 3 Stella Silas 7.4.1991 NGR 11.78 q 4 Caitlin Sargent 14.6.1992 AUS 11.90 5 Mujinga Kambundji 17.6.1992 SUI 11.92 6 Jessie Saint-Marc 16.7.1991 FRA 12.00 7 V'Alonnee Robinson 6.5.1992 BAH 12.14 8 María Martín-Sacristán 20.2.1991 ESP 12.17

200m Women

Final (Jul 23) (-0.5) 1 Stormy Kendrick 6.1.1991 USA 22.99 2 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 23.19 3 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 23.27 4 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 23.58 5 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 23.62 6 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 23.65 7 Allison Peter 14.7.1992 ISV 23.70 8 Kana Ichikawa 14.1.1991 JPN 24.09 First Round (Jul 22) Heat 1 ( 2.0) 1 Allison Peter 14.7.1992 ISV 23.62 Q 2 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 23.75 Q 3 Adelina Pastor 5.5.1993 ROU 23.95 Q 4 Tynia Gaither 16.3.1993 BAH 24.08 q 5 Nimet Karakus 23.1.1993 TUR 24.23 q 6 Yanique Ellington 3.9.1992 JAM 24.63 7 Janet Amponsah 12.4.1993 GHA 24.86 Heat 2 ( 0.2) 1 Stormy Kendrick 6.1.1991 USA 23.75 Q 2 Florence Uwakwe 28.7.1993 NGR 23.79 Q 3 Fanny Chalas 2.2.1993 DOM 24.12 Q 4 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 24.15 q 5 Ella Nelson 10.5.1994 AUS 24.26 q 6 Narumi Tashiro 5.4.1991 JPN 24.61 7 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 24.62 Heat 3 ( 0.5) 1 Antonique Strachan 22.8.1993 BAH 23.66 Q 2 Mujinga Kambundji 17.6.1992 SUI 23.93 Q 3 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 24.26 Q 4 Diandre Gilbert 9.6.1991 JAM 24.49 5 Julia Riedl 9.10.1992 GER 24.64 6 Chinta Gunti Santhi 13.8.1991 IND 25.01 7 Nicole Pérez 30.9.1991 PUR 25.63 Heat 4 ( 0.7) 1 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 23.79 Q 2 Jennifer Galais 7.3.1992 FRA 24.16 Q 3 Justine Palframan 4.11.1993 RSA 24.16 Q 4 Crystal Emmanuel 27.11.1991 CAN 24.21 q 5 Martina Riedl 9.10.1992 GER 24.32 6 Maitane Iruretagoyena 4.4.1991 ESP 24.70 7 Loretta Miani 1.6.1992 SUI 25.23 Heat 5 ( 0.8) 1 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 23.58 Q 2 Kana Ichikawa 14.1.1991 JPN 23.92 Q 3 Orphée Neola 1.2.1991 FRA 24.43 Q 4 Lenka Kršáková 22.2.1991 SVK 24.80 5 Chizoba Okodogbe 3.11.1992 NGR 25.03 6 Davanna Claxton 31.1.1991 SKN 25.59 Heat 6 ( 0.5) 1 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 23.56 Q 2 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 23.73 Q 3 Cassandra Pascal 26.3.1993 CAN 24.00 Q 4 Karlie Morton 2.2.1993 AUS 24.16 q 5 Gloria Hooper 3.3.1992 ITA 24.74 6 Liliana Núńez 1.1.1991 ECU 24.96 Semi-Finals (Jul 22) Heat 1 ( 1.3) 1 Jodie Williams 28.9.1993 GBR 23.20 Q 2 Jamile Samuel 24.4.1992 NED 23.21 Q 3 Ashton Purvis 12.7.1992 USA 23.48 q 4 Barbara Leôncio 7.10.1991 BRA 23.86 5 Adelina Pastor 5.5.1993 ROU 24.04 6 Ella Nelson 10.5.1994 AUS 24.06 7 Jennifer Galais 7.3.1992 FRA 24.35 8 Tynia Gaither 16.3.1993 BAH 24.48 Heat 2 ( 1.8) 1 Allison Peter 14.7.1992 ISV 23.68 Q 2 Kana Ichikawa 14.1.1991 JPN 23.86 Q 3 Crystal Emmanuel 27.11.1991 CAN 23.96 4 Antonique Strachan 22.8.1993 BAH 23.99 5 Fanny Chalas 2.2.1993 DOM 24.02 6 Justine Palframan 4.11.1993 RSA 24.09 7 Karlie Morton 2.2.1993 AUS 24.28 8 Florence Uwakwe 28.7.1993 NGR 24.31 Heat 3 ( 1.6) 1 Stormy Kendrick 6.1.1991 USA 23.28 Q 2 Emily Diamond 11.6.1991 GBR 23.47 Q 3 Kai Selvon 13.4.1992 TRI 23.51 q 4 Mujinga Kambundji 17.6.1992 SUI 23.68 5 Cassandra Pascal 26.3.1993 CAN 24.05 6 Loreanne Kuhurima 7.5.1991 NED 24.27 7 Nimet Karakus 23.1.1993 TUR 24.36 8 Orphée Neola 1.2.1991 FRA 24.69

400m Women

Final (Jul 22) 1 Shaunae Miller 15.4.1994 BAH 52.52 2 Margaret Etim 28.11.1992 NGR 53.05 3 Bianca Razor 8.8.1994 ROU 53.17 4 Stacey-Ann Smith 8.1.1991 USA 53.42 5 Jody-Ann Muir 1.1.1991 JAM 53.42 6 Bukola Abogunloko 18.8.1994 NGR 53.74 7 Regina George 17.2.1991 USA 53.83 8 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 53.91 First Round (Jul 20) Heat 1 1 Maria Lebedeva 14.4.1991 RUS 54.02 Q 2 Regina George 17.2.1991 USA 54.17 Q 3 Janieve Russell 14.11.1993 JAM 54.65 Q 4 Yuliya Yurenia 27.5.1992 BLR 54.67 Q 5 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 54.85 q 6 Sandra Wagner 19.5.1992 SWE 55.28 7 Shawna Fermin 17.8.1991 TRI 55.50 8 Romana Kirinic 2.5.1993 CRO 56.27 Heat 2 1 Bukola Abogunloko 18.8.1994 NGR 53.38 Q 2 Stacey-Ann Smith 8.1.1991 USA 53.41 Q 3 Chanice Chase 6.8.1993 CAN 53.61 Q 4 Adelina Pastor 5.5.1993 ROU 53.74 Q 5 Christina Zwirner 10.5.1992 GER 54.57 q 6 Deseree King 15.4.1992 ISV 56.73 7 Hristina Risteska 21.12.1991 MKD 58.80 8 Kristie Baillie 9.9.1991 NZL 59.98 Heat 3 1 Shaunae Miller 15.4.1994 BAH 52.45 Q 2 Margaret Etim 28.11.1992 NGR 52.48 Q 3 Ella Räsänen 27.1.1994 FIN 53.87 Q 4 Anneliese Rubie 22.4.1992 AUS 54.29 Q 5 Miho Shingu 29.11.1991 JPN 54.79 q 6 Liona Rebernik 28.11.1991 SLO 55.60 7 Ashley Kelly 21.3.1991 IVB 55.71 Heat 4 1 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 52.97 Q 2 Bárbara de Oliveira 12.3.1991 BRA 53.35 Q 3 Katherine Reid 19.11.1993 CAN 54.48 Q 4 Marta Maffioletti 11.10.1991 ITA 54.98 Q 5 Sparkle McKnight 21.12.1991 TRI 55.01 6 Liliana Núńez 1.1.1991 ECU 56.30 7 Kanika Beckles 3.10.1991 GRN 58.95 Heat 5 1 Jody-Ann Muir 1.1.1991 JAM 53.83 Q 2 Bianca Razor 8.8.1994 ROU 53.85 Q 3 Gulustan Mahmood 1.8.1991 IRQ 54.62 Q 4 Julia Schaefers 10.4.1991 GER 54.65 Q 5 Sade Sealy 18.11.1991 BAR 54.88 q 6 Elin Moraiti 16.6.1991 SWE 55.95 7 Malama Dosso 16.12.1991 FRA 56.40 8 Francesca Xuereb 22.3.1991 MLT 56.61 Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 1 Bukola Abogunloko 18.8.1994 NGR 52.86 Q 2 Bianca Razor 8.8.1994 ROU 53.06 Q 3 Jody-Ann Muir 1.1.1991 JAM 53.20 q 4 Regina George 17.2.1991 USA 53.59 q 5 Anneliese Rubie 22.4.1992 AUS 54.39 6 Gulustan Mahmood 1.8.1991 IRQ 54.70 7 Christina Zwirner 10.5.1992 GER 54.86 8 Miho Shingu 29.11.1991 JPN 55.66 Heat 2 1 Margaret Etim 28.11.1992 NGR 52.63 Q 2 Shaunae Miller 15.4.1994 BAH 53.21 Q 3 Bárbara de Oliveira 12.3.1991 BRA 53.60 4 Ella Räsänen 27.1.1994 FIN 53.73 5 Katherine Reid 19.11.1993 CAN 53.80 6 Sade Sealy 18.11.1991 BAR 54.90 7 Julia Schaefers 10.4.1991 GER 55.09 Yuliya Yurenia 27.5.1992 BLR DQ(162.7) Heat 3 1 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 53.37 Q 2 Stacey-Ann Smith 8.1.1991 USA 53.48 Q 3 Chanice Chase 6.8.1993 CAN 53.72 4 Maria Lebedeva 14.4.1991 RUS 53.86 5 Rashan Brown 27.11.1993 BAH 54.14 6 Adelina Pastor 5.5.1993 ROU 54.47 7 Janieve Russell 14.11.1993 JAM 55.16 8 Marta Maffioletti 11.10.1991 ITA 55.72

800m Women

Final (Jul 22) 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:01.85 2 Cherono Koech 8.12.1992 KEN 2:02.29 3 Annet Negesa 24.4.1992 UGA 2:02.51 4 Rose Mary Almanza 13.7.1992 CUB 2:02.67 5 Ajee Wilson 8.5.1994 USA 2:04.18 6 Corinna Harrer 19.1.1991 GER 2:04.28 7 Sarah Kelly 31.10.1992 GBR 2:04.80 8 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:05.56 First Round (Jul 20) Heat 1 1 Joanna Józwik 30.1.1991 POL 2:07.64 Q 2 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 2:08.11 Q 3 Laura Roesler 19.12.1991 USA 2:08.17 Q 4 Alawia Maki 1.1.1992 SUD 2:08.66 Q 5 Marija Stambolic 4.1.1993 SRB 2:09.35 6 Darya Orekhova 8.12.1992 RUS 2:09.51 7 Esin Dölek 30.9.1993 TUR 2:11.85 8 Halina Amialiashchyk 22.8.1992 BLR 2:12.76 Heat 2 1 Angela Smit 16.8.1991 NZL 2:07.13 Q 2 Selina Büchel 26.7.1991 SUI 2:07.40 Q 3 Annie Leblanc 29.4.1992 CAN 2:07.45 Q 4 Sarah Kelly 31.10.1992 GBR 2:07.72 Q 5 Esma Aydemir 1992 TUR 2:08.17 q 6 Ayaka Yokose 7.8.1991 JPN 2:09.14 7 Lovisa Lindh 9.7.1991 SWE 2:10.51 8 Evangelina Thomas 16.11.1991 ARG 2:13.77 Heat 3 1 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:05.90 Q 2 Ajee Wilson 8.5.1994 USA 2:05.94 Q 3 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:06.14 Q 4 Carly Paracholski 30.9.1993 CAN 2:06.70 Q 5 Nelly Jepkosgei 1991 KEN 2:07.36 q 6 Faithful Goremusandu 9.2.1992 ZIM 2:08.89 7 Vendela Mindelöf 18.1.1992 SWE 2:09.01 8 Stefanie Barmet 29.2.1992 SUI 2:11.36 9 Woina Wolde 25.2.1991 ETH 2:14.94 Heat 4 1 Cherono Koech 8.12.1992 KEN 2:06.48 Q 2 Corinna Harrer 19.1.1991 GER 2:07.16 Q 3 Camilla De Bleecker 4.4.1994 BEL 2:07.49 Q 4 Anna Roche 4.12.1992 NZL 2:07.58 Q 5 Zenitha Eriksson 18.4.1992 FIN 2:07.64 q 6 Olha Lyakhovas 18.3.1992 UKR 2:09.24 7 Saloua Bouakira 1991 ALG 2:10.35 8 Alejandra Pozas 8.4.1992 MEX 2:12.79 Heat 5 1 Annet Negesa 24.4.1992 UGA 2:04.20 Q 2 Rose Mary Almanza 13.7.1992 CUB 2:06.74 Q 3 Manami Mashita 21.5.1991 JPN 2:08.47 Q 4 Jessica dos Santos 21.3.1991 BRA 2:08.53 Q 5 Alena Brooks 14.11.1991 TRI 2:08.82 q 6 Charline Mathias 23.5.1992 LUX 2:09.73 7 Anuschka Nice 26.8.1991 RSA 2:12.94 8 Azemra Gebru 5.5.1992 ETH 2:23.08 9 Tatiana Guela 27.11.1993 CAF 2:34.49 Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 1 Annet Negesa 24.4.1992 UGA 2:02.27 Q 2 Elena Lavric 17.2.1991 ROU 2:02.53 Q 3 Sarah Kelly 31.10.1992 GBR 2:02.89 q 4 Laura Roesler 19.12.1991 USA 2:04.34 5 Carly Paracholski 30.9.1993 CAN 2:05.99 6 Camilla De Bleecker 4.4.1994 BEL 2:06.44 7 Anna Roche 4.12.1992 NZL 2:07.01 8 Alena Brooks 14.11.1991 TRI 2:10.10 Heat 2 1 Cherono Koech 8.12.1992 KEN 2:04.21 Q 2 Yekaterina Zavyalova 1.3.1991 RUS 2:04.33 Q 3 Ajee Wilson 8.5.1994 USA 2:04.33 q 4 Natoya Goule 30.3.1991 JAM 2:05.07 5 Joanna Józwik 30.1.1991 POL 2:05.09 6 Selina Büchel 26.7.1991 SUI 2:07.28 7 Esma Aydemir 1992 TUR 2:08.79 8 Zenitha Eriksson 18.4.1992 FIN 2:11.99 Heat 3 1 Rose Mary Almanza 13.7.1992 CUB 2:04.22 Q 2 Corinna Harrer 19.1.1991 GER 2:04.35 Q 3 Nelly Jepkosgei 1991 KEN 2:05.13 4 Annie Leblanc 29.4.1992 CAN 2:05.17 5 Angela Smit 16.8.1991 NZL 2:05.51 6 Jessica dos Santos 21.3.1991 BRA 2:06.54 7 Alawia Maki 1.1.1992 SUD 2:06.54 8 Manami Mashita 21.5.1991 JPN 2:10.54

1500m Women

Final (Jul 25) 1 Tizita Bogale 13.7.1993 ETH 4:08.06 2 Ciara Mageean 12.3.1992 IRL 4:09.51 3 Nancy Chepkwemoi 8.10.1993 KEN 4:11.04 4 Jordan Hasay 21.9.1991 USA 4:13.95 5 Ioana Doaga 5.4.1992 ROU 4:14.27 6 Laura Weightman 1.7.1991 GBR 4:14.31 7 Nelly Ngeiywo 10.1.1992 KEN 4:18.50 8 Amela Terzic 2.4.1993 SRB 4:19.03 9 Jennifer Wenth 24.7.1991 AUT 4:22.39 10 Genzeb Shumi 29.1.1991 BRN 4:23.90 11 Rebekah Greene 26.12.1993 NZL 4:27.75 12 Asmerawork Bekele 5.8.1992 ETH 4:30.02 First Round (Jul 23) Heat 1 1 Tizita Bogale 13.7.1993 ETH 4:12.95 Q 2 Ioana Doaga 5.4.1992 ROU 4:12.98 Q 3 Nelly Ngeiywo 10.1.1992 KEN 4:13.00 Q 4 Genzeb Shumi 29.1.1991 BRN 4:14.05 q 5 Rebekah Greene 26.12.1993 NZL 4:18.90 q 6 Genevičve Lalonde 5.9.1991 CAN 4:19.20 7 Rachel Schneider 18.7.1991 USA 4:20.99 8 Annet Negesa 24.4.1992 UGA 4:22.14 9 Androniki Drakaki 20.2.1992 GRE 4:25.54 10 Hanane Qallouj 1.2.1992 MAR 4:25.85 Gesa Krause 3.8.1992 GER DNF Heat 2 1 Ciara Mageean 12.3.1992 IRL 4:16.73 Q 2 Jordan Hasay 21.9.1991 USA 4:16.74 Q 3 Jennifer Wenth 24.7.1991 AUT 4:16.94 Q 4 Jessica Parry 25.4.1991 CAN 4:19.08 5 Hannah Newbould 19.6.1991 NZL 4:19.71 6 Akane Yabushita 6.6.1991 JPN 4:19.72 7 Zenobie Van Gansbeke 4.11.1992 BEL 4:21.83 8 Maureen Koster 3.7.1992 NED 4:22.08 9 Anastasía Karakatsani 10.1.1992 GRE 4:23.56 10 Lyudmyla Kyryychuk 7.3.1992 UKR 4:31.13 11 Dina Cid 22.7.1991 CHI 4:43.44 Heat 3 1 Nancy Chepkwemoi 8.10.1993 KEN 4:11.42 Q 2 Amela Terzic 2.4.1993 SRB 4:13.46 Q 3 Laura Weightman 1.7.1991 GBR 4:17.11 Q 4 Asmerawork Bekele 5.8.1992 ETH 4:18.55 q 5 Giulia Viola 24.4.1991 ITA 4:19.37 6 Tugba Karakaya 16.2.1991 TUR 4:22.07 7 Viktória Gyürkés 15.10.1992 HUN 4:23.51 8 Ingeborg Lřvnes 5.9.1992 NOR 4:24.42 9 Evangelina Thomas 16.11.1991 ARG 4:30.53 10 Laura Galván 5.10.1991 MEX 4:31.30 11 Mariyam Farooq 14.7.1992 MDV 5:16.29 Corinna Harrer 19.1.1991 GER DNF

3000m Women

Final (Jul 19) 1 Mercy Cherono 7.5.1991 KEN 8:55.07 2 Emebet Anteneh 13.1.1992 ETH 8:55.24 3 Layes Abdullayeva 29.5.1991 AZE 8:55.33 4 Purity Rionoripo 10.6.1993 KEN 8:56.91 5 Tejitu Daba Chalchissa 20.8.1991 BRN 9:01.22 6 Genet Yalew 31.12.1992 ETH 9:01.75 7 Jennifer Wenth 24.7.1991 AUT 9:09.20 8 Hannah Newbould 19.6.1991 NZL 9:15.68 9 Jordan Hasay 21.9.1991 USA 9:15.78 10 Emily Sisson 12.10.1991 USA 9:16.80 11 Emelia Gorecka 29.1.1994 GBR 9:18.43 12 Haruka Kyuma 20.12.1993 JPN 9:22.13 13 Karla Díaz 29.1.1991 MEX 9:23.22 14 Tugba Karakaya 16.2.1991 TUR 9:23.65 15 Gulshat Fazlitdinova 28.8.1992 RUS 9:25.32 16 Laura Nagel 11.2.1992 NZL 9:25.91 17 Cao Mojie 10.4.1992 CHN 9:27.96 18 Kanako Fujiishi 14.2.1993 JPN 9:28.04 19 Mary Naali 29.12.1992 TAN 9:42.51 20 Esma Aydemir 1992 TUR 9:43.03 21 Laura Galván 5.10.1991 MEX 9:47.09 22 Caroline Pfister 2.2.1992 CAN 9:47.55

5000m Women

Final (Jul 21) 1 Genzebe Dibaba 8.2.1991 ETH 15:08.06 2 Mercy Cherono 7.5.1991 KEN 15:09.19 3 Alice Nawowuna 2.1.1994 KEN 15:17.39 4 Tejitu Daba Chalchissa 20.8.1991 BRN 15:29.78 5 Ayuko Suzuki 9.10.1991 JPN 15:47.36 6 Emily Sisson 12.10.1991 USA 15:48.91 7 Karla Díaz 29.1.1991 MEX 15:56.12 8 Nanaka Izawa 13.4.1991 JPN 15:59.29 9 Afera Godfay 25.9.1991 ETH 16:14.28 10 Federica Bevilacqua 11.10.1991 ITA 16:19.60 11 Kate Avery 10.10.1991 GBR 16:23.97 12 Gulshat Fazlitdinova 28.8.1992 RUS 16:27.69 13 Youm Go-Eun 18.10.1994 KOR 16:49.18 14 Victoria Hanna 16.5.1991 CAN 17:28.99

3000mh Women

Final (Jul 22) 1 Purity Cherotich Kirui 13.8.1991 KEN 9:36.34 2 Birtukan Adamu 29.4.1992 ETH 9:43.23 3 Lucia Kamene Muangi 26.6.1992 KEN 9:43.71 4 Gesa Krause 3.8.1992 GER 9:47.78 5 Almaz Ayona 21.11.1991 ETH 9:48.08 6 Genevičve Lalonde 5.9.1991 CAN 9:57.74 7 Giulia Martinelli 16.6.1991 ITA 10:05.43 8 Estefania Tobal 9.5.1991 ESP 10:09.66 9 Sofie Gallein 7.8.1992 BEL 10:23.07 10 Shelby Greany 1.4.1991 USA 10:27.33 11 Azucena Rodríguez 31.3.1991 MEX 10:35.38 12 Eleanor Fulton 17.5.1993 USA 10:47.72 First Round (Jul 20) Heat 1 1 Purity Cherotich Kirui 13.8.1991 KEN 9:52.77 Q 2 Almaz Ayona 21.11.1991 ETH 9:53.53 Q 3 Gesa Krause 3.8.1992 GER 10:13.66 Q 4 Estefania Tobal 9.5.1991 ESP 10:14.07 Q 5 Shelby Greany 1.4.1991 USA 10:18.74 q 6 Nawal Yahi 9.12.1991 ALG 10:39.46 7 Viktoria Ivanova 21.11.1991 RUS 10:39.92 8 Caroline Mellsop 5.9.1991 NZL 10:40.08 9 Cécile Chevillard 6.4.1992 FRA 10:47.37 10 María José Pérez 12.6.1992 ESP 10:50.36 11 Celestina Malugani 7.2.1991 ITA 10:59.73 12 Danna Levin 2.12.1992 ISR 11:06.05 13 Chen Chao-Chun 15.8.1992 TPE 11:19.81 Heat 2 1 Birtukan Adamu 29.4.1992 ETH 10:01.46 Q 2 Genevičve Lalonde 5.9.1991 CAN 10:03.88 Q 3 Lucia Kamene Muangi 26.6.1992 KEN 10:10.69 Q 4 Giulia Martinelli 16.6.1991 ITA 10:12.08 Q 5 Eleanor Fulton 17.5.1993 USA 10:25.89 q 6 Sofie Gallein 7.8.1992 BEL 10:33.09 q 7 Azucena Rodríguez 31.3.1991 MEX 10:35.58 q 8 Athiná Koini 17.12.1992 GRE 10:38.33 9 Jovana de la Cruz 12.7.1992 PER 10:42.52 10 Albina Chinchikeeva 17.2.1992 RUS 11:07.04 11 Nabila Draa 7.6.1992 ALG 11:08.00 12 Zarina Mentayeva 9.10.1992 KAZ 11:08.57 13 Elena Panaet 5.6.1993 ROU 11:09.82

100mh (84.0cm [2'9]) Women

Final (Jul 22) ( 0.9) 1 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.30 2 Jenna Pletsch 11.9.1991 GER 13.35 3 Miriam Hehl 14.4.1991 GER 13.46 4 Danielle Williams 14.9.1992 JAM 13.46 5 Nooralotta Neziri 9.11.1992 FIN 13.49 6 Evonne Britton 28.7.1991 USA 13.50 7 Jessica Alcan 22.4.1991 FRA 13.55 8 Gayathri Govindharaj 27.4.1991 IND 13.72 First Round (Jul 20) Heat 1 ( 1.3) 1 Doniqué Flemings 1.11.1991 USA 13.50 Q 2 Jessica Alcan 22.4.1991 FRA 13.56 Q 3 Gayathri Govindharaj 27.4.1991 IND 13.59 Q 4 Eva Vital 8.7.1992 POR 13.66 q 5 Ivana Loncarek 8.4.1991 CRO 13.80 q 6 Caroline Lundahl 16.10.1991 SWE 13.80 q 7 Lotta Harala 26.3.1992 FIN 13.92 8 Kine Aaltvedt 30.8.1991 NOR 13.96 Heat 2 (-0.6) 1 Nooralotta Neziri 9.11.1992 FIN 13.54 Q 2 Evonne Britton 28.7.1991 USA 13.57 Q 3 Danielle Williams 14.9.1992 JAM 13.78 Q 4 Emma Tuvesson 6.3.1991 SWE 13.81 q 5 Sandra Sogoyou 15.9.1991 FRA 13.87 6 Caridad Jerez 23.1.1991 ESP 13.98 7 Chanice Chase 6.8.1993 CAN 14.32 8 Huang Wen-Lin 23.10.1991 TPE 14.75 Heat 3 (-0.2) 1 Jenna Pletsch 11.9.1991 GER 13.37 Q 2 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.56 Q 3 Ivanique Kemp 11.6.1991 BAH 13.58 Q 4 Ashlea Maddex 16.12.1992 CAN 13.82 5 Alina Antipova 11.1.1991 RUS 13.92 6 Alessandra Feudatari 6.11.1991 ITA 14.00 7 Eleni Nikolaou 22.9.1991 CYP 14.14 8 Aigerim Shynazbekova 1.7.1992 KAZ 14.21 Heat 4 ( 1.8) 1 Miriam Hehl 14.4.1991 GER 13.49 Q 2 Helena Tomková 2.1.1992 CZE 13.77 Q 3 Rosie Lawson 7.4.1992 AUS 13.83 Q 4 Tonique Sobah 23.3.1992 JAM 13.96 5 Aoi Kawasaki 12.11.1991 JPN 14.07 6 Mihaela Gutu 31.1.1991 ROU 14.25 7 Agustina Bawele 7.8.1991 INA 14.79 Gréta Kerekes 9.10.1992 HUN DNF Semi-Finals (Jul 21) Heat 1 ( 2.0) 1 Isabelle Pedersen 27.1.1992 NOR 13.49 Q 2 Jenna Pletsch 11.9.1991 GER 13.62 Q 3 Gayathri Govindharaj 27.4.1991 IND 13.71 Q 4 Jessica Alcan 22.4.1991 FRA 13.76 q 5 Doniqué Flemings 1.11.1991 USA 13.79 6 Caroline Lundahl 16.10.1991 SWE 13.97 7 Eva Vital 8.7.1992 POR 14.18 Rosie Lawson 7.4.1992 AUS DNF Heat 2 ( 1.6) 1 Evonne Britton 28.7.1991 USA 13.58 Q 2 Danielle Williams 14.9.1992 JAM 13.63 Q 3 Nooralotta Neziri 9.11.1992 FIN 13.63 Q 4 Miriam Hehl 14.4.1991 GER 13.73 q 5 Ivanique Kemp 11.6.1991 BAH 13.77 6 Ivana Loncarek 8.4.1991 CRO 13.83 7 Helena Tomková 2.1.1992 CZE 13.83 8 Emma Tuvesson 6.3.1991 SWE 13.84

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 24) 1 Vera Rudakova 20.3.1992 RUS 57.16 2 Evonne Britton 28.7.1991 USA 57.32 3 Shiori Miki 25.12.1991 JPN 57.35 4 Lisa Hofmann 17.12.1991 GER 57.74 5 Ristananna Tracey 5.9.1992 JAM 57.77 6 Kelsey Balkwill 19.9.1992 CAN 57.94 7 Cristina Holland 5.8.1991 USA 60.12 Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR DQ (32.2) First Round (Jul 22) Heat 1 1 Ristananna Tracey 5.9.1992 JAM 58.61 Q 2 Lisa Hofmann 17.12.1991 GER 59.18 q 3 Ashlea Maddex 16.12.1992 CAN 60.41 4 Svetlana Zagorodneva 29.1.1992 KAZ 60.44 5 Sanda Belgyan 17.12.1992 ROU 61.75 Eva Jeníková 28.11.1992 CZE DQ(162.7) Katsiaryna Artyukh 14.1.1991 BLR DQ (32.2) Q Heat 2 1 Vera Rudakova 20.3.1992 RUS 58.52 Q 2 Evonne Britton 28.7.1991 USA 59.62 Q 3 Gabriela Cumberbatch 19.7.1993 TRI 59.86 4 Déborah Rodríguez 2.12.1992 URU 60.39 5 Jean-Marie Senekal 11.12.1992 RSA 60.53 6 Miel Ayedou 17.8.1991 BEN 61.15 7 Ewa Marcinkiewicz 6.6.1993 SWE 61.41 8 Thiru Piriyah 10.6.1992 SIN 66.08 Heat 3 1 Shiori Miki 25.12.1991 JPN 58.45 Q 2 Kelsey Balkwill 19.9.1992 CAN 59.04 Q 3 Cristina Holland 5.8.1991 USA 59.11 q 4 Danielle Dowie 5.5.1992 JAM 59.28 5 Christine McMahon 6.7.1992 IRL 60.19 6 Giulia Latini 1.9.1991 ITA 60.20 7 Abir Barkaoui 28.7.1993 TUN 64.58

High Jump Women

Final (Jul 25) 1 Marija Vukovic 21.1.1992 MNE 1.91 2 Airine Palsyte 13.7.1992 LTU 1.89 3 Elena Vallortigara 21.9.1991 ITA 1.89 4 Hanne Van Hessche 5.7.1991 BEL 1.86 5 Hannah Willms 21.6.1991 USA 1.82 6 Sietske Noorman 16.7.1991 NED 1.82 7 Victoria Dronsfield 6.6.1991 SWE 1.78 8 Amy Pejkovic 1.2.1993 AUS 1.78 9 Liz Lamb 12.5.1991 NZL 1.78 10 France Paul 13.9.1992 FRA 1.78 11 Chiara Vitobello 21.10.1991 ITA 1.73 12 Michalina Kwasniewska 22.10.1991 POL 1.73 Qualification (Jul 23) Group A =1 Chiara Vitobello 21.10.1991 ITA 1.81 q Airine Palsyte 13.7.1992 LTU 1.81 q =3 Marija Vukovic 21.1.1992 MNE 1.81 q Liz Lamb 12.5.1991 NZL 1.81 q Michalina Kwasniewska 22.10.1991 POL 1.81 q 6 Victoria Dronsfield 6.6.1991 SWE 1.81 q 7 France Paul 13.9.1992 FRA 1.78 q 8 Maya Pressley 1.2.1991 USA 1.78 9 Holly Parent 8.1.1991 CAN 1.78 10 Valeryia Bahdanovich 1.5.1992 BLR 1.78 =11 Betsabée Páez 27.10.1993 ARG 1.74 Massiel Jiménez 17.4.1991 DOM 1.74 13 Wu Meng-Chia 12.9.1994 TPE 1.74 14 Alexandra Plaza 10.8.1994 GER 1.74 15 Emily Crutcher 29.9.1994 AUS 1.65 Group B =1 Hanne Van Hessche 5.7.1991 BEL 1.81 q Elena Vallortigara 21.9.1991 ITA 1.81 q Sietske Noorman 16.7.1991 NED 1.81 q Hannah Willms 21.6.1991 USA 1.81 q 5 Amy Pejkovic 1.2.1993 AUS 1.78 q 6 Deborah Brodersen 9.3.1993 GER 1.78 =7 Isobel Pooley 21.12.1992 GBR 1.78 Agnieszka Bukowczyk 21.11.1992 POL 1.78 Maruša Cernjul 30.6.1992 SLO 1.78 10 Leontia Kallenou 5.10.1994 CYP 1.78 11 Katarina Mögenburg 16.6.1991 NOR 1.78 =12 Cristina Ferrando 12.1.1992 ESP 1.74 Keeley O'Hagan 11.3.1994 NZL 1.74 14 Lisa Egarter 9.1.1991 AUT 1.74 15 Alyxandria Treasure 15.5.1992 CAN 1.70

Pole Vault Women

Final (Jul 24) 1 Angelica Bengtsson 8.7.1993 SWE 4.25 2 Victoria Von Eynatten 6.10.1991 GER 4.20 3 Holly Bleasdale 2.11.1991 GBR 4.15 4 Anzhelika Sidorova 28.6.1991 RUS 4.05 5 Sara Bercan 31.5.1992 SLO 4.05 6 Caroline Hasse 8.3.1991 GER 3.95 =7 Kelsie Ahbe 6.7.1991 USA 3.95 Shade Weygandt 24.1.1991 USA 3.95 =9 Amanda Bartrim 15.7.1991 AUS 3.80 Sally Scott 12.4.1991 GBR 3.80 Hulda Thorsteinsdóttir 10.6.1991 ISL 3.80 Kseniya Chertkoshvili 18.2.1992 UKR 3.80 Michaela Meijer 30.7.1993 SWE NH Qualification (Jul 23) Group A =1 Holly Bleasdale 2.11.1991 GBR 3.95 q Michaela Meijer 30.7.1993 SWE 3.95 q 3 Anzhelika Sidorova 28.6.1991 RUS 3.95 q 4 Kseniya Chertkoshvili 18.2.1992 UKR 3.95 q 5 Caroline Hasse 8.3.1991 GER 3.95 q =6 Hulda Thorsteinsdóttir 10.6.1991 ISL 3.85 q Kelsie Ahbe 6.7.1991 USA 3.85 q 8 Alessandra Lazzari 4.5.1991 ITA 3.85 9 Kira Grünberg 13.8.1993 AUT 3.85 10 Natalia Krupinska 30.10.1992 POL 3.85 Mireia Bonjoch 24.2.1991 ESP NH Group B 1 Shade Weygandt 24.1.1991 USA 4.05 q =2 Victoria Von Eynatten 6.10.1991 GER 3.95 q Angelica Bengtsson 8.7.1993 SWE 3.95 q 4 Amanda Bartrim 15.7.1991 AUS 3.95 q 5 Sally Scott 12.4.1991 GBR 3.95 q 6 Sara Bercan 31.5.1992 SLO 3.95 q 7 Aurélie De Ryck 17.12.1992 BEL 3.65 Karleigh Parker 10.5.1992 CAN NH Marion Fiack 13.10.1992 FRA NH Kerry Charlesworth 13.12.1993 NZL NH

Long Jump Women

Final (Jul 23) 1 Irisdaymi Herrera 18.4.1992 CUB 6.41 ( 6.01/-0.6 6.30/-0.6 6.06/-1.2 5.79/ 0.7 6.41/ 0.3 6.17/-0.1) 2 Wang Wupin 18.1.1991 CHN 6.23 ( 5.83/-0.6 6.11/ 0.0 x 6.21/ 0.2 5.91/ 0.2 6.23/ 0.1) 3 Marharyta Tverdohlib 2.6.1991 UKR 6.20 ( 5.79/-0.1 6.08/ 0.5 6.07/ 0.3 6.20/ 0.0 6.18/-0.4 6.04/ 0.0) 4 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 6.17 ( 6.16/-0.2 6.17/ 0.1 6.04/ 0.5 6.15/ 1.0 4.62/ 0.4 5.88/ 0.0) 5 Anna Yermakova 1.10.1991 UKR 6.06 ( 5.73/-0.6 5.75/ 0.0 6.01/-0.4 5.81/-0.2 6.06/ 0.7 5.84/ 0.0) 6 Brooke Stratton 12.7.1993 AUS 6.05 ( 6.01/-0.1 5.94/ 0.2 5.82/ 0.3 5.83/ 0.6 6.05/ 0.4 5.90/ 0.1) 7 Marina Kraushofer 28.3.1991 AUT 6.04 ( 5.86/-0.1 6.04/ 0.1 5.97/ 0.1 x x 6.00/-0.1) 8 Sveinbjörg Zophoníasdóttir 27.4.1992 ISL 5.94 ( 5.75/-0.3 5.75/ 0.1 5.94/-0.5 5.61/-0.1 5.72/ 0.9 5.54/ 0.0) 9 Meruska Eduarda 30.7.1991 AHO 5.93 ( 5.92/ 0.9 5.93/-0.4 5.65/-0.5) 10 Yekaterina Khalyutina 16.1.1991 RUS 5.90 ( 5.83/-0.2 5.88/-0.1 5.90/ 0.2) 11 Karynn Dunn 14.8.1991 USA 5.83 ( 5.83/-0.6 5.76/-0.9 5.76/-1.0) 12 Darya Ahmedova 3.4.1991 UZB 5.81 ( 5.72/ 0.0 5.43/ 0.2 5.81/ 0.0) Qualification (Jul 22) Group A 1 Irisdaymi Herrera 18.4.1992 CUB 6.02 q ( 6.02/-0.7 5.98/-0.4 5.42/-0.2) 2 Wang Wupin 18.1.1991 CHN 5.89 q ( 5.82/ 2.2 x 5.89/ 0.4) 3 Yekaterina Khalyutina 16.1.1991 RUS 5.79 q ( 5.30/ 0.4 5.79/ 1.4 5.77/-0.2) 4 Meruska Eduarda 30.7.1991 AHO 5.75 q ( 5.75/ 1.2 5.67/-0.2 5.75/ 0.7) 5 Darya Ahmedova 3.4.1991 UZB 5.75 q ( 5.75/ 0.1 5.69/ 1.4 5.63/ 0.5) 6 Anna Yermakova 1.10.1991 UKR 5.75 q ( x 5.65/-0.2 5.75/ 0.2) 7 Andrea Geubelle 21.6.1991 USA 5.71 ( 5.63/-0.1 5.71/ 0.7 5.37/ 1.0) 8 Caroline Ehrhardt 6.2.1992 CAN 5.67 ( 5.67/ 0.0 5.59/ 0.0 3.74/ 0.3) 9 Yekaterina Ektova 30.8.1992 KAZ 5.49 ( 5.48/ 1.3 5.49/ 0.3 5.40/ 0.7) 10 Alina Rotaru 5.6.1993 ROU 5.27 ( x 5.27/ 1.6 4.90/ 0.3) Group B 1 Chantel Malone 2.12.1991 IVB 6.07 q ( 6.07/ 0.9 5.99/ 1.0 -) 2 Marharyta Tverdohlib 2.6.1991 UKR 5.86 q ( 5.85/ 0.2 5.86/-0.6 5.68/ 0.4) 3 Marina Kraushofer 28.3.1991 AUT 5.85 q ( 5.85/ 0.9 5.83/ 0.5 5.27/ 0.9) 4 Karynn Dunn 14.8.1991 USA 5.85 q ( 5.85/ 0.5 5.67/ 0.3 5.63/-0.2) 5 Brooke Stratton 12.7.1993 AUS 5.84 q ( 5.84/ 0.6 5.71/ 1.1 x) 6 Sveinbjörg Zophoníasdóttir 27.4.1992 ISL 5.79 q ( 5.79/ 0.3 5.78/ 0.2 5.63/-0.1) 7 Mégane Beaufour 14.9.1992 FRA 5.64 ( x 5.64/ 1.6 x) 8 Chanice Porter 25.5.1994 JAM 5.56 ( 5.15/ 0.1 5.45/ 0.2 5.56/ 0.5) 9 Lorraine Ugen 22.8.1991 GBR 5.56 ( x x 5.56/-0.5) Renubala Mahanta 1.1.1991 IND DQ (32.2) ( x x 4.37/-1.1)

Triple Jump Women

Final (Jul 22) 1 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 14.09 (13.76/ 2.7 13.81/ 0.8 14.09/ 2.0 13.73/ 1.1 13.82/ 0.7 13.77/ 1.2) 2 Laura Samuel 19.2.1991 GBR 13.75 ( x 13.49/ 1.7 13.57/ 1.4 13.75/ 0.9 13.66/ 0.8 x) 3 Deng Linuo 16.3.1992 CHN 13.72 (13.31/ 1.5 13.72/ 1.8 13.51/ 1.7 13.20/ 0.9 13.58/ 1.1 13.16/ 1.3) 4 Valeriya Kanatova 29.8.1992 UZB 13.68 (13.44/ 1.7 13.43/ 1.7 13.24/ 0.8 13.22/ 1.2 13.33/ 0.7 13.68/ 1.2) 5 Maja Bratkic 14.5.1991 SLO 13.65 (13.32/ 2.4 13.54/ 1.3 13.42/ 2.1 13.65/ 1.3 13.35/ 1.3 13.38/ 0.5) 6 Gayathri Govindharaj 27.4.1991 IND 13.29 w (12.56/ 2.4 13.29/ 3.6 13.02/ 1.8 13.07/ 0.9 x -) 7 Kristiina Mäkelä 20.11.1992 FIN 13.26 (13.13/ 3.4 13.01/ 2.5 13.26/ 1.4 x x 12.84/ 1.3) 8 Neele Eckhardt 2.7.1992 GER 12.91 w ( x 12.91/ 2.1 x 12.22/ 1.6 12.56/ 0.9 12.50/ 1.5) 9 Andrea Geubelle 21.6.1991 USA 12.87 (12.71/ 2.0 12.87/ 1.3 11.33/ 1.7) 10 Kateryna Kravchenko 29.1.1992 UKR 12.66 ( x 12.66/ 2.0 12.58/ 0.9) 11 Tatiana Cicanci 16.8.1992 MDA 12.65 (12.31/ 1.4 12.65/ 1.2 12.40/ 2.4) Mégane Beaufour 14.9.1992 FRA NM ( x - -) Qualification (Jul 21) Group A 1 Maja Bratkic 14.5.1991 SLO 13.45 Q (13.45/ 1.3 - -) 2 Valeriya Kanatova 29.8.1992 UZB 13.36 Q (13.36/ 1.3 - -) 3 Neele Eckhardt 2.7.1992 GER 13.13 q (12.92/ 0.3 13.13/ 0.4 x) 4 Kristiina Mäkelä 20.11.1992 FIN 13.07 q ( x 13.02/ 1.2 13.07/ 1.1) =5 Laura Samuel 19.2.1991 GBR 12.98 q ( x 12.98/ 0.1 x) Gayathri Govindharaj 27.4.1991 IND 12.98 q ( x x 12.98/ 1.3) 7 Olga Salomatina 10.8.1992 RUS 12.78 (12.69/ 0.6 12.75/-1.1 12.78/ 0.3) 8 Andreea Todereanu 9.5.1992 ROU 12.65 (12.65/ 0.2 11.13/ 0.4 x) 9 Oleksandra Holub 13.1.1991 UKR 12.57 (12.57/ n.a 12.07/-0.7 x) 10 Bianca dos Santos 1.10.1991 BRA 12.52 (12.52/ 0.1 x 12.30/-0.8) 11 Anastasía Foutsitzídou 25.10.1991 GRE 12.47 (11.62/-1.2 11.89/ 0.2 12.47/ 1.5) 12 Bae Chan-Mi 24.3.1991 KOR 12.45 (12.45/ 1.3 x x) 13 Giselly Landazury 8.8.1992 COL 12.07 (11.48/ 0.0 12.07/-1.8 12.05/-0.6) 14 Bojana Vukovic 11.5.1992 SRB 12.05 (12.05/ 0.2 12.04/-0.7 11.95/ 0.2) Group B 1 Dailenis Alcántara 10.8.1991 CUB 13.58 Q (13.58/ 1.6 - -) 2 Deng Linuo 16.3.1992 CHN 13.35 Q (13.35/ n.a - -) 3 Andrea Geubelle 21.6.1991 USA 13.02 q (13.02/ 0.9 12.58/-0.2 12.46/ 0.0) 4 Mégane Beaufour 14.9.1992 FRA 13.00 q (12.48/ n.a 13.00/ 0.2 12.81/ 0.0) 5 Tatiana Cicanci 16.8.1992 MDA 12.97 q (12.86/ 0.7 12.72/-0.5 12.97/-0.5) 6 Kateryna Kravchenko 29.1.1992 UKR 12.85 q (12.85/ 0.7 12.77/ 0.3 12.48/ 0.4) 7 Yana Borodina 21.4.1992 RUS 12.85 (12.74/ 0.1 12.85/-0.7 12.75/ 0.1) 8 Kristin Franke-Björkman 15.7.1991 SWE 12.76 ( x 12.76/-1.5 12.64/-0.4) 9 Gabriela Petrova 29.6.1992 BUL 12.74 (12.45/ 0.1 12.71/ 0.4 12.74/ 0.4) 10 Yekaterina Ektova 30.8.1992 KAZ 12.74 (12.74/-0.1 12.42/ 1.1 12.62/ 0.8) 11 Santa Matule 13.12.1992 LAT 12.65 (12.57/-0.3 x 12.65/ 0.2) 12 Caroline Ehrhardt 6.2.1992 CAN 12.50 ( x 12.47/ 0.4 12.50/-0.2) 13 Fenja Hublitz 12.3.1993 GER 12.35 ( x 12.11/-0.8 12.35/-1.0) 14 Yudelsy González 23.10.1992 VEN 12.27 ( x 12.27/-0.4 12.07/-0.2)

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 20) 1 Geisa Arcanjo 19.9.1991 BRA 17.02 ( x 16.36 17.02 x 16.90 16.50) 2 Meng Qianqian 6.1.1991 CHN 16.94 (16.94 16.77 x 16.56 x x) 3 Cui Shuang 9.8.1991 CHN 16.13 ( x 15.69 16.13 x 15.50 15.49) 4 Evgeniya Smirnova 16.3.1991 RUS 15.75 (15.19 15.40 x 15.22 15.40 15.75) 5 Margaret Satupai 9.7.1992 SAM 15.62 ( x 15.13 15.38 14.41 15.62 15.35) 6 Pamela Kiel 9.4.1991 NED 15.56 (15.19 15.40 14.45 15.53 15.27 15.56) 7 Brittany Smith 25.3.1991 USA 15.47 (15.47 x 14.29 14.43 14.71 15.01) 8 Paulina Guba 14.5.1991 POL 15.20 (14.36 15.20 x x 15.16 x) 9 Olha Holodnaya 14.11.1991 UKR 15.17 (15.17 14.55 15.05) 10 Magdalena Zebrowska 11.1.1991 POL 15.10 (14.79 15.10 14.76) 11 Lena Urbaniak 31.10.1992 GER 15.09 (15.09 14.89 x) 12 Kristin Zaumsegel 9.6.1992 GER 14.76 (14.32 14.76 14.56) Qualification (Jul 20) Group A 1 Geisa Arcanjo 19.9.1991 BRA 16.63 Q (16.63 - -) 2 Evgeniya Smirnova 16.3.1991 RUS 15.86 Q ( x 15.86 -) 3 Cui Shuang 9.8.1991 CHN 15.76 Q (15.52 15.76 -) 4 Lena Urbaniak 31.10.1992 GER 15.18 q (14.03 x 15.18) 5 Olha Holodnaya 14.11.1991 UKR 15.07 q (14.13 15.07 x) 6 Magdalena Zebrowska 11.1.1991 POL 14.76 q (14.63 14.76 14.57) 7 Corinne Nugter 28.3.1992 NED 14.37 (14.30 x 14.37) 8 Francesca Stevanato 17.7.1992 ITA 13.59 (13.16 13.01 13.59) 9 Ioana Iancu 8.9.1991 ROU 13.47 (13.02 13.47 13.21) 10 Rachel Roberts 25.5.1991 USA 13.28 ( x 13.28 x) Group B 1 Meng Qianqian 6.1.1991 CHN 16.21 Q (16.21 - -) 2 Brittany Smith 25.3.1991 USA 15.84 Q (15.84 - -) 3 Pamela Kiel 9.4.1991 NED 15.48 q (15.15 15.48 15.16) 4 Paulina Guba 14.5.1991 POL 15.20 q (15.13 x 15.20) 5 Kristin Zaumsegel 9.6.1992 GER 14.83 q (14.52 14.83 14.81) 6 Margaret Satupai 9.7.1992 SAM 14.79 q (14.79 x 14.73) 7 Cecilia Dzul 20.4.1992 MEX 14.18 (12.99 14.08 14.18) 8 Fabienne Ngoma 2.2.1991 FRA 13.76 (13.54 x 13.76) 9 Marieta Kutsarova 19.3.1992 BUL 13.54 (13.43 13.12 13.54) 10 Chelsea Whalen 18.10.1992 CAN 13.28 (12.63 13.28 x)

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 22) 1 Dahimi Pérez 29.5.1991 CUB 56.01 (48.05 x 56.01 49.04 52.23 50.77) 2 Erin Pendleton 13.3.1991 USA 54.96 (53.57 53.22 x 53.63 54.15 54.96) 3 Yuliya Kurylo 3.7.1991 UKR 53.96 (48.31 x 52.19 53.96 52.02 53.75) 4 Kimberley Mulhall 9.1.1991 AUS 53.77 (50.99 53.16 52.19 52.74 52.55 53.77) 5 Irina Rodrigues 5.2.1991 POR 52.75 (51.62 52.75 x x 49.38 52.03) 6 Anaďs Marcadet 6.4.1991 FRA 52.65 (48.85 50.25 x 51.23 49.77 52.65) 7 Margaret Satupai 9.7.1992 SAM 51.31 (51.31 49.74 x 41.33 51.17 48.26) 8 Lucie Catouillart 21.10.1991 FRA 50.13 (45.83 50.13 47.02 47.96 x x) 9 Weng Chunxia 29.8.1992 CHN 49.46 (49.46 48.79 x) 10 Jitka Kubelová 2.10.1991 CZE 47.88 (47.88 x 43.50) 11 Antje Bormann 24.9.1991 GER 45.52 (45.52 44.76 x) Siositina Hakeai 1.3.1994 NZL NM ( x x x) Qualification (Jul 20) Group A 1 Dahimi Pérez 29.5.1991 CUB 53.91 Q (53.91 - -) 2 Anaďs Marcadet 6.4.1991 FRA 52.75 q (38.41 47.60 52.75) 3 Kimberley Mulhall 9.1.1991 AUS 52.61 q ( x 50.58 52.61) 4 Margaret Satupai 9.7.1992 SAM 50.36 q ( x 50.15 50.36) 5 Antje Bormann 24.9.1991 GER 49.98 q (49.98 x 48.74) 6 Siositina Hakeai 1.3.1994 NZL 49.37 q (49.37 49.09 47.39) 7 Su Xinyue 8.11.1991 CHN 48.99 (48.99 47.71 48.11) 8 Alyssa Hasslen 13.5.1991 USA 48.91 (48.91 x 46.53) 9 Hristína Anagnostopoúlou 27.8.1991 GRE 47.66 (47.54 47.66 x) 10 Olga Abramchuk 12.4.1991 UKR 46.71 (46.71 x x) 11 Corinne Nugter 28.3.1992 NED 46.29 (46.29 44.38 45.94) 12 Miya Itoman 6.12.1991 JPN 43.85 (38.94 x 43.85) 13 Androniki Lada 19.4.1991 CYP 41.98 ( x 41.98 x) Group B 1 Irina Rodrigues 5.2.1991 POR 51.83 q (51.83 51.52 51.26) 2 Erin Pendleton 13.3.1991 USA 51.74 q (48.93 51.74 48.92) 3 Yuliya Kurylo 3.7.1991 UKR 51.19 q ( x 51.19 x) 4 Weng Chunxia 29.8.1992 CHN 50.14 q ( x x 50.14) 5 Jitka Kubelová 2.10.1991 CZE 49.98 q (49.98 x x) 6 Lucie Catouillart 21.10.1991 FRA 49.60 q ( x 49.60 x) 7 Leesa Lealaisalanoa 28.9.1993 NZL 48.55 (42.36 48.36 48.55) 8 Ashlee Smith 17.5.1991 TRI 47.68 (47.68 45.49 46.31) 9 Lidiane Cansian 8.1.1992 BRA 46.56 ( x x 46.56) 10 Candicea Bernard 8.11.1991 JAM 46.47 ( x 46.47 46.26) 11 Anna Rüh 17.6.1993 GER 46.32 (45.13 x 46.32) 12 Ilaria Marchetti 24.6.1991 ITA 45.68 (43.11 44.51 45.68) 13 Breanna Rak 6.7.1991 CAN 44.87 (44.87 x x) 14 Taryn Gollshewsky 18.5.1993 AUS 43.97 ( x 43.97 x)

Hammer Throw 4000g Women

Final (Jul 24) 1 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 66.01 (62.72 64.55 x 63.41 63.72 66.01) 2 Barbara Špiler 2.1.1992 SLO 65.28 (61.33 64.44 62.42 65.07 65.28 58.54) 3 Zhang Li 13.3.1993 CHN 63.96 (58.68 62.27 x 61.52 63.96 x) 4 Wang Yingying 16.5.1993 CHN 59.43 (59.43 58.11 59.19 x 58.91 57.58) 5 Jenni Penttilä 9.3.1991 FIN 59.01 ( x 55.78 58.39 58.69 59.01 57.09) 6 Ayla Gill 5.1.1991 NZL 57.28 ( x x 56.57 57.28 x 53.39) 7 Elisa Magni 22.6.1991 ITA 56.87 (51.61 55.33 56.34 x 56.87 x) 8 Elina Uustalo 11.1.1992 FIN 56.73 ( x 56.73 x x 55.68 x) 9 Katja Vangsnes 16.11.1991 NOR 55.90 ( x 55.55 55.90) 10 Cintia Gergelics 16.11.1991 HUN 55.56 ( x 55.56 x) 11 Dagmara Stala 9.12.1991 POL 54.44 ( x x 54.44) Bianca Lazar 24.2.1993 ROU NM ( x x x) Qualification (Jul 22) Group A 1 Sophie Hitchon 11.7.1991 GBR 62.32 Q (62.32 - -) 2 Wang Yingying 16.5.1993 CHN 57.53 q (57.53 55.99 56.18) 3 Katja Vangsnes 16.11.1991 NOR 55.28 q (54.18 55.28 53.31) 4 Elina Uustalo 11.1.1992 FIN 53.69 q (53.69 x 52.34) 5 Elisa Magni 22.6.1991 ITA 53.67 q (51.06 53.67 50.82) 6 Petronella Vincze 14.11.1992 HUN 52.90 (52.90 49.66 51.29) 7 Eva Reinders 12.5.1993 NED 52.89 ( x 52.89 49.06) 8 Galina Mityaeva 29.4.1991 TJK 52.81 ( x x 52.81) 9 Nehal Kamal Fahmy 14.8.1992 EGY 52.54 (52.54 x x) 10 Jennifer Nevado 6.7.1993 ESP 51.86 ( x 51.86 50.61) 11 Malin Johansson 28.4.1992 SWE 51.74 (49.78 x 51.74) 12 Zeliha Uzunbilek 10.6.1991 TUR 50.86 (50.86 x 46.23) 13 Shelby Ashe 13.3.1993 USA 50.59 (50.59 x x) 14 Joanna Franke-Kuhn 18.2.1992 CAN 49.37 (49.37 48.73 x) 15 Sara Pizi 21.2.1991 ITA 47.56 ( x 47.56 x) Yirisleydi Ford 18.8.1991 CUB NM ( x x x) Park Hee-Soen 21.12.1992 KOR NM ( x x x) Group B 1 Zhang Li 13.3.1993 CHN 64.02 Q (64.02 - -) 2 Barbara Špiler 2.1.1992 SLO 57.14 q ( x 57.14 -) 3 Jenni Penttilä 9.3.1991 FIN 56.31 q ( x 56.31 54.62) 4 Bianca Lazar 24.2.1993 ROU 54.56 q (54.56 x 51.31) 5 Ayla Gill 5.1.1991 NZL 54.16 q (54.16 x 53.61) 6 Cintia Gergelics 16.11.1991 HUN 53.89 q (48.95 53.89 x) 7 Dagmara Stala 9.12.1991 POL 53.39 q ( x 46.45 53.39) 8 Annemie Smith 24.3.1992 RSA 53.26 (44.59 x 53.26) 9 Lara Nielsen 19.12.1992 AUS 53.20 (48.31 52.48 53.20) 10 Myra Perkins 21.1.1992 GBR 52.20 (45.77 x 52.20) 11 Ellina Anissimova 7.6.1992 EST 51.88 (51.01 51.74 51.88) 12 Ida Storm 26.12.1991 SWE 49.01 (48.49 49.01 x) 13 Hanna Skidan 14.5.1992 UKR 48.78 ( x 48.78 x) 14 Lauren Chambers 5.2.1991 USA 46.02 (46.02 x x) Rana Taha 9.7.1992 EGY NM ( x x x) Delphine Ramothe 17.7.1991 FRA NM ( x x x) Irina Sarvilova 11.11.1991 RUS NM ( x x x)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Jul 21) 1 Sanni Utriainen 5.2.1991 FIN 56.69 (54.31 49.92 x x 55.36 56.69) 2 Lina Muze 4.12.1992 LAT 56.64 (49.44 x 45.82 56.64 x 54.57) 3 Tazmin Brits 8.1.1991 RSA 54.55 (50.25 x 48.41 54.55 53.79 x) 4 María Murillo 5.5.1991 COL 54.44 (46.95 54.44 51.84 50.58 x 51.95) 5 Rafaela Gonçalves 27.11.1991 BRA 53.29 (50.61 52.50 53.29 50.22 x 49.81) 6 Lismania Muńoz 28.2.1993 CUB 52.87 (51.97 x 49.87 50.26 52.87 48.75) 7 Anna Habina 25.10.1991 UKR 50.70 (50.61 50.13 x 50.70 x 48.68) 8 Allison Updike 16.10.1992 USA 50.08 (50.08 49.87 48.46 x x 47.70) 9 Lisanne Schol 22.6.1991 NED 49.03 (44.81 49.03 x) 10 Sarah Mayer 20.5.1991 GER 48.89 (48.89 x x) 11 Tiffany Perkins 13.9.1991 CAN 45.83 (45.83 x x) 12 Chen Min-Fang 13.3.1992 TPE 42.44 (42.44 42.44 42.42) Qualification (Jul 20) Group A 1 Sanni Utriainen 5.2.1991 FIN 55.27 Q (47.88 45.33 55.27) 2 Lina Muze 4.12.1992 LAT 54.87 Q (54.87 - -) 3 Lismania Muńoz 28.2.1993 CUB 52.99 q (47.31 52.99 51.69) 4 Lisanne Schol 22.6.1991 NED 48.92 q (45.74 46.77 48.92) 5 Tazmin Brits 8.1.1991 RSA 48.68 q (48.68 48.10 47.79) 6 Emelie Larsson 8.5.1991 SWE 48.26 (42.93 47.68 48.26) 7 Avione Allgood 14.12.1993 USA 48.00 (45.55 48.00 45.31) 8 Wu I-Wen 22.10.1991 TPE 46.70 (41.82 46.70 44.47) 9 Gülsüm Günes 1991 TUR 46.68 (46.68 45.86 45.30) 10 Laura Henkel 29.2.1992 GER 46.29 (46.29 45.49 43.25) 11 Vilma Rantalainen 14.7.1992 FIN 43.48 (40.28 43.48 38.08) 12 Betzabet Menéndez 4.1.1992 MEX 43.26 (39.31 43.26 42.96) Group B 1 María Murillo 5.5.1991 COL 51.99 q (49.16 51.99 50.42) 2 Sarah Mayer 20.5.1991 GER 50.86 q (50.86 48.44 49.11) 3 Rafaela Gonçalves 27.11.1991 BRA 50.13 q (50.13 49.62 x) 4 Anna Habina 25.10.1991 UKR 49.94 q (49.87 49.94 x) 5 Allison Updike 16.10.1992 USA 48.93 q (46.80 47.03 48.93) 6 Chen Min-Fang 13.3.1992 TPE 48.82 q (48.82 48.01 43.18) 7 Tiffany Perkins 13.9.1991 CAN 48.46 q (48.46 x 42.59) 8 Liina Laasma 13.1.1992 EST 48.22 (43.85 44.17 48.22) 9 Marija Vucenovic 3.4.1993 SRB 48.10 (47.86 48.10 46.67) 10 Karolina Mor 10.12.1991 POL 47.96 (47.96 x 47.25) 11 Tatsiana Khaladovich 21.6.1991 BLR 45.99 (45.99 45.29 x)

Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women

Final standings (Jul 22/23) 1 Dafne Schippers 15.6.1992 NED 5967 (13.87/1.0 1.63 13.03 23.41/2.1 6.35/n.a 38.03 2:18.57) 2 Sara Gambetta 18.2.1993 GER 5770 (14.74/0.7 1.75 13.28 24.50/2.1 6.32/n.a 37.45 2:26.93) 3 Helga Thorsteinsdóttir 15.11.1991 ISL 5706 (14.39/0.5 1.63 13.10 25.62/1.6 5.55/n.a 49.47 2:15.81) 4 Grete Šadeiko 29.5.1993 EST 5705 (14.77/0.5 1.69 10.86 25.02/1.6 6.03/n.a 46.01 2:16.08) 5 Tilia Udelhoven 4.9.1992 GER 5677 (14.30/1.0 1.66 10.50 25.15/2.1 6.12/n.a 43.89 2:16.57) 6 Laura Ikauniece 31.5.1992 LAT 5618 (14.57/0.5 1.69 10.80 25.47/1.6 5.85/n.a 49.04 2:21.40) 7 Xénia Kriszán 13.1.1993 HUN 5594 (14.52/0.7 1.57 12.28 25.25/1.6 5.94/n.a 43.68 2:16.32) 8 Linda Treiel 8.5.1991 EST 5453 (15.17/-0.2 1.75 13.17 26.70/3.1 5.60/n.a 43.98 2:24.10) 9 Martina Salander 11.2.1992 SWE 5446 (14.57/-0.2 1.63 12.88 24.85/2.1 5.87/n.a 35.22 2:24.01) 10 Alex Gochenour 17.2.1993 USA 5260 (13.97/0.7 1.63 11.17 24.49/3.1 5.35/n.a 33.10 2:23.71) 11 Anastasiya Mokhnyuk 1.1.1991 UKR 5252 (14.08/1.0 1.63 11.00 26.25/1.6 6.02/n.a 31.13 2:22.50) 12 Elodie Jakob 8.10.1993 SUI 5219 (14.15/1.0 1.54 9.25 25.96/1.6 5.80/n.a 41.38 2:19.34) 13 Michelle Zeltner 22.12.1991 SUI 5130 (14.83/-0.2 1.66 11.90 25.23/3.1 5.39/n.a 29.62 2:21.52) 14 Camille Le Joly 1.3.1992 FRA 5118 (14.76/-0.2 1.69 9.50 25.81/3.1 5.73/n.a 30.83 2:19.43) 15 Agnieszka Borowska 21.10.1991 POL 5078 (14.74/0.7 1.66 10.04 26.92/3.1 5.86/n.a 37.34 2:27.64) 16 Josephine Rohr 16.2.1991 SWE 5061 (14.59/0.5 1.57 11.90 25.90/3.1 5.73/n.a 32.52 2:28.55) 17 Katrine Haarklau 21.2.1991 NOR 5060 (14.52/0.5 1.54 12.32 26.48/1.6 5.36/n.a 39.27 2:26.50) 18 Sarah Chauchard 13.3.1991 FRA 5049 (14.63/0.5 1.57 10.49 26.05/2.1 5.59/n.a 36.83 2:24.11) 19 Rachael McIntosh 17.1.1991 CAN 4858 (14.90/-0.2 1.60 10.72 25.88/3.1 5.32/n.a 28.13 2:22.27) 20 Mihaela Gutu 31.1.1991 ROU 4839 (14.04/1.0 1.54 9.85 26.02/2.1 5.58/n.a 33.16 2:35.57) 21 Eva Vivod 7.8.1994 SLO 4649 (15.32/-0.2 1.51 10.12 26.33/3.1 4.90/n.a 43.26 2:33.57) Yelena Molodchinina 16.4.1991 RUS DNF (3202) (14.52/1.0 1.69 11.88 25.96/2.1 NM DNS DNS) Ashley Smith 22.8.1992 USA DNF (3182) (14.25/0.7 1.60 10.67 24.53/2.1 DNS DNS DNS) Lucija Cvitanovic 17.9.1991 CRO DNF (2172) (15.00/0.7 1.60 10.99 DNS/1.6 DNS DNS DNS)

10000m Walk Women

Final (Jul 21) 1 Yelena Lashmanova 12.11.1992 RUS 44:11.90 2 Anna Lukyanova 23.4.1991 RUS 44:17.98 3 Kumiko Okada 17.10.1991 JPN 45:56.15 4 He Qin 23.3.1992 CHN 46:08.36 5 Antonella Palmisano 6.8.1991 ITA 46:08.57 6 Chiaki Asada 21.1.1991 JPN 46:39.93 7 Zhao Jing 18.2.1992 CHN 46:54.90 8 Regan Lambie 14.10.1991 AUS 47:55.67 9 Sandra Yerga 6.4.1991 ESP 47:57.66 10 Sandra Nevarez 4.1.1993 MEX 48:00.20 11 Federica Curiazzi 14.8.1992 ITA 48:11.34 12 Georgiana Enache 19.2.1991 ROU 48:29.60 13 Inčs Pastorino 20.10.1992 FRA 48:42.30 14 Charlyne Czychy 14.3.1992 GER 49:00.11 15 Anna Chernenko 27.12.1992 UKR 49:01.00 16 Ekateríni Theodoropoúlou 1.12.1993 GRE 49:11.23 17 Sara Alonso 31.7.1991 ESP 49:44.28 18 Yuli Capcha 8.10.1994 PER 49:59.96 19 Emilie Menuet 27.9.1991 FRA 50:20.46 20 Berta Kriván 17.11.1991 HUN 51:39.50 21 Magdalena Jasinska 4.10.1991 POL 52:16.80 22 Linda Paz 6.6.1991 ESA 52:52.09 23 Anne Voyer 21.11.1993 CAN 59:53.24 Paige Hooper 1.9.1992 AUS DQ(230.6) Alejandra Ortega 8.7.1994 MEX DQ(230.3)

Relay 400m (4x100m) Women

Final (Jul 24) 1 United States 43.44 (Stormy Kendrick 6.1.1991, Takeia Pinckney 24.7.1991, Dezerea Bryant 27.4.1993, Ashley Collier 4.2.1992) 2 Germany 43.74 (Nadja Bahl 30.3.1992, Leena Günther 16.4.1991, Tatjana Pinto 2.7.1992, Stefanie Pähler 7.11.1993) 3 Netherlands 44.09 (Dafne Schippers 15.6.1992, Loreanne Kuhurima 7.5.1991, Eva Lubbers 6.2.1992, Jamile Samuel 24.4.1992) 4 Jamaica 44.24 (Siedatha Palmer 30.5.1993, Deandre Whitehorne 26.8.1993, Diandre Gilbert 9.6.1991, Danielle Williams 14.9.1992) 5 Nigeria 44.84 (Florence Uwakwe 28.7.1993, Bukola Abogunloko 18.8.1994, Margaret Etim 28.11.1992, Stella Silas 7.4.1991) 6 Canada 44.84 (Crystal Emmanuel 27.11.1991, Janelle Bell-Spence 29.9.1992, Leah Walkeden 10.2.1993, Loudia Laarman 4.10.1991) 7 Australia 45.57 (Rosie Lawson 7.4.1992, Ella Nelson 10.5.1994, Karlie Morton 2.2.1993, Caitlin Sargent 14.6.1992) Great Britain & NI DNF (Rebekah Wilson 17.3.1991, Jodie Williams 28.9.1993, Emily Diamond 11.6.1991, Shaunna Thompson 8.4.1992) First Round (Jul 23) Heat 1 1 Germany 44.52 Q (Nadja Bahl 30.3.1992, Leena Günther 16.4.1991, Tatjana Pinto 2.7.1992, Stefanie Pähler 7.11.1993) 2 Jamaica 44.68 Q (Siedatha Palmer 30.5.1993, Deandre Whitehorne 26.8.1993, Diandre Gilbert 9.6.1991, Shericka Jackson 15.7.1994) 3 Netherlands 44.70 Q (Janice Babel 10.11.1992, Loreanne Kuhurima 7.5.1991, Eva Lubbers 6.2.1992, Jamile Samuel 24.4.1992) 4 Nigeria 45.19 q (Stella Silas 7.4.1991, Florence Uwakwe 28.7.1993, Betty Jethro 20.8.1994, Margaret Etim 28.11.1992) 5 Australia 45.41 q (Rosie Lawson 7.4.1992, Ella Nelson 10.5.1994, Karlie Morton 2.2.1993, Caitlin Sargent 14.6.1992) 6 Hungary 45.77 (Anasztázia Nguyen 9.1.1993, Kriszta Komiszár 4.2.1992, Gréta Kerekes 9.10.1992, Fanni Schmelcz 19.4.1992) 7 Japan 45.78 (Aoi Kawasaki 12.11.1991, Nodoka Seko 28.7.1991, Kana Ichikawa 14.1.1991, Narumi Tashiro 5.4.1991) Heat 2 1 United States 43.56 Q (Stormy Kendrick 6.1.1991, Takeia Pinckney 24.7.1991, Dezerea Bryant 27.4.1993, Ashley Collier 4.2.1992) 2 Great Britain & NI 44.62 Q (Rebekah Wilson 17.3.1991, Jennie Batten 1.9.1992, Twinelle Hopeson 23.9.1991, Shaunna Thompson 8.4.1992) 3 Canada 44.77 Q (Crystal Emmanuel 27.11.1991, Janelle Bell-Spence 29.9.1992, Leah Walkeden 10.2.1993, Loudia Laarman 4.10.1991) 4 Bahamas 45.45 (V'Alonnee Robinson 6.5.1992, Ivanique Kemp 11.6.1991, Marvar Etienne 11.1.1994, Tynia Gaither 16.3.1993) 5 Poland 45.54 (Klaudia Konopko 21.2.1992, Katarzyna Sokólska 23.8.1993, Ewelina Skoczylas 3.9.1991, Martyna Opon 12.9.1991) 6 France 45.70 (Orlann Ombissa 26.5.1991, Jessie Saint-Marc 16.7.1991, Jennifer Galais 7.3.1992, Orphée Neola 1.2.1991) 7 Spain 46.36 (Caridad Jerez 23.1.1991, Maitane Iruretagoyena 4.4.1991, María Martín-Sacristán 20.2.1991, María Cabeza Navas 20.11.1991)

Relay 1600m (4x400m) Women

Final (Jul 25) 1 United States 3:31.20 (Diamond Dixon 29.6.1992, Stacey-Ann Smith 8.1.1991, Laura Roesler 19.12.1991, Regina George 17.2.1991) 2 Nigeria 3:31.84 (Florence Uwakwe 28.7.1993, Bukola Abogunloko 18.8.1994, Chizoba Okodogbe 3.11.1992, Margaret Etim 28.11.1992) 3 Jamaica 3:32.24 (Jody-Ann Muir 1.1.1991, Janieve Russell 14.11.1993, Natoya Goule 30.3.1991, Chris Ann Gordon 18.9.1994) 4 Bahamas 3:33.43 (Rashan Brown 27.11.1993, Amara Jones 18.9.1991, Katrina Seymour 7.1.1993, Shaunae Miller 15.4.1994) 5 Canada 3:35.08 (Katherine Reid 19.11.1993, Annie Leblanc 29.4.1992, Carly Paracholski 30.9.1993, Chanice Chase 6.8.1993) 6 Russia 3:36.94 (Alisa Matyash 7.4.1991, Vera Rudakova 20.3.1992, Ayvika Malanova 28.11.1992, Maria Lebedeva 14.4.1991) 7 Germany 3:40.29 (Lisa Hofmann 17.12.1991, Julia Schaefers 10.4.1991, Lena Menzel 14.8.1991, Christina Zwirner 10.5.1992) 8 Poland 3:42.70 (Magdalena Gorzkowska 30.4.1992, Malgorzata Holub 30.10.1992, Joanna Józwik 30.1.1991, Martyna Opon 12.9.1991) First Round (Jul 24) Heat 1 1 Canada 3:34.50 Q (Katherine Reid 19.11.1993, Annie Leblanc 29.4.1992, Carly Paracholski 30.9.1993, Chanice Chase 6.8.1993) 2 United States 3:35.26 Q (Sanura Eley-O'Reilly 9.3.1992, Diamond Dixon 29.6.1992, Laura Roesler 19.12.1991, Briana Nelson 18.7.1992) 3 Russia 3:35.66 Q (Alina Safiullina 18.3.1991, Alisa Matyash 7.4.1991, Ayvika Malanova 28.11.1992, Maria Lebedeva 14.4.1991) 4 Poland 3:38.96 q (Magdalena Gorzkowska 30.4.1992, Malgorzata Holub 30.10.1992, Justyna Swiety 3.12.1992, Joanna Józwik 30.1.1991) 5 Trinidad & Tobago 3:40.15 (Shawna Fermin 17.8.1991, Gabriela Cumberbatch 19.7.1993, Jessica James 21.10.1991, Alena Brooks 14.11.1991) 6 Italy 3:43.69 (Marta Maffioletti 11.10.1991, Valentina Zappa 13.5.1991, Monica Lazzara 15.1.1991, Giulia Latini 1.9.1991) 7 Belarus 3:45.03 (Iryna Andrykevich 27.2.1992, Agata Klimovich 19.8.1993, Halina Amialiashchyk 22.8.1992, Yuliya Yurenia 27.5.1992) 8 Japan 3:50.65 (Miho Shingu 29.11.1991, Kana Ichikawa 14.1.1991, Shiori Miki 25.12.1991, Manami Mashita 21.5.1991) Heat 2 1 Jamaica 3:32.30 Q (Danielle Dowie 5.5.1992, Janieve Russell 14.11.1993, Natoya Goule 30.3.1991, Chris Ann Gordon 18.9.1994) 2 Bahamas 3:33.50 Q (Katrina Seymour 7.1.1993, Amara Jones 18.9.1991, Rashan Brown 27.11.1993, Shaunae Miller 15.4.1994) 3 Nigeria 3:34.81 Q (Charity Ibe 14.9.1992, Chizoba Okodogbe 3.11.1992, Florence Uwakwe 28.7.1993, Blessing Mayungbe 15.4.1992) 4 Germany 3:37.99 q (Lena Menzel 14.8.1991, Julia Schaefers 10.4.1991, Malena Richter 14.10.1993, Christina Zwirner 10.5.1992) 5 Australia 3:39.64 (Caitlin Sargent 14.6.1992, Louise Maybury 11.10.1993, Shannon Smith 12.3.1992, Anneliese Rubie 22.4.1992) 6 Sweden 3:44.19 (Ewa Marcinkiewicz 6.6.1993, Elin Moraiti 16.6.1991, Vendela Mindelöf 18.1.1992, Sandra Wagner 19.5.1992) Romania DQ(163.3) (Sanda Belgyan 17.12.1992, Elena Lavric 17.2.1991, Adelina Pastor 5.5.1993, Bianca Razor 8.8.1994)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS