WORLD JUNIOR ATHLETICS
HISTORY ("WJAH")

Copyright © 2007 Lionel Peters & Tomas Magnusson. The information on this site may not be reproduced in any book magazine or newsletter or website or transmitted in any form, without the prior written  Lionel Peters & Tomas Magnusson.
Any requests for such use should be made in writing to the Editors of WJAH
 

HOME PAGE             CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS

Last Update : 11OCT09 21:17


Youth (U18)


100m Men       200m Men       400m Men       800m Men       1500m Men       3000m Men       2000mh Men       110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men       400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men       High Jump Men       Pole Vault Men       Long Jump Men       Triple Jump Men       Shot Put 5000g (Youth implement) Men       Discus 1500g (Youth implement) Men       Hammer Throw 5000g (Youth implement) Men       Javelin 700g (Youth implement) Men       Octathlon (100 LJ SPy 400 110Hy HJ JTy 1000) Youth Men       10000m Walk Men       Medley Relay 1000m (100m x 200m x 300m x 400m) Men       100m Women       200m Women       400m Women       800m Women       1500m Women       3000m Women       100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women       400mh (76.2cm [2'6]) Women       High Jump Women       Pole Vault Women       Long Jump Women       Triple Jump Women       Shot Put 4000g Women       Discus Throw 1000g Women       Hammer Throw 4000g Women       Javelin 600g new spec. (1999-) Women       Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women       5000m Walk Women       Medley Relay 1000m (100m x 200m x 300m x 400m) Women


100m Men

Final (Jul 13) (-0.2) 1 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.31 2 Willie Hordge 9.2.1984 USA 10.41 3 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 10.53 4 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 10.60 5 Simon Maestra 11.9.1984 ESP 10.66 6 Christian Krone 30.8.1984 RSA 10.71 7 Masaya Aikawa 6.4.1984 JPN 10.73 8 Samuel Brits 2.9.1984 RSA 10.75 First Round (Jul 12) Heat 1 ( 1.7) 1 Simon Maestra 11.9.1984 ESP 10.63 Q 2 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 10.67 q 3 Kael Becerra 14.11.1985 CHI 10.93 4 Davy Josselin Sinosoke 15.9.1985 MAD 11.14 5 Mohamad Al-Haddad 8.3.1984 KUW 11.15 6 Facundo Troche 18.1.1985 PAR 11.18 7 Kokou Afantchao 25.9.1985 TOG 11.56 Heat 2 ( 1.5) 1 Willie Hordge 9.2.1984 USA 10.69 Q 2 Lorenzo La Naia 15.8.1984 ITA 10.93 3 Tesfa Latty 9.11.1984 JAM 11.00 4 Zoltán Dohar 1984 HUN 11.08 5 Abdulkarem Abdulkarem 13.7.1985 BRN 11.39 6 Mohamad Tamim 2.6.1985 LIB 11.62 7 Chet Gomes 31.1.1985 ANT 11.85 Heat 3 ( 1.2) 1 Samuel Brits 2.9.1984 RSA 10.74 Q 2 Brett Eaton 24.2.1984 AUS 10.90 q 3 André Maxwell 22.3.1984 JAM 11.09 4 Federico Satler 26.11.1984 ARG 11.31 5 Chan Tik Wai 4.3.1984 HKG 11.35 6 Fabrice Coiffic 25.8.1984 MRI 11.55 7 George Georgiou 15.7.1985 CYP 11.58 8 Vadims Akula 3.7.1985 LAT 11.90 Heat 4 ( 1.0) 1 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.46 Q 2 Shameer Ayub 8.1.1984 SIN 10.66 q 3 Kiriakos Giannakoudakis 28.5.1984 GRE 10.84 q 4 Lasitha Silva 11.12.1984 SRI 11.04 5 Jorge Querales 4.11.1984 VEN 11.10 6 Teewara Suwan 18.4.1984 THA 11.17 7 Sven van der Linden 14.5.1984 BEL 11.31 8 Cheikh Amadou Drame 27.1.1984 SEN 11.45 Heat 5 ( 1.4) 1 Kris Neofytou 3.5.1984 AUS 10.77 Q 2 Rikki Fifton 17.6.1985 GBR 10.80 q 3 Hank Palmer 16.3.1985 CAN 10.85 q 4 Vitaliy Chykalo 21.1.1984 UKR 11.18 5 Ronald Poulton 3.4.1984 NAM 11.24 6 Ibrahim Al-Busafi 15.1.1984 OMA 11.41 7 Dave Dick 18.7.1985 SEY 11.60 8 Ruslan Sadiyev 11.10.1984 AZE 11.72 Heat 6 ( 0.6) 1 Masaya Aikawa 6.4.1984 JPN 10.61 Q 2 Long Li 12.1.1985 CHN 10.84 q 3 Hayden Townsend 20.6.1984 NZL 10.85 q 4 Jakob Jerancic 25.6.1984 SLO 11.00 5 Christophe Lai 15.12.1984 TAH 11.65 6 Krisnen Veeraragoo 18.8.1984 MRI 12.44 Heat 7 ( 0.7) 1 Till Helmke 6.5.1984 GER 10.74 Q 2 Yahya Saed Al-Kahes 19.2.1986 KSA 10.88 q 3 Lin Nien-Ying 21.4.1984 TPE 11.17 4 Patrick Komakech 9.10.1984 UGA 11.35 5 Jarrah Al-Khuder 7.3.1985 KUW 11.36 6 Komlan Figah 23.9.1985 TOG 11.49 Heat 8 ( 1.0) 1 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 10.72 Q 2 Robert Ibeh 7.7.1984 CAY 10.94 3 Matej Kralj 29.2.1984 SLO 11.01 4 Moroni Rubio 26.4.1986 MEX 11.03 5 Jorge Luis Solórzano 17.4.1984 GUA 11.06 6 Fazil Sabulya 15.1.1984 UGA 11.22 7 Fabrice Ougoumiwa 22.8.1985 BEN 11.92 8 Ismael Ibrahim Abdoulhakim 10.1.1984 DJI 12.00 Heat 9 ( 1.3) 1 Oscar Greene 22.11.1985 BAH 10.73 Q 2 Lamine Sanyang 8.11.1986 GAM 10.78 q 3 Tomasz Kaska 4.2.1984 POL 10.90 4 Enrique Colville 22.1.1985 CRC 11.03 5 Stanislav Savcic 30.1.1984 MDA 11.12 6 James Britz 18.3.1986 NAM 11.28 7 Joseph Ford 24.12.1984 HON 11.89 8 Enrique Cristobal Ndong 12.7.1984 GEQ 12.26 Heat 10 ( 1.0) 1 Christian Krone 30.8.1984 RSA 10.69 Q 2 Sebastian Ernst 11.10.1984 GER 10.74 q 3 Kleanthis Yiannakas 16.9.1984 CYP 10.98 4 Roman Holly 14.4.1985 SVK 11.25 5 Pedro Kunstmann 14.8.1984 CHI 11.34 Luis Oscar Jiménez 17.3.1984 MEX DQ( ) Heat 11 ( 1.6) 1 Darragh Graham 21.3.1984 IRL 10.86 Q 2 Takashi Yokoi 6.1.1984 JPN 10.90 3 Wilmer Rivas 3.12.1984 VEN 11.02 4 Gustavo Busco 14.5.1984 URU 11.10 5 Rodrigue Dang Akakpoui 9.9.1984 GAB 11.36 Heat 12 (-0.3) 1 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 10.62 Q 2 Abdulwahid Mohamed Youssef 10.6.1985 QAT 10.78 q 3 Péter Miklós 31.8.1985 HUN 10.97 4 Naum Mitrevski 25.3.1985 MKD 11.12 5 Darren O'Donovan 14.1.1984 IRL 11.15 6 Yahya Ibrahim 6.2.1986 KSA 11.18 7 Mohammad Marei 17.3.1984 JOR 11.58 Semi-Finals (Jul 12) Heat 1 ( 0.2) 1 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 10.42 Q 2 Simon Maestra 11.9.1984 ESP 10.62 Q 3 Samuel Brits 2.9.1984 RSA 10.73 q 4 Hank Palmer 16.3.1985 CAN 10.74 5 Abdulwahid Mohamed Youssef 10.6.1985 QAT 10.76 6 Till Helmke 6.5.1984 GER 10.77 7 Lamine Sanyang 8.11.1986 GAM 10.87 8 Hayden Townsend 20.6.1984 NZL 10.92 Heat 2 ( 0.3) 1 Darrel Brown 11.10.1984 TRI 10.38 Q 2 Willie Hordge 9.2.1984 USA 10.46 Q 3 Shameer Ayub 8.1.1984 SIN 10.78 4 Oscar Greene 22.11.1985 BAH 10.82 5 Brett Eaton 24.2.1984 AUS 10.89 6 Rikki Fifton 17.6.1985 GBR 10.89 7 Long Li 12.1.1985 CHN 10.92 8 Darragh Graham 21.3.1984 IRL 10.93 Heat 3 ( 0.3) 1 Christian Krone 30.8.1984 RSA 10.66 Q 2 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 10.66 Q 3 Masaya Aikawa 6.4.1984 JPN 10.70 q 4 Kiriakos Giannakoudakis 28.5.1984 GRE 10.76 5 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 10.84 6 Sebastian Ernst 11.10.1984 GER 10.84 7 Kris Neofytou 3.5.1984 AUS 10.88 8 Yahya Saed Al-Kahes 19.2.1986 KSA 10.90

200m Men

Final (Jul 15) (-1.1) 1 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 20.95 2 Michael Grant 30.3.1986 USA 21.30 3 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 21.36 4 Tesfa Latty 9.11.1984 JAM 21.64 5 Lawrence Oboh 14.5.1984 GBR 21.66 6 Till Helmke 6.5.1984 GER 21.78 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH DQ( ) Tamunosiki Atorudibo 21.3.1985 NGR DQ( ) First Round (Jul 14) Heat 1 ( 0.2) 1 Park Se-Jung 18.1.1984 KOR 21.78 Q 2 Kris Neofytou 3.5.1984 AUS 21.79 Q 3 Lucas Oros 4.1.1984 MEX 22.16 4 Wilmer Rivas 3.12.1984 VEN 22.19 5 Kleanthis Yiannakas 16.9.1984 CYP 22.47 6 Yahya Ibrahim 6.2.1986 KSA 22.55 7 Lasitha Silva 11.12.1984 SRI 22.66 8 Roman Holly 14.4.1985 SVK 22.73 Heat 2 (-2.5) 1 Michael Grant 30.3.1986 USA 22.06 Q 2 Hayden Townsend 20.6.1984 NZL 22.20 Q 3 Mohamed Atig 22.3.1984 FRA 22.25 4 Jacopo Marin 24.3.1984 ITA 22.65 5 Oumar Bella Bah 11.9.1986 GUI 22.70 6 Stanislav Savcic 30.1.1984 MDA 22.86 7 Janis Lapa 7.10.1984 LAT 23.81 Heat 3 (-0.7) 1 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 21.75 Q 2 Tamunosiki Atorudibo 21.3.1985 NGR 21.84 Q 3 Tesfa Latty 9.11.1984 JAM 21.97 q 4 Shota Abe 9.3.1984 JPN 22.02 5 Fazil Sabulya 15.1.1984 UGA 22.71 6 Naum Mitrevski 25.3.1985 MKD 22.89 7 James Britz 18.3.1986 NAM 23.08 Heat 4 ( 0.4) 1 Leigh Julius 25.3.1985 RSA 21.49 Q 2 Lawrence Oboh 14.5.1984 GBR 21.56 Q 3 Mohamad Al-Haddad 8.3.1984 KUW 22.40 4 George Cristoforou 6.7.1984 CYP 22.52 5 Roberto Cortes 17.7.1985 CHI 22.71 6 Domonkos Chvala 1.1.1984 HUN 22.85 7 Logbo Pierre Goba 1985 CIV 22.98 Heat 5 (-3.4) 1 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 21.91 Q 2 Ernest Osei 20.1.1984 GHA 22.05 Q 3 Shameer Ayub 8.1.1984 SIN 22.22 4 Oscar Albalat 29.2.1984 ESP 22.47 5 Sebastian Lasquera 5.8.1984 ARG 22.87 6 Davy Josselin Sinosoke 15.9.1985 MAD 23.54 7 Chan Tik Wai 4.3.1984 HKG 24.06 8 Chen Yen-Hung 12.1.1986 TPE 24.47 Heat 6 (-1.9) 1 Robert Majchrzak 12.3.1984 POL 21.58 Q 2 Till Helmke 6.5.1984 GER 21.61 Q 3 Robert Ibeh 7.7.1984 CAY 22.26 4 Gustavo Busco 14.5.1984 URU 22.46 5 Long Li 12.1.1985 CHN 22.59 6 Alvaro Aljarilla 2.6.1984 ESP 22.63 7 Facundo Troche 18.1.1985 PAR 23.17 Heat 7 ( 0.4) 1 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 21.31 Q 2 Alhadjie Faye 8.1.1986 GAM 22.10 Q 3 Darragh Graham 21.3.1984 IRL 22.10 4 Dávid Vas 6.1.1985 HUN 22.33 5 Moroni Rubio 26.4.1986 MEX 22.78 6 Mohammad Marei 17.3.1984 JOR 23.01 7 Robert James 5.2.1986 TAN 23.23 Heat 8 ( 0.6) 1 Usain Bolt 21.8.1986 JAM 21.94 Q 2 Saul Weigopwa 14.6.1984 NGR 22.14 Q 3 Kael Becerra 14.11.1985 CHI 22.34 4 Sven van der Linden 14.5.1984 BEL 22.88 Darrel Brown 11.10.1984 TRI DNF Heat 9 (-0.2) 1 Andrés Rodríguez 27.6.1985 PAN 21.71 Q 2 Masami Yasuda 12.5.1984 JPN 21.85 Q 3 Yahya Saed Al-Kahes 19.2.1986 KSA 22.01 q 4 Bruno Góes 5.3.1985 BRA 22.14 5 Tiarison Manandaza 24.10.1985 MAD 22.79 6 Mohamed Juma Al-Kaabi 30.5.1984 UAE 23.58 Heat 10 (-0.9) 1 Sebastian Ernst 11.10.1984 GER 21.61 Q 2 Brett Eaton 24.2.1984 AUS 21.66 Q 3 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 21.69 q 4 Liam McDermid 23.11.1984 IRL 21.92 q 5 José Acevedo 30.3.1986 VEN 22.13 6 Patrick Komakech 9.10.1984 UGA 22.30 7 Jakob Jerancic 25.6.1984 SLO 22.31 8 Rinat Galiyev 28.2.1984 KAZ 22.88 Semi-Finals (Jul 14) Heat 1 ( 0.4) 1 Jonathan Wade 27.3.1984 USA 21.20 Q 2 Till Helmke 6.5.1984 GER 21.51 Q 3 Ivor-Tit Jurisic 10.10.1984 CRO 21.59 4 Brett Eaton 24.2.1984 AUS 21.63 5 Park Se-Jung 18.1.1984 KOR 21.70 6 Yahya Saed Al-Kahes 19.2.1986 KSA 21.88 7 Saul Weigopwa 14.6.1984 NGR 22.02 8 Alhadjie Faye 8.1.1986 GAM 22.29 Heat 2 ( 0.6) 1 Michael Grant 30.3.1986 USA 21.24 Q 2 Tamunosiki Atorudibo 21.3.1985 NGR 21.26 Q 3 Grafton Ifill 10.11.1985 BAH 21.45 q 4 Robert Majchrzak 12.3.1984 POL 21.66 5 Usain Bolt 21.8.1986 JAM 21.73 6 Masami Yasuda 12.5.1984 JPN 21.83 7 Sebastian Ernst 11.10.1984 GER 21.84 8 Liam McDermid 23.11.1984 IRL 21.87 Heat 3 ( 0.6) 1 Dion Rodriguez 9.6.1984 TRI 21.21 Q 2 Lawrence Oboh 14.5.1984 GBR 21.33 Q 3 Tesfa Latty 9.11.1984 JAM 21.49 q 4 Leigh Julius 25.3.1985 RSA 21.49 5 Andrés Rodríguez 27.6.1985 PAN 21.50 6 Kris Neofytou 3.5.1984 AUS 21.54 7 Hayden Townsend 20.6.1984 NZL 21.69 8 Ernest Osei 20.1.1984 GHA 21.79

400m Men

Final (Jul 14) 1 Karol Grzegorczyk 12.9.1984 POL 46.90 2 Piotr Kedzia 6.6.1984 POL 47.12 3 Jermaine Gonzales 26.11.1984 JAM 47.51 4 Ryan Preddy 30.1.1984 GBR 47.80 5 John Valoyes 18.10.1984 COL 48.04 6 Yéorgios Zdragas 14.4.1984 GRE 48.12 7 Dimítrios Grávalos 18.4.1984 GRE 48.20 Kimani Williams 27.3.1984 JAM DNF First Round (Jul 12) Heat 1 1 Karol Grzegorczyk 12.9.1984 POL 48.12 Q 2 John Valoyes 18.10.1984 COL 48.67 Q 3 Oumar Bella Bah 11.9.1986 GUI 48.89 q 4 Stefan Wittl 29.12.1984 GER 49.05 q 5 Jesús Franco 25.6.1984 MEX 50.93 6 István Szél 1984 HUN 51.06 Daniyar Sinagatulin 22.2.1984 UZB DQ( ) Heat 2 1 David Testa 9.8.1984 ESP 48.84 Q 2 Bonolo Maboa 24.8.1985 RSA 48.93 Q 3 Waisea Finau 20.3.1984 FIJ 49.90 4 Stefano Venturucci 16.3.1984 ITA 50.21 5 Mohamed Juma Al-Kaabi 30.5.1984 UAE 51.97 Michael Mathieu 24.6.1984 BAH DQ( ) Heat 3 1 Yéorgios Zdragas 14.4.1984 GRE 48.41 Q 2 Daisuke Sakai 18.1.1984 JPN 48.77 Q 3 Liam McDermid 23.11.1984 IRL 49.44 4 Elio Gijon 15.2.1984 MEX 50.47 5 Wang Hao-Yi 17.11.1985 TPE 50.60 6 Nawaf Bakheet 16.6.1984 KUW 50.91 Heat 4 1 Jermaine Gonzales 26.11.1984 JAM 48.32 Q 2 Dimítrios Grávalos 18.4.1984 GRE 48.64 Q 3 Kellon Francis 21.3.1984 TRI 49.09 q 4 José Acevedo 30.3.1986 VEN 49.38 q 5 Darjan Murko 16.7.1984 SLO 49.97 6 George Cristoforou 6.7.1984 CYP 50.75 7 Balakrishnan Sivadevan 5.12.1984 IND 50.80 8 Lee Taylor 3.1.1986 GIB 56.28 Heat 5 1 Kimani Williams 27.3.1984 JAM 49.18 Q 2 Matthew Erickson 29.2.1984 USA 49.45 Q 3 Sebastian Lasquera 5.8.1984 ARG 49.64 4 Albernos Rabearimora 11.7.1985 MAD 50.22 5 Myagmartseren Tserenpuntsag 6.3.1984 MGL 51.00 6 Stefanos Hadjinicolaou 12.6.1985 CYP 51.74 7 Kevin Straker 9.2.1984 TRI 54.35 Drameko Bridgewater 30.6.1985 BAH DQ( ) Heat 6 1 Piotr Kedzia 6.6.1984 POL 48.47 Q 2 Ryan Preddy 30.1.1984 GBR 48.79 Q 3 Isaac Herrera 20.1.1984 ESP 49.72 4 Joshua Walker 29.8.1984 USA 49.98 5 Rinat Galiyev 28.2.1984 KAZ 50.78 6 Nino Posavec 29.9.1984 CRO 51.11 Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 1 Piotr Kedzia 6.6.1984 POL 47.51 Q 2 Jermaine Gonzales 26.11.1984 JAM 47.76 Q 3 John Valoyes 18.10.1984 COL 47.79 Q 4 Ryan Preddy 30.1.1984 GBR 47.80 q 5 Yéorgios Zdragas 14.4.1984 GRE 48.01 q 6 Kellon Francis 21.3.1984 TRI 48.45 7 Stefan Wittl 29.12.1984 GER 48.86 8 Bonolo Maboa 24.8.1985 RSA 49.26 Heat 2 1 Karol Grzegorczyk 12.9.1984 POL 47.95 Q 2 Dimítrios Grávalos 18.4.1984 GRE 48.49 Q 3 Kimani Williams 27.3.1984 JAM 48.57 Q 4 José Acevedo 30.3.1986 VEN 48.76 5 David Testa 9.8.1984 ESP 48.79 6 Daisuke Sakai 18.1.1984 JPN 49.23 7 Oumar Bella Bah 11.9.1986 GUI 49.62 8 Matthew Erickson 29.2.1984 USA 49.67

800m Men

Final (Jul 15) 1 Salem Amer Al-Badri 12.12.1985 QAT 1:50.15 2 Cosmas Rono Kipkorir 12.12.1984 KEN 1:50.35 3 Liao Fu-Pin 4.4.1984 TPE 1:51.35 4 Elijah Boit 4.7.1986 KEN 1:51.65 5 René Bauschinger 12.6.1985 GER 1:51.92 6 Onalenna Oabona 6.5.1984 BOT 1:51.98 7 David Fiegen 3.9.1984 LUX 1:52.28 8 Christopher Stoves 20.2.1984 GBR 1:52.73 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Salem Amer Al-Badri 12.12.1985 QAT 1:53.81 Q 2 Tadayuki Shimada 10.2.1984 JPN 1:54.14 Q 3 Andrew Krumins 17.1.1984 AUS 1:54.65 4 Marius Balan 19.8.1984 ROM 1:54.83 5 Alfréd Maleczky 1984 HUN 1:55.74 6 Rok Znajder 1.5.1985 SLO 1:57.75 7 Josh Wolfe 4.2.1985 CAN 1:58.27 8 Edgard Jacobo 28.7.1984 MEX 1:59.86 9 Henry Talbot 21.1.1985 BER 2:02.29 10 Jure Bozinovic 30.9.1985 CRO 2:04.68 Heat 2 1 René Bauschinger 12.6.1985 GER 1:51.96 Q 2 Hussain Nasser 1985 QAT 1:53.06 Q 3 Michael Stringer 7.4.1984 NZL 1:53.77 4 Patrick Nyangero 2.5.1986 TAN 1:53.99 5 Jozef Pelikán 29.7.1984 SVK 1:54.53 6 Manoi Pushpa 11.1.1985 SRI 1:54.65 7 Dalibor Pavic 26.5.1984 CRO 1:59.36 8 Arona Gueye 17.4.1986 SEN 2:00.25 9 Devon Armbrister 7.7.1984 BAH 2:00.56 10 Manabu Iijima 20.4.1984 JPN 2:01.41 Heat 3 1 Cosmas Rono Kipkorir 12.12.1984 KEN 1:52.74 Q 2 David Fiegen 3.9.1984 LUX 1:53.97 Q 3 Serhat Polat 13.4.1984 TUR 1:55.57 4 Israel Delgado 15.10.1984 PER 1:55.79 5 Juan José Troya 15.10.1984 ESP 1:56.31 6 Fortune Mindounga 22.1.1984 GAB 1:56.54 7 Richard Allen 7.2.1984 USA 1:56.68 8 Koffi Ibrahim Djabare 18.6.1984 TOG 1:58.31 9 Evans Pinto 20.4.1984 BOL 2:00.33 10 Yevgeniy Goncharenko 2.4.1984 KAZ 2:00.48 Heat 4 1 Christopher Stoves 20.2.1984 GBR 1:51.60 Q 2 Onalenna Oabona 6.5.1984 BOT 1:51.79 Q 3 Ibrahim Essa Al-Hiry 1985 KSA 1:51.90 q 4 Courtney Jaworski 7.5.1984 USA 1:53.61 5 Walid Meliani 18.3.1984 ALG 1:55.98 6 Edib Smajevic 5.5.1984 BIH 1:56.73 7 Thomas Chamney 16.4.1984 IRL 1:57.38 8 Mark Herrera 20.3.1984 MLT 2:00.14 9 Chu Sheng-Feng 24.3.1984 TPE 2:01.31 Heat 5 1 Elijah Boit 4.7.1986 KEN 1:50.25 Q 2 Hassen Almani 22.2.1984 ALG 1:53.94 Q 3 David Vondruska 23.1.1984 CZE 1:56.00 4 Antonio Amodeo 13.3.1984 ITA 1:56.19 5 Branislav Bundzik 5.1.1984 SVK 1:56.61 6 Aleksei Pozniakov 8.1.1984 LTU 1:58.02 7 Csaba Doma 3.9.1984 HUN 1:58.30 8 Mohamed Ali Ali 21.12.1984 DJI 1:59.08 9 Dejan Slovenc 20.9.1984 SLO 2:01.28 Heat 6 1 Olwin Granados 26.11.1984 VEN 1:52.39 Q 2 François Pretorius 11.2.1984 RSA 1:52.77 Q 3 Vitaliy Kakhanskiy 18.1.1984 BLR 1:52.93 q 4 Thiago Chyaromont 28.4.1984 BRA 1:53.20 5 Daniel Samuel 18.7.1985 ERI 1:54.26 6 Selahattin Cobanoglu 21.8.1985 TUR 1:55.64 7 Kern Harripersad 27.2.1985 TRI 1:56.51 8 Ryan Fyfe 8.1.1986 CAN 1:58.19 9 Mohamed Nuri Edeik 24.4.1984 LBA 2:04.87 Heat 7 1 Liao Fu-Pin 4.4.1984 TPE 1:52.60 Q 2 Michael Rimmer 3.2.1986 GBR 1:53.29 Q 3 Yuriy Pelepyagin 12.7.1984 BLR 1:53.45 4 Francisco Tugores 22.1.1984 ESP 1:57.87 5 David Ward 18.9.1984 IRL 1:58.06 6 Khaydar Ibragimov 15.9.1984 TJK 1:58.28 7 Andreas Andreou 17.6.1985 CYP 2:01.19 8 Marius Burger 27.12.1984 NAM 2:02.16 Ahmed Ismail 10.9.1984 SUD DQ( ) Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 1 Onalenna Oabona 6.5.1984 BOT 1:50.62 Q 2 Elijah Boit 4.7.1986 KEN 1:50.66 Q 3 David Fiegen 3.9.1984 LUX 1:51.00 Q 4 Hussain Nasser 1985 QAT 1:51.53 5 François Pretorius 11.2.1984 RSA 1:52.08 6 Michael Rimmer 3.2.1986 GBR 1:52.38 7 Hassen Almani 22.2.1984 ALG 1:54.83 8 Vitaliy Kakhanskiy 18.1.1984 BLR 1:56.88 Heat 2 1 Salem Amer Al-Badri 12.12.1985 QAT 1:50.14 Q 2 René Bauschinger 12.6.1985 GER 1:50.40 Q 3 Cosmas Rono Kipkorir 12.12.1984 KEN 1:50.44 Q 4 Christopher Stoves 20.2.1984 GBR 1:50.64 q 5 Liao Fu-Pin 4.4.1984 TPE 1:50.74 q 6 Olwin Granados 26.11.1984 VEN 1:50.85 7 Ibrahim Essa Al-Hiry 1985 KSA 1:53.53 8 Tadayuki Shimada 10.2.1984 JPN 1:59.46

1500m Men

Final (Jul 15) 1 Isaac Songok 5.4.1984 KEN 3:36.78 2 Sameuel Dadi 27.4.1985 ETH 3:39.78 3 Abdulrahman Suleiman 10.1.1984 QAT 3:42.03 4 Samson Kiplagat 10.11.1986 KEN 3:42.88 5 Samuel Mwera 3.6.1985 TAN 3:44.85 6 Bartosz Nowicki 26.2.1984 POL 3:51.85 7 Patrick Schulz 28.5.1984 GER 3:53.37 8 Rolf Steier 7.6.1984 USA 3:53.62 9 Max Smith 20.10.1984 NZL 3:55.39 10 Cosmin Suteu 23.7.1984 ROM 3:56.73 11 Modisa Leselamose 9.8.1984 BOT 3:58.43 12 Adam Perkins 7.5.1984 USA 4:02.90 First Round (Jul 13) Heat 1 1 Isaac Songok 5.4.1984 KEN 3:38.34 Q 2 Abdulrahman Suleiman 10.1.1984 QAT 3:51.22 Q 3 Patrick Schulz 28.5.1984 GER 3:52.09 Q 4 Bartosz Nowicki 26.2.1984 POL 3:52.54 q 5 Rolf Steier 7.6.1984 USA 3:54.17 q 6 Brian Musonda 1.3.1985 ZAM 3:54.71 7 Mitchell Kealey 28.1.1984 AUS 3:56.78 8 Salah Badri 1984 TUN 3:57.54 9 Mandla Maseko 12.9.1985 RSA 3:58.25 10 Aďssa Dahmar 8.3.1985 ALG 3:58.92 11 Balázs Bokodi 1984 HUN 3:59.29 12 Francisco Bachiller 8.3.1984 ESP 4:00.18 13 Ciaran O'Connell 24.7.1984 IRL 4:02.54 14 Omar Al-Rasheedi 10.11.1984 KUW 4:05.71 15 Danny Cornieles 17.6.1984 VEN 4:11.88 16 Zeljko Kolman 22.9.1984 SLO 4:17.39 17 Bill Rogers 13.9.1985 LBR 4:29.90 18 Hamidou Garba 23.10.1986 NIG 4:35.37 19 Dexter Dillay 6.1.1985 NMI 5:35.32 Heat 2 1 Sameuel Dadi 27.4.1985 ETH 3:45.92 Q 2 Samson Kiplagat 10.11.1986 KEN 3:47.28 Q 3 Samuel Mwera 3.6.1985 TAN 3:47.80 Q 4 Modisa Leselamose 9.8.1984 BOT 3:51.85 q 5 Adam Perkins 7.5.1984 USA 3:52.19 q 6 Cosmin Suteu 23.7.1984 ROM 3:53.14 q 7 Max Smith 20.10.1984 NZL 3:53.52 q 8 Girts Azis 20.3.1984 LAT 3:56.54 9 Isaias Haro 7.2.1985 MEX 3:56.78 10 Diego Moreno 24.3.1984 PER 3:58.64 11 Francisco Espańa 27.10.1984 ESP 3:59.14 12 Avukile Ntongana 4.7.1985 RSA 3:59.95 13 Omar Rachedi 6.7.1984 ITA 4:01.12 14 Matthias Tischmann 12.7.1984 GER 4:02.90 15 Matjaz Berus 2.10.1984 SLO 4:04.93 16 Patrick White 3.2.1984 IRL 4:09.39 17 Dávid Takács 15.2.1986 HUN 4:12.03 18 Setefano Mika 23.12.1981 SAM 4:17.26 19 Neves Jairson 29.4.1984 CPV 5:07.53

3000m Men

Final (Jul 14) 1 Markos Geneti 30.5.1984 ETH 7:55.82 2 David Kilel 21.5.1984 KEN 7:56.95 3 James Kwalia 12.6.1984 KEN 7:57.71 4 Yassine Mandour 21.1.1985 MAR 8:05.31 5 Ahmed Khamlaoui 4.10.1984 TUN 8:15.27 6 Francisco García 26.4.1984 ESP 8:17.17 7 Xolani Nkiwane 1984 RSA 8:17.32 8 Zolile Bhitane 5.10.1985 RSA 8:18.60 9 Akihiko Tsumurai 10.7.1984 JPN 8:18.99 10 Moses Mpanga 8.11.1984 UGA 8:23.04 11 Mourad Naami 1.6.1984 ALG 8:25.08 12 Johannes Komane 14.2.1984 RSA 8:27.57 13 Ahmed Huli 1984 SUD 8:28.72 14 Abdullah Ahmed Seddiq 1985 KSA 8:30.36 15 Masato Imai 2.4.1984 JPN 8:43.52 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Markos Geneti 30.5.1984 ETH 8:04.00 Q 2 James Kwalia 12.6.1984 KEN 8:05.24 Q 3 Yassine Mandour 21.1.1985 MAR 8:13.15 Q 4 Francisco García 26.4.1984 ESP 8:19.26 Q 5 Johannes Komane 14.2.1984 RSA 8:22.13 q 6 Ahmed Huli 1984 SUD 8:24.90 q 7 Akihiko Tsumurai 10.7.1984 JPN 8:25.10 q 8 Abdullah Ahmed Seddiq 1985 KSA 8:26.85 q 9 Adam Hortian 26.7.1984 CAN 8:33.93 10 Mark Christie 12.1.1985 IRL 8:35.00 11 Nikola Stamenic 15.1.1984 YUG 8:35.88 12 Mogos Ahferom 20.3.1985 ERI 8:39.91 13 Julio César Martínez 12.7.1984 MEX 8:40.09 14 Tibor Végh 26.3.1984 HUN 8:43.33 15 Nadeem Akhtar Muhammad 7.5.1984 PAK 8:45.82 16 Imrich Magyar 31.5.1984 SVK 8:55.66 17 Denis Galerin 11.1.1984 BEL 8:57.16 18 Mark Walter 18.2.1984 USA 8:58.05 19 Cleveland Forde 3.4.1985 GUY 9:48.40 Heat 2 1 David Kilel 21.5.1984 KEN 8:14.43 Q 2 Ahmed Khamlaoui 4.10.1984 TUN 8:19.45 Q 3 Xolani Nkiwane 1984 RSA 8:21.10 Q 4 Mourad Naami 1.6.1984 ALG 8:22.83 Q 5 Masato Imai 2.4.1984 JPN 8:24.83 q 6 Moses Mpanga 8.11.1984 UGA 8:25.84 q 7 Zolile Bhitane 5.10.1985 RSA 8:29.65 q 8 Kahsay Kidane 7.12.1983 ERI 8:29.84 9 Joaquin Carlus 14.4.1984 ESP 8:33.14 10 Arturo Merced 16.5.1984 MEX 8:36.30 11 Yousef Abu Kwaik 6.9.1985 PLE 8:47.24 12 Dávid Freier 4.2.1984 HUN 8:47.60 13 Nozimjon Irmatov 22.2.1985 TJK 8:47.66 14 Byron De Leon 30.4.1985 GUA 8:47.72 15 David Olson 10.4.1984 USA 8:54.89 16 Calin Hantau 19.4.1984 ROM 8:59.49 17 Alan McCormack 21.6.1984 IRL 9:06.29 18 Kurt Benninger 1.1.1985 CAN 9:08.53 19 Henry Foufaka 15.11.1984 SOL 9:21.17

2000mh Men

Final (Jul 15) 1 David Kirwa 1.8.1985 KEN 5:33.40 2 Brimin Kipruto 31.7.1985 KEN 5:36.81 3 Abraham Kebeto 1986 ETH 5:37.76 4 Mohammed Ali Al-Banai 13.9.1985 KSA 5:41.12 5 Brahim Taleb 16.2.1985 MAR 5:45.69 6 Johan Lottering 10.3.1984 RSA 5:45.78 7 Yuji Takashita 20.9.1984 JPN 5:47.02 8 Hiroyoshi Umegae 5.1.1984 JPN 5:49.93 9 Anthony Godongwana 24.9.1984 RSA 5:50.87 10 Vitaliy Piskun 2.6.1984 BLR 5:51.14 11 Yeóryios Dialektos 7.9.1984 GRE 5:52.64 12 Luca Del Curto 11.10.1984 ITA 5:53.88 13 Milos Vujkovic 20.12.1984 YUG 5:54.94 14 Gehad Abdelhaleem 15.1.1984 EGY 6:01.51 Angel Mullera 20.4.1984 ESP DNF First Round (Jul 13) Heat 1 1 Brimin Kipruto 31.7.1985 KEN 5:43.81 Q 2 Abraham Kebeto 1986 ETH 5:48.77 Q 3 Vitaliy Piskun 2.6.1984 BLR 5:49.39 Q 4 Yuji Takashita 20.9.1984 JPN 5:53.05 Q 5 Luca Del Curto 11.10.1984 ITA 5:53.69 q 6 Milos Vujkovic 20.12.1984 YUG 5:53.75 q 7 Yeóryios Dialektos 7.9.1984 GRE 5:54.60 q 8 Anthony Godongwana 24.9.1984 RSA 5:56.57 q 9 Peter Kellie 2.1.1984 GBR 6:00.52 10 Cristian Patińo 22.2.1984 ECU 6:06.67 11 Hamza Kitout 3.1.1984 ALG 6:11.79 12 José Maria Estirado 30.6.1984 ESP 6:12.43 13 Alejandro Rangel 3.9.1984 MEX 6:34.88 Heat 2 1 David Kirwa 1.8.1985 KEN 5:45.13 Q 2 Brahim Taleb 16.2.1985 MAR 5:45.35 Q 3 Johan Lottering 10.3.1984 RSA 5:46.49 Q 4 Mohammed Ali Al-Banai 13.9.1985 KSA 5:46.79 Q 5 Hiroyoshi Umegae 5.1.1984 JPN 5:49.55 q 6 Angel Mullera 20.4.1984 ESP 5:55.86 q 7 Gehad Abdelhaleem 15.1.1984 EGY 5:56.88 q 8 Christian Pomp 26.9.1984 GER 5:57.57 9 Yair Cedazo 22.3.1984 MEX 6:06.47 10 Bradley Barron 27.1.1984 NZL 6:10.39 11 Paul Moores 3.8.1984 GBR 6:13.33 12 Zoran Jobanovic 21.3.1984 YUG 6:14.22 13 Levente Kupás 1984 HUN 6:21.48

110mh (91.4cm [3'0] Youth Implement) Men

Final (Jul 14) ( 0.2) 1 Nassim Brahimi 1984 QAT 13.27 2 Marthinus van der Vyver 26.1.1984 RSA 13.35 3 Eddy de Lépine 30.3.1984 FRA 13.39 4 Thiago Dias 2.3.1984 BRA 13.41 5 Tobias Soller 4.1.1984 GER 13.59 6 Dexter Faulk 14.4.1984 USA 13.64 7 Mohamed Zeed 21.2.1984 AUS 13.64 8 Andreas Kundert 1.10.1984 SUI 13.80 First Round (Jul 13) Heat 1 ( 1.2) 1 Marthinus van der Vyver 26.1.1984 RSA 13.47 Q 2 Shamar Sands 30.4.1985 BAH 13.72 Q 3 Gotthard Schöpf 14.10.1984 AUT 13.94 q 4 Norhiher Marin 28.1.1985 MEX 14.00 5 Nasser Al-Hajraf 3.1.1985 KSA 14.43 6 Tyler Morton 30.7.1984 USA 14.64 7 Damir Haracic 5.5.1984 BIH 14.74 Heat 2 (-0.1) 1 Thiago Dias 2.3.1984 BRA 13.70 Q 2 Warwick Cregan 2.5.1984 AUS 13.78 Q 3 Panayiotis Ioannou 7.9.1984 CYP 13.96 q 4 Rafal Niedzielski 21.3.1984 POL 14.38 5 Ádám Henyecz 1985 HUN 14.73 Boris Vranic 27.5.1984 CRO DNF Heat 3 ( 1.9) 1 Tobias Soller 4.1.1984 GER 13.60 Q 2 Ko Wen-Bin 7.8.1984 TPE 14.05 Q 3 Radim Vlcek 17.4.1984 CZE 14.25 4 Salvador Hidalgo 25.7.1984 MEX 14.32 5 Hideki Nomoto 13.2.1984 JPN 14.45 Heat 4 ( 0.3) 1 Nassim Brahimi 1984 QAT 13.47 Q 2 Mohamed Zeed 21.2.1984 AUS 13.64 Q 3 Andreas Kundert 1.10.1984 SUI 13.97 q 4 Tomasz Dorozynski 14.2.1984 POL 14.28 5 Thomas Gumucio 1.4.1984 CHI 14.30 6 Tomislav Vukusic 1.7.1984 CRO 14.49 7 Hadef Saif Al-Zaabi 17.2.1985 UAE 15.42 Heat 5 ( 1.6) 1 Eddy de Lépine 30.3.1984 FRA 13.45 Q 2 Nikolay Yodunov 1984 RUS 13.71 Q 3 Dexter Faulk 14.4.1984 USA 13.72 q 4 Ioánnis Lazaridis 7.1.1984 GRE 14.22 5 Rhenardo Forbes 3.1.1984 BAH 14.47 6 Adrián Novosad 9.7.1984 SVK 14.49 7 Mohamed Al-Hammadi 9.3.1984 UAE 14.77 Heat 6 ( 1.9) 1 Gregorios Georgiou 4.7.1986 CYP 13.70 Q 2 Schalk Pienaar 29.1.1985 RSA 13.85 Q 3 Makoto Takahashi 16.2.1984 JPN 14.01 4 Kamel Bensaad 15.12.1984 ALG 14.02 5 Stefan Wieser 1.1.1984 GER 14.13 6 Pablo Ruiz 1.2.1984 ESP 14.27 7 Kirsten Devlieger 28.12.1984 BEL 14.45 Semi-Finals (Jul 14) Heat 1 (-1.3) 1 Marthinus van der Vyver 26.1.1984 RSA 13.42 Q 2 Nassim Brahimi 1984 QAT 13.49 Q 3 Dexter Faulk 14.4.1984 USA 13.60 Q 4 Mohamed Zeed 21.2.1984 AUS 13.82 q 5 Andreas Kundert 1.10.1984 SUI 13.94 q 6 Gregorios Georgiou 4.7.1986 CYP 13.99 7 Gotthard Schöpf 14.10.1984 AUT 14.07 8 Ko Wen-Bin 7.8.1984 TPE 14.19 Heat 2 (-1.9) 1 Thiago Dias 2.3.1984 BRA 13.75 Q 2 Tobias Soller 4.1.1984 GER 13.78 Q 3 Eddy de Lépine 30.3.1984 FRA 13.79 Q 4 Nikolay Yodunov 1984 RUS 13.99 5 Panayiotis Ioannou 7.9.1984 CYP 14.03 6 Schalk Pienaar 29.1.1985 RSA 14.04 7 Warwick Cregan 2.5.1984 AUS 14.17 8 Shamar Sands 30.4.1985 BAH 14.36

400mh (84.0cm [2'9] Youth Implement) Men

Final (Jul 14) 1 Amine Al-Ozen 7.7.1984 SYR 50.25 2 Jonathan Walker 29.8.1984 USA 51.32 3 Kenji Narisako 25.7.1984 JPN 52.09 4 Levis Ouédraogo 15.12.1984 BUR 52.33 5 Siphine Mtshali 10.6.1984 RSA 52.56 6 David Busch 18.3.1984 GER 52.71 7 Kamel Bensaad 15.12.1984 ALG 53.23 Julius Bungei 16.6.1984 KEN DQ( ) First Round (Jul 12) Heat 1 1 Amine Al-Ozen 7.7.1984 SYR 51.75 Q 2 Julius Bungei 16.6.1984 KEN 51.94 Q 3 Idris Al-Housaoui 5.1.1984 KSA 53.43 Q 4 Badr El Amine 21.1.1984 MAR 53.67 q 5 Tomas Tagle 6.2.1984 CHI 54.28 q 6 Moussa Al-Rowaih 21.1.1985 KUW 55.06 Heat 2 1 Levis Ouédraogo 15.12.1984 BUR 53.18 Q 2 Jonathan Walker 29.8.1984 USA 53.60 Q 3 El Hadj Sethe Mbow 2.4.1985 SEN 54.04 Q 4 Andriy Atamanyuk 12.11.1984 UKR 55.90 5 Goran Bogdanovic 31.3.1984 CRO 56.15 6 Marvis Confait 28.6.1984 SEY 58.68 Louis van Zyl 20.7.1985 RSA DQ( ) Heat 3 1 Tomasz Wrzesinski 10.1.1984 POL 53.03 Q 2 Siphine Mtshali 10.6.1984 RSA 53.30 Q 3 Ali Hussain Al-Zaki 11.5.1985 KSA 54.16 Q 4 Isa Phillips 22.4.1984 JAM 54.31 q 5 Ko Wen-Bin 7.8.1984 TPE 55.15 6 Jorge Alatorre 21.6.1984 MEX 55.39 Andretti Bain 1.12.1985 BAH DQ( ) Heat 4 1 David Busch 18.3.1984 GER 52.75 Q 2 Kenji Narisako 25.7.1984 JPN 52.89 Q 3 Hatem Mohamed 1984 QAT 53.29 Q 4 Kamel Bensaad 15.12.1984 ALG 55.02 q 5 Braulio Ramírez 18.7.1984 MEX 55.88 6 Zsolt Agócs 10.6.1984 HUN 56.14 7 Lin Kuo-Chieh 8.2.1984 TPE 56.26 Sergio Daniel 4.5.1984 USA DQ( ) Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 1 Jonathan Walker 29.8.1984 USA 51.35 Q 2 Amine Al-Ozen 7.7.1984 SYR 51.73 Q 3 Julius Bungei 16.6.1984 KEN 51.81 Q 4 Levis Ouédraogo 15.12.1984 BUR 52.58 q 5 Kamel Bensaad 15.12.1984 ALG 52.94 q 6 Hatem Mohamed 1984 QAT 53.21 7 Badr El Amine 21.1.1984 MAR 53.87 Ali Hussain Al-Zaki 11.5.1985 KSA DQ( ) Heat 2 1 Siphine Mtshali 10.6.1984 RSA 51.87 Q 2 Kenji Narisako 25.7.1984 JPN 52.11 Q 3 David Busch 18.3.1984 GER 52.67 Q 4 Tomasz Wrzesinski 10.1.1984 POL 53.06 5 Idris Al-Housaoui 5.1.1984 KSA 54.01 6 Isa Phillips 22.4.1984 JAM 54.03 7 Tomas Tagle 6.2.1984 CHI 54.12 8 El Hadj Sethe Mbow 2.4.1985 SEN 54.45

High Jump Men

Final (Jul 14) 1 Aleksey Dmitrik 12.4.1984 RUS 2.23 2 James Watson 23.1.1985 AUS 2.21 3 Aleksandr Plisko 28.10.1984 BLR 2.19 4 Michal Bieniek 17.5.1984 POL 2.17 5 Khotso Mokoena 6.3.1985 RSA 2.10 6 Marios Iacovou 6.7.1984 CYP 2.10 7 Radoslaw Struzik 22.3.1984 POL 2.10 8 Manjula Wijesekera 30.1.1984 SRI 2.10 9 Kwon Hyen-Seok 21.3.1984 KOR 2.10 =10 Jaroslav Bába 2.9.1984 CZE 2.05 Tim Riedel 22.2.1984 GER 2.05 12 Chuka Enih-Snell 2.3.1984 GBR 2.05 Qualification (Jul 12) Group A =1 Jaroslav Bába 2.9.1984 CZE 2.04 q Manjula Wijesekera 30.1.1984 SRI 2.04 q 3 Kwon Hyen-Seok 21.3.1984 KOR 2.04 q 4 Aleksey Dmitrik 12.4.1984 RUS 2.04 q 5 Michal Bieniek 17.5.1984 POL 2.04 q 6 Tim Riedel 22.2.1984 GER 2.04 q 7 Marios Iacovou 6.7.1984 CYP 2.04 q 8 Aleksandr Plisko 28.10.1984 BLR 2.00 q 9 Panayiótis Filippopoulos 1984 GRE 2.00 10 Andrey Podurov 29.1.1984 UZB 2.00 11 Paul Martin 10.7.1984 CAN 1.95 12 Linus Thörnblad 9.3.1985 SWE 1.95 13 Martin Golob 21.2.1985 SLO 1.95 14 Sergey Mykhalchenko 6.4.1984 UKR 1.95 15 Norbert László 1984 HUN 1.90 16 Ramsay Carelse 30.10.1985 RSA 1.90 =17 Mohammed Al-Saleem 1985 KSA 1.85 Li Wei-Yi 10.6.1985 TPE 1.85 19 Jessen Dalaya 28.3.1984 MRI 1.85 Pedro Pińeira 29.3.1985 MEX NH Group B 1 James Watson 23.1.1985 AUS 2.04 q 2 Chuka Enih-Snell 2.3.1984 GBR 2.04 q 3 Radoslaw Struzik 22.3.1984 POL 2.04 q 4 Khotso Mokoena 6.3.1985 RSA 2.04 q 5 Maxym Marutsenko 6.4.1984 UKR 2.00 6 Gerardo Canale 24.10.1984 ARG 2.00 =7 Fabio Baptista 19.10.1984 BRA 1.95 Mark Dillon 6.10.1984 CAN 1.95 Igor Calindrija 11.9.1984 YUG 1.95 10 Miha Zalig 18.1.1984 SLO 1.95 =11 Ádám Kurucz 1985 HUN 1.90 Sergey Bochmago 24.5.1984 RUS 1.90 Ozan Demir 24.3.1985 TUR 1.90 14 Kyriakos Ioannou 26.7.1984 CYP 1.90 =15 Daniel Kolencik 3.2.1986 CZE 1.85 Francisco Tamariz 17.9.1984 ECU 1.85 17 Sayeed Al-Alaoui 31.7.1984 UAE 1.85 Sergey Ivanov 28.3.1984 BLR NH Karlis Valdmanis 16.3.1985 LAT NH Ceith Creekmur 6.6.1984 USA NH

Pole Vault Men

Final (Jul 15) 1 Artyom Kuptsov 22.4.1984 RUS 5.15 2 Vincent Favretto 5.4.1984 FRA 5.15 3 Go Kishita 10.11.1984 JPN 5.00 4 Denys Fedas 24.9.1985 UKR 5.00 5 David Foley 27.2.1984 CAN 5.00 6 Ron Schieskow 7.7.1984 GER 4.95 7 Takaya Shibata 7.8.1984 JPN 4.80 8 Guillermo González 10.12.1984 ESP 4.75 9 Ruslan Shturhalov 19.10.1984 UKR 4.70 10 Juho-Matti Pimiä 28.12.1984 FIN 4.70 11 Andrej Poljanec 10.11.1984 SLO 4.60 Juha Kostiander 17.8.1984 FIN NH Qualification (Jul 13) Group A =1 Vincent Favretto 5.4.1984 FRA 4.80 Q Ron Schieskow 7.7.1984 GER 4.80 Q 3 Go Kishita 10.11.1984 JPN 4.80 Q 4 David Foley 27.2.1984 CAN 4.80 Q 5 Denys Fedas 24.9.1985 UKR 4.80 Q 6 Andrej Poljanec 10.11.1984 SLO 4.70 q 7 Juha Kostiander 17.8.1984 FIN 4.60 q 8 Trey Bell 8.2.1984 USA 4.60 9 Martin Haraksim 23.2.1985 SVK 4.60 10 Zoltán Szörényi 11.2.1984 HUN 4.40 Victor Vázquez 28.6.1984 MEX NH Group B 1 Artyom Kuptsov 22.4.1984 RUS 4.80 Q 2 Takaya Shibata 7.8.1984 JPN 4.80 Q 3 Guillermo González 10.12.1984 ESP 4.80 Q 4 Ruslan Shturhalov 19.10.1984 UKR 4.70 q 5 Juho-Matti Pimiä 28.12.1984 FIN 4.70 q 6 Fabian Schulze 7.1.1984 GER 4.60 7 Wu Tsung-Chun 21.2.1984 TPE 4.60 8 Donovan Kilmartin 11.6.1984 USA 4.40 9 Theocharis Tambakos 24.1.1984 GRE 4.40 10 Guillermo Chiaraviglio 19.7.1984 ARG 4.20

Long Jump Men

Final (Jul 13) 1 Thiago Dias 2.3.1984 BRA 7.72 ( 7.52/ 0.6 7.61/ 0.6 x 7.51/ 0.3 7.48/ 0.5 7.72/ 0.1) 2 Abdulla Al-Waleed 7.5.1984 QAT 7.62 ( 7.44/ 1.0 7.56/ 0.6 x 7.58/ 0.4 7.62/ 0.7 7.60/ 0.3) 3 Andrew Howe 12.5.1985 ITA 7.61 ( 7.40/ 0.7 7.46/ 0.7 7.11/ 0.6 7.05/ 0.7 x 7.61/ 0.5) 4 Kenji Fujikawa 7.7.1984 JPN 7.46 ( 7.27/ 1.5 6.95/ 0.8 7.46/ 0.5 x 7.24/ 0.4 x) 5 Takaya Saeki 25.1.1984 JPN 7.45 ( x 7.45/ 0.6 - x 7.30/ 0.6 7.25/ 0.6) 6 Ko Dae-Young 15.2.1985 KOR 7.40 ( x 7.37/ 0.4 7.05/ 0.8 x 7.40/ 0.7 7.35/ 0.4) 7 Brian Calhoun 8.5.1984 USA 7.38 ( 6.96/ 1.0 7.38/ 0.6 7.09/ 0.4 7.19/ 0.4 7.02/ 0.5 6.67/ 0.8) 8 Lin An-Ko 25.1.1985 TPE 7.19 ( 7.19/ 0.9 x 6.71/ 0.4 7.00/-0.4 x x) 9 Christian Kaczmarek 17.6.1984 GER 7.10 ( 7.10/ 1.4 x 6.85/ 0.9) 10 Csaba Engi 16.3.1984 HUN 6.91 ( x x 6.91/ 0.7) 11 John Thornell 22.4.1985 AUS 6.90 ( x 6.90/ 0.3 x) Pablo Schulz 12.4.1984 CHI NM ( x x x) Qualification (Jul 12) Group A 1 Abdulla Al-Waleed 7.5.1984 QAT 7.55 Q ( x x 7.55/ 0.5) 2 John Thornell 22.4.1985 AUS 7.51 Q ( 7.51/ 0.6 - -) 3 Andrew Howe 12.5.1985 ITA 7.36 Q ( 6.41/ 0.5 7.36/ 0.7 -) 4 Kenji Fujikawa 7.7.1984 JPN 7.24 q ( x 7.24/ 0.9 7.16/ 0.5) 5 Christian Kaczmarek 17.6.1984 GER 7.17 q ( 6.92/ 0.4 7.17/ 0.7 7.11/ 0.6) 6 Chen Pei 2.1.1985 CHN 7.10 ( x 6.87/ 0.2 7.10/ 0.4) 7 I-Perfection Harris 23.3.1984 USA 7.08 ( 7.08/ 0.7 7.06/ 0.2 6.86/ 0.2) 8 Efthímios Steryioúlis 9.2.1985 GRE 6.97 ( 6.83/ 0.8 6.97/ 0.3 6.70/ n.a) 9 Anton Wood 12.6.1984 CAN 6.92 ( 6.92/ 0.5 6.76/ 0.4 6.62/ 0.6) 10 Petar Ivanov 5.9.1985 BUL 6.84 ( 6.41/ 0.6 6.84/ 0.5 6.63/ 0.4) 11 Andreás Athanasiou 27.6.1984 GRE 6.81 ( x 6.81/ 0.6 6.78/ 0.4) 12 Tamás Turjányi 1984 HUN 6.79 ( 6.13/ 0.4 6.77/ 1.1 6.79/ 0.3) 13 Recep Salih Durmus 8.1.1984 TUR 6.76 ( 6.75/ 1.0 6.76/ 0.4 -) 14 Enrique Colville 22.1.1985 CRC 6.60 ( 6.21/ 0.3 6.60/ 1.4 6.34/ 0.3) 15 Henrizs Arajs 10.4.1984 LAT 6.57 ( x x 6.57/ 0.6) 16 Sladan Teodorovic 1.1.1985 SLO 6.44 ( 6.39/ 0.8 6.31/ 0.4 6.44/ 0.3) 17 Arsen Sargsyan 13.12.1984 ARM 6.43 ( 6.31/ 0.3 6.43/ 0.5 5.95/ 0.3) 18 Federico Gorrieri 4.10.1985 SMR 6.35 ( 6.35/ 0.8 6.34/ 0.5 x) 19 Anthony Smart 12.10.1985 NZL 5.28 ( 4.86/ 1.0 5.28/ 0.9 x) Group B 1 Thiago Dias 2.3.1984 BRA 7.51 Q ( 7.06/ 0.6 7.51/ 0.9 -) 2 Ko Dae-Young 15.2.1985 KOR 7.35 Q ( 6.96/ 1.0 6.96/ 1.0 7.35/ 0.7) 3 Lin An-Ko 25.1.1985 TPE 7.28 q ( 7.22/ 0.4 7.27/ 0.6 7.28/ 1.3) 4 Csaba Engi 16.3.1984 HUN 7.27 q ( x 7.20/ 0.4 7.27/ 0.6) 5 Pablo Schulz 12.4.1984 CHI 7.24 q ( 7.13/ 1.0 7.24/ 1.0 7.22/ 0.7) 6 Takaya Saeki 25.1.1984 JPN 7.23 q ( x 7.23/ 0.9 5.63/ 0.3) 7 Brian Calhoun 8.5.1984 USA 7.18 q ( 6.70/ 1.0 7.18/ 0.9 6.89/ 0.9) 8 Chen Jinsen 16.10.1985 CHN 7.14 ( 7.06/ 1.2 7.05/ 0.9 7.14/ 0.5) 9 Arturs Abolins 14.8.1984 LAT 7.00 ( 7.00/ 0.5 6.87/ 2.2 6.93/ 0.5) 10 Aleh Bondar 30.1.1984 BLR 6.95 ( x 6.95/ 0.5 6.84/ 0.5) 11 Sebastian Reinke 9.1.1984 GER 6.94 ( 6.94/ 1.4 6.74/ 0.7 6.22/ 1.0) 12 Frederick Bouchard 17.7.1984 CAN 6.80 ( 6.80/ 0.9 x 6.50/ 1.1) 13 Petr Svoboda 10.10.1984 CZE 6.71 ( 6.17/ 1.5 6.71/ 0.8 6.65/ 1.0) 14 Ahmed Khairallah 11.12.1985 EGY 6.55 ( 6.42/ 1.3 6.48/ 0.6 6.55/ 0.4) 15 Louis Tristán 1.5.1984 PER 6.46 ( 6.38/ 1.5 x 6.46/ 0.4) 16 Sayeed Al-Alaoui 31.7.1984 UAE 5.96 ( 5.87/ 0.4 4.44/ 0.5 5.96/ 0.7) Constantinos Pantazis 23.7.1984 CYP NM ( x x x)

Triple Jump Men

Final (Jul 15) 1 Jonathan Moore 31.5.1984 GBR 16.36 (15.66/-0.6 15.70/-0.4 - 16.36/ 0.0 - 16.02/ 0.1) 2 David Giralt 26.8.1984 CUB 16.33 (16.01/ 0.0 15.76/-0.4 15.80/ 0.7 15.86/-0.1 16.13/ 0.1 16.33/-0.7) 3 Osniel Toscas 30.6.1984 CUB 15.67 (15.54/-0.4 15.17/-1.1 15.26/ 0.6 15.67/-0.1 - 15.56/-0.6) 4 Chen Pei 2.1.1985 CHN 15.55 (15.14/-0.2 15.36/-0.3 15.29/ 0.1 14.97/-0.1 15.43/ 0.5 15.55/ 0.1) 5 Mujahid Al-Yassen 1985 KSA 15.22 (15.08/ 0.3 14.91/-0.5 x 15.03/-0.3 15.22/ 0.4 14.99/ 0.1) 6 Majid Ghazi Marzouq 1984 KSA 15.15 ( x 14.90/ 0.3 x 15.15/ 0.1 12.97/-0.1 15.14/-0.1) 7 Aleh Bondar 30.1.1984 BLR 15.10 (15.10/ 0.0 15.07/ 0.4 14.65/ 0.6 x 15.00/-0.4 14.79/ 0.5) 8 Efthímios Steryioúlis 9.2.1985 GRE 14.57 ( x 14.57/ 0.6 x - - -) 9 Abraham Jones 13.3.1984 USA 14.56 (14.56/ 0.2 x x) 10 Chen Jinsen 16.10.1985 CHN 14.54 ( x x 14.54/-0.2) 11 Andrés Capellán 10.6.1985 ESP 14.46 (14.46/-0.7 13.28/-0.3 x) 12 Tomislav Tusek 6.3.1984 CRO 14.35 (13.79/-0.3 14.35/ 0.3 x) Qualification (Jul 14) Group A 1 David Giralt 26.8.1984 CUB 15.71 Q (15.71/ 0.0 - -) 2 Aleh Bondar 30.1.1984 BLR 15.28 Q (15.28/ 0.2 - -) 3 Mujahid Al-Yassen 1985 KSA 15.20 Q (14.94/ 0.7 15.20/ 1.3 -) 4 Efthímios Steryioúlis 9.2.1985 GRE 15.11 Q ( x 15.11/ 1.2 -) 5 Chen Jinsen 16.10.1985 CHN 15.01 Q (15.01/ 0.4 - -) 6 Tomislav Tusek 6.3.1984 CRO 14.75 q (14.75/-0.4 x x) 7 Abraham Jones 13.3.1984 USA 14.69 q (14.69/ 0.2 13.97/ 0.3 14.50/ 0.3) 8 Anton Zubarev 10.5.1984 RUS 14.65 w (14.65/ 3.4 x 14.23/ 1.2) 9 Simeon Mars 1.3.1985 RSA 14.65 ( x 14.65/ 0.3 x) 10 Petar Ivanov 5.9.1985 BUL 14.63 (14.01/ 0.5 14.63/ 1.4 14.47/ 0.3) 11 Silviu Cadia 8.3.1985 ROM 14.49 w ( x 14.49/ 3.2 13.40/ 0.1) 12 Hector Moran 18.5.1984 ESP 14.49 ( x 14.49/ 1.2 x) 13 Tang Ching-Chieh 28.1.1984 TPE 14.43 (14.43/ 0.5 14.26/ 0.1 x) 14 Mikko Aronpää 13.3.1984 FIN 14.13 (13.94/ 0.5 x 14.13/ 0.6) 15 Kannangara Dilanga 28.5.1984 SRI 14.13 (13.90/ 1.3 13.90/ 0.2 14.13/ 1.2) 16 János Farkas 23.8.1984 HUN 13.91 (13.55/ 0.8 x 13.91/ 0.4) Group B 1 Jonathan Moore 31.5.1984 GBR 15.80 Q (15.80/ 1.6 - -) 2 Chen Pei 2.1.1985 CHN 15.29 Q (14.90/-0.1 15.29/ 0.6 -) 3 Osniel Toscas 30.6.1984 CUB 15.29 Q (15.29/ 0.7 - -) 4 Majid Ghazi Marzouq 1984 KSA 14.97 q ( x 13.76/-0.1 14.97/-0.4) 5 Andrés Capellán 10.6.1985 ESP 14.76 q (14.55/-1.1 14.76/-0.3 14.64/-0.2) 6 Damir Haracic 5.5.1984 BIH 14.47 (14.47/ 1.4 14.11/-0.4 14.40/-0.1) 7 Azmy Suleiman 20.12.1985 QAT 14.42 (14.36/ 0.8 14.42/-0.4 14.39/-0.5) 8 Roman Valiyev 27.3.1984 KAZ 14.41 ( x x 14.41/-0.4) 9 Bence Fejös 31.8.1985 HUN 14.28 ( x 14.28/ 0.5 13.73/-0.1) 10 Recep Salih Durmus 8.1.1984 TUR 14.21 (14.12/ 0.7 14.21/-0.2 x) 11 Herman Sanou 22.10.1984 BUR 14.14 (14.14/ 0.7 13.81/ 0.7 x) 12 Ayata Joseph 10.8.1985 ANT 14.01 (13.74/ 0.3 14.01/-0.5 x) 13 Saihou Mbenga 1.12.1984 GAM 13.97 (13.97/ 0.8 13.43/-0.4 x) 14 Patrick de Wet 13.4.1984 RSA 13.81 (12.87/ 0.4 13.81/-0.5 x) 15 Arsen Sargsyan 13.12.1984 ARM 13.73 (13.57/ 0.5 x 13.73/-0.1) Andreás Athanasiou 27.6.1984 GRE NM ( x x x)

Shot Put 5000g (Youth implement) Men

Final (Jul 13) 1 Georgi Ivanov 13.3.1985 BUL 19.73 (19.73 19.53 18.57 x 18.32 x) 2 Yasser Ibrahim 2.5.1984 EGY 19.58 (18.66 19.34 x 17.99 17.57 19.58) 3 Lee Min-Won 14.3.1984 KOR 19.57 (19.30 x x 18.68 19.22 19.57) 4 Khalid Habash Al-Suwaidi 10.10.1984 QAT 19.43 (18.09 x 19.42 19.43 x 19.26) 5 Aleksandr Grekov 6.5.1985 RUS 19.32 (18.71 19.32 18.92 x x 18.65) 6 Gustavo de Mendonça 10.4.1984 BRA 19.03 (17.87 18.40 19.03 18.95 x 18.37) 7 Eoin Leen 17.11.1984 IRL 18.82 (18.01 17.50 18.82 17.58 x 17.47) 8 Jovanny García 19.12.1984 COL 18.59 (17.82 18.52 18.59 18.29 17.58 18.18) 9 Antti Perho 4.9.1984 FIN 18.45 (18.38 18.45 18.32) 10 Paul Peulich 10.9.1984 AUS 18.41 (18.02 18.12 18.41) 11 Assad Mamoon 1984 QAT 18.29 ( x 18.29 x) 12 Sultan Al-Hebshi 31.1.1985 KSA 17.74 (17.74 17.20 x) 13 Milan Jotanovic 11.1.1984 YUG 17.68 ( x x 17.68) Qualification (Jul 12) Group A 1 Khalid Habash Al-Suwaidi 10.10.1984 QAT 19.44 Q (19.44 - -) 2 Lee Min-Won 14.3.1984 KOR 19.25 Q (19.25 - -) 3 Yasser Ibrahim 2.5.1984 EGY 19.16 Q (19.16 - -) 4 Antti Perho 4.9.1984 FIN 18.80 Q (18.80 - -) 5 Sultan Al-Hebshi 31.1.1985 KSA 18.32 Q (18.32 - -) 6 Aleksandr Grekov 6.5.1985 RUS 18.29 Q (18.29 - -) 7 Paul Peulich 10.9.1984 AUS 18.20 Q (18.08 x 18.20) 8 Stefan Keller 26.10.1985 GER 17.59 (17.59 15.73 17.39) 9 Martin Kolencik 24.4.1985 SVK 17.32 (16.03 15.35 17.32) 10 Gonzalo Riffo 9.4.1984 CHI 16.94 (16.94 16.31 16.34) 11 Kimani Kirton 16.5.1984 JAM 16.27 (16.27 16.00 15.89) 12 Dmitriy Shuman 11.1.1984 UZB 15.57 (15.23 15.57 15.54) Group B 1 Georgi Ivanov 13.3.1985 BUL 19.66 Q (19.66 - -) 2 Gustavo de Mendonça 10.4.1984 BRA 18.98 Q (18.98 - -) 3 Eoin Leen 17.11.1984 IRL 18.95 Q ( x 18.95 -) 4 Milan Jotanovic 11.1.1984 YUG 18.90 Q (17.80 18.90 -) 5 Assad Mamoon 1984 QAT 18.79 Q (18.79 - -) 6 Jovanny García 19.12.1984 COL 18.40 Q (17.99 17.96 18.40) 7 Gábor Gerencsér 1984 HUN 17.10 ( x 16.92 17.10) 8 Nikólaos Papailiou 25.9.1984 GRE 16.99 ( x x 16.99) 9 Mamuka Tugushi 19.4.1986 GEO 16.83 (16.83 x 16.03) 10 Felix Grumezeky 29.5.1984 ISR 14.92 (14.92 x x) Soslan Tsirikhov 25.3.1984 RUS NM ( x x x)

Discus 1500g (Youth implement) Men

Final (Jul 14) 1 Khalid Habash Al-Suwaidi 10.10.1984 QAT 62.67 (62.67 x 56.09 x 56.39 x) 2 Robert Harting 18.10.1984 GER 62.04 (62.04 x x x x x) 3 Omar El Ghazaly 9.2.1984 EGY 61.06 (60.18 61.06 54.85 56.96 57.91 x) 4 Andrey Semenov 4.7.1984 UKR 58.38 (56.21 53.14 56.59 56.88 57.22 58.38) 5 Sultan Al-Dawodi 16.3.1985 KSA 57.78 (57.25 x x 53.15 50.26 57.78) 6 Tobias Obermaier 3.2.1984 GER 57.74 ( x 56.80 57.74 x 56.02 57.58) 7 Tim Driesen 27.3.1984 AUS 57.51 (51.30 56.30 56.95 51.55 57.51 57.03) 8 Assad Mamoon 1984 QAT 53.65 (53.65 x 51.50 x 52.90 x) 9 Luka Rujevic 14.10.1985 YUG 53.37 (48.48 53.37 52.13) 10 Milosz Mulczyk 30.1.1984 POL 52.81 (45.58 52.81 x) 11 Pavel Leshchukevich 25.8.1984 BLR 51.64 (51.64 51.42 x) 12 Germán Lauro 2.4.1984 ARG 51.61 (51.61 x x) 13 Martin Maric 19.4.1984 CRO 49.12 (48.52 49.12 47.51) Qualification (Jul 13) Group A 1 Sultan Al-Dawodi 16.3.1985 KSA 56.07 Q (56.07 - -) 2 Robert Harting 18.10.1984 GER 55.83 Q (55.83 - -) 3 Luka Rujevic 14.10.1985 YUG 55.35 Q (51.54 55.35 -) 4 Germán Lauro 2.4.1984 ARG 53.82 Q ( x 53.82 -) 5 Milosz Mulczyk 30.1.1984 POL 53.75 Q (53.75 - -) 6 Pavel Leshchukevich 25.8.1984 BLR 53.63 Q (53.63 - -) 7 Martin Maric 19.4.1984 CRO 53.54 Q (53.54 - -) 8 Assad Mamoon 1984 QAT 53.41 Q (52.10 53.41 -) 9 Horea Temian 2.10.1984 ROM 52.29 ( x x 52.29) 10 Nazzareno Di Marco 30.4.1985 ITA 51.06 (50.73 51.06 x) 11 Orestis Antoniades 10.7.1985 CYP 50.68 (44.97 47.30 50.68) 12 Yevgeniy Labutov 17.11.1984 KAZ 49.41 ( x 49.41 x) 13 Antti Perho 4.9.1984 FIN 48.87 (48.87 - -) 14 Vladimir Meliksetyan 10.9.1986 ARM 48.30 (47.30 47.25 48.30) 15 Selimmurad Agayev 29.5.1984 TKM 46.77 (46.54 43.87 46.77) 16 Reynaldo Proenza 20.11.1984 CUB 45.06 (45.06 x x) Group B 1 Khalid Habash Al-Suwaidi 10.10.1984 QAT 62.17 Q (62.17 - -) 2 Omar El Ghazaly 9.2.1984 EGY 56.58 Q (56.58 - -) 3 Tim Driesen 27.3.1984 AUS 54.43 Q (54.43 - -) 4 Tobias Obermaier 3.2.1984 GER 54.29 Q (52.94 54.29 -) 5 Andrey Semenov 4.7.1984 UKR 54.08 Q ( x 54.08 -) 6 Ladislav Filip 12.6.1984 SVK 51.60 ( x 51.60 51.46) 7 Zoltán Egei 1984 HUN 51.38 (47.05 51.38 48.66) 8 Bartosz Ratajczyk 18.3.1985 POL 51.21 (51.21 50.10 49.81) 9 Gavin Ball 14.10.1984 USA 49.58 (45.21 49.58 x) 10 Emmanuel Venieris 1.12.1984 GRE 48.92 (43.17 48.89 48.92) 11 Marc Cruells 5.4.1984 ESP 48.85 (45.93 45.11 48.85) 12 Marius Vysniakovas 26.1.1985 LTU 43.17 (42.20 43.17 40.83) 13 Jim Steacy 29.5.1984 CAN 43.03 ( x 38.92 43.03) 14 Justin Andre 30.9.1984 GUM 40.02 (40.02 x 39.01) Eric Matthias 13.2.1984 IVB NM ( - - -)

Hammer Throw 5000g (Youth implement) Men

Final (Jul 15) 1 József Horváth 3.4.1984 HUN 80.11 (80.11 79.90 x x x 79.76) 2 Werner Smit 14.9.1984 RSA 79.48 (76.20 77.79 75.08 76.82 74.66 79.48) 3 Kirill Ikonnikov 5.3.1984 RUS 77.75 (73.94 73.60 x 76.17 76.78 77.75) 4 Mohamed Al-Kaabi 31.12.1984 QAT 75.75 (75.34 x 75.75 x x 75.08) 5 Pavel Krivitski 11.4.1984 BLR 75.15 (68.57 x 72.31 71.61 72.80 75.15) 6 Ali Al-Zinkawi 27.2.1984 KUW 72.91 ( x 71.01 72.91 x 71.56 x) 7 Jaroslaw Zabrocki 4.1.1984 POL 72.80 (70.48 72.80 72.65 70.37 70.31 x) 8 Robert Maksymiuk 2.7.1984 POL 72.73 (72.73 67.99 67.96 68.06 65.62 70.29) 9 Massimo Marussi 5.4.1984 ITA 69.28 (68.02 69.28 x) 10 Yéoryios Papadópoulos 24.1.1984 GRE 68.19 ( x 68.19 x) 11 Stamatis Papantoniou 3.3.1984 GRE 68.07 ( x 68.07 x) 12 Maxym Demchenko 19.2.1984 UKR 57.58 (57.58 x x) Qualification (Jul 14) Group A 1 József Horváth 3.4.1984 HUN 77.72 Q (77.72 - -) 2 Kirill Ikonnikov 5.3.1984 RUS 72.97 Q (72.97 - -) 3 Pavel Krivitski 11.4.1984 BLR 71.38 Q ( x x 71.38) 4 Yéoryios Papadópoulos 24.1.1984 GRE 70.89 q (67.98 69.08 70.89) 5 Robert Maksymiuk 2.7.1984 POL 70.00 q (64.52 x 70.00) 6 Mohamad Al-Jowhar 27.8.1984 KUW 68.79 (66.50 67.99 68.79) 7 Tim Driesen 27.3.1984 AUS 67.81 ( x x 67.81) 8 Nuno Rocha 10.12.1984 POR 65.59 (65.59 x 63.84) 9 Marius Baciu 22.2.1984 ROM 65.48 (61.52 65.48 x) 10 Nicolas Pierre 3.10.1984 BEL 64.90 (64.90 63.86 x) 11 Asko Soimakallio 11.6.1984 FIN 64.57 ( x 61.83 64.57) 12 Francisco Blazquez 6.1.1984 ESP 64.03 (64.02 64.03 x) 13 Yevgeniy Vinogradov 30.4.1984 UKR 61.69 ( x x 61.69) 14 Branislav Danis 20.12.1984 SVK 61.60 ( x 58.84 61.60) 15 Cheng Yu-Ta 12.4.1984 TPE 58.43 (58.43 56.26 57.70) 16 Mohamed Talaat 15.6.1984 EGY 55.27 (55.27 x x) Hamza Gazi 1985 QAT NM ( x x x) Group B 1 Werner Smit 14.9.1984 RSA 74.41 Q (74.41 - -) 2 Jaroslaw Zabrocki 4.1.1984 POL 71.59 Q (71.59 - -) 3 Stamatis Papantoniou 3.3.1984 GRE 70.91 q (70.91 68.71 67.33) 4 Ali Al-Zinkawi 27.2.1984 KUW 70.82 q (70.82 x x) 5 Maxym Demchenko 19.2.1984 UKR 69.94 q (69.94 66.57 65.86) 6 Mohamed Al-Kaabi 31.12.1984 QAT 69.75 q ( x 69.75 x) 7 Massimo Marussi 5.4.1984 ITA 69.73 q ( x 69.73 66.69) 8 Kamilius Bethke 1.1.1985 GER 69.25 (64.58 69.25 64.40) 9 Matko Tesija 4.3.1985 CRO 66.85 ( x 66.52 66.85) 10 Mohsen El Anany 21.5.1985 EGY 65.38 ( x x 65.38) 11 Jim Steacy 29.5.1984 CAN 63.40 ( x 56.88 63.40) 12 Anton Rusetski 5.11.1984 BLR 62.89 ( x 62.89 x) 13 Michael Freeman 3.6.1984 USA 62.68 (62.68 x x) 14 Benjamin Siart 11.1.1984 AUT 61.33 ( x 59.26 61.33) 15 Norbert Luksa 1984 HUN 60.00 (59.53 60.00 52.75) 16 Leandro Benetti 4.6.1984 ARG 57.60 ( x x 57.60) Paul Peulich 10.9.1984 AUS NM ( x x x)

Javelin 700g (Youth implement) Men

Final (Jul 15) 1 Teemu Wirkkala 14.1.1984 FIN 76.18 (69.54 76.18 65.00 x 71.68 68.39) 2 Hamad Al-Khalifa 30.12.1984 QAT 73.56 (60.61 69.77 63.42 73.56 65.92 60.27) 3 Tero Järvenpää 2.10.1984 FIN 68.85 (68.85 x x x 67.90 x) 4 Till Siegling 18.3.1984 GER 67.95 (60.83 62.66 65.62 x 67.95 x) 5 Joshua Robinson 4.10.1985 AUS 66.64 (61.87 x 61.50 63.88 66.64 56.32) 6 Zoltán Magyari 12.4.1985 HUN 66.34 (62.88 x 64.26 63.30 66.34 64.86) 7 Bogdan Kharchenko 13.2.1984 UKR 65.31 (61.50 65.31 63.37 x x x) 8 Yeóryios Panos 21.11.1984 GRE 63.03 (59.40 51.77 63.03 56.73 x x) 9 Patrick Kibwota 18.11.1984 UGA 61.55 (59.53 x 61.55) 10 Dustin Johnson 20.12.1985 USA 57.10 ( x 57.10 56.53) 11 Armands Celitans 22.5.1984 LAT 51.42 (48.92 x 51.42) Rinat Tarzumanov 26.3.1984 UZB DNS Series unknown Qualification (Jul 14) Group A 1 Hamad Al-Khalifa 30.12.1984 QAT 71.86 Q (71.86 - -) 2 Tero Järvenpää 2.10.1984 FIN 65.76 Q (52.76 65.76 -) 3 Zoltán Magyari 12.4.1985 HUN 63.89 Q ( x 63.89 -) 4 Armands Celitans 22.5.1984 LAT 60.16 q ( x 53.10 60.16) 5 Patrick Kibwota 18.11.1984 UGA 60.12 q (55.20 60.12 58.57) 6 Yeóryios Panos 21.11.1984 GRE 59.62 q (59.10 59.62 53.02) 7 Dustin Johnson 20.12.1985 USA 59.56 q (59.56 x 56.49) 8 Hamed Buqamber 26.5.1984 KUW 59.47 ( x x 59.47) 9 Andrei Fasola 21.4.1984 ROM 55.47 (55.47 52.90 53.27) 10 Richard Holm 29.3.1984 ZIM 55.00 (50.55 55.00 49.14) 11 Kahlifa Mohamed Al-Balooshi 1984 UAE 44.90 (43.53 x 44.90) Group B 1 Joshua Robinson 4.10.1985 AUS 66.87 Q (66.87 - -) 2 Teemu Wirkkala 14.1.1984 FIN 63.60 Q (63.60 - -) 3 Till Siegling 18.3.1984 GER 62.22 Q ( x 62.22 -) 4 Bogdan Kharchenko 13.2.1984 UKR 61.21 Q (59.28 61.21 -) 5 Rinat Tarzumanov 26.3.1984 UZB 60.53 q ( x x 60.53) 6 Péter Lovász 1985 HUN 59.08 (43.98 59.08 58.20) 7 Densley Joseph 24.9.1984 GRN 57.23 ( x x 57.23) 8 Lukás Kordos 14.2.1984 SVK 54.06 (52.35 47.26 54.06) 9 Luis Guzmán 1.1.1984 MEX 52.75 (52.75 x x) 10 Vitaliuus Nikiforovas 26.9.1984 LTU 50.11 (50.11 48.52 x)

Octathlon (100 LJ SPy 400 110Hy HJ JTy 1000) Youth Men

Final standings (Jul 11/12) 1 Rene Oruman 7.1.1984 EST 6219 (11.17/0.1 6.93/2.7 14.40 52.12 13.96/1.4 1.86 60.37 2:53.88) 2 Issa Mufarrah 1985 KSA 6024 (11.04/-0.1 7.35/1.7 11.42 51.14 14.11/1.5 1.77 49.69 2:47.28) 3 Jason Dudley 10.11.1984 AUS 5997 (11.97/-1.2 6.80/0.7 16.26 51.95 14.64/0.2 1.89 54.75 2:54.35) 4 Akira Kano 13.11.1984 JPN 5947 (11.26/-0.1 6.38/1.9 13.16 49.77 14.41/1.5 1.83 45.90 2:40.49) 5 Kamghe Gaba 13.1.1984 GER 5875 (11.43/0.5 6.84/2.5 13.67 49.33 14.40/1.5 1.86 43.00 2:57.51) 6 Jamie Adjetey-Nelson 20.5.1984 CAN 5809 (11.46/-1.2 7.09/0.9 12.06 49.99 14.94/1.7 1.89 43.66 2:53.35) 7 Johannes Kuenz 10.10.1984 AUT 5799 (11.51/0.7 6.62/2.2 13.44 50.79 15.17/0.2 1.71 51.60 2:41.39) 8 Jirí Kliner 10.10.1984 CZE 5771 (11.59/0.1 6.36/1.2 15.69 52.75 14.90/-0.1 1.80 56.56 2:59.25) 9 Edward Dunford 15.9.1984 GBR 5664 (11.55/0.5 6.34/1.3 15.91 53.36 14.58/1.4 1.71 52.68 2:59.65) 10 Dmitriy Sobolev 19.4.1984 BLR 5621 (11.70/0.5 6.62/2.5 14.45 53.48 14.68/0.2 1.95 40.27 2:58.90) 11 Matias López 6.2.1984 ARG 5612 (11.40/-1.2 7.09/1.3 10.67 50.82 14.50/0.2 1.83 37.80 2:53.82) 12 Andrej Bician 15.5.1984 SVK 5550 (11.80/0.7 6.89/1.5 12.60 54.03 15.01/1.7 1.89 50.10 3:01.79) 13 Marko Paunovic 9.5.1984 YUG 5547 (11.92/0.7 6.27/0.3 15.83 55.73 15.43/1.7 1.74 64.07 3:01.57) 14 Mantas Dilys 30.3.1984 LTU 5542 (11.88/-0.1 6.88/3.0 12.08 53.84 15.54/-0.5 1.95 51.87 2:59.86) 15 Joan Estruch 23.3.1984 ESP 5526 (11.46/-0.1 6.73/1.0 13.35 52.98 14.16/0.2 1.83 40.01 3:07.25) 16 Ismael González 29.9.1984 ESP 5520 (11.54/0.1 6.93/2.0 13.04 53.66 15.10/-0.1 1.98 42.88 3:12.22) 17 Florian Poser 7.2.1985 GER 5502 (11.44/-1.2 6.69/2.3 13.53 52.91 14.78/1.4 1.86 46.32 3:15.35) 18 Aivaras Aksionovas 26.6.1984 LTU 5495 (11.70/0.7 6.42/2.4 12.58 52.17 14.64/1.5 1.92 39.91 2:58.36) 19 Tanel Türk 7.2.1984 EST 5477 (11.65/0.5 6.03/1.0 15.19 53.11 15.53/-0.1 1.74 49.47 2:52.42) 20 Lee Wolfater 28.2.1984 CAN 5474 (11.40/0.1 6.43/3.4 13.58 52.45 14.66/-0.1 1.68 44.17 2:57.56) 21 Robert Gindera 26.2.1984 POL 5420 (12.04/-0.1 6.52/0.9 14.76 53.32 15.22/-0.5 1.83 50.06 3:10.24) 22 Luis Rios 8.7.1984 MEX 5318 (11.66/-0.1 6.51/2.0 11.65 51.85 15.93/-0.5 1.59 46.56 2:42.41) 23 Brent Newdick 31.1.1985 NZL 5310 (11.85/-0.1 6.58/1.1 11.80 52.71 15.41/-0.5 1.71 43.65 2:48.94) 24 Eric Black 27.4.1984 USA 5308 (11.86/-1.2 6.19/1.6 10.86 51.45 15.41/1.7 1.77 40.03 2:40.40) 25 Manuel García 3.4.1985 PUR 5303 (11.53/-0.1 6.13/1.6 11.29 51.31 14.47/-0.5 1.83 30.74 2:51.88) 26 Pablo Schilling 29.3.1984 CHI 5233 (11.71/0.1 6.35/1.2 11.69 51.73 15.27/-0.1 1.68 39.27 2:50.69) 27 Szabolcs Bán 1985 HUN 5170 (11.63/0.5 6.59/1.7 12.94 51.51 16.72/1.4 1.71 40.52 3:00.31) 28 Tim Huysmans 3.8.1984 BEL 5156 (11.79/-1.2 6.10/1.7 12.30 54.51 15.08/0.2 1.80 41.91 2:58.97) 29 Mikalai Shubianok 4.5.1985 BLR 5063 (11.95/-1.2 5.21/2.1 13.19 54.05 15.32/-0.1 1.77 43.03 2:50.20) 30 Rustam Tashmatov 9.12.1984 UZB 5047 (12.44/0.7 5.67/1.8 13.69 54.41 16.86/1.7 1.74 52.51 2:47.64) 31 Janis Skrastins 6.6.1985 LAT 4975 (11.78/-0.1 6.83/1.8 12.28 53.53 17.97/1.5 1.89 42.71 3:16.67) 32 Jure Ozimik 17.1.1985 SLO 4827 (12.02/-0.1 6.12/0.9 11.90 53.66 16.00/-0.1 1.65 37.35 2:59.20) 33 Mohamad Bader 7.12.1984 KUW 4796 (11.87/-0.1 5.82/-0.3 12.27 54.78 16.03/1.4 1.80 36.30 3:07.20) 34 Mohamad Makmakh 13.2.1984 KUW 4711 (11.67/0.1 5.84/0.8 11.73 56.04 15.86/1.5 1.83 36.00 3:16.92) 35 Bostjan Tratnik 7.6.1984 SLO 4674 (11.59/0.7 6.45/1.9 9.89 53.92 14.79/1.7 1.74 DNS 2:58.38) 36 Vitaliy Chelyuk 30.3.1984 KAZ 4666 (12.14/-0.1 5.97/1.6 10.84 54.90 15.84/-0.5 1.68 33.41 2:56.69) 37 Nader Halawa 15.11.1984 PLE 4304 (12.25/-0.1 5.18/1.2 12.13 52.47 18.36/-0.5 1.50 23.38 2:39.42) Michal Barvik 29.1.1984 CZE DNF (4490) (11.31/0.5 6.45/2.1 10.27 50.35 18.33/0.2 1.86 46.58 DNS) Leonidas Votsikas 16.8.1984 GRE DNF (1959) (11.73/0.1 6.00/0.6 13.00 DNS DNS/1.4 DNS DNS DNS) Thrasivoulos Chalkias 16.2.1984 GRE DNF (1869) (11.67/0.5 6.14/1.9 10.82 DNS DNS/1.7 DNS DNS DNS) Donovan Kilmartin 11.6.1984 USA DNF (1540) (11.49/0.7 6.88/n.a DNS DNS DNS/1.4 DNS DNS DNS) László Szibilla 16.4.1986 HUN DNF (624) (12.14/-0.1 DNS DNS DNS DNS/1.5 DNS DNS DNS)

10000m Walk Men

Final (Jul 14) 1 Vladimir Kanaykin 21.3.1985 RUS 42:55.75 2 Mikhail Seradovich 25.1.1984 BLR 43:44.32 3 Francisco Flores 18.8.1984 MEX 43:53.13 4 Yuki Yamazaki 16.1.1984 JPN 43:55.32 5 Daniele Paris 18.10.1984 ITA 44:40.37 6 Francisco Arcilla 14.1.1984 ESP 44:45.69 7 Jared Tallent 17.10.1984 AUS 44:50.94 8 Marko Lepojevic 14.11.1984 YUG 45:00.10 9 Benjamin Sánchez 10.3.1985 ESP 45:01.76 10 Jarkko Kinnunen 19.1.1984 FIN 45:06.31 11 Nikolay Knyazkin 24.8.1984 RUS 45:12.00 12 José Silva 21.3.1984 POR 45:26.95 13 Salvador Mira 23.8.1984 ESA 45:40.76 14 Michal Blazek 2.9.1985 SVK 45:49.91 15 Martin Skarba 3.5.1984 SVK 45:50.65 16 Levente Kapéri 15.7.1984 HUN 46:27.51 17 Carlos Borgońo 21.6.1985 CHI 46:35.31 18 Andriy Yurin 20.1.1984 UKR 46:49.91 19 Christoph Brauer 5.3.1984 GER 46:52.15 20 Vilius Mikelionis 5.3.1985 LTU 46:54.72 21 Ignas Brasevicius 21.9.1984 LTU 47:21.75 22 Adrian Herrera 6.5.1984 MEX 47:31.89 23 Cameron Smith 17.1.1984 GBR 47:42.76 24 Codrut Filea 3.1.1985 ROM 47:45.97 25 Szymon Zeiske 7.2.1984 POL 47:51.53 26 Mohamed Ameur 1.11.1984 ALG 48:40.35 27 Thomas Elholm 19.11.1984 NOR 49:36.26 28 Attila Csont 3.4.1985 HUN 49:50.32 29 Yu Guoping 13.6.1986 CHN 49:50.60 30 Luis Osorio 28.2.1984 POR 52:36.23 Mahmoud Mohamed 5.9.1985 EGY DQ( ) Aleksey Babich 31.1.1984 BLR DQ( ) Hwang Sang-Um 3.3.1985 KOR DNF Luke Finch 21.9.1985 GBR DNF Jirí Chaloupka 26.3.1985 CZE DNF Arturs Onuzans 23.7.1984 LAT DNF

Medley Relay 1000m (100m x 200m x 300m x 400m) Men

Final (Jul 15) 1 Poland 1:50.46 (Tomasz Kaska 4.2.1984, Piotr Zrada 3.1.1984, Piotr Kedzia 6.6.1984, Karol Grzegorczyk 12.9.1984) 2 United States 1:50.90 (Jonathan Wade 27.3.1984, Michael Grant 30.3.1986, Willie Hordge 9.2.1984, Jonathan Walker 29.8.1984) 3 Republic of South Africa 1:51.35 (Samuel Brits 2.9.1984, Marthinus van der Vyver 26.1.1984, Leigh Julius 25.3.1985, Louis van Zyl 20.7.1985) 4 Jamaica 1:52.36 (Tesfa Latty 9.11.1984, André Maxwell 22.3.1984, Usain Bolt 21.8.1986, Jermaine Gonzales 26.11.1984) 5 Japan 1:52.60 (Masaya Aikawa 6.4.1984, Shota Abe 9.3.1984, Masami Yasuda 12.5.1984, Kenji Narisako 25.7.1984) 6 Spain 1:54.56 (Alvaro Aljarilla 2.6.1984, Simon Maestra 11.9.1984, Oscar Albalat 29.2.1984, David Testa 9.8.1984) 7 Greece 1:54.60 (Efthímios Steryioúlis 9.2.1985, Kiriakos Giannakoudakis 28.5.1984, Dimítrios Grávalos 18.4.1984, Yéorgios Zdragas 14.4.1984) 8 Venezuela 1:55.38 (Wilmer Rivas 3.12.1984, Jorge Querales 4.11.1984, José Acevedo 30.3.1986, Olwin Granados 26.11.1984) First Round (Jul 14) Heat 1 1 Republic of South Africa 1:53.71 Q (Samuel Brits 2.9.1984, Christian Krone 30.8.1984, Bonolo Maboa 24.8.1985, Louis van Zyl 20.7.1985) 2 Japan 1:53.99 q (Takashi Yokoi 6.1.1984, Masaya Aikawa 6.4.1984, Masami Yasuda 12.5.1984, Shota Abe 9.3.1984) 3 Greece 1:54.56 q (Efthímios Steryioúlis 9.2.1985, Yéorgios Zdragas 14.4.1984, Dimítrios Grávalos 18.4.1984, Kiriakos Giannakoudakis 28.5.1984) 4 Ireland 1:57.79 (Darren O'Donovan 14.1.1984, Darragh Graham 21.3.1984, Liam McDermid 23.11.1984, Thomas Chamney 16.4.1984) 5 Canada 1:57.96 (Anton Wood 12.6.1984, Hank Palmer 16.3.1985, Lee Wolfater 28.2.1984, Jamie Adjetey-Nelson 20.5.1984) 6 Chinese Taipei 2:03.03 (Lin Nien-Ying 21.4.1984, Wang Hao-Yi 17.11.1985, Lin Kuo-Chieh 8.2.1984, Chou Yi-Chen 9.7.1984) Heat 2 1 United States 1:52.70 Q (Willie Hordge 9.2.1984, Robert Woodard 5.10.1984, Sergio Daniel 4.5.1984, Jonathan Walker 29.8.1984) 2 Spain 1:54.92 q (Alvaro Aljarilla 2.6.1984, Simon Maestra 11.9.1984, Oscar Albalat 29.2.1984, David Testa 9.8.1984) 3 Australia 1:55.42 (Kris Neofytou 3.5.1984, Brett Eaton 24.2.1984, John Thornell 22.4.1985, Andrew Krumins 17.1.1984) 4 Latvia 2:02.28 (Henrizs Arajs 10.4.1984, Arturs Abolins 14.8.1984, Janis Skrastins 6.6.1985, Janis Lapa 7.10.1984) 5 United Arab Emirates 2:06.00 (Hadef Saif Al-Zaabi 17.2.1985, Mohamed Al-Hammadi 9.3.1984, Khalifa Hamdan al Balooshi 18.10.1984, Mohamed Juma Al-Kaabi 30.5.1984) Mexico DQ( ) (Moroni Rubio 26.4.1986, Lucas Oros 4.1.1984, Jesús Franco 25.6.1984, Elio Gijon 15.2.1984) Heat 3 1 Jamaica 1:56.37 Q (Tesfa Latty 9.11.1984, André Maxwell 22.3.1984, Usain Bolt 21.8.1986, Kimani Williams 27.3.1984) 2 Italy 1:56.74 (Lorenzo La Naia 15.8.1984, Andrew Howe 12.5.1985, Jacopo Marin 24.3.1984, Stefano Venturucci 16.3.1984) 3 Chile 1:57.87 (Kael Becerra 14.11.1985, Roberto Cortes 17.7.1985, Thomas Gumucio 1.4.1984, Tomas Tagle 6.2.1984) 4 Croatia 1:58.88 (Tomislav Vukusic 1.7.1984, Boris Vranic 27.5.1984, Goran Bogdanovic 31.3.1984, Nino Posavec 29.9.1984) 5 Slovenia 1:58.91 (Bostjan Tratnik 7.6.1984, Jakob Jerancic 25.6.1984, Darjan Murko 16.7.1984, Rok Znajder 1.5.1985) Slovak republic DQ( ) (Lukás Kordos 14.2.1984, Roman Holly 14.4.1985, Branislav Bundzik 5.1.1984, Jozef Pelikán 29.7.1984) Heat 4 1 Poland 1:53.16 Q (Tomasz Kaska 4.2.1984, Marcin Badurek 6.2.1984, Karol Grzegorczyk 12.9.1984, Piotr Zrada 3.1.1984) 2 Venezuela 1:54.10 q (Jorge Querales 4.11.1984, Wilmer Rivas 3.12.1984, José Acevedo 30.3.1986, Olwin Granados 26.11.1984) 3 Bahamas 1:56.24 (Don Wood 13.5.1985, Oscar Greene 22.11.1985, Michael Mathieu 24.6.1984, Drameko Bridgewater 30.6.1985) 4 Kuwait 1:59.35 (Mohamad Al-Haddad 8.3.1984, Humoud Al-Saad 21.1.1986, Moussa Al-Rowaih 21.1.1985, Nawaf Bakheet 16.6.1984) 5 Cyprus 1:59.72 (Kleanthis Yiannakas 16.9.1984, George Georgiou 15.7.1985, Stefanos Hadjinicolaou 12.6.1985, George Cristoforou 6.7.1984) 6 Hungary 2:00.19 (Péter Miklós 31.8.1985, András Varga 1984, László Szilasi 1984, Zoltán Dávid 28.8.1985)

100m Women

Final (Jul 13) ( 5.0) 1 Allyson Felix 18.11.1985 USA 11.57 w 2 Kerron Stewart 16.4.1984 JAM 11.72 w 3 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 11.83 w 4 Simone Facey 7.5.1985 JAM 11.83 w 5 Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984 RUS 11.85 w 6 Vicky van Os 9.8.1984 RSA 11.96 w 7 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 15.05 w Tissilli Rogers 11.11.1984 USA DNF w First Round (Jul 12) Heat 1 ( 0.8) 1 Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984 RUS 11.84 Q 2 Wilmary Alvarez 13.5.1984 VEN 11.95 q 3 Magali Evrard 18.3.1985 FRA 12.17 q 4 Lenka Mauricová 15.9.1984 SVK 12.58 5 Pia Tajnikar 19.9.1985 SLO 12.61 6 Chan Ho Yee 27.12.1984 HKG 12.65 7 Ana Indira Miramontes 3.11.1984 MEX 12.70 8 Angéla Molnár 1984 HUN 12.71 Heat 2 (-0.4) 1 Vicky van Os 9.8.1984 RSA 12.09 Q 2 Petya Borisova 23.5.1984 BUL 12.22 q 3 Darcelle McCutcheon 10.2.1984 CAN 12.54 4 Li Chia-Wen 2.8.1985 TPE 12.56 5 Thérčse Boumkwo 9.8.1985 CMR 12.72 6 Sidi Fatima Mohamad 25.3.1986 MAS 12.77 7 Jekaterina Cekale 24.5.1984 LAT 12.90 8 Nastasja Jakovljev 11.2.1986 CRO 12.91 Heat 3 ( 0.9) 1 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 11.91 Q 2 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 11.99 q 3 Leng Mei 9.11.1984 CHN 12.35 q 4 Hitomi Yamamoto 15.1.1985 JPN 12.37 q 5 Chantal Hayen 28.11.1984 LUX 12.40 q 6 Yekaterina Streltsova 27.4.1985 UZB 12.59 7 Ivana Josifovska 1.12.1984 MKD 13.01 Heat 4 ( 1.0) 1 Lindsay Wilson 30.1.1984 CAN 12.08 Q 2 Anna Becker 16.5.1984 GER 12.11 q 3 Elodie Kamegne 4.7.1984 CMR 12.56 4 Michelle Trott 31.7.1986 BER 12.70 5 Sharonne Cerveaux 13.9.1985 MRI 13.19 Heat 5 ( 0.5) 1 Allyson Felix 18.11.1985 USA 12.11 Q 2 Alena Patkánová 2.12.1985 SVK 12.46 3 Fatoumata Coly 3.1.1984 SEN 12.67 4 Lynda Benakouche 20.1.1984 ALG 12.72 5 Jelena Subotic 9.7.1984 YUG 12.92 6 Lynette Bureng 16.2.1984 PNG 13.23 7 Sabitri Nepali 23.11.1985 NEP 14.24 Heat 6 ( 0.6) 1 Simone Facey 7.5.1985 JAM 12.13 Q 2 Yuliya Semenova 13.3.1985 UKR 12.28 q 3 Thessalia Othonos 9.4.1984 CYP 12.56 4 Aseel Danan 2.4.1986 JOR 12.81 5 Deneb Cervantes 13.3.1985 MEX 12.85 6 Sharada Weerasinghe 25.8.1986 SRI 12.86 7 Nashfa Amira 19.12.1985 MDV 13.45 Heat 7 ( 1.7) 1 Kerron Stewart 16.4.1984 JAM 11.86 Q 2 April Brough 17.9.1984 NZL 11.87 q 3 Lucie Martinková 24.6.1985 CZE 12.29 q 4 Ágnes Szabó 1984 HUN 12.51 5 Honey Joy Ortaliz 11.8.1984 PHI 12.85 6 Valentina Vasiljevic 21.1.1986 YUG 12.87 7 Melissa Kemp 6.11.1986 NFI 14.58 Heat 8 ( 1.0) 1 Tissilli Rogers 11.11.1984 USA 12.02 Q 2 Aoife McNeil 3.4.1985 IRL 12.14 q 3 Liliana Tantucci 30.7.1985 ARG 12.31 q 4 Martina Brkljaca 23.6.1984 CRO 12.48 Fotini Kanaki 18.5.1985 CYP DNF Heat 9 ( 0.0) 1 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 12.00 Q 2 Victoria Tjingaete 9.9.1985 NAM 12.35 q 3 Chu Ya-Wen 8.9.1984 TPE 12.37 q 4 Liene Purina 3.7.1985 LAT 12.57 5 Burcu Senturk 26.5.1984 TUR 12.74 6 Véronique Molitor 1.2.1985 LUX 12.81 Semi-Finals (Jul 12) Heat 1 (-0.4) 1 Vicky van Os 9.8.1984 RSA 11.98 Q 2 Yekaterina Kuznetsova 2.8.1984 RUS 11.99 Q 3 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 12.00 4 Lindsay Wilson 30.1.1984 CAN 12.09 5 Anna Becker 16.5.1984 GER 12.16 6 Liliana Tantucci 30.7.1985 ARG 12.25 7 Lucie Martinková 24.6.1985 CZE 12.35 8 Chantal Hayen 28.11.1984 LUX 12.49 Heat 2 ( 0.3) 1 Kerron Stewart 16.4.1984 JAM 11.79 Q 2 Tissilli Rogers 11.11.1984 USA 11.85 Q 3 April Brough 17.9.1984 NZL 11.94 4 Wilmary Alvarez 13.5.1984 VEN 12.13 5 Yuliya Semenova 13.3.1985 UKR 12.30 6 Aoife McNeil 3.4.1985 IRL 12.33 7 Victoria Tjingaete 9.9.1985 NAM 12.37 8 Hitomi Yamamoto 15.1.1985 JPN 12.46 Heat 3 ( 0.3) 1 Allyson Felix 18.11.1985 USA 11.76 Q 2 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 11.84 Q 3 Simone Facey 7.5.1985 JAM 11.84 q 4 Utica Edgecombe 16.8.1984 BAH 11.91 q 5 Petya Borisova 23.5.1984 BUL 12.17 6 Magali Evrard 18.3.1985 FRA 12.21 7 Leng Mei 9.11.1984 CHN 12.30 8 Chu Ya-Wen 8.9.1984 TPE 12.49

200m Women

Final (Jul 15) ( 0.0) 1 Angel Perkins 5.10.1984 USA 23.07 2 Amy Spencer 19.9.1985 GBR 23.45 3 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 23.98 4 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 24.39 5 April Brough 17.9.1984 NZL 24.40 6 Nadia Cocoranu 19.3.1984 ROM 24.66 Nelkis Casabona 12.5.1984 CUB DQ( ) Olga Vorobey 4.9.1984 BLR DNF First Round (Jul 14) Heat 1 (-1.9) 1 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 24.83 Q 2 Tracy-Ann Rowe 17.9.1985 JAM 24.89 Q 3 Leng Mei 9.11.1984 CHN 25.82 4 Tamara Graic 6.3.1985 CRO 25.86 5 Mandy Crowe 4.2.1985 IRL 26.04 6 Chang Shan-Jung 15.3.1985 TPE 26.31 7 Olga Tsurikova 21.2.1985 KAZ 26.48 Heat 2 (-3.0) 1 Vicky van Os 9.8.1984 RSA 25.32 Q 2 Yu Mei 17.1.1984 CHN 25.39 Q 3 Gretta Taslakian 16.8.1985 LIB 25.94 4 Michelle Trott 31.7.1986 BER 26.37 5 Chantal Hayen 28.11.1984 LUX 26.61 6 Fatoumata Coly 3.1.1984 SEN 26.84 Deneb Cervantes 13.3.1985 MEX DQ( ) Heat 3 ( 0.1) 1 Olga Vorobey 4.9.1984 BLR 24.37 Q 2 Simone Facey 7.5.1985 JAM 24.80 Q 3 Eleanor Caney 28.5.1984 GBR 24.92 q 4 Kineke Alexander 21.2.1986 VIN 25.00 q 5 Karabo Hlongwane 26.8.1984 RSA 25.59 q 6 Shannon Boodram 2.4.1985 CAN 25.63 7 Lenka Mauricová 15.9.1984 SVK 26.08 8 Thérčse Boumkwo 9.8.1985 CMR 26.36 Heat 4 (-1.4) 1 Nelkis Casabona 12.5.1984 CUB 24.72 Q 2 Petya Borisova 23.5.1984 BUL 25.21 Q 3 Alena Patkánová 2.12.1985 SVK 25.54 q 4 Burcu Senturk 26.5.1984 TUR 25.72 5 Victoria Tjingaete 9.9.1985 NAM 25.87 6 Aseel Danan 2.4.1986 JOR 26.61 7 Irosha Ranawickrama 29.1.1986 SRI 26.68 Joanne Cuddihy 11.5.1984 IRL DNF Heat 5 (-1.3) 1 Wilmary Alvarez 13.5.1984 VEN 24.79 Q 2 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 24.93 Q 3 Nadia Cocoranu 19.3.1984 ROM 25.11 q 4 Eleni Artimata 16.5.1986 CYP 26.02 5 Zsófia Rózsa 2.9.1985 HUN 26.22 6 Honey Joy Ortaliz 11.8.1984 PHI 26.43 7 Gnima Faye 17.11.1984 SEN 26.83 Janice Davis 27.10.1984 USA DNF Heat 6 (-1.4) 1 Amy Spencer 19.9.1985 GBR 24.03 Q 2 April Brough 17.9.1984 NZL 24.62 Q 3 Lindsay Wilson 30.1.1984 CAN 24.93 q 4 Magdalena Gärtner 27.5.1985 AUT 25.48 q 5 Danielle Watson 3.6.1986 BER 25.74 6 Yekaterina Streltsova 27.4.1985 UZB 25.94 7 Rosina Amenebede 24.12.1985 GHA 25.97 8 Nastasja Jakovljev 11.2.1986 CRO 26.08 Heat 7 (-2.8) 1 Angel Perkins 5.10.1984 USA 24.09 Q 2 Gifty Addy 19.1.1984 GHA 25.05 Q 3 Magali Evrard 18.3.1985 FRA 25.25 q 4 Anna Urazaeva 9.10.1985 UZB 25.41 q 5 Lizet Assegbede 18.10.1985 UKR 25.58 q 6 Louise Jones 4.8.1985 NZL 25.94 7 Vana Neophytou 15.11.1985 CYP 27.05 Semi-Finals (Jul 14) Heat 1 ( 4.0) 1 Zuzana Kosová 8.6.1984 CZE 24.05 w Q 2 Nelkis Casabona 12.5.1984 CUB 24.34 w Q 3 Olga Vorobey 4.9.1984 BLR 24.42 w q 4 Simone Facey 7.5.1985 JAM 24.48 w 5 Lindsay Wilson 30.1.1984 CAN 24.53 w 6 Eleanor Caney 28.5.1984 GBR 24.66 w 7 Magdalena Gärtner 27.5.1985 AUT 25.17 w 8 Alena Patkánová 2.12.1985 SVK 25.59 w Heat 2 ( 4.0) 1 Angel Perkins 5.10.1984 USA 23.60 w Q 2 April Brough 17.9.1984 NZL 24.18 w Q 3 Wilmary Alvarez 13.5.1984 VEN 24.68 w 4 Tracy-Ann Rowe 17.9.1985 JAM 24.83 w 5 Petya Borisova 23.5.1984 BUL 24.92 w 6 Karabo Hlongwane 26.8.1984 RSA 25.93 w Kineke Alexander 21.2.1986 VIN DNS w Anna Urazaeva 9.10.1985 UZB DNS w Heat 3 ( 4.0) 1 Amy Spencer 19.9.1985 GBR 23.63 w Q 2 Ivet Lalova 18.5.1984 BUL 24.15 w Q 3 Nadia Cocoranu 19.3.1984 ROM 24.47 w q 4 Gifty Addy 19.1.1984 GHA 24.50 w 5 Magali Evrard 18.3.1985 FRA 24.73 w 6 Vicky van Os 9.8.1984 RSA 24.81 w 7 Lizet Assegbede 18.10.1985 UKR 25.03 w 8 Yu Mei 17.1.1984 CHN 27.06 w

400m Women

Final (Jul 14) 1 Stephanie Smith 27.6.1985 USA 52.19 2 Jerrika Chapple 11.9.1984 USA 52.80 3 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 53.35 4 Olga Tereshkova 26.10.1984 KAZ 53.82 5 Joanne Cuddihy 11.5.1984 IRL 53.86 6 Mariya Dryakhlova 24.4.1984 RUS 54.52 7 Ioana Ciurila 5.3.1985 ROM 54.62 8 Yu Mei 17.1.1984 CHN 55.30 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Jerrika Chapple 11.9.1984 USA 54.82 Q 2 Joanne Cuddihy 11.5.1984 IRL 55.01 Q 3 Oksana Sheremet 22.1.1984 UKR 55.26 q 4 Anna Spriggens 19.7.1984 NZL 56.44 q 5 Kineke Alexander 21.2.1986 VIN 57.54 6 Olga Tsurikova 21.2.1985 KAZ 58.21 7 Khumoitsile Gakeikanye 3.10.1984 BOT 61.45 8 Jewel Mangham 4.9.1984 PLW 69.44 Heat 2 1 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 55.26 Q 2 Gabriela Ciuca 11.9.1986 ROM 55.87 Q 3 Veronika Demchuk 19.10.1984 UKR 56.96 4 Denise Taai 13.8.1984 RSA 57.49 5 Gaëlle van Branteghem 11.5.1984 BEL 57.98 6 Elodie Kamegne 4.7.1984 CMR 58.09 7 Gretta Taslakian 16.8.1985 LIB 59.28 8 Shannon Boodram 2.4.1985 CAN 59.45 Heat 3 1 Stephanie Smith 27.6.1985 USA 55.08 Q 2 Gabriela Medina 3.3.1985 MEX 56.99 Q 3 Aniko Puckac 15.2.1984 YUG 57.07 4 Anna Urazaeva 9.10.1985 UZB 57.24 5 Tihana Sarac 8.10.1985 CRO 57.36 6 Danille Prime 4.9.1984 TRI 57.77 7 Lin Pei-Shih 18.3.1985 TPE 61.49 Heat 4 1 Mariya Dryakhlova 24.4.1984 RUS 55.83 Q 2 Chiaki Tsukamoto 10.11.1984 JPN 56.87 Q 3 Sanrie Geldenhuis 13.1.1984 RSA 57.11 4 Tamara Kopecká 27.1.1985 SVK 58.36 5 Nallely Vela 8.2.1986 MEX 62.78 Adja Ndiaye 26.2.1984 SEN DQ( ) Heat 5 1 Ioana Ciurila 5.3.1985 ROM 54.92 Q 2 Olga Tereshkova 26.10.1984 KAZ 55.17 Q 3 Edina Rahimovski 29.7.1985 CRO 55.85 q 4 Patricia Mayers 5.6.1985 CAN 56.70 5 Eszter Vertetics .1.1985 HUN 58.20 6 Juliana Chikwasa 6.6.1985 MAW 59.89 Heat 6 1 Yu Mei 17.1.1984 CHN 55.93 Q 2 Alyssa Kallinikou 24.5.1985 CYP 56.11 Q 3 Kashain Page 3.3.1986 JAM 56.41 q 4 Danielle Watson 3.6.1986 BER 58.18 5 Petra Stosic 24.6.1985 SLO 58.55 6 Chang Shan-Jung 15.3.1985 TPE 60.88 Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 1 Stephanie Smith 27.6.1985 USA 53.45 Q 2 Joanne Cuddihy 11.5.1984 IRL 54.16 Q 3 Ioana Ciurila 5.3.1985 ROM 54.33 Q 4 Yu Mei 17.1.1984 CHN 54.88 q 5 Edina Rahimovski 29.7.1985 CRO 55.64 6 Chiaki Tsukamoto 10.11.1984 JPN 55.94 7 Alyssa Kallinikou 24.5.1985 CYP 56.03 8 Kashain Page 3.3.1986 JAM 56.19 Heat 2 1 Jerrika Chapple 11.9.1984 USA 53.63 Q 2 Olga Tereshkova 26.10.1984 KAZ 53.65 Q 3 Mariya Dryakhlova 24.4.1984 RUS 54.67 Q 4 Anneisha McLaughlin 6.1.1986 JAM 55.15 q 5 Oksana Sheremet 22.1.1984 UKR 55.67 6 Anna Spriggens 19.7.1984 NZL 56.16 7 Gabriela Medina 3.3.1985 MEX 56.32 Gabriela Ciuca 11.9.1986 ROM DQ( )

800m Women

Final (Jul 15) 1 Cherotich Ruto 13.5.1986 KEN 2:05.50 2 Veronika Plesarová 13.1.1984 CZE 2:06.01 3 Carlene Robinson 30.3.1984 JAM 2:06.18 4 Danielle Barnes 8.10.1985 GBR 2:06.51 5 Anna Alminova 17.1.1985 RUS 2:08.20 6 Lisa Corrigan 2.12.1984 AUS 2:08.77 7 Doreen Klose 14.9.1985 GER 2:09.54 8 Jemma Simpson 10.2.1984 GBR 2:11.38 First Round (Jul 12) Heat 1 1 Cherotich Ruto 13.5.1986 KEN 2:07.63 Q 2 Carlene Robinson 30.3.1984 JAM 2:08.04 Q 3 Meskerem Legesse 28.9.1986 ETH 2:09.89 4 Dóra Drobny 1984 HUN 2:13.03 5 Alba Lopez 14.1.1984 ESP 2:18.69 6 Meagan Hazlewood 8.6.1985 CAN 2:19.62 7 Vanja Perisic 5.7.1985 CRO 2:21.39 Heat 2 1 Danielle Barnes 8.10.1985 GBR 2:08.92 Q 2 Kitty Cziráki 16.7.1984 HUN 2:09.05 Q 3 Naoual Baiby 17.1.1984 MAR 2:10.67 4 Marija Papic 8.4.1984 YUG 2:10.77 5 Helena Pluymers 8.3.1984 BEL 2:12.16 6 Victoria Roman 20.7.1985 ROM 2:12.89 7 Stefani Sofokleous 25.8.1986 CYP 2:20.35 Aminata Sylla 19.4.1984 SEN DQ( ) Heat 3 1 Veronika Plesarová 13.1.1984 CZE 2:10.06 Q 2 Anna Klyushkina 10.2.1986 KGZ 2:10.38 Q 3 Lynelle Coetzee 26.7.1985 RSA 2:10.84 4 Kay-Ann Thompson 30.1.1985 JAM 2:13.65 5 Yuki Okubo 21.8.1984 JPN 2:14.12 6 Adilya Aliyeva 3.4.1984 AZE 2:14.33 7 Krystal Palmer 7.9.1984 IRL 2:16.90 Heat 4 1 Olena Bondar 17.6.1985 UKR 2:08.89 Q 2 Monique Williams 23.9.1985 NZL 2:09.09 Q 3 Joyce Maritim 20.1.1984 KEN 2:09.39 q 4 Alicia Arguello 12.12.1984 ESP 2:13.83 5 Anna Sidorova 9.9.1984 UZB 2:14.07 6 Clemantine Nyiraguhirwa 15.10.1984 RWA 2:14.87 Mary Bacia 8.12.1985 UGA DQ( ) Heat 5 1 Jemma Simpson 10.2.1984 GBR 2:09.69 Q 2 Kei Ominato 15.12.1984 JPN 2:09.77 Q 3 Larisa Arcip 19.2.1986 ROM 2:09.82 q 4 Jenny Mejias 29.4.1984 VEN 2:11.48 5 Bongiwe Mndzebele 5.9.1984 SWZ 2:13.02 6 Elisabetta Petracca 28.3.1985 ITA 2:13.16 7 Marcela Britos 26.2.1985 URU 2:15.56 8 Holly Ratzlaff 19.10.1984 CAN 2:18.88 Heat 6 1 Doreen Klose 14.9.1985 GER 2:09.79 Q 2 Lisa Corrigan 2.12.1984 AUS 2:10.24 Q 3 Naja Ferjan 24.2.1984 SLO 2:10.47 4 Anastasiya Sinyak 23.7.1984 BLR 2:14.51 5 Martine Nobili 20.9.1985 LUX 2:15.56 6 Crystal Anyanwu 9.12.1985 USA 2:17.02 7 Mariana Barrios 17.8.1985 MEX 2:17.81 8 Tihana Ribic 15.12.1985 CRO 2:18.28 Heat 7 1 Anna Alminova 17.1.1985 RUS 2:10.96 Q 2 Eléni Filándra 12.1.1984 GRE 2:11.41 Q 3 Evelyn Dwyer 23.1.1984 USA 2:11.72 4 Rebecca McEnaney 5.4.1985 NZL 2:14.64 5 Odeta Sidlauskaité 13.7.1984 LTU 2:18.11 6 Abha Rani 5.10.1984 IND 2:27.26 Assem Ziadanova 28.5.1984 KAZ DQ( ) Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 1 Cherotich Ruto 13.5.1986 KEN 2:07.33 Q 2 Anna Alminova 17.1.1985 RUS 2:07.49 Q 3 Danielle Barnes 8.10.1985 GBR 2:07.52 Q 4 Veronika Plesarová 13.1.1984 CZE 2:07.71 q 5 Olena Bondar 17.6.1985 UKR 2:09.00 6 Larisa Arcip 19.2.1986 ROM 2:09.68 7 Anna Klyushkina 10.2.1986 KGZ 2:11.97 8 Monique Williams 23.9.1985 NZL 2:16.39 Heat 2 1 Jemma Simpson 10.2.1984 GBR 2:07.63 Q 2 Carlene Robinson 30.3.1984 JAM 2:08.25 Q 3 Doreen Klose 14.9.1985 GER 2:08.35 Q 4 Lisa Corrigan 2.12.1984 AUS 2:08.82 q 5 Kei Ominato 15.12.1984 JPN 2:09.25 6 Kitty Cziráki 16.7.1984 HUN 2:10.10 7 Eléni Filándra 12.1.1984 GRE 2:11.63 8 Joyce Maritim 20.1.1984 KEN 2:14.71

1500m Women

Final (Jul 15) 1 Georgie Clarke 17.6.1984 AUS 4:14.08 2 Florence Kyalo 12.2.1986 KEN 4:15.71 3 Sentayehu Ejigu 21.6.1985 ETH 4:17.51 4 Inna Poluskina 8.7.1984 LAT 4:19.65 5 Zoe Jelbert 21.1.1984 GBR 4:20.56 6 Yukari Soh 20.4.1984 JPN 4:22.86 7 Yu Lanying 3.1.1984 CHN 4:23.44 8 Amy Kohlmeier 7.5.1984 CAN 4:25.63 9 Yuliya Stashkiv 8.2.1984 UKR 4:25.67 10 Yeshewaget Demlew 7.12.1986 ETH 4:26.11 11 Snezana Kostic 5.8.1984 YUG 4:30.11 Steffi Günther 6.10.1984 GER DNF First Round (Jul 13) Heat 1 1 Georgie Clarke 17.6.1984 AUS 4:22.61 Q 2 Steffi Günther 6.10.1984 GER 4:24.42 Q 3 Yu Lanying 3.1.1984 CHN 4:25.43 q 4 Safa Aissaoui 23.1.1985 TUN 4:25.61 5 Simret Sultan 20.7.1984 ERI 4:25.69 6 Tanja Radonjic 23.2.1984 YUG 4:27.52 7 Eunice Kirwa 21.5.1984 KEN 4:29.46 8 Meryem Kilinç 10.10.1984 TUR 4:29.76 9 Elizabeth Orchard 26.11.1985 NZL 4:30.79 10 Blanca Alvarez 19.10.1984 ESP 4:31.04 11 Eleonora Riga 30.12.1984 ITA 4:31.30 12 Xenia Kazimirova 17.9.1984 GRE 4:31.58 13 Fatma-Zohra Benachour 7.12.1985 ALG 4:36.56 14 Katarina Lovrantová 7.4.1985 SVK 4:36.90 15 Matirinta Mota 30.8.1985 LES 4:44.05 16 Mapaseka Makhanya 9.4.1985 RSA 4:55.28 17 Kensan Sylla 15.3.1985 GUI 5:09.48 Nelya Neporadna 29.7.1985 UKR DNF Heat 2 1 Yeshewaget Demlew 7.12.1986 ETH 4:23.48 Q 2 Snezana Kostic 5.8.1984 YUG 4:23.62 Q 3 Amy Kohlmeier 7.5.1984 CAN 4:24.69 q 4 Faye Fullerton 31.5.1984 GBR 4:27.45 5 Amal Zaytouni 30.5.1984 MAR 4:28.08 6 Christine Kalmer 10.2.1986 RSA 4:28.45 7 Türkan Erismis 5.1.1984 TUR 4:28.59 8 Isabel Macias 11.8.1984 ESP 4:29.13 9 Gyoko Nagao 1.1.1985 JPN 4:32.47 10 Sharon Monaghan 5.5.1985 IRL 4:34.62 11 Taja Naraks 10.10.1985 SLO 4:35.04 12 Beauty Dube 5.2.1986 ZIM 4:35.44 13 Oneile Dintwa 30.9.1985 BOT 4:35.51 14 Hilde Kippers 31.7.1985 BEL 4:35.86 15 Erin Montgomery 4.7.1985 NZL 4:47.91 16 Renáta Koch 1985 HUN 5:04.09 Heat 3 1 Sentayehu Ejigu 21.6.1985 ETH 4:15.89 Q 2 Florence Kyalo 12.2.1986 KEN 4:19.35 Q 3 Yukari Soh 20.4.1984 JPN 4:19.92 q 4 Inna Poluskina 8.7.1984 LAT 4:20.15 q 5 Zoe Jelbert 21.1.1984 GBR 4:23.70 q 6 Yuliya Stashkiv 8.2.1984 UKR 4:24.04 q 7 Corina Dumbravean 15.4.1984 ROM 4:26.00 8 Berit Möldner 16.6.1984 GER 4:28.33 9 Lamberte Nyabamikazi 30.12.1986 BDI 4:33.20 10 Janill Williams 21.9.1985 ANT 4:33.31 11 Jessica Crate 25.7.1985 CAN 4:33.84 12 Vera Leitold 1984 HUN 4:39.22 13 Mariá Kyselicová 13.3.1984 SVK 4:40.26 14 Simret Asmerom 4.5.1984 ERI 4:40.28 15 Hazel Murphy 25.6.1984 IRL 4:41.33 16 Mamorallo Tjoka 25.10.1984 LES 4:41.63 17 Jessie Gordon 24.7.1984 USA 4:46.95 18 Reyna Obando 16.11.1985 NCA 5:15.28

3000m Women

Final (Jul 14) 1 Selly Chepyego 3.10.1985 KEN 9:09.95 2 Mestawat Tufa 14.9.1983 ETH 9:11.60 3 Fridah Domongole 15.1.1984 KEN 9:12.70 4 Chiaki Iwamoto 6.3.1985 JPN 9:26.25 5 Mariem Alaoui Selsouli 8.7.1984 MAR 9:26.27 6 Tomoko Horioka 27.3.1984 JPN 9:28.57 7 Catherine Chikwakwa 24.7.1985 MAW 9:35.41 8 Alicia González 25.5.1984 ESP 9:52.07 9 Jane Makombe 6.2.1984 ZIM 10:00.51 10 Zintle Xiniwe 23.10.1986 RSA 10:22.85 11 Judit Gyenesei 1986 HUN 10:55.32

100mh (76.2cm [2'6] Youth Implement) Women

Final (Jul 13) ( 0.4) 1 Kathrin Geissler 10.6.1985 GER 13.49 2 Ashley Lodree 22.10.1985 USA 13.75 Carla Fick 13.5.1984 RSA 13.75 4 Yevgeniya Snigur 7.3.1984 UKR 13.83 5 Soledad Donzino 19.3.1984 ARG 13.91 6 Eliána Durkó 19.9.1984 HUN 13.92 7 Fumiko Kumagai 3.2.1984 JPN 13.97 8 Natalya Yakovleva 22.7.1985 RUS 14.15 First Round (Jul 12) Heat 1 ( 0.8) 1 Yevgeniya Snigur 7.3.1984 UKR 13.93 Q 2 Eliána Durkó 19.9.1984 HUN 13.94 Q 3 Soledad Donzino 19.3.1984 ARG 13.95 q 4 Chu Ya-Wen 8.9.1984 TPE 14.38 q 5 Maren Schwerdtner 3.10.1985 GER 14.50 6 Janine Polischuk 14.1.1985 CAN 14.66 7 Rasha Sharifa 1984 SYR 15.10 8 Jessica González 23.2.1986 MEX 15.19 Heat 2 ( 1.1) 1 Maria Rocafigueira 21.3.1985 ESP 14.19 Q 2 Keisha Brown 17.3.1985 JAM 14.30 Q 3 Fumiko Kumagai 3.2.1984 JPN 14.39 q 4 Nataliya Ivoninskaya 22.2.1985 KAZ 14.46 q 5 Dóra Horváth 12.7.1984 HUN 14.53 6 Andrea Ivancevic 21.8.1984 CRO 14.60 7 Elena Korotia 25.5.1984 KGZ 15.05 Doura Jémaa 15.7.1985 FRA DQ( ) Heat 3 ( 0.6) 1 Carla Fick 13.5.1984 RSA 14.03 Q 2 Sarah Cowley 3.2.1984 NZL 14.16 Q 3 Saori Kaneko 11.12.1984 JPN 14.37 q 4 Zarina Islyamova 8.4.1985 UZB 14.57 5 Shaunette Davidson 3.6.1984 JAM 14.61 Heat 4 ( 0.6) 1 Kathrin Geissler 10.6.1985 GER 13.83 Q 2 Ashley Lodree 22.10.1985 USA 13.98 Q 3 Natalya Yakovleva 22.7.1985 RUS 14.06 q 4 Sonja Weissenböck 5.4.1984 AUT 14.39 q 5 Alina Hazota 2.5.1984 ROM 14.40 q 6 Darcelle McCutcheon 10.2.1984 CAN 14.62 7 Kira Penkina 9.7.1984 KAZ 14.88 Semi-Finals (Jul 13) Heat 1 (-0.9) 1 Kathrin Geissler 10.6.1985 GER 13.73 Q 2 Soledad Donzino 19.3.1984 ARG 13.95 Q 3 Eliána Durkó 19.9.1984 HUN 14.19 Q 4 Fumiko Kumagai 3.2.1984 JPN 14.21 q 5 Keisha Brown 17.3.1985 JAM 14.43 6 Maria Rocafigueira 21.3.1985 ESP 14.49 7 Nataliya Ivoninskaya 22.2.1985 KAZ 14.53 8 Chu Ya-Wen 8.9.1984 TPE 14.65 Heat 2 ( 0.5) 1 Ashley Lodree 22.10.1985 USA 13.78 Q 2 Yevgeniya Snigur 7.3.1984 UKR 13.85 Q 3 Carla Fick 13.5.1984 RSA 13.89 Q 4 Natalya Yakovleva 22.7.1985 RUS 14.09 q 5 Saori Kaneko 11.12.1984 JPN 14.25 6 Alina Hazota 2.5.1984 ROM 14.36 7 Sarah Cowley 3.2.1984 NZL 14.44 8 Sonja Weissenböck 5.4.1984 AUT 14.59

400mh (76.2cm [2'6]) Women

Final (Jul 14) 1 Camille Robinson 30.3.1984 JAM 58.72 2 Kimberly Crow 9.8.1985 AUS 59.28 3 Olga Nikolayeva 30.8.1984 RUS 59.41 4 Monique Balsamo 17.9.1984 RSA 59.90 5 Faye Harding 17.9.1985 GBR 60.21 6 Anna Rybakova 19.3.1984 UKR 60.76 7 Carla Coetzee 21.6.1984 RSA 61.13 8 Courtney Clark 2.6.1984 USA 63.70 First Round (Jul 13) Heat 1 1 Camille Robinson 30.3.1984 JAM 59.06 Q 2 Carla Coetzee 21.6.1984 RSA 61.09 Q 3 Anna Rybakova 19.3.1984 UKR 61.23 Q 4 Courtney Clark 2.6.1984 USA 61.50 q 5 Deborah Bier 17.5.1984 BEL 62.94 6 Natalie Kydd 27.6.1984 GBR 63.59 7 Yana Kruglikova 25.11.1985 KAZ 67.18 Heat 2 1 Kimberly Crow 9.8.1985 AUS 59.37 Q 2 Olga Nikolayeva 30.8.1984 RUS 59.97 Q 3 Faye Harding 17.9.1985 GBR 60.06 Q 4 Monique Balsamo 17.9.1984 RSA 60.38 q 5 Tatyana Azarova 2.12.1985 KAZ 63.26 6 Szilvia Pistár 24.8.1984 HUN 64.79 7 Sara Oresnik 3.6.1984 SLO 68.13

High Jump Women

Final (Jul 15) 1 Aileen Wilson 30.3.1984 GBR 1.87 2 Petrina Price 26.4.1984 AUS 1.81 3 Lavern Spencer 23.6.1984 LCA 1.81 4 Dagmar Kulma 14.2.1985 GER 1.78 5 Arrate Azkona 4.5.1984 ESP 1.78 6 Persefóni Hatzinákou 6.6.1984 GRE 1.74 7 Shaunette Davidson 3.6.1984 JAM 1.74 8 Karina Vnukova 27.3.1985 LTU 1.70 9 Danille Prime 4.9.1984 TRI 1.70 10 Marina Caneva 30.7.1984 ITA 1.70 11 Elsjé Human 4.3.1985 RSA 1.70 12 Silvia Nyesóová 8.11.1985 SVK 1.65 Qualification (Jul 13) Group A =1 Arrate Azkona 4.5.1984 ESP 1.74 q Aileen Wilson 30.3.1984 GBR 1.74 q Lavern Spencer 23.6.1984 LCA 1.74 q 4 Marina Caneva 30.7.1984 ITA 1.74 q 5 Shaunette Davidson 3.6.1984 JAM 1.74 q =6 Silvia Nyesóová 8.11.1985 SVK 1.70 q Danille Prime 4.9.1984 TRI 1.70 q 8 Ivana Dupalová 30.5.1984 CZE 1.70 9 Paula Bastias 14.7.1984 ARG 1.65 10 Tatjana Scucko 8.9.1984 LTU 1.65 =11 Elitza Yordanova 18.2.1985 BUL 1.65 Svetlana Akulenko 9.3.1985 UKR 1.65 Group B 1 Petrina Price 26.4.1984 AUS 1.74 q 2 Dagmar Kulma 14.2.1985 GER 1.74 q 3 Persefóni Hatzinákou 6.6.1984 GRE 1.74 q 4 Elsjé Human 4.3.1985 RSA 1.70 q 5 Karina Vnukova 27.3.1985 LTU 1.70 q =6 Imola Major 27.9.1985 CAN 1.70 Sarah Cowley 3.2.1984 NZL 1.70 8 Veranika Martsinovich 26.11.1986 BLR 1.70 9 Tetyana Subota 21.7.1984 UKR 1.70 10 Karmen Grnjak 17.5.1986 SLO 1.65 11 Silvia Eneva 5.9.1984 BUL 1.65 =12 Márta Zsótér 1984 HUN 1.55 Sabine Skrodere 31.10.1985 LAT 1.55

Pole Vault Women

Final (Jul 14) 1 Silke Spiegelburg 17.3.1986 GER 4.00 2 Aleksandra Kiryashova 21.8.1985 RUS 4.00 3 Anna Olko 15.2.1984 POL 3.95 4 Simone Langhirt 1.1.1984 GER 3.90 5 Annelie van Wyk 28.5.1984 RSA 3.90 6 Wendy Young 18.3.1984 AUS 3.80 7 Julene Bailey 28.2.1985 USA 3.80 8 Dímitra Emmanouíl 13.5.1984 GRE 3.60 9 Lenka Tomanková 24.12.1984 CZE 3.50 10 Gemma Piquer 10.5.1985 ESP 3.40 11 Sylma Jordaan 3.1.1985 RSA 3.40 12 Jitka Vindusková 9.1.1984 CZE 3.40 Qualification (Jul 12) Group A 1 Wendy Young 18.3.1984 AUS 3.65 q 2 Sylma Jordaan 3.1.1985 RSA 3.65 q 3 Julene Bailey 28.2.1985 USA 3.65 q 4 Silke Spiegelburg 17.3.1986 GER 3.60 q 5 Anna Olko 15.2.1984 POL 3.60 q 6 Jitka Vindusková 9.1.1984 CZE 3.60 q =7 Gemma Piquer 10.5.1985 ESP 3.50 q Dímitra Emmanouíl 13.5.1984 GRE 3.50 q 9 Hsu Hsueh-Chin 24.7.1984 TPE 3.50 10 Zsuzsanna Lendvai 16.10.1984 HUN 3.50 11 Ikuko Mori 29.6.1984 JPN 3.50 =12 Erin Kinnear 26.10.1984 IRL 3.40 Ivana Abramic 25.1.1984 SLO 3.40 14 Nessreen Enam 1.10.1985 EGY 3.20 Group B 1 Annelie van Wyk 28.5.1984 RSA 3.70 Q =2 Simone Langhirt 1.1.1984 GER 3.70 Q Aleksandra Kiryashova 21.8.1985 RUS 3.70 Q 4 Lenka Tomanková 24.12.1984 CZE 3.50 q 5 Carmen Klausbruckner 17.5.1984 AUT 3.50 6 Slavica Semenjuk 25.10.1984 YUG 3.40 =7 Milena Agudelo 15.4.1985 COL 3.20 Mateja Drobnic 16.7.1985 SLO 3.20 Elizabeth Boyle 27.2.1984 USA 3.20 10 Leen Wellens 23.7.1984 BEL 3.20 11 Eszter Lendvai 16.10.1984 HUN 3.20 Svetlana Makarevich 5.3.1986 BLR NH Michelle Rivera 1.7.1984 ESA NH Katarzyna Wirzbicka 30.4.1984 POL NH

Long Jump Women

Final (Jul 15) 1 Shermin Oksuz 24.3.1984 AUS 6.41 ( x 5.76/ 0.4 6.41/ 0.9 x x x) 2 Elena Anghelescu 20.6.1985 ROM 6.32 ( 6.17/ 0.5 6.05/ 0.8 6.32/ 1.5 x 6.27/ 0.6 x) 3 Angela Dies 16.3.1984 GER 6.03 ( x x 5.85/ 0.9 6.03/ 0.1 5.88/ 0.6 5.53/-2.2) 4 Cristine Spataru 4.2.1986 ROM 6.03 ( x x 5.86/ 0.2 5.62/ 0.6 5.73/ 0.5 6.03/ 0.3) 5 Sophie Krauel 2.3.1985 GER 6.02 ( x 5.76/-0.3 5.71/ 0.4 6.02/-1.7 5.88/-0.7 6.02/-0.9) 6 Kamesha Whitmire 26.10.1984 USA 5.97 ( 5.94/ 0.0 5.97/ 0.1 5.73/ 0.0 x x 5.72/-0.8) 7 Justine Robbeson 15.5.1985 RSA 5.96 ( 5.72/ 0.6 5.89/ 0.4 5.57/ 1.1 5.85/-0.5 5.85/ 0.5 5.96/-0.6) 8 Sonja Weissenböck 5.4.1984 AUT 5.75 ( x 4.99/-1.4 5.75/ 1.3 5.48/ 0.0 5.57/ 0.5 5.63/-0.9) 9 Ina Celiku 10.4.1985 ALB 5.74 ( 5.64/ 0.9 5.70/ 0.9 5.74/-0.4) 10 Denisa Scerbová 21.8.1986 CZE 5.67 ( 5.62/ 0.5 5.54/ 1.1 5.67/ 1.2) =11 Yurudia Bustamente 10.1.1984 MEX 5.45 ( x x 5.45/ 0.1) Michelle Sanford 22.9.1985 USA 5.45 ( x x 5.45/ 0.1) Qualification (Jul 14) Group A 1 Kamesha Whitmire 26.10.1984 USA 6.13 Q ( 5.78/ 0.1 5.82/-0.4 6.13/-0.1) 2 Elena Anghelescu 20.6.1985 ROM 6.06 Q ( 5.87/ 0.0 6.06/ 0.1 -) 3 Sophie Krauel 2.3.1985 GER 6.06 Q ( 5.73/-0.4 6.06/ 0.1 -) 4 Justine Robbeson 15.5.1985 RSA 5.83 q ( 5.83/-0.1 5.70/-0.1 5.24/-0.2) 5 Daysi Ugarte 11.11.1984 BOL 5.69 ( x 5.69/ 0.4 5.36/ 0.2) 6 Natahalie Patińo 9.2.1986 ARG 5.66 ( 5.66/ 0.0 5.46/ 0.4 5.58/-0.1) 7 Symone Belle 12.11.1984 GBR 5.62 ( 5.62/-0.3 5.60/ n.a 5.61/-0.3) 8 Karoline Eidenberger 24.1.1984 AUT 5.60 ( x 5.48/ 0.2 5.60/-0.7) 9 Mia Krusic 2.9.1984 CRO 5.36 ( 5.27/-0.1 5.17/-0.1 5.36/ n.a) 10 Praxoula Ioannou 13.6.1985 CYP 5.31 ( 5.21/ 0.0 5.31/-0.4 5.13/ 1.0) 11 Valeria Sesma 12.5.1985 MEX 5.28 ( 5.20/-0.2 5.10/ 0.1 5.28/-0.1) 12 Lenka Vorlová 13.7.1984 CZE 5.24 ( 5.17/-0.7 5.24/ 0.2 x) 13 Katalin Szlovicsák 7.6.1985 HUN 4.88 ( x x 4.88/ 0.5) Group B 1 Shermin Oksuz 24.3.1984 AUS 6.30 Q ( 6.30/-0.5 - -) 2 Cristine Spataru 4.2.1986 ROM 5.88 q ( 5.53/-0.1 5.83/-0.3 5.88/-0.2) 3 Angela Dies 16.3.1984 GER 5.88 q ( 5.59/-0.6 5.68/-0.4 5.88/ 0.0) 4 Denisa Scerbová 21.8.1986 CZE 5.87 q ( 5.87/ 0.2 5.72/-0.2 5.76/-0.6) 5 Sonja Weissenböck 5.4.1984 AUT 5.81 q ( x 5.81/-0.1 5.59/ 0.0) 6 Michelle Sanford 22.9.1985 USA 5.75 q ( 5.62/ 0.0 5.63/-0.1 5.75/-0.4) 7 Yurudia Bustamente 10.1.1984 MEX 5.70 q ( 5.38/-0.2 5.62/-0.1 5.70/-0.1) 8 Ina Celiku 10.4.1985 ALB 5.70 q ( x 5.51/ 0.0 5.70/-0.1) 9 Charisse Bacchus 26.4.1984 TRI 5.69 ( 5.46/-0.8 5.36/ 0.0 5.69/-0.1) 10 Christina Ekosipendarchou 7.10.1984 GRE 5.67 ( 5.09/-0.6 5.61/-0.8 5.67/-0.3) 11 Carmen Martínez 11.1.1984 ESP 5.47 ( x 5.01/ 0.6 5.47/-0.1) 12 Angéla Molnár 1984 HUN 5.43 ( 5.14/-0.1 5.43/-0.3 5.10/-0.1) 13 Macarena Reyes 30.3.1984 CHI 5.42 ( 5.42/ 0.3 x 5.14/-0.4) 14 Dinara Chukayeva 20.2.1984 KAZ 5.34 ( 5.12/ 0.1 x 5.34/-0.1) 15 Ciara Kearns 6.4.1984 IRL 5.20 ( 5.20/-0.4 3.96/-0.1 5.20/ 0.5) 16 Melisa Moli 9.3.1985 VAN 4.59 ( x 4.59/-0.4 4.50/-0.5)

Triple Jump Women

Final (Jul 13) 1 Alina Popescu 27.10.1985 ROM 13.76 (13.67/ 1.3 13.40/ 0.3 - 13.76/ 1.8 - 13.62/ 1.3) 2 Svetlana Bolshakova 14.10.1984 RUS 13.32 (12.73/ 0.5 x 12.83/ 0.6 12.71/ 0.8 13.32/ 0.5 13.31/ 0.8) 3 Michelle Sanford 22.9.1985 USA 13.22 (12.75/ 0.3 x 12.79/ 1.0 12.78/ 0.5 12.85/ 1.1 13.22/ 1.0) 4 Karoline Köhler 20.2.1984 GER 13.20 (11.30/ 0.8 12.68/ 0.6 12.43/ 0.9 12.76/-0.4 13.20/ 0.6 12.90/ 0.6) 5 Irina Maksimova 22.8.1984 RUS 12.83 (12.56/ 0.0 12.41/ 0.1 12.12/ 1.2 12.75/ 2.4 12.83/ 1.6 12.79/-1.0) 6 Natalya Tomashevskaya 12.10.1984 UKR 12.83 (12.67/ 1.2 12.64/-0.2 x 12.83/ 0.7 12.48/ 0.4 12.38/ 0.6) 7 Agata Kosuda 1.8.1984 POL 12.71 (12.43/ 0.6 12.55/ 1.2 12.71/ 1.4 12.22/ 0.6 12.32/ 2.4 12.17/ 0.4) 8 Mfon Etim 3.2.1985 SWE 12.61 (12.61/-0.9 x 12.28/ 0.2 x x 12.46/ 1.1) 9 Stela Andreeva 28.6.1984 BUL 12.39 (12.38/-0.5 12.39/ 0.4 12.37/ 1.5) 10 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 12.39 (12.39/ 0.3 12.08/ 0.7 12.16/ 1.0) 11 Hanna Kurdziuk 2.8.1986 BLR 12.30 (12.17/ 0.6 11.67/ 1.3 12.30/ 0.0) 12 Melinda Szolyák 1984 HUN 12.08 ( x x 12.08/ 2.0) Qualification (Jul 12) Group A 1 Alina Popescu 27.10.1985 ROM 12.83 Q ( x 12.83/ 1.3 -) 2 Svetlana Bolshakova 14.10.1984 RUS 12.77 w Q (12.77/ 2.4 - -) 3 Stela Andreeva 28.6.1984 BUL 12.51 Q (12.03/ 3.1 12.19/ 0.1 12.51/ 1.2) 4 Melinda Szolyák 1984 HUN 12.43 Q ( x 12.43/ 1.1 -) 5 Desiree Crichlow 1.6.1984 BAR 12.38 q (11.90/ 0.5 x 12.38/ 1.8) 6 Hanna Kurdziuk 2.8.1986 BLR 12.26 q (12.13/ 1.2 12.26/ 0.1 12.13/-0.1) 7 LaToya LeGree 6.8.1984 USA 12.25 (11.93/ 0.9 11.84/ 1.6 12.25/ 0.7) 8 Marina García 25.6.1984 ESP 12.21 w (11.96/ 1.9 11.69/ 0.6 12.21/ 2.1) 9 Rakhima Sardi 11.4.1986 KGZ 11.96 (11.36/ 0.6 11.96/ 1.9 11.92/ 2.1) 10 Régine Bahanag 30.11.1984 CMR 11.96 (11.96/-0.5 11.75/ 0.5 x) 11 Irene Traore 1.8.1985 BUR 11.75 (11.71/-0.2 11.75/ 0.5 x) 12 Marine Harutyunyan 24.6.1984 ARM 11.71 w (11.35/ 0.3 11.71/ 2.4 11.44/ 0.9) 13 Estela Díaz 20.5.1985 MEX 11.37 ( x 11.37/ 1.7 11.29/ 1.1) 14 Ana Rumiha 15.7.1986 CRO 11.29 ( x 11.29/-1.1 11.18/ 2.1) 15 Niluka Waragoda 4.4.1984 SRI 10.70 (10.68/ 1.1 10.56/ 0.1 10.70/ 0.6) Group B 1 Mfon Etim 3.2.1985 SWE 12.63 Q (12.63/ 2.0 - -) 2 Michelle Sanford 22.9.1985 USA 12.60 Q (12.31/ n.a 12.60/ 0.1 -) 3 Natalya Tomashevskaya 12.10.1984 UKR 12.60 w Q (12.60/ 2.3 - -) 4 Agata Kosuda 1.8.1984 POL 12.57 Q (12.21/-1.3 x 12.57/ 1.2) 5 Irina Maksimova 22.8.1984 RUS 12.47 Q (11.60/ 0.5 12.47/ 0.6 -) 6 Karoline Köhler 20.2.1984 GER 12.40 Q (12.40/ 1.4 - -) 7 Marina Kalmakova 1.5.1984 KAZ 12.26 w (11.49/ 0.4 11.84/ 0.1 12.26/ 2.8) 8 Tímea Gyömrei 1984 HUN 12.07 (12.06/ 0.0 12.07/ 1.7 11.81/ 0.5) 9 Alyma Soura 28.4.1984 BUR 11.74 (11.39/ 1.4 11.67/ 1.6 11.74/ 1.0) 10 Nina Simunic 5.6.1984 SLO 11.71 ( x 11.71/ 1.5 11.70/ 0.4) 11 Marie Bahanag 12.8.1985 CMR 11.71 ( x 11.71/ 0.2 11.36/ 0.9) 12 Maria Gabriela Carrillo 13.5.1984 ESA 11.61 (11.45/ 1.2 11.61/ 0.4 x) 13 Thomaida Polydorou 7.11.1986 CYP 11.26 (11.07/-0.3 11.26/ 0.4 10.60/-0.4) 14 Zindzi Swan 2.4.1985 BER 11.13 ( x 11.13/ 1.4 10.96/ 1.1) 15 Jimena Altamirano 14.1.1985 MEX 11.02 ( x 11.02/ 0.5 x) 16 Ariuntungalag Erdenebileg 10.4.1984 MGL 10.13 ( x x 10.13/ 1.9)

Shot Put 4000g Women

Final (Jul 14) 1 Valerie Adams 6.10.1984 NZL 16.87 (16.71 16.87 16.45 x 15.92 16.84) 2 Michelle Carter 12.10.1985 USA 15.23 ( x 14.39 14.96 14.04 x 15.23) 3 Yuliya Leontyuk 31.1.1984 BLR 15.08 (15.08 14.60 14.00 13.47 14.44 13.12) 4 Yelena Shleyze 28.12.1984 RUS 15.02 (13.51 14.14 14.43 15.02 14.50 14.42) 5 Yu Ping 10.6.1984 CHN 14.49 (13.94 14.02 13.60 14.09 13.59 14.49) 6 Julia Wiechmann 28.3.1984 GER 14.42 (14.26 14.07 14.36 13.80 13.81 14.42) 7 Hrisí Moisídou 5.8.1985 GRE 14.34 (13.90 13.69 14.34 13.90 13.59 x) 8 Nadine Lange 3.5.1984 GER 14.31 (14.31 14.06 14.27 13.76 x 14.21) 9 Mama Fatty 1.6.1984 ESP 13.27 (13.20 x 13.27) 10 Lindsey Neuberger 30.11.1984 USA 13.26 (12.93 13.05 13.26) 11 Belinda Johnson 1.11.1984 AUS 12.99 (12.99 12.80 x) 12 Rosa Andreina Rodríguez 2.7.1986 VEN 12.63 (12.63 11.95 12.09) Qualification (Jul 13) Group A 1 Julia Wiechmann 28.3.1984 GER 14.33 Q (13.68 13.14 14.33) 2 Yu Ping 10.6.1984 CHN 14.03 Q (13.73 14.03 -) 3 Hrisí Moisídou 5.8.1985 GRE 14.01 Q (14.01 - -) 4 Yelena Shleyze 28.12.1984 RUS 13.98 Q (13.98 - -) 5 Lindsey Neuberger 30.11.1984 USA 13.65 q (13.65 13.36 13.58) 6 Rosa Andreina Rodríguez 2.7.1986 VEN 13.34 q (12.92 13.34 12.65) 7 Paola Cheppi 5.4.1984 ARG 12.95 ( x 12.31 12.95) 8 Helda Marie 10.1.1984 SEY 12.88 (12.88 11.95 12.05) 9 Nathyan Catano 31.12.1984 PAN 12.41 (12.41 11.98 12.15) 10 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 11.86 (11.43 11.86 11.10) 11 Eszter Balazsicz 2.8.1984 HUN 11.62 (11.39 11.62 x) Group B 1 Valerie Adams 6.10.1984 NZL 17.08 Q (17.08 - -) 2 Nadine Lange 3.5.1984 GER 14.37 Q (14.37 - -) 3 Michelle Carter 12.10.1985 USA 14.27 Q (14.27 - -) 4 Yuliya Leontyuk 31.1.1984 BLR 14.04 Q (14.04 - -) 5 Mama Fatty 1.6.1984 ESP 13.68 q ( x 13.16 13.68) 6 Belinda Johnson 1.11.1984 AUS 13.44 q (13.44 x 12.75) 7 Juliana Olier 23.6.1985 COL 13.32 (13.32 13.19 12.23) 8 Tereapii Tapoki 19.4.1984 COK 12.30 (11.08 12.30 11.94) 9 Katalin Máté 3.8.1984 HUN 12.10 (11.90 12.10 x) 10 Frances Miller 26.12.1984 GBR 11.88 (11.69 11.88 11.87) 11 Amarya Albury 25.5.1985 BAH 11.00 (11.00 10.46 10.40)

Discus Throw 1000g Women

Final (Jul 13) 1 Ma Xuejun 26.3.1985 CHN 54.93 (52.41 54.08 54.93 51.23 52.29 54.51) 2 Darya Pishchalnikova 19.7.1985 RUS 49.37 (43.51 x 45.42 49.12 49.37 x) 3 Amarachi Ukabam 14.3.1984 USA 46.13 (41.02 42.67 x x 46.13 44.89) 4 Kateryna Karsak 26.12.1985 UKR 45.90 ( x 44.75 45.90 42.12 43.55 x) 5 Katalin Máté 3.8.1984 HUN 45.87 (45.68 43.02 44.54 45.87 x 41.43) 6 Magdel Venter 1.10.1985 RSA 45.59 ( x 41.66 44.57 41.61 45.59 44.16) 7 Valentina Aniballi 19.4.1984 ITA 43.58 (40.82 42.13 42.36 x 43.58 43.34) 8 Olena Fyl 19.8.1984 UKR 42.59 (37.92 41.72 38.12 42.59 41.56 x) 9 Tereapii Tapoki 19.4.1984 COK 40.71 ( x 40.71 40.55) 10 Laura Diaconu 23.5.1986 ROM 40.70 (40.70 38.93 x) 11 Eszter Varga 14.11.1986 HUN 40.65 (40.14 40.65 x) 12 Kim Ji-Hee 10.10.1984 KOR 39.40 ( x 38.72 39.40) Qualification (Jul 12) Group A 1 Darya Pishchalnikova 19.7.1985 RUS 49.95 Q (49.95 - -) 2 Kateryna Karsak 26.12.1985 UKR 47.29 Q (47.29 - -) 3 Amarachi Ukabam 14.3.1984 USA 46.29 Q ( x x 46.29) 4 Kim Ji-Hee 10.10.1984 KOR 45.82 Q (45.82 - -) 5 Katalin Máté 3.8.1984 HUN 45.65 Q (45.65 - -) 6 Laura Diaconu 23.5.1986 ROM 44.06 q (42.43 44.06 42.89) 7 Tereapii Tapoki 19.4.1984 COK 42.52 q (42.52 39.73 41.51) 8 Alexandra Klatsia 19.9.1985 CYP 42.27 (37.81 40.07 42.27) 9 Shernelle Nicholls 28.2.1984 BAR 40.13 ( x 38.76 40.13) 10 Ásdís Hjálmsdóttir 28.10.1985 ISL 37.84 (37.84 x 37.35) Group B 1 Ma Xuejun 26.3.1985 CHN 55.26 Q (55.26 - -) 2 Olena Fyl 19.8.1984 UKR 45.11 Q ( x x 45.11) 3 Valentina Aniballi 19.4.1984 ITA 44.43 q (44.43 x 43.62) 4 Magdel Venter 1.10.1985 RSA 42.95 q ( x 42.95 x) 5 Eszter Varga 14.11.1986 HUN 42.31 q (42.31 41.72 40.08) 6 Michelle Carter 12.10.1985 USA 41.87 ( x x 41.87) 7 Desiree Lanig 12.8.1984 GER 41.75 (41.75 39.45 38.73) 8 Michaela Margócziová 30.3.1986 SVK 41.42 (39.15 41.42 37.62) 9 Ziva Majcen 31.10.1984 SLO 40.89 (36.91 37.83 40.89) Samantha Fraser 20.2.1984 AUS NM ( x x x)

Hammer Throw 4000g Women

Final (Jul 14) 1 Andrea Kéri 3.7.1984 HUN 59.86 (56.16 57.64 59.86 53.03 x 57.25) 2 Berta Castells 24.1.1984 ESP 59.65 ( x 59.65 53.99 59.21 57.03 x) 3 Marina Smolyachkova 10.2.1985 BLR 59.16 ( x x 59.16 x 59.12 57.63) 4 Jennifer Dahlgren 21.4.1984 ARG 56.96 (53.00 56.96 55.27 53.34 54.10 x) 5 Natalya Zolotukhina 4.1.1985 UKR 56.26 (53.83 x 51.54 x 56.26 x) 6 Yuliya Rozenfeld 5.4.1984 RUS 55.87 (55.87 54.59 55.22 55.42 50.49 x) 7 Svitlana Kovalchuk 3.1.1984 UKR 54.95 (54.95 x 51.66 54.83 49.02 53.45) 8 Valentina Srsa 16.1.1986 CRO 53.29 (53.29 x x 47.96 48.90 x) 9 Sarka Smirausová 6.1.1984 CZE 52.91 (52.91 x x) 10 Kristen Michalski 21.3.1984 USA 51.94 ( x 51.94 45.16) 11 Éva Orbán 29.11.1984 HUN 47.09 ( x x 47.09) 12 Irini Miliou 12.4.1985 GRE 45.14 ( x 45.14 x) Qualification (Jul 12) Group A 1 Jennifer Dahlgren 21.4.1984 ARG 54.90 Q ( x 54.90 -) 2 Marina Smolyachkova 10.2.1985 BLR 54.80 Q (47.82 x 54.80) 3 Svitlana Kovalchuk 3.1.1984 UKR 53.72 Q ( x 53.72 -) 4 Andrea Kéri 3.7.1984 HUN 53.54 Q (53.54 - -) 5 Kristen Michalski 21.3.1984 USA 49.68 q ( x 49.68 x) 6 Heidi Mahlanen 17.4.1985 FIN 49.18 (47.04 49.18 47.53) 7 Lenka Ledvinová 11.8.1985 CZE 49.05 ( x 47.94 49.05) 8 Anastasia Medvedeva 5.2.1984 RUS 46.92 ( x 46.92 45.45) 9 Enxhi Toska 23.8.1985 ALB 46.36 ( x 46.36 45.75) 10 Rachel Ackers 29.1.1985 IRL 46.29 (44.09 x 46.29) 11 Carmen Vidal 2.2.1984 ESP 45.95 (44.99 41.05 45.95) 12 Silvia Salis 17.9.1985 ITA 45.28 (45.28 x 40.33) 13 Daniela Bustos 11.5.1985 CHI 45.03 (45.03 41.63 41.78) 14 Maria Bürger 13.4.1984 GER 43.60 (41.79 42.75 43.60) 15 Nina Cotolupenco 17.8.1984 MDA 43.11 ( x 41.50 43.11) 16 Lo Chia-Jung 8.2.1984 TPE 42.04 (42.04 x 41.11) 17 Olga Shogoleva 26.10.1985 UZB 41.43 (41.43 x x) 18 Magda Veresová 5.4.1984 SVK 38.73 (38.73 x x) Group B 1 Éva Orbán 29.11.1984 HUN 55.70 Q (55.70 - -) 2 Berta Castells 24.1.1984 ESP 54.71 Q (50.92 54.71 -) 3 Yuliya Rozenfeld 5.4.1984 RUS 53.53 Q (53.53 - -) 4 Natalya Zolotukhina 4.1.1985 UKR 51.32 q ( x 51.32 x) 5 Valentina Srsa 16.1.1986 CRO 50.85 q (49.13 x 50.85) 6 Irini Miliou 12.4.1985 GRE 49.64 q (47.62 46.22 49.64) 7 Sarka Smirausová 6.1.1984 CZE 49.55 q (48.93 45.44 49.55) 8 Frances Miller 26.12.1984 GBR 48.94 (44.76 48.94 x) 9 Maris Röngelepp 17.3.1984 EST 45.65 (43.60 x 45.65) 10 Jennifer Hadfield 26.2.1984 GER 45.48 (45.48 x x) 11 Ai Ikeda 12.12.1984 JPN 45.10 ( x 45.10 43.04) 12 Elaine Jackson 25.1.1984 IRL 44.99 (44.95 43.84 44.99) 13 Laura Perovich 25.3.1984 ARG 43.82 (43.82 43.67 43.68) 14 Wu Hui-Ling 7.1.1984 TPE 42.92 ( x 42.92 40.49) 15 Cristina Gosman 9.1.1985 ROM 41.82 (41.82 x x) 16 Riikka Ahonen 1.6.1984 FIN 40.45 ( x 40.45 x) 17 Gintaré Seiniauskaité 14.7.1984 LTU 36.94 ( x 36.94 36.60) Adriana Benaventa 19.4.1984 VEN NM ( x x x)

Javelin 600g new spec. (1999-) Women

Final (Jul 14) 1 Kim Mickle 28.12.1984 AUS 51.83 (51.21 48.17 46.77 45.55 51.83 51.30) 2 Justine Robbeson 15.5.1985 RSA 51.54 ( x 47.16 47.21 51.08 51.05 51.54) 3 Andrea Kvetová 27.2.1984 CZE 51.49 (49.92 x 45.01 42.10 x 51.49) 4 Pauliina Paunu 30.4.1985 FIN 48.12 (46.60 48.12 44.92 46.22 x 47.15) 5 Wu Meihong 5.6.1984 CHN 47.93 (44.85 44.37 43.44 47.61 47.93 47.26) 6 Yuneisy Rodríguez 1.5.1984 CUB 47.63 ( x 47.63 47.01 46.36 47.46 47.04) 7 Elfje Willemsen 11.1.1985 BEL 46.82 (41.43 43.64 46.39 43.37 46.82 42.61) 8 Ayako Yamazaki 28.3.1985 JPN 45.61 (38.51 45.61 40.12 39.51 42.09 40.82) 9 Rachel Walker 31.10.1984 USA 44.65 ( x 41.32 44.65) 10 Zita Lipták 1984 HUN 44.38 (40.38 44.38 44.26) 11 Ilze Gribule 25.1.1984 LAT 42.62 (41.41 x 42.62) 12 Ruzica Kozjak 20.4.1985 CRO 42.08 (40.75 40.80 42.08) Qualification (Jul 13) Group A 1 Andrea Kvetová 27.2.1984 CZE 50.19 Q (50.19 - -) 2 Kim Mickle 28.12.1984 AUS 49.73 Q (49.73 - -) 3 Rachel Walker 31.10.1984 USA 49.24 Q ( x 40.37 49.24) 4 Pauliina Paunu 30.4.1985 FIN 47.59 Q (46.14 47.59 -) 5 Ruzica Kozjak 20.4.1985 CRO 45.74 q (44.27 44.82 45.74) 6 Wu Meihong 5.6.1984 CHN 44.73 q (44.73 x 42.44) 7 Zita Lipták 1984 HUN 43.69 q (40.49 40.50 43.69) 8 Adriana Torres 29.12.1984 COL 42.89 (40.76 40.88 42.89) 9 Lu Mei-Li 2.6.1984 TPE 42.86 (35.42 42.86 36.54) 10 Maria Marchante 20.12.1984 ESP 42.85 (42.85 40.15 40.11) 11 Sigrún Sveinsdóttir 16.2.1984 ISL 42.22 (42.22 38.64 38.10) 12 Elodie Masset 2.7.1984 FRA 41.86 (41.86 41.81 38.61) 13 Ioánna Parcha 31.10.1985 GRE 40.42 (40.42 34.54 35.83) 14 Eleni Patsou 22.12.1986 CYP 39.41 (37.19 37.59 39.41) Group B 1 Justine Robbeson 15.5.1985 RSA 48.98 Q (48.98 - -) 2 Ilze Gribule 25.1.1984 LAT 47.61 Q (47.61 - -) 3 Yuneisy Rodríguez 1.5.1984 CUB 47.04 Q (44.32 x 47.04) 4 Ayako Yamazaki 28.3.1985 JPN 44.02 q (44.02 43.07 41.77) 5 Elfje Willemsen 11.1.1985 BEL 43.35 q (38.28 43.35 40.78) 6 Petra Novak 9.3.1984 SLO 43.30 (42.83 43.30 x) 7 Marta Alonso 6.5.1984 ESP 41.52 ( x 41.52 34.69) 8 Samantha Redd 16.2.1984 GBR 41.36 ( x 34.60 41.36) 9 Sigita Preiksaityté 26.9.1984 LTU 40.83 (40.74 40.83 40.83) 10 Lucy Aber 9.12.1984 UGA 40.69 ( x x 40.69) 11 Bernadett Bárány 1984 HUN 38.85 (38.85 38.41 x) 12 Hannah Warfield 2.7.1984 USA 36.97 (36.97 35.77 x) 13 Li Mei-Hsin 14.1.1986 TPE 36.66 ( x 34.11 36.66) 14 Ásdís Hjálmsdóttir 28.10.1985 ISL 36.39 ( x x 36.39) Natalia Vincent 8.1.1985 GRN NM ( x x x)

Heptathlon 1999- (100H HJ SP 200 LJ JT 800) Women

Final standings (Jul 13/14) 1 Annett Wichmann 4.5.1984 GER 5470 (14.24/0.0 1.69 11.90 26.42/-0.2 5.78/1.4 40.77 2:21.52) 2 Christine Schulz 30.1.1984 GER 5346 (14.19/-0.2 1.69 10.97 25.70/0.5 5.33/1.2 40.07 2:20.61) 3 Amandine Constantin 12.2.1984 FRA 5296 (13.93/-1.0 1.75 9.14 25.40/0.5 5.95/1.4 33.25 2:29.68) 4 Olga Alekseyeva 30.11.1984 KAZ 5198 (14.61/-0.2 1.66 10.49 25.85/0.2 5.83/0.5 33.61 2:23.04) 5 Iryna Nikolayeva 20.1.1984 UKR 5153 (14.51/-0.6 1.69 9.81 25.61/0.5 6.16/0.5 30.25 2:31.42) 6 Aléna Pádi 17.6.1984 GRE 5087 (14.57/-0.2 1.60 8.99 25.69/0.5 5.65/1.8 37.24 2:21.30) 7 Györgyi Farkas 13.2.1985 HUN 5082 (14.78/-0.2 1.69 9.78 26.50/0.5 5.33/1.0 40.08 2:23.26) 8 Karolina Tyminska 10.4.1984 POL 5023 (14.75/-0.6 1.63 10.89 25.78/0.2 5.60/1.7 30.15 2:24.49) 9 Marie-Cécile Crance 13.3.1984 FRA 4987 (14.85/0.0 1.66 10.46 27.43/-0.2 5.22/0.3 40.15 2:22.26) 10 Viktorija Zemaityté 11.3.1985 LTU 4950 (14.71/-0.2 1.75 10.69 26.40/0.2 4.84/0.9 34.83 2:26.91) 11 Tina Levicnik 22.3.1984 SLO 4851 (14.16/-0.2 1.60 10.13 26.39/-0.2 5.24/1.2 30.71 2:26.13) 12 Janine Polischuk 14.1.1985 CAN 4744 (14.78/-1.0 1.57 9.21 25.73/-0.2 5.41/0.4 31.07 2:29.24) 13 Augusta Moldovan 23.5.1984 ROM 4737 (14.61/-0.6 1.60 8.21 25.56/0.2 5.43/0.9 25.74 2:23.06) 14 Pete-Gaye Beckford 17.4.1985 JAM 4709 (15.51/-0.2 1.42 10.33 25.19/0.2 5.91/0.8 34.12 2:37.44) 15 Ashley Selig 23.2.1984 USA 4674 (14.85/-0.6 1.57 8.44 25.97/-0.2 5.08/0.3 30.68 2:20.77) 16 Ana Circuns 29.4.1984 ESP 4623 (14.77/0.0 1.60 9.92 27.69/-0.2 5.36/1.2 31.14 2:31.17) 17 Sarah Aerts 25.1.1984 BEL 4622 (15.16/0.0 1.60 10.24 27.39/-0.2 5.40/1.2 30.54 2:30.85) 18 Liina Lankei 28.12.1984 EST 4621 (15.51/-1.0 1.69 11.78 28.17/0.5 5.26/0.1 36.44 2:45.64) 19 Katrin Pärt 13.1.1984 EST 4594 (15.41/0.0 1.69 7.32 26.93/-0.2 5.50/0.3 31.88 2:31.20) 20 Klára Németh 1985 HUN 4447 (15.17/-0.6 1.54 9.21 27.89/-0.2 5.12/-1.5 38.72 2:36.91) 21 Daria Pavlov 11.2.1984 ISR 4291 (15.38/-1.0 1.66 9.01 27.83/0.2 5.14/n.a 30.02 2:45.73) 22 Tatiana Lopusniaková 21.3.1984 SVK 4183 (16.41/-0.6 1.60 11.27 27.64/-0.2 4.75/-0.2 34.53 2:50.86) 23 Isela García 29.6.1984 MEX 4176 (16.66/0.0 1.57 10.02 28.83/0.2 4.70/-0.7 36.07 2:31.77) 24 Dominika Gacner 24.5.1985 SLO 4127 (15.37/-0.6 1.54 8.45 27.33/0.5 5.02/0.3 24.89 2:36.78) 25 Julie-Christine Caban 26.7.1985 CAN 3337 (17.79/0.0 1.36 7.91 29.05/0.2 4.76/0.8 31.85 2:55.82) 26 Astra Curry 5.7.1984 BAH 3249 (15.36/-1.0 1.54 7.84 25.92/-0.2 5.13/1.5 DNS DNS) 27 Iliana Jiménez 13.10.1985 MEX 3220 (26.22/-0.2 1.57 6.59 26.68/-0.2 4.72/0.2 19.48 2:29.00) Serpil Koçak 18.4.1984 TUR DNF (3119) (15.65/-0.6 1.63 6.79 27.13/-0.2 5.03/0.4 DNS DNS) Jacquelyn Johnson 8.9.1984 USA DNF (1849) (14.06/-1.0 1.72 DNS DNS/0.5 DNS DNS DNS) Rasha Sharifa 1984 SYR DNF (838) (15.03/-1.0 DNS DNS DNS/-0.2 DNS DNS DNS)

5000m Walk Women

Final (Jul 13) 1 Jiang Kun 18.5.1985 CHN 22:49.21 2 Ksenia Ishcheykina 19.8.1984 RUS 22:58.43 3 Snezhana Yurchenko 1.8.1984 BLR 23:28.51 4 Ulrike Sischka 24.4.1984 GER 23:37.71 5 Brigita Virbalyté 1.2.1985 LTU 23:59.84 6 Lorena Luaces 29.2.1984 ESP 24:03.71 7 Maja Landmann 22.1.1985 GER 24:18.91 8 Alessandra Picagevicz 20.2.1984 BRA 24:24.83 9 Mária Novotná 16.7.1984 SVK 24:25.14 10 Ana Cabecinha 29.4.1984 POR 24:35.72 11 Johana Malla 23.7.1985 ECU 24:38.78 12 Juana Cachi 30.12.1984 PER 24:52.88 13 Gabriella Papp 1984 HUN 25:16.40 14 Daisy González 15.11.1984 MEX 25:38.15 15 Sophie Hales 30.3.1985 GBR 26:35.46 16 Virág Erdös 1985 HUN 26:57.87 Laura Johnson 31.8.1984 AUS DNF

Medley Relay 1000m (100m x 200m x 300m x 400m) Women

Final (Jul 15) 1 United States 2:03.83 (Ashley Lodree 22.10.1985, Allyson Felix 18.11.1985, Angel Perkins 5.10.1984, Stephanie Smith 27.6.1985) 2 Jamaica 2:07.45 (Shaunette Davidson 3.6.1984, Kerron Stewart 16.4.1984, Kashain Page 3.3.1986, Anneisha McLaughlin 6.1.1986) 3 Romania 2:09.70 (Mariana Bilal 7.3.1984, Nadia Cocoranu 19.3.1984, Gabriela Ciuca 11.9.1986, Ioana Ciurila 5.3.1985) 4 Ukraine 2:11.13 (Yuliya Semenova 13.3.1985, Lizet Assegbede 18.10.1985, Veronika Demchuk 19.10.1984, Oksana Sheremet 22.1.1984) 5 Belarus 2:11.41 (Iryna Andrukhova 2.8.1984, Volha Voranava 19.5.1984, Svetlana Militsina 10.12.1985, Olga Vorobey 4.9.1984) 6 Canada 2:11.50 (Darcelle McCutcheon 10.2.1984, Lindsay Wilson 30.1.1984, Shannon Boodram 2.4.1985, Patricia Mayers 5.6.1985) 7 New Zealand 2:11.66 (Sarah Cowley 3.2.1984, April Brough 17.9.1984, Monique Williams 23.9.1985, Anna Spriggens 19.7.1984) Japan DQ( ) (Saori Kaneko 11.12.1984, Hitomi Yamamoto 15.1.1985, Chiaki Tsukamoto 10.11.1984, Kei Ominato 15.12.1984) First Round (Jul 14) Heat 1 1 Romania 2:10.94 Q (Mariana Bilal 7.3.1984, Nadia Cocoranu 19.3.1984, Ioana Ciurila 5.3.1985, Gabriela Ciuca 11.9.1986) 2 Japan 2:12.76 q (Saori Kaneko 11.12.1984, Hitomi Yamamoto 15.1.1985, Chiaki Tsukamoto 10.11.1984, Kei Ominato 15.12.1984) 3 Croatia 2:14.52 (Martina Brkljaca 23.6.1984, Nastasja Jakovljev 11.2.1986, Tihana Sarac 8.10.1985, Edina Rahimovski 29.7.1985) 4 Slovenia 2:15.54 (Pia Tajnikar 19.9.1985, Sara Oresnik 3.6.1984, Petra Stosic 24.6.1985, Naja Ferjan 24.2.1984) 5 Kazakstan 2:16.78 (Kira Penkina 9.7.1984, Nataliya Ivoninskaya 22.2.1985, Tatyana Azarova 2.12.1985, Olga Tsurikova 21.2.1985) 6 Slovak republic 2:18.93 (Lenka Mauricová 15.9.1984, Alena Patkánová 2.12.1985, Katarina Lovrantová 7.4.1985, Tamara Kopecká 27.1.1985) Heat 2 1 United States 2:09.36 Q (Ashley Lodree 22.10.1985, Allyson Felix 18.11.1985, Angel Perkins 5.10.1984, Stephanie Smith 27.6.1985) 2 Belarus 2:11.84 q (Iryna Andrukhova 2.8.1984, Volha Voranava 19.5.1984, Svetlana Militsina 10.12.1985, Olga Vorobey 4.9.1984) 3 Republic of South Africa 2:13.44 (Vicky van Os 9.8.1984, Carla Fick 13.5.1984, Denise Taai 13.8.1984, Sanrie Geldenhuis 13.1.1984) 4 Czech republic 2:14.44 (Katerina Pekarkova 22.4.1984, Zuzana Kosová 8.6.1984, Lucie Martinková 24.6.1985, Lenka Vorlová 13.7.1984) 5 Yugoslavia 2:15.46 (Valentina Vasiljevic 21.1.1986, Jelena Subotic 9.7.1984, Livia Karai 5.2.1986, Aniko Puckac 15.2.1984) Hungary DQ( ) (Angéla Molnár 1984, Eliána Durkó 19.9.1984, Viktória Császár 1985, Eszter Vertetics .1.1985) Heat 3 1 Ukraine 2:10.54 Q (Yuliya Semenova 13.3.1985, Lizet Assegbede 18.10.1985, Veronika Demchuk 19.10.1984, Oksana Sheremet 22.1.1984) 2 Canada 2:12.28 q (Darcelle McCutcheon 10.2.1984, Lindsay Wilson 30.1.1984, Shannon Boodram 2.4.1985, Patricia Mayers 5.6.1985) 3 New Zealand 2:12.68 q (Sarah Cowley 3.2.1984, Louise Jones 4.8.1985, Monique Williams 23.9.1985, Anna Spriggens 19.7.1984) 4 Cyprus 2:18.57 (Thessalia Othonos 9.4.1984, Fotini Kanaki 18.5.1985, Vana Neophytou 15.11.1985, Alyssa Kallinikou 24.5.1985) 5 Ireland 2:20.58 (Aoife McNeil 3.4.1985, Mandy Crowe 4.2.1985, Ciara Kearns 6.4.1984, Krystal Palmer 7.9.1984) Nigeria DQ( ) (Edith Nonyelum Onuorah 2.1.1985, Kate Obilor 17.7.1985, Ngozi Nwokocha 28.9.1986, Gloria Nwosu 24.12.1984) Heat 4 1 Jamaica 2:11.05 Q (Keisha Brown 17.3.1985, Tracy-Ann Rowe 17.9.1985, Kerron Stewart 16.4.1984, Kashain Page 3.3.1986) 2 Mexico 2:15.15 (Yurudia Bustamente 10.1.1984, Ana Indira Miramontes 3.11.1984, Deneb Cervantes 13.3.1985, Gabriela Medina 3.3.1985) 3 Chinese Taipei 2:16.93 (Li Chia-Wen 2.8.1985, Chu Ya-Wen 8.9.1984, Chang Shan-Jung 15.3.1985, Lin Pei-Shih 18.3.1985) 4 Senegal 2:25.40 (Gnima Faye 17.11.1984, Fatoumata Coly 3.1.1984, Adja Ndiaye 26.2.1984, Aminata Sylla 19.4.1984) China DQ( ) (Wu Meihong 5.6.1984, Leng Mei 9.11.1984, Yu Mei 17.1.1984, Yu Lanying 3.1.1984)

HOME PAGE            CHAMPS INDEX    NEWS  LINKS